Jzel legt het verkeer lam x Wordt het a.u.b. ergens over eens Hoesak contra conservatieven NU! Rijen bij bushalte Legio „aanglijdingen Stro op embley Inflatie maakt ons land erg kwetsbaar alles Vlieland (Sue/ Qlteuwo 99 IKOSIGIN TEGEN ARABIEREN ^beilijke bezorging aateurs vrijaf regen Twee doden Stom verbaasd. KOREVAARGARAGE n.v. Naamswijziging bracht Leidse herenmodezaak in last SER-voorzitter waarschuwt; Gevaarlijk ijs PROFITEER agericht 1 maart I860 VRIJDAG 9 JANUARI 1970 No. 32988 LEIDSCH DAGBLAD jcteur: E A E van Dlshoeck Cciredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f 4,85 per maand (bjj vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel l Lelden - Giro 57059 Telefoon Directie en Arimimsr.raf.ie. 25041; Redactie: 21507 .EIDEN Een dooifront met sneeuw, ijzel en regen, gisteravond laat ons land bereikte, veroorzaakt, op tal plaatsen stagnaties in het verkeer. Ook de wegen in len en omgeving maakten deel uit van de spiegel, die j|jj|j ijzel vannacht van ons land had gemaakt. Waar niet gestrooid, waren de wegen en straten onbegaanbaar, .rdoor in de afwikkeling van het ochtendspitsverkeer e vertragingen ontstonden. leiden gingen de strooiploegen van de reinigingsdienst om vier vanochtend op pad om de belangrijkste routes die van het llllv' :^x-> baar vervoer enigszins begaanbaar te maken. Daarmee ging tlft van de nog aanwezige voorraad zout de straat op. Nog één en Leiden zit (als diverse andere plaatsen) zonder strooizout. ïeeft op het ogenblik ook al geen zand meer. stad en streek kwamen in de ochtend tal van „aanglydin- voor. die zich beperkten tot flinke materiële schade. In n deed de meest spectaculaire ll ding zich om kwart vóór vier H op de Hoge Rijndijk, H een vrachtwagencombinatie licharen en by deze ongewilde luvre vijf geparkeerde auto's k p motorcarrier kraakte. Drie werden totaal vernield. rele halten stonden lange rijen chten op de bussen, die met png reden. In Leiden gingen sen anderhalf uur later dan al de weg op. Omstreeks half probeerden de chauffeurs :htig de eerste verbindin- t stand te brengen. Vooral in ege ^ochtenduren bleven klei ibbelingen niet u't. Bij som alten gleden de bussen in kui- igs de straatkant. Op de Wit- ;el gleed een bus met Hoog- rsoneel in een ronding vam de ren andere auto*'- op. rende de ochtendspits bleef ïstregeling van de NZH in de Kooi en Zuidwest waren üks begaanbaar. Rond de klok ht uur kwam er wat de NZH in Leiden weer enige teke- het busvervoer. Vanuit Lei- men na zevenen ook per ar Haarlem. Katwijk, Noord - n Valkenburg, zij het dat di- itten uitvielen, de streek rond Leiden betreft, Maarsse en Kroon later op Rend dat de bussen wel reden f dat men nog geenszins op het poster aankon. Op dat tijstip ►ezorging van ons blad onder- L veel binder van de slechte Omstandigheden. Wij bieden ventuele stagnatie onze ver- ildigingen aan. HAAG/LONDEN (ANP) VB heeft het gehele amateur voor zaterdag en zondag af- De wedstrijden van de betaal- tallen gaan zaterdag eveneens or wegens de gesteldheid van einen De afgelasting geldt >r de programma's in de on- lingen van de KNVB ngelse voetbalbond doet alle ke rroeite om de wedstrijd -Nederland, die woensdag stadion van Wembley wordt onder zo gunstig mogelijke Idigheden te kunnen afwerken, icherming van de grasmat te- jloeden van de zeer wisselval- iomstandigheden heeft men bedekt met een laag stro, donderdag 20 ton is aange- De strolaag is weer toegedekt fote plastic zeilen. Men ver- Londen, dat de wedstrijd 80.000 toeschouwers zal I. Ke 9 sta ld, o F Kligl- Bche. Vloed Hersoi Pld be Ut verwacht van heden tot ivond wolking met tijdelijk regen, tot vrij krachtige wind tus- Woost en zuid. Temperaturen Sraden boven het vriespunt. Khaakt te 12.40 uur). 10 JANUARI 8.45 uur; onder: 16.50 uur. >P: 10.34 uur; onder: 20.35 uur iter te Katwijk te 4.54 en ür. laagwater te 0.47 en 13.11 ging het bij de busonderneming West Nederland weer „prima", zoals een woordvoerder zei. Ook elders in ons land ontstonden grote problemen door de ijzel. De Nederlandse Spoorwegen had het zwaar te verduren door ijzelvorming op de bovenleidingen. Met name in de buurt van Roermond waar de bovenleiding op drie plaatsen brak Het treinverkeer tussen Rioermond/ Sittard Eindhoven was dan ook geruime tijd niet mogelijk. Ook na dat de draadbreuken waren hersteld moest het reizigersverkeer vaak met flinke vertragingen worden afge werkt. De weg over de Afsluitdijk zag er uit als de poolvlakte. De stuifsneeuw maakte het verkeer erg moeilijk. Een ernstig ongeval tengevolge van de gladheid deed zich vanmorgen even voor zeven uur voor op de Rijksweg tussen Den Haag en Rot terdam. Bij Delft ontstond een ket tingbotsing waarbij twee personen werden gedood. De 28-jarige Haagse zangeres Cor nelia M. Kien stapte uit haar auto toen ze voor een kettingbotsing moest stoppen. De auto gleed nog even door en zij kwam eronder. Zij overleed later in de ochtend in een ziekenhuis te Delft. De 52-Jarige timmerman J. van Rijs uit Rotterdam, met twee colle ga's onderweg, stapte eveneens uit om de situatie op te nemen. HU werd daarbü overreden door de door- glydende wagen van de 32-jarige las ser M. J. C. S. uit Rotterdam, wiens auto niet tijdig tot stilstand kwam. De heer Van Rys werd op slag ge dood. Onze weerkundige medewerker meldde vanochtend het volgende: „In de morgenuren liep het dooi front ongeveer van Amsterdam naar Winterswijk, vanavond zal het bo ven de noordelijke provincies liggen. Aan de voorzijde staat een krachti ge koude oostwind met lichte vorst. Op vele piattelandswegen zijn sneeuwduinen gevormd door drift- sneeuw. Tijdens nachtelijke opklaringen blijft de kans op gladde wegen als gevolg van opvriezen nog vrii groot. CAIRO (Reuter) De Russi sche eerste minister Alexei Kosi- gin zit wat verlegen met de Ara bische politiek in het Midden- Oosten en heeft de Arabische leiders in krachtige bewoordingen aangespoord „het ergens over eens te toorden". Dit schrijft een persoonlijke vriend van president j Nasser. Mohammed Hassanan Heikal. hoofdredacteur van het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram. Volgens Heikal heeft Kosigin tegen de Iraakse minister van Binnenland se Zaken, generaal Saleh Madi Am- n.asj gezegd „U brengt ons in ver legenheid. Arabische vrienden. In het belang van uzelf en in dat van uw vrienden dringen wy er bij u oo aan het ergens over eens te worden. Over het minimum of het maximum, het geeft niet waarover, maar wordt het in hemelsnaam ergens over eens Heikal besenreef Kosigins geprik keldheid in een ongewoon openharti ge analyse vam het falen van de re cente Arabische topconferentie in Rabat die volgens hem onvoldoende was voorbereid Het zal nog lang du ren voor iemand in de Arabische wereld nog eens om een topconfe- ïentie durft te vragen", aldus Hei kal. KOPENHAGEN (Reuter) Een Deense huisvrouw uit Ko penhagen had nog maar nau welijks in een lykenhuis een dode als haar man herkend of zij zag hem tot haar stomme verbazing de deur van hun wo ning binnengaanEr was zelfs al een overlydensakte van de ovenedene opgemaakt, omdat niet alleen de eigenaar van het café, waar de man plotseling was overleden, hem had menen te herkennen en daarop de vrouw had gewaarschuwd, maar ook de zoon van de overledene de dode als zyn vader had her kend. Achteraf is die herken ning niet juist gebleken: de overleden man uit het café leek wel sprekend op de nog levende echtgenoot en vader, maar bleek een ander te zyn. De politie zit nu nog met een probleem, want zij is er nog niet in geslaagd de ware identiteit van de ge storven cafébezoeker vast te stellen. LONDEN Volgens het Britse blad Daily Mirror heeft Engeland sinds de juni-oorlog in het geheim tweehonderd Centurion tanks aan I>raël geleverd. De Britse regering zou voorts akkoord zUn gaan met verdere militaire leveranties aan Is raël. De tanks waren afkomstig van de in West-Tiuitsland gelegerde troe pen. Britse bedrijven vervaardigden munitie die geschikt moest zijn voor tiidens de „zesdaagse oorlog" verwor ven buit. ADVERTENTIE FIAÏ dSO Sport Coupé f 7000.— incl. B.T.W. Showroom KOREVAARSTRAAT 19 LEIDEN - TEL. 01710—42146* ADVERTENTIE Verschillende klanten van Stanford's in de Breestraat 103-105 ontvingen door een niet geheel bUgewerkt kaartsysteem geen voorverkoopkaart uitnodiging. En dat betekent een strop voor die klanten, want Stan ford's heeft grandioze aanbiedingen kortingen tot f 100op kostuums; winterjassen afgeprijsd met f30.— tot f 100,Met daarboven nog waar- J devolle verrassingen!) Om stroppen te voorkomen kunnen i de klanten nu hun voorverkoopkaart afhalen bU de kassa in de winkel aan de Breestraat 103-105. De elementen zijn deze auto geheel de baas geworden. Onze foto graaf Holvast maakte deze plaat vanochtend op de Hoge Rijndijk in Leiden. Hij had soortgelijke foto's op vele andere plaatsen kunnen maken. DEN HAAG (GPD) Drs. J. W. de Pous, voorzitter van de So ciaal-Economische Raad. heeft vanmorgen in z'n nieuwjaarsrede gewaarschuwd tegen de tendens om de reële problemen naar het Vele wachtenden op het Leidse Stationsplein. De bussen hadden het vanochtend met de spekgladde wegen heel, heel zwaar. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Het Hoogheem raadschap Rynland heeft van ochtend gewaarschuwd tegen „gevaarlyk ys". By verwachte dooi moet er rekening mee wor den gehouden, dat de bemaling van de boezem- en polderwate ren wordt hervat. Het ijs wordt daardooi zeer snel onbetrouw baar Voorzichtigheid is gebo den. WENEN/PRAAG (AFP, Reuter, AP) De Tsjechoslowaakse party- leider Hoesak zet zich, ondanks het algemene klimaat van onderdruk king dat in Tsjecho-Slowakye heerst, steeds meer af tegen de uiterst con servatieve pro-Moskou groep. Dit is de indruk van waarnemers in de Tsjechoslowaakse hoofdstad uit een aantal recente uitspraken van Hoe sak. Opmerkelyk in deze uitspraken is dat zy steeds meer neigen, welis waar niet tot een totale goedkeuring maar wel tot de aanvaring van een aantal verworvenheden van de libe- Uhmei bestaat alt 24 pagina's raliseringsperiode 2 jaar geleden om deze tyd van start ging en die augustus 1968 door het gewapende in grypen van de Warschaupact-landen een einde nam. De jongste van een serie van aan duidingen in deze geest ziet men in de publikatie in het orgaan van de communistische party van Slowakye van de volledige tekst van de resolu ties en riebtlynen die in januari 1968 werden aangenomen door het toen malige centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische party, die in feite de „Praagse len te" inluidden. Dit onder meer door de vervanging van de stalinist No- wotni door Alexander Doebtsek. In het feit dat het blad gecontro leerd wordt door de regionale Slo waakse partyleider Sadowski die Hoesak als zodanig opvolgde ziet men een aanwyzing dat de publika tie bedoeld is om het beleid van Hoe sak te steunen. Deze gedachte wordt versterkt door het feit dat de „Praw- da" de tekst vergezeld doet gaan van een commentaar waarin gesteld wordt dat het mislukken van de libe ralisering niet de fout Is van de ini tiatiefnemers maar van de onbe kwaamheid en de aarzelingen van Doebtsek. Het blad schetst het pro gram als één dat had kunnen leiden tot een beleid dat overliep van op wekkende nieuwe principes. Ondanks de politieke manipulaties van partUleider Hoesak blijft het kli maat in Tsjecho-Slowakye erg onge zond voor liberalen. Doesan Hawlit- sek, correspondent van het Tsjecho slowaakse persbureau Tseteka in Zwitserland tot november jl„ heeft gisteren politiek asiel in Zwitser land gekregen. De journalist ontken de de beschuldiging dat hy gelden van het persbureau zou hebben ver duisterd. BELGRADO Uit welingelichte kring is vernomen dat Doebtsek, eer der dan voorzien, al over twee weken zyn ambassadeurspost in Turkye zal bezetten. volgend jaar te verschuiven. „Het SER-rapport met zijn aanbeve lingen ter beteugeling van de in flatie is een goede zaak geweest, maar het mag er niet toe leiden, dat onder de vlag van het oplos sen van de nominale problemen voor dit jaar de reële vraagstuk ken naar 1971 worden verlegd." Wanneer atdh onvoorziene om standigheden voordoen, kan een in zinking in de internationale conjuc- tuur optreden Die zou voor onze nationale oon.uctuur hard aanko men. wannee.' wy de inflatoire ont wikkeling niet weten in te dammen, aldus drs. De Pous. Ook wees de SER-voorzitter erop dat indexering van de loonstyging wel eens zou kunnen uitgroeien tot een vast element in het systeem van loonvorming Op deze wyze kunnen de werknemers immers worden be schermd tegen aanslagen op het i door hen verworven reële inkomen als gevolg van prystygingen. Deze bescherming, ook tegen prys- stygingen die voortkomen uit ver- I hoging van de indirecte belastingen, retributies en overheidspryzen en sociale premies, heeft aantrekke- ïyke aspecten. Maar wy willen meer, aldus drs. De Pous geen verzwaring van de druk op de directe oolastingen als gevolg van de inflatie; verdere opvoering van de collec tieve voorzieningen; ruimere by stand aan minder be deelde ontwikkelingslanden. Het gaat hier om hele goede za ken, die echter een voortgaande ver zwaring van de belasting- en premiedruk en dus een aantasting van het reële beschikbare inkomen betekenen. (Zie ook pag. 17) ADVERTENTIE IN ONZE DIEREN AFDELING: Zangkanaries p. st. 114,75 Jap. meeuwtjes p. st. 4,95 Halsbandparkieten p. St. 7,50 div. wevers va. M 4,50 N 3,45 Sierduiven Leuke marmotjes echte kindervrienden TROPISCHE VISSEN vele soorten voor HALVE PRIJS weet heeft NiMjwe Rijn 90 Tfn 20624 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van 8 Januari 1870: De geneeskundigen van Leiden en omstreken zullen voorzeker met genoegen vernemen, dat prof. Heyn- sius evenals ten vorigen jare eenige voordrachten zal hou den over physiologie en daar mede een aanvang zal ma ken Woensdag 19 Januari des avonds te acht uren. Z.M. heeft bij de dienst doende schutterij alhier be noemd tot 2den luit a la sui te J. Leur Jr. en C. van Tiel, beiden thans schutter. In de Heldersche Courant leest men de volgende ad vertentie: Worden gevraagd 2 of 3 meisjes van 14 a 16 jaar, uit den fatsoenlijken stand, om het huishouden waar te nemen bij een onge- trouwd heer.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1