rd Schenk kan op felle aanval ran Bols en Nottet rekenen IK ZIT VOLKOMEN VAST Van de Hoorns baas op eigen (Ter Aars) ijs ;je van veldrijders naar Duinrell worieten moeten op hun tellen passen Verkerk traint alleen Sombere Stien Kaiser: Ar*' Honderd kilometer i]Tf organisator hh° Kwestie van concentratie Moeizaam naar het einde Alan Ball niet tegen Nederland w Naar de kapper LKY De Spartaan tegen Sneek Schaatsagenda E% HW ÏAijiXiA ië ilDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD O- Jan Bols concurrent voor Ard - Peter Nottet eindelijk titel? Voor de vierde keei 0e Leidse Ren- en Toer- .Swift-combinatie" zon- lastige parcours van het kiuinrell" in Wassenaar role-cross, waaraan vrij raderlandse veldrijders Mleen de Limburgse fa- i Harings laat verstek ieze wielerveldrit is te- lvinicaa.1 ka/mpioenschap toland verbonden. Titel- -lerman Zuiderduin uit gelijk dat de grote berg kilometer lange parcours poen moet worden, om- i afdaling door sneeuw te veel gevaren niet zich >or de renmers. De orga- 11 „Swift" zullen zater- J. dè Jager de zaken 'entueel een wijziging •aanbrengen. f k: meer dan vijftig inge- en amateurs be vin- kandidaten voor de lhollandse titel onder d. Hulst uit Zoeter- omenteel de goede vonn ieeft en dat bevestigde i in Norg, de Zandvoor- Valk, Joop Zoetemelk ring, Hans v. d. Berg titelverdediger Herman lit Lisse, Hans Steekers kerhout, Liek de Jong 7), de 41-jarige Manus t Rotterdam, Hein v. d. JD.wijk en Piet Heyster Kanshebbers van bui- hcie zijn onder andere iUit Naarden, Gert Wil- Johan Hees- Vrg en Wim Vermetten Mocht een renner van ©vieren, dan gaat de Bidrittitel naar de eer- C3se renner. De profs starten om half drie 24 km afleggen. jRvelingen, die om half voor een wedstrijd over 16 km. worden Albert Meskers uit Warmond, de Rijnsburger Gijs Zand bergen, Fons v. d. Berg uit Noord- w ijkerhout, ae Noordwijker Nico Glasbergen en in het bijzonder de Rotterdammer Rob Aversteeg tot de grote kanshebbers gerekend. In de strijd van de aspiranten, waarvan de start om een uur is en waarvoor de afstand 8 km bedraagt, heeft het organiserende „Swift" met Jan Jansen en Cees Valenfyn uit Voorschoten, owee favorieten voor de volle vunst. Mogelijk dat ook Ge rard Looyestein uit Noord wij kerhout en de Hillegommer John v. d. Vosse een rol van betekenis kunnen spelen. APELDOORN (GPD) - Kees Verkerk heeft zich van de in Apeldoorn bivakkerende kernploeg afgezonderd en is dinsdag naar Heerenveen gereisd, waarhij tot zaterdagavond zal blijven Daar traint hij in een zaamheid en hoopt aldus weer op krachten te komen. Verkerk on derhoudt alleen telefonisch contact met Leen Pfrommer. die verklaart: „Het zal toch wel een dag of vijf duren voor Kees op peil is. Als hij enkele rondjes op snelheid rijdt, krijgt hij weer last van z'n voor hoofd en loopt de polsslag ineens hoog op. Maar hij kent zichzelf erg goed en weet precies wat hij wel en niet kan doen. Een rustige omge ving is in ieder geval erg belang rijk voor hem". Verkerks vertrek naar Friesland ziet Pfrommer ook als een voordeel voor de andere rijders: „Omdat zij nu geen last hebben van zijn even tuele mineur-buiten. En omgekeerd is het natuurlijk ook zo. dat Kees niet gehinderd wordt door de druk, die kort voor zo'n kampioenschap op de ploeg ligt", aldus de bonds- coaoh. De geruchten dat ook Ard Schenk gekweld zou worden door ziekte berusten op een misverstand. Ard voelt zien kiplekker en wapent zich opgevekt als favoriet voor het titelgevecht. De Noord-Hollander is nog even fris en vrolijk als vorige week. na zijn opzienbarende overwinning op de 10 kilometer >n Oslo. Pfrommer: „Maar hij beseft natuurlijk wel, dat hij er juist nu. als de grote kanshebber, felle aan vallen te verduren arijgt. Zeker van Jan Bols en Peter Nottet, die ook naar een betere vorm groeien. Als zij een goede 500 meter rijden, zal het een spannend kampioen schap worden. APELDOORN (GPD) Peter Nottet denkt met enige heim wee terug aan de winter van '60-'61, toen hij zich als talentvol rijder aandiende en Nederlands juniorenkampioen werd. „Dat was m'n eerste en tot nu toe laatste titel. Ik ben zelfs nooit kampioen van Zuid-Holland geweest", herinnert hij zich. De scherpgetekende Loosduiner wil gerust erkennen, dat hij dat als een gemis voelt. Dat hij daarom zaterdag en zondag bewust aast op de erekrans. Want het zit Peter Nottet wel hoog, dat hij de toch aanwezige klasse op eigen bodem nooit gehonoreerd zag met een nationale titel. „Nu", filosofeert hij, „is er een kans. Maar het zal weer niet gemak kelijk worden. Kees Verkerk is weggevallen als favoriet. Daarom echter zit zo'n beetje iedereen op het vinkentouw. Ard lijkt de groot ste kanshebber, wat misschien óók nadelig voor hem kan zijn. Je moet immers ook tegen die spanning knokken en de mentale druk aankunnen. Hij zal er tevens op moeten rekenen, dat juist bij een kampioenschap de concurrentie erg groot is." Ter aanvulling: vooral nu door de absentie van Kees Verkerk het gros van de kernploegrijders zich een plaats ziet opschuiven, weet men de glorie nóg dichterbij. Een psychologisch effect, dat sti- muierend werkt. Waardoor zeker Jan Bols en Peter Nottet grotere ambities hebben gekregen. En al op de 500 m open kaart zullen spelen. Nottet: „Juist op de sprint, want die afstand kon wel eens beslissend worden." De Zuidhollandse routinier vreest de 500 meter niet. Hoewel hij niet bepaald als een snelheidsduivel in de statistieken geboekt staat, is hij in een groot toernooi vaak opvallend snel gestart. „Dat is", legt hij uit, „een kwestie van concentratie, van instelling. Je leeft naar zo'n evenement toe en dat heeft meestal gunstige gevolgen. Ik heb trouwens de laatste jaren intensiever voor de sprint getraind." Zodoende kon hij vorig jaar, bij het wereldkampioenschap, met 40.8 de basis leggen voor een vierde plaats in het eindklassement. „Mis schien", vervolgt Nottet voorzichtig, „kan ik nu nóg verder komen. Ik hecht veel waarde aan dit kampioenschap. Het is namelijk óók een test voor jezelf. Want je kunt je nu niet sparen: je moet ont dekken hoe je er op dit moment voorstaat." Peter Nottet wil niet vooruitlopen op het resultaat van die titel- testwedstrijd. „Maar", zegt hij, „ik ben er niet bang voor. De grote vorm is op komst. De slechte periode heb ik achter de rug. Ik ben alleen erg benieuwd hoe het op de vijf en tien kilometer gaat. Als ik die afstanden voluit kan rijden, staat er weinig meer in de weg." Hij bedoelt: leunt hij tegen de internationale top aan, is hij bijna klaar voor de Europese kampioenschappen. „En om daarin iets te bereiken moet je het lef hebben je naast mannen als Fornaess, Claesson, Verkerk en Schenk te durven plaatsen. Vorig jaar werd ik vierde bij de strijd om de wereldtitel. Dit seizoen ben ik aan de zomertraining begonnen met de gedachte minstens weer zo hoog te reiken. Alleen de resultaten in de grote wedstrijden tellen immers. Daar wil ik me laten zien. Daarom zal ik ook bij die gelegenheden steeds een scherp schema voorstellen, want als je dat niet durft, ben je mentaal al verslagen." Maar eerst is er nog het Nederlands kampioenschap, waarin Jan Bols een soortgelijke rol gaat vervullen in de aanval op Schenk als Peter Nottet. De Hoogevener streed in Oslo moeizaam naar het eind van de tien kilometer en de sprint ging evenmin naar wens. Maar sterke Bols kan in een week goed herstellen, omdat hij kracht paart aan een voorbeeldige vechtersmentaliteit. Waarmee hij zijn nogal slordige techniek weet te comoufleren. „Ik ben dan ook", zei Nottet niet voor niets, „razend nieuwsgierig naar wat Jan gaat doen." Bols zelf wil de eventuele vorderingen lachend wegwuiven en suggereren, dat ook hij benieuwd is naar de eigen verrichtingen. Na genoemd drietal is er uiteraard nog de „grote rest", die zich moet klasseren voor de tot zes man in te krimpen kernploeg. Eddy Verheyen lijkt zeker van een plaats. Vooral nu de strijd zich in zijn woonplaats afspeelt, zal de moreel sterke onderwijzer niet uit de toplaag te verdrijven zijn. Dan blijven over Jappie van Dijk, Arie Eriks, Karei te Winkel, Co Giling en Ronnie Nooitgedagt. Van hen maakt Van Dijk de beste kansen. De nuchtere Fries gelooft dat zelf ook. „Vergelijk de tijden van het voorseizoen maar", roept hij lako- niek. Arie Eriks mist dat zelfbewuste van Jappie van Dijk. Anders nog: men kan hèm een ontstellend gebrek aan zelfvertrouwen en durf toeschrijven. Meer dan eens, deze winter, stapte hij in de baan alsof hij voor het vuurpeloton moest. Zelfs zijn „het zal dit weekeind moe ten gebeuren" klinkt niet overtuigend. Van Ronnie Nooitgedagt kan gezegd worden dat hij een speciale vorm bewaart voor kampioenswedstrijden en dan voor uitschieters kan zorgen. Co Giling. nog junior eigenlijk, bidt alleen om een snel lere sprint. „De rest lukt wel", verklaart hij lachend. „En zo niet, ach. mijn tijd komt nog wel." Wat Karei te Winkel beslist niét kan zeggen. Voor hem lijkt het einde van een nooit voltooide carrière erg dichtbij DERBY (-ANP) Alan Ball, een van de dertig spelers die Sir Alf Ramsey selecteerde, zal de interland wedstrijd EngelandNederland moe ten missen, die woensdag 14 janauri op Wembley wordt gespeeld. De roodharige aanvaller van Everton werd namelijk voor vijf weken ge schorst en kreeg een boete van 100 pond sterling (zo'n 850 gulden). Ball werd bestraft omdat in het huidige seizoen tot driemaal toe zijn naam in het boekje van een scheidsrech ter werd geschreven. TER AAR Kees van de Hoorn uit Ter Aar is donderdag in zijn woonplaats winnaar geworden van 'n schaatswedstrijd over honderd kilo meter. V. d. Hoorn, die woensdag in een honderd kilometer wedstrijd in Loosdrecht als derde eindigde, reed de afstand in 3 uur en 37 mi nuten. Zijn broer Jan. v. d. Hoorn bezette in dezelfde tijd de tweede plaats. Achter het tweetal gingen nog drie andere rijders eveneens in 3.37.00 over de eindstreep. ROME ANP> Nadat enige tijd geleden enkele Engelse voetballers werden gesommeerd naar de kapper te gaan. om hun weelderige haardos iets te laten kortwieken, kregen voetballers in Italië donderdag hetzelfde consigne. Bij AS Roma hangt de spe lers een rigoureuze straf boven het (niet geknipte) hoofd. Wan neer zij de opdracht van trai ner Hen-era niet opvolgen, krij gen ze per dag 5000 lire boete. Hen-era meent dat lang haar hinderlijk is bij kopduels. Zoals de Italiaanse krant. „Corriera della Sera" donderdag mededeelde, heeft voorzitter Praizzoli van Internationale in Milaan reeds afgelopen zater dag kritiek op de lange lokken geuit. Fraizzoli vindt dat Inter reeds genoeg te horen heeft ge kregen over langharige spelers. Hij wil niet dat de Interspelers net een beatlekapsel voor nieu- ve moeilijkheden zorgen. LEIDEN De LKV De Spartaan ontvangt morgen in het clublokaal Albert SchweiGzerschool aan de Oude Vest de Krachtsportvereniging Sneek. Deze competitiewedstrijd gewicht heffen is voor het Leidse team een goede voorbereiding voor het be langrijke treffen op 24 januari met het Haagse Simson. De Leidenaars komen tegen Sneek als volgt uit: F. Marijt, A. Swagers, J. v. Kampen hout, Th. Sanders, A. de Bruin, N. Faas, S. Holswilder, D. v. 't Riet. W. Tuurenihout. De wedstrijd begint 's middags om 3 uur. Kees en Jan van de Hoorn (v. n. r.) in actie. Foto Leldech Dagblad) De uitslag is: 1. Kees v. d. Hoorn (Ter Aar) 3.37.00, 2. Jan v. d. Hoorn (Ter Aar) z.t. 3. Groot (Limmen) z.t., 4. Jan v. d. Hoorn (Ter Aar) z.t., 5. Kooistra (Leiden) z.t. Wim de Graaf f, de ex-coach van de Nederlandse schaatsploeg eindig* de met een achterstand van twintig minuten als achtste. AMSTERDAM - Bij Jeugdwedstrij den op de Jaap Edenbaan onder ta melijk ongunstige weersomstandighe den, het vroor vier graden by een harde oostenwind, heeft Jan Derk- sen de drie afstanden gewonnen. De meest opvallende tyd was de 4 mi nuten 45,2 seconden op de 3000 me ter, waarmee de Amsterdamme# slechts 1,2 seconden boven het baan record van Ard Schenk bleef. 500 meter: 1. Derksen 44,4, 2. De Koning 44,% 3. Brouns 44,9, 4. Palka (Polen) 45,6» 1500 meter: 1. Derksen 2.16.1. 2. De Koning 2.16.8, 3. Rutten 2.21.4, 4. Brouns 2.22.0. 3000 meter: 1. Derksen 4.45.2, 2, De Koning 4.50.2, 3. Brouns 4.59.% 4. Rutten 5.00,0. Klassement 1: Derksen 187.300, 2, 2. De Koning 138,467, 3. Brouns 142,083, 4. Rutten 143.433. ZATERDAG: Deventer: Ned. kampioenschap dames en heren sprint, 13.00 uur. Nieuwkoop: Plassentocht, 35 en 70 km. ook starten in Noortien. Zevenhuizen/Bledswyk: Molentocht, afstanden van 10 tot 100 km. Hazerswoude-dorp: Rondenwed- strijd. Langeraar: Drie Meren tocht 2% 40 en 60 km. Ku dels taart'Aalsmeer: Westeinder- plassen tocht, 30 en 60 km. ZONDAG* Deventer: Ned. kampioenschap da mes en heren sprint, 12.00 uur. Kudelstaart/AalsmeerWesteinder- plassentocht 30 en 60 km. Nieuwkoop: Plassentocht, 35 en 70 km, ook starten in Noorden Zevenhuizen: Wedstrydtocht 50 km Giethoorn: Hollands-Venetietoer- torcht 90 km. Hoogmade: Nationale kortebaan- wedstnjden voor heren. Aanvang 13.30 uur. Rijpwetering: Districtswedstrijden korte baan dames. Aanmelden café de Vergulde Vos. GRONINGEN (GPD) Belang rijker nog dan de vraag wie dit week einde de opvolgster wordt van drie voudig nationaal kampioene Stien Kaiser Stien zelf is de eerste om haar kansen met een meewarig lachje naar een andere wereld te verwyzen is voor Kees Broekman de onzekerheid of zijn zestal bestand zal zijn tegen de ongetwijfeld fana tieke aanvallen van enkele outsiders. Broekman: .Het wordt ongetwyfeld de boeiendste titelstryd van de laatste jaren. Enkele meisjes hebben zich intensief voorbereid om een wig te dryven in de gelederen van de kernploeg. Vooral van Friese kant zal een felle aanval worden gedaan. In de eerste plaats door Akke Falkema, maar toch ook door Attje Keulen- Deelstra hoewel ik minder van haar verwacht. Zy zullen er alles op zetten om tot de top door te dringen". Die dreiging van buitenaf heeft ook de nervositeit geleidelyk doen stygen binnen het groepje reizigers dat de laatste week vanuit het kam- peercentrum Jong Amelte in Gorssel verder heeft gewerkt aan de opbouw van het schaatsseizoen dat eind fe bruari zyn bekroning moet vinden in West Allis. Daarop vooral heeft Kees Broek man zyn oog gericht en daarom zegt hy ook: „Er zullen strenge normen moeten worden gehandhaafd om voor de selectie in aanmerking te xomen". Dat betekent dan tenminste een vierde plaats voor de „indringers". Broekman: „Het is natuurlyk be grijpelijk dat de niet-gekozen meis jes streven naar een top tydens de nationale kampioenschappen. Het is echter altyd afwachten of ze hun vorm ook na die tyd kunnen hand haven. Daarom ben ik ook zo geluk kig dat er dit seizoen Europese kam pioenschappen zyn. Dan kan er altijd nog opnieuw worden geselecteerd. Moreel zyn we echter verplicht een derde of vierde plaats te honoreren". Voor Kees Broekman mag de na tionale titelstryd in wezen niet meer dan een pikante onderbreking vor men van de weg die via Heerenveen naar West Allis loopt; de meisjes zelf denken er toch anders over al wuiven ze prognoses ver weg. Be halve Stien Kaiser, pessimistischer dan ooit: „Ik zit volkomen vast. Schryf my maar af voor het kampioenschap. Dat komt by Elly of Ans tercht. Voor my wordt het alleen een harde strijd om myn plaats te behouden". Tussen deze sombere geluiden van de titelverdedigster en de mening van Kees Broekman ligt een wereld van verschil al zyn ook voor hem Elly van den Brom en Ans Schut meer fa voriet dan nicht Stien. Maar toch zegt Broekman fel: „Het is onzin dat Stien niet meer zou kunnen, zy komt heus wel terug. Misschien dit weekeinde al wel. Ze concentreert zich echter volledig op de interna tionale wedstryden". Aan de tot nu toe gemaakte tyden wil Broekman geen al te grote waar de hechten. Zoals aan de matige prestaties op de wedstrijden die overdag in Oud-Avereest werden ge houden. „De omstandigheden waren daar niet zo gunstig en bovendien kun je vlak voor een kampioenschap niet verwachten dat alle reserves worden aangesproken. De één rijdt iets feller dan de ander, maar dat zegt allemaal heel weinig". Ook in de verder terugliggende ver richtingen vindt Broekman geen ba sis voor een waardevaste voorspel ling: „De top ligt dit jaar dicht by elkaar. Als het windstil weer is zyn de kansen voor Elly iets groter, an ders is Ans waarschynlyk in het voordeel. De anderen Wil Burg- meyer. Carry Geyssen, Rieneke Dem- ming en zeker Stien Kaiser zullen echter ongetwyfeld ook geprikkeld worden door de concurrentie". Een titelstryd dus met byzonder boeiende facetten. Met grotere riva liteit dan ooit rond de wankelende troon van dertigjarige Stien Kaiser en de felbegeerde plaatsen in de kernploeg die een uiterst boeiend seizoen wacht. Stien Kaiser daar over: „Misschien zal ik er wel niet meer by zyn. Als ik slecht rijd hoe ven ze geen medelijden te hebben, maar ik zal er in ieder geval tot het uiterste voor vechten". Stien Kaiser somber gestemd

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19