Oermensen zoeken op 'r*. Celebes ROERIG ONDERWIJSFRONT Weergaloos knap, maar zeer koud Films Leiden JDe Schaamtelozen" Dr. Vian Heekeren heeft goede hoop op resultaten Niet meer dan een spannende knokfilm Van Breenen gebruikte doping Staking in DeventerTilburg, Amersfoort enBeverwijk FEDERICO FELLINFS GIULIETTA VAN DE VEESTEN" VRIJDAG 9 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Van een onzer redacteurennesische archipel, China, het Austra- J lische gebied en andere streken waar HEEMSTEDE „Goede hoop I hun resten gevonden zijn? Zijn er leb ik wel, zekerheid niet". Met n°8 restanten te vinden die geogra- leze instelling gaat dr. H. R. van leekeren. oud-conservator van iet Rijksmuseum voor Volken - ;unde in Leiden, in juni begin- ien aan een speurtocht van vier naanden naar resten van oer- riensen op Celebes. Naarmate men verder teruggaat de historie van de mensheid val- n er steeds groter gaten in onze ennis. De allervroegste geschiede- ls verdwijnt vrijwel geheel in de list van onkunde, waarin alleen eel sporadische vondsten ver uit- fisch en chronologisch de enorme gaten in onze kennis kunnen opvul len? Zijn de oermensen, waarvan tot dusver resten gevonden zijn, afstam melingen van elkaar of verwanten door ontwikkeling uit één enkele stam? Of zijn zij onafhankelijk van elkaar ontstaan op enkele of vele plaatsen op aarde in een algemene ontwikkeling? Zijn er in dat laatste geval contacten geweest? Hoe en wanneer zijn die ontstaan? Hoe heb ben zij de verdere gang van de mens heid beïnvloed? Het zijn allemaal open vragen. i waarop het antwoord slechts heel nliggende lichtbakens zijn. Hun on- I misschien eens gevonden zal worden, trlinge verband is vooralsnog een I Beslist niet door één sensationele olledig duistere zaak. In dat mis- I vondst die ineens een patroon open- te verleden zyn enkele lichtpunten baart waarin de schaarse gegevens [voldoende, om de loop van de we- j van thans alle uUJken paasen ,n te onderscheiden, waarlangs de I Dle antwoorden kunnen slechts ver- ensheid zich heeft ontwikkeld. kregen worden door het vinden van Zelfs de ouderdomschattingen telkens nleuwe stukJes m he€, vlaktelagen van het land hebben af- ke bewerking geschiedt in Neder- geschuurd. Door bodemwerking en t jands-Indonesische samenwerking, daling van het rivierniveau zün de- terwijl men voorts voor een exacte ze deposito's honderdduizenden Jaren i datering veelal een beroep zal moe- in stand gebleven. ten doen op deskundige instituten el- Doordat er in die oer-tijd nog geen ders. Dat laatste geldt in het byzon- begrafenisrites bestonden en centra- der de nauwkerurige datering via de le grafvelden, kunnen menselijke r s- potassium-argon-methode. die berust n menselijke resten uit de oertijd gro^ legpuzzel Iedere vonlst k:n jen nogal uiteen, hoewel moderne een j^j kiem stapje naar de oplos- Ituurwetenschappelüke technieken sing inhouden. niet meer. dit gebied belangryke vooruit- I ocpo.ieero aoor oe wuue 1 mg m^elyk hebben gemaakt. Bekend terrein die gedurende millennia de De oudste menseluke resten, die tot t usver aan het licht zün gekomen, j Dr. Van Heekeren hoopt zo'n stapje teren van naar schatting twee- i te kunnen zetten gedurende de vier Ujoen Jaren geleden. Zü werden maanden. dat hij p de oude oevers 'onden in Arika door de palaeon- van rivierbeddingen in Celebes tus- ten vooral in dergelijke milieus wor den gevonden. In net bijzonder sche dels en schedelonderdelen zoals ka ken, die om een veelheid van rede nen de tand des tijds beter hebben kunnen doorstaan. Samenwerking Dr. Van Heekeren is bijzonder ver heugd over de komende expeditie, die dank zij de financiële hulp van de Stichting Wetenschappel. Onderzoek van de Tropen iWotro) mogelijk is geworden en een gemengd Indone sisch-Nederlandse opzet heeft. Van Nederlandse zijde gaat ook mee dr. D A Hooijer van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, terwijl enkele vooraanstande Indone- op verloop in de sterkte van natuur lijke radioactiviteit. Eredoctoraat Dr. Van Heekeren, die thans 67 jaar is, heeft zijn kennis van ar- chaeologie en palaeontologie aanvan kelijk als amateur ontwikkeld. Hij is van oorsprong planter. Later wierp hij zich geheel op de wetenschaps beoefening en heeft hij expedities meegemaakt in alle werelddelen In 1965 werden zijn wetenschappelijke verdiensten bekroond met een van de hoogste Nederlandse wetenschap pelijke onderscheidingen: Het Leidse eredoctoraat. Hij heeft in zijn hui dige woonplaats Heemstede, waar hü Het gebied waar dr. Van Heeke ren naar oermensen gaat zoeken, ligt op Celebes tussen Sengkang (nr 1) en Soppeng (2). I Leaky. sen Soppeng en Sengkang, een strook Veel jonger waren de overblijf»- van 24 kiiometer lengte hoopt af te die reeds lang voor de tweede ireldoorlog door de Nederlandse oloog en palaeontoloog prof. Du- op Java werden gevonden, „oermens" kreeg aanvanke- het wetenschappelijk naamkaart- voor hem op zichzelf al een genoe gen. Hij hoopt er een triomf van te zijn intrek heeft genomen na zijn kunnen maken door weer zo'n heel sische archaelogen en palaeontologen pensionering op 65-jarige leeftijd, klein stukje van de legpuzzel te vin ten zijn vooral langs rivierbeddingen destaf completeren. steeds verlangend uitgezien naar nieu- j den. waaruit wij eens een beeld beeld te vinden doordat zij daar zijn ge- De vondsten, die eventueel geboekt we activiteiten, waartoe hij ondanks hopen te kunnen vormen van het al- deponeerd door de wilde bandjirs, zullen worden, blijven in principe in zijn leeftijd nog toen in staat is. lereerste stadium van de menselijke Jan Wienese e.a.) ontkennen ech opper- Indonesië, maar de wetenschappel ij- De komende expeditie is daarom historie. ter ooit doping te hebben gebruikt. HILVERSUM (ANP) Dokter J. H. M. Rolink, clubarts van Ajax en medisch begeleider van vele mensen uit de topsport, heeft in een radio interview voor de NOS verklaard, zelf wel stimulerende middelen te ge bruiken. „Als je er 's nachts enkele malen uit moet of je moet 's mor gens vroeg na weinig nachtrust aan een druk spreekuur beginnen, dan wil je wel eens wat innemen om at tent te blijven of eventueel niet in slaap te vallen. Ik neem dan wat er voor het grijpen is. Dat is al gauw een amfetamine-preparaat", aldus dr. Rolink. Hü zegt dit in een door Bob Uschi samengesteld thema-pro gramma over doping, dat op 19 januari door de NOS van 20.05 tot 22.10 via Hilversum 1 door de NOS wordt uigezonden. De oud-wielrenner Hein van Breenen, die Nederland tienmaal vertegenwoordigde in de Ronde van Frankrijk, geeft in dit zelfde programma toe. tüdens zün loopbaan als wielrenner herhaalde- lük doping te hebben gebruikt. Een bekende oud-amateur-wielrenner, die echter onbekend wenst te blyven, verklaart eveneens herhaaldelük sti mulerende middelen in vrü grote hoeveelheden (variërend van 15 tot 60 mg voor elke wedstrijd) te heb ben geslikt. Hü zegt ook verschillen de malen efedrine, een van de zwaar ste middelen, te hebben gebruikt De meeste geïnterviewde sportlie den ionder wie Ada Kok. Jan Jans sen, Maria Gommers. Mieke Sterk. BEVERWIJK TILBURG. DEVEN- I TER GPD. ANPHet was van grazen. De „goede hoop" die hü koestert, zo vertelde hü ons. is niet zo maar uit de lucht gegrepen. In 1947 heeft dr. Van Heekeren reeds onderzoek verricht op Celebes en on dermeer belangrüke vondsten gedaan „Pithecantropus Erectus" maar met betrekking tot de oer-fauna. Zo rdt thans wel degelijk als „Homo j vond hü fossiele resten van dwerg- ectus" beschouwd. Naar de hui- olifanten, van een nog onbekend ge- opvattingen moet hu circa I nus zwijn, en landschildpadden die TER «OPD ANP, - Het was van- de leerlingen te discussieren .000 jaar geleden hebben geleefd een lengte van tegen de twee meter e" Bf"en roeng aan, het on: democratisering ,n het onderwijs, tegenstelling tot de oorspronkelij- bereikten. Daaruit bleek reeds dat j derwysfront. Op enige scholen werd De leerlingen hadden zich in de aula mening was hier al sprake van I hier sporen uit een zeer ver ge lscusslee' .terwijl ook groepen verzameld. i mens en niet van een voorloper I verleden bewaard zün gebleven.' eer mSen staa ten. de lessen op de Tilburgse Pe- i de mens. dus een soort „vere- 1 Later, in 1968. heeft hü ter- tweehonderd leerlingen van de dagogische Academie Mater Mise- de missing-link" tussen aap en rein. waarna zün belangstelling thans i Pedagogische Academie in Deventer ricordiae zün tot nader order opge- i zal uitgaan, verkend en daarbü in staakten vandaag uit protest tegen schort. De ongeveer vierhonderd oude rivieroevers vele resten van de verwijdering van 14 leerlingen studenten en dertig docenten hebben en vragen werktuigen en gebruiksvoorwerpen aan de Pedagogische Academie in i gisteren tot laat in de avond gespro- D j gevonden, die aan de aanwezigheid j Beverwük. Tot dat besluit is men j ken over de structuurvernieuwing lebben er relaties bestaan tussen van oermensen toegeschreven zou- gekomen nadat de directeur van oermensen van Afrika, de Indo- den kunnen worden. Dergelüke res- I de school in Deventer, de heer J. D Ope Brinksma. vanmorgen weigerde met gehele dag groepsdiscussies gehou- te discussiëren over den. Ook de studenten van de St. Sta nislaus kweekschool in Tilburg heb ben gisteren een vergadering gehou den, waarbü de situatie in „Bever wijk" aan de orde kwam het merendeel van de studenten van de Academie voor Beeldende Vorming in Amersfoort is in staking gegaan uit solidariteit met stakende studenten aan vergelijkbare opleidin gen in Tilburg en Groningen. Giste- van het kweekschoolonderwüs in Ne- ren stond stakingsleider Ton Schenk derland. Vandaag werden vrijwel de met negen andere studenten aan de ingang van de school met borden en plakkaten met daarop enkele kern bezwaren tegen de huidige gang van zaken. De gangmakers gingen ook de klassen langs om hun actie te verduidelüken de bezetting van de Katholieke Pedagogische Academie in Beverwük duurt nog steeds voort. De „alterna tieve studenten" hebben de academie omgedoopt in Alternatieve Pedago gische Academie en een nood bestuur gevormd. Het „oude" bestuur kreeg telegrafisch bericht dat het zich als afgezet kan beschouwen, omdat de alternatieve studenten het niet meer erkennen. Vüftig studenten en sym pathisanten hebben de nacht in de school doorgebracht, bedacht op een politiële inval. Het bestuur van de school liet vannacht per communi qué weten dat de lessen voorlopig worden opgeschort. Zü wensen in elke geval niet te wüken voor de eisen van de bezetters. in Leiden was het gisteren en vandaag rustig. 'iulietta Maslna als Giulietta van de geesten. t Wat een schuchter platte- temeisje kan overkomen als ze «vergeleverd aan de genade van stel hooghartige rükeluiskinde- .*an men deze week in REX be- Daar draait de al wat oudere ftnse film „De schaamtelozen", op nogal overtrokken manier de Venissen van een dienstmeisje Wld brengt. pniko is als wees reeds vroeg rongen om zelf haar kostje te pienen. Zü zoekt haar heil in de K stad, waar ze de steun heeft leen trouwhartige vrachtwagen- Als uitzendkracht kan zü .goed betaalde loondienst komen feen zeer welgestelde familie. goeds ontmoet Hemiko d aar Jer niet. De familieleden azen F voor stuk op de miljoenen-erfe- 1 van de oude heer. Als ze elkaar een hak kunnen zetten, zullen ze dat niet laten. De oudste zoon van de familie vergrüpt zich tüdens een feestje aan Hemiko. De consequentie wil hü niet dragen. Hü weigert de zwangere He miko te trouwen. Hemiko is ten ein de raad als ook haar vriend de chauffeur haar verstoot. Pogingen van de familie om Hemiko en haar kind van het leven te beroven, mis lukken steeds op het kantje. Uitein- delük doodt Hemiko de vader van haar kind en bevalt in de gevange nis. Wie op De Schaamtelozen afkomt om zinneprikkelende scènes te zien. komt bedrogen uit. Juist omdat de film al een paar jaartjes meedraait, doet de vertoonde sex nogal preuts aan. CAMERA „Een knap. maar koud spektakelstuk". Dat was onze indruk in het kort na het zien van „Giulietta van de geesten" van Federico Fellini. Velen dachten er enkele jaren geleden, toen deze film in het kader van het Holland Festival in première was gegaan, anders over. Dat kan nauwelijks ver wondering baren, want Fellini had met deze rolprent weer een berg stof tot discussie aangedragen. Droom en werkelijkheid liggen in zijn werkstuk opnieuw heel dicht bij elkaar. Zo vaak raken en overlappen ze elkaar, dat men niet al tijd weet waarmee men precies te maken heeft: Fellini's toch al sterk gekleurde werkelijkheid of diens bizarre droombeelden. We zeiden het toen reeds: men moet wel een fervente filmliefheb ber zün om gevangen te wor den door Fellini's opvallende filmi sche beheersing, wanneer hü gestal te geeft aan zijn wonderlüke inval len. Want Fellini is geen man, die filmt volgens een tevoren strak vast gesteld schema. Heel vaak neemt hü gewoon intuitief scènes op waarvan hü nog niet bü benadering weet te zeggen, waar die in zün bedoelin gen zullen passen. Uiteraard tot grote wanhoop van de producenten, die ondanks zün successen dan ook niet op zün stoep staan te dringen. Ze weten nooit waar ze bü hem aan toe zün. De toeschouwers trouwens ook niet. Altüd blüft er een zee van mo- gelükheden over voor andere inter pretaties. Men kan over zün bedoe lingen eindeloos discussiëren. Maar over één ding zün alle critici het wel eens. Fellini speelt een weerga loos knap filmisch spellen- vfdr. en door zün grenzenloze fantasie en verbeeldingsklacht. Men raakt er on willekeurig door geboeid. Soms zelfs kijkt men gefascineerd naar het kleurrijke beeldenspel. Maar voor ons was „Giulietta" van het begin tot het einde een koud spektakel, dat nergens ontroerde of meesleep te. Simpel Prolongaties Weer drie prolongaties in Leiden. LIDO kan geen afscheid nemen van James Eond, al is dat dan niet meer in de persoon van Sean Con- nery maar van George Lazen- by, Maar aan de züde va/n Diana Rlgg Emma Peel uit de tv-serie De Wrekers beleeft ook deze nieuwe geheim agent weer vele spec taculaire avonturen. STUDIO heeft het kennelük ook best naar zün zin met „The gra duate". De film had al in Leiden gedraaid, maar desondanks is dit verhaaltje over een jonge afgestu deerde. die door een oudere vrouw wordt verleid, nog goed voor een vierde week. TRIANON blüft ook bü het ou de. Het volkswagentje, dat de hoofd rol speelt in ..Love bug" maar nog ministens een week over het witte doek aan de Breestraat blüft rond tollen. Kennelük voelen velen wel wat voor dit ongecompliceerde amu sement. Het gegeven is vrü simpel. De vrouw Giullietta (gespeeld door Fellini's echtgenote Giulietta Mesina bemerkt na jaren gelukkig huwelüks- leven dat haar man haar bedriegt. Ze is bereid alles te doen om hem terug te winnen. Ze zoekt daartoe steun bü kennissen, vrienden fa milie. Vergeefs. Ook het spiritisme brengt .geen soulaas. Maar het brengt haar wel in een toestand, waarin droom en werkelükheid nau- welüks meer van elkaar zün te on derscheiden. Ze liggen als het ware in eikaars verlengde. In die vage. weinig omlünde toestand vecht de vrouw voor een oplossing van haar problemen. Tot ze de eenzaamheid verkiest. Ingewikkeld Een op het oog vrü eenvoudige realiteit, die door Fellini heel inge wikkeld is uitgewerkt. Zün werkelük heid is al büzonder kleurig, n aar nog bonter worden zün beeldschetsen als hü droombeelden oproept. En nog bizarder wordt het, wanneer de geesten hun intrede doen in. Giulliet- ta's leven. Het op de voet volgen van het verhaal wordt dan een on- mogelükheld. Trouwens, het verhaaltje is dan van ondergeschikt belang geworden. Het gaat voor alles om wat Fellini denkt en wil. Hü laat zün Guilietta als een tamelük willoze bal slinge ren van rechts naar links, van goed naar kwaad, van vroeger naar nu. van man naar vrouw. Fellini heeft er niet mee volstaan die invloeden aan te geven. Hü l.eeft ze stuk voor stuk gestalte gegeven. In vormen, in beelden, in personen, in kiemen. Al les ontsproten uit 'n eigen rijke fan tasiewereld. Gecomponeerd naar ei gen gedachten. Maar die soms bü- na surrealistische vormen en af en toe gedrochtelüke wezens geven de indrukken van een individu weer. Van Federico Fellini. Men zal het moeilük met deze uitermate persoon lijke visie eens kunnen zün. Fellini wil dat ook niet. Hü geeft alleen stof tot overwegen.Tot interpreteren en deduceren. Daarom kan men over zün films eindeloos van mening ver schillen. Maar of men zün visie ac cepteert of verwerpt, het blüft be langwekkend er kennis van te ne men. Kleuren Ook van .Guilietta". zün eers te kleurenfilm, waarbü hü meteen de klem- als een onmisbaar element heeft toegevoegd aan zün veel- züdig filmisch palet. Zonder kleuren zou hü nooit die groteske wereld hebben weergeven, die hü nu heeft gecreëerd. En waarin hü zün echt genote als de centrale figuur heeft geplaatst. Een machtige twee eenheid Fellini-Masina. Ongeloof- lük begaafd zün de intenties van haar tirannieke echtgenoot. Het dwingt diepe bewondering af. Zoals zoveel in deze film bewonde- ring afdwingt. Maar onze waarde ring gaat toch in de eerste plaats uit naar de vakman. De filmische mees ter, die zo knap alle beschikbare middelen naar zün hand heeft weten te zetten. Het is onge- twüfeld een filmisoh weerga loos knap werk, maar de kunste naar achter dit project hebben wü toch node gemist. Door het gemis aan menselyke ontroering bleef het voor ons een koele belevenis. LUXOR In 1958 brak er in de staatsgevangenis van Arizona een ernstige opstand uit. waarbü een aantal doden te betreuren viel. Ze kere Frank Elli schreef er een ro man over en een Paramount-produ cer zag er op zün beurt een prachti ge verfilming in. Seymour (Buzz) Kulik. de regisseur van befaamde televisieseries als Dr. Kildare, Twi light Zone en The Defenders, nam de uitdaging aan en maakte een stoere muiterij film. die onder de beschei den titel „Riot" in de roulatie kwam. Het büzondere v an deze typisch is dat veroordeelden er een rol in Amerikaans „geromantiseerde" film spelen met dezelfde gevangenismu ren van Arizona als droefgeestig de cor. Het is ook triest gesnapte uit brekers opnieuw een plan tot ont vluchting te zien beramen, maar nu voor het oog van de camera's. De gevangenen van Arizona zullen er waarschünlük in tegenstelling tot de filmmakers van Hollywood maar bitter weinig profüt uit hebben kun nen trekken. Ze zün in feite wéér een illusie armer geworden; alleen hun schim heeft, veilig verpakt in ronde filmdozen, de weg naar de vrijheid gevonden. En wanneer men deze methode van werken ook sommi ge gevangenbewaarders mochten zes weken lang acteurtje spelen het summum van type-c«sting noemt dan klinkt een dergelüke uit spraak wel wat .ynisch. Wat onder Buzz Kuliks leiding tot stand is ge- Jim Broum speelt in „Riot" de rol van de gevangene Cully, die min of meer tegen zijn wil betrokken raakt bij de opstand in de staatsgevangenis van Arizona. komen is niet veel meer dan een spannend spektakelstuk, waarom heen nauwelüks een sfeer van authenticiteit hangt. De karakters van de belangrükste figuren, die bü de gevangenisopstand betrokken wa ren, zün jammer ^enoeg onvoldoende uitgediept, waardoor er ook nauwe lüks iets van een persoonlük drama in het muiterüverhaal te bespeuren valt. De regisseur heeft er een soort heldendicht van gemaakt, een fil misch epos. dat sterk tot de verbeel ding van de gemiddelde bioscoopbe zoeker spreekt en derhalve wat on waarachtig aandoet. Bewust of on bewust wordt in deze kleurrüke knokfilm sympathie gewekt voor de oproerkraaiers, van wie velen tot levenslang zün veroordeeld. En toch zün het moordenaars, rovers, aanranders, afpersers en kidnap pers die in Kuliks epos, althans voor een deel, zich zelf spelen. Dat soort lieden als .helden" voor te stellen ia natuurlük grote onzin. Het zal Je moordenaar maar wezen! Nee, het accent had wat ons betreft best wat minder op het uitbreken van de op stand en wat meer op de bestrüding er van mogen liggen. Maar hoe het ook zü. de muiterij in Arizona is geen kinderwerk ge weest. Dat maken de suggestieve filmbeelden in elk geval wel duide- lük. Ondanks de beperkte lokatle ia de regisseur er in geslaagd de broeie rige gevangenisatmosfeer in steeds wisselende beelden vast te leppen. Nogmaals, aan spanning ontbreekt het in deze film, mede dank zü de talrüke camera-instellingen, niet. De dronkemansscènes, vooral in de ga lerij waar de homoseksuele gevan genen zün ondergebracht, leveren een reeks fascinerende plaatjes op. de laatste ontsnappingspogingen van de opstandelingenleiders uit de iso latie-afdeling een aantal adembene mende minuten Het oproer eindig de in een waar iloedbad. zodat er nogal wat rode verf aan te pas moest komen bü de verfilming van dit drama. Van de twaalfhonderd I gevangenen wist er overigens i^a ir I één tüdens het neerslaan van de I muiterü te ontsnappen Fen deree - ke ontsnapping 1 aat zich uiteraard ook prachtig verfilmen. Kortom een I knokfilm voor kei-els

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15