'Niet tegen acteurs, tegen 't bestel' Jelger huis in Lakenhal Leids Kamerkoor gaat a cappella's zingen Hertrouwen makkelijker Drs. IIHagendoornde tomaten en de schouwburg HERSTEL VAN B0R0B0ED0ER KOST 12 JAAR Gesprek over toneelbestel niet mogelijk" Compleet maar weinig fantasievol beeld van KI P-gesprek woningnood in Randstad JDAG 9 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van een onzer redacteuren) ;IDEN Half oktober van het afgelopen jaar gaat de ac- oep Tomaat, voornamelijk bestaand uit studenten in de kunst en leerlingen van de toneelschool in Am- am, van start. Bij de voorstelling van de Nederlandse Co- e van Shakespeare's 'Storm' vliegen de tomaten het toneel publiek reageert verbaasd. Enkele avonden later wordt Amsterdamse schouwburg een opvoering van 'De Familie irerstoord. Op 23 oktober gaan in de Rotterdamse schouw- enkele acteurs op de vuist met studenten, die eieren tijdens de voorstelling. Er komen gesprekken op gang acteurs, Leiders van de gezelschappen en „protestanten". een maand later, op 21 november, breekt de woede pas goed j de première van 'Toiler', het verhaal van een mislukte re- onair in het Duitsland van na de Eerste Wereldoorlog. Rook- en begeleiden de voorstelling; ontsteltenis en opschudding in iderlandse toneelwereldje. met het vemieuwingsstre- de actie Tomaat meegaan", drs. W. Hogen doorn, we- medewerker van de kaarten wordt aan de oprechtheid van Tomaat getwijfeld. Met nadruk zegt echter Hogendoom: „Ik gelóóf aan hun oprechte instelling. Het is g dramaturgie van de Leidse I niet eenvoudig om Je als enkeling iteit en leraar aan de in de schouwburg uit Je anonimiteit damse toneelschool. Zijn zwa- te verheffen en een tomaat te gooi- i directeur van de Leidse en zelf zit hij de sec- van de Culturele Raad in voor. Beroepshalve, maar dat volgt hij de „Tomatan- et grote belangstelling. Vlot end legt hij uit, waartegen zich keert. Een uitleg die be- een jarenlang slepende on- nlieid. Het Nederlandse toneel zaak. Bij de lei- an de grote gezelschappen indolente mentaliteit; To- eeft Zich in de eerste plaats tegen die mentaliteit; De erwijr acteurs dat zij zonder ïappehjke inzet spelen. Zij nog steeds volgens Tomaat, lllekeurig uit, wat er als re is gekozen. Het toneel zou moeten worden, e wordt bedoeld, dat het maatschappelijk interessante zou moeten behan- stelt Hogendoom vast „Vol- imaat gaat het er bij het to- om op artistieke wijze ge- e geven aan wat je maat- lijk bezighoudt. Daarvan toneel nü weinig blijken. De brengen achter - bourgeois-toneelkunst, om de van Tomaat te hanteren", cht toe: „Daar zit wel een n waarheid in. Ons toneel is zin een afspiegeling van van vroeger eeuwen". komt nu pas een protest deze gang van zaken? en naar het toneel. Het is ook heel moeilijk om een boze acteur, op dat moment niet geneigd tot praten, dui delijk te maken dat die tomaat niet tegen hem bedoeld was, maar te gen het bestel". Nogmaals met nadruk: „Ik heo ook gevoel voor het publiek, dat een verstoorde voorstelling krijgt. Maar dat is niet zo vreselijk. Het resultaat is in elk geval, dat er over die schaduwkanten van het toneel be stel gepraat wordt. Daarom ben ik vóór die actie. Maar ik ben tegen ondoelmatige actie, tegen Tomatan- ten, die niet willen praten, die wil len doorgaan met acties tot de cha os er op volgt. Zjj zien dan de revo lutie in de toekomst blinkeneen nieuwe maatschappij, waarbij het nieuwe theater als een Phoenix uit de as verrijst". Hogendoom ziet ook bepaald niet de uitsluitend politieke gebondenheid van het theater. „Bij de toestand rond Toller waren de Socialistische Jeugd en de splintergroep van de Spartacisten betrokken. Zij zien alles in revolutionair socialistische of anarchistiscne termen. Maar je mag toch niet vergeten, dat je te maken blijft hebben met een publieK en ac teurs die uit alle riohtingen komen". DJAKARTA <AP) De Boroboe- doer, de beroemde duizend Jaar ou de boeddhistische tempel op Java (bij Magelang), raakt steeds meer in verval: hel? muien van het prach tige bouwwerk zakken weg en scheu ren door de erosie van de heuvel waarop de tempel is gebouwd. Reeds geruime tijd levert een groep Indo nesische en Europese archeologen een hardnekkige stryd om genoeg geld bijeen te krijgen voor algeheel herstel van het kostbare bouwwerk. maar de regering, in Djakarta ziet geen kans om ook maar één roepiah I ter beschikking te stellen voor dit doel. De totale kosten bedragen on- I geveer dertien miljoen gulden. Er is intussen een lichtpunt: de Unesco ide VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur) heeft de hel pende hamd geboden. Volgens deskun digen van de Unesco zal het meer dan twaalf jaar vergen om de Boro- boedoer „uit elkaar te nemen", elke steen te registreren, het fundament te herstellen en de tempel weer in zijn oorspronkelijke glans te herstellen. Op histrumeoncert Schaken De Hongaar Lajos Portisch heeft woensdagavond dank zij een overwinning in de laatste ronde op de Engelsman Corden het Internationale schaaktoernooi van Hastings gewonnen. De jonge Neder lander Jan Timman eindigde op de vijfde plaats. LEIDEN Het Leids Kamer koor, kleinste en jongste van de gesubsidieerde Leidse koren, heeft de eerste tien levensjaren door staan en gaat vrijdagavond in de Zuiderkerk zijn lustrumconcert geven. Voor éénmaal slaat het een jaar de Johannes-Passion over. De eerste Passion in 1961 herinneren we ons nog bijzonder goed: half februari, een bijna zomerse avond, tevens vastenavond. Voor het onbekende koor Stroomden honderden de Zui derkerk in. Er was genoeg uitge lekt van dat, wat Hei-man Schey na afloop kwalificeerde met „Je van nét". Te danken aan Willem Mizée en na diens heengaan verder gecul tiveerd door Barend Schuurman, de cantor van de Rotterdamse Grote Laurenskerk. Het L.K.K telt. 25 leden, is dus kamerkoor. Gegeven het élite-mate riaal berust in dit getal een ideale eenheid voor a cappella zingen. Daar wil het koor zijn lustrum dan ook hoofdzakelijk aan wijden. En wagen! Zeer zeker: wagen. In de drie dagbladen bepleitte pas geleden Jan Doove een nieuwe structuur van het Leidse koorleven, hij roerde daarbij de figuur van de dirigent aan ..die droomt van mooie a cappella zang- meende, dat je op zo'n concert geen hond in de zaal zou krijgen". Die misvatting moet worden weg gebroken. Dat doet het publiek zélf, alsAls het er eens een keer lij felijk bij tegenwoordig is. Een voor beeld: Henk Briër zette twee keer een Leids Akkoord op touw, een ak koord, een gelegenheids-samenwer ken van koren en orkesten. Vox Laeta uit Roelof a rendsveen van Jan v.d. Meer, een uitmuntend a capella zingend koor, was daar ook bij: de ovaties in de gevulde Stadsgehoor zaal wilden niet eindigen Het goed exclusieve programma vermeldt niet uitsluitend a cappel- la's. Zo zal een Magnificat van Mon teverdi assistentie hebben van de solosopranen Phea Ekker en Leny Stevens en van' een instrumentale groep uit het Radio Philharmonisch Grkest. Die groep verklankt ook puur instrumentale muziek (Ga- brieli. Beethoven De r. cappela's stammen uit de tijd van de polyfo- r.isten (15de, 16de en 17de eeuw); Willaert. Josquin. Gibbons. PurcelL Venora. Banchieri (een muzikale grapjas). Gallus, Schüz, Schein. Aangevuld uit de eigen eeuw. met de 6 Chansons door Hindemith op Franse gedichten van Rainer Mana Rilke. De moeiijkheidsgraad in al die uitvoeringen, maar die daar niet toe werken loopt op tot 10, d. i. het kon komen, omdat het koorbestuur Maximum. EERSTE DEEL NIEUW BW KOMT IN WERKING te stellen. Acteurs krijgen dan tel kens een contract voor één stuk. To maat heelt die gedachte overgeno men. Je zou dan maanden aan één stuk moeten kunnen werker.. Het re sultaat zou ook kunnen zyn, dat het niet tot een opvoering komt. Dan is het experiment mislukt. De overheid zou de acteurs een gegarandeerd mi nimuminkomen moeten verschaffen en subsidies voor de verschillende produkties zouden voor de rest va.i het brood op de plank moeten zor gen. Hogendooir: „Ik vrees, dat de meeste acteurs het ongebonden be- - j staan niet fijn zouden vinden. Want ICIC0 nu zijn ze van de wieg tot het graf I verzorgd. Maar het nadeel is dat ze Over het algemeen noemt Tomaat I nu ook in een verstikkende organisa- Generatie j tie zitten. De creativiteit komt be- In de opzet DRS. W. HOGENDOORN hoftheater Dat leidt weer naar de mentaliteit van de acteurs en de revolutionaire wensen van Tomaat. In een directe roppeling aan een maatschappelijke revolutie ziet Hogendoom niets: „Het toneel kan de maatschappij niet in grijpend beïnvloeden. Daarvoor is het bereik veel te klein. Een revo lutionair theater is nodig, maar je preekt voor ingewijden. Verder komt er geen hond. Dat is bewezen, je be keert echt niemand". Is dat een sombere verzuchting voor sympatisanten met Tomaat? Drs. Hogendoom heeft echter nog enkele uitsmijters. Ten eerste voor acteurs: „Forse kritiek is wel goed voor de acteurs. Tot nu toe zijn ze Hogedoorn: „Er is nu voor een generatie van drama- Die kunnenverge- het nieuwe buitenlandse Off-Broadway-groepen, semiprofs, die optreden heater van de Amsterdamse teit. met een enorme inzet, die bij onze beroepsacteurs mist. de factor publiek: dat van schouwburgen vergrijst. In zit jong pu- kunt het niet los zien van jeugd protest. Het to- ;en stukje van onze verstar- lenleving. En bovendien: epende kwestie, opnieuw on- neus van het toneel gewre- Tomaat, is die van het zo- doubleren. Om subsidie te moeten de gezelschappen m 400 voorstellingen per jaar Dat betekent dat op vele de helft van de acteurs speelt en de rest „uit' lentarieert Hogendoom„Een r ingewikkeld probleem. En uniek. Dat zie je nergens buitenland. Een oplossing zijn om meer regiona- op te richten. Dat skenen dat je minder voor- a geeft en dus langer kan i. En ook dat je niet overal rs kunt hebben, want waai de Steenbergens vandaan zou kunnen: kijk maar in Arnhem", wetenschapsman vindt van Tomaat gerechtvaar- limte voor het experiment, sestien miljoen uitgetrokken bsidies aan gezelschappen, kwait (binnenkort een half) er worden geëxoerimen- zou iets aan gedaan Laboratoria krijgen k geld voor experimenteel staat drs. Hogendoom te- icties die zouden pleiten voor zijdig experimenteel reper- vjjf procent van de men- naar toneel. Ze zijn vooral in musicals en kome- een fractie wil experiment, met direct dat de wer- mgd en de arbeiders zoals wil, bij dat experiment be- worden. Misschien op den 1 het onderwijs op de lagere eat ie ver zou zijn Maar experimenteren betekent vijf procent ook nog weg- mentaliteit verander je aar" li. AMSTERDAM iANPi Het ij| bestuur van de Vereniging van ij Nederlandse Toneelgezelschap- Ij pen heeft, na de gebeurtenissen, i j die geleid hebben tot de voor- j tijdige beëindiging van de voor ijl stelling _>p 21 december jl in |j| de Stadsschouwburg en hetgeen geconstateerd moest worden b\j het onmogelijk maken van de voorstelling op 1 januari in de zelfde schouwburg, moeten con cluderen dat een gesprek zij nerzijds met een groep waarin dergelijke opvattingen erken ning blijven vinden, niet moge lijk is. Dit deelt het bestuur in een communiqué mee. Het bestuur was gisteren na melijk voornemens een gesprek te hebben met een groep per sonen die een beroep op dit bestuur had gedaan om in on derling overleg een daartoe be- produktie spelen. I altijd bejubeld." Tenslotte voor het kunnen acteurs zich werkelijk be-j publiek: „Het publiek is te goeiig stuk. Natuur- Het is toch een krankzinnige ge lijk zonder dat het een „schnabbel" j v. oonte om na elke voorstelling, hoe wordt. Ze moeten werkelijk binding 1 slecht ook. op te staan en de spelers hebben met de opvoering". geen alternatieven voor de toneeltoe- stand van het ogenblik. Oplossingen paald in het gedrang moeten maar „van binnen uit" ko- van telkens in één pre men". - -- Zelf voelt Hogendoom voor een I trokken voelen bij dat stuk. Natuur- Het is toch een krankzinnige ge- idee van Kees van leisel, de nog Ui]r 1 -gi*. sceeds bewierookte leider van de to reelgroep Studio iHogendoom: „Een ïegisseurs in ons land. Het is hier nog steeds gewoonte regie als een kluifje op te gooien voor uitblinken de acteurs"). Van Iersel dan heeft in 1967 het idee gelanceerd om naar buitenlands voorbeeld vrije produktiegroepen in een ovatie te brengen?" DEN HAAG <GPD) Trouwen, kinderen krijgen, scheiden, sterven. Bij al deze gebeurtenissen moeten wettelijke formaliteiten worden ver vuld. Ze zijn opgetekend in boek 1 van het Burgerlijk Wetboek. Per 1 januari treedt een nieuwe versie van dit boek in werking. Hoewel geen diep ingrijpende wijzigingen in het personen- en familierecht worden ingevoerd, betekent het wel een ver- ruimming van sommige bepalingen. Het boek is eigenlijk nog niet hele maal af. De Tweede Kamer heeft in Juli van dit jaar een ontwerp tot herziening van het echtscheidings recht in studie genomen. In dit vrij opzienbarende ontwerp wordt onder andere met de zogenaamde „grote leugen" het bekennen van over spel als grond voor echtscheiding afgerekend. Het kan echter nog lang duren voor dit ontwerp, al dan niet gewijzigd, tot wet wordt verheven. Intussen kan het nuttig zijn om eens te kijken wat er per 1 Januari al gaat veranderen. Hoewel het echtscheidingsrecht zelf dan vrijwel ongewijzigd bUjft, zijn er wel veranderingen in de wettelyke gevolgen die een scheiding kan op leveren. Voor een gescheiden vrouw is het belangrijk dat zjj voortaan di rect na inschrijving van haar echt- scheidingsvonnis kan hertrouwen. ZU hoeft dus niet meer 300 dagen te wachten. Voor weduwen geldt nog wel dat zii, nu 306 dagen, moeten wachten. Er zUn vier uitzonderingen: 1. wanneer de vrouw 52 jaar of ouder is. 2. een kind is geboren na de dood van haar man, 3 zij een bewys van een vrouwen arts kan overleggen, tenminste 30 dagen na de dood van haar man op gemaakt, dat zü niet zwanger was. 4. wanneer zij van tafel en bed gescheiden leefde gedurende de laat ste 306 dagen van haar huwelijk. Wanneer een gescheiden vrouw binnen 307 dagen na haar scheiding bevalt, zal dit kind worden aange merkt als een kind uit, het voorgaan de huweiyk. Hertrouwt zij direct, dan zal dit een wettig kind uit het nieuwe huweiyk zijn. Wil zy her trouwen. maar is dit niet mogelyk binnen 307 dagen, dan kan zy ver klaren dat de gescheiden echtgenoot niet de vader van haar baby is. Deze moet dan door een andere man wor den erkend en wel binnen een jaar* na de geboorte Dit kan dus nog gel den voor kinderen die in 1969 gebo ren werden. Termen als „overspelige" en „bloed schennige" kinderen, dateren uit een tyd waarin de schande van de ouders de kinderen meer dan nu werd nagedragen, zyn uit het wet boek geschrapt. Onder het oude BW j Johannes Jelgerhuis Rzn. (acteur schilder 1770—1836) Lakenhal t/m. I februari. Johannes Jelgerhuis, zich noemen de acteur-schilder, was tot- nog toe voornamelijk bekend als toneelspeler en -theoreticus Hy was de auteur van een handleiding voor acteurs. „Theo retische Lessen in Gesticulatie en Mimiek", dat in 1827 verscheen. De uitgave van dit werk vooi-zag in een behoefte, die door de overgangstijd, waarin de schrijver leefde, gesteld werd. Het klassicisftische toneel was aan het verdwijnen met zijn ge- sta ndaardiseerde gelaats- en li chaamsuitdrukkingen en het roman tische. contemporaine toneel, maar ook de oplevende belangstelling voor ty voorbeeld Shakespeare vereiste door het omvangrijkere scala van gevoelens een uitgebreid onder richt in de mogelijkheden om deze over te brengen. Hij inspireert zich bij het opstellen van regels in be langrijke mate op kunstheoretische canons voor gevoelsuitdrukkingen voegd bureau opdracht te ge- J zoals in het leerdicht „Den Grondt der Edel vrij Schilder-Const" door Karei van Mander in 1604 als inlei ding op zijn „Schilder-Boeck" ge schreven en het door Gerard de Lairesse in 1707 geschreven „Groot Schilderboek" vermeld worden. Hij gaat- zelfs zover dat hy studie van de schilderkunst als onontbeerlyk ven het huidige toneelbestel door te lichten en de resultaten van het onderzoek te publice ren. De bereidheid van het VNT-best uur hiertoe was 26 no vember aan deze zogenaamde „analysegroep" kenbaar ge maakt. Na deze afspraak heeft zich. ailuus het bestuur, een ziet voor een goed begrip van de Oprecht aantal gebeurtenissen voorge daan in het Amsterdam stoneel- leven, waaruit is gebleken dat leden van de genoemde groep hetzy geen heil zien in enigerlei discussie over het t-oneelbestel, hetzy het voeren van bespre kingen menen te moeten com bineren met acties die in feite het de toneelkunstenaars onmo gelijk maken hun werk te doen. Het bestuur van de VNT ver klaart zich echter gaarne en te allen tyde bereid het beoogde onderzoek in te stellen en daar toe overleg te plegen met allen die in de toekomst van het tonee in Nederland op serieuze kunst- van het- toneelspelen. Hij fcu muleert dit aldus: „De onvermijde lijk eenzelvige denkwijze vaai den Schilder en den Toneelspeler is ook onafscheidelijk; want- het is een ge voel, eenen uitgang, geestkracht, ziel vermogen van afbeelden, van voor stellen, van de waarheid te doen ge loven, daar zij er ondertussen niet w" en vooral na de nieuw- in Amsterdam met valse I Het merkwaardige geval doet. zich voor. dat- Jelgerhuis' werk als beel dend kunstenaar eigenlijk nauwelijks op het afbeelden van menselyke si tuaties gericht is, waarin mogelijk heden aanwezig waren om de on derlinge gevoelsrelaties van de figu ren tot uitdrukking te brengen. Zijn wijze geïnteresseerd zyn en die j historieschildering bestaat voor het zich als zodanig bij het bureau overgrote deel uit- beeld journalistiek ven de VNT wulen melden. vermenigvuldigd en tekeningen, die een actueel onderwerp verslaan, zo als het bekende stuk met de ver woestingen. aangericht door de ont ploffing van het kruitschip in Lei den en afbeeldingen rond de komst van de Fransen in 1795 en het daar op volgende uitroepen van de Ba taafse Republiek. Al deze gebeurte nissen zijn nuchter-journalistiek en zonder stellingname geregistreerd. Liet Jelgerhuis op een prent uit 1788 van een Oranjeoptocht in Krom menie een op de wolken gezeten Fama nog „Vivat Oranje" uitbazui nen, even vrolijk dansen op een af beelding uit 1795 de Delftse burgers rond de Vrijheidsboom. De figuren blijven overal geba rende poppetjes zonder verdere ka rakterisering. Verdei- vervaardigde Jelgerhuis een groot aantal stadsgezichten en architectuurtekeningen. Een aparte plaats wordt binnen de architectuurtekeningen ingenomen door de vele mooie kerkinterieurs en -exterieurs, die een sterke verwant schap met die van de Witte en Sanredam vertonen. Zijn voorliefde voor architecturale doorkijkjes om een door hem be grijpelijkerwijs gewenst ooulissenef- fect te bereiken blijkt vooral uit. de vele genre-interieurs, waarvan ver schillende aan Pi eter de Hoogh doen denken, maai- velen toch een heel eigen karakter bezitten. Een voor beeld hiervan is zijn bekende inte rieur van de winkel van de boek handelaar Pieter Meyers Warars op de Vijgendam in Amsterdam uit 1820, waar de tegenstelling binnen- buiten een bijzondere sfeer schept. Hiernaast heeft Jelgershuis zich bezig gehouden met het ont wei-pen van toneelkostuums, waarbij hij streefde naai- een voor zijn tijd on gebruikelijke authenticiteit, het il lustreren van zijn boek „Gesticulatie en Mimiek" en de uitbeelding van toneelspelers m glansrollen. De tentoonstelling van Jelgerhuis' werk. zoals die in de Lakenhal te zien is. geeft een compleet, doch wei nig fantasievol beeld van de terrei nen waarop hy zich bewogen heeft gold dat voor kinderen na het hu welijk erkend, brieven van wettiging konden worden gevraagd. Dit hoeft nu niet meer. Erkenning na het hu welijk houdt voortaan automatisch wettiging in. Alle kinderen voor 1 Januari 1970 tydens het huweiyk er kend, zijn van 1 Januari 1970 af wet tig Wat verandert er by het halen van het. even begeerde als verfoeide, „bo terbriefje"? Om te beginnen is voor meerderjarigen niet meer de toe stemming van de ouders vereist. (Volgens de oude wet moest men be neden de 30 jaar het fiat van de ouders hebben of van de kanton rechter). Nieuw is. dat wanneer een minderjarige onder voogdy staat, ook de toeziend voogd zyn toestem ming moet geven. Het oude verbod voor de oom om met de nicht, de tante met de neef en de zwager met de schoonzuster te trouwen vervalt. Prettig voor veel trouwlustigen is dat niet meer in de woonplaats van één van beiden hoeft te worden ge trouwd. Wanneer de ouders ergens anders wonen, kan het nu ook daar. De getuigen hoeven niet meer in Ne derland te wonen. In de praktyk werd met het oog op de nieuwe bepalingen al eens een oogje dichtgeknepen. In de huwelyksakte en trouwboekje worden eerdere hu welijken niet meer vermeld. Het na re „eerder echtgenoot vanver valt. Tenslotte iets wat veel toekomsti ge ouders plezier zal doen. zy zullen hun kind kunnen noemen zoals ze willen, de ambtenaar van de bur- gerlyke srtand zal per 1 januari elke voornaam aanvaarden, tenzy deze ongepast is of in overeenstemming met bestaande familienamen. prenten, schilderijen in prentvorm Zonder de begeleidende catalogus Is van de theorieën, die het. sluitstuk vormen van het beeld, dat van deze veelzydige kunstenaar gereconstru eerd kan worden, najwelijks iets te merken. Een combinatie van werken met uitleggende tekst had hier niet alleen in kunnen voorzien, maar ook de tentoonstelling als geheel aan trek- kelyker kunnen maken. De catalogus is het resultaat van samenwerking van stafleden en stu denten van het Kunsthistorisch in stituut. van de Nijmeegse universiteit en bevat, naast een beredeneerde- en een tentoonstellingscatalogus enkele tekening van Jelgerhuis i Foto LD Holvast) deskundige en zeer leesbare essays. Voor wie zich het flinke bedrag kan veroorloven, dat deze accurate catalogus overigens meer dan waard is. geeft deze tentoonstelling een boeiend inzicht in de problematiek, waarmee deze uitzonderlijke acteur- schilder zich heeft bezig gehouden. FRED LEEMAN. DEN HAAG <ANP> KVP-wet- I houders van Volkshuisvesting uit) I Delft, Leiden. Naaldwijk, Wate ringen, Alkmaar en Gouda hebben gisteren een wat wordt genoemd „open en reëel" gesprek gehad met een aantal leden van de KVP-twee dekamerfractie over de vraag of de per 1 juli in te voeren individuele I huursubsidie voldoende effectief zal zyn om de woningnood voor de I minst draagsrachtlgen spoedig op te j lossen. Van de zyde van de fractie namen nir. F. Andreessen, mr. R. J Nelis- sen, C. van Beek en ir. P. A. M. Cor- rklissen deel aan het gesprek, dat 1 zal worden voortgezet zodra de en- quete die door de wethouders is in- I gesteld resultaten zal hebben opge leverd. Het is niet uitgesloten dat dan de meer uitgewerkte voorstellen van de regering by de Kamer bexend zul len zyn en ui de besprekingen kun nen worden betrokken. De wethouder van Volkshuisves ting van Gouda. T. Arts. heeft zich by het rapport van zyn vyf collega's aangesloten. In dit rapport, dat bin nen de KVP werd verspreid, lever den de wethouders kritiek op het woningbouwbeleid als geheel, en in Let bijzonder op het systeem van individuele subsidies. De wethouders opraken zich uit voor de bouw van minstens 25.000 woningwetwoningen per Jaar. Tennis Tom Okker is als der de geplaatst in het herenenkelspel van de Open Australische tennis kampioenschappen. die van 19 tot I 26 januari In Sydney worden gehou- den. Hy is daarmee de hoogst ge waardeerde niet-Australier. De eerste twee plaatsen worden ingenomen door Tony Roche en John Newcombe.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11