Pastoraal concilie is in Noordwijkerhout begonnen Corset redde vrouw 't leven Over onafhankelijkheid wordt teveel gepraat Potvis gestrand op de Wester schelde! .Conflictsituatie met Rome niet denkbeeldig Auteurs dreigen met maatregelen Protest tegen vernieuwing Bijna 50 messteken Nederlands team trekt zich terug uit de luchtrace Surinaams bezoek in ons land: SKELET NAAR MUSEUM IN LEIDEN JAGINA 6 LLiDaCh DAGBLAD Tegen uitgevers lil (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) „De le venszekerheid van de Nederlandse auteur staat op het spel". Dit zei prof. dr. G. Stuiveling, voorzitter van de Vereniging van Letterkundigen, op de bijzondere vergadering die zater dagmiddag in Amsterdam werd ge houden. voornamelijk om te proteste ren tegen het feit dat Nederlands talige auteurs steeds meer in een hoek gedrukt dreigen te raken. Door deze afspraken eenvoudigweg naast zich neerlegde. Nu willen de schrijvers dat de uit- v gevers, die met de boekhandelaren wel bindende contracten afsloten. v evenals met de drukkers, de binders en hun personeel, ook bindende af- spraken gaan maken met de schrij- vers. die toch wel de belangrijkste bijdrage leveren voor het tot stand komen van boeken. Wanneer de uit- III gevers niet op korte termijn willen onderhandelen, dan gaan de schrij- - NOORDWIJKERHOUT (GPD) Zondagochtend heeft bo ven het huis van kardinaal Alfrink in Utrecht een reclame vliegtuigje gevlogen met de boodschap „Eenheid met Rome". De kardinaal vertelde dit onder grote hilariteit in zijn ope ningsrede van de vijfde zitting van de plenaire vergadering van het pastoraal concilie in Noordwijkerhout. Uitgangspunt van het pastoraal beraad is de dialoog. Het gaat in de kerk niet oan de macht van de meerderheid, maar om de kracht van zoveel mogelijk gemeenschappelijke overtuiging. Niet de kracht van het aantal, maar de kracht van de ar gumenten moeten de doorslag geven. DEN HAAG (ANP) De Stichting Katholiek Leven Ijl uitgeefster van het blad. ji "Waarheid en leven" heeft i|j opgeroepen tot een manifes- I tatie op het pastoraal conci- I I lie in Noordwijkerhout. Er zal dinsdagmiddag in Noord- wijkerhout een verklaring i worden aangeboden, waarin I er door deze groepering bij I de bisschoppen op aan wordt gedrongen de band met Ro me en het gezag van de Paus niet aan te tasten. Voor de manifestatie zijn zoveel mogelijk priesters uit het gehele land" uitgenodigd naar Noordwijkerhout te ko men. Het is de bedoeling, al dus een verklaring van de Stichting Katholiek Leven, op waardige wijze een ver klaring aan te bieden en daarna in alle stilte huis waarts te keren. De Stichting Katholiek Le ven, die zegt gesteund te worden door 1500 Nederland se priesters, is één van de groeperingen die actie voert tegen vernieuwingsbewegin gen in de Nederlandse kerk provincie ln Noordwijker hout wordt ook actie gevoerd door groeperingen die ver nieuwingen in de R.K. Kerk juist zoveel kracht willen bij zetten. Zijn commentaar was: „Het valt mij tegen dat men na zoveel jaren zijn aartsbisschop nog zo slecht kent. Men had het geld beter aan de kinderen van Biafra kunnen ge ven". Hij liet overigens de mogelijkheid nog open dat de boodschap bestemd was geweest voor de Raad van Ker ken. die een paar huizen verder op de Maliebaan in Utrecht is geves tigd. Dat met deze enkele woorden de spanning reeds opgeheven is die boven deze plenaire vergadering hangt, valt te bezien. Dins dag aanstaande komt het rapport over het ambt en daarmee het celi baat aan de orde en wanneer de vergadering akkoord gaat met de aanbevelingen die nu op tafel liggen is een conflictsituatie met Rome niet denkbeeldig. Zullen de bisschoppen echter een beleid bepalen dat overeenkomt met de wensen van deze vergadering? Het is tekenend dat kardinaal Al frink in zijn openingsrede nog eens het. karakter van dit pastoraal con cilie heeft bepaald en in deze ka rakterisering en taakbepaling be paald minder ver gegaan is dan hy eerder had gedaan. T< gil Bright winnaar SYDNEY (GPD) Generaal-ma- jaar Diok Asjes, woonachtig in Me- ico, die in een Aero-commander met kapitein T. W T. Bosch, gezagvoer der van de KLM, heeft deelgenomen aan de jubileum-luchtrace Engeland- Austraüë, heeft zich op het laatste traject naar Sydney uit de wedstrijd teruggetrokken. Hij vloog zijn toe stal voor Zwitserland. Aan boord wa ren ook Do.iald B. G. Parser uit Genève en B. R. Levie uit Cannes. Frankrijk. De wedstrijd werd niet alleen in Engeland op de dag van het- vertrek gekenmerkt door slecht weer, ook in de laatste etappe heersten onge kend slechte weersomstandigheden, die het nodig maakten de eindvlucht tot twee keer toe voor 24 uur uit te stellen .Dit herhaalde uitstel is voor de 59-jarige Dlck Asjes reden geweest om. roen het slechte weer de 60 toestellen aan de grond ge kluisterd hiela, later op de dag toch op te stijgen en rechtstreeks van Griffith naar Sydney te vliegen, zich daarbij uit dc wedstrijd terugtrek kende. Hij landde omstreeks het middaguur op het vliegveld van Bankstown en steeg nauwelijks een half uur later weer op om koers te zetten naar Long reach in Queens land en vandaar via Darwin naar Europa. De Engelse kapitein W J. Bright is de winnaar van de luchtwedstryd geworden. Dif is zondagavond be kendgemaakt na aankomst van de laatste etappe Griffith-Sydney. GRONINGEN (OPDt Aan haar corset heeft de 80-jarige mejuffrouw Aafke Smit uit Gro ningen het te danken dat zij nog leeft. Als een pantser heeft het kledingstuk haar beschermd te gen de meeste van de tientallen messteken, die haar vrijdagavond in haar woning werden toege bracht. Ter hoogte van de buik telde de politie in de jurk van mejuffrouw Smit 47 steekgaten. Een aantal van de messteken clrong dwars door het corset heen in de bulk van de oude vrouw. Zij werd echter niet levensgevaarlijk gewond. Fn is na de steekpartij gewoon naar bed gegaan. Pas de volgende morgen, tegen 8 uur. heeft zij hulp gehaald. De politie heeft de dader nog diezelf de dag aangehouden en Ingesloten. Het is een 26-jarige student in de psychologie uit Groningen. Hij heeft bekend dat hu eerst geprobeerd heeft mej. Smit te wurgen. De student is een vriend van een 20-jarig meisje .lit Groningen dat ook psychologie studeert en die bij het slachtoffer op kamers woonde. Ook zij is inge sloten omdat de politie op haar ka mer hasjiesj heeft gevonden. Hij liet de vrouw daarom los maar greep onmiddellijk daarna het aard appelschilmesje. In het wilde weg bracht hij dc vrouw hiermee onge veer 50 steken toe. „Drang" L.S.D. „Dc had de innerlijke drang die vrouw op dat moment van het leven te beroven. Ik dacht door die vrouw te vermoorden de oude Eva om het leven te brengen en daarmee de agressie in de mensen teniet te doen heeft de student tegen de politie ge zegd. Na de steekpartij is de student naar de kamer van zijn vriendin terugge gaan in de veronderstelling, zoals h:j zelf verklaarde „dat zij wel dood zou bloeden". Tegen elf uur kwam zijn vriendin tnuis. De student vertelde haar dar. hij de oude vrouw had gestoken. Het meisje wilde toen naar de kamer van haar hospita gaan. maar dat mocht ze niet van de student. Even later is ze er toch heen gegaan. Toen z«. terugkwam zei ze tegen haar vriend We kunnen beter weggaan". Zon der zich om de gewonde vrouw te bekommeren zün beiden toen naar de kamer van de student gegaan in een ander deel van de stad. Op die kamer zijn ze zaterdag alle twee aan gehouden. Voor 't blok geplakt met hun leuzen en voor he denavond i6 de aula hun ter be schikking gesteld om aan de leden van de plenaire vergadering hun ge dachten uiteen te zetten. De voorzitter van de plenaire ver gadering prof. dr. P. Steenkamp heeft de vergadering bij voorbaat op het hart gebonden toch vooral de geest van telerantie te bewaren bij hei behandelen van de gevoelige vraagstukken dlie aan de orde ko men. de fusies in de uitgeverswereld ont- vers maatregelen nemen en acties staan er zulke machtige lichamen dat de auteur als enkeling er niet meer tegenop kan en zelfs in ver enigingsverband is het nog moeilijk. Dat bleek duidelijk uit de medede ling van drs. J. J. Klant, die na een jaar onderhandelen met officiële af gevaardigden van de uitgeversbond de KNUB tot de ontdekking kwam, dat de gemaakte „bindende" afspraken niet werden nagekomen, omdat het bestuur van de KNUB voeren. Hiervoor werd op de verga dering een actiecomité gekozen. De voorzitter van dit comité is de schrij ver Jan Bemlef, die al enkele plan- J nen had, maar deze niet bekend wenste te maken met het oog op het verrassingselement. Wel werd op de vergadering besloten op geen enkele g wijze aan de activiteit van de boeken- week en boekenmarkt mee te werken. als de uitgevers hun afwijzende hou- z ding niet op zeer korte termijn gaan r veranderen. d „Weliswaar kan naar buiten mis schien wel eens de indruk zijn ge vestigd dat de bisschoppen ,voor het blok werden gezet' en dat zij onder pressie gedwongen werden tot han delen. Ik dacht van de andere kant dat al degenen die het speciale ka rakter van dit beraad verstaan er ook begrip voor hebben dat de bis schoppen in alle omstandigheden de ruimte moeten hebben om met die eigen verantwoordelijkheid die hun binnen de geloofsgemeenschap is op gedragen, krachtens het ambt dal hun is toevertrouwd en naar hun I eigen geweten beslissingen te nemen. Zelfs geen besluit van een meerder heid kan hun die eigen verantwoor delijkheid afnemen". Met deze woorden ontnam j dunkt ons de kardinaal aan de plenaire vergadering de kans om te hoge verwachtingen te koesteren omtrent een oplossing van de celi baatkwestie. Of liet hij toch nog een klein deurtje open? Weliswaar benadrukte hij nog eens de collegia liteit met de wereldkerk maar. maar wees ook op ue eigen verantwoorde lijkheid die oc bisschoppen hebben voor de kerk van Nederland; een eigenheid vooral in tucht, spirituali teit en gelovig doordenken van de heilsgeheimen. Hierdoor kunnen spanningen ont staan met. de wereldkerk en Rome, zelfs conflicten. Maar conflicten kun nen alleen vruchtbaar zijn. zo zei de kardinaal, als ze de gemeenschap en verbondenheid in dit geval met de wereldkerk niet verbreken. Geen risico Men mag geen conflict riskeren tenzil men bij de wederpartij en vooral in het eigen hart zulke ster ke verbondenheid erkent dat de ge meenschap er door niet vernieuwd maar gelouterd wordt". Veel hoopge vend noemde de kardinaal daarom i „geduldige dialoog", i Vreest Rome toch dat dit pacto- j raai concilie tot. een conflict zal lei- den? Kardinaal Alfrink moest bij het begin van deze vergadering meedelen dat de pronuntius mgr. Felici de vergadering, in tegenstelling tot vo- I rige vergaderingen niet zou bij wonen. Hoewel hij 'n Den Haag en ln Rome daar sterk op aangedron gen had. En in de laatste dagen nog ge poogd had om de nog resterende misverstanden rcr.d het pastoraal concilie uit de weg te ruimen. Wel heeft de paus medegedeeld dat hij het beraad .met ziin gebed en in tens meeleven volgt". D't beraad wordt ook intens ge volgd door de Septuagint-priesters, de theologiestudenten en de jonge re ligieuzen. Ten dele houden zij in Noordwijkerhout een schaduwconci- lie. De wandelgangen hebben zgj vol- AMSTERDAM (GPD> „Er wordt teveel over onafhankelijk heid van Suriname gesproken, zonder dat men bedenkt, dat de drie leven van het koninkrijk in staatkundig opzicht gelijkwaar dige partners zijn. Men zou net zo goed over de onafhankelijkheid van Nederland kunnen spreken." Dit zei de nieuwe premier van Suriname, dr. J. Sedney, zater dagmiddag bij zijn aankomst op de luchthaven Schiphol. Hij zei verder dat het eerste doel van zijn bezoek is kennis te maken met Koningin Juliana en de Neder landse regering. Daarnaast ligt het ln zjjn bedoeling besprekingen te openen over extra financiële steun, over steun bU de Invoering van de sociale wetten, zoals de a.o.w. in Su riname. en over steun bjj de vorming van een eigen troepenmacht. De besprekingen zullen waarschijn lijk drie weken in beslag nemen. De Surinaamse premier zei. dat het niet zijn bedoeling is een gesprek te openen over een wijziging van het koninkrijksstatuut en zei ook niet te verwachten, dat van de kant van de Nederlandse regering dit onderwerp zal worden aangesneden. De extra fi nanciële steun is nodig om Suriname uit het financiële slop te helpen, waarin het land onder het regime- Pengel is geraakt. Eén van de grootste problemen waarvoor de nieuwe regering zich ziet gesteld is, aldus dr. Sedney, dat van de aflossing en de rentelast van dc leningen die door de regering-Pengel zijn opgenomen. Deze lasten belopen rond zeven procent van het totaal van de uitgaven. De regering Pengel is er by de in vesteringen teveel van uitgegaan, dat deze zoveel rendement zouden krij gen dat de rente en aflossing ermee betaald zou kunnen worden. Dit is echter niet gebeurd. Met de nieuwe premier arriveerde de formateur en de voorzitter van de staten. J. Lachmon. Hij zal op ver zoek van de nieuwe regering Neder landse parlementsleden inlichten over de gebeurtenissen van de afge lopen maanden in Suriname. Op de foto: de Surinaamse minister-president dr. J. Sedney (rechts) en de voorzitter van de Staten, J. Lachmon (links). ic Ook zal hy. naar hij zei, pogingen a doen de vertroebeling die in de laat-1< ste tijd tussen Nederland en Surina me is ontstaan, te verhelderen. Ino Nederland is teveel aandacht besteedle aan mislukkingen en andere nega-i€ tieve zaken, en te weining aan goede71 dingen die in Suriname zijn en wor-b den bereikt, aldus de heer Lachmon.tr Gisteren is ook de nieuwe gevol-je machtigd minister van Suriname dr.e J. D. v. Polanen. in ons land aange komen. Hij volgt mr. Lim A Po op. Griep in Praag In Praag is hetj, openbaar vervoer als gevolg van d«yf griepgolf voor een deel tot stilstand,, gekomen. De kranten schrijven, dafcj circa duizend tram- en buschauffeurs^ ziek zijn. Enkele trajecten moesten, worden ingekrompen. In de staa Brno liggen 20.000 mensen met griei te bed. 1 De politie veronderstelt dat de scudent door het gebruik van verdo- I vende middelen tot zijn daad is ge komen. Op oudejaarsdag had hij lsd gebruikt waarvan hij nogal van de I kaart was geraakt. Hij was deze toestand nog niet helemaal te boven t'*en hij vrijdagavond zijn vriendin bezocht. Het meisje was echter niet thuis, j De student ging desondanks naar haar kamer om daar haar terug- Komst af te wachten. Om het wacn- tnn wat te veraangenamen zette hij j de radio aan. Hij liet het toestel ken- nelijk te hard spelen want tot twee- j maal toe kwam mej. Smit klagen dat j de radio zo'n lawaai maakte. I De student is later naar de kamer van mej. Smit gegaan. De vrou.v had Juist met een aardappelschil mesje een pppel geschild. Zij vroeg de student of hij ook een stukje wil- dt. Als antwoord op deze vriendelijke viaag greep hij de oude vrouw bij j de keel in een poging haar te wur- gen. Tegenover de politie heeft de sfudent verklaard dat hij zijn poging riet heeft voltooid omdat hij niet I genoeg kraent in zijn handen had. r LEIDEN/BRESKENS (GPD» Schipper J. van der Velde van de garnalenkotter BR 23 heeft dit weekeinde de vangst van zijn leven gedaan. Op een zandbank in de monding van de westerschelde ontdekte hij zondagmiddag een gestrande pot vis. Het ongeveer 16 meter lange dier werd bij het eerstvolgen de hoogwater naar Breskens gesleept, waar het zondag door duizenden mensen uit de wijde omtrek werd bekeken. Dodenstad ontdekt By het dorp Pulsano, in Zuid-Italië. zyn on geveer 100 graven ontdekt, die date ren uit de elfde of tiende eeuw vóór Christus. De graven zouden al be staan hebben eeuwen voor de oude Griekse nederzettingen in het ge bied. NAVO-manoeuvres Het Noorse leger heeft bekend gemaakt dat troe pen uit Engeland. Canada. Italië, de Ver. Staten en Nederland aan de NAVO-manoeuvre „Poolexpress" zul len deelnemen in noord-Noorwegen van 24 februari tot 15 maart. In het zelfde gebied zyn ook voorgaande Jaren oefeningen gehouden en steeds ls hierop kritiek geweest van de Sow- Jet-Unie. dat in het hoge noorden aan Noorwegen grenst. I De potvis heefl een gewicht van naar schatting tussen de 20 en de 30 ton. Het dier, een mannetje, is aan- gekocht door het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden. Het is de bedoeling de potvis ter plaatse te ontleden, een karwei waaraan vyf man twee weken lang hun handen 1 vol zullen hebben. Alleen het skelet zal in het museum worden bewaard. I Professor dr L. D Brongersma. de directeur van het museum, verklaarde zondag niet U' weten of het mogelijk zal zijn kopers te vinden voor de traan, de (vrijwel oneetbare) spek- I lagen en bepaalde vetten, waar de 1 farmaceutische industrie of fabrie ken van schoonheidsmiddelen nog wel belangstelling voor hebben. Volgens professor Brongersma. die zaterdagmiddag na een telefoontje van het Loodswezen hals over kop naar Vlisslngen reisde en daar een boot charterde, bedraagt de leeftijd van de potvis ongeveer acht jaar. Het dier. dat leeft van inktvissen, moet afgedwaald zijn van een school waarin potvissen leven. Scholen pot vissen worden tot bij de Azoren gesig naleerd. Vroeger kwamen ze ook in de Noordzee voor. Het is bekend, dat de dieren kunnen duiken tot 7 k 800 meter. Om de enorme drukverschil len te kunnen verwerken beschikken ze over een verfijnd vatenstelsel. Gestrande potvissen worden in Engeland vrij geregeld gesignaleerd, maar in Nederland vormen ze een uitzondering. Bij Breskens strandden in februari 1937 op vrijwel dezelfde plaats als dit weekeinde twee pot vissen. Indertijd werd één exemplaar naar Temeuzen gesleept, het andere bleef in Breskens. Beide potvissen werden ook toen door professor Brongersma ten behoeve van het Rijksmuseum van Natuurlyke Histo rie aangekocht. De skeletten zyn daar nog steeds aanwezig. Door ruim tegebrek is het echter niet mogelyk de dieren „gemonteerd" te bewaren. Het nu by Breskens aan een pols- dikke kabel stevig verankerde exem plaar werd zaterdag levend aange troffen. Bij een stranding sterven de dieren echter snel wegens ademnood. Een potvis ls weliswaar een zoogdier dat alleen bulten het water kan ade men, maar zodra walvisachtigen ge heel op het droge komen zijn ze niet meer in staat de ademhalingsspieren te gebruiken. Ze waren onder het ge wicht van hun eigen lichaam ver pletterd. Bij het naar de wal slepen van de potvis werd schipper Van der Velde zaterdagochtend geassisteerd door de reddingboot uit Breskens. Professor Brongersma zei, dat met de aankoop van het dier een fors bedrag is ge moeid. Hy wilde hierover geen na dere mededelingen doen. Met het ontleden van de potvis zal pas over enkele dagen een begin worden ge maakt. De schooljeugd en andere be langstellenden zullen nameiyk eerst Opc de Spijkerplaat in die monding van de Westerschelde spoelde deze zestien meter lange potvis aan. 'o ia in de gelegenheid worden gesteld he&e dier te bekyken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6