Geen moderne Russische wapens meer voor Egypte Democratiseringsacties zijn „ondemocratisch" Aardschok in China: duizenden doden Na Israëlisch huzarenstukje: verovering van radarstation iCTIE TEGEN VERVUILING NUMMER 1 VOOR PVDA Rustig winterweer S3 N.v.v.d. Velde Citroën Dr. Schamhardt (RU-Utrecht) De Block weer met Verolme aan tafel Zware slag Leidenaren op zoek naar oermensen Operatie onder bewaking ging niet door Twee militairen gelukt veron (9uc/ ^ÏCteuwb Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 5 JANUARI 1970 No. 32984 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bU vooruitbetaling:), losse nummers f0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 1 (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) In Israëlische legerkringen is men opgetogen over het buitmaken van een ultramodern Egyptisch mobiel radarstation van Russisch fabrikaat, dat op tweede kerstdag in Ras Ghareb, ongeveer 300 kilometer ten zuiden van Suez, door een speciale commandogroep werd gedemon in twee helikopters geladen en ondanks zijn zeven ton kilometer verder oostwaarts in de bezette Sinai aan de werd gezet. waren teruggekeerd naar het door Israël bezette Sinai-gebied, vertelde de Israëlische stafchef, lt.-generaal Bar Lev: „Wet u heeft gedaan was zo ingewikkeld en gecompliceerd, en het werd met zulk een precisie uitge voerd, ondanks de vele obstakels die in de weg stonden, dat het eerder iets uit de wereld van de film lijkt dan uit de wereld van de werkelijk heid." In politieke kringen in Jeruzalem wordt de betekenis van de actie vooral daarin gezien, dat zij wellicht Moskou ertoe zal brengen zich af te vragen of het wel zin heeft Nasser de beschikking te geven over oor logsmateriaal, dat zijn weerga ner gens heeft. De buitgemaakte appara tuur zal de Israëlische technici waar schijnlijk weinig moeilijkheden bie den. Bij onderzoek van de Russische oor logsbuit, die de Israëliërs in 1956 en 1967 in handen viel, is namelijk ge bleken, dat de elektronische instal laties betrekkelijk eenvoudig waren. Intussen mag worden verondersteld, dat Westerse staten zullen trachten Israël over te halen zijn geheim met heii te delen. Een Reuter-bericht maakte al melding van „ongewone opwinding" in het hoofdkwartier van de Amerikaanse Strategie Air Com mand. Het is niet waarschijnlijk, dat Jeruzalem de Amerikaanse nieuws gierigheid zal bevredigen. Ook toen geruime tijd geleden een Egyptische Mig-21 de Israëliërs in handen was gevallen, heeft Israël de resultaten van het onderzoek van deze machine strikt geheim gehouden, ofschoon de Amerikanen er veel aan gelegen was de technische bijzonderheden en ae- ronautische eigenschappen van dit Dit nieuwe huzarenstukje van Is- »aël heeft een zware slag toegebracht lan de Egyptische luchtverdediging, gij de bijna dagelijkse aanvallen |an de Israëlische luchtmacht op ra- jar-installaties en raketbatterijen usser Port Said en de Rode Zee was de piloten opgevallen, dat hun door de Egyptenaren reeds [esignaleerd was, ofschoon zij op geringe hoogte vlogen om aan it spiedend oog van de radarsta- ms te ontsnappen. De Israëlische geheime dienst ont- lulde al spoedig waar de schoen rong en besloten werd een poging wagen om het geheim te ontsluie- door het gehele station in Ras rhareb naar Israëlisch territorium 'er te brengen en het daar grondig bestuderen. Nadat de commando's in Israël AMERSFOORT (GPD) In de ig om de statenzetels hoopt de vdA de gunst van de kiezers te pinnen met een compact actiepro- im van vier punten. De hoogste ioriteit heeft eekregen de strijd te- vliegtuigtype te weten te kumen. Tot de luchtverontreiniging en de itervervuiling. Actie om beter onderwijs, betere loorzieningen voor de mens volgen tirect daarop. Belangrijke vertegen woordigers van de partij en leden lan de PPR en PSP uit die gewesten raar de samenwerking een feit is of jezig is tot stand te komen, zijn het Rterdagmiddag in Amersfoort eens jeworden over het hierboven vermel- je actieprogram, verpakt in vier tref woorden: lucht, water, onderwijs en tiens. De boodschap krijgt de vorm van jen affiche, waarvan het uiterlijk bor grafici van de partij nog moet [orden bepaald. Het affiche, voor- ien van de drie p's (in deze volg- irde: PPR, PSP en PvdA) zal lan- .elijk worden verspreid. Overwogen (ordt op voorstel van partijbestuur ier André van der Louw, op het Iffiche ook het trefwoord zeggen- phap te plaatsen. ADVERTENTIE De Bilt verwacht tot dinsdag- ivond: opklaringen maar voorname- tjk in de kuststreken ook hier en laar een sneeuwbui Vanavond en iannaoht plaatselijk mist. Zwakke (ind en ongeveer dezelfde tempera- uren als vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 5on op: 8.47 uur; onder 16.45 uur liaan op: 8.05 uur; onder: 14.30 uur ïoogwater te Katwijk te 1.25 en a-46 uur, laagwater te 9.41 en 22.03 )ur. nummer bestaat uit 16 pagina's zover onze correspondent in Jeruza lem. Gevechten Uit Tel Aviv meldt APP, dat van ochtend bij een ernstige botsing bij het vluchtelingenkamp in El-Mosea- ze in de Gazastrook vier Arabische saboteurs om het leven zijn geko men en acht Iraëlische militairen zijn gewond. Tijdens een reeks lucht gevechten boven het Suezkanaal hebben Israëlische straaljagers gis teren twee Egyptische Mig-21 straal jagers neergeschoten. Een derde Mig werd beschadigd, aldus een militaire woordvoerder in Tel Aviv. Van Egyp tische zijde werd gemeld, dat Egyp tische vliegtuigen gisteren boven El Kantara in het noordelijke deel van het Suezkanaal een Israëlisch toe stel hebben neergehaald. Zes Arabieren werden gisteroch tend gewond toen een Palestijnse guerrillastrijder in net centrum van Ramalla, op de bezette westelijke oever van de Jordaan. een handgra naat naar eer Israëlisch legervoer tuig gooide. Het projectiel miste zijn doel en kwam op een plein tot ont ploffing. De Israëlische troepen kon digden onmiddellijk een uitgaansver bod af en hielden dertig personen voor een verhoor aan. Admiraal Mordechai Liman, leider van de Israëlische aankoopcommissie in Parijs, die in verband met de verdwijning van de vijf kanonneer boten uit de haven van Cherbourg, Frankrijk moest verlaten, zal wor den benoemd tot directeur van de Israëlische scheepvaartmaatschappij „Zim". Dit werd vanochtend in goedingeliohte kringen in Jeruza lem vernomen. Berichten in Hongkong HONGKONG (Reuter) Een ernstige aardbeving heeft gister avond in de Chinese provincie Joen- nan een deel van de stad Koenming verwoest. Alhoewel radio Peking er het zwijgen toe doet, wordt in Hong kong gesproken over duizenden slachtoffers. De aardbeving werd geregistreerd door seismografisohe instituten in de Britse kroonkolonie en Tokio. De beving zou een sterkte hebben ge had van 7,5 tot 8 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de be ving werd berekend bij de Chinese -Birmaanse giens. Volgens het in Hongkong verschijnende blad „China Mail" zouden duizenden mensen in Koenming, de hoofdstad van de pro vincie Joennan die grenst aan Bir ma, Laos en Noord-Vietm&m, onder het puin zijn bedolven. Tienduizenden inwoners van Koen ming een stad met ongeveer één miljoen zielen zouden dakloos zijn geworden. De hele provincie Joennan heeft een bevolking van 20 miljoen mensen. De laatste aardbeving in China zou op 18 juli vorig jaar hebben plaatsgevonden .Het epicentrum zou ten zuiden van Tientsin, de haven van Peking, hebben gelegen. Er zijn over deze beving dooi- China geen officiële mededelingen gedaan. Vol gens het Joegoslavische persbureau Tanjoeng zou er grote schade zijn aangericht en waren veel mensen om het leven gekomen. Op 1 mei maakte radio-Peking melding van een zeebeving de „ernstigste sinds 80 jaar", die op 23 april de noorde lijke kuststreek van het schiereiland Sjantoeng had getroffen. Over slachtoffers en schade werd eohter niets gezegd. In 1920 kwamen in de provincie Kansoe door een zware aardbeving 180.000 mensen om het leven. Twaalf jaar later eisle in hetzelfde gebied een aardbeving 70.000 mensenlevens. ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NIIEVELTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 2115S UMHh Arabische burgers, van wie sommigen in nachtkle ding, passeren hier de grens met Israël, nadat zij op Li banees gebied door Israëli sche soldaten gevangen war ren genomen. In totaal wer den elf burgers en tien sol daten, allen Libanezen, door de Israëliërs meegenomen als strafmaatregel voor de ont voering van een Israëlische nachtwaker, die door Pales tijnse guerrillastrijders, ge legerd op Libanees gebied, werd meegenomen. AMSTERDAM (GPD) - Een 22-ja- rige Amsterdamse inbreker heeft zon dag in het huis van bewaring een deel van een klerenhanger ingeslikt. Afgelopen vrijdag had de officier van Justitie zes jaar gevangenis straf tegen ham geëist in verband met een inbraak in een juwelierszaak in de hoofdstad (buit: 150.000 gul den aan sieraden) en een schiet partij met po'itiemannen bij een in braak in Wagerungen. Een operatie van de gevangene in het W ilhelm ir agasthuis kon niet doorgaan. Van de kant van het zie kenhuis werd bezwaar gemaakt tegen de aanwezighe.d van politiemannen in de operatiezaal. De officier van Justitie mr. H. E. van Renesse achtte voortdurende bewaking ook in de operatiezaal - echter noodzakelijk, omdat de man vluchtgevaarlijk is „Van een spoedopname was geen sprake. Er zijn foto's gemaakt waar uit bleek dat er geen direct levens gevaar was" aldus de officier van morgen. Hij voegde eraan toe, dat de gevangene /andaag overgebracht zal worden naar het gevangenishos pitaal in Vught waar wel onder be waking geopereerd kan worden. Het nieuwe jaar is nog maar enkele dagen oud, maar er zijn alweer enige gebeurtenissen, die de toenemende radicalisering in onze maatschappij op bijna on heilspellende wijze illustreren. Bijvoorbeeld de VPRO-uitzending op nieuwjaarsdag, waarin op ge heel eigen vrijzinnige wijze een jaaroverzicht werd gegeven, uit lopend op een militaire staats greep. Een uitzending waarop ve len verbitterd hebben gereageerd. Daar is de verwerpelijke actie bij de nieuwjaarspremière in de Stadsschouwburg in Amsterdam. Door het zenden van valse kaar ten werd een première in de war gestuurd. Het zou een grap kun nen zijn, als niet op de achter grond de actiegroep Tomaat stond, niet meer bereid tot enig gesprek met haar tegenstanders. De „Tomatanten" tonen zich uiterst onverdraagzaam tegen over schouwburgbezoekers die een avond ontspanning willen. In zekere zin onheilspellend is nu weer de afgelasting van een NAVO-conferentie voor scholie ren, onder het motto dat onge wenste linkse elementen wilden binnendringen. Een conferentie die met de nodige geheimzinnig heid was omgeven, om vooral maar niet aan jeugdige tegen standers van de NAVO-gedachte de kans te geven hun ideeën te spuien. Eens, en dat is nog niet zo lang geleden, hadden wij de roep van verdraagzaamheid. Maar juist de laatste jaren treedt een radicali sering op, waardoor velen feller dan ooit tegenover elkaar komen te staan. Nu is het blijkbaar al zo ver gekomen dat „links" niet meer naar „rechts" wil luisteren en omgekeerd. Dat schept een si tuatie, die voorstanders van de redelijkheid zorgen moet baren. UTRECHT (ANP) Dr. H. Schamhardt, secretaris van de Rijksuniversiteit in Utrecht, vindt de studenten in hun demo cratiseringsacties bijzonder onverdraagzaam. „Men moet het met de studenten eens zijn, of de conversatie stopt. Dat vind ik ondemocratisch en dat verhindert elk redelijk overleg", zo klaagde vanochtend dr. Schamhardt tijdens een nieuwjaars bijeenkomst voor de medewerkers van het bureau van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Dr. H. R. van Heekeren DEN HAAG (ANP) In de twee de helft van dit jaar zal een geolo gische- en archeologische expeditie van Nederlands-Indonesische origine naar Celebes vertrekken om de fos siele resten v an oermensen te v inden. Tot nu toe werd him aanwezigheid alleen maar verraden door stenen werktuigen die zij op de rivierterras sen hebben achtergelaten. De Neder landse expeditieleden zijn de oud conservator van 't Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden dr. H. R. van Heekeren en de wetenschappelijk medewerker van het Leidse museum voor natuurlijke historie, dr D. A. Hooijer. In het te onderzoeken gebied heeft dr Van Heekeren in de jaren 1947- '50 fossiele dwergolifanten, een nieuw genus van een zwijn en van land schildpadden die een lengte van wel 1% 2 meter konden bereiken, ge vonden. Afdwingen van zaken door ontoe laatbare acties kan niet worden ge accepteerd. De ondemocratische en intolerante houding van de studen ten doet ide vraag rijzen of het deze groepen in wezen gaat om verbete ring van de structuren van de uni versiteiten. Dr Schamhardt meent de vraag negatief te moeten beant woorden. „Men wil via een totale omwen teling bij de universiteiten de maat schappij veranderen", aldus dr. Schamhardt, die voorts te kennen gaf dat de indiening van een wets ontwerp door minister Veringa tot vernieuwing van het wetenschap pelijk onderwijs dit jaar wel niet de rust zal brengen die de universitei ten nodig hebben. Dr. Schamhardt staat positief tegenover de demo cratisering van de universiteit als zo danig. Bezwaar heeft hi- evenwel te gen het feit, aat iedereen over één kam wordt geschoren. Een hoogle raar, een student, een staflid al of niet wetenscnappelijk moeten de zelfde bes; issingsbevoegdheden, heb ben. Dr Schamhardt noemde dat op zijn zachtst gezegd aanvechtbaar. Het hangt er immers van af over welke materie een beslissing geno men moet worden -v zal bet wel verschil maken of men een functie bij 'n universiteit bekleedt of dat men tildeliik als student met het univer sitaire bedrijf van doen heeft. Het voordeel van de discussie over democratisering, die voor een be langrijk deel door de studenten is losgemaakt, noemde dr. Schamhardt het feit. dat staf- en personeel scon- vent veel meer in de aandacht zijn gekomen. Overigens meent dr. Schamhardt. dat de giote meerderheid van de studenten zich afzijdig houdt van de acties van studentengroepen Zijn bedenkingen zijn niet zozeer gericht tegen de acties, maar wel tegen de methoden die daarbij worden toege past. De spanningen aan de universitei ten worden naar ziin oordeel nog ver hoogd door de ongelimiteerde toela ting van studenten. Hoe verheugend het ook is, dat; in principe elk jong mens met een diploma van de mid delbare school naar de universiteit kan gaan. onze huidige universitei ten ziin niet op deze aantallen inge steld. De voorzitter van de Utrechtse Studenten Faculteiten. Piet van As seldonk, heef-, met „een gevoel van droefheid" kennis genomen van de inhoud van de nieuwjaarsrede van dr. Schamhardt. Hij erkent, dat de studenten de bestuurders van de uni versiteit wantrouwen. „Dat wan trouwen kan echter gemakkelijk worden ontzenuwd door langs de weg van de openbaarheid te tonen dat het ongegrond is," aldus het commentaar van die heer v. Assel- donk, die het op zijn beurt betreurt dat dr. Schamhardt voortdurend wantrouwen toont met betrekking tot het vermogen van ieder univer siteitslid om mee te besturen. Piet van Asseldonk voorspelt dat 1970 geen rustig jaar zal worden, omdat de studenten niet bij de pak ken gaan neerzitten. Met betrekking tot de onverdraagzaamheid van de actievoerende studenten stelt Piet van Asseldonk dat de studenten zich helaas niet de passieve verdraag zaamheid van de autoriteiten kun nen veroorloven. „De studenten heb ben niets en moeten dus wel hard schreeuwen om niet onopgemerkt te blijven," zo blijkt uit een verklaring van de heer Van Asseldonk. DEN HAAG (GPD) Minister De Block zal scheepsbouwer Verol me waarschijnlijk deze week nog uit nodigen voor een gesprek over de moeilijkheden in zijn bedrijf. Naar verwacht wordt zullen daar bij ook aanwezig zijn prof. drs. H. Langman en de heer B. W. Biesheu vel. Zij hebben hun rapport over de betrokken werven ingediend bij het ministerie van Economische Zaken. Zij zijn met het rapport in feite binnen de gestelde tijdslimiet (eind 1969» gereed gekomen. Minister De Block heeft het nog niet eerder kun nen bekijken omdat hij vandaag, na een paar snipperdagen, weer voor DEN HAAG (ANP) Bij de af slag naar Jutphaas op de rijksweg Utrecht-Den Bosch is vanochtend een militaire vrachtauto van het ta lud geraakt en ondersteboven in een water langs de weg terecht gekomen. Naar de rijkspolitie meedeelt zijn hierbij twee militairen om het le ven gekomen. Nadere gegevens om trent de toedracht van het ongeval alsmede de identitieit van de slacht offers ontbreken tot nu toe. De ma rechaussee in Utrecht heeft de zaak in onderzoek. het eerst op zijn departement ver scheen. Het onderzoek door het tweetal Langman en Biesheuvel was een van de voorwaarden die de scheepsbou wer moest accepteren toen hij in september een rijkskrediet van 25 miljoen gulden vroeg. Minister De Block beloofde het parlement in kennis te stellen al dan niet vertrouwelijk. Uit het Leidsch Dagblad van 4 Januari 1870: De Engelsche bladen waarschuwen het Londensc publiek voor een nieuwe in dustrie: Een gentleman heeft het volgende middel uitgedacht tot bekoming van zijn dagelijksche portie cog nac. Hij wandelt door eenige straten en valt eensklaps neer. De voorbijgangers wel ke zijn kleeren losmaken vin den een kaartje waarop staat „Geen aderlating; tracht mij een glas ouden cognac te doen slikken!" In de afgelopen week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 185 tot 218 volioassen personen en van 103 tot 123 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1