Shocking Blue pop van 69 en 70 RED BULLEI TERDAG 3 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD Zonder kijf is het Haagse viertal Shocking Blue DE Nederlandse pop groep van het afgelopen jaar geweest. De groep van Robbie van Leeuwen kwam wat nog geen enkele Neder landse band was gelukt met ..Venus" hoog in de top-tiens van achtereenvol gens Frankrijk. Duitsland en Amerika. Een prestatie van formaat van deze Haagse formatie. Hiernaast een foto van Shocking Blue. Deze jeugdpagina is helemaal gewijd aan de popmuziek van het ifgelopen jaar en de toekomstverwachtingen voor '70. Negen publi- :iteitsmanagers van negen Hollandse platenmaatschappijen voorspel en hoe de pop in de komende twaalf maanden zal klinken. Bij het ezen daarvan moet je er natuurlijk wel op bedacht zijn, dat zij voor jen groot deel in het straatje van hun eigen maatschappij zitten te detseri. Al met al staat op deze pagina een aardig stukje informatie. Je er ook iets uit van de sfeer waarin de popmuziek zakelijk verhandeld. Iets heel anders. Deze Jouw Wereld is een produkt van enkele re- van het Leidsch Dagblad. Het is de bedoeling dat de Jouw langzaamaan verdwijnt, en plaats maakt voor de Altona- (afkorting voor All together now). Aan deze Altona-pagina kan iedereen meewerken, bijvoorbeeld een stukje over wat-dan-ook te schrijven, zitting te nemen in :en Altona-redactie, foto's in te sturen, tekeningen te leveren of zo naar eens wat losse ideeën over opmaak en/of inhoud aan de hand e doen. Kortom, de mensen die nu al aan de Altona-pagina werken, willen t een ontmoetingsplaats voor alle lezers van maken. De Altona kan als er genoeg kopij is) iedere week verschijnen. De pagina zou dus :en unieke kommunikaasie-mogelijkheid kunnen vormen, om even en populair woord te misbruiken, voor iedereen die wat wil laten over de dingen waar hij/zij mee bezig is. Denk er eens over. ert Wilbrink (21), public relations- irger bij Negram in Heemstede Eight miles high van de Golden ng de slechtste elpee van deze eeuw. net de Beatles moet het ook maar afgelopen zijn. Hij is daarentegen mening dat de Incredible String- die hier waarschijnlijk in mei en komt optreden, wat meer aan- verdient. Bovema-artisten die het in '69 meer maakten, zijn Sandle Shaw avid Garrick. Tony Bass kreeg ech- oor zijn Gina een gouden plaat en Ken* een Edison voor haar elpee on the hits of Burt Bacharach David. liet toornende jaar ziet hij veel in èorge Baker Selection, Fleetwood (komt in maart naar Nederland) nail Faces, Stooges (Elektra) en ergense groep Turquoise. Een zan- 'an een andere maatschappij die raag onder contract zou willen heb- s Bob Dylan. best verkochte binnenlandse Ne- -singles waren Gina Lollobrigida Bass), Ma belle amie (Tee Set) green bag (George Baker Se in de afdeling buitenland Oh Fleetwood Mac), Ruby, don't take love to town (First Edition) en I love you (Andy Kim). Binnen- Negram elpeesuccessen waren let Forever, You cannot leave the behind (Blues Dimension) en Olé (Tony Bass) en wat betreft het ilandse repertoire: Then play on wood Mac), Pearls before swine cle meat (Mothers), m man van Brainbox. Magic Lan- ?an Peter Tetteroo en Dawn van Farlow zijn, naar Everts per- jke mening, de beste in 1969 uitge- te singles. Wat betreft de el- King Crimson van de gelijknami- )ep. Then play on van Fleetwood en Wee tain en Bug huge van In- le Stringband vindt hij de fijnste, fcound van 1969 werd volgens Evert nk bepaald door keiharde gitaren Back, Fleetwood Mac) en country stapel en komen er gloednieuwe platen van Lou Christie, Captain Beefheart en de Ohio Express in de winkel. Als best verkochte platen geeft Van Vliet op „Omaatj'B lief" (Heintje), vier singles van Heintje, één van Gert en Hermien en verder David Alexan der Winter („Oh lady Mary") en Mi reille Mathieu (Ensemble en Hinter den Kulisen von Paris). Elpees: drie van Heintje en twee van het echtpaar Tim merman. Voorts Melanie (Back in town en Born to be». Mireille Mathieu (La première étoile), en La flute In- dienne. Mensen die een belofte voor het komende jaar inhouden zijn de „Rowdies", uit Enschede en de Griekse, in Utrecht wonende zangeres Dora Gia- nakopoulou. CNR dacht dat de Rotter damse zangeres Joyce Suma dit jaar wel succes zou krijgen in Nederland, maar dat mocht niet zo zijn. Veel van de door de Leidse maat schappij uitgebrachte artiesten zijn in de prijzen gevallen: Heintje (talrijke in Duitsland) en Gert en Hermien voor hun twaalfde gouden plaat in het Olym pisch Stadion, Melanie kreeg deze maand een Edison on er waren nog drie van die beeldjes voor CNR op het klas sieke terrein. P0LYD0R De bestverkochte buitenlandse Poly- dor artiest van het afgeiopen jaar, zo vertelt Harry Knipschild (25), publi- citeits manager van deze Haagse pla tenmaatschappij is James Last. Van zijn elpee James Last op klompen wer den honderdvijftigduizend exemplaren verkocht. Ook de elpees Blind Faith van de gelijknamige groep en That's soul van verschillende groepen werden grif gekocht door het Nederlandse publiek. De drie succesrijkste Nederlandse groepen en artiesten zijn voor Polydor de Golden Earring (Miracle Mirror, On the double), Herman van Veen (Suzan ne en eerste elpee) en de Swinging Soul Machine (Spooky's dag off). Veel ver- Amerika wonen en het daar proberen te maken. Harry Knipschild vindt de sound van het afgelopende jaar „muzikaal en een progressieve (improviserende) jazz ver tolking van popmuziek". In 1970 ver wacht hij een terugkeer van het rampe- stampritme, beat en rock en roll. C.B.S. Ko Kooijman (24) van CBS's public relations in Haarlem, vindt dat Paul Re vere en the Raiders, die in de tijd dat ze met de single Let me op de hitlijsten figureerden vóór de Beach Boys, optra den in het Amsterdamse Concertge bouw en daar een aardig succes had den, onderschat zijn het afgelopen jaar. Veelbelovend voor 1970 noemt hij de groepen Byrds, Bl<*>d, Sweat en Tears, Al Kooper, Mike Bloomfield en de Ne derlandse formaties Shuffles en Rivals. Bij de veelbelovende zangers en zan geressen noemt hijJohnny Cash, Simon en Garfunkel, Leonard Cohen, Joe Das sin (Les Champs Elysées), Marcel Amont, J. Vincent Edward (Thanks) Digno Garcia, George Fame en als zan geressen Janis Joplin, Ann Burton, Ani ta Harris en Laura Nyro. Deze CBS-singles zijn de afgelopen maanden de toonbank overgevlogen: Chalala, I need you (Shuffles), Battle Hymn of the republic (Andy Williams), Barabajaga (Donovan) en de singles van Jbhnny en Rijk. Deze elpees ver kochten erg goed: Nashville Skyline (Dylan), Pavane (Louis van Dyke), de twee albums van Blood, Sweat en Tears, diverse elpees van Iwan Rebroff en The Graduate en Bookens van Simon and Garfunkel. Kooijman die samen met Leo Moolen- ijzer de publiciteit bij CBS verzorgt, geeft als drie beste singles en elpees die in 't algemeen zijn uitgetoDmen, de vol gende platen op: Chalala, I need you (Shuffles), Windmills of your mind (Dusty Springfield) en Venus (Shocking Blue) en voorts Nasville Skyline (Dy lan), San Quentin (Cash) en het werk van José Feliciano. Hij meent dat „progressieve pop" DE sound van de komende twaalf maanden wordt: in 1969 verschoof het geluid vol gens hem van soul en R en B naar un derground. K»o zou dolgraag platen van Jasperine de Jong. Wim Sonneveld, Heintje. Ben Cramer en Ria Valk wil len uitbrengen. Voor de volgende arties ten van CBS waren er Edisons: Blood, Sweat en Tears. Johnny Cash, Leonard Cohen en Andy Williams. Tot slot meldt Ko Kooijman dat er plannen zijn om de volgende mensen voor rtv en/of zaal-optredens naar Hol land te halen: Spirit, Leonard Cohen, Byrds, Flock, Janis Joplin (voor de tweede keert, Blood, Sweat en Tears, Chamber Brothers en Sly en Family Stone. Bovema Bovema (Heemstede) hoopt in 1970 de Beatles naar Nederland te halen!„We zijn nu echt bezig met serieuze pogin gen", vertelt Karei Hille (24), die zich met de Bovema-promotion bezig houdt. Hij ziet voor het komende jaar veel in de Utrechtse groep Gloria, die nu Ro bert Long en Unit Gloria heet, en in de Shepherds die een heel ander geluid laten horen. Karei vindt het onbegrij pelijk dat de Buffoons het afgelopen jaar zo weinig hebben gedaan, maar hij houdt goede hoop voor deze Enschedese groep. De best-verkochte binnenlandse Bo- vema-singles zijn drie Catsschijven: Lea, Scarlet ribbons en Why. Ook de best verkochte binnenlandse elpees zijn er twee van de Cats: The Cats en Colour us gold. Buitenlandse successen waren voor Bovema Get back van de Beatles, The ballad of John and Yoko en Blowin' in the wind van de Hollies (singles) en Abbey road van de Beatles, Hollies sing Dylan van de Hollies en The Band van The Band. Welke groep of artiest van een andere maatschappij zou Bovema graag willen contracteren? De Bee Gees en Jack Jo nes, antwoordde Karei Hille. De beste singles die in het algemeen in '69 zfjn uitgebracht, vindt hy: Je t'aime (Serge Gainsbourg en Jane Birkin), Angel of the morning (Merryleen Rush) en Scar let Ribbons (Cats). Wat betreft de el pees vindt hij Idea (Bee Gees), Greatest hits volume 3 (Supremes) en Abbey road (Beatles) de beste. De sound van 't vervlogen jaar was volgens Karei Hille het „gevoelige werk", dat zelfs de sentimentele kant uitging en de Cats sound Candlelight-sound Voor 1970 denkt hij aan een eventuele opkomst van de rock, hij denkt daarbij aan Get back van de Beatles, een rock- achtig nummer dat een grote hit werd. De Cats zijn wel het paradepaardje van Bovema. Ze kregen een Edison voor hun elpee The Cats en goud voor hun singles Lea en Why. De meest onderschatte groepen van 1969 zijn volgens Karei de Buffoons en Oranje Bicycle De mees overschatte zangers: Tom Jones en Heintje. Phonogram Anton Witkamp (28) werkt op de af deling promotie, pers en publiciteit van Phonogram, de popmuziek is zijn gebied. Hét geluid van de afgelopen maanden vindt hij blues, en hij verwacht dat dit ook volgend jaar het geval zal zijn. sa men met C en W muziek. De bestver kochte singles bij Phonogram waren Hair (Zen), Jerushala'um (Rika Zarai», Je t'aime (Birkin en Gainsbourg), The Fifth (Ekseption) en de elpees The Fifth, Pastorale (Liesbeth List). Beggars Banquet (Stones), Live at Dusseldorf (Cuby en Blizzards) en Stand up van Jethro Tull. Gevraagd naar de dit jaar verdwenen Phonogramgroepen en -zangers ant woordt Anton: „Flower potmen, Amen Corner en Traffic zijn opgeheven. Uit de belangstelling verdwenen zijn Cat Stevens, Marianne Faithfull, John Wal ker, de Troggs en in Nederland After Tea, Rody's en Armand". Groepen en vokalisten die je in de ga ten moet houden, zijn volgens Phono grams 28-jarige PR'er de Bintangs. Ek seption (voorlopig op dezelfde voet ver der), Rob Hoeke, Cuby en Blizzards en Sandy Coast. Buitenlandse aandacht trekkers zouden Jethro Tull, David Bo wie, Sir Douglas quintet, Moody Blues en Spooky Tooth zijn. Financieel en soms ook wel artistieke tegenvaller in 1969 waren de Haagse Franky and the Timebreakers, Cilla Black, Jerry Butler en Fever Tree. Als Anton de kans kreeg zou hij het erg fijn vinden wanneer de Beatles bij Phonogram onder contract zouden staan, net als Johnny Winter die hier nog niet zo bekend is omdat er volgens hem te weinig reclame voor wordt ge maakt. Verder zou hij willen dat Shocking Blue en de oude Brainbox (dus met Jan Akkerman) bij zijn maatschap pij zaten en persoonlijk dan nog Blood, Sweat and Tears, John Mayall en Fleetwood Mac. Als beste singles en elpees van het aflopende jaar 1969 noemt hij Hon- key Tonk Woman (Stones), Need your love so bad (Fleetwood Mac) en Apple- knockers Flophouse (Cub en Bliz zards), en de langspeelplaten Beggars Banquet (Stones), Astral Weeks (Van Morrison) en Spooky two (Spooky Tooth). Natuurlijk is er ook van Phonogram weer behoorlijk veel interessant popwerk te verwachten. In januari komt er bij voorbeeld een nieuwe elpee van Spooky Tooth, en verder één van Stevie Win- Ramses Shaffy wood, Rod Stewart (de zanger van Jeff Beck), Cuby en Blizzards. Ekseption en Motions. Van vrijwel alle binnen- en buitenlanders die bij de maatschappij een contract hebben, worden singles uit gebracht. Speciale aandacht krijgt Jerry Lee Le- WiS di? via een reclameactie nieuw le ven zal worden ingeblazen. Er zijn in het nieuwe jaar Hollandse optredens te verwachten van Jerry Lee Lewis, Ste vie Winwood, Jethro Tuil, Bloodwyn Pig en John Mayall (januari). Er waren in '69 gouden platen voor erg veel in 1970 evenals van Nilssons (Everbody's taking). Buddy Holly (de laatste tijd een herleving). Conny blijft een goed „artikel" en van de Amster damse beatgroep Plastic People wordt ook wel het een ander verwacht. Voorts zal Nilsson het 't volgend jaar wel gaan maken net als Murry Head die met „Superstar" zijn naam heeft geves tigd. Dat is een nummer uit de pop opera ..Jesus Christ" die februari maart In de Londense St.-Pauls Cathedral In première gaat, mogelijk met het echt paar Lennon in de hoofdrollen. Ook Zen. Esther Ofarim, Tom en Dick (voor Bloody Mary), Rika Zarai en John Woodhouse. Edisons kregen Adèle Bloe- mendaal, Liesbeth List en Nana Mous- kouri. Lenny Kuhr (Troubadour) kreeg een zilveren harp. De meest overschatte artiesten? Wit kamp: „The Doors en The Shoes. Er worden vrij veel artiesten door de tele visie overschat, niet door het publiek. Ik vind dat de Moody Blues en Jerry Lee Lewis nog steeds onderschat wor den". Jerry Voisin (23), publiciteitschef van Red Bullet (Hilversum) het 1,5 jaar oude promotionlabel van veelbelo vende platen van andere maatschappij en ziet in het komende jaar hitkan sen voor de Haagse groep Earth and Fire en de Engelse groep Yes. Het af gelopen jaar waren voor Red Bullet de beste verkochte singles Spooky's day off van de Swinging Soul Machine, Where will I be van de Golden Earring (bin nenland) en Callow la vita van Ray mond Froggatt, Saved by the bell van Robin Gibb en That was only yesterday van Spooky Tooth buitenland i In de sector elpees zijn Eight miles high (Golden Earring), Trough the eye (Sw. Soul Machine), Spooky two (Spooky Tooth), Unhalf bricking (Fair- port Convention) en The Funky Free (Free) het best verkocht. Toch heeft de Free de laatste maanden niet helemaal aan de hoge verwachtingen van Red Bullet voldaan. De muziek zal in 1970 beinvloed worden door country and wes tern, voorspelt Jerry, de „Hendrix- sound" komt niet meer terug. De beste singles die in het algemeen ln '69 zijn uitgebracht, vindt Voisin: Another 45 miles (Golden Earring), Gold Turkey (Plastic One band) en Get Back (Beatles). Elpees: Songs for a tai lor Jack Bruce. Crosby, Stills, Nash and Young en Spooky Two (Spooky Tooth). Red Bullet zou. aldus Jerry Voisin, graag Shocking Blue en the Hearts of Soul promoten. Onderscheidingen werden in '69 uitge reikt aan twee groepen van Red Bullet, Tom and Dick kregen goud voor hun Bloody Mary en de Golden Earring ontving de Zilveren Harp van de stich ting Conamus. Naar Jerry's persoonlijke mening is Fat Mattres (die laatst een heel slecht concert in Amsterdam en Rotterdam gaf) de meest overschatte groep van het afgelopen jaar. Crosby, Stills, Nash and Young vindt hij de meest onderschat te en Red Bullet is dan ook bezig om Bill Crosby naar Nederland te halen (mogelijk maart). INELCO Overschat? .Lenny Kuhr en Mireil le Mathieu". Onderschat? „Melanie en Nilsson, die zijn te laat erkend en Ram ses Shaffy". Dat vindt Pierre van Dam (32) die de publiciteit verzorgt voor de firma Inelco in Amsterdam. De best verkochte singles van zijn firma 2525 (Zager en Evans), Ain't got no, I got live (Nina Simone), Connie Vinks Toe- teraar, In the Ghetto Suspicious minds (Presley) en de langspelers „Hair" (Amerikaanse versie), Glenn Miller ('n opleving), José Feliciano, Ni na Simone (..Nuff said"), Jim Reeves an ..Flaming Star" van Elvis Presley. Van José Feliciano verwacht Van Dam Hearts of Soul country en western zal goed gaan lopen omdat die stijl de afgelopen tijd door veel artisten populair is gemaakt. Tegenvallers zijn voor Pierre de Guess Who en de Young Bloods. Hij zou „alle jongens waar je wat aan kan verdie nen" onder contract willen hebben en persoonlijk Wim Sonneveld, Shaffy, Liesbeth List, Fleetwood Mac, Conny Stuart, Streisand en Sinatra. Volgens hem zijn de beste singles van '69 „Oh well" van Fleetwood Mac, „Whiter shade of pale" (Procol Harum). In the vear 2525 (Zager en Evans) en de singles van Beatles en Elvis Pres ley. de elpees Abbey Road. Blood, Sweat and Tears. „To 23" van José Feliciano, „San quentin" (Johnny Cash) en Elvis', dubbel elpee. Volgens hem was de sound van dit jaar de underground en de pop-country en westernmuziek. Voor 1970 verwacht hij dat filmmuziek terrein zal winnen en dat daarnaast soul, c en w en even tueel geïmproviseerde popopera's ge handhaafd blijven. Voorts de ready-rock, Zuidamerikaans en Trinidad - rock. Belangrijke pop-uitgaven van Inelco voor het komende jaar zijn onder meer: een dubbelelpee van Presley, de pop opera Jesus Christ waaraan honderd man meewerken waarvan 52 strijkers en werk van José Feliciano, Buddy Holly wordt gepushed, er komt een nieuwe country en western-tour en een tv optre den van Nilsson die volgens Amsterdam van zich zal laten spreken Wat de prijzen betreft kon Van Dam vertellen dat er gouden platen waren voor Lex Goudsmit (Anatevkai, de Broadway-cast van Hair en de Monkees- Ip „Daydream believer". Edisons voor Hair, José Feliciano („10 tot 23") en de Vintage Jazz-serie. Voor de sound track van Oliver wordt in Las Angeles een Oscar uitgereikt. Telstar Jacqueline Hoes (28) dochter van Johnny Hoes, die haar functie bij het Telstar label in Weert omschrijft als „ik help mijn vader overal mee", verwacht het komende jaar veel van het Radi Ensemble en van het pas ontdekte Bra bantse zangeresje Cora Konlngs en van Ine van de Berg uit Eindhoven die is uitgekozen om mee te doen aan de na tionale voorrondes van het Eurovisie songfestival. De best verkochte singles van het Tel star-label in het afgelopen Jaar, zijn Huil maar niet kleine Eva van het Ra di Ensemble, Mexico van de Zangeres zonder Naam en We drinken tot we zin ken van Johnny Hoes en de Feestneu zen. Wat de elpees betreft: Kermis met de Heikrekels. Mik van de Boertjes van Buuten, Lubbert en Drika. Een lach en een traan 3 en Achtentwintig Tel star troeven nummer 3 werden ln 1969 het best verkocht. Volgens Jacqueline Hoes was de sound van dit jaar de „Heikrekelsound" en hiermee bedtoelt ze dan dat „de melodie overheerst, niet het ritme". „En", voegt ze daaraan toe, „laten we hopen dat het zo ook ln 1970 zal zfjn". Toon Hermans is een artiest die Tel star graag onder contract zou willen heb ben. De beste produktie die andere pla tenmaatschappijen dit Jaar hebben uit gebracht vindt Jacqueline: Bloody Ma ry van Tom en Dick en Venus van Shocking Blue. Meest onderschatte mu zikanten vindt zjj een zanger van Tel star-label, Theo en zijn Troubadours. Melanie kochte buitenlandse singles waren: „Saved by the bell" van Robin Gibb, My special prayer" van Percy Sledge en Don't forget to remember" van de Bee Gees. Namen om in het nieuwe jaar in de gaten te houden, zijn volgens Har ry: Fire en earth (Den Haag,), Clover leaf Roosendaalen Marian Nobel (Dordrecht) die indertijd op Flight nummer 1 als laatste om acht uur 's och tends optrad. Groepen die tegen verwachting niets hebben gedaan zijn de Engelse Yes en de Nederlandse Serpentine, Checkmate en Modesty Blaise. Polydor-groepen die door uiteenvalling uit de popscene verdwenen waren Cream, Lovin' Spoonfull. Buffalo Springfield en Eric Burdon en de Animals. Barry Ryan kreeg het afgelopen jaar goud voor Eloise en ook James Last ont ving voor zijn elpees James Last op klompen en James Last in concert goud. Edisons werden uitgereikt aan de Who (Tommy) Bill Evans (Live a Montreux), Herb Albert (Crhistmas al bum en Eergio Mesdes in Brazil 66 (Fool on the hill). Nederlandse groepen die Harry Knip schild bij Polydor zou zien, zij.n Brain- box. Rob Hoeke en uit het buitenland de Beatles, Bob Dylan en King Crim son. De beste Nederlandse singles van dit jaar vindt hij Love is all I have to give van Checkmate en Venus van Shocking Blue. De beste buitenlandse elpees zijn naar Harry's mening Then play on van Fleetwood Mac, Bob Dylans Nashville skyline en de eerste elpee van het New York Rock en Roll Ensemble. Polydor-artisten die begin 1970 naar Nederland komen zijn John Mayall <2 januari in Concertgebouw en Doelen) en op 5 jan. Sam en Dave, en Joe Tex en Clarence Carten. De Golden Earring. Polydors meest belovende groep gaat in in ons aller Leiden is Jos (23) „promotor met de nadruk Hij dacht, dat de overschatte groep van '69 de Mo- („Ze zijn weliswaar naar Ame- Hweest, maar wat is daar zo spec- rjr aan, en wat is er uit gekomen?") I meest onderschatte de Beatles: een veeg teken dat hun laatste [een topverkoop haalde. De pop- I is ook dit jaar toch weer sterk Beatles beïnvloed". 'ertelde dat hij van andere maat- Jjen best Ben Cramer, Dionne ;k. Shocking Blue en Sounds tral onder oontract zou willen ne- JersoonlJJk vindt hij de beste pla- dit jaar Proud Mary (Creedence iter Revival), Oh Happy Day Hawkins-singers) en Venus ing Blue). Van de elpees „Bom »n Back in town (Melanie) en de Led Zeppelin. De soun'd van r was, zegt Jos, de „Hard rock" d Zeppelin en Creedence Clear- ••■itevival bijvoorbeeld. Hij voorziet 1970 de vernieuwde country en ""stijl doorzet. Er zijn er meer die tspellen. is druk bezig Melanie voor twee H naar Nederland te halen (fe- net als de Edwin Hawkins-sin- welke groep 5 januari een elpee uitkomt. Van Melanie zal waarschijnlijk een derde elpee 1 uitgebracht. Voorts staat er van II januari een Buddah-actie op (Buffalo Spring- Hij ziet het voor 1970 al- niet zo duidelijk, maar soul Ekseption-toestandjes gaan hem niet meer maken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21