contra W ashington kwestie .-Oosten Regering; nog geen akkoord metaal-c.a.o. Andere theorie over aff aire-Kopechn Versclierpte houding van de Sowjet-Unie TWEEAANVALLEN VAN ISRAEL OP LIBANEES GEBIED ©uct ©Iteuwo aatregelen 'rofiteur in ffaire-McKay angehouden Sneeuwbuien Roolvink gaat weer praten Nederlandse fregatten bezoeken Indonesië Surinaamse premier naar Nederland HUISMAN LEIDEN Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 JANUARI 1970 No. 32983 LEIDSCH m DAGBLAD E A E van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wittï 8mgel 1 Le"Jel1 O,ro s/055 ïoofdredacteur: Drs. J R Soetenhorst f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers f0.25 Telefoon Directie eo Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze speciale correspondent) 9 MOSKOU (GPD) De laatste drie maanden merkt men liidelijk dat de houding van de Sowjet-Unie ten opzichte van et Nabije Oosten is verscherpt. Ten eerste aan de termen van en „verklaring", die een maand geleden in Moskou werd ge- Jubliceerd, en ten tweede aan de houding van de USSR tegen- Eer de guarrillastrijders, die gaat lijken op een geleidelijke •kenning van de Palestijnse beweging. Het schijnt dat deze euwe houding van de Sowjetrussische regering voortvloeit t de slepende onderhandelingen tussen de Grote Vier. De ussen verwijten de V.S., dat deze laatste systematisch het be- ngrijkste aspect van het vraagstuk de terugtrekking van i Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden uit weg gaan. In feite hebben de Russen hun ►uding niet zichtbaar gewijzigd ids het einde van de zesdaagse riep. De politiek van Moskou ten zichte van het Nabije Oosten ;eft als basis de terugtrekking van Israëlische troepen uit de Arabi- he gebieden confbrm het besluit n de Veiligheidsraad van 22 no- jmber 1967. Vooi de Sowjet-Unie ft de sleutel van een politieke re- iing in het uitvoeren van deze re latie, maar ze vindt ook dat, waai er Israël blijft weigeren zich te aaffrileze resolutie, elk abisch initiatief in het voordeel is n een politieke regeling van het nflict. Het schijnt dat juist deze vatting de houding van Sowjet- jONDEN (AFP) In Londen ls nnacht een 18-Jarige kelner aange- uden wegens oplichting in ver- nd met de verdwijning van me- ouw Muriel McKay, de echtgenote n de beheerder van het blad „News the World". De man, William exander Peat, zou de politie te- n betaling van 500 pond hebben gezegd de verblijfplaats van me- duw McKay bekend te zullen ma- Hij kon dit echter niet waar iken. Sinds de verdwijning van me- ouw McKay vijf dagen geleden ett Scotland Yard nog geen spoor n de vermiste gevonden. (Men zie ook het artikel van onze rrespondent op pag. 13). ADVERTENTIE afé Rest. „DE ZWAAN" 10ULEVARD - KATWIJK t.o. de Vuurtoren) Tel. 01718-2064 d la carte keuken Boeiend uitzicht op zee Voor zaketilunches, diners, recepties of uitstapjes. Onbeperkt parkeren. Het gehele jaar geopend. Mie Bilt verwacht van heden tot nu en dan sneeuwbui- maar ook af en toe opklaringen, atige tot Krachtige wind uit west t noordwest. Lichte dooi tot tempe- .turen om net vriespunt (oj-gemaakt te 9.00 uur). 4 JANUARI >n op: 08.48 uur, onder: 16.42 uur. aan op: 05.17 uur, onder: 12.58 uur. Oogwater: 11.51 en uur; laag- &ter: 7.28 en 19.56 uur. 5 JANUARI mi op: 08.48 uur, onder: 16.43 uur. aan op: 06.46 uur, onder: 13.34 uur. oogwater: 0.26 en 12.52 uur, laag- ater: 8.37 en 21.02 uur. it nummer bestaat uit 24 pagina's Rusland ten opzichte van de Pales tijnse beweging heeft doen veran deren. Volgens het Kremlin blijven de Amerikanen de bezetting van Ara bisch gebied door Israël steunen en aanmoedigen. „Israël voert de poli tieke en sociale wil uit van de be langhebbende imperialisten, en vóór alles c^ie van de Amerikanen", schreef de Prawda twee dagen voor het begin van de Arabische topcon ferentie in Rabat. Het schijnt dat Moskou om uit dit diplomatieke slop te raken, reeds enige tijd minder na druk legt op de noodzaak van een po litieke regeling dan op het feit dat er „dringende maatregelen" geno men moeten worden In de praktijk stelt de Sowjet- Unie ook deze keer niets concreets voor, maar schijnt de toon te vol gen, die de Arabische staten aange ven, terwijl ze aan de andere kant moeite doet de toestand niet te ver ergeren. De vraag is of Moskou nog lang kans zal zien de oorlogszucht van de Arabieren af te remmen en of het nog een tijd de rol van be middelaar en scheidsrechter kan ver vullen, of zich tenslotte gedwongen zal zien in het conflict openlijk de zijde van de Arabische landen te kiezen. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG (GPD) Minister Roolvink (Sociale Zaken) gaat op aandrang van het kabinet op zeer korte termijn praten met werk gevers en werknemers in de groot-metaal over de nieuwe cao, waarover een maand geleden overeenstemming werd bereikt. Na afloop van het kabinetsberaad over deze zaak werd gisteravond in Den Haag bekend dat het ka binet nog geen definitieve beslis sing heeft genomen. Het feit dat minister Roolvink eerst nog wil overleggen, houdt niet zon der meer in dat het kabinet onover- komenlijke bezwaren tegen de me- taal-c.o.a. voer 1970 en 1971 heeft, aldus welingelichte politieke kringen. Het is bekend dat vooral minis ter Witteveen (Financiën) zich verzet heeft tegen de c.a.o., waarin naast de jaarlijkse Iconsverhogingen van 2 3/4 procent voorzien is in extra verhogingen in verband met de stij ging van de kosten van levensonder houd. Die extra verhogingen mogen maximaal 6 procent bedragen vol gens het contract. Minister Witte veen heeft al eens laten weten van In Taipei, de hoofdstad van Nationalistisch-China Formosa heeft de Amerikaanse astronaut Cernan aan president Tsjang Kai-sjek een maansteen aange boden, terioijl vice-president Ag- new, die een reis door Azië maakt, toekeek. DEN HAAG (GPD> Naar ver wachting van de PTT zal volgende week de twee miljoenste telefoonaan sluiting in ons land worden aange legd. Waar, wanneer en by wie de ze aansluiting zal komen staat nog niet vast. Op woensdag 7 januari om 3 uur zal de directeur-generaal, de heer H. Reinoud, nadere bijzonderheden be kend maken. Tevens zal hij dan me dedelingen doen over de al eerder aangekondigde tariefsverlaging van internationale gesprekken. BEIROET, TEL AVIV (Reuter, AFP) Bij twee Israëlische luchtaanvallen op wegen in zuid- Libanon zijn gisteren negen Liba- nezen gewond geraakt, van wie twee ernstig. Een militaire woordvoerder die dit in Beiroet meedeelde, zei dat vijf personen licht gewond wer den toen Israëlische vliegtuigen de hoofdweg naar Rasjaja-al- Wadi met boordwapens bestook ten. Vier Libanezen raakten gewond by een aanval van acht Israëlische vlieg tuigen op de grote weg by Hasbaja. ADVERTENTIE czBU y&icUMm—j INTERIEURVERZORGING CPUNSBURGU MEER KEUS IN 1 PASSENDE OMGEVING In Beiroet werd meegedeeld dat de Israëlische luchtmacht nog nooit zo ver het Libanese luchtruim is bin nengedrongen. Een eenheid van het Israëlische leger is de afgelopen nacht de Liba nese grens overgetrokken om elf be woners van het dorp Kefar Kela en tien Libanese militairen voor onder vraging naar Israël mee te nemen. De actie was bedoeld als represaille voor de ontvoering van een Israëli sche wachter, die door vanuit Liba non opererende Palestijnse verzets strijders is meegenomen. Het dorp Kefar Kela ligt slechts anderhalve kilometer van het Israë lische dorp Metoella, vanwaar de wachter werd ontvoerd. Volgens de Israëlische lezing werd er by de actie geen schot gelost. Pas toen de Is raëlische commando-eenheid op haar basis was teruggekeerd, schoot de Libanese artillerie enige granaten af op Metoella. Israëlische vliegtuigen hebben gis teren een zwaar luchtbombardement uitgevoerd op militaire doelen in het centrum van de Suezkanaalzone. Een militaire woordvoerder verklaarde in Tel Aviv, dat alle toestellen op hun basis zijn teruggekeerd. Bij de aanval die de Israëlische luchtmacht op nieuwjaarsdag op het belangrijke Ghorkanaal in Jordanië heeft gedaan zijn drie dijkbreuken ontstaan waardoor het voor bevloei ing van droge gronden bestemde wa ter wegloopt en ten noorden van de Jordaan gelegen gebieden over stroomt. De actie tegen het Ghor kanaal, de derde in zes maanden, is een vergelding voor talrijke beschie tingen in de afgelopen dagen door Jordaanse en Iraakse artillerie op Israëlische grensdorpen. BOSTON (AP) De auto van senator Edward Kennedy, waarin de secretaresse mej. Kopechne deze zomer op het eiland Chap- paquiddick verdronk, werd niet door Kennedy maar door haarzelf bestuurd. Zij was ten tijde van het ongeluk de enige inzittende van de wagen. Tot deze conclusie komt de schrijver Jack Olson, redacteur van het weekblad Time, in zijn boek „De brug op 't eiland Chap- paquiddick", dat vandaag in de Verenigde Staten is uitgegeven. Over drie dagen begint een ge rechtelijk onderzoek naar de dood van mej. Kopechne. Olsen, die ter plaatse onderzoekin gen heeft gedaan, meent dat Kenne dy uit de auto is gestapt, die hij aan vankelijk wel zelf bestuurde, nadat hy met mej. Kopechne een hulp sheriff was tegengekomen. Misschien reed hy op dat moment te hard of was hy op andere wijze in overtre ding, in elk geval moet Kennedy een achtervolging van de politieman hebben gevreesd. Olsen is van oor deel dat de senator bang was voor genachten, die zouden gaan circule ren omdat hij zich op dat tijdstip in gezelschap van mej. Kopechne be vond. „Het zou voor Kennedy een zeer logische stap zijn geweest om de auto tussen de hoge struiken te la ten stoppen, eruit te springen en mej. Kopechne te zeggen om te draaien en hem vervolgens weer te laten instappen als de politieman niet tot achtervolging zou overgaan". Olsen vermoedt dat het meisje niet de tijd heeft genomen de stoel te ver stellen opdat haar voeten gemakke lijk de pedalen zouden kunnen berei ken. De schrijver heeft vastgesteld dat mej. Kopechne nauwelijks over het dashboard van de auto kon kij ken en niet goed heeft kunnen zien dat de weg naar de hoge brug van Chappaquiddick een zwenking naar links maakte en daardoor rechtdoor het water inreed. Olsen zegt dat de brug al 20 jaar bestaat en er ver dien nog nooit iemand een dergelijke fout heeft gemaakt. „Als Kennedy, zoals hij beweert, maar 32 km per uur heeft gereden dan kan het onge luk niet verklaard worden uit een rijfout". Kennedy heeft indertijd voor de televisie verklaard dat hij mej. Ko pechne wegbracht om een veerboot te halen, en de weg kwijtgeraakt was, toen hy het water inreed. Hij had zich met moeite uit de auto kun nen bevrijden, maar had volgens zijn zeggen het meisje niet meer kunnen redden. Kennedy verklaarde zich voor het districtsgerechtshof van Edgartown schuldig aan verlaten van de plaats van een ongeluk, waarvoor hy een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden kreeg. Olsen gelooft dat Kennedy tot zijn versie van het ongeluk gekomen is, omdat in die tijd zyn vrouw Joan in verwachting was, na daarvoor twee miskramen te hebben gehad. Hij zou gevreesd hebben dat zü erg zou schrikken „van de publieke insinua ties. die geuit zouden worden als de volledige details bekend werden". Dit zijn drie acteurs uit de film „David Copperfield" naar het gelijknamige boek van Charles Dickens. De film ging gisteravond in première in het Londense Carl ton Theater. V.l.n.r. Sinead Cu- sak, die de rol van Emily speelt, Alastair Mackenzie (het kind Da vid Copperfield) en Robin Phil lips (de volwassen David Copper- lipid mening te zijn dat door deze half jaarlijkse verhogingen de inflatie wordt gesterkt. Bij de c.a.o. voor het' groot-me taal zijn in totaal rond 250.000 werknemers betrokken. Naar verluidt zou mr. Roolvink reeds maandag een eerste gesprek met werknemer, hebben. DEN HAAG (GPD) Twee grote Nederlandse marineschepen, de fregatten Van Speijk en Van Ga len zullen in juni voor het eerst, sinds Indonesië zelfstandig werd, bezoeken brengen aan Djakarta en Soerabaja. Beide havens zijn opgenomen in de wereldreis van de schepen die wordt gemaakt naar aanleiding van de wereldtentoonstelling in Osaka. De fregatten, die op 28 januari uit Den Helder vertrekken, reizen via het Panamakanaal naar Osa ka en Kobe. In april en mei vol gen Australië en Nieuw-Zeeland, dit op uitnodiging van de beide regeringen omdat het tweehonderd jaar geleden is dat James Cook de Australische Oostkust aandeed. Via Indonesië en Kaapstad keren de Van Speijk en Van Galen begin augustus in Nederland terug. Den Uyl naar Antillen PARAMARIBO De Surinaam» se minister-president dr. J. Sedney en de voorzitter van de Staten, J. Lachmon die voor besprekingen naax Nederland komen zijn vanochtend naar Nederland vertrokken. Ver wacht wordt dat ze vanmiddag om streeks kwart voor vier op Schiphol zullen aankomen. Volgens het Surinaamse ochtend blad „De ware tyd" zullen de be langrijkste onderwerpen van bespre kingen zyn: de financiële steun van Nederland aan Suriname en de in hering van een beperkte dienst plicht met medewerking van de troe penmacht in Suriname. Morgen vertrekt drs. J. M. den Uyl, fractievooizitter voor de PvdA 1n de Tweede Kamer, naar de Ne- dtrlandse Antüien om zich te oriën teren op de sociale en .economische piobiemen alaaar ADVERTENTIE TEL. 34000 Uit het Leidsch Dagblad van 3 Januari 1870: De burgemeester alhier herinnert de ingezetenen aan de bepaling, dat geene vuurwapenen op de straat, uit woningen of op erven mogen worden afgeschoten, op boete van vijf tot tien gulden. Volksvoorlezingen. Bijeen komst in de Stads-Gehoor- zaal, op Maandag 3 Januari 1870. Spreekbeurt, te ver vullen door Prof. A Heynsius

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1