Parijs zet twee generaals buiten spel Economie op grens technische capaciteit Vice-president Agnew in Tapei Frankrijk en de kanonneerboten-affaire alles Vlieland Ongewijzigd ZESTIENDE SLACHTOFFER IN MILAAN Kwakkelweer Falks lichaam stootte nieuwe longen af Drs. G. Brouwers (Ec. Zaken) waarschuwt: Politie zoekt uitgevers van valse kaarten Korevaargarage N.V. Amateurvoetbal al afgelast B. van Loen voorzitter Leidse Raad van Arbeid (Sue/ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 JANUARI 1970 LEIDSCH mDAGBLAD y| Directeur: E A E van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte stngeJ 1 ülro 67065 Hoofdredacteur: Drs J R Soetenhorst f 14.85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (by vooruitbetaling) losse nummers f0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 LEIDEN In een ijzige kou van negen graden vorst heeft de Leidse brandweer op oudejaarsavond met man en macht een felle brand aan de Oude Vest moeten be strijden. Twee panden van een tabaksgrossier brandden nagenoeg geheel uit. De inspanning van de brandweer om de prachtige regentenkamer van het aangrenzende Meermansburghofje (uit 1683) te behouden, werd met succes bekroond. Links op een foto uit het vergane jaar: een ronkende, verwoestende brand. Rechts een plaat uit 1970: het vuur is door het ijswater ingetoomd, de wederopbouw kan aanvangen. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De Franse regering heeft in haar zitting van woensdag, waarmee het jaar 1969 werd uitgeluid, de gene raals Bonté en Cazelles van hun hoge posten van secretaris generaal van het ministerie van Oorlog en van de interdeparte mentale commissie voor wapenexport ontheven, om ze te be straffen voor hun verantwoordelijkheid voor het spectaculaire vertrek van de vijf kanonneerboten uit de haven van Cher bourg, die intussen in Israël zijn gearriveerd. Gelijktijdig heeft de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Schumann, de Israëlische ambassadeur in Parijs verzocht de diplomaat admiraal Limon, die schriftelijk verklaard had dat zijn regering definitief van de kanonneerboten afstand had gedaan, naar zijn land terug te zenden. Frankrijk voor hun steun aan de Arabische zaak. „Wij beschouwen Frankrijk als onze vriend", verklaar de hij. In het communiqué, waarin de Franse regering deze sancties be kendmaakte, wordt voorts ook nog met nadruk verklaard, dat Frankrijk de lijn van zijn vroegere politiek in het Midden-Oosten ongewijzigd zal voortzetten. Opheffing of zelfs ver zachting van het eenzijdige wapen embargo tegen Israël, waardoor in direct de Arabische landen bevoor deeld worden, ligt dus niet in de be doeling van Frankrijks president Pompidou. De maatregelen waarmee Parijs nu een definitieve punt achter het inci dent van Cherbourg wenst te zetten, zijn minder onvriendelijk uitgevallen dan over het algemeen werd ver wacht. De Franse regering heeft na- mdyk twee hoge officieren, die toch al »p het punt stonden gepensioneerd te worden, als zondebokken de laan uitgestuurd. Maar een diplomatieke breuk met Israël heeft Pompidou ge lijktijdig willen voorkomen. Langs die weg heeft Parijs gepoogd zfin eigen gezicht nog enigszins te redden, zon der de tegenstellingen met Israël te verscherpen en de betrekkingen met de Arabische landen te vertroebelen. Naar de eerste reacties te oordelen is de Franse regering in die opzet ook wel geslaagd, want zowel in Tel Aviv als in de voornaamste Arabische hoofdsteden schijnt men van de Franse maatregelen niet zonder be grip kennis te hebben genomen. „Milj oen man „De Arabieren bouwen een leger van een miljoen man op voor de oor log met Israël tot de eindoverwin ning", aldus verklaarde president Nasser gisteren op een massabijeen komst in de Soedanese hoofdstad Chartoem. Een half miljoen man staat al aan het front, zei hij. De Egyptische president, die een bezoek van 36 uur aan Soedan brengt, ver oordeelde de Verenigde Staten we gens hulpverlening aan Israël, maar prees zowel de Sowjet-Unie als MILAAN (AP) Het aantal slachtoffers van de bomaanslag op de Milanese Bank voor de Landbouw op 12 december is gisteravond ge stegen tot 16 personen, toen de 71- jarige Oalogero Galatioto in een ziekenhuis in Milaan overleed. Gala tioto had ernstige verwondingen aan zijn ruggegraat opgelopen. Zoals be kend zijn vüf jongelui en een 36-ja- rige balletdanser in verband met de bomaanslag gearresteerd. I De Bilt verwacht tot zaterdag avond: Nu en dan sneeuwbuien .voorna- melijk in de icnstgebieden, maai- ook enkele opklaringen. Aanvankelijk v zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west, morgen matige tot krach tige wind uit west tot noordwest. Temperaturen om het vriespunt tot ij lichte dooi. (Opgemaakt te 12.40 uur) 3 JANUARI j?j Zon op: 8.48 uur; onder: 16.41 uur. !l Maan op: 3.50 uur; onder: 12.35 uur il Hoogwater te Katwijk te 10.45 en *23.23 uur, laagwater te 6.14 en 18.46 v.Juur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Nieuwe Rijn 50, Tel. 2 08 24 (01710) Waarschuwing De Israëlische minister van Defen sie, generaal Mosje Dajan. heeft gis teren het plaatsje Metoellah bij de Libanese grens bezocht, waar de nacht tevoren een op wacht staande boer door Palestijnse commando's was ontvoerd en meegenomen over de grens. „Wy nemen deze zaak zeer ernstig op", zei Dajan. De toestand aan de grens met Libanon is aan zienlijk verslechterd sind de guerril laleiders een overeenkomst hebben gesloten met de Libanese regering. De toestand kan nog veel ernstiger worden, waarschuwde Dajan. en ver woesting brengen aan de Libanese kant van de grens. NEW YORK (AP) Edward Falk, die op kerstdag door een transplan tatie een nieuw hart en twee nieu we longen kreeg, is vandaag overle den, zo heeft het ziekenhuis in New York meegedeeld. Falk, de tweede mens die een dergelijke operatie on derging, stierf toen zijn lichaam de nieuwe longen afstootte. De 43-jarige Falk heeft zes dagen in een bevre digende toestand verkeerd, totdat hij verschijnselen van afstoting begon te vertonen. ADVERTENTIE KOOIEN KOOPJES KAMPANJE Een nieuw, '-oordelig jaar met knal lende kooien-koopjes VUURWERK BIJ VLIELAND: een kanariekooi met lade en morsranden 9,97 ruime kooi, kompleet met sierlijk tafeltje 37,77 mooie kooi-standaards in chroom of messing 18,97 hamster-kooi, met alles er- op en eraan, voor maar 13,97 elegante ronde kooi met puntdak en morsranden 1 6,44 Grote kamer-volières. Juweeltjes voor elke kamer, voor alls soorten vogels, tijdeiyk met 15—25% KORTING. Voordeel bi| weet heeft DEN HAAG (GPD) De eco nomie van Nederland zal in 1970 de grens raken van de technische capaciteit. De conjunctuur mag dan gunstig zijn, maar wij weten niet hoelang zii het buitengewoon hoge rentepeil kan verdragen. In 1970 zal zij zich waarschijnlijk handhaven, maar op '71 en '72 is geen peil te trekken Over de grenzen openbaren zich economische en sociale spanningen. In Amsterdam AMSTERDAM (GPD) De Am sterdamse politie stelt een diepgaand onderzoek in naar de oorsprong van valse kaarten, die in omloop zijn ge bracht voor de traditionele nieuw jaarsvoorstelling van de Nederlandse Comedie in de Stadsschouwburg in de hoofdstad. Burgemeester en wet houders hebben de voorstelling, die bijgewoond zou worden door genodig den van het gemeentebestuur en de toneelgroep, afgelast, nadat aan het licht was gekomen dat deze valse kaarten op grote schaal waren ver spreid. Op het programma stond de pre mière van Pieter Langendijks „Don Quichotte op de bruiloft van Kama- cho". De voorstelling van vanavond gaat in elk geval door. Het bestaan van de valse kaarten werd ontdekt, toen enige Amsterdam mers, die er één hadden gekregen, de Stadsschcuwburg opbelden om te zeggen, dat zjj de voorstelling niet konden bijwonen. Toen bleek, dat zy niet waren uitgenodigd. in Duitsland, dat tenminste een half jaar te laat revalueerde, zullen een loonstijging van zeker meer dan 10 procent en een navenante prijsstij ging de zenuwen van dit prijsgevoe lige volk zwaar op de proef gaan stellen. Ons dreigt de dunne draad van 't SER-akkoord weer door de vingers te glippen. De overal opnieuw aan wakkerende inflatie hangt als een donkere wolk boven de conjunctuur. Wy zijn bezig een nieuwe maat schappij te maken; de inflatie is daarin een bron van voortdurende onrust. Zjj verzuurt de welvaart, wan neer men 7 of 8 procent meer aan inkomen meent te krygen en het blykt tenslotte 3 te zyn. Men voelt meer de duurte dan de welvaart. Tot deze uitspraken kwam de se cretaris-generaal van Economische Zaken, drs. G. Brouwers, vandaag in zyn jaarlykse beschouwing in Econo mische Statistische Berichten. De in flatie heeft echter ernstiger kanten, zo waarschuwt hy. Naarmate zy bly vender en hoger is ontstaat een steeds systematischer proces van af wenteling. In de looneisen neemt men behalve de produktiviteit ook alle lasten op. of het nu sociale premies, belastingen of stygende pryzen zyn. In de pryzen gebeurt hetzelfde. Scheef getrokken De maatschappeiyke lasten worden onevenredig afgewenteld op hen die óf met de lonen öf met de pryzen niet meer mee kunnen komen. Niet slechts de inkomensverdeling wordt door de inflatie scheef getrokken, hetzelfde geschiedt met de structuur van de economie. ADVERTENTIE ijeveiüaai lui. vuuiid.au. FIAT 850 Special FIAT 850 Sport Coupé FIAT 124 Familiale FIAT 125 FIAT 125 Special FIAT 238 gesloten bestek anlnhianrh AUTOBIANCHI A 111 Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - Tel. 01710--12146* DEN HAAG (GPD) De KNVB heeft voor het aanstaande weekeinde alle wedstryden voor het amateur voetbal en voor de B-elftallen afge last. Hoewel de kans nihil kan worden genoemd dat er zondag gespeeld zal worden voor het betaalde voetbal de velden liggen er, zoals begrypelyk, slecht by zal de KNVB waar- schynlyk pas morgen hieromtrent een definitieve beslissing nemen. (Zie ook de sportpagina's). SAIGON. TAIPEI (AP. Reuter) De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft een nieuw jaarsbezoek aan Zuid-Vietnam gebracht: gisteren had hij een ontmoeting met president Thioe en vice-president Ky en bracht hij een bezoek aan Amerikaanse troepen, die hij prees voor hun prestaties en op het hart bond zich niet te laten misleiden door wat ze in sommige publikaties le zen. Deze weerspiegelen, aldus Agnew, niet de gevoelens van het Amerikaanse volk. Om tien minuten over elf heden ochtend verliet Agnew de Zuidviet- namese hoofdstad, zyn toestel land de later op een militair vliegveld by Taipei, de hoofdstad van Taiwan (Formosa). „Wy zyn van plan ac tief lid te biyven van de gemeen schap van de Stille Oceaan", aldus Agnew by zyn aankomst. „Maar wy begrypen ook. dat de toekomst in Azië in handen ligt van het Aziati sche volk zelf en in haar bereidheid en kunnen om met elkaar samen te werken aan een gemeenschappeiyk doel". Toen de stoet later door het centrum van Taipei trok, liet Agnew zyn auto tweemaal stoppen om han den te drukken met mensen uit de juichende menigte. Sergeant David Mitchell zal voor een Amerikaanse krygsraad terecht staan op beschuldiging van deelne ming aan het bloedbad van My Lai. Mitchell behoorde tot de compagnie van luitenant Calley, tegen wie al een beschuldiging is uitgebracht. Intus sen heeft een inwoner van My Lai In een brief aan het hoofdkwartier van militante boeddhisten in Saigon beweerd, dat er in maart 1968 in My Lai en omgeving by na zeshonderd personen zyn gedood; de Amerika nen waren met helikopters aange voerd na een artillerie- en luchtbom bardement. (Foto's LD/Hoivast) LEIDEN De heer B. van Loen, algemeen secretaris van 't N.V.V. is per 1 maart benoemd tot opvolger van mr. D. J. Gorter als voorzitter van de Raad van Arbeid in Leiden. De heer Van Loen was voor hy ln Januari 1965 in dienst trad van hefe NW, secretaris van de Algemene Be- dry f sgroepencentr ale. Mr. Gorter, die op 8 Juli 1904 ln Den Haag werd geboren, aanvaardde in 1947 zyn huidige functie by de Raad van Arbeid in Leiden. Uit het Leidsch Dagblad van 31 December 1869: De Börsen-Zeitung meldt dat de heren Grattoni, Brassey en Dr. Strousberg zich verbonden hebben de tunnel door den St. Gothard binnen den termijn van ze ven jaren te voltooien. Te Athene heeft men de overblijfselen ontdekt van het Stadion, de plaats waar in de oudheid de wedrennen van paarden en wagens ge houden werden. Koning George heeft het terrein ge kocht en den architect Zil- ler belast opgravingen te dier plaatse te doen. Het Bureau van den Bur gerlijken Stand alhier zal op den lsten Januari of Nieuw jaarsdag geopend zijn van 11-2 uren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1