Gasexpiosie en brand aan Levendaal STAPHORST verdient betere beoordeling Hartelijk afscheid van hopman A. Duindam Veertig jaar ARIA Benedendeel van woning uitgebrand Bestuur Catena Maatregelen van minister Schut Pauselijke onderscheiding voor scheidende DC iï MAANDAG 29 DECEMBER 1969 PAGINA 3 LEIDEN Een ontploffende butagaskachel is er gistermid dag de oorzaak van geweest, dat van het pand Levendaal 65 de benedenverdieping goeddeels uitbrandde. Een op de eerste etage wonende familie was op dat moment niet thuis. De be- nedenbewoner, de heer Hachman, kon ongedeerd naar buiten komen. De brand ontstond toen de heer Hachman een verplaatsbare buta gaskachel wilde aansteiken. Er was echter al zoveel gas vrijgekomen. 1 dat een explosie volgde. Tot over- ma.at van ramp smolt de aardgas meter, als gevolg van een steekvlam uit de gasfles. Het uit de aardgas- leiding stromende gas vloog ook in brand. De toevoer hiervan werd echter snel door de Stedelijke Lichtfabrie ken afgesneden De brandweer arriveerde om vier minuten voor half vier op het Le- vendaal, drie minuten na de mel ding. De spuitgasten vonden de vuurhaard toen al van voor naar aonter doorgeslagen op de gelijk vloerse verdieping. Zij konden na twintig minuten het se;n br»nd meester" geven, wat inhoudt dat de brand zich niet verder uitbreidt. Volgens een grove schatting van de zijde van de brandweer, moet de schade aan inventaris en huis tegen de f20.000 lopen. Op de foto (LD Holvast) is in het bovenste openstaande raam een arm zichtbaar van een brandweerman, die controleert of er boven werke lijk niemand aanwezig is. LEIDEN Het bestuur van de studentenvereniging Catena is voor het jaar 1969—1970 samengesteld uit J. J Lapré praeses. José Buis man ab-actis. Ph. van Engeldorp Gastelaars quaestor, L. Ocsterhuis as ss~t I en P. van de Locht as sessor II. n wilde nac V'66) ,.F aoi ls Staphorst landelijk in het ^nieuws komt, heeft Staphorst weinig reden om daarover ver- nheugd te zijn. Een aantal voor dbeelden om dat duidelijk te naken. „Volksgericht houdt Stap- horst uit bed: man en vrouw op mestkar door dorp getrokken" (13-11-*61 „Nederland gaat aan sport en sportverdwazing ten gander, aldus het Staphorster SGP- raadslid Mulder" en: „een dorps huis is een zondehuis, aldus het Staphorster SGP-raadslid Bis- m schop" (2-12-'64) „Staphorster k« -aad verwerpt subsidie voor bi bliotheek" ('65) „Staphorst j ieleefde weer volksgericht" (22-1- 17^66) „Schoten uit politiepistool wilde nacht in Staphorst" <28- Fotograferen in Stap horst is verboden" (7-8-'68) Boeken in de bibliotheek zijn niet zuiver, aldus het Staphorster uri raadslid Bisschop" (31-12-'68). Alsof Staphorst met dergelijke berichten nog niet afdoende is ;etekend, komt het weekblad :aü Panorama dit jaar met een april mop. waarin de oude zeden en gewoonten van het dorp zó zijn vertekend, dat zelfs de Staphor- ster honden er geen brood van Jl' lusten. w De emmer loopt dan ineens over en diverse hoofden van verschillende gezindten worden bij elkaar gestoken a, om de image van Staphorst te ver- m(1 beteren. In oprichting is de Stichting d* Staphorst, waarin plaats is voor een hele reeks vertegenwoordigers van a^landbouw, middenstand en industrie zelfs van de vakbonden. Voor- •pige voorzitter: burgemeester P. A. 'yjNawijn, voorlopige secretaris: J. de Wolde van de Rjjkslandbouwvoor- ike ichtingsdienst (Rouveen» (Foto hier- dijboven). Landbouwvoorlichter De Wolde is er erg bang voor geworden om tegen g8' dc pers iets te zeggen, maar hij doet het wel. Hy is in Meppel geboren, lid van de CHU, verblijft sinds 15 jaar in Staphorst, houdt lezingen over Stap je horst, dat hy in de loop der jaren ti heeft vastgelegd in een ontelbaar aantal dia's. Hij begint te praten over streek- jêi verbetering, waarvoor de stichting buI stimulator zal zijn, maar die eigen lijk al in 1961 begonnen is. Omzich tig brengt hy een verband tot stand „Als die streekverbetering ergens no- enl dig is, dan is het wel hierje kunt je dan beter aanpassen aan deze SJdhei is een mentaliteitsbe- invloeding. Er zit hier een heel aar- ondige industrie. Men moet begrijpen, uui dat ook een ander beroep dan het hoerenberoep godszalig kan zijn Ik ben ook rechtzinnig, dan mag u a» best weten". d0Het bevorderen van de ontwikke- 'op ling van de gemeente Staphorst is een belangrijke doelstelling van de stichting, maar daarnaast gaat het evenzeer om het uitdragen van de belangen van de gemeente naar bui ten. In de statuten van de stichting wordt ondermeer als doel aangege ven: „Het begeleiden van groepen van personen of van individuele personen, die een bezoek aan de ge meente brengen", en: „Het geven van voorlichting over de gemeente Staphorst in woord, geschrift en beeld". Dat is een zware doelstel ling in een besloten gemeenschap als Staphorst, waar de behoefte aan ruchtbaarheid uiterst gering of totaal afwezig is. Onjuist beeld Kan het de kranten euvel worden geduid, dat zij aandacht schenken aan uitzonderlijke gebeurtenissen? J. de Wolde: „Er wordt een onjuist beeld van Staphorst gegeven. Naar ons gevoel wordt de zaak ontzettend overtrokken. Altijd wordt Staphorst op de korrel genomen of Elspeet op de Veluwe, waar mensen van een zelfde signatuur wonen. Ja. de wijze waarop men zich hier uitdrukt, dat zie ik vaak dat die zo verkeerd is. Maar er zijn toch ook wel eens mensen in een andere ge meente. die zich een beetje onge lukkig uitdrukken. Die volksgerich ten? Die zijn er toch niet meer? En als er nog wat is. zit er dan ook niet een beetje gein van de Jeugd achter? En het gebeurt toch niet al leen in Staphorst (haalt uit een pu- bhkatie. dat er volksgerichten we gens overspel waren in Nijeveen in 1950 en op Terschelling in 1961). „Ik probeer altijd de goeie kant van Staphorst te zien. Ik zou hier niet graag weg willen. Het volk is vriendelijk en gastvrij Ik zou best mijn leven willen wijden aan Staphorst. Wij wonen hier in een mooi. fijn. prachtig dorp. Er zijn een aantal dingen die ons hier bin den. Ik kan het niet definiëren het is ook dat prachtige streekdorp LEIDEN Een kleine brochure van de hand van dr. J. R. A. Loman. conservator en bibliothecaris van het Instituut Kern, markeert een jubi leum van een wetenschappelijke uit gave. die veel heeft bijgedragen tot de naam van Leiden in de weten schappelijke wereld ver buiten onze grenzen op het gebied van de arche ologie. De titel van de brochure pre ciseert dit nader: ..Forty years An nual Bibliography of Indian Arche- chaeology". met die mooie boerderijen, die prach tige klederdrachten Ik ben ook adviseur van de oudheidkunde commissie. Ik maak de mensen er op attent dat ze zuinig moeten zijn op de oude dingen, dat ze die vast moeten houden. Een klerenverko- ping van één vrouw heeft hier meer dan f 3000 opgebracht. Er gaan ook een groot aantal oude gebruiken weg en ik vindt dat dat jammer is". Geen attractie Hoe het ook zij: krantenberich ten hebben er niet in geringe mate toe bijgedragen dat Staphorst in den lande bekend is geworden. Maar an ders dan in Volendam ziet men in Staphorst met lede ogen hoe de dag jesmensen het dorp binnenzwermen om het allemaal eens met eigen ogen te zien. Het geüefde fotograferen van kerkgangers vooral wordt als een zware inbreuk ervaren Arme stichting, zou Je byna zeg gen. die wil voorlichten en de image van Staphorst wil verbeteren, maar die aan de andere kant gebonden is aan het gebod om geen aandacht te trekken, van Staphorst geen toeristi sche attractie te maken, zelfs niet als er geld aan te verdienen valt. Hoe los je dat op? J de Wolde: „Men ls beslist te gen toerisme, men wil geen VVV. maar men wil wel meewerken aan de stichting, die rondleidingen gaat houden. Wij willen proberen de zaak te begeleiden. Juist de echte oude autochtonen hebben gezegd: het is goed werk wat jullie doen. We moe ten voorkomen, dat hier mensen ko men, die niets weten en die weer weggaan met de verkeerde indruk, die ze door de kranten hebben gekregen. Wat een heel hoop mensen wel wil len, i de tijd laten stilstaan, dan kunnen ze gaan romantiseren over die klederdracht en die achtergrond. Maar ook hier staat de tyd niet stil! De Staphorster zelf wil ener giek bouwen aan zijn toekomst. Wy zullen laten zien. dat het dorp heel anders is dan men zich had voorge steld. dat het economisch en maat- j schappelijk in ontwikkeling is. De tijd staat niet stil". H a inel i jkstrouw ,.U mag best weten", aldus de heer De Wolde. „dat ik ook niet zo mo dern ben. Er zijn mensen, die zeggen dat Je de kinderen geen lectuur met een verkeerde invloed moet voorhou den. Daar kan ik voor een groot deel achterstaan. Een oud-gereformeerde heeft over de televisie eens tegen j mij gezegd: wij zijn niet tegen de techniek, maar wat brengt die tech- niek. Zal ik u eens wat vertellen! Weet u dat de Staphorster veel leest! Ik heb cijfers van de bibliotheek. Lan delijk is het aantal lezers oer duizend inwoners 7.6 maar in Staphorst is het 9. Ja. het kan ziin omdat er niet zo veel ander vertier is. maar er komt wel steeds meer tv„ En weet u dat hier veel op het gebied van sport is? Nee. niet op zon dag. Daar zijn mijn vrouw en ik ook tegen Een ander mag daar anders over denken. En iedereen is hier lid van het Groene Kruis daar sta je ver steld van. Aan belangstellenden, die hier ko men, zullen we gratis boekjes uit delen. „Een halve dag ;n Staphorst", dat ls geschreven door oud-burge meester Van der Wal. En ik zelf schrijf een boekje ..Staphorst zoals het werkelijk is", waarin ook de in dustrie een plaats krijgt. Iemand heeft tegen mij gezegd: Staphorst heeft een aantal gezich ten. Aan de ene kant de mooie oude gebouwen, maar dan die andere zij de' Maar hoeveel gezichten heeft Gro ningen wel niet? Ik kan u wel zeg gen: wij hebben hier een geweldige huwelijkstrouw. En wat overspel be treft. ik ken geen mensen hier waar dat gebeurt. Die mentaliteitsverandering? Wij zullen ons hoeden ons op dat terrein te begeven. Wij kunnen natuurlijk niet in de plaats treden van de kerk en van maatschappelijke organisa ties. Op het kruispunt van de hoofdweg MeppelZwolle en de Dorpsstraat. Rechts de voorgevel van een oude Staphorster boer derij Links een aantal meisjes in Staphotrster klederdracht. De brochure geeft een bondig over zicht van de historie van deze ar cheologische uitgave kortweg ABIA genoev d. die indertiid onder leiding van prof. dr. J. Ph. Vogel in het le ven werd geroepen. Dezo leidse ge leerde van grote internationale faam onderhield zeer nauwe relaties met het Indiase cultuurgebied en is daar door de ruggegraat geworden van de serie, die in 1928 startte met de pu blicatie van het eerste deel. aanvan kelijk jaarlijks door nieuwe overzich- tengevolgd. D-* thans verschenen bro chure verhaalt van de vrijwel voort durende financiële en organisatori sche moeilijkheden, waarmee de uit gave te kampen heeft gehad, maar ook van de vaak in geldelijke bijdra gen uitgedrukte waardering welke zy oogstte Aan het slot doet dr Loman enkele suggesties om de continuering van de serie mogelyk te maken, nu andermaal moeilijkheden van uiteen lopende aard optreden. In het bijzon der beveelt hij aan. een zekere be perking in acht te nemen, teneinde de volledigheid en daarmee waarde van heigeen wel wordt gepubliceerd nog verder te verhogen. óckrijoer. Het standpunt van de redactie van het L D. t.o.v. de maatregel van mi nister Schut is gewoon verbijsterend. Waarom zou de minister de wurg greep op de huizen eindelijk niet eens mogen beëindigen? Hebben de ge meentelijke instanties het huizenpro bleem soms opgelost of zelfs maai" enigszins tot een oplossing gebracht? Is het Nederlandse volk nog altijd niet volwassen genoeg om zélf voor een huis te zorgen, zoals het bijdehand genoeg was om een dure auto te kopen en er op na te blijven houden? Moet het aanleunen tegen overheidszorg blyven voortduren? Is de „catastrofe" waarover u schryft niet juist veroorzaakt door het door u zo begeerde en zo graag in stand te houden overheidsbeleid? Kom nou help nou van de lezers die dat mis schien toch nog nodig hebben, vol wassen-denkende mensen te maken. Huil niet mee met de wolven ln het bos. al lijkt dat misschien voor uw abonnementenaantal wat voordeliger En wat denkt u waarom ze op het huisvestingbureau radeloos (dat schrijft u> zijn0 Wat zou u zijn als u na 25 jaar van uw stoel moest op staan? Overigens, u gelooft toch niet dat ze geen andere stoel aangeboden krygen? Dat hun baan echter niets anders meer is dan een zinloze werk verschaffing. daarvan is nu gelukkig de minister ook overtuigd. H. van Erp Zaanstraat 111 Leiden LEIDEN De nieuwe vleu gel aan het gebouw van de scho lengemeenschap ,jSint Agnes aan de Eijmerspoelstraat is vrij wel gereed. Woensdag 21 januari zal de nieuwbouw worden opge leverd door overdracht van de uitbreiding aan schoolbestuur en -leiding. (Foto LD/Holvast Kerkelijk leven ned. herv. kerk Beroepen te Leeuwarden: J. Fol- kertsma te Apeldoorn. Bedankt voor Nieuw Stadskanaal: drs. S. Meyers te Ermelo; voor Bilt- hoven: dr. P A. Elderenbosch te Amersfoort. geref. kerken Beroepen te Bussum: drs. W. H. Melles te Amstelveen. Aangenomen naar Westbroek: A. A. van der Hoorn te Vreeland. gerf. kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Kampen (bui ten verband) A. H. Algra fce Wormer naar Bleiswijk: J. Keijzer te Brou wershaven. geref. gemeenten Beroepen te Wageningen: W. Hage te Krabben aij ke: te Oostkapellej Ohr. van den Poel te Ierseke; te Corsica i V.S.M. Heerschap tè Sint Catharinus (Ontario, Canada). Bedankt voor 's-Gravenpolder P. Blok te Dirksland. LEIDEN „Je merkt, dat je voor de jongens te oud wordt. En dan zit je midden in de problemen. Nu gaat het uniform aan de kapstok, voorgoed, na bijna 32 jaar." Dit zijn de woor den van hopman A. C. J Duindam, die zaterdag afscheid nam als districts-commissaris van de Katholieke Verkenners in het district Leiden. De 50-jarige Antonius Duindam ;s blij dat hij vertrekt. Niet omdat er rare dingen zyn gebeurd, maar om- dal er voor iedereen een moment komt, waarop men het jeugdwerk moet overlaten aan een jongere op volger. Dat moment kwam ook voor DC Duindam, de man die in 1938 aspirant-voortrekker werd. en 't via vaandrig, hoofdleider en hopman tot districts-commissaris van de Kath Verkenners bracht. In 1968 was hU voorzitter van de Leidse Padvinders - raad. De Katholieke Jeugdbeweging in Leiden zal het voortaan zonder hem moeten stellen. Maar om hem te be danken voor het vele werk dat hij voor de beweging heeft verricht, werd een feestprogramma opgesteld Op de receptie waren, behalve de ouvgemeester van Leiden, mr. G. C i van der Willigen, oud-leidsters en I -leiders, delegaties van andere dis- j tricten en natuurlijk de huidige leid- I uteris en leiders met een aantal ver- enners verzameld. Omdat zyn tijd beperkt was. kreeg de burgemeester als eerste 't woord: Jk wil bedanken voor alles wat u. uw vrouw en uw collega's voor de Leidse jeugd gedaan hebben Hoewel de verschillen verdwijnen, blijft een katholieke jeugdbeweging toch recht van bestaan hebben", zo zei hy. Hopman J. Rietbergen bood de heer en mevrouw Duindam ieder een blijvende herinnering aan namens alle leidsters, leiders, welpen en ver kenners. De scheidende DC bleek in zijn sas met de smalfilmcamera. Verscheidene sprekers stelden zien pchter de microfoon op. Mevrouw Groen sprak namens de Leidse Pad- vindersraad en het Nederlandse Pad- v.ndsters Gilde, mevrouw Jacobs na mens de Leidse Jeugd Actie. Dlstricts- I Hopman Rietbergen (links) biedt de heer en mevrouw Duin dam een filmcamera aan (Foto LD/Holvast) commissaris Waard ijk van Delft en oubaas Valkenburg van het district. Rijnland van de NPV herinnerden aan de prettige manier, waarop zij tr.et hopman Duindam hadden sa mengewerkt. Nadat twee provinciale com mis sa - j r.ssen. de heer Kort van de NPV en de heer Holierhoek van de Katho lieke Verkenners, het woord hadden gevoerd, bealom districts-aalmoeze - nier Demmers het podium. Deze speldde de h«*er Duindam de pause lijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice op. De heer Duindam bedankte in het byzonder de burgemeester voor diens afoiwezigheid. Ook noemde hy alle endere sprekers en de huidige lei ders, leidsters en verkenners. Nadat alle aanwezigen in staat wa ren gesteld de heer en mevrouw Duindam de hand te drukken, werd j de avond voortgezet met een optre- dm van het cabaret Peter de Jong I en Donald ten Hoven. Na de pauze verzorgden „The Game Breakers de dansmuziek.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3