SRAEL ACHT OP VIJF KANONNEERBOTEN Arts kwam niet - vrouw overleden Lugubere vondst in bos bij Oosterbeek 0LM, Al Fatah gratis bewapend "Aanhoudende vorst Moeder onwel: baby verdronk Skelet van verdwenen vrouw I Fransman met ruilliart overleden COHlItR) gericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 DECEMBER 1969 No. 32980 EIDSCH DAGBLAD tecteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: Dra. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,»5 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Lelden - Otro 57065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De kanonneerboten, toen zij nog in de haven van Cherbourg lagen DARIJS/JERUZALEM (AP, GPD, AFP, Reuter) Honder- Israëliërs verdrongen zich vanmiddag op de berg Carmel [aifa in de hoop de kanonneerboten te zien aankomen die sraëlische marine met een huzarenstukje ondanks het Fran- rapenembargo heeft weten te bemachtigen. ok in Haifa zelf waren balkons en daken van huizen al vroeg •t met mensen die vooral niets wilden missen van de glorieuze omst van de ontvoerde scheven die echter pas tegen midder- t in de voornaamste Israëlische haven zouden kunnen aan- \en. 2 Israëlische regering doet er op het ogenblik officieel het gen toemaar uit de koers van de schepen valt af te leiden dat \estemming Israël is. niddels is het „kapen" van de :anonne er boten uit de haven van bourg uitgegroeid tot een inter ma le stunt diie de Franse rege- in grote verlegenheid heeft ge it. Van verschillende zijde kan horen dat de Franse regering rertrek oogluikend heeft toege- Er wordt op gewezen dat de president Pompidou enkele len geleden al liet doorscheme- iat Frankrijk misschien zou te- eren tot een „selectief" embar- Noor «3 Noorse zakenman heeft gister- in Oslo het mysterie van de vijning van de vijf schepen in 'rstnacht grotendeels opgelost. :heepsbouwer Martin Siem ver- de dat hij als vertegenwoordiger de Panamese onderneming boat Oil and Weill" de vijf >en had gekocht. De Noorse re- g had daarvóór echter met klem aard. dat deze onderneming in vegen niet bestond en dat de en niet door een Noorse onder lig konden zijn gekocht, omdat een dergelijke aankoop geen inningen waren uitgegeven, n Siem die behalve voor Star- Oil ook optreedt als directeur ie Akergroep een onderne- die schepen bouwt en repareert d gisteren een onderhoud met Kirse minister van Scheepvaart, dit gesprek werd bekendge- dat het bericht van de ver van de schepen aan Noorwegen lijk wereldkundig was gemaakt ware identiteit van de ko- e verhullen. Noorse scheepvaartbronnen verteld dat de groep „Aker" e heer Siem directe handels- kingen onderhoudt met Israël or Israël al eens koopvaardij- :n heeft gebouwd. Raadsels raadsels rond de vijf schepen men in de kerstnacht toen de >en plotseling de haven van bourg verlieten. Naar gezegd onder Noorse vlag. De boten den deel uit van een serie van schepen die door Israël ln bij een Franse particuliere werf besteld. Zeven van de sche- die zouden moeten dienen als iwicht voor de door Rusland aan te geleverde schepen met raket- werden afgeleverd maar de an- de vijf van Cherbourg, werden iffen door het algemene wapen- rgo dat De Gaulle in januari idigde. merkwaardige is dat de Franse ing een detachement van Isra- marinepersoneel toestond de >en te blijven bemannen. Dit nks de verkoop aan de Noor Actief i Israëlische matrozen die hun andenlang in ledigheid had- Bilt verwacht van heden tot iagavond tselijk opklaringen maar geen slag van betekenis. Lichte tot ge, plaatselijk strenge vorst en matige, af en toe vrij krachtige ilijke wind. (opgemaakt te 12.40 uur) op: 08.48 onder: 16.37 op: 23.56 >nder: 11.47 ogwater in Katwijk: 7.14 en 19.33 vater: 2.55 en 15.16 nummer bestaat uit 22 pagina's) den doorgebracht werden in de kerst nacht plotseling actief en verdwenen hals over kop uit hun hotels zonder zelfs tijd te hebben hun auto's te verkopen. Pas acht uur daarna werd de Franse regering van het verdwij nen op de hoogte gesteld. De Franse douane excuseerde zich, de papieren waren in orde, de schepen werden als handelsvaartuigen uitgevoerd. Zaterdag drongen voor het eerst berichten over de verdwijning van schepen tot de pers door. Navraag by de Franse regering le verde het antwoord op dat de sche pen naar Noorwegen waren verkocht. Berichten van Italiaanse radiosta tions onthulden echter grote Israëli sche scheepsactiviteit bij Sicilië waar zo wordt vermoed een konvooi van andere zwaardere Israëlische sche pen, waaronder een tanker, de „vijf" hebben opgewacht. Storm Premier Chaban Delmas heeft de storm die toen opstak trachten op te vangen door een officieel onder zoek te beloven. Veel verwachten de Fransen er echter niet van. Het wil er bij hen niet in dat Parijs zich door de Israëliërs op een dergelijke manier om de tuin heeft laten lei den. Inmiddels wordt druk gespeculeerd over de Arabische reactie. In Parijs en in Cairo wordt een Egyptisch pro test ontkend, waarover aanvankelijk werd gesproken. Ook over een even tueel Egyptisch militair ingrijpen zijn er speculaties. Over het algemeen betwijfelt men dat de Egyptenaren vloot of luchtmacht zich tot een ope ratie tegen de Israëlische schepen zal laten verleiden. DEN HAAG (GPD) Een baby van twee> weken is zaterdagmorgen bij het baden verdronken. De moeder van de baby aar. de Rijswijkse Tulp straat had het kind ingezeept, waar na zij onwel werd. Toen zij weer bij kwam bleek 'je baby in het kinder badje onoer water te zijn geraakt. Het was reeds verdronken. Weer zijn twee vrouwen van vermiste Amerikaanse piloten naar Parijs gereisd om te proberen te roeten te komen of hun mannen nog in leven zijn. Amerikaanse vrouwen, die eerder in de Franse hoofdstad waren, hebben van de Noordvietna- mese delegatie de belofte ge kregen, dat naar hun man nen zou worden geïnfor meerd. Op het Parijse vlieg veld Orly werden de dames Nelson (l.) en Stegman door een verslaggever gevraagd naar haar bedoelingen. AMERSFOORT (GPD) „Ik heb op mijn knieën liggen soe batten of-ie alsjeblieft met me mee wilde komen, maar hij bleef weigeren. Toen de andere dokter kwam, was mijn vrouw al over leden." 'Dat is het verbitterde commentaar van de beroepsmili tair J. Schram uit Amersfoort, die tijdens de kerstnacht ver geefs een beroep heeft gedaan op een arts, die door zijn huis arts als vervanger was aange wezen. De heer Schram vertelt hoe hy die nacht geprobeerd heeft op tyd hulp te krijgen voor zijn zwaar zieke vrouw: „Om een uur of drie belde ik de arts op met het dringend ver zoek zo spoedig mogelijk te komen. Ik heb hem heel erg duidelyk ge zegd hoe erg mijn vrouw er aan toe was. Dat ze het erg benauwd had en bijna niet meer kon praten van de Pün. De dokter wilde niet komen. Ik moest maar langs komen, zei hij, dan kon ik een paar pilletjes meekrijgen. Ik gunde me geen tyd om me aan te kleden. Met pyama en al ben ik de auto ingestapt. Toen ik er was heb ik nog geprobeerd hem mee te krij gen. Als een schooier heb ik gesmeekt en gepleit. Zonder succes. Ik vertelde hem dat mijn vrouw twee jaar terug na een hartaanval in het ziekenhuis De Lichtenberg moest worden opge nomen. Het moest, dacht ik, deze keer daarom wel zeer ernstig zijn. Het enige antwoord van de dokter was: „Hoe heet die specialist?" Waarop ik: „Dat weet ik niet dokter". Toen het me duidelijk werd dat hij niet zelf naar mijn vrouw zou komen kij ken heb ik zelf de pilletjes maar meegenomen. „Als de pillen niet wer ken, bent u alsnog bereid om te ko men?", vroeg ik de dokter. Antwoord van de dokter: „Bel dan de specia list maar op die uw vrouw twee jaar geleden heeft geholpen". De pillen hielpen niet waarop de heer Schram besloot een andere arts te bellen. „Over deze dokter heb ik niets dan lof, hy heeft me door de verschrikkelijke uren na de dood van mijn echtgenote heengeholpen". De heer Schram heeft op tweede kerstdag een klacht bij de politie in gediend. Ik weet wel, dat ik mijn vrouw daarmee niet terugkrijg, maar het gaat me te ver om het er maar bij te laten zitten". Libanese krant: (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) Volgen» het gezaghebbende Libanese blad Al* Nahar zyn in de laatste maanden ongeveer 120.000 geweren gratis on der de Palest ij nen in Libanon ver deeld. Hetzelfde blad meldt ook, dad Syrië en Irak voortdurend meer Pa lestijnse guerrillas naar Libanon zenden. Al-Nahar baseert zich ln zijn be richtgeving cp een redevoering van een christelijk parlementslid, waarin wordt geprotesteerd tegen het feit, dat Libanon langzamerhand een gro te basis worm voor guerrilla-activi teit tegen Israël. Volgens hem staat Egypte de bevrijdingsstryders niet toe van zijn grondgebied uit te ope- I reren, zich daar als lid te laten in- I schrijven of op Egyptisch gebied I opleidingskampen te openen. Syrië stichtte een t-igen guerrilla-organisa tie, Sa'aka genaamd, die onder toe zicht staat van Syrische officieren en waarvan de meeste leden naar Liba non worden „geëxporteerd". Het kamerlid wijst er verder oo, dat de guerrilla's in Libanan alle fa ciliteiten worden verleend. „Hun aan- voerwegen zijn vrij, zij houden er voorlichtingsbureaus en recruterings- k an toren op na en beschikken over opleidingskampen. Naar alle waar schijnlijkheid zal, zo stelt hij vast, het aantal terroristen in Libanon sterk stijgen. Deskundigen r.oemdea hem in dit verband het cijfer 40.000. bood de huisarts excuses aan. Hij Dezelfde dag schriftelijk zijn schreef: „Het doet mij erg veel leed, dat de ziekte van uw vrouw zo'n tra gische afloop heeft gehad. Ik geef onmiddellijk toe, dat ik de ernst van de toestand niet goed heb beoordeeld, waarvoor ik mijn welgemeende excu ses aanbied. Ik hoop dat u die wilt aanvaarden". OOSTERBEEK (GPD) Op 31 augustus 1967 is de toen 33-jari- mevrouw Derksen-Beumer, moeder van vier kinderen, spoor loos verdwenen. Afgelopen zater dagmiddag werd een skelet in de bijna ondoordringbare bossen bij De 33-jarige mevrouw Derk sen-Beumer, die in 1967 ver dween. Oosterbeek gevonden, waarvan de politie aanneemt, dat het de stoffelijke resten zijn van de verdwenen vrouw. Men vermoedt, dat een misdrijf is gepleegd. Tijdens een jachtpartij by de Jo- hannahoeve vond een drijver een schedel. Hy waarschuwde de politie, die onmiddellijk een onderzoek in stelde. In een kuil en verspreid over de Johannahoeve vond men delen van het skelet, waarvan de maten van de voeten en van het hoofd uit wijzen, dat zij toebehoorden aan een vrouw. De politie tast nog in het duister, maar aangenomen kan worden, dat het de stoffelijke resten van me vrouw Derksen zijn. Onder leiding van de officier van Justitie, mr. J H. C. Pieters. is de gehele omgeving afgezocht, waardoor het skelet vrij wel compleet is. Tn het gerechtelijk laboratorium te Den Haag stelt een medisch team onder leiding van dr. Makkink en dr. H. Witte een uitgebreid onderzoek in. Aan de hand van het gebit hoopt men te kunnen vaststellen wie het hier betreft. Het verdwijnen van mevrouw Derksen was voor de Oos- terbeekse politie de enige onopgeloste zaak van deze orde. Uit de wijze, waarop het skelet is gevonden, leidt de politie af, dat de vrouw is vermoord De stoffelijke les ten zijn waarschijnlijk opgegraven door een vos. Honden of vossen kun nen daarna ue skeletdelen hebben verspreid over het terrein van de Jo hannahoeve. Op 31 augustus 1967 ging mevrouw Deksen per fiets boodschappen doen. Zij is echter in geen enkele winkel geweest. Enkele dagen later werden haar fiets, tas en mantel aangetrof fen langs de Amsterdamse weg na bij de Leeren Doedel tussen Arnhem en Ede. enkele kilometers van de waarschijnlijke moordplaats. Honderden politiemensen hebben daarna de honderden hectaren bos doorzocht, zonder een spoor te vin den. „We hebben alles gedaan, wat maar mogelijk was. maar in die dichte bossen hebben we niets ge vonden. Onze aanwijzingen wezen een andere kant op. maar we heb ben uiteraard ook op de Johannahoe ve gezocht", aldus de Oosterbeekse politie. Op een zeker moment kreeg de po- lotie tips, dat de vrouw elders in het land was gezien en zelfs in het bui tenland. Alles werd nagetrokken en ook geruchten werden onderzocht, maar mevrouw Derksen bleef spoor loos. Bij de grote speuractie werden veel zogenaamde graven ontdekt maar „het graf" bleef onvindbaar totdat een drijver zaterdag de lugu bere vondst deed, die een nieuw on derzoek mogelyk maakte. De dader heeft de kuil, waarin hij de vrouw begroef, beplant met bomen, die hij elders in het bos had uitgegraven. De plaats waar het skelet werd aangetroffen. PARIJS (AFP) De Fransman José Fores, die 24 november 1968 een ruilhart kreeg, is vanochtend in een ziekenhuis in Parijs gestorven, ver moedelijk door afstoting van het nieuwe weefsel. Van de tien mensen die ln Frank rijk een nieuw hart kregen, is er nog één in leven, Emmanuel Vitria uit Marseille, die op 28 november vorig jaar is geopereerd. ADVERTENTIE DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER ADVERTENTIE SYSTEMEN BRPNOKRSTEN KRIMTOORIMRICJHTBMG HOOFDSTR-186 TEL: 01710-30797* B8S LEIDERDORPBHH (Sue/ Qlieuwo Uit het Leidsch Dagblad van 28 December 1869: Hoog-Blokzijl. Op voor stel van Ds. P. N. Pikaar al hier, zal het nieuwjaariven- schen langs de huizen in deze gemeente worden belet. In plaats daarvan zal bij in schrijving eene collecte ge daan, en de opbrengst onder behoeftige huisgezinnen ver deeld worden. Leiden Bij de heden al hier gehouden openb aanbe steding is aangenomen: het onderhoud van het raadhuis door Jan Van Lith, timmer man alhier, voor de som van f 730 in het jaar.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1