Bondscoach mag niet alle er opeisen Herstel Danaiden \uimte Pernix overklast na rust Oranje Nassau Microkorfbalcompetitie PAANSE REBEL BERT SITTERS (28): „TRAINERS IN BUITENLAND (IET BETER, WEL DE OMSTANDIGHEDEN". Micro korfbal CKB 59 JJDAG 29 DECEMBER 1969 PAGINA II LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD w (Door Cees Onvlee) IDEN/AMSTERDAM „Als de KNZB niet nóg verder internationale zwemwereld achterop wil raken, zal de zélf zwembaden moeten gaan bouwen. Zélf ruimte moe- ja an scheppen, om daar alle talent zo goed mogelijk te en begeleiden en verder te ontwikkelen." Dat is de nieuw- tvens van Bert Sitters (28), in drie jaar in Spanje een er van naam geworden, aan de Koninklijke Nederlandse nbond. Benadrukt Sitters: „Pas wanneer de bond, net als overal in het buitenland, kan zwemmen in de ruimte, zal bterstand wellicht eens kunnen worden weggewerkt. An- zal Nederland als zwemnatie eenvoudig kopje-onder jaar geleden vertrok e" Sitters, toen 25 jaar, en liploma van de Academie lichamelijke Opvoeding in >,rdam net in zijn zak, naar e. Om daar, op voorspraak ees Oudegeest, bij de zwem- Sabadell zijn ervaring ang steunpilaar van de ioensformatie van trainster torm bij Het IJ èn mo- trainingsmethodiek uit te i. nauwelijks drie jaar later, rt Sitters een trainer van „De beste in Spanje", de gebrilde Amsterdammer te stellen, zonder zich op rst te slaan. Maar alleen, in, op zijn bereikte resulta- ijzend. Huwelijks twee jaar heeft Bert zich waar gemaakt: niet al- aakte hij Sabadell tot de eerste lub in Spanje, maar bovendien hij twee pupillen af. die in Olympische finale-plaatsen Op de 200 meter rugslag den Maria Pazcorominas sec) en Santiago Esteva <2.12.9 ch uit-het-niets als de vlagge- van de tot-dan-toe onbeken- rnnatie zich bij de beste acht •eld. Dit jaar toonde Sitters dp gang van de Spaanse jeugd et een talent als Jonny Comas ie tydens de Europese jeugd- lenschappen in Wenen niet al- 100 meter vrijeslag won <55.6 laar óók medailles veroverde 400 m vry brons) en 200 me- iel <zilver). Rot j ongen Sitters, in Mexico City nog wembond-voorzitter Klaas van )1 door zijn vier-jarig con- tevergeefs gepolst voor de van bondscoach, maakt op enblik met zyn selectieploeg, van de nationale Spaanse een ontspannende trainings- lor Nederland. Zijn Nederland, in de steeds duidelijker terug- zwemgebied hem aan het hart Erkent Sitters simpel: „leder- eet wel. dat wanneer ik een ander zie zwemmen, ik hoop ?s zal doen om hem te laten Ook als het ten koste van [jkanjaard gaat. Alleen niet als anjaard van mjj is. Ik train cces te hebben. Als een pupil (j succes boekt, boek ik succes, zoals op het ogenblik, in de nationale ploeg domineren, eer ik. Successen zijn belang- et allerbelangrijkste voor een Een trainer kan een rotvent m beul. een fijne vertrouwens- let doet er weinig toe. Hy die te resultaten boekt, is gewoon (ke trainer. En in Spanje wor- beste resultaten in Sabadell De halve Spaanse ploeg lit Sabadell. Dan mag men hier-en-daar in Spanje gerust mom pelen dat die Sitters een rotjongen is. Maar zolang „die rotjongen van een Sitters" nog de meeste successen boekt, kan hij heel wat potjes bre ken Pleidooi Het pleidooi van Wim Geurtsen en de Nieuwjaarsboodschap van Bert Sitters stemmen wonderwel overeen. Sitters analyserend„Er moet gewoon meer ruimte komen. Anders gaat de KNZB internationaal gezien in het gedrang kop je-onder. Laat de Bond eigen ruimte scheppen. Zélf zwem baden stichten, waar zij de macht in handen heeft. Daar kan dan worden getraind. En, als er niet getraind wordt, kan het bad zoveel mogelijk rendabel worden gemaakt. Door het te verhuren voor schoolzwemmen en ook voor het geven van de lessen te zorgen, door het open te stellen voor het gewone publiek. Er zal geld by- moeten, dat wel. Maar het is de enige manier om ooit nog eens het verloren gegane terrein te heroveren. De trainers in Spanje bijvoorbeeld, zijn echt niet beter. Zij hebben alleen véél betere omstandigheden". Wim Geurtsen. verder pleitend voor het welzijn van „zijn" zwemwe- reldje: „En als de omstandigheden verbeterd worden, moet natuurlijk óók de verhouding van de clubtrai ners met de bondscoach verbeterd worden. Tegenwoordig gaat het wat dat betreft goed: vorige week is in Zeist een bijeenkomst gehouden. Daar is overleg gepleegd: En „Als hij op het systeem-van-nu zou doorwerken, kan het. En dat zal hij dan ook wel doen. Want veel zaken, die wy nu eisen, eist hij zelf. in Spanje, óók. Bekwame mensen als de vier coördinators, zal hij niet zonder meer naar de achtergrond schuiven. Die vier dragen kennis over, advise ren, coördineren echt. Dat heeft een Kerkhoven vroeger nooit gedaan. Die hield ons, clubtrainers, liever dom. Die zei „stuur je pupillen maar" Als je Kerkhoven ook iets vroeg, werd je nooit wijzer. De vier-van-nu praten desnoods een paar uur over specia- lististische zaken. Ze beheersen de materie. Zij hebben ook de bekwaam heid om dat uit te leggen, om het te verklaren en te ver-Nederlandsen. De kennis van de vier èn de erkenning komt bij ons terecht. En is dat niet juist? Maken wij, de clubtrainers, immers niet de topzwemsters en topzwemmers LEIDEN Pernix wil de status van micro-kampioen van de CKB duidelijk waarmaken. De Leidse oran jekragen nestelden zich door een grote 114 zege op Oranje Nassau aan de leiding in de hoofdklasse A en behielden daardoor de kans om straks, als afdelingskampioen evenals waarschijnlijk het Heelsum- se DKOD in poule B beslissings wedstrijd te spelen voor een plaats in de volgend seizoen nieuw te vormen hoofdklasse van de KNKB CKB. In de Oegstgeester sporthal toonde Pernix tegen Oranje Nassau vooral na de rust de grote kracht. De Am sterdammers. die tegen het einde van de eerste helft de 52 achterstand tot 54 hadden weten te verkleinen, kregen toen nauwelijks meer een hand aan de bal. De hoofdstedelijke formatie mocht uiteindelijk niet eens klagen toen de Leidse formatie het by de stand 114 verder wel geloof de Voor Pernix scoorden: Pred Breedveld <3). Gerrie van Diest (2), Wil van Ek <2), Flip van der Kooy (2) en Jacob Bakker (2). De stand luidt: Pernix 5—10 KV3 5—4 VES 6—10 VEO 4—J Excelsior 44 Or. Nassau 60 In de overgangsklasse herstelden de reserves van Pernix zich goed. Na een 01 achterstand werd koploper Thor via 41 en 43 <rust) met 84 bedwongen door treffers van Guido Bakema (3), Jan Reedijk (2), Kees Vreeken <2) en Alice Tieleman. In de tweede klasse A won het Noordwijkse Fluks met 65 het streekduel met Warmond. De standen luiden: Overgangsklasse B: Pernix t 4<1, Thor 46. Rotterdam-Zuid 45, DES 3—2, Ons Eiland 2—1, Vlug en Vaardig 30. Tweede klasse A Ons Eiland 1 4—8. Pernix 3 3—8. Fluks 4—4, Velo- citas 33, Warmond 41, Fiks 2 te eer krijgen. Want die hebben er dan ook het meeste voor gedaan". Rebel Ook Bert Sitters is, in Spanje dus. een goed-Nederlanöse rebellerende clubtrainer. Beaamt hy glimlachend: „Ik heb geweigerd deel te nemen aah een cursus Spaans Clubtrainer en ook gezegd dat ik het niet nodig vond dat mijn pupillen een paar weken in een centraal trainingskamp wer den ondergebracht. Ik heb in de af gelopen jaren in Spanje, dacht ik. wel getoond wat ik waard ben. Men heeft dat erkend, ik mocht zelfs de landenploeg begeleiden, maar dit jaar was het opeens uit: ik moest een Spaans examen doen. Toen heb dat examen doe ik Bert Sitters (28) „graag naar Nederland En verder, over zijn idealen: „Het belangrijkste is, dat de clubs, die de meeste talenten leveren, eindelijk eens hulp en steun krijgen. Laat de bond of de bondscoach eerst die clubs eens gaan helpen. Qua ruimte en om standigheden. By die clubs kunnen dan ook desnoods de andere talenten uit de omgeving worden onderge bracht. De jongens en meisjes kun nen dan zoveel mogelijk in eigen om geving mét elkaar trainen. En on der een goede trainer". Erkenning gezomenHjk besloten. Daar ztjn de nTeezeed^oêd. plannen voor de Europese kampioen wel eveR Maar was niet genoeg j ven. ..ziet" daarom ook veel in Bert Ik moest óók de hele cursus volgen Sitters als de nieuwe bondscoach. Dat heb ik geweigerd. Het gevolg was. i Geurtsen, voorzichtig enthousiast: dat ik niet meer met de nationale ploeg op reis mocht en zo. Maar dat doet mij niets. Mijn vrouw heeft dat diploma wél, dus blijf ik toch overal van op de hoogte". En over het waar om en de achtergronden van zijn weigering om pupillen af te staan voor een trainingskamp: „Ik heb in Sabadell alles fantastisch. Er wordt in Spanje niet voor niets gezegd dat Sabadell het snelste bad ter wereld is. al is dat ook wel enigszins over dreven. Maar het is in ieder geval typerend. Dus waarom zou ik mijn jongens en meisjes ergens anders een paar weken laten gaan trainen, waar alles gewoon minder is?" schappen gemaakt. Iedereen, die op 12 april de limiet voor Barcelona haalt, kan zich van dat ogenblik af rustig gaan voorbereiden op de E.K. Zonder zich meer ergens zorgen over te maken. Ook de Nederlandse kam pioenschappen kan hy of zy dan als byzaak beschouwen". Besef Beseft Bert Sitters .Ik heb nog regelmatig contact met Jan Jiskoot, één-van-de-vier" duidelyk: „Een goede samenwerking is een eerste vereiste. Het moet leuk blijven. Met Kerkhoven is het voor de mensen van de clubs weieens niet zo leuk ge weest. Daarom is het ook logisch, dat die mensen zich schrap hebben gezet. Een bondscoach moet bovenal begrypen, dat. al boekt hy met zyn ploeg nog zulke mooie successen, het eigenlyk allemaal het werk is geweest van de clubtrainers. Hy heeft er óók aan meegewerkt, natuurlyk. Maar hij mag niet alle eer voor zich opeisen. Op het moment-van-de-triomf moet de clubtrainer naar voren worden gehaald. Die menselykheid moet een bondscoach kunnen opbrengen. En niet op zo'n moment een clubtrainer, die zyn pupil <Yvonne van Kuilen burg) wil feliciteren, eenvoudig weg drukken. zoals Kerkhoven eens met Wim Geurtsen heeft gedaan. Dan maakt een bondscoach zich onmoge- ïyk Concludeert Geurtsen verbeten „Als er gezamenlijk wordt gepraat en besloten, staan wij er ook ach ter. Dan is er dus de medewer king. Van beide kanten. Dan kan er ook iets bereikt worden. En an ders niet. Dat iveet een figuur als Sitters. Omdat ook hij zo'n „re bel" is. Omdat ook hij uit het an dere. uit ons kamp. voortkomt". (Van onze korfbalmedewerker) LEIDEN Het was gisteren voor de Leidse clubs een goede dag. De Danaïden noteerde tegen PSV zijn tweede overwin ning, terwijl Vicus Oriëntis in de overgangsklasse de eerste zege boekte ten koste van Ready. De Algemene stelde teleur door met 94 van Trekvogels te verliezen. Fluks bleef aan de winnende hand door Ons Huis te kloppen en zodoende een royale voorsprong in zijn afdeling te nemen, terwijl Zuider kwartier het bij Quick niet verder bracht dan een gelijkspel (55). Crescendo bleef op kop in 2A door de 105 zege op Terheyden, terwijl Noorderkwartier tegen Schiedam niet ver der dan 13 kwam. een straf worp te benutten, maar twee doelpunten van Sander v. Unen ga ven de gasten de genadeslag. P.S.V geloofde er niet meer in, terwijl De Danaiden zich rustig naar het einde speeld Met 106 kwam tenslotte het eindsignaal. Danaïden-aanvoerder Gerard Nap schiet hoogopspringend de bal door de mand. Op de achter grond kijkt Marian Nap gespan nen toe. Foto LD Holvast De Danaiden behaalde gisteren voor een weer stampvolle 5 Meihal zyn tweede zege, ditmaal ten koste van P.S.V., dat op de ranglijst een voorsprong van vier punten op de Leidenaars had. De partyen deden weinig voor elkaar onder Het schot was aan Leidse zyde beter verzorgd dan de laatste wedstryden het geval was. P.S.V. begon met een straf- worp te missen, terwyl Gerard Nap in dezelfde min. de score opende. Na 8 min. maakte Herrenberg uit een doorbraak gelijk, waarna Sander v. Unen de Leidenaars opnieuw de leiding gaf. Ook nu had P.S.V. een antwoord klaar, ditmaal door Schim mel. Een prachtige doorbraak van Nap betekende 3-2 en toen Wim Bru_ man er daarna 42 van maakte", leek de beslissing te zyn gevallen. Door een treffer van Bergmeyer ging de rust met 43 in. Direct na de rust liet Casper v. Nierop vanaf de zylyn 53 noteren, terwijl Gerard Nap resoluut een fout van P.S.V. af strafte <63). Daarna gingen beide ploegen wat minder secuur te werk- P.S.V. kwam naderby. Van Heusden zorgde voor 64, terwyi Bergmeyer de spanning geheel terugbracht <6-5) Een mooie combinatie dcor Casper v. Nierop afgerond, gaf weer wat „ruimte". Twee minuten later bracht Gerard Nap uit een doorbraak de stand op 85. Van Heusden trachtte de kansen nog te doen keren, door Eerste Begrip Stapje terug Rob Kerkhoven - altijd meeste eer Geeft Sitters toe: „Als ze my zou den vragen om bondscoach te wor den. zou ik daar graag over naden ken. En als er over myn salaris èn eisen in de winter een eigen 25 meterbad met vyf van de zes banen en 's zomers een goed geoutilleerd 50 meterbad met vyf van de acht banen vry overeenstemming zou worden bereikt, zou ik het graag doen. Want ik train liever Nederlandse zwemsters en zwemmers. Maar wèl onder Spaanse omstandigheden Dan zou ik ook direct bereid zijn om een stapje terug te doen. Want als er dan resultaten komen, heb ik ook eer van myn werk Net als de c,lubtrai- ners. Maar die moeten dan de mees- „Centrale trainingen", „ruimte" en „begrip". Zaken, die in Nederland ook steeds aanleiding zyn geweest tot conflicten. Maar het huidige systeem van de vier coödinators Nico van Dam. Jan Jiskoot. Jo Scheurs en Van der Sluis biedt in de ogen van „rebel" Bert Sitters mogelykheden „Het moet alleen verder uitgebouwd j en aangepast worden. Maar het heeft véél meer kansen en toekomst dan het systeem Kerkhoven, die alleen i maar uit was om zélf in de belang- i stelling te staan, zélf de baas te spe len en de dienst uit te maken. Om een ploeg goed te kunnen begeleiden j en te trainen zal men. geloof ik, toch weer moeten terugvallen op één man. Maar: wèl met de vier-van-nu erby. Zy zullen alleen nog meer een eigen taak moeten krygen, een eigen werkterrein. Van Dam byvoorbeeld de conditie, Jiskoot de techniek en zo verder. De bondscoach zal dan met zyn vier adviseurs èn de clubtrainers de Grote Lynen moeten bepalen". Een opzet, die door HPC-trainer Wim Geurtsen '39), een van de grote talenten-leveranciers en düs een van de grootste rebellenin het Nederlandse zwemwereldje, wel goedgekeurd kan worden. Geurtsen nadenkend: „Kerkho ven pakte de zaak in ieder geval helemaal verkeerd aan. Hij trok alle sterren-in-vorm naar zich toe en stootte zonder blikken of blozen een tijdje later diezelfde sterren-uit-vorm weer af. Naar de clubtrainers. En die moest dan maar weer zien de jongen of meisje er bovenop te krijgen. Nee. wat Kerkhoven deed kon ieder een. Door tijden op te nemen ben je nog geen bondscoach". zege Vicus Oriëntis kwam gisteren voir het eerst tot winst en wel tegen het sterke Ready, dut met 6-5 zyn meer dere in de Leidse ploeg moest er kennen. He* was een geiykopgaand duel, dat niet op hoog niveau stond, maar dat het aankyken toch waard was. Beide ploegen hadden nogal moeite de juiste richting te vinden, waardoor pas na 10 min. de eerste treffer arriveerde. Deze kwam op naam van Wim Meyer. Een afstand schot bracht de Leidenaars na 19 min. op 20. waarvoor Co Vavier verantwoordeiyk was. Met een tegen- punt van de Hagenaars werd gerust. Na de hervatting hetzelfde spelbeeld. waarby de thuisclub door Canny Car- réé na 2 min. al op 31 kwam. De bezoekers sloegen echter terug en verkleinden na 9 min. de achter stand door een schot vanaf de zyiyn, terwyl zy ma een gemiste Leidse .«trafworpi een min. later op geiyke hoogte kwamen <33>. Direct hierna hielp Nand.v de Vink haar ploeg ech ter weer aan een voorsprong, die na 14 min. door Ready al weer was %ohterhaald. In ie volgende opstel ling toonde de Leidse aanval zich echter bekwamer in het afronden van de ka:isen. Dat leidde tot twee dcapunten van Wim Meyer en Diet Wolsters <64». Ready kreeg hierna nog wel een fraaie kans. maar wist tenslotte alleen nog uit een strafworp tegen te scoren <65>. Teleurstelling r De Algemene stelde teleur door met ruime cyfers te verliezen van Trekvogels, dat nog geen overwinning had bepaald. In het veld waren de Leidenaars niet de mindere, maar qua afwerking ontbrak het aan dat korreltje geluk. De zege kwam de Rotterdammmers toe. omdat zy be ter combineerden en veel meer de bal het werk lieten doen. Het eerste succes was overigens voor de Alge mene, dat door Wim van Vliet na 2 min. de leiding nam. Trekvogels toonde zich voor de korf echter ge- vaarlyker en had met de rust reeds een 51 voorsprong. De Leidenaars misten tot tweemaal toe een straf worp Ook na de hervatting vrijwel gelijkwaardige ploegen. Lydie Kerk vliet verkleinde uit een doorbraak de achterstand enigszins. Vervolgens had de thuisclub weer succes, waarna Wim van Vliet een in derde instan- 1 tie genomen strafschop benutte, nadat een Leidse speelster tot twee- j maal toe had gefaald. <6—3i. Trekvogels vergrootte echter de voorsprong, zodat het steeds moei- ïyker werd voor de Leidenaars om de achterstand nog ongedaan te ma ken. Ruud van Vliet maakte er wel 74 van, maar daarna liep een for- tuinlyk Trekvogels uit naar 9—4. mers zich bepaald niet de mindere toonden en een vry lange tyd de lei ding hadden. In de slotfase waren onze stadgenoten echter de gelukki gen. Na een kwartier opende Ons Huis de score, terwyi Ab Niesing voor de geiykmaker zorgde. De bezoekers kwamen echter sterk voor de dag en namen dan ook verdiend een 3—1 voorsprong. Op vry unieke wijze kwam Fluks aan zyn tweede treffer, toen Jan Heinrichs tot zyn en ieders verbazing een met een hand gewor pen bal in de korf zag verdwynen. Na de rust liepen de gasten tot 2—4 uit, alvorens de Leidenaars wat meer elan in hun spel brachten. Twee doelpunten van Ruud Nie6ing, waarvan een strafworp brachten de partyen weer op gelyke voet. Uit een afstandschot van Jan Heinrichs werd het 54, waarna Ons Huis aan geslagen was en ook geen kans meer i kreeg Gelijk Zuiderkwartier stelde opnieuw te leur. door tegen het in de veldcom- petitie twee klassen lager uitkomen de Quick niet verder te komen dan een puntenverdeling. Hoewel onze stadgenoten vrywel de gehele wed- stryd een voorsprong hadden, kwam Quick twee minuten voor het einde aan de gelijkmaker De Leidse ploeg had aanvankelyk de nodige moeite met het fors spelende dameskwar tet van de thuisclub. Gys Kloos open de echter de score, waarna Quick ge lijkmaakte. In de volgende opstel ling ging Zuiderkwartier echter bou wen aan een voorsprong. In de 17de min. zorgde Joep van Dam van af stand voor 12, terwyi Nico v. Leeu wen drie minuten later 1—3 liet aan tekenen. Na de rust verkregen de Leidenaars via 23 een wat ruimere voorsprong, toen Gys Kloos een strafworp benutte De thuisclub kwam echter sterk terug <44». Door Jimmy v Daim werd het 45, waarna Quick twee minuten vóór het einde gelyk maakte. Op schot Fluks Crescendo rekende gisteren ook af met Terheyden, dat het moest af leggen tegen de grotere schotvaar digheid van de Leidse ploeg, waarin weer Ton Ouwerkerk ontbrak. Bin nen 11 minuten was Terheyden een geslagen ploeg. Doelpunten van Frans Cornelissen. Louis Kok. Aad Schouten en Ank Mulder zorgden voor 40. waarna de gasten een strafworp misten. Toen Louis Kok in de 14de minuut 50 liet aantekenen, lag een debacle voor de bezoekers in het verschiet. Terheyden kwam te rug en had na 22 minuten de achter stand tot 53 verkleind. Crescendo nam het initiatief over en bereikte door treffers van Louis Kok en Lies- beth Beugelsdyk een 7—3 ruststand. Na de hervatting werd het spel van Leidse zyde steeds rommeliger en zocht men het onnodig teveel in afstandschoten. Nadat Terheyden twee sfcrafworpen had gemist, kwam Crescendo door Leny Kok na een kwartier op 8—3. Aad Schouten zorgde voor 9—3. Louis Kok maakte vervolgens de tien vol. (10—5». Kansloos Fluks kwam gisteren met de hak ken over de sloot tegen het nog ont slagen Ons Huis. dat eerder vorige week KNS een punt had afgesnoept Met 54 mochten de Leidenaars erg Noorderkwartier moest gisteren de meerdere erkennen in Schiedam, dat met de Leidenaars in punten ge lijk stond. De op zeer laag niveau staande ontmoeting, leverde boven dien bijzonder weinig doelpunten op, zodat het nauweiyks het aankyken waard was. De Schiedammers waren nog het minst slecht en zegevierden zodoende verdiend. De bezoekers le ken op een grote zege af te stevenen, toen ze binnen 8 minuten op 0—2 kwamen. Gé Brandts maakte er wel 12 van. maar 7 minuten later was de Leidse achterstand gegroeid tot 1—3. In de tweede helft kregen bei de ploegen nog wel de nodige kansen. tevreden zyn, omdat de Rotterdam- i maar gescoord werd er niet meer.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11