Rijnsburg-dames op dreef Afscheid van Cherie Spencer Toernooi om Zilveren Tulp Behoorlijk Sij brands en Wiersma samen aan de leiding van liet jaar Fraaie 1.23.4 triomf van Entry Volaim Koerstips Tempo NA VOORLAATSTE RONDE Volleybaltoernooi j in Ka,wijk met Europese topteams Bert van der Helm redt in slotpartij Nederlandse zege tegen België (3-4) Clubprijs voor Spartaan Lisse Jacques Anquetil neemt afscheid Uitzend fonds topbiljarters Uitslag» MAANDAG 29 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Door Bert Paauw) RIJNSBURG Het Leidse Kangeroes, vorig jaar zowel bij de dames als bij de heren win naar van het Zilveren Tulp vol leybaltoernooi in Rijnsburg, heeft zaterdag beide wisselbekers moe ten afstaan. Dat dit bij de heren zou gebeuren, was geen verras sing, want de Leidenaars waren dit jaar niet van de partij. De Valken uit Valkenburg ging nu overtuigend met de hoogste eer strijken. Wel verrassend was het dat ook de dames van Kangeroes afstand van de beker moesten doen. Het organiserende Rijns burg, in de competitie een klasse lager spelend dan Kangeroes, eiste na een spannende finale de eerste plaats voor zich op. Het toernooi was door de geringe speelruimte nogal sober opgezet. Misschien was het hieraan te wijten dat de publieke belangstelling matig was. Veel sfeer hing er in ieder ge val niet in het gymnastieklokaal aan de Korte Vaart. Dat was jam mer want de zaterdagmiddag ge speelde finale-wedstrijden stonden op een behoorlijk peil. Vooral de duels tussen de finalisten bij de dames, het Sassenheimse Teylingen, Kange roes en Rijnsburg waren alleszins het aankijken waard. Afdelingseer steklasser Teylingen maakte het overgangsklasser Rijnsburg en hoofdklasser Kangeroes behoorlijk moeilijk. Belde teams moesten een 6et afstaan aan de Sassenheimse da mes. De ontmoeting tussen Kangeroes en Rijnsburg moest de beslissing brengen voor de eerste plaats, wat zoals bovenvermeld in het voordeel van Rijnsburg uitviel. Daar zag het in het begin overigens helemaal niet naar uit, want Kangeroes, met een hardslaande Wil Goedhart in de ge lederen, haalde met superieur ge mak de eerste set binnen: 155. In de tweede en derde set waren de ploegen aan elkaar gewaagd. De Rijnsburgse dames, Cockie Stekete, Alice Sirach, Marrie de Leeuw, Joe- ki Schoneveld, Joke Starkenburg en Gerda van Klaveren drukten echter op de beslissende momenten door. Bij de heren toonde De Valken zich veel sterker dan het Warmond- se WVC en gastheer Rijnsburg. Het Valkenburgse team. bestaande uit Levy, Riphagen, V Duyvenbode. V. Dijk, J. en R. Boers, sloeg zich in hoog tempo naar de toernooi-over- winning toe. Eersteklasser Rijns burg, door het vertrek van enkele prominente spelers niet meer zo sterk als voorgaande Jaren, was in de strijd om de tweede en derde plaats niet opgewassen tegen de ent housiaste tweedeklasser WVC. De einduitslagen luiden: dames: KangeroesTeylingen 3-15, 157, 155. TeylingenRijnsburg 1416, 1513, 1115. KangeroesRijnsburg 15—5, 12—15, 10—15; heren: De Val ken—WVC 15—12, 7—15, 15—4, WVC Rijnsburg 157. 1512. De Val kenRijnsburg 1614, 1513. Een spelmoment uit de vol leybalwedstrijd tussen Rijnsburg en Kangeroes. De Rijnsburgse dames (achter het netwonnen deze ontmoeting verrassend. Op de foto een sn\ash van Alice Si rach op het blok van Kangeroes. De andere Rijnsburgse speelsters zijn Cockie Stekete (no. 8) en Marrie de Leeuw (no. 45). (Foto LD- Holvast) AMSTERDAM (ANP) De span nende slotfase van het internationa le damtoernooi in Amsterdam zal zijn climax krijgen in de laatste ronde. Na de zaterdag en zondag ge speelde zevende en achtste ronde lei den Ton Sijbrands en Harm Wiers ma met ieder 11 punten. Met één punt achterstand volgt wereldkampioen Andreiko. In de za terdagronde zag Harm Wiersma kans alleen de leiding te nemen door in een boeiend duel de kers verse Russische kampioen Gant- warg te verslaan. Zowel Sij brands als Andreiko poogden ver geefs de verdedigingen van Koeper- man en Kuyken te doorbreken. In de zondagronde ging alle belang stelling uit naar het duel tussen Wiersma en Andreiko. De jeugdige Fries had het in deze ingewikkelde party niet gemakkelijk. Maar met onverstoorbare kalmte sloeg hij zich door de moeilijkheden heen en be reikte een gelijkwaardige remise. Sijbrands had inmiddels tegen de Zwitserse kampioen Cazemier een korte-vleugel-opsluiting aanvaard, deze weer verbroken en een voor post geplaatst. In een positie van ze ven om zeven stond de Helvetiaan erg moeilijk en werd hij nog ver rast door een lichte combinatie van Sijbrands die hierdoor snel won. Met deze overwinning plaatste de Euro pese kampioen zich naast Wiersma. In de laatste ronde spelen Sij brandsGantwarg, AndreikoHi- 6ard en Smith—Wiersma. In de reserve-groep is Alexander MogllJanski reeds zeker van de eer ste plaats en hierdoor van een uit nodiging om volgend jaar in de meestergroep te spelen. Achtste ronde: Kaderabak De Ruiter 02. Drost Sanirsad 20, Palmer Werner 02, Fanelli Post 2—0. Stand: 1. Mogiljanski 14 pnt., 2. Werner 11, 3. Drost 10, 4. Palmer 10, 5. De Ruiter 9, 6. Fanelli 8, 7. Van Heerde 7. 8. Post 6, 9. Sanirsad 5, 10. Kaderabek 0. KATWIJK De Katwijkse volley balvereniging KVC organiseert op Nieuwjaarsdag in sporthal Cleijn Duin in Katwyk aan Zee. die plaats biedt aan minstens duizend toeschou wers, een internationaal toernooi. Aan dit toernooi zullen verenigingen van Europese topklasse deelnemen, t.w. de Europa-Cuphouder CSKA So fia uit Bulgarye en de Poolse top club AZS Warschau. Nederland is vertegenwoordigd door de nationale kampioen AMVJ RC uit Amsterdam en 't bekende Blokkeer uit Voorburg Het toernooi, dat 's middags om 2 uur begint, wordt opgeluisterd met een optreden van de Katwijkse drum band DVS. DEN HAAG (ANP) Met een voorsprong van bijna tweeduizend stemmen (3088 tegen 1099) is de driejarige draver Henri Buitenzorg tot „paard van het jaar' gekozen. Het is voor de eerste maal dat een driejarig paard deze titel ten deel valt. De hengst, die getraind en ge reden wordt door Jan Wagenaar jr., wan in zijn nog korte carrière alle klassieke draverijen en vergaarde daarmee in het afgelopen seizoen een bedrag van f 55.320.het meest van alle dravers. Op de tweede plaats eindigde Cher ie Spencer. LA LOUVIERE Nationaal kam pioen Bert van der Helm, vorige week in Geertruidenberg win naar van de NTTB Cup, heeft dit weekeinde het Nederlandse tafelten- nisteam aan een felbevochten 34 overwinning op België gehol pen. Van der Helm, die in de ope ningspartij met zijn oude rivaal Nor- bert van der Walle korte metten maakte (1121, 521» zette zijn laatste enkelspel tegen Daniël Anc- toario eveneens in winst om: na de eerste game met 15—21 te hebben gewonnen, leek de Belg wel revan che te nemen, maar toen bij de stand 1820 de tijdregel in werking trad, keerde de kansen voor de Scyl- la speler. Na een discussie van tien minuten werd Van der Helm het betwiste negentiende punt toegekend en drie smashes deden daarna de Belg ten onder gaan: 2022. Na drie wedstrijden bezet Neder land in de tweede divisie van het Europese bekertoernooi met vier punten de met Denemarken gedeelde tweede plaats. Alleen Oostenrijk is nog ongeslagen. De gedetailleerde uitslagen zijn: Van der Walle (Belg)Van der Helm (Ned.) 11—21. 5—21. Anc- toario (Belg)Bert Schoofs (Ned.i 13—21, 13—21, Joseane Detaille (Belg)Veronique van der Laan (Ned.) 21—18, 17—21, 21—17, Van der Walle'Lanckman 'Belg)Van der Melm/v. Slobbe (Ned.) 22—20, 2119, Lanckmam/DetailleVan der Helm/Van der Laan 1421, 21—18, 22—20. Van der Walle —Schoofs 6—21, 10—21, Anctoario— Van der Helm 16—21, 20—22. BOUCHOUT (ANP) Haico Scharn is zondag tijdens een veld loop in de Belgische plaats Bou- chout als derde geëindigd. De PSV- 1 er maakte over de 5200 meter een tijd van 26 minuten 25 seconden. Hij had 1.09 seconden achterstand op de I winnaar, de Belg Thijs. De Spar- taan uit Lisse legde beslag op de j clubprijs. Piet Beelen «vierde), Wim I van Gerven (zevende) en Arie I Meeuwissen (twintigste) hadden met 31 punten een voorsprong van zeven punten op de Belgische vereniging Wilrijk. ANTWERPEN (ANP) Jacques Anquetil. vijfvoudig winnaar van de Tour de France, die in totaal negen tien jaar actief is geweest, heeft za terdagavond ln het Antwerpse sport paleis voor 10.000 toeschouwers af scheid genomen. Anquetil won met Eddy Merkx, Rudi Altig en Harm Ottenbros een ploegen omniumwed- strijd tegen Bracke, Van Springel, Roger de Vlaeminck en Gerben Kar stens. Een individuele wedstrijd over 20 kilometer leverde eveneens een over winning op voor de 36-jarige Frans man, die zich nu aan zijn uitgestrek te landerijen gaat wijden. Koersen Hilversum HILVERSUM 'Eigen berichtgeving) De vele uitvallers in het gesplit ste hoofdnummer was gisteren de oorzaak dat deze koers in één afde ling werd gelopen. Brian Hanover nam de leiding voor Clara Williams, Entry Volann en Coryphee RH. Ruim een ronde lang beheersten de koplopers de strijd, doch het compacte achtervolgende veld gaf geen meter cadeau. Kort voor de laatste bocht viel Brian Hanover terug en leek Clara Williams de beste kans op de zege te hebben. In het laatste reohte eind lanceerde Marinus van Leeuwen met Entry Volann echter een flitsende eind sprint. Daartegen bleek Clara niet bestand. Zij moest ten leste het hoofd buigen voor de in 1.23.4 km- tijd triomferende Entry Volann. Titi III werd derde vóór Yellow Six. STEIN (GPD) De mededeling I van Tini Wijnen, dat hij wil stoppen met de biljartsport „omdat hy het i financieel niet (meer kan veroor- j loven", heeft weerklank gevonden. Het bestuur van de biljartvereniging ..Het Gouden Klosje" uit het Lim burgse Stein wil een fonds in' het leven roepen om te voorkomen dat Tini en andere Nederlandse mata- doren op het groene laken niet meer kunnen deelnemen aan buitenlandse toernooien of belangrijke kampioen schappen, omdat hun loonderving ie groot is. „Dat moeten we zien te voorko men", zegt de heer W J. Brasse. secretaris van „Het Gouden Klosje". Hij heeft het initiatief genomen tot het stichten van een „uitzendfonds voor topbiljarters". „Tussen nu en april hopen we in eerste instantie zo'n zeven tot acht honderd gulden bij elkaar te krij gen". zegt de initiatiefnemer. „Wan neer we daarin slagen kan Tini Wij nen deelnemen aan het Europees kampioenschap pentathlon in het Spaanse Vigos. De reis. en verblijf kosten worden door de bond betaald. Met het genoemde bedrag van het fonds willen wij dan zorgen, dat Tini Wijnen geen loon hoeft te derven. We hebben hierover reeds rugge spraak gehouden met Tini en die juicht ons initiatief toe. Ook de heer Verhoeven van de technische com missie van de bond is bijzonder te spreken over onze plannen. Vandaag openen wij een bankrekening bij de Amrobank in Stein ten name van „Uitzendfonds Topbiljarters". Zwemmen De ZIAN-zwem- mer Hans Elzerman heeft zondag avond tijdens internationale wed strijden in het Overdekte 25m. —bad aan de Mauritskade in Den Haag het nationale jeugdrecord op de 100 meter schoolslag, dat reeds met 1.13,6 in zijn bezit was, gebracht op 1.12,9. De 2900 meter draverij voor leer lingpikeurs werd een knappe zege voor de door Floor Alkemade ge stuurde Carmania, die zich na een ronde van de koppositie verzekerde. Wim Duivenvoorden met Electra W liet de leidster echter geen moment met rust. doch kon toch niet ver hinderen dat Carmania in een goede 1.26.3 km-tijd de eerste prijs in wacht sleepte Billy Boy verraste met een derde plaats, gevolgd door Baron Kinley In de eerste afdeling van het sprintnummei leverden Fred Signal (Stort) en Flevo Akerendam (Piet Strooperi een langdurig gevecht ora de koppositie. Fred Signal kon het lang klaren, maar was toch niet be stand tegen de slotaanval van Flev» Akerendam, die met gering verschj in 1.22.9 zegevierde. In de tweede afdeling verrast* Gold Westlandia (Kleyweg), die de leidende Ene Kinley en Benno Six in de laatste fase van de strijd ge decideerd in 1.24.9 klopte. UITSLAGEN. Kenth Hollandlaprijs: 1 Go To War 1 lr. J. OostLng) 1.29.2). 2. Hilda Dunst, 3. Heer du Commerce. Toto w. 4.70, p). 2.40, 1.90. kopp. 5.60, cov. 3.10. Karin Hollandlaprijs: 1 Fred Har vester D (B. Dapper Jr.) (1.26.3), 2. f'lipsen, 3. Hermance. Toto w. 6.40, pl, 1.50, 2.1.50, kopp. 18.30, cov. 9 trio 275,60 King Hollandlaprijs: 1 Herwouter Tri x(T. L. Oudshoorn) (1.31.2. Helia D, 3. Flllus de Quinta. Toto w. 2 20, pl. 1.50, 1.80. kopp 5.10. cov. 4"" Hollandlaprijs: 1 Elntry Volann (M. van Leeuwen) (1.23.4), 2. Clara Wil- lia sm,3. Ti tl III. Toto w. 3.10. pl. 1.50, 2.70, 2.kopp. 7.10, cov. 6.80, trio 131.40. Kltty Hollandiaprijs. Ie afd.: 1. Flevo Akerendam (P. A. Strooper) 6 (1.22.9), 2. Fred Signal, 3. Fabiola !i Norton. Toto w. 3.70, pl. 1.30, 1.3C 190, kopp. 3.30, cov. 4.20 Oud Naardenprijs 1. Fire Bird W (J. van Dooyeweerd) (1.25.8). 2. Binky 3. Evaline Norton. Toto w. 2.pl. 1.50, 4.50, 3.40, kopp. 10.50, cov. 8.30, •-rio 154.40. Oud Valkeveenprijs: 1. Carmania (F. J. Alkemade) (1.26.3, 2. Electra W, 3. Elllv Boy. Totot w 4.90. pl. 1.90. 2.70, f, 4 50. kopp. 20.40, cov. 7.20 Klttv Hollandiaprijs. 2e afd.: Gold Westlandia (G L. J. Kleyweg) (124.9), 2. Eric Kinley. 3 Benno Six. Toto w 7.10. pl. 2 20. 1.60. 2.50, kopp. 7.20. cov. 3.90. trio 125.10. Karei Hollandlaprijs: 1. Hispano (J. S. van Leeuwen (1.29.3), 2. Harro Bond, 3. Haroldine. Toto w. 2.70, pl. 1.60, 2 90, kopp. 9.30, cov. 5.80. Totalisator-omzet f294.321. Hilversum, 30 deecmber - 6.30 uur Notenprijs: Hanover Shoe, Henya, History Jewel, Goya - Oliebollen- prijs: Hélène H, Houtspecht S, Ha noi - Appelflappenprijs: Hit Parade, Fira Beroona, Gaudy Way, Heldin - Notenprijs: Hemanda Leron, Hispa no. Hippooreen, Gineke G - Vuur- werkprijs, lste afd.: Fire Bird W, Ero Alkestis VE. Funny Boy - Goed uiteindeprijs: Clara Williams, Chris- tiaan de Wet. Eduard H, Car- mania - Rhumpunchprijs: Flying Lady, Herman, Edward Kinley, Gra- cia Peterhof - Candle Lightprysi Eland, Ereprys. Gea Volann Vuurwerkprjjjt, Ude afd.: Gloria Domiar Scotch, Eric Kinley. en Topgroep xevende ronde: Sy- brands (Ned.) Koe per man (Rus.) 1—1, Hisard (Fr.) Cazemier (Zwi) 1__1# Wiersma (Ned.) Gantwarg (Rus.) 2—0. Andreiko (Rus.) Kuy ken (Zwi) 1—1, Smith (VS) Van der Sluis (Ned.) 1—1. Achtste ronde: Cazemier-Sijbrand 02, Gantwarg-Hisard 02, Wiers ma—Andreiko 1—1. Kuyken Smith 1—1. v. d. Sluis-Koeperman 1—1. Stand: 1/2. Wiersma en Sijbrand 11, 3. Andreiko 10, 4. Koeperman 9, 5/6 Kuyken en Hisard 8, 7. Smith 7, 8. v. d. Sluis 6, 9/10. Cazemier en Gantwarg 5. Reservegroep, zevende ronde: De Ruiter (Ned.) Post (Fra.) 1—1, Sanirsad (Sur.) Kaderabek (Tsj.) 2—0, Palmer (Ned.) Drost (Ned.) 1—1. Werner (Ned.) Fa red (Ita.) 2—0. HILVERSUM (GPD) ..Che rie komr nooit mooi op de baan", zei de eigenaar, trainer en ryder, SJeng Hendrikx, eens van zijn succesvolle merrie Che rie Spencer. Ook haar laatste opkomst, gistermiddag op de drukbezochte Hilversum se dra- versbaan, was weinig impone rend. Met haar hinkepinkerige stap. zo-iis Hendrikx het noemt, viel Cherie in het défilé van de afscheidnemende merries uit de C-Jaargang eigenlijk wat uit de toon. Maar toen er even werd gedraafd, liet zij weer duidelijk zien dat zij van uitzonderlijke klasse Is en haar reglementaire verbanning naar de fokkerij een groot verlies voor de draf- wereld betekent. Voor de gebroeders Hendrikx uit het Limburgse dorpje Mheer werd de bittere pil, wat dit ge dwongen afscheid toch is, ver- gulld door de wyze waarop men het doek voor Cherie liet vallen. Het predikaat „Paard van het Jaar" ging weliswaar aan haar snuivende neus voorbij, maar de toekenning van de „Persprijs' zal voor de Hendrikxen toch wel een eervolle bekroning van him arbeid met Cherie Spen cer hebben betekend. Het was overigens lucratieve arbeid. Vijf jaar geleden werd Cherie Spencer, dochter van Spencer Holland ia en Wiggi Hollandia, voor slechts f2500 gekocht. De ranke merrie bleek een uitstekende investering. Aan de vooravond van haar negende verjaardag bedraagt de winst som bijna f 170.000,Alleen dit jaar werd er al zo'n f 54.000.- bij elkaar gedraafd. Cherie Spencer neemt op de Neder landse ranglijst van .beste win naars' acnter Quicksilver S en Anton de derde plaats in. Zij heeft de rust van de fokkerij en de daaraan verbonden lief devolle zorgen dus wel verdiend. Temeer, omdat haar carrière na de vele ups ook een ver schrikkelijke down heeft ge kend. In 1967 raakte zij op het Hilversumse Sportpark betrok ken bij een dopingsaffaire. Het leek de genadeslag. Immers, zo beweerden de vakmensen, zulke paarden kunnen zonder doping nooit meer op het eerste plan terugkeren. Die vakmensen kre gen ongelijk, precies zoals zij het mis hadden toen zij vijf jaar geleden Cherie als een waardeloze merrie kenschetsten. Het was een moeilijke tijd voor de gebroeders Hendrikx. Sjeng weer: „Na dde beschuldi ging konden we enkele dagen niet eten, niet slapen en niet werken. Iemand wilde ons toen voorgoed uitschakelen en gaf Cherie daarom een spuit met coffeïne Volgens de artsen kreeg zij zoveel dat ze eigenlijk had moeten sterven. Dacht u, dat wij dat gedaan zouden heb ben?" De Limburgse broers en Cherie Spencer zijn teruggeko men. En hoe. Zy werd in augustus als eerste Nederlandse draver uitgenodigd voor het wereldkampioenschap op de Ro- sefeldtracery in New York. Nu is er dan een einde gekomen aan de mdrukwekkende succes- serireeks van Cherie Spencer. De laatste weken van haar draversleven heeft zij niet meer U kunnen schitteren. Op 13 de cember liep zij ln Wolvega een peesblessure op. Ze is nu wel weer volledig hersteld, maar Sjeng Hendrikx was van me ning dat zij door gebrek aan trainingen de laatste weken niet voldoende in vorm was om in een course op waardige wijze afscheid te nemen. Daarom trok hij zich gisteren voor de Hollandiaprijs terug. Met een weemoedige glimlach rond de mond stuurt J. Hendrikx nog één maal Cherie Spencer langs de tribunes

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 10