Bernadette half jaar vervul je hartewens... met de zilvervloot NU OOK DUITS GESPREK Black Panthers hebben leiding nodig SALT-OVERLEG NAAR WENEN WEGENS OPRUIEND GEDRAG Moskou laat bezwaren varen STEMPEL OP ONTEERDE BLOTE HUID Niet meer bidden rooi de koningin El Fatah zou Joodse miljonairs willen ontvoeren s sparen... verstandig en handig Warschau wil al direct van start gaan CLEAVER TERUG OM GROEIENDE SYMPATHIE TE KANALISEREN? Kijf Kan!' Messcher's Modehuis PAUlftA 8 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 DECEMBER 1969 JA' (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Het jongste Lagerhuislid, de 22-jarige Bernadette Devlin, is na een proces van vijf dagen gisteren voor de rechtbank van Londonderry tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. Haar advocaat. Sir Dingle Foot, Labour- afgevaardigde in het Lagerhuis, ging onmiddellijk in hoger beroep. Bernadette Devlin mocht op borgtocht naar huis gaan. In totaal waren door de politie 13 aanklachten tegen haar inge diend, waarvan er drie ontvankelijk werden verklaard. Haar werd oprui end gedrag (tijdens de onlusten in Londonderry van 13 augustus) ten laste gelegd. Bij het aanhoren van de uitspraak sloot de in haar maxi- dress nog kleiner lijkende Berna dette enkele sekonden de ogen. Aan hangers van de beweging voor bur gerrechten joelden na de uitspraak tegen de politie en hieven de arm in Hitler-groet tegen de agenten. Zij zongen: „We shall overcome". Ber nadette zelf verliet glimlachend het gerechtsgebouw Sir Dingle voerde in zijn plei dooi aan. dat Bernadette Devlin zich helemaal niet aan opruiing heeft schuldig gemaakt, maar dat haar optreden ten doel had de bewoners van de Bogside. de rooms-katholieke achterbuurt van Londonderry, tegen de politie te beschermen en dat zij in feite uit de hoogste motieven had gehandeld. Tijdens het verhoor had Bernadet te Devlin ontkend met stenen en benzinebommen naar de politie te hebben gegooid. Wel gaf zfj toe an deren daartoe te hebben aange spoord. Sir Dingle zei. dat Bernadet te gedurende de relletjes de rollen van Jeanne d'Arc en Florence Nigh tingale had gecombineerd. Hij voeg de eraan toe: „Indien een bungei- gelooft dat de politie schuldig is aan onwettig optreden, heeft hij het recht stappen te nemen ter bescher ming van hemzelf en anderen. In de dagen voorafgaande aan de 12de augustus", aldus sir Dingle, „leefden de bewoners van de Bogside in voort durende angst voor de politie en op 12. 13 en 14 augustus wierpen zy barricades op. Het doel daarvan was niet obstructie of uitdaging van de politie, maar bescherming van hen zelf. hun gezinnen en woningen". Bernadette Devlin heeft in het Lagerhuis met haar briljante maidenspeech een diepe indruk ge maakt. Men zag in haar een be langwekkende vertegenwoordigster van de opstandige studentengenera tie, die wellicht nieuw bloed in het door partijpolitiek vastgeroeste La gerhuis 2>ou brengen. Spoedig werd men in haar teleurgesteld, omdat bleek, dat Bernadette zich voor de gewone werkzaamheden en ook voor het parleme-.it als zodanig nauwe lijks interesseerde. Zij gelooft in de eerste plaats in buitenparlementaire activiteit. Haar optreden leidde tot een zeke re verwarring. Enerzijds wekte haar welbespraakt ijveren voor het achter gestelde roomskatholieke volksdeel van Noord-Ierland algemene sympa thie. anderzijds stootte zij zelfs naas te medestanders af door haar indi vidualistisch en vaak eigenzinnig op treden en doordat zij denkt in de ter men van onvervalste klassenstrijd. Het doel van Bernadette Devlin is een eenheidsfront van roomskatho lieke en protestantse arbeiders in Noord-Ierland tegen de Unionistische machthebbers. Dit is in overeenstem ming met de doelstellingen van de Noordierse beweging voor burger rechten. Als Bernadette de gevange nis in zou gaan, is de kans groot dat haar martelaarsaureool tot nieu we emotionele uitbarstingen zal lei den. met onafzienbare politieke ge volgen. Gevangenisstraf betekent echter niet, dat zij haar Lagerhuiszetel ver speelt. Zij zou alleen utt het parle ment kunnen worden gezet, wanneer haar mede-leden een tegen haar- ge richte motie zouden goedkeuren, wat tot 'n bittere politieke strijd zou lei vaardigden ofschoon in het alge meen niet erg met haar ingenomen gereedstaan om haar zijde te kie zen. Bernadette Devlin het gerechtsgebouw. RIO DE JANEIRO <AFP) Wanneer de vrouwen en meisjes ln de parochie van San Antonio de Pa dua in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro het wagen in minirok of een gewaagd decolletté naar de kerk te gaan, lopen zij het risico op de niet bedekte delen van hun huid, een'spe ciaal merkteken te krijgen, dat ont- I worpen is door de commissaris van I politie van Rio de Janeiro. Dat is overeengekomen tussen de i pastoor van de parochie. pater Pedro en commissaris Bellot. Het „onteringsstempel" zal worden aan gebracht op de vrouwen die door pa ter Pedro als zondaressen worden beschouwd. De maatregel heeft de veront waardiging gewekt van het gelovige volk van het diocees. Sommige ka tholieke leiders gaan aan de bis schop mgr. Antonio Meyer, verzoe ken Pater Pedro uit zijn parochie te j verwijderen. De bisschop, leider van de conservatieve vleugel van de Braziliaanse rooms-katholieke kerk, meent echter dat het besluit van de pater ten volle gerechtvaardigd is. (ADVERTENTIE) HELSINKI (Reuter) De Vere nigde Staten en de Sowjet-Unie zyn overeengekomen op 16 april volgend jaar in Wenen besprekingen over een beperking van de strategische bewa pening, het zogenaamde gesprek te beginnen. Dit is gisteren meegedeeld ln een gezamenlijk commoniqué, dat is uitgegeven na afloop van voorbe reidende besprekingen in de Finse hoofdstad, die vijf weken hebben ge duurd. De keus van Wenen als plaats waar de eigenlijke onderhandelingen worden gehouden, kwam in Helsinki als een complete verrassing. In con ferentiekringen ln Helsinki ls er de laatste dagen herhaalde malen op gewezen dat Rusland tegen een con ferentie in de Weense hoofdstad was. Amerika zou daarom als compromis Genève hebben voorgesteld. Rusland wilde in eerste instantie Helsin ki als conferentieplaatst. Volgens goedingelichte kringen in de Finse hoofdstad willen zowel de Verenig de Staten als de Sowjet-Unie de SALT-conferentie helemaal geschei den houden van de ontwapenings conferentie in Genève, waaraan 26 landen deelnemen. LONDEN <GPD> Joodse miljo nairs in Engeland zouden zyn ge waarschuwd voor een fantastisch ontvoeringsplan door Arabische ter roristen. Twee namen op de lyst zou den de zakenman Charles Clore en lord Sieff. directeur van een popu lair textiel winkelbedrijf zyn. De terroristen zouden de twee mannen, j hun vrouwen en kinderen door mid- j del van narcotica willen bedwelmen en hen zo uit het land smokkelen, j Scotland Yard zou te weten zyn ge komen. dat daarby van helicopters gebruik zou worden gemaakt, die de gevangenen vanaf ongebruikte vliegvelden naar het continent moes ten overbrengen. Vandaar zouden de Britse Joden naar geheime schuilplaatsen van El i Fatah in het Midden-Oosten worden j overgebracht. Als losgeld zou deze organisatie duizenden ponden moeten j ontvangen ter financiering van de guerrilla- acties. Bovendien zou de i vrijlating van gevangengenomen Arabische strijders in Israël en an dere landen worden geëist. SALISBURY (AFPi Met ingang van 1 januari 1970 zal elke verwij zing naar de Britse koninklijke fa milie worden geschrapt uit de gebe den van de Anglicaanse kerk van Rhodesië. aldus een communiqué dat maandag door de bisschoppen van Masjonaland en Matabeleland is ge publiceerd. „Iedere geesteliike en elk lid van een gemeenschap heeft het recht voor zaken en personen die hem dierbaar zijm te bidden, maar de of ficiële gebeden voor de regeringsper sonen moeten nu een meer algemene vorm krygen". staat daar onder meer in. Sinds de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring in novem ber 1965 hebben de Anglicaanse bis schoppen van de twee diocessen van het land enige malen ernstige kri tiek geuit op de regering Smith. Hoe dat kan? Heel eenvoudig ais je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,— per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,— terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500,—'aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. BONN (GPD) West-Duitsland en Polen gaan begin volgend jaar onderhandelen over normalisering van hun betrekkingen. Gistermiddag heeft de leider van de Poolse han- (Van een redacteur van Associated Press) WASHINGTON De vrywillig naar het buitenland uitgeweken leider van de Zwarte Panters zou naar de Verenigde Staten willen terug keren, war zyn Revolutionaire par tij „Black Panthers" onder grote druk van de politie staat en drin gend behoefte aan leiding heeft. Vierentwintig uur nadat twee Black Panthers gesneuveld waren in een schietpartij met de politie van Chi cago zou Eldridge Cleaver, die kan didaat was b\j de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen, contact heb ben opgenomen met Amerikaanse diplomatieke functionarissen in Al giers en gevraagd hebben om een paspoort om naar Amerika terug te keren waar hij de kans loopt ge arresteerd te worden. Cleaver kreeg geen paspoort, maar hem werd we! meegedeeld, dat hij een identiteits certificaat kon krijgen, dat hem in staat zou stellen naar de VS te rei zen. Twee bekende leiders van de Pan thers Huey Newton en Bobby Seale bevinden zich reeds in ge vangenschap. Stokeley Carmichae' heeft de afgelopen zomer na ideo logische meningsverschillen dr partij de rug toegekeerd. Twee partijleiders werden gedood. Dave Hiliard, chef-staf van de Panthers, moet terechtstaan wegens bedrei ging van het leven van president Nixon. Illllllllllllllllllllllllii^ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil^ De Amerikaanse fiscus gaat een onderzoek instellen naar de finan ciën van de „Zwarte Panters." Dit is maandag bericht door twee bla den in Chicago, de „Tribune" en de „Sun-Times." De partij heeft sinds de oprichting in 1966 geen enkele opgave van haar inkomsten gedaan. Een oud-partijlid heeft voor een se naatscommissie verklaard dat het hoofdkwartier van de „Zwarte Pan ters" iedere maand 50 tot 100.000 dol lars ontvangt. Deze inkomsten ko men uit de verkoop van het week blad van de partij, dat een oplage zou hebben van ongeveer 100.000 exemplaren, en uit schenkingen. kans Als Cleaver terugkeert naar Califor- nië, loopt hij de kans gevangen ge nomen te worden, omdat hij ge vlucht is terwijl hij op borgtocht was vrijgelaten hangende het on derzoek van de tenlastelegging dat hij schuldig was aan manslag. Als gevolg van de politie-invallen is de sympathie voor de Panthers ge- stegen, maar zij missen de leiders om hieruit voordeel te trekken. „Ongeacht de aanhang die je hebt. als Je de leiding niet by elkaar kan houden kan Je ook geen organisa tie tezamen houden", zo heeft de radicale advocaat Terence „Kaya" Hallinan uit San Francisco gezegd. De invallen in Chicago en Los Ange les waren de jongste in een reeks men. Sommigen menen dat de in vallen een grotere uitwerking op de Amerikaanse getto's hebben dan de Panthers ooit met hun ideologie en gewapend optreden hadden kunnen bereiken. Zij wijzen erop, dat dit alle negers doet be seffen dat zij kwetsbaar zijn. Het staat bulten kyf dat er grote vijandschap tussen de politie en de Panthers bestaat, ook al ontkent men van regeringszijde dat de overheid de Panthers als beweging wil uitroeien. Een hoge regerings ambtenaar stelde het als volgt: „Het lykt wel of iedere keer dat agenten en Panthers elkaar tegen komen zy op elkaar gaan schieten. Vrees speelt hierby een rol. Als je als agent een Panther tegenkomt, houd je je hand al om de trekker van de revolver". politie-inval in Chicago is van politie-acties, waarbij reeds 28 j Bij de Panthers om het leven zijn geko- rred Hampton, de leider van de Panthers in Illinois, om het leven gekomen. De Amerikaanse Bond voor Burgen-echten heeft een be roep op de nationale commissie in zake gewelddaden gedaan de schietpartij in Chicago te onder zoeken omdat „het er uitziet dat deze een onderdeel is van de natio nale politie-actie tegen de Pan thers". En de gematigde negerleider Roy Wilkins van de Nationale Vereni ging voor de Behartiging van de Belangen van Gekleurde Mensen, zei in een vraaggesprek, dat de in cidenten „het aspect van een ven- detta krygen het ziet er ver dacht uit". De politie in Chicago heeft verklaard dat het vuurgevecht van tien mi nuten begonnen was, toen zij bij het huis van Hampton was aan gekomen om dit te doorzoeken op wapens. Een vrouw in het apparte ment zou met een jachtgeweer het i vuur geopend hebben. Bij onder - Black Panthers geven een pers conferentie: Rap Brown beschul- I digt na zijn arrestatie in juli j.l. de politie van gebruik van node loos geweld. zoek door een verslaggever bleek hem dat er één kogelgaatje in de voordeur van het appartement was. De deur toonde geen bewijzen van een schot hagel. Zy hing nog steeds in haar hengsels. Incidenten Een greep uit de incidenten: 16 juli twee agenten en een Panther worden in Chicago ge- wond bij een vuurgevecht, dat be gon toen de politie een inbraak onderzocht. Twee Panthers wer den gearresteerd. 31 juli Vijf politiemannen en een Panther werden gewond bij een schietpartij in het hoofdkwar- j tier van de Panthers in Chicago. Volgens de politie was zij van het dak beschoten, maar volgens de Panthers had de politie het eerst geschoten. 17 augustus In Kansas City werd een politieagent door een vriendin van een Black Panther gewond, toen de politie haar pro beerde te arresteren. De politie be antwoordde het vuur en de vrouw werd gedood. 22 september Drie Panthers wor den in Milwaukee gearresteerd en ten laste gelegd met een jachtge weer op een agent die zyn ronde deed geschoten te hebben. 30 september In New York werd een politieman door een schot ha gel getroffen toen hij probeerde een appartement binnen te gaan. Twee Panthers werden gegrepen. 1 oktober Twee tieners, die als Panthers werden beschreven, wer den gearresteerd na een schietpar tij met de politie in Jamaica, Queens. 4 oktober Zeven Panthers wer den gearresteerd, één wordt ten laste gelegd dat hij heeft gepro beerd twee agenten te vermoorden door van het dak van het hoofd kwartier van de Panthers in Chi cago op hen te schieten. 13 november Twee agenten en één Panther werden gedood bfj een schietpartij van tien minuten, toen de politie verscheen op een tele foontje, dat zich vier gewapende delsvertcgenwoordiging in de Bonds- j Warschau anders beoordeeld dan di republiek op het ministerie van Bui- j met Oost-Berlijn. tenlandse Zaken in Bonn een nota Bonn heeft de Sowjet-Unie en Po overhandigd, waarin instemming len onderhandelingen voorgesteld wordt betuigd met het Westduitsc j Daarop hebben beide positief gerea voorstel om te confereren over het geerd. Het overleg in Moskou is a |0 wederzijds afzien van geweld en over begonnen en wordt zoveel mogelij] a) andere, voor beide landen belangry- buiten de publiciteit gehouden. Voo 0i kë onderwerpen. de conferentie met Polen wordt he se zelfde verwacht. Oost-Berlijn heef Via de handelsvertegenwoordigin gen (ambassades zyn nu eenmaal niet voorhanden) kunnen tijd en plaats voor de conferentie worden vastgesteld. In Bonn wordt van Poolse zijde vernomen dat Warschau zelf het initiatief genomen en boven u dien zijn in een ontwerp-verdrag vas n gelegde „maximale eisen" (aldus dihi Westduitse regeringswoordvoerder] a' gepubliceerd. Tal van Westduits(|ot commentatoren hebben uit dat laat al de komende maand van start zou stó de conclusle ^trokken dat 01 et willen gaan. 1 De overhandiging van de waarmee de Poolse regering nota, ant woordde op een Westduits initiatief van 25 november, was eerder op de dag al aangekondigd door premier Cyrankiewitsz. De regeringsleider verklaarde in het parlement te War schau dat uitgangspunt bij het stre ven naar normale betrekkingen voor Bonn aanvaarding van de Oder- Neisse-grens als de definitieve west grens van Polen dient te zijn. Voorts noemde hij de vriendschappelijke betrekkingen tussen zijn land en de DDR een wezenlijke factor voor het overleg met de Westduitsers. Cyran kiewitsz sprak zich uit voor een al gemene volkenrechterlijke erkenning van de DDR. Zijn opmerkingen kwamen voor de regering in Bonn niet als een ver rassing. Sinds het Duitse voorstel is van verschillende kanten in Polen gezegd dat erkenning van de Oder- Neisse- grens noodzakelijk zal zijn Tot dusver legt de Westduitse rege ring de nadruk graag op het afzien van geweld, hetgeen een garantie voor Polens grenzen inhoudt en het met zoveel woorden als definitief er kennen van de west-grens minder belangrijk zou maken. In Bonn wordt echter algemeen aangenomen dat beide landen voldoende gewicht hechten aan het gesprek om de I sfeer niet onmiddellijk door deze tegenstelling te laten bederven. Dat I nu al van Poolse kant wordt gespro- ken over de banden met de DDR ligt naar dc mening van Westduitse j politici voor de hand. Cyrankiewitsz i j heeft volkenrechterlijke erkenning j van de DDR niet als voorwaarde ge- steld voor een succesvol gesprek. bricht niet werkelijk geïnteresseerd is in onderhandelingen. Conrad Ahlers, de regeringswoord voerder deelde gisteren mee dat noj niet is te overzien of het tot eet conferentie met de DDR komt Eevenmin valt de kans op succa j van een eventueel gesprek te beoor delen. Kanselier Brandt zal zich 1' januari in zijn „boodschap over toestand van het land" over contact met de DDR uitspreken Duidelijk is dat de regering in Boni i, Ulbrichts kennelijke bereidheid "f overleg wil scheiden van het ontwerp verdrag, waarin zelfs het uitwisse- t len van ambassadeurs al is vastge- legd. Tijdens onderhandelingen kunnen blijken in hoeverre het ont- n werp kan worden gezien als een on* it derhandelingsbasis. Het gaat er om, aldus Ahlers gisteren op een pers conferentie, de eenheid van de Duit- se natie te verzekeren. Op zekert dag kan dan een politiek proces op11 gang komen dat moet leiden tot een betere vorm van samenleven dan de huidige. ADVERTENTIE Anders Vorige week heeft, zoals gemeld, de Oostduitse partijleider Ulbricht voorgesteld in januari onderhande lingen tussen de DDR en de Bonds republiek te laten beginnen. Al is men er in Bonn van overtuigd dat de activiteiten van Warschau en Oost-Berlyn in nauwe samenwerking 1 met Moskou worden ontplooid en j dat Ulbricht voor het aan de West- 1 Duitsers voorgelegde ontwerpver- I drag ook de instemmine van de Rus- mannen in een verlaten hotel in sische regering heeft, toch worden Chicago bevonden. hier de contacten met Moskou en BREESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON: 22095

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8