egering en opposite: ngeland onder druk pakt Politie bende plokrakers van mijn volgende pakje is weer ro NKV houdt zich aan rapport van de SER lra-debat in Kamer ABOP sluit zich aan bij het NVV Kerstconcert in Zniderkerk Verjonging bij Haagse Comedie want die smaakt nu eenmaal anders dan andere W/-:' f ,69 )INSDAG 23 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (ADVERTENTIE) APELDOORN (GPD) Na een half jaar intensief speuren heeft de Apcldoornse politie een bende van vijf brand kastkrakers opgerold. Dat gebeurde in sa menwerking met een groot aan tal korpsen van de gemeente en rijkspolitie en de onderaf deling opsporingsbjjstand van het ministerie van Justitie Hiermee is een serie van zes tien exp'osie-inbraken opgelost, die werden gepleegd tussen 6 juni en 13 november van dit jaar. Daaronder was die in het confectie-atelier Marco in Die ren, waar voor 145.000 gulden aan explosie- en brandschade ontstond Het was de eerste maal, dat in Nederland met een dergelijke frequentie dynamiet gebruikt werd bij het forceren van brandkasten en kluizen. De to tale buit bedroeg ruim 62.000 gulden. Het schadebedrag is on geveer drie maal zo groot. De vijf verdachten zijn een 47-jarige koopman uit Rotter dam, het brein en de leider van de bende, een 38-jarige koopman, eveneens uit Rotter dam, diens 30-jarige broer, koopman te Apeldoorn, en twee tijdelijke bewoners van het woonwagenkamp te Dieren, een 25-jarige koopman en een 28- jairige man De laatste twee zyn gisteren voorgeleid by de officier van Justitie in Zutphen. jhr. mr. T. W. van den Bosch, die de justi tiële coördinatie van het speur werk had. De tactische leiding van het onderzoek was in han den van hoofdinspecteur L. L. Spaanderman van de gemeente politie in Apeldoorn, die gister middag ae details van het on derzoek bekend maakte. Van het geld is niets terug gevonden. Het vijftal heeft er een half iaar goed van geleefd en er werden vooral veel auto tochten eemaakt. De verdachten zijn op het ogenblik ingesloten in het huis van bewaring te Zutphen en het politiebureau te Apeldoorn. De zaak kwam deze maand aan het rollen na de inbraak in de nacht van 8 op 9 decem ber in een manufacturenzaak in Dieren Met een deel van de hier ge stolen herenkleding, ter waarde van achtduizend gulden, trok ken de twee bewoners van het Dierense woonwagenkamp op 13 december naar Rotterdam. Daar probeerden zij de kos tuums op slinkse wijze te ver kopen. De Rotterdamse politie, die al een oogje hield op een van de verdachten, vertrouwde de zaak niet. Toen hun auto weer in oostelijke richting ver trok. kreeg de surveillancegroep autosnelwegen van de rijkspoli tie een seintje en onderweg werd de wagen aangehouden. Enkele uren latei- was duide lijk, dat cie kleding afkomstig was van de inbraak in Dieren. In snel tempo wikkelde de poli tie daarna de hele kluwen af. In de vroege zondagmorgen werden de drie andere ver dachten van hun bed gelicht. Twee groepen van de rijks politie -ekenden tegelijkertijd de vier /erdachten van de laat ste Dierense inbraak in: op het woonwagenkamp in Zelhem een 16-jarige jongeman en zijn 15- Jarige broer Jochem, en op het woonwagenkamp in Neede een 20-jarig2 jongeman en zijn 18-jarige broer. In hun woon wagens werd een groot deel van de overige Dierense kleding teruggevonden. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) Minister Luns ontkende dat Neder land in het conflict een bevooroordeeld standpunt inneemt ten gunste van Nigerië. De oppositie had hem dit verweten. De bewindsman meende dat het niet op de weg van ons land ligt om over de schuldvraag te oordelen. Minister Luns wees erop, dat de „Oragnisatie voor Afrikaanse eenheid" steeds stelt dat niet-Afrikaanse landen zich niet mogen bemoeien met het con flict. Deze opvatting wordt in het algemeen in de Westerse we reld gevolgd, aldus minister Luns. De Kamer was verdeeld over het effect van economische sancties ten opzichte van Nigerië. PvdA en KVP bepleitten een embargo op onderde len voor olie-installaties. De kamer leden Imkamp (D'66) en Van der Spek (PSP) gingen nog verder door eer> handelsooycot voor te stellen. De antirevolutionair mr. Geelkerken zag daarin bijgevallen door minister Luns, geen enkele heil in dit soort maatregelen. Hy meende dat het ver trouwen van de derde wereld erdoor geschokt zou worden. „De bevolking zelf gaat er alleen maar op achter uit", zo zei Ly. „Ze kopen kanonnen in plaats van boter". Voor Lagos Een nog niet geheel fitte minister Lans en minister Udink Ontwikkelingshulp De heer Geelkerken waarschuwde ervoor dat een wapenemborga door Engeland alleen onvoldoende zou zyn. In dat :,eval zouden de Biafra nen binnen veertien dagen voor La gos staan, de hoofdstad van Nigerië, betoogde hij. De liberaal mr. Berk houwer zei dat het voor Nederland mogelijk moet zijn om zyn bondge noten Engeland en Frankrijk (dat via andere Afrikaanse landen wapens- levert aan Biafra te bewegen tot on derhandelingen over een wapenem bargo). De heer Berkhouwer zei da' ook op de Russische Mig-straaljagers na vrijwel de hele militaire uitrus ting van Nigerië uit Engeland af komstig is en wees daarbij op de aanvoer van dumpmateriaal van het Britse Rijnleger via Antwerpen. Wat de pressie op Engeland betreft ging de pacifist Van der Spek het verst. Hij wilde stopzetting van wa penleveranties als voorwaarde stel len voor de Flngelse toetreding tot de EEG en diende daarover een movie L Het is wel zeker dat de kamer meerderheid niet voor een dergelijk dreigement voelt. De PvdA vroeg de regering om de financiële' steun aan Joint Church Aid uit te breiden tot f 30 miljoen in de eerste helft van 1970. Volgens woordvoerder Dankert is dit de enige garantie om het voed- seltransport te handhaven op een I redelijk niveau. j Minister Udink wilde zich echter j niet binden op een vast bedrag, maar J was wel bereid met de hulpverlenen de organisaties te onderhandelen I over verdere uitbreiding van de hulp had betoogd De heer Deur Uyl meen de dat de Nederlandse regering po- titieke en economische sancties moet uitoefenen om moreel in staat te zijn op wapens leverende landen een be roep te doen om hun leveranties te staken. Regeringspartyen en minister Luns stelden dat wat ons land tot nu toe heeft ondernomen de toets der kri tiek kan doorstaan. „Laat Engeland net als wij vorig jaar hebben gedaan de wapenleveranties stopzetten", al dus de KVP-er drs. Westerterp. Minister Udink noemde nog enkele cyfers over de Nederlandse hulp aan Nigerië en Biafra. Tot nu toe heeft ons land voor f 17 miljoen aan geld. goederen en medische hulp uitge keerd. Biafra kreeg daarvan iets meer dan Nigerië: 51 tegen 49 pet. Vanmiddag «dinsdag) wordt over de moties gestemd. Naar Biafra Het idee van mr. Bos om een par lementaire commissie naar Biafra en Nigerië te sturen had algemene by- vala Een dergelijke commissie zou vooral de mogelijkheden voor dag vluchten naar het in hongersnood verkerende gebied en een wapenem bargo moeten onderzoeken. Minister Luns beloofde een suggestie van de CH-fractie om een commissie van goede diensten in te stellen, die een p'olitieke oplossing van het Biafraan- se conflict moet bekijken, te onder zoeken. Minister Luns wilde de suggestie voorleggen aan de keizer van Ethiol pië, die in het conflict een bemidde lende rol vervult. De communist Bakker betoogde dat t hele conflict te wijten is aan de be langen van de oliebaronnen en Britse imperialisten in Nigerië. Hy wilcje dat de regering druk uitoefent op de oliemaatschappij Shell. Als Shell een staakt-het-vuren zou eisen is de oor log morgen over. meende hij. Minis ter Luns gaf toe dat oliebelangen een rol spelen, maar hij wees erop dat Nigerië wat dit betreft autonoom ls. Volgens PvdA-fractieleider drs Den Uyl kunnen humanitaire en po litieke aspecten niet los van elkaar gezien worden, zoals minister Luns Carl v. d. Plas in de directie DEN HAAG (ANP) Paul Steen bergen. directeur van de Haagse Co medie heeft meegedeeld, dat hy de jongeren in het gezelschap groter aandeel in de verantwoordelijkheid wil geven en zelf meer het accent wil leggen op het regisseren en spe len. Naast hem is daarom door het stichtingsbestuur van de Haagse Co medie als lid van de directie aange zocht Carl van der Plas. tot nu toe acteur-regisseur en lid van de artis tieke leiding van het gezelschap. Ge durende het seizoen 19701971 zal de directie van de Haagse Comedie dientengevolge bestaan uit Paul Steenbergen. Carl van der Plas. en Loes Wieringa (zakelijk leidster). Verder worden er gedachten ontwik keld om in de nabije toekomst te ko men tot een democratisering en ver-1 jonging van de artistieke leiding. Een en ander werd openbaar gemaakt op een bijeenkomst van het gehele ge- UTRECHT (GPDt Het Ne derlands Katholiek Vakverbond wil zich met betrekking tot de loonvorming in 1970 houden aan de uitgangspunten van de Soci aal-Economische Raad, tenzij dit door anderen onmogelijk wordt gemaakt. Dit verklaarde de se- i cretaris van het NKV, de heer F. van der Gun, gisteren tijdens de verbondsraadsvergadering. Het SER-advies verdient de voor. met als uitgangspunt een reële loons verhoging van 2\i k 3 procent, al dus de heer Van der Gun, die daar aan toevoegde dat ook de werkge vers hun verantwoordelijkheid moe ten dragen. Hij waarschuwde, dat de vakbewe ging zich niet kan en mag veroorlo ven zich afzijdig te houden in geval- een desbetreffende vraag op dat hij het „schuldig" legde bij de fractie van de grootste partij (de KVP). Uitvoerig werd stilgestaan bij de kwestie georganiseerd en ongeorga niseerd, daarby bleek een verdeeld heid in standpunten over bevoorde ling van georganiseerde werknemers boven ongeorganiseerden. De metaal- len. dat de werkgevers door middel I bond „St. Eloy" stelde naderhand in van extra loontoeslagen de c.a.o. het besloten gedeelte van de verga- openbreken. Voorts waarschuwde hy tegen een dering voor te besluiten, dat alle aangesloten bonden by de komende zeischap in Den Haag ter gelegenheid keur boven een wilde loonontwikke-1 naa^Fnrnnip^mn^utn*1 Allng In dc gER ls destuds een be- bestond er' naar Europese maatsta" eventuele herhaling van de loon- en j c.a.o.-onderhandelingen de realise ring van het extravoordeel voor ge- van de terugkomst van Paul Steen bergen, die weer volledig hersteld is j wuste keuze van zijn ziekte. gemaakt voor een beheerst mogelijke loonontwikkeling. AMSTERDAM (GPD) Vannacht omstreeks twaalf uur heeft de Al gemene Bond van Onderwyzend Per soneel, met 32.000 leden de grootste organisatie van leerkrachten in het land, met grote meerderheid van stemmen op de algemene vergadering het besluit genomen aansluiting te zoeken by het NVV. Dat zal gebeuren op 1 januari 1971. Ongeveer 20 procent van de afge vaardigden sprak zich tegen deze aansluiting uit. Nadat de beslissing na eindeloze discussies tegen middernacht met 314 stemmen vóór, 86 tegen en 2 onthou dingen was gevallen kreeg voor zitter Kloos van het NW de gele genheid voor een slotwoord. De heer Kloos richtte zyn felicitatie tot de Nederlandse werknemers, omdat zy door de aansluiting van de onderwy- zersbond, waardoor het ledental van 560.000 tot ruim 590.000 is toegeno men (dit ln tegenstelling tot wat eer der werd bericht), hun macht en deskundigheid zien toenemen. van hét onderwys. Ik ben bly. dat na j alle stryd voor materiële verbetering nu ook immateriële doelstellingen zyn toegevoegd aan het pakket van j wensen". ven berekend, nog een marge. Maar nu niet meer. Bovendien is er reeds een aantal bedrijven die het moeilyk I organiseerden als het meest zwaar wegende punt naar voren zouden brengen. Een eventuele weigering tot reali- hebben. aldus de heer Van der Gun. sering van dit extra voordeel zou dan Hy noemde de c.a.o. voor de metaal- als breekpunt in de onderhandelin- industrie conform het SER-advies. De heer Mertens, die in zyn rede had opgemerkt, dat het voor het parlement onmogelyk was gezien het uitzicht van een kabinetscrisis de loonwet op zyn merites te beoor delen. merkte naar aanleiding van NVV-voorzitter Kloos in ge sprek met leden van de kritische lerarenorganisatie tijdens dedienstplichtige ABOP-vergadering in Amster dam. i gen kunnen worden gesteld. De voor gestelde actie zou erop gericht moe ten zyn uiterlijk in 1971 in alle be- dryfstakken dit extra voordeel voor georganiseerden verwerkelykt te heb ben. „St. Eloy" kwam verder met het voorstel om. in samenwerking met de overige vakcentrales, by de over heid met alle wettige middelen te trachten te bewerkstelligen dat aan militairen vakantie toeslagen zullen worden uitgekeerd. LEIDEN Het Nederlands Ma- irigaalkoor (o.l.v. Herman Strategieri (tl het Toon kunstorkest (o.l.v. Henk Briër) geven vrijdagmiddag (aan- tang 2.30 uur) gezamenlyk een con cert in de Zuiderkerk. Het koor zingt werken voor de kersttijd van Bach. De la Lande en Strategier. aVn laatstgenoemde zyn tnooie cyclus „Cantica pro tempore Na tali". Het Toonkunst kool- speelt 'n Sinfonia van Ant. Mahaut, Henny Ravestein (viool) en Han Kapaan (bobo) spelen samen met orkest het beroemde dubbelconcert van Bach. Het concert wordt besloten met het telden uitgevoerde maar toch heel karakteristieke „Oratorio de Noël" var Saint Saéns, door koor, orkest, harp (Mapje Keereweer), orgel (Jan van der Meer) en de vocale solisten Esther Hillinga (sopraan), Vera Ver tijden (mezzo-sopraan), Lies de Vo gel (alt), Kees Borger (tenor) en Huib Schimmel (bariton). p. Donkert (PvdA) „zy hebben er nu een stuk in spraak by gekregen, waarmee zy zich kunnen begeven op het gebied van het onderwüs". zo luidden de woor den van de NV V-voorzitter, „tenslot te zyn de Nederlandse werknemers de toekomstige grootconsumenten Schaken In Groningen is giste ren het achtste Niemeyer schaaktoer nooi geopend. De inzet van het toer nooi is de door de Wereldschaak bond ingestelde Europese junior be ker. De winnaar van het toernooi kan zich dan ook de sterkste speler meester) beneden de 21 jaar in Europa noemen. De voornaamste uitslagen zyn: Adorjan <Hong)Schauwecker (Zwi) 1—0; Ligerink (Ned) Beljavski Rusl) Vi\ Loef fier (Oo6t)—Veli- kov (Buig) 0L i

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7