14.000 op straat gegooid Brief van Leids Biafra-comite aan parlement Beschut wachten op de bus in Leiden usdiensten met kerst en de jaarwisseling 'ii Winterse zwaan- kleef-aan in Leiden mDAG GLADHEIDSBESTRUDING INLEIDEN Geen begrip In kwartier In afwachting )p oudejaarsavond niet na 9 uur Hopman Duindam neemt afscheid Grote aanvoer van wolvee Regering tevreden met resultaten EEG-ministerraad J. Pengel niet in de Staten „De Burcht" voor de radio NIEUWE WACHTHUISJES EN VERPLAATSING ABRTS Geslaagde zusters en broeders ilSDAG 23 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 een onzer stadsredacteuren) roilDEN Afgelopen nacht •m ien de chauffeurs van de ge- Dte-reinigingsdienst voor het sinds zondagmorgen hun teruggezien. „Een rotbaan", pe1t adjunct-directeur F. van rmeire volmondig toe, als hij heeft over de zeven chauf- s van zijn dienst, die zondag de onmogelijke taak ston- het wegdek te ontdoen van iljna één centimeter dikke ijs- Zondagmiddag omstreeks uur ontvingen ze de oproep te gaan strooien. Gistermor- klommen ze na slechts een uurtjes in een stoel te heb- gedommeld weer even zo n ijk op de vuilniswagens. opzichter van buitendienst, de C. van der Holst stemt hart- dig in met de daar veel gehoorde „Van mij mag het héél gauw worden". Hij vertelt hoe het ag is gegaan: „We hebben door de stad een zogenaamde rode lopen van 85 kilometer lengte, strooien we altijd 't eerst. Het sft voornamelijk de busroutes, m deze rode lijn vallen byvoor- I secundaire straten zoals de Ju- Plll|straat, enz. De Marnixstraat be er bijvoorbeeld weer wél.toe". efeze route hadden we in eerste ntie gereden", aldus de heer v. olst, „toen we telefoontjes kregen straten waar we net vandaan nen. Normaal rijden we na de route de even lange blauwe van iets minder belangrijke Sn. Op een gegeven moment be giet echter zo zwaar te ijzelen, we deze routes hebben moeten ten. We hebben ons toen voor elij k in dienst gesteld van het baar vervoer". sar al die tyd heeft de telefoon D gloeiend gestaan op het kantoor de Noorderstraat. Tal .van Leide- s uitten hun gram over het weg- rrt en van strooiploegen in hun it. Vaak in de meest grove be dingen volgens de heer v. d. d t: „Je hebt soms echt wel eens Ite om je in te houden. De men tonen er geen begrip voor dat 1 constant in actie bent", grote handicap voor de strool- rtlieden was. dat de ijzel het verse )igoed van zand en zout in een van tijd volkomen inkapselde w busroutes in Leiden zijn gedu- e:jle de zondagavond dan ook meer vier keer bestrooid. Voor de ite bussen uit, gingen eveneens aiploegen. De chauffeurs van de zijn vol lof over hun collega's de reinigingsdienst, die immers een spiegelgladde baan voor de en hadden. Op hun beurt spreekt bij de gemeentereiniging weer stig over de samenwerking met 18 politie, die telkens opbelde als ergens dreigde vast te lopen, totaal zijn zes automatische strooiwagens in actie geweest, plus ,ken") en de „epokes", die slechts over De berg zand en zout aan de - een bruggenwagen. Daarop zitten twee man die de bruggen met de hand bestrooien. De kisten die by de bruggen staan worden elke dag bij gevuld. 's Winters staan ze open, zo dat het publiek er zelf gebruik van kan maken. De chauffeurs van de strooiwagens hoeven niet meer, zoals vorig jaar nog moest gebeuren, één voor één thuis te worden opgehaald. Ze heb ben nu een apparaatje in de huiska mer staan, dat met een waarschu wingssignaal reageert op een impuls over het lichtnet. Dat werkt goed. Zopdag kon de eerste ploeg zelfs bin nen het kwartier de straat op. Tot zondagnacht half één hebben ze gereden. Op de busroutes in Lei den lag toen voor f 14.000 zand en zout, oftewel voor 210 ton van dit mengsel. De ploegen bleven paraat. In het kantoor van de reinigings dienst hebben ze. na wat soep en broodjes naar binnen te hebben ge werkt, zo goed en kwaad als 't ging wat in stoelen zitten dommelen. Enige uren later liep de wekker al weer af. Om vyf uur begonnen ze weer met hun werk, want tegen zes sen komt het ochtendverkeer op gang. Tegen de tijd dat de grote massa uit bed kwam, waren de hoofdroutes goed te berijden. De se cundaire wegen konden tot gister middag nog glibberig blijven, want de chauffers die na de nachtelijke actie niet thuis onder de wol kropen, bemanden de vuilniswagens. In de garage op het terrein van de gemeente-reinigingsdienst staan ze al weer met volle bakken te wachten op de volgende vorstperiode: de ge heel automatische strooiwagens die met een wentelschroef het zout ge lijkmatig over de weg slingeren <de heer Van Overmeiere: „van deze wa gens kan ik er nog wel meer gebrui- (Foto LD/ Holvast) a BIDEN De NZH rijdt op de tdagen en op nieuwjaarsdag als ri zondag. Op oudejaarsavond ver- g ken de laatste bussen rond ne- uur. Ook Maarse en Kroon a ft een oudejaarsavondregeling rby de laatste diensten om- ïks negen uur van de beginpun- vertrekken. estnederland voert eerste kerst- de diensten uit als op zondag en ir jede kerstdag en nieuwjaarsdag als 21 taterdag. Op vrijdag 2 jan. wordt teens als op zaterdag gereden. De m ten 23.15 Boskoop-Leiden, 23.50 Jen-Boskoop, 22.30 Bodegraven- Z ffcht en 23.30 Utrecht-Bodegra- zullen deze dag niet rijden, orlude jaarsavond worden geen Btritten meer begonnen na ne- uur. Dat betekent, dat de laat- bus Boskoop-Den Haag ver let om 20,27, omgekeerd om 20.32, IJ hen-Rotterdam om 20.40, omge- t d 20.47 Leiden-Gouda via Bode- j! ren om 20.20, omgekeerd 20.10, u len-Gouda via Boskoop om 21 en [ekeerd om 20.53 (niet verder dan d koop), Leiden-Alphen om 19.35 d omgekeerd om 20.35 Leiden-R'dam 20.20. „jtor oudejaarsavond meldt de als vertrektijd van de laatste vanuit: Alphen a. d. Rijn naar renhoven 19.06, Alphen a. d. Rijn Nieuwveen/ Langeraar 20.06, iien a. d Rijn naar Ter Aar 21.06 1 ihen a. d. Rijn naar Nieuwkoop/ irden 19.06, Nieuwkoop naar Al- sn a. d. Ryn 19.32, Noorden/ naar hen a. d. Rijn 19.25, Zevenhoven ir Alphen a. d. Rijn 19.45, Ter naar Alphen a. d. Rijn 20.00 ■njtuwveen naar Alphen a. d. Rijn I, Leiden naar Langeraar/Nieuw- i 19.55. Leiden naar Ter Aar Leiden naar Zevenhoven 18.55 t den naar Nieuwkoop/ Noorden, Noorden naar Leiden. 19.25. uwkoop naar Leiden. 19.32, Ze ihoven naar Leiden. 19.45, Ter naar Leiden 20.05, Nieuwveen Leiden 19.40, Nieuwkoop naar Woerden 19.50, Woerden naar Nieuw koop/Ter Aar 21.00, Zegveld naar Woerden 20.45; oWerden naar Zeg veld 20.30 uur; Woubrugge naar Al phen a. d. Rijn 19.48 Alphen a. d. Rijn naar Woubrugge 19.33. één vaste breedte hun lading over de ft oorder straat vertegenwoordigt straat kunnen verspreiden, en dan I een lief kapitaaltje. nog op een minder gemechaniseerde 1 wijze. In de Noorderstraat ligt ook de berg zout en zand te wachten op af nemers. „Daar ligt wel voor een ka pitaaltje: genoeg om een paar week jes van naar Majorca te trekken", volgens de heer Van Overmeiere. „Het is wel een berg, maar toch moet je zo'n grapje als van zondag niet een week lang achter elkaar hebben". Districtscommissaris LEIDEN Bij de Sint Jansvie ring a.s. zaterdag zal afscheid wor den genomen van hopman A. C. J Duindam als districtscommissaris van de Kath. verkenners district Lei den. Hij is sinds 1938 padvinder. Na de bevrijding werd hy hoofdleider van de Lodewyksgroep. In 1962 volg de zijn benoeming tot DC. Vorig jaar was hy voorzitter van de Leid- se Padvindersraad, waann samen werking bestaat met de NPV. Het afscheid begint zaterdag om half zeven 's avonds met een concelebratie in de Hartebrugkerk Van half acht tot half negen is er in het Antoniusclubhuis een af scheidsreceptie, waarna cabaret en muziek de avond verder zullen vul len. Maandag-markt LEIDEN In verband met twee de Kerstdag werd gisteren veemarkt gehouden, speciaal voor wolvee. De aanvoer schapen wwas groot: 1000 stuks. Dit viel alles mee. Nog nooit is op maandag markt gehouden. De weersomstandigheden waren zondag avond en nacht van dien aard, dat eigenlijk niets kon worden verwacht. De aanvoer van wolvee was te groot. De importeurs, hoewel aanwezig, de den het kalm aan. Het ging met de handel op en neer. In het eerste uur wat vlot, daarna stugger, later weer wat beter. Notering: Vette scha pen f95,- -f 110,-, Vette lammeren f 125,- -f 155,-. De aanvoer van run deren en varkens had niets te beteke nen. De handel had weinig om het lijf. Geen notering. De geiten de den het nog wel goed. De volgende markt (wolvee) is a.s. maandag. Daarna gewoon weer op vrydag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG <GPD> Staatsse cretaris De Koster (Buitenlandse Za ken) heeft maandagavond in de Tweede Kamer zijn tevredenheid uitgesproken over de resultaten van het overleg over de financiering van het Europese landbouwbeleid in de EEG-ministerraad in Brussel, dat maandagmorgen vroeg is geëindigd De staatssecretaris die de minis terraad heeft geleid, meende dat de genomen beslissingen van grote be tekenis zullen zijn voor de consolida tie en uitbreiding van de gemeen schap. Hy sprak van een belangrijk? stap voorwaarts en was vooral inge nomen met de versterking van de positie van net Europese parlement, dat in 1975 de bevoegdheid krijgt de begroting van de gemeenschap te controleren en amenderen. De staatssecretaris was er zeker van dat de versterking van het Eu ropese parlement al eerder te merken zai zijn, al moeten de details van de overgangsperiode nog in de komende maanden geregeld worden. Hoewel di recte verkiezingen en volledige wet gevende bevoegdheden nog ver in het verschiet liggen zal volgens de heer De Koster door de positieverbetering van het Europese parlement de par lementaire invloed op de ontwikke ling van de gemeenschap vergroot werden. PARAMARIBO (ANP) De heei J A. Pengel heeft meegedeeld, het lidmaatschap van de Staten van Su riname niet te zullen aanvaarden. Schaatsen Rudi Liebrechts zal niet meedoen aan de strijd om het Nederlands kampioenschap heren, dat op 10 en 11 januari in Deventer wordt gehouden. De 29-jarige Vlaar- dinger. die in 1961 en 1964 derde werd by wedstrijden om het wereld kampioenschap heeft afgezien van één van de „toegevoegde" plaatsen in de ploeg van regio West. Nu zul len Marcel Pennings (Amsterdam) en Piet Meyer (Katwoude) in Deven ter uitkomen. LEIDEN Het Jeugdorkest „De Burcht" zal morgenmiddag voor de derde maal optreden voor de VARA het programma in „Morgen is het Feest". De uitzending zal plaatsvin den vanaf kwart over drie tot vijf uur. LEIDEN Twee bestuurs leden van de Leidse dieren^ bescherming zijn het afgelo pen weekeinde in een. ach teraf, komische situatie ver zeild geraakt. Toen ze doen de waren een hulpeloze, zwaar ondervoede zwaan uit een wak bij de Zijlpoort te reddenwerd hun gescharrel door een goedbedoelde om- woner opgevat als een po ging om op goedkope wijze aan een kerstboutje te ko men. De man alarmeerde prompt de politie, die pas na veel speurwerk kon constate ren, dat van kwade trouw toch werkelijk geen sprake was. De „zwanegappers" waren de heren Van Krieken en De Ridder van de dierenbe scherming. Eerstgenoemde had bijde Zijlpoort een zwaan zien zitten in een mi niem stukje water. De vogel was er slecht aan toe, toen de heer Van Krieken hem in zijn benarde positie ont dekte. Het dier kon er niet aan voedsel komen en zag evenmin kans weg te vliegen, door het ontbreken van een lange startbaan over vrij wa ter. Als er niet spoedig hulp was komen opdagen, zou het dier geen twee dagen meer te leven hebben gehad. Samen met de heer De Rid der slaagde de heer Van Krieken erin het vertrouwen van het dier te winnen, door brood te voeren. Op die ma nier wisten ze zo dichtbij te komen, dat ze de zwaan met een onverhoedse aanval te grazen kregen. De eerste de beste automobilist toeval lig een groenteman toon de zich bereid beide mannen en de stevig omklemde zwaan naar de hoek Leven daal/Plantage te brengen. Daar is voor watervogels een afgeschermd stuk. Als de groenteman tevoren had geweten wat zijn dienst hem op zou brengen, ivas hij vermoedelijk wat minder be hulpzaam geweest. De heer Laman van de Zijlsingel had een en ander namelijk met stijgende argwaan bekeken. Hij vertrouwde het zaakje kennelijk voor geen cent en noteerde het nummer van de egaal geschilderde auto, waarin de zwaan verdween. Korte tijd later kreeg de niets-vermoedende groente man de politie op z'n dak: waar of die zwaan gebleven was? Tot zijn geluk wist hij de naam van de heer De Rid der uit zijn hersens te wrin gen. Die had zich onderweg beleefdheidshalve voorge steld. Enfin, alles is uiteindelijk opgehelderd. De heer Laman die ergens terecht alarm sloeg: tenslotte kan iedereen wel zeggen dat-ie van de dierenbescherming is heeft zich nu zelfs actief bij de dierenbeschermers aan gesloten. Hij gaat naar ver mogen de voederaars van de vereniging helpen, die elke dag op 20 plaatsen in de stad granen strooien voor de vo gels en waterdieren. LEIDEN Het Biafra-comité Lei den heeft gisteren vóór de behande ling van de Biafra-nota een brief aangeboden aan de Tweede Kamer van de volgende inhoud: HetBiafra-comité Leiden is van mening, dat de Nederlandse regering haar belofte dient waar te maken, die zy m.b.t. het conflict Nigeria— Biafra heeft gedaan in de troonrede, nl. dat zU „alles zal doen wat in haar vermogen ligt om het menselijk leed te verzachten en een vreedzame op lossing te bereiken". Het comité is van mening, dat het conflict niet opgelost kan worden door enkel humanitaire hulp, maar dat ook politieke en diplomatieke stappen ondernomen moeten worden, en dat, wat dit laatste betreft, er een aantal mogelijkheden binnen het be reik van de Nederlandse regering lig gen, al heeft zij dit ontkend. Daarom heeft het comité in Lei den. Leiderdorp, Oegstgeest en Voor schoten een Biafra-actie gevoerd, waarvan^ deel uitmaakte het onder de aandacht brengen van de plaatse lijke bevolking van een petitie, ge richt op een aantal door de regering te nemen maatregelen. De in de petitie geformuleerde eisen luiden als volgt: De Nederlandse regering moet openlijk en zonder voorbehoud de LEIDEN Het gemeentebe stuur van Leiden heeft zijn goed keuring gehecht aan de plannen tot uitbreiding en verplaatsing van de in totaal 21 wachthuisjes. De NZH zal zo spoedig mogelijk met het werk beginnen. Er zullen zes nieuwe abri's worden geplaatst en vijftien zullen worden verplaatst van punten, waar de bus niet meer komt. naar plaatsen, waar dat wel het geval is. De NZH betaalt tweederde van de kosten, de gemeen te het restant. Ook de bestratings werkzaamheden zijn voor rekening van de gemeente. In het vandaag verschenen maand blad van de NZH is te lezen, dat de NZH op 12 Juni van het vorig jaar het gemeentebestuur van Leiden toe stemming vroeg voor het plaatsen van nieuwe wachthuisjes aan de Diamantlaan, Sumatrastraat (2), Marnixstraat,, Voorschoterweg, Brahmslaan (2), Boommarkt, Beet- hovenlaan, Willem de Zwygerlaan- Veemarkt, Oegstgeesterweg (2), Apothekersdijk, de Lange Mare en de Haagweg-Ter Haarkade. Voorts vroeg de NZH toestemming om de met de invoering van de zo merdienstregeling 1968 in onbruik ge raakte abri's aan de Willem de Zwy- gerlaan en de Churchill-laan te ver plaatsen naar de Curaoaostr— Kooi- laan (richting station) en de Bern- hardkade-Irenestraat (richting Sta tion). Waarom LEIDEN In het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" slaagden de vclgende verplegenden voor 't eerste overgangs-examende zusters P. M. J M. Borjans, L. A. M. Haenen, L. E. Markhorst, I. D. Noort, C. Paauw. E. de la Rie, A. Th. Roo- dink. M. J van zyderveld en de broeders L. F. Bosman, J. R. de Jong. A. G. C. Kop. Voor het tweede overgangsexamen de zusters F. E. Aleman, J. M. M. van Beek, P. L. Boer, A. W. Haas noot, A. Hogewoning, T. Kielstra, E. Louwerse. Y. M. v. d. Put, C. G. W oor des en de broeders F. C. A. M. Eikhout. M. A. J. M. van Griensven. F. van Houten, P. J. J. van Rooden, J. C. M. Voesenek, A. Vreeman. K L. Walther. Voor het staatsdiploma ziekenver pleging B de zusters P. J. v. d. Bout, H. S. Ebbink. M. J. van Klaveren, M. E. C. Nobel-Endel, S. van Pelt. A. Winters-van Renssen en de oroe- ders J. van Kampenhout, F. Poppen. Het antwoord van de gemeente liet enige tyd op zich wachten. In de Leidse dagbladen verschenen inge zonden stukken van mensen die niet begrepen waarom aan de overzyde van een straat ongebruikte wacht huisjes stonden en aan de and,ere zij de het publiek onbeschut moest blij ven staan. Het blee kdat de financiële positie van Leiden een snelle oplossing niet mogelijk maakte. In juli van dit jaar kwam de NZH op de zaak terug. De Leidse jeugd bleek namelijk de abri's nog meer aan het oorspronkelijke ge bruik te hebben onttrokken door on gevraagd sloopwerk te verrichten. De schade bedroeg f 617,48. Op 3 oktober van dit Jaar schreef de NZH opnieuw een brief, waarin aan de voorgaande werd herinnerd. Het geld was inmiddels geen onover komelijke moeilijkheid meer. omdat de NZH reeds tweederde deel van de plaatsings- en verplaatsingskosten betaalt en bovendien nog aanbood het restant voor de gemeente voor j te schieten. In de Sint Jorissteeg (foto) i wenst. Hiervoor zullen aanvragen en op de Koninginnelaan acht de worden ingediend. NZH een wachthuisje ook ge-1 De Tweede Kamer kreeg gis termiddag vóór de behandeling van de Biafra-nota een brief van het Leids Biafra-comité. Er ston den ook demonstranten met bor den bij het Kamergebouw. Op de foto gaat minister Udink langs de demonstranten. Britse politiek inzake Biafra af wijzen. Zy kan dit duideiyk laten blijken door de toenaderingsbe sprekingen tussen Engeland en de EEG op te schorten. De Nederlandse regering dient de rol van Rusland als een van de grootste wapenleveranciers onder ogen te zien en als conclusie b.v. de diplomatieke betrekking te ver koelen. De Nederlandse regering moet het zelfbeschikkingsrecht van Biafra erkennen, zoals vastgelegd in het handvest van de Verenigde Naties. De Nederlandse regering moet druk uitoefenen op Nigeria om onvoorwaardelyke onderhandelin gen te beginnen met Biafra. Als pressie geldt opschorting van de handelsbetrekkingen met Nigeria. De Nederlandse regering moet de kwestie-Biafra zoveel mogehjk aan de orde stellen, o.a. by de Verenigde Naties, de EEG-minis terraad en het Europese Parle ment. De Nederlandse regering dient mi nimaal 50 miljoen gulden contant ter beschikking te stellen aan Joint Church Aid. De Nederlandse regering dient een parlementaire missie naar Ni geria en Biafra te zenden. Het aantal handtekeningen, verza meld ter ondersteuning van deze eisen, bedraagt 2058. Het probleem-Biafra vraagt drin gend om een oplossing nu miljoenen Biafranen gedood zyn, worden en zullen worden, als de oorlog doorgaat. Laat de Nederlandse regering, nu de laatste onderhandelingspogingen wéér op niets zyn uitgelopen, zich niet laten leiden door nalatigheid, maar door verantwoordelykheidsbe- sef. Tot zover de brief, wat de actie in Leiden betreft, kan worden ge meld, dat de bussen, die Haarlem merstraat- wimceliers zaterdagmiddag op de promenade hadden geplaatst, f387,50 bleken te bevatten. Rugby Het Zuidafrikaanse rug- byteam „De Springbokken" dat op het ogenblik een tournee door Groot- Brittanië maakt, krygt het steeds moeiiyker. Overal waar de ploeg in actie komt. worden demonstraties tegen de apartheidspolitiek georgani seerd. De coach van De Springbok ken heeft nu verklaard, dat de trip voortydig zal worden afgebroken, in dien de veiligheid van zyn spelers in gevaar komt. Zo probeerde zondag een rebel de bus met Zuid-Afrikanen te kapen. Hij bracht daarby aan het voertuig grote schade toe.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3