ircusleven proeven 1 fotograferen Wina Born op dreef over vlees liversiteit bemoeit zich et fobiepatient 1 a Des. kraamvrouw voor, over en van vrouwen hobby van het echtpaar Baudert Het volkomen vleesboek" f f ïf H! t |AG 20 DECEMBER 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 11 Als Marianne Baudert-Rorije, nu moeder van twee volwassen zoons, in haar kinderjaren af en toe spoorloos was, wisten ze thuis wel hoe laat het was. „Dan stond er een circus in de buurt. Ik was weer eens achter het circus aan." In haar woning aan de Gerrit van der Veenstraat in Amsterdam vertelt ze over de bezetenheid waarmee ze al sinds haar jeugd de kleurige en mobiele wereld van het circus be kijkt en beleeft. Ze bezit een verza meling van meer dan zevenhonderd boeken (in diverse talen) over het circus, ze kent vrijwel alle promi nenten die in de afgelopen vijfen dertig jaar in het Europese circus- leven hebben geschitterd en ze heeft om en nabij de veertigduizend nega tieven van met groot vakmanschap gemaakte foto's van het circusleven. Hier komt echtgenoot H. Baudert in het verhaal. Want hij is de man die op zeker ogenblik, meegesleept door de hobby van zijn vrouw, zijn als vrijetijdsbesteding gehanteerde camera op het circusleven heeft ge richt. Niet alleen op de poëzie en het klatergoud van dat leven, maar voor al op het keiharde vakwerk dat ..de mensen van het circus" avond aan avond in en boven de piste neerzet- I ten. Honderden momentopnamen I daarvan zijn in de afgelopen jaren uit zijn camera gekomen. Zakenman-fotograaf Baudert heeft I een drukke textielzaak en derhalve i Marianne Baudert-Rorije circus proeven, hier met een leeuivtje op de arm overdag weinig of geen tijd om over zijn circusfoto's te praten. Zijn vrouw- doet dat voor hem, met verve en met kennis van zaken. Daarvoor moet ze eerst terug naar ontelbare jeugdher inneringen waarin het circus een rol speelt. „Het is begonnen met een heel klein circusje dat ik als kind in Gel derland zag toen we daar woonden. Ik weet nog dat ik in extase was over een klein clowntje. Een fotootje van hem heb ik nog jarenlang bewaard. Achter alle circussen ging ik aan om dat wereldje te bekijken en te be leven. Maar achter de schermen kon den ze je missen als kiespijn omdat je een meisje was. Met jongens was dat anders, die konden nog eens hel pen sjouwen". Later hing ze hele avonden om fti Carré, zag in één winter tweehon derdvijftig voor-stellingen van het circus Strassburger en voelde zich vooral aangetrokken tot het vak van dompteuse. Een jeugddroom die schipbreuk leed op de barrikaden van het brave burgerleven, maar „ergens van binnen" toch is blijven hangen: het omgaan van mensen met grote roofdieren fascineert haar nog altijd enorm. Meereizen :15 In de praktijk werden het voor Marianne Baudert geen grote maar kleine „katachtigen"vier poezen die in het huis aan de Van der Veen- straat een optimale verzorging krij gen. De grote roofdieren zijn deson danks alom aanwezig in tientallen Baudertfoto's. Majestueuze leeuwen in een halve cirkel achter de domp teur die het applaus in ontvangst nemen, grimmige tijgers die in de richting van de camera lijken te grauwen, foto's waarin de geweldige spanning tussen mens en dier drei gend aanwezig is. Daarnaast foto's van clowns in hun potsierlijke pak ken. van net „moment supreme" in luchtnummers. van dressuurstaaltjes tussen paard en mens maar ook van huiselijke tafereeltjes achter de schermen: circuskleding die aan een waslijn in de wind wappert. Om zulke foto's te kunnen maken, is meer nodig dan af en toe een vluchtig bezoek aan het circus. De Bauderts zijn kind aan huis in het Europese circusleven, tijdens week ends en vakantie wordt dat leven van binnen en van buiten gefotogra feerd en niet zelden trekt het echt paar Baudert tijdens zo'n vakantie per caravan met het circus mee. ,Jn Spanje hebben we eens met het Cir- co Berlin van Christo op de vuilnis belt gestaan", vertelt mevrouw Bau dert. ..We zoeken echt niet alleen de Eén uit de veertigduizend Mo grote circussen op. Ook de kleintjes, de éénmanscircusjes. Ja. we kennen vrijwel alle circussen in Europa, ge loof ik". Relikivieëii Gevolg is dat de Bauderts ..grieze lig veel relaties" in het Europese cir cusleven hebben. „Het is een wereld die geen grenzen kent, een wereldje dat ook geen politiek zou verdragen", zegt Marianne Baudert. „Op een ex positie van onze foto's ontmoeten we op zeker ogenblik een Roemeense il lusionist die onze Russische circus vrienden weer blijkt te kennen. De circusmensen die je kent loop je vroeg of laat weer ergens tegen het lijf. Het afscheid is ook nooit dramatisch. Als je de mensen een jaar later weer ergens ziet is het alsof ze niet weg zijn geweest. Je pakt gewoon de draad weer op." Op een kast staat de „Circus-os car", een maskotte die ze eens ge kregen heeft van de Orlato's die een luchtnummer hadden in het circus mentopname uit het circusle vengefotografeerd door de Amsterdammer HBaudert, die met zijn vrouw het circusleven tot op de bodem heeft verkend. van Bever. Het is een van de vele relikwieën, die ze aan het veelvuldig kontakt met de wereld en de mensen van het circus te danken heeft. Een klein gouden circusolifantje, twee oorhangers van in goud gezette tij gerklauwtjes die ze van Willy Strass burger kreeg, een in goud gezette ty- gerhoektand en een als broche fun gerende in goud gevatte tijgerklauw. Er is ook een camee bij die aan de achterkant gevuld is met haren van een telg uit een beroemde leeuwen familie Ze z(jn van de zoon van de Metro Goldwyn Mayer-leeuw, de ver vaarlijke brullerd die overal ter we reld op het bioscoopdoek verschijnt. ..Die haren heeft de dompteur To- gare uit de manen gehaald en aan mij gegeven", zegt Marianne Bau dert. „Omdat zoiets geluk brengt". met vier eendags- iderig in een doos te en mijn vriendin arri- velerlei redenen had aar in maanden niet er viel heel wat bij te aar eerst troonde ik mar de moederpoes en yende mormeltjes. die nbewust om een tepel De vriendin houdt iet van katten. Ze is er voor: ze negeert hen haar totaal wezens- ijven. Uit beleefdheid elde ze neer voor de taarde verbaasd naar nel. zijn het er wel? Ze- dag oud." ceerde tien centimeter en hand en gaf het miniatuurbekje gaapte iigd open en blies, ad de zuigeling nog snorharen waren in aanwezig. Het platte '<te ijverig. De vriendin bluft met het blinde in haar hand. voelde kriewélen en zuchtte, hebt gelijk, het is je dat ik nog nooit katjes heb gezien? oren niet te laag of oZe lijken helemaal sjes van een foto. n een week of vijf zijn fotogeniek. Nu zijn het mbryo's, pure voedsél- Maar voel je wél hoe- dacht er huist in zo'n t?" het piepende katje te- liet onmiddellijk een vie poot over het kind Ilicht en warm. Ze gaf verstrooid een paar likjes weg en keek spinnend naar ons op. „Waarom wordt die kat niet woedend als je zo'n jonkie uit de doos haalt? „O, Pluis weet wel dat ze ons kan vertrouwen. Katten hebben wel een béétje verstand." „Maar ik ben toch vreemd!" „Wij vertrouwen jou dus Pluis ook", zei ik deskundig. De volgende dag waren de vier jonkies verdwenen. Ik snapte Pluis toen ze de zoldertrap op rende en onder de vloer verdween. Uit de onzichtbaarheid klonk een zwak gepiep. „Pluis! Wat doe je nou! Waar om heb je je kinderen onder de zoldervloer verstopt? We doen ze toch niets!" De poes had er maling aan. Ze kwam driemaal daags naar be neden om te eten, daarna ver dween ze in de richting van het onbestemde gepiep. We waren en bloc wanhopig. „Daar komt niets van' terecht! Die beestjes zullen, als ze een- j maal actief worden, onder de vloer verdwalen, tussen de spouw muren terechtkomen, stikken in het stofPluis, breng ze toch t terug! Waar zitten ze nou?" Pluis zweeg. „Die stomme kat toch. Pa, die jonkies moeten onder de vloer TOEN OP DEZE AARDE nog nie-1 weest en brave Hollandse wlnterge- mand de woorden barbecue of sateh rechten als bloemkool met saucijs kende, wist de mens toch al hoe Ihaj vlees moest roosteren. Met zijn I stenen mes hakte hij het wild in uit, het is daar levensgevaarlijk Ze zullen omkomen!" 'm pterin a r\unn r Vil i c pp-, hrprlp stukken, hij reeg het vlees aan boom- Erf taJltan en draaide dle dn om kier had ontdekt om zich erdoor tn de nabijiic'd van een gloeiend te wringen. vuur Wat ]atH. ward vlees geroos- Ergens verderop waar? wn primltieve oven, ecn met d"e da9e* «n uitgebreid latta stenen kuil waarin speurwerk lokaliseerden we de het vlaes met ^„ten en kruiden onzichtbare plek waar de babies werd gaargest0ofd. Varkensfrican- zich moesten bevinden. Vader brak de vloer open. de zoon licht te bij en ik sleepte de vierling te rug naar de openbaarheid. Ze bleken op een veilig en warm plekje te liggen, beslist niet in stof of vuiligheid. We waren ech ter blij dat we ze iceer hadden en brachten ze snel naar de doos in de woonkamer. Pluis, of er niets gebeurd was, ging er bij lig gen en likte ze zorgvuldig. De kittens zagen er goed uit: vol en rond en levendig, en in drie da gen tijds een stuk gegroeid. „Die paniek van jullie ivas ken nelijk ongegrond"zei vader hoofdschuddend. „Pluis ivist wel wat ze deed. Het is trouwens je eigen schuld, jij laat Wildvreemde mensen katjes van een dag oud knuffelen „Maar Pluis maakte helemaal geen bezwaar!" „En óf ze bezwaar maakte, op haar manier dan. Wanneer zul jij ooit iets van katten begrijpen?" „Nooit!" zei ik hartgrondig THEA BECKMAN Jes en witte bonen met spek werden ook door de Romeinen gewaardeerd. Als huis-, tuin- en keukenkook ster weet men dat allemaal niet zo, maar voor Wina Born, begenadigd kookster en culinair schrijfster, zijn die historische achtergronden van een belangrijk voedingsmiddel als vlees uiteraarc gesneden koek. Ze heeft ze verwerkt in de inleiding midden van de honderden kookboe ken en -boekjes die op de Neder landse boekenmarkt te vinden zijn. Tn dit bo"k, behalve deze met smaak vertelde historische wetens waardigheden. natuurlijk een uitge lezen serie goede en originele recep ten. aangevuld met kleurenfoto's, die méér dan eetlustopwekkend mo gen worden genoemd. Daarnaast geeft de schrijfster informatie over de verschillende stukken en brokjes vlees die de siager desgewenst voor ons uit het rund kalf of varken kan van een boek dat louter en alleen deau en riblappen moesten meer dan over vlees gaat en don ook „Het vol- tweeduizend jaar geleden al delioa- komen vleesboek" heet. Volgens de snijden. Voornchting die de gemid- tessen op de Griekse tafels zijn ge- schrijfster her eerste „vleesboek' te- delde huisvrouw van nu best kan georuiken. want warenkennis op dit punt is dun gezaaid in deze tijd van steriel verpakte stukken vlee6 uit de koelvitrines van de supermarkt. Hier en daar kruidt Wina Born de voorlichting met een anekdote. Wist u bijvoorbeeld waarom de dubbele biefstuk van het dikste gedeelte van de ossehaas Chateaubriant" heet? Omdat de kok van éne vicomte Ohateaubriant zo bezorgd was over de gezondheid van zijn (hardwer kende) werkgever dat hij hem vaak een dubbele biefstuk voorzette. Wina Born adviseert bij zo'n Chateau briant (gewiont ongeveer 250 gram» een Bearnaisesaus, te bereiden uit een halve deciliter dragonazijn, een theelepel gekneusde peperkorrels, twee sjalotjes, een laurierblad, drie eidooiers, 250 gram gesmolten boter en een paar blaadjes verse dragon of wat kervel, met zout en peper naar smaak. Niet alleen een kookboek, dit vleesboek: ook een kijkboek en een leesboek voor iedereen die <om met de schrijfster te spreken) de „vlees potten" nog altijd ziet als een sym bool van een goed leven en van vrede met her. aardse bestaan. „Het volkomen vleesboek", door Wina Boro. Uitgave Meijer pers N.V„ Amsterdam, op initiatief van Albert Heijn N.V. Van I vallen onbetrouwbaar waren. Gevaarlijke krullen I vijf sprongen verscheidene j balzaal bezoekti wordt d!m ool! al. exemplaren open of lek voordat ze Vrouwen die tussen-de-feestdagen- en keer waren gebruikt Viif ande- door even het kapsel oppeppen met re merken gaven het op voordat ze „wahnwaterkrullers" bedrijven daar- tijd geéscorteerd door enkele bewa- kers van indrukwekkend postuur. „De diamant-gorilla's", zoals iemand twintiS ^e5] waren gebruikt Bij .inn on]angS tijdens een grcot dansfeest mee een niet ongevaarlijke sport. van de zeventien onderzochte mer- I - - - Zulke warmtekrullers (ze worden een ken loopt de amateur-kapster dus kwartiertje in water gekookt en dan het risico dat de plastic rollers open- in het haar gedraaid) zijn volgens springen of lek raken zodat de in- het jongste nummer van de Consu- houd (heet water of hete paraffine) mentengids minder onschuldig dan op de hoofdhuid terecht komt Geen ze lijken. De Consumentenbond krullen, maar brandwonden in zo'n heeft zeventien sets warmwaterkrul- geval! Iers van diverse merken getest en moest constateren dat ze in veel ^e- krullen I Moet er tussen twee watergolven toch „gesleuteld" worden aan liet kapsel, dan is de volgende methode veiliger (en ook nog minder om- in Monaco opmerkte. Telefonisch winkelen In deze tijd van zelfbedienings winkels zonder bezorging kost het boodschappen doen de huisvrouw meer tijd dan het koken. Maar Ma rie France voorspelt (in een toekomstbeeldje over de Jaren 1970- 1980) dat dit hele winkelpatroon in de komende tien laar weer omver zal slachtigi. Rol grove watergolfkrullers den g doorda, de wlefoon <n het droge haar en bespuit ze ro- 'N <GPD) De begin I Noord-Holland, Friesland, Gronin- «gerichte Vereniging «eih Drenthe. Overijssel en oostelijk rinlrfprlnnrl malcpn hpt wi in fobiepatiënten telt iblik duizend leden. De is in het leven geroe- lensen die soms of re- orden overmand door lens van verschillende èn). Fobieën zijn bij- ruimtevrees, hoogte vrees engtevrees. ing staat onder leiding N de Wolff—Ferdinan- ier Valk Boumanlaan 84 «i mevr. S. C. Timmers- emskerklaan 47 te Bus- ïlland, Utrecht. Zeeland, nburg en het westelijk ïrland vallen organisa- ;er mevr. De Wolff; Gelderland maken het werkgebied van mevr. Timmers uit. Beide dames beschikken over een aantal steun punten, dat wil zeggen, personen die plaatselijk of regionaal werk van het leidende duo hebben overgenomen. Ook Leidsr R.U. Mevrouw De Wolff deelt mee. dat de universiteiten van Utrecht, Am sterdam, Groningen en Leiden de behandeling van fobiepatienten in hun programma gaan opnemen By elk van de vier universiteiten gaan groepjes psychologie-kandida- ten zich met de problemen van de fobiepatiënt bezighouden. Inmiddels zijn in het land hier en daar groepjes fobiepatiënten ge-j vormd, die van klinisch psychologen een gedragstherapeutische behande ling ontvangen. De behandeling ge schiedt uit financiële overwegingen in groepsverband, maar in de meeste gevallen zou een eventuele behande ling echter op zijn plaats zijn. Het gros van de fobiepatiënten is echter niet by machte een privé-behande- ling (gemiddeld 15 weken lang twee I visites per week i te betalen om van I hun angsten af te komen. Daarom is de grote wens van de vereniging, dat de klinisch-psychologen in het zie- kenfondsbesluit worden opgenomen, als gevolg waarvan voor iedereen een I individuele behandeling mogelijk yaal met eau-de-toilette of lotion uit de verstuiver. Het haar laten drogen, luchtig in model borstelen en zono- I dig wat touperen en opkammen. Zul- ke krullen zijn geen blijvertjes, maar als het om een noodoplossing voor j een enkele avond gaat. doet deze me- thode het best. (ADVERTENTIE) OAMFSMODE in exclusief jonge stijl... „Diamant-I.iz" Acteur Richard Burton laat (vol- wordt. Vooropgesteld natuurlijk, dat! gens Paris Match) geen enkele gele er voldoende gedragstherapeuten j genheid voorbijgaan om zijn Liz «klinisch psychologen) voorhanden j (Taylor) een nieuw sieraad aan te zijn, hetgeen nog niet het geval is. bieden dat zo mogelijk nog mooier en zeldzamer is dan het vorige. Het Blad eerste byou dat hij haar bij hun hu welijk in 1964 gaf. was een in dia- De vereniging geelt einde een aan- sm8r"2 tal maanden het tweemaandelijkse °P het °«enb'lk d,nk211 EI«- blad .Fobie vieie" uit. Mevr De Mbrths voor diamanten een collectie edelstenen waarvan de Wolff. „Wij hebben met al onze ac tiviteiten al bereikt, dat een groeiend aantal huisartsen en zenuwartsen fobiepatiënten naar ons verwijst om contact met ons te onderhouden. Het is prettig, dat er meer en meer be grip voor de fobiepatiënten be staat". Wanneer treedt men als lid toe? Mevr. De Wolff: „Als onbestemde I angstgevoelens je dagelijks leven I verstoren". waarde op bijna veertig miljoen gul den wordt geschat. In de verzame ling bevinden zich wereldberoemde stenen zoals de „Peregrina" (eens eigendom van Maria Tudor) en de befaamde Krupp-diamant Het long- ste geschenk van Burton aan zijn vrouw is een negenenzestigkaraats diamant die hem, naar men zegt byna vijf miljoen gulden neeft gekost. Wanneer de kostbaar versier de mevrouw Burton een opera of gemeengoed zal worden. Steeds meer vrouwen zullen per telefoon hun be langrijk deel thuis zal afspelen, stellingen opgeven zodat het „bood schappen doen" zich voor een be- Een snel functionerend bezorgingssy steem zal bij deze gang van zaken natuurlijk onmisbaar zijn. Een fac tor die in deze tijd van steeds schaar ser wordend dienstbetoon, een groot struikelblok lijkt bij het realiseren van zo'n winkel-toekomstbeeld al thans in Nederland. Misschien oob- ben ze in Frankrijk minder met het bezorgingsprobleem. Kerst (broek) pak Tuniekpak voor het feest rondom de kerstboom? Dan wel met een tu niek die glittert en glimt naar alle kanten: van zilverbrokaat (op pan talons van witte crêpe) of goudbro kaat (bij zwartsatijnen lange broe ken). Ook een mogelijkheid: een lang mouwloos vest van glinsterend materiaal, gedragen over een effen zwarte broekjapon. Kerstboomtip Het stille schijnsel van het kerst boomkaarsje is, omwille van de vei ligheid, een heel eind verdrongen door elektrische kerstboomverllchtin- Ni O EDE R VAN 50JAAR AANTAL GEBOORTEN (perl mijöêu bocden) UIT VROUWEN VAN 50 JAAR EN OUDER, Uit een onderzoek van dr. K. Dyer, van de Medical Research Council van Harwell (Eng.),blijkt dat Joego-Slavië en Albanië gere kend per 1 miljoen geboorten, in verhouding, het grootste aantal geboorten kennen bij vrouwen van 50 jaar en ouder. Voor West- Europa is het gemiddelde cijfer voor kinderen geboren uit moe ders van 50 jaar en ouder, tussen de 10 en 60 kinderen. In West- Europa komt Frankrijk echter met bijna 65 uit de statistiek naar voren. Deze grote verschil len ln vruchtbaarheid zijn nog niet te verklaren. gen Voor boom versierders die net klassieke kaarsjes prefereren, maar het. vanwege de aanwezigheid van kinderen, noodgedwongen met elek triciteit doen. is dit misschien een tip: zet niet alleen elektrische lichtjes, maar ook kaarsjes ln de kerstboom. Zolang de kinderen over de vloer zijn, kan de elektrische ver lichting branden. Na kinderbed tijd kunnen de volwassenen dan een beetje mediteren bij echt kaarslicht.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17