„Muziek maakt een eind aan de oorlog Padvinders worden als gekken gezien Paul McCartney vr |ohn Lennon in ien „exclusief" ipjf is geen terug Beatles Televisiegebeuren ATERDAG 20 DECEMBER 1969 H PAGINA I* I ITITTENHURST PARK „De rru- n irk van de jaren zeventig John. IU je willen vragen hoe die gaal klir- i. Wat denk je? Hoe wordt ,de „sound" de jaren zeventig? Blijft het groots, 'fdi ordt het nog magistraler?" IE JOHN LENNON: „Beterhet jordt heel veel beter. Ik bedoelhet niet anders dan beter werden. Het J altyd beter worden. Ons verdere le- Ki zullen we alleen maar met betere luziek te maken krijgen. Er is geen „Doel je op een bepaald soort mu- ra ;k,. jai JOHN LENNON: „Nee. De vooruit ing in de muziek is onbeperkt. Onein- L, ig. Ik bedoel, de Engelbert Humper- jnck van het jaar 2000 zal wairschijn- de Bob Dylan van nu zijn. en de Job Dylan van het jaar 2000 zal onge- hu 0fiijk zijn. Yoko en ik beschouwen ize muziek als een uiting van onze tijd ie muziek van nu. Maar voor de meeste 50] ónsen is onze muziek die van de ja- n zeventig of tachtig. Dat is de wer- lijkheid. Het zal toch op z'n minst of zes jaar duren, of misschien maar Q(J ree jaar Ik weet het niet. Het t eraan of ik optimistisch of pessi- Istiscli gestemd ben. Maar het duurt og wel een paar jaar voor deze muziek gemeen wordt geaccepteerd. Ons leven van dit moment, dat is onze ziek, en Zappa en de wereld On- reizen over deze aarde. Maar voor 0! mensheid lijkt mij dit alles nog te I r af („too far out"). De Doors en de tones, de Fleetwood Mac's en de Great Mpay Things, en al die anderen, die men met ons bezig zijn, we werken lemaal vanuit verschillende richtingen »ar één gemeenschappelijk doel toe Ik eb een diep geloof in de muziek. Mu ls oneindig". rid RP .„Heb je een voorgevoel hoe de muziek lat veranderen?" JOHN LENNON: „Ik weet het niet. denk liever niet vooruit, dan woiv ook niet teleurgesteld. Ik verwacht iets. waarom zou ik? Om teleurgesteld worden? Dat probeer ik te voorko- vój FOTOGRAAF JOHN DE ROOY had op het landgoed Tittenhurst Park een gesprek met John Len non en Yoko Ono. (Tittenhurst ligt een kilometer of zestig ten zuidwesten van Londen. Het onderwerp van de discussie was MUZIEK IN DE JAREN ZEVEN TIG. Hier volgt het uitgetikte ver haal, dat „exclusief" voor de j GPD-bladen is. stoel n), «n. Ik weet maar één ding zeker: het 911 lat verder. Er is geen terug. Ik geloof iet dat we weer teruggaan naai' bij- oorbeeld de muziek van de Jaren tier ig, ofik bedoel, er is absoluut geen >rag. De muziek zal altijd refereren aan -of. velleden, maar welke kant net op Ik weet het niet. Alle richtingen P^n mogelijk, onbeperkt. Twee. drie lar geleden had ik niet in de vrijheid nti kunnen geloven, ik had me die Elfs niet kunnen voorstellen". „Laten we even praten over de Plas- ic Ono Band. Dat is toch muziek, die icht bij de jaren tachtig ligt. Of denk daar anders over? We hebben gezien e George Harrison op een bepaald Dmcnt zün gitaar neerlegde en door- eelde op de sitar. Hij wilde verder en os een ander instrument. Dat was ieuween nieuw detail in de mu- iek. Heb jü met de Plastic Ono Band ieuwe dingen gedaan? Heb je ge- ocht naar nieuwe expressiemiddelen in ie muziek?" JOHN LENNON: „Ik weet niet hoe ik pt moet zeggen YOKO ONO: „De Plastic Ono Band Set belangrijkste is niet de sóórt muziek Je maakt, maar de betrokkenheid bij Je muziek. In de Plastic Ono Band is ledereen aanwezig". JOHN LENNON: „In de laren ze ventig zul je de Plastic Ono Band gelijktijdig in iedere stad waar ook ter wereld kunnen horen Want je bent er zelf bij betrokken. De Plastic Ono Band. dat ben jij. De Plastic Ono Band zal zich laten zien en horen in elke belangrijke stad van deze ivereld. Die kant gaat het zeker ov met onze muziek. De hele wereld zal van ons horen. We heb ben de Telstar televisie per satel liet om de hele wereld te omspan nen met een grote, gelukkige show. Die kant gaat het op." „Ik wil je nog iets anders vragen. Zo'n v0f jaar geleden waren de con certzalen gevuld met een min of meer hysterische menigte. De concertzalen werden kort en klein geslagen. Als je dat nu vergelijkt met wat er vandaag aan de dag gebeurtEen paar dagen geleden was ik in Londen, in The Roundhouse, bij een concert. De groe pen werden opgezweept door hun eigen muziek, opwindende muziek maar er gebeurde niets. Geen geweld. Geen ver nielingen. De mensen luisterden rustig, hun stemming was mild en vriendelijk. Iedereen genoot letterlijk in stilte". JOHN LENNON: „Ik geloof, dat ik dat wel begrijp. De musici gaan veel vér der nu. Toen de rock and roll kwam. was dat niet voldoende om Je te bevre digen. Het maakte onrustig, je werd er opgewonden van. Muziek waarop je eigenlijk geen antwoord had. maar dat is tegenwoordig anders. De muziek is volgroeid. Er is iets aan toegevoegd" „Dat geldt ook voor de muziek van de Beatles. Ook bü de Beatles in den be ginne een hysterische massa, weinig echte luisteraars". JOHN LENNON: Je hebt gelijk. Vijftigduizend schreeuwende men sen: dat was de muziek." „En we leven nu in een tijd dat er driehonderdduizend mensen komen luis teren. Je hebt dat zelf meegemaakt bü de happening op het eiland Wight. Daar heerste drie dagen lang volmaakte vre de. Bü het concert in Woodstock (USA) waren er zelfs bijna een half miljoen mensen. En ook daar geen ge weld". YOKO ONO „Vergeet ook niet dat de mensen zich destijds in een act ver borgen. Ze maakten een toer. Ee.i show. Ze droegen een maskerDrugs wa ren nodig om high te worden tot in de hoogste graad. Het was in zekere zin bedrog. De inzet van de artiesten was kunstmatig, uitsluitend bedoeld om te projecteren. De .©ut, die werd gemaakt, was dat het publiek voor dit soort hel dendom koos en de rust en het gevoelige negeerde. De mensen vielen voor dit ver toon van macht eigenlijk precies het zelfde als de hysterische bijval die Hitier heeft gehad. Ik kan het niet an ders zien". „Heb je een verklaring voor het feit dat de muziek van nu bijvoorbeeld Abbey Road niet dat gewelddadige effect heeft op de mensen? Ik doel niet alleen op de jongeren, maar ook op de wat oudere jongeren de mensen tus sen de twintig en de dertig: het publiek van de Beatles dus". JOHN LENNON: „Ons publiek is met ons opgegroeid, weet je". „Dat is natuurlijk wel waar. maar de inuzick is ook gegroeid en wel in een andere richting dan het publiek. En toch blüven publiek en muziek, zeker waar het de muziek van de Beatles betreft, bü elkaar. Hoe verklaar je dat?" JOHN LENNON: „Ik geloof omdat Abbey Road nog steeds beperkt u. Mu zikaal beperkt". „Hoe bedoel je dat". JOHN LENNON. „Ik bedoel gewoon muzikaal beperkt. Abbey Road is niet „Life with the lions" <2e elpee van John en Yoko», het is ook niet Frank Zappa. Begrijp je? Abbey Road heeft korte merkwaardige volksliedjes, zoals Max well's silver hammer. De oma's van deze wereld vinden dat fiine muziek. Ik be doel, als de Beatles door blüven gaan dit soort muziek te maken, zullen ze al tijd een wereldpubliek houden. „En is dat de opzet?" JOHN LENNON: „In zekere zin wél, Ja Persoonlijk heb ik er genoez. v.m. Daarom maak ik op het ogenblik ande re muziek. Het is te beperkt, allee.! aar Beatles-muziek. „Maar de Beatles zullen toch wel blüven? Jullie gaan toch door? Jü. George, Ringo, Paul JOHN LENNON: „Als alles goed gaatIk iveet het niet. Ik maak geen plannen Als roe het samen blijven maken in de studioHet is een enorm werk, weet je. Als we het niet meer zien, als we het nie' meer kunnen maken, dan stoppen we gewoon. Op het ogenblik zijn we individueel bezig. Het ging even niet meer. samen We voelden ons ver krampt." „De dialoog tussen musici en luisteraars. Pas nog heb ik dat kon- takt meegemaakt, in een mate die een paar jaar geleden niet bestond. Hoe is dat gegroeid?" JOHN LENNON: „De mensen van nu zün misschien gevoeliger en meer re laxed. Ze staan meer open voor elkaar, ze willen ervaringen uitwisselen. Als we onszelf terugbrengen tot wat we werke lijk zün, dan houden we allemaal van elkaar, dan warden we één. En als we de angst voor elkaar hebben overwon nen en naar elkaar toe durven gaan. dan kunnen we ons gezamenlijk uit drukken in de muziek en in vredigheid. YOKO ONO: „De nieuwe mens luis tert naar woorden, die oprecht gevoel en rust in zich herbergen. Ik denk. dat die ontwikkeling zich in de jaren zeven tig zal voortzetten". „Ik wil even op Je woorden door gaan. Ik heb me afgevraagd of de mu ziek altijd een boodschap moet heb ben. Ik weet het niet. Ik weet wél dat ik in veel muziek niets van een missie bespeur. In andere muziek is er die ge heimzinnige dialoog tussen de artiesten en hun publiek. Waar komt dat kon- takt vandaan?" JOHN LENNON: „Uit de ziel. uit het innerlijk. Toen de Beatles nog in clubs speelden was er uitwisse ling. In Hamburg hadden we die dialoog. Later verloren we die, toen we voor duizenden zongen. Je kon toen geen banden smeden, want de mensen waren niet rustigniet har monieus gestemd. Maar in de be slotenheid van de clubs luisterde het publiekheel rustig en vredig. En als George en ik iets aan he' doen waren op de gitaar en we op een goed moment voelden dat we het hadden „h e t". weet je weldan had de club het ook. Dc mensen kwamen dan naar ons toe: ze gingen meespelen." Later was dat weg. De rage kwam. de manie, en we moesten bouwen aan ons image van artiesten. Nu is het an ders. de groepen die nu spelenik be doel. het publiek is beheerst („cool"), is op gelijk niveau gekomen met de ar tiesten. Speler en luisteraar zyn een een heid geworden, een hippe eenheid. De mensen zien de musici niet meer als an ders dan ze zelf zijn. Dat is het gewoon. De luisteraars zün geen artiesten, om dat. ze veel liever luisteraars zün. En deze ontwikkeling gaat verderin die sfeer kan de musicus naar nieuwe we gen zoeken. „Dat is volgens jou de toekomst?" JOHN LENNON: „Ja. We gaan toe naar het televisie-gebeuren, overal ter wereld. We gaan toe naar de grote, over donderende show van mensen, die sa men spelen en dansen Overal". „De televisie onder de mensen, de televisie in de straten JOHN LENNON: „Ja. want daar hoort de televisie. In de straten is het leven Overal moet de blüde show zün". „Dat zou je echt gelukkig maken?" JOHN LENNON: „Dat zou fantastisch zijn. Het prachtigste moment in mün le ven was de boodschap voor de miljoenen het „All you need is love" via Telstar De miljoenen overal ter wereld ontvin gen gelyktUdig deze heerlijke boodschap. Mick Jagger) was erbij, iedereen uit swinging London zong met ons mee. Het was byna de jam-sesslon. die ik mij voor de toekomst wens. Die kant moeten we op. „John, wat verwacht Je voor de jaren zeventig?" JOHN LENNON: „In de Jaren zeven tig zal er een einde komen aan de oor- l»Dg in Vietnam" „Hoe? Door middel van wat?" JOHN LENNON. „Door middel van de muziek, onder andere. Alle mensen samen kunnen een einde maken aan die ellende. We maken een goede kans. van af 1970" Als het woord „padvinderij" valt. y a zie je over het algemeen de gezich- jUten betrekken. Het lijkt wel of mét dit woord een besmettelijke ziekte wordt aangeduid, die we net als in ie middeleeuwen moeten buiten- iluiten. Voetballen, korfballen, basketballen I-sociale jeugd bezig houden, schijnt tres heel normaal te zijn, maar ben Je lid 'an een padvindersgroep dan word je niet meer voor vol aangezien. Je wordt »geliö geplaatst in een rijtje gekken, die als |0jj hobby hebben: kamperen, iedereen te helpen ook waar niemand anders helpt en tenminste iedere dag één goede daad te doen. Ligt er bü voorbeeld iemand in het water, dan is het aantal mensen dat toe staat te küken hoé die persoon verdrinkt, over het algemeen erg groot Is er een echte padvindei Ln de burnt, dan wordt van hem verwacht dat hij die persooi zal redden. Zou hü het niet doen, om dat hü bijvoorbeeld niet kan zwemmen dan spreekt men daar schande van Helaas is er niemand die er op dat mo ment aan denkt, schande van zichzelf te spreken. Waarom veroordeelt een buitenstaan der de padvinderü. of bepaalde onder delen ervan? Is het om net uniform tegenwoor dig al lange broek), het tikje militaris me (vlag hijsen in de houding staan discipline), de programma's die niet aan spreken, de vrees om uitgelachen te worden als je zegt dat Je padvindei bent? Of is het ook heel vaak een men gelmoes van Jaloersheid van vroeger, toen de beweging büna alleen openstond voor de élite en onbekendheid met deze rorm van jeugdwerk? Ter informatie iets over deze jeugd beweging. Ze werd opgericht door Lord Baden Powell, de beroemde mafeking held. Het gevolg hiervan was. dat de padvinderü ln het beginstadium nogal op militaire 'eest geschoeid werd. wat echter vooral na de 2e wereldoorlog verdween. Mo menteel is alleen nog de opbouw van de vereniging over, die er enigszins aan doet denken. De opbouw van een Groep is als volgt Welpen van 7 tot circa 11 Jaar. Deze hebben over het algemeen niet over be langstelling te klagen. De daaropvolgen de afdeling, de Verkenners van 11 tot en met 17 jaar, echter wel. Dan volgt er nog een groep van „bejaarde padvin ders". de echte doorzetter, de Voortrek kers. De leiding van een groep is ech ter ook weer een zorgenkind. Bü de Troep (verkenners worden de Jongens ingedeeld in groepjes (pa trouille). met aan het hoofd een erva ren verkenner (patrouilleleider!De lei ding bestaat uit een algeméén leidei (hopman) met één of meer assistenten vaandrig). Wat doen ze zoal? Het belangrykste is het zomerkamp. Er wordt dan in de ogen van buiten staanders zeer primitief gekampeerd. Ze slapen in tenten zonder luchtbedden, ko ken op houtvuui en maken hun eigen meubels. Vaak is er een dag waarop ze zelfs zonder pannen moeten koken De programma's in zo'n kamp zü" sport "voetbal, volleybal, handbal, soft bal), spel. trappersbaan (zoiets als een stormbaan in dienst), kampvuur, hiken (zwerftocht te voet) Wekelüks houden ze echter ook oü- eenkomsten op zaterdagmiddag in de Koppehinksteeg 4 (nabij de Kaas markt), drie hoog, van kwart over twee tot zes uur. Dar kun je van alles ver wachten, zoals sport, spel, excursies kaartwerk, bruggen bouwen, schetsen zwemmen, foto's afdrukken, telefonie. J. P. vah Borssum Waalke Hoge Ründifk 90 A. Leiden Kunt u mij misschien precies ver tellen waar u al die informatie over de eventuele dood van Paul Mc Cartney vandaan heeft gehaald? Om het u eerlijk te zeggen: Ik ge loof er geen barst van. Persoonlijk ga ik niet af op foto's en eventuele teksten. Nee, ik luister naar de mu ziek. en laat lk u vertellen, dat Paul zo'n aparte techniek heeft van me lodieën schrijven, dat het onmoge- lijk ls om aan te nemen, dat er een ander voor hem in de plaats zou zijn verschenen. Om even toch te vallen over uw op merkingen op de foto's van Magical Mystery Tour. blz. 10: Paul staat vol gens mü inderdaad op sokken. Heeft u pas niet iets geschreven over Sandy Shaw, die eerst altüd optrad op blote voeten en nu niet meer en ze draagt de volgens u ook broodnodige bril? Is het soms onmogelük dat Paul zün lin- kerbovenlip heeft beschadigd? Kük. men kan een heleboel dingen gaan veronderstellen en daarop door gaan borduien. Tussen twee haakjes: volgens mü heeft u een verkleinglas gebruikt bü de hoes van Abbey Road. Paul heeft duldelük een sigaret, en let wel „met fil ter!" ln zün rechter hand. En dan nog iets. George draagt op de foto van de hoes van Rubber Soul ook een spijkerbroek Die draag ik ook .eel. Ben ik dan soms ook een grafdelver? En dan als laatste wat ook heel belang- ï'Ük ls: Kunt u geloven dat een stand-in de naam voor wie hü zich doet voor komen en de andere Beatles Paul's eventuele dood als sensatie gebruikt rou- ien hebben? PS 1: Was net wel Paul McCartney, die dit afgelopen jaar met Linda East man is getrouwd? PS 2: De Stones hebben Brian Jones' dood toch ook niet verzwegen? Bij hun optreden In Hyde Park hielden ze zelfs één minuut stilte voor de overledene. Hopende hier zeer vele Beatle-fans een plezier mee te hebben gedaan, Fred KoudÜzer. Mamixstraat 60. Leiden-2.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15