Rijnsburgse bloemenveiling Een lakei is ook maar een mens TULPENTOER in Reportage Cees Combee Foto's: Jan Holvast PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD SATERDAG 20 DECEMBER 1 I KIJNSBURG Kersttijd-bolbloementijd. In bijna geen enkele huiskamer ontbreekt een boeketje tulpen, narcissen of hyacinten en de laatste jaren treft men ook meer en meer hyacinten in plastic potjes aan. Voor Rijns burg zijn het gouden dagen. Zeker, er wordt in de kassen van 's morgens vroeg tot Er is op het gebied van de kerst viering wel wat veranderd. Vroeger nam men genoegen met een paar takjes groen, wat wit gemaakte den- neappels en een kerstboom. Tegen woordig treft men tulpentoeven, va zen met narcissen en hyacinten en kunstig opgemaakte bakjes met bol bloemen in de huiskamers aan. Het geeft iets feestelijks, die bloemen pracht. In dit donkere en vaak kou de jaargetijde proeft men iets van de lente De banken in de grote, van twee klokken voorziene veilinghal van „Flora" in Rijnsburg zijn deze da gen overbezet. Exporteurs, binnen landse handelaren en bloemenverko pers hebben de plaatsen ingenomen. Ze tellen graag een behoorlijk be drag neer voor een bosje tulpen of narcispen. De kopers weten, dat deze bolprodukten een grif afzetgebied een bos tulpen met lange stelen bij voorbeeld. meer kost dan in 1968. Wat heeft de Rijnsburgse kwekers parten gespeeld? Deze vraag legden we voor aan de heer N. H. Hemmes, de algemeen vertegenwoordiger van het bestuur van de veiling „Flora". Hij vertelt: De moeilijkheden voor de broeiers begonnen eigenlijk de af gelopen zomer al. Het warme weer was prettig voor de vakantie gangers, maar niet voor de kwekers van bolbloemen. De bollen werden onder zeer hoge temperaturen ge rooid, waardoor de overgang naar de 's avonds heel laat gewerkt, maar daartegen over staat, dat de bloemen zeer gevraagd zijn en voor hoge prijzen van de hand gaan. Niet alleen het binnenland, doch ook het buiten land toont grote belangstelling. In deze dagen voor kerst komt het voor, dat men in de Rijns burgse veiling „Flora" tweemaal afslag houdt. den heeft men onderling de proble men, die aan deze wijze van in bloei trekken kleven kunnen bespreken en ervaringen kunnen uitwisselen. Stijgende omzet Heeft men in Rijnsburg en om geving dit jaar, gezien de grote vraag naar bolbloemen in de kersttijd van 1968, meer bollen uitgezet? De heer Hemmes grijpt de telefoon en heeft even een kort gesprekje met de chef van de afdeling koelhuizen van de veiling. Dan zegt hij lachend: De „Flora" zijn. Het is de grootste bol- bloemenveiling van de wereld. Jaarlijks stijgt de omzet. De kerst week 1968 gaf een bloemenomzet te zien van f 1.654.271,71 tegen f 1.495.867,21 in 1967. Een respecta bel bedrag. Wat zal dit jaar brengen? Nog een paar cijfers over 1968. vraagt Flora's manager Hemmes: in december 1968 werden er 880.579 bos sen tulpen le soort verhandeld tegen een gemiddelde prijs van fl,75 per bos. In 1967 waren het 581.014 bossen tegen gemiddeld f 2,05. Oorzaak van het dalen van die gemiddelde prijs met f0.30: de handel zag geen kans de aanvoer van ongeveer 300.000 bos sen meer voor de gemiddelde prijs van f 2,05 te verwerken. Hoe het dit jaar, met de vermoedelijk nóg gro tere aanvoer, zal worden is nog niet bekend. Wisselvallig Handelaar Leo van Duijn: We wachten maar af. Als handelaren zijn we blij. dat we een goed bosjes tul pen voor een redelijke prijs aan onze afnemers kunnen aanbieden, 'k Ver wacht wel, dat de afgesneden tulpen met lange stelen heel wat duurder zullen zijn dan vorig jaar. Maar. je weet het nooit. De handel is een wisselvallig beroep. Vraag en aan bod spelen een belangrijke rol. Vraag is er tegen de kerst wel. Dat staat vast. Hoewel in de kersttijd de binnen landse handel de grootste afnemer is aan de Rijnsburgse veiling wor den er toch heel wat bolbloemen naar het buitenland geëxporteerd. Meer en meer haalt men in het buiten- kand tijdens de feestdagen een bloe metje in huis. Vooral in de grote ste- zullen vinden. Immers, de kopers kij ken in deze dagen niet op een dub beltje. Kost wat kost willen ze een bloemetje in huis hebben. Al was het alleen maar om moeder-de-vrouw mild te stemmen in deze, voor haar toch zo drukke, feestdagen. Er is heel wat aan vooraf gegaan voor de bolbloemen uit de kas kon den worden aangevoerd aan de vei ling. De Rijnsburgse „trekkers" heb ben er dit jaar grijze haren van gekregen. Het broeien geschiedde niet zonder de nodige problemen. Maar.de Rijnsburger zou geen Rijnsburger zijn als hij daar geen oplossing voor wist te vinden. De bolbloementrekkers zijn er toch in geslaagd hun produkten tijdig op de markt te brengen. Met forceren kan men eventueel ook veel bereiken. Het gevolg van al die trubbels is wel, dat In de veilingzaal van de bloemenveiling „Flora" in Rijns- burg worden de op wagens voor gereden bloemen met twee klok ken geveild. Aan beide zijden be vinden zich tribunes, waarop de kopers hebben plaatsgenomen. Door dit tioee-klokkensysteem gaat het veilen vooral in druk ke perioden, zoals met Kerstmis razendsnel. worden er in die warenhuizen kleine bloemenexposities ingericht. De Hil- legommer Cock Veldhuis is er de ontwerper van. In Zwitserland is het heel gewoon, dat men een bosje bloe men in een warenhuis koopt. N. den Heiier: Je moet zorgen, dat de bui tenlandse afnemers kwaliteitspro- dukten krijgen. Daar heb ik altijd voor gezorgd. Vandaar, dat we er in Zwitserland zó opstaan als Rijns burgse handelaren. Migros doet graag zaken met ons. Ze weten, dat de Rijnsburgse kwekers een goed produkt afleveren en dat ze door de geregelde aanvoer de warenhuizen tijdig kunnen bevoorraden. Good-old Teun Kralt Czn heeft met ziin, helaas overleden vrouw een belangrijk steentje bijgedragen om Zwitserland de overtuiging te schenken, dat Rijnsburg als groot ste bolboemenveiling iets goeds op de markt weet te brengen. Niet alleen op het zeer gespecialiseerde gebied van getrokken bolbloemen. doch ook als het anjers, chrysanten en andere bloemen betreft. Hij heeft in het Zürichse stadhuis menig bruidje ver rast met een boeket Rijnsburgse flo ra-kinderen. Een aanbieding, die vaak van de zijde van de bruid (na tuurlijk met toestemming van haar kersverse man) beloond werd met een welgemeende zoen. Strijdbare Teun Kralt is heel zyn leven lang een waar propagandist geweest voor de bloemen. In binnen- en buiten land. Ennóg kan hij het niet laten Amerika Exporteurs verwachten, dat Ame rika dit jaar ook een belangrijke rol zal gaan spelen in de afzet van bol bloemen in de tijd van december tot april. Vorig jaar gingen er ook al zendingen heen. Men heeft er zeer goede contacten en verwacht, dat de export naar dit land aanzienlijk zal stijgen. Afstanden spelen geen rol meer. Vier en twintig uur nadat het vliegtuig Schiphol verlaten heeft zijn de bloemen allemaal op de plaats van bestemming. West-Duitsland is en blijft de beste afnemer. Dagelijks gaan er tientallen autoladingen vol naar onze oosterburen. In deze tijd van het jaar natuurlijk bolbloemen. Ze worden er grif verkocht. Er zijn zelfs Rijnsburgers, die ze daar zelf aan de man brengen. De uitvoer naar Frankrijk is niet best. Men wil daar Karren vol met allerlei bloemen tulpen, narcissi hyacinten staan in de aam hal gereed om voor de Fl klokken te worden gebracht. wel bloemen invoeren, doch dan de prijs laag zijn. De handel met geland schort door de mom t| maatregelen. De Rijnsburgse hi laren hopen, dat daarin verbei komt als Engeland in de EEG i L| genomen. Nu is export naar dat geen aantrekkelijke zaak, temea omdat men maar de helft vaa factuurbedrag uitbetaald krijgt rest geruime tijd op een E bank moet deponeren. De heer Hemmes op de val Rijnsburg is weer op zijn tulpe Toch moeten we steeds bij de zijn, want de buitenlandse ca rentie, vooral wat betreft de aj is moordend. In Italië is de t teelt sterk in opkomst. Vroege San Remo het centrum en nu Pescia, dat de toon aangeeft. Er den daar vorig jaar 374 miljoa l jers aan de veiling aangeba Daarmee heeft men het Ned< se veilingtotaal ver overtroffen! koelhuizen wel wat te groot werd. Eenzelfde probleem deed zich voor bij het halen van de bollen uit de koelhuizen en het poten in de kas sen. Ook toen was het verschil in temperatuur van dien aard, dat het belmmeringen veroorzaakte bij de groei van de plant. In Rijnsburg is men name lijk thans overgestapt op de vyfgra- denteelt van tulpen. Ze worden nu niet meer in kistjes geplaatst, maar direct vanuit het koelhuis in de kas sen. In die koelhuizen worden ze ge conserveerd om snel tot bloei te ko men. Vroeger gingen de bollen eerst in kistjes. Dat leverde, vooral bij vorst nogal moeilijkheden op. Ze gaan nu direct de grond in er blij ven daar staan tot ze bloeien en de bloem gesneden kan worden. Deze teelt vereist wel veel inzicht van de kweker. Door de voorlichtingsavon- vijf graden teelt is verdubbeld. In 1968 stonden er 25.000 kisten met 250 tot 350 bollen in de koelcellen en dit jaar maar liefst 50.000. Dat had ik zelf niet gedacht. De officiële cijfers liegen er niet om, evenmin als het feit, dat de kwekers ze ook in derdaad hebben uitgezet. In deze dagen voor kerst heerst er in het Rijnsburgse „Flora" weer de gezellige sfeer, die deze veiling vooral tegen de feestdagen kenmerkt. De Rijnsburgers zien altijd weer met een zeker verlangen naar deze tijd uit. Ze weten dat zich dan de gehele bloemenhandel, die in de weken daarvoor noodgedwongen was uitge weken naar Honselersdijk in ver band met de chrysantenaanvoer, zich weer op „Flora" concentreert. Men zegt: Rijnsburg is weer op de tulpen- toer! En dat is zo, want om tulpen bloemen te komen, moet men bij I Een kweker laadt de aange voerde tulpen uit zijn auto op een veilingkar. Hij is natuurlijk be- nieuwd voor welke prijs ze zul len worden afgedrukt. den. Vroeger deed men het af met wat dennegroen en -appels. Zwitserland Zwitserland importeert al onge veer vijftien jaar lang bolbloemen. Dat land is een zeer gewaarde klant van de Rijnsburgse veiling. Expor teur N. den Heyer heeft de spits af gebeten bij die export naar Zwitser land. Enhij is nog steeds de j toonaangevende handelaar. Contrac ten met het grote winkelconcern Mi- I gros waarborgen een flinke af- j zet naar dat land. Van tyd tot tyd 1909. Tiuee dames wandelen op een zonnige voorjaarsmorgen over de nog niet drukke Boule vard in Scheveningen. Zij hielden met de ene hand haar parasols boven zich, terwijl ze gracieus met de andere hand haar sleepjaponnen iets ophiel den. Vijf passen - niet vier! - dat was volgens protocol en protocol moet ge handhaafd blyven, waar zou 't an ders naar toe gaan. nietwaar ach ter hen liep rèchtop een statige la kei in zijn kleurige rood, goud en blauwe livrei, een goud gegalonneer de hoge hoed met oranje kokarde op, terwijl 10 meter achter deze een hofrijtuig bespannen met twee paar den stapvoets reed. zodat de schaar se voorbijgangers wel moésten zien; dat is Hare Majesteit de Koningin! Rondom de dames en de lakei dartelde een hondje, telkens weer vóór de voeten van de lakei, die daardoor moeite had zyn lat-houding te be- waren. Tussen deze en het rijtuig liep op het trottoir een 12-jarige Leidse jon gen, die bij een kort tevoren van Leiden naar Den Haag verhuisd neefje te logeren was. Beleefd had den zij hun petje, zo'n 5 baans met een knoopje er bovenop, voor ,de Koningin afgenomen, die hen na tuurlijk niet opmerkte en in geani meerd discours met haar Grootmees teres verder wandelde en zo nu en dan eens omkeek of de lakei wel zijn 5-passen afstand bewaarde want daar stond H.M. op en of het hondje ook volgde. Maar telkens schoot het diertje tussen de geslobkousde benen van de lakei door, tot opeens hij blééf rechtop lopen zijn rechtervoet uit schoot en 'n flinke schop tegen het lastige en verwende schoothondje gaf. dat dadelijk jankend naar zijn meesteres stoof, die natuurlijk direct omkeek op dat gejank, terwijl óók de lakei, meesterlijk toneelspelend, „hevig ontdaan" en bóós achter zich keek naar de twee jongens, alsof een van hèn en met hijzelf, het diertje geschopt had! De Grootmeesteres nam meewarig het verwende gedierte op, een kor te wenk van de Koningin tegen de lakei, die deze wenk dóórgaf aan de I koetsier, die zijn paarden even aan- j zette, Hare Majesteit „steeg" met I haar begeleidster in de équipage, ter wijl de omstanders die iets nader bij waren gekomen, naar de trant De boulevard in Scheveningen in het begin van deze eeuw. Zo onderdanig waren onze nieren. (Foto welwillend voor dit kei afgestaan door de bek kunstschilder-collectionew Paul Citroen in Wassenav dier dagen, allereerbiedigst ond j nig diep bogen. De Leidse jo zetten toen ook maar hun petje af, de lakei klom schielijk na( koetsier op de bok en H.M. de Boulevard. Nagestaard door de lachende se jongens, die zich niets aa ken van de bóze blikken van kei! Och zelfs een lakei is ook 'n mens! DOLF SCH]

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12