eiderdorper wint f 25000,- Hefbrug Alphen ontzet Show van „Avibus" Promoties En Praag zuivert maar door mELDPRTJSVRAAG VAN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST l AFWIKKELING VAN GIROKAARTEN TE VERSNELLEN Hf arktactie voor Amerika <C GUP GEEFT POLITICI DE SCHULD Volleybal voor scholieren Schaatsen in Jf armond am Fissenebeker Oorlogsmisdadiger klaagt Nederlandse journalisten aan OPHEFFING IN VS VAN TIEN LANCEERBASES Concert in „Hofwijck" Inbraak bij Coöp. Deel Utrecht en Walcheren zonder stroom VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 LLIDSCH DAGBLAD (Door Cees Com bee) ERDORP De technische hoofdambtenaar van de heer A. A. Spanjersberg (38) uit Leiderdorp, heeft de tionale jubileurnprijsvraag van de Postcheque- en Giro- «ewonnen. In de Rolzaal in Den Haag werd hem van- in het bijzijn van zeer veel genodigden, deze hoofd- rerhandigd. Een bedrag van ƒ25.000 was de beloning iderhalf jaar denken, tekeningen maken en wat er al omt kijken om een machine te ontwikkelen (op papier voor het eenvoudiger verwerken van de giroformulie- z'n vrije tijd heeft de heer Spanjersberg opgeofferd om 1 te bereiken. Zijn inzending had als motto: „Autogiro". ezellig ingerichte woning aan de Beatrixstraat in Leiderdorp we een gesprek met deze internationale P.C.G.D.-jubileum- Igwinnaar. De heer Spanjersberg, een innemende en rustig figuur, liet aanvankelijk niet blijken, dat hij wel wat ver door de uitslag. Lachend zegt hij: „Ik kreeg nu bijna twee tden de prospectus van de prijsvraag in mijn bezit. Na aan- doorlezen, dacht ik. daar moet ik maar eens aan meedoen, n lukt het me. Ik ben altijd met die dingen bezig. Het is een an me." Spanjersberg tovert uit de vele mappen op zijn een boekje te voor- Iomfantelijk steekt hij het ogte. Daarmee is het be- rertelt nij. Hier staat de We lezen: het ontwikke ien zodanige methode voor en pen of balpen aanbren- de nummerieke Jnformatie Irachtgever, dat deze in- machinaal kan worden ge- erd. alsmede het ontwer- een aan deze methode giro-formulier, dat vol de omschreven eisen en Anderhalf jaar iirect al in de gaten, dat ijdrovende bezigheid zou De hoofdprijswinnaar na- Neen, dat niet. al wist at er heel wat uurtjes in tan zitten Het heeft me k in die anderhalf jaar al tijd gekost. Ik vond het niet erg toen ik eenmaal Het intrigeerde me. Een je voor ogen. namelyk om mogelijke oplossing te vin- e avond spoedde ik me na laar boven en ook op mijn idagen en zondagen ver- mee tal tussen de steeds berg van papieren met igen en schetsen op het miin werkkamer. En iteeds boeiender, toe worden de grijsblauwe en dat zal voorlopig ven zo blijven tot de ma- wikkeld is na het bin- bij de girokaontoren in en Arnhem naar de tien ra in ons land gestuurd er dan 800 vrouwelijke al ten zijn daar dagelijks stroom van girokaarten op rekeningnummer te con ti als dat is gebeurd gaan ponsmachine om verwer- le computers in Den Haag i mogelijk te maken. Het arbeidsintensieve en kost- iedenis, die bovendien ver werkt in de afwikke- de giro-opdrachten van de mders. stcheque- en Girodienst larin verandering bren- ht daarom naar mogelijk- snellere bewerkingsmetho- ten realiseren. Hoofddoel goed als volledige auto- lying-spot-caniera Spanjersberg met de zijn haar strijkend: Een- as die opdracht niet. Het wat tjjd gekost voor ik in mijn hoofd had naarna moeilijkste nog het op twikkelen van de machine, maal duidelijk geschre- len kan lezen en die ook ponsen. Ik wilde name- girokaartensysteem laten nu is. Aan de vorm van de eb ik enkele wyzigin- gebracht. Er moeten wel worden gedrukt, waarin cijfers van het bedrag en het gironummer duidelijk schrijft Als dat gebeurt moet de machine door aftasting met een flying-spot- camera de rest doen. Er zijn wel machines, die het handschrift kun nen aflezen, doch deze zijn beslist niet geschikt voor het giro-systeem. Ze waren er al voor de prijsvraag werd uitgeschreven. De gelukkige winnaar bladert nog even in het prijsvraagboekje. Dan ineens werpt hy een blik naar zijn vrouw. Dankbaar komt het uit zijn mond: Ze heeft me fantastisch ge steund en gestimuleerd en..iedere dag weer met m'n onderzoekingswerk meegeleefd. Niet alleen voor mezelf, maar ook voor haar is het zo leuk dat mijn inzending boven op de stapel terecht is gekomen. Er waren 509 deelnemers uit alle delen van de wereld: Japan, Amerika, India. En geland, Frankrijk. Italië, West- Duitsland en noem maar op. De De heer A A. Spanjersberg Foto LD/Holvast LEIDEN De club van vogellief hebbers „Avibus" houdt momenteel een show in huize St. Leonardos, Haag weg 14 in Leiden. De leden heb ben een groot aantal vogels in zeer gevarieerde soorten ingezonden De meesten 441 kwamen uit Ne- tentoonstelling staat open voor het derland. 'k Heb toen ik aan I publiek: vandaag en morgen van het werk was nooit rekening gehou den met de mogelijkheid van 't win nen van een prys. Doodeenvoudig intrigeerde me het probleem. Maar 't is wel machtig, dat ik nu eerste ben geworden. Ik ben er erg gelukkig mee. Haastig voegt hij eraan toe: Mijn vrouw natuurlijk ook. Mevrouw Spanjersberg knikt lachend, 't Is een bekroning van z'n doorzettings vermogen, zegt ze. Hij heeft van die oplossing een heel boekwerk ge maakt. Negentig pagina's met veer tig tekeningen, tekst en talrijke ta bellen. De jury voor deze wereldprijsvraag bevatte geen enkele Nederland se P.T.T-gedelegeerde. Zij bestond uit de heer E. Struyf, directeur-ge neraal van de Belgische Posterijen, prof. dr. ir. L. Kosten, hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft en prof. Ir. P. K Noordenbos, hoogleraar aan de T H in Ensche de. Aan de prijsvraag is voor het merendeel deelgenomen door „idee enmakers", die niet verbonden zijn aan de posterijen in welk land dan ook. Uiteindelijk bleven er na bestudering van de 509 inzendin gen 27 over, waaruit een keuze werd gemaakt. Hoe het zal gaan met de door hem op papier ontworpen machine kon de heer Spanjersberg niet ver tellen. Hij wist wel, dat er octrooi op was aangevraagd en hy voegde er aan toe. dat het heel goed mo gelijk kan zijn. dat er nog verande ringen in worden aangebracht. Dat is een zaak van de P C G D. Maar dat is van later zorg. Er zal bin nenskamers met deskundigen nog wel uitvoerig over worden gespro ken. De kans is echter groot, dat deze handschrift-leesmachine in de toekomst bij het verwerken van de giro-kaarten zal worden gebruikt Dr. Neher-laboratorium De heer Spanjersberg <38» is vijf tien jaar in dienst van de P.T.T. Na twee en een half jaar opgeleid te zijn aan het opleidingscentrum van de P.T.T. te Wassenaar werd hij verbonden aan het Dr. Neher-la boratorium in Leidschendam. Daar ontwikkelt men apparaten voor de automatisering van de poste rijen. zoals de automatische sorteer- machines voor de grote postkanto ren. De heer Spanjersberg legt zich daarby in het bijzonder toe op de elektrische besturing van deze ma chines. Het echtpaar Spanjersberg heeft eerst in Leidschendam ge woond en mag zich nu al weer acht jaar Leiderdorper noemen. De officiële prijsuitreiking ge- de adventsactie ten bate schiedt dus vanmiddag in de Rol- Amerika. De marktbezoe- zaai in Den Haag en zaterdagmid- fen gelegenheid een brief dag hopen de heer en mevrouw privé adres in Zuid-Ameri- spanjersberg <van vijf uur af» in iden. Hierdoor wordt een hun woning Beatrixlaan 15 in Lei- k contact gelegd Daarnaast derdorp te recipiëren voor vrieden vorm van een krant en fol- j en bekenden Op de zaterdagmarkt de stand van Experimen- twerk der Leidse Hervorm tnte bijzondere aandacht ge 10 uur 's morgens tot 10 u. 's avonds en zondag van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds Aan de vogelshow is een onder linge wedstrijd verbonden. Vijf keur meesters hebben gisteren de beste vogels aangewezen. De hoofdprijs- winnaars zijn: J. Broekman verenigingskam pioen» met 'n gordelgrasvmk. 89 p C. Jansen (kamp. open klasse» met oranje rode kanarie. 88 p.; J. Broek man iere-prijs gemeente Leiden»; W. Ouwerslcot -ere-prijs Nieuwe Leidse Courant)L. Cornet (ere prijs Leidsch Dagblad». Andere eerste prys-winnaars Hh. J kanaries slagers; W. Ouwersloot. E. A. Teske C. Jansen, kleur kanaries gepigmen- teerd; L. Cornet. B. A Teske. C. Jansen, kleur kanaries ongepigmen- teerd; W. Ouwersloot. J. M. Kreu- ger, J. IJzerman, kuif- en vormka- naries; W. Schipper, kruisingen trop. vogels; J. Wijling. J. Broek man. W Ouwersloot. trop vogels; J. Schouten, grasparkieten; W C. van Leeuwen, agaporniden; P. N. Marcelis. grote parkieten; E. A. Teske, stammen v. vogels. LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is de heer G. Galavazi. cel- bioloog by het Instituut voor Reu ma Onderzoek te Leiden, cum laude tot doctor ir de wiskunde en natuur wetenschappen gepromoveerd op een proefschrift, getiteld ..De invloed vantestosteren op de structuur van de musculus levator ani bij de rat". Promotor was prof dr. J. A. Szir- mai. Voorts is de heer M. H Gobin tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op een proefschrift, getiteld „Cyclotropie and squint". Promotor was prof dr. M. C. Colenbrander. Tenslotte is de heer B. Baldew- sing. kinderarts te Enkhuizen, tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op een proefschrift, getiteld1 „Onderzoek over twee antimoonver- bindingen en het optreden van im muniteit bij experimentele bilharzia- sis". Promotor was prof. dr. C. F. A. Bruyning. TOKIO AP» De Noordvietna- mese minister van Landsverdediging, generaal Giap. heeft in het openbaar gezegd dat de politieke leiding van de oorlog verzwakt is sinds de dood van Ho Tsji-minh Giap onthult dit met zoveel woorden in een artikel, dat door het Vietnamese persbureau belangrijk werd genoemd. Het artikel lijkt een verdediging van het militaire beleid van Giap tmaüe worden gegeven. De 2de pr«s van fMH werd ^„^"d^beLTd^é" wijten m" egekend aan Patrick A.V. Hall in rf LEIDEN De Gemeentelijke Schoolsportcommissie organiseert za terdag en maandag een groot volley baltoernooi voor scholieren. Het aan tal deelnemende ploegen is dit jaar uitzonderlijk groot. Zaterdag wordt in de volgende zalen gespeeld: zaal L. de Coligny- Kagerstraat, zaal Leidse Hout Mavo, zaal Vijf-Meihal, zaal Thorbecke Mavo, zaal Moussorgskistraat, zaal Plesmanlaan. zaal Visser 't Hooft- lyceum, Sted. Gymnasium. Chr. Kweekschool Oegstgeest. MTS. Prof. v. d. Leeuw Alavo. De poulewed strijden begr.nnem om half negen 's ochtends. Maandag worden de finalewedstrij den in de Vyf-Meihal gespeeld. Aan vang 1000 uur. WARMOND De ijsbaan op de Poelmeer in Warmond wordt heden avond om zeven uur voor het publiek geopend. De baan is verlicht. Mor genmiddag. beginnende twee uur. worden voor de leden van de War- mondse IJsclub wedstrijden gehouden om de Jhr. Vo.n Fisenne-wisselbeker. BREDA <ANP» De Duitse oor logsmisdadiger Joseph Kotalla. die in de Bredase strafgevangenis is on dergebracht. neeft klachten wegens smaad en be'.ed'ging ingediend tegen de journalisten J. van den Berg van het weekblad „Vrij Nederland" en T Pasing vr,r het „Limburgs Dag blad", Bovenopen heeft hij een klacht ingediend tegen de Dordtse advocaat mr. G Aalders, voorzitter van de „Sticr.ting ex-politieke ge vangenen". Zijn klachten zijn ge richt op enkeie artikelen in boven genoemde bloden in de periode dat fel gediscussieerd werd over de mo gelijke vrijlating van „de drie van Breda". In de artikelen zouden voor Kotalla beleduende zinsneden zijn voorgekomen over zijn optreden in het kamp Amersfoort tijdens de be zetting. Volgens Kotalla zouden hem handelingen ten laste zijn gelegd, welke nooit werden bewezen, ook niet tydens het proces waarin hy werd veroordeeld. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse leger heeft gisteravond bekendgemaakt, dat het vóór april tien lanceerbases voor Nike-Hercules raketten, dienend voor de luchtver dediging. buiten dienst zal stellen. Het gaat om bases in de staten New Vork, Indiana, Ohio en Texas. In een communiqué deelde het leger mee dat de dreiging van Russische lange-afstandsbommenwerpers was verminderd door het feit, dat de Sow Jet-Unie nog maar 155 van die toestellen bezat. Het ging ervan uit, dat er geen nieuwe meer zouden wor den vervaardigd. Na de opheffing van de tien bases blyven er in de Vere nigde Staten nog 68 van dit type over. PRAAG (AFP) Het centrau» comité van de Tsjechoslowaakse com munistische partij heeft opnieuw twee liberale figuren uit hun func ties gezet. De eerste is de vroegere hoofdredacteur van het agrarische biad „Zemedtlske Noviny" wegens zijn „rechtse opportunistische standpunr de tweede is de ex-hoofdredacteur van het studentenorgaan van de Ka rei-universiteit in Praag. Dit mellt het weekbald van het centrale co mité. In de hervormde kerk lm War mond wordt zondagavond voer heel het dorp een zangdienst gehouden. De leiding is 'n handen van ds. J M. Snijders ?n pastoor A. J. Slijker- man. OEGSTGEEST In de hal van het bejaardencentrum „Hofwijck" werd een kerstconcert gegeven waar de bewoners en andere belangstel lenden steeds met spanning naar hadden uitgezien, omdat dit concert werd verzorgd door leerlingen van Jo Vincent. Ditmaal traden voor het praan, Truus van Dongen, alt. Kees voetlicht Anneke van der Holst, so- Borger, tenor, Hans Zomer, bas-ba riton en Mike vain Boorn en Jan Raas aan de piano. De voorzitter van het Stichtings bestuur. de heer Jac. J. Vos verwel komde bewoners en genodigden, waaronder de echtgenote van de bur gemeester, mevr. vaai Eysinga en ds. ter Winkel. Het eerste gedeelte van het con cert had uitsluitend betrekking op Kerstmis, het tweede deel had een meer algemeen karakter. Voor de kwaliteit en wijze van uit voering werd namens allen dank ge bracht, door het bestuurslid prof. dr. P. J. Gaillard. Het kerstverhaal: Hoe I 'ouderling). De heer Bakkers heeft vier woonwagenkinderen Jezus zoch- toegezegd nog een week jeugdouder- ten. door H. M. van Randwijk, werd ling te willen blijven. Als diaken verteld door mevrouw J. Schöder— werd reeds de heer J. van Dongen Vos. benoemd. LEIDEN In de nacht van woensdag op donderdag is ingebro ken in de Coöperatie Rijnland aan c<e Parkstraat Ontvreemd werden enkele flessen drank, een aantal pak jes sigaretten en wat snoepgoed. Tot nieuwe ambtsdragers bij de heiwormde kerk in Warmond zijn benoemd: mevrouw B. M. Breedijk 'diaken) en de heer J. van Beek ALPHEN AAN DEN RIJN —De hefbrug over de Gouwe bij Gouw- a i sluis in Alphen aan den Ryn is gister V: V harzer zang- het LD berichtte dit reeds A. J. Vermeulen, water- aanvarine rr„st,g be- schadigd. Omstreeks kwart voor elf had de brugwachter voor het doorla ten van een sleeptransport van bijzon der hoge kranen, 't brugdek in de al lerhoogste stand gebracht. Omdat hij de zaak niet vertrouwde had hy de lichten op rood laten staan om eerst te informeren tot welke hoogte de kranen reikten. Zover kwam de man echter niet want de kapitein van de boot trok zyn sleep, toen hij de brug geheel omhoog zag, door. Het bleek dat de hoogste top van de hefarmen enkele decimeters hoger was dan de brug was opgetrokken. Door de aanvaring, die ruim dertig meter boven het water plaatsvond, werd het brugdek bijna veertig cen timeter uit de geleiders weggedrukt en mag van geluk gesproken worden dat het gevaarte bleef hangen en de kabels niet zyn afgeknapt, waardoor het hele brugdek naar beneden had kunnen komen. Technici van de Rijkswaterstaat hebben een onderzoek naar de scha de ingesteld en daarby geconstateerd, dat deze zeer aanzienlijk is. Repara tie. die uiterst moeilijk is, in verband met de vorst, zal geruime tijd, mis schien wel weken, duren. Het verkeer te land zal gedurende deze periode worden omgeleid over nassausingel en Oostkanaalnew. Ook het verkeer te water, omdat de brug het verkeer op rijksweg 11 ondervindt dan beslist nog niet bediend kan wor- hierdoor ernstige stagnatie. Als den Uit het onderzoek is namelijk het brugdek naar beneden gebracht gebleken, dat ook de westelijke toren de Willem de Zwijgerlaan, Oranje zal zijn volgt nog een stagnatie voor j ontzet is. Het beschadigde brugdek van de onderkant gezien. (Foto Leidsch Dagblad) rengst van de marktverkoop toegekend goede aan projecten voor ingswerk in Latijns Ameri- gaat daarbij vooral om vor- fk en onderwijs. Het is ook per giro een bijdrage te stu- 44 4 4 Den Haag. Interker Idventsactie voor Latyns en üc en ont >and met deze actie zal de imse student Hans.de Lan- öch bijzonder Interesseert itwikkeling van Zuid-Ame- rmatie geven. f5.000 waren voor ir. J. Cornelis- sen uit Oost-Souburg en de heer A T. Ratcliff uit Ovingham. Premies werden toegekend aan de heren J Th W Damen. Eindhoven f2.000» J M. Snijders. H I. Ambacht (f2000» P. T. Jones. Abinton <1000.» en E. H. Leger, Parijs (f 1.000» De jong ste deelnemer, de 13-jarige Ch. Swart uit Huizen kreeg een eigen zijn aan de verdeeldheid in de poli tieke leiding. Sinds de dood van Ho op 3 septem ber wordt Noord-Vietnam bestuurd door een commissie van top-leiders. De functie van Ho als partyvoorzit ter is nog steeds vakant. Giap zin speelt er in het artikel op. dat het huidige systeem niet werkte. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest houden hun nieuwjaars- girorekening met f 100 gestort door j receptie op donderdag 1 Januari van PTT. 11817 uur, in het gemeentehuis. De sleep met hefkranen aan de ketting voor de brug. j mige gebieden (Foto Leidsch Dagblad) worden hervat. HILVERSUM (ANP) Een deel van Utrecht en het Zeeuwse eiland Walcheren hebben vanochtend ge ruime tijd zonder stroom gezeten. Door een stroomstoring in de Pegus- centrale te Utrecht zyn de midden golf radiozenders van de Hilversum I. II en ni geruime tijd uit de lucht geweest. Door de storing kwa- men namelijk de zenders in Lopik I zonder stroom. Hoewel de juiste oorzaak nog niet vaststaat is zeker dat een monteur In de Pegus-centrale vanmorgen ty dens zijn werkzaamheden gewond is geraakt Als gevolg van een storing in het 150 KV-station van de Provinciale I Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappy j PZEM) te Vlissingen die zich om- streeks kwart voor twaalf voordeed is het eiland Walcheren alsmede de I omgevingen van Kruiningen op Zuid- i Beveland zonder stroom komen te zitten. Aanvankelijk zat nog een groot deel van Zeeland zonder stroom, maar door omschakeling kon in som de stroomlevering

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9