Gelderse gemeente Wisch wil deel eigen welvaart opofferen w 7 Pomphouders dreigen met sluitingen Dolle bui brengt Dolf Martinot in tv-quiz Uniek raadsbesluit voor ontwikkelingshulp I f:: ;iv Collegekaarten van studenten gestolen CORONA ienzinemarge te klein Breestraat 165 BONTLAARZEN Leiden ALS LEZER VAN L.D. RUNSTREEKEDiriE IN MIES BOUWMANS EEN VAN DE ACHT' ACADEMIE BEVERWIJK GESLOTEN BIJDAG 19 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE BONTLAARZEN met WARMTE Wv Mft t j A r- flfeL A Burgemeester Goldberg van Wisch (Gld.) DEN HAAG (ANP) De circa leden van de bü de Bond van tomohiel-, Garage- en Aanver- nte Bedrijven (BOVAG) aange- ien benzinestations in Nederland bben de benzinemaatschappen Ireigd met korte demonstratieve irijfssluiting, als de besprekingen isen de oliemaatschappijen en de IVAG op niets uitlopen. De ondcr- ners willen zelfs verder gaan iting voor langere tyd-, indien verlangens door de maatschap en worden genegeerd. Tijdens een in gespannen 6feer lopen vergadering, eind novem- in Rotterdam, van de sectie vul- servicestations van de BO- 10 en de districtsbenzinecommis- zo is thans gebleken, kwam pas ed de ongerustheid in de benzine- Jtoilhandel tot. uiting. W Iet initiatief van een eventuele ZZ iting zal worden gesteund door de ca 6.000 garagehouder van de 3VAG, die benzine verkopen en te zamen ruim 80 pet. van de lale binnenlandse benzinedistribu- voor hun rekening nemen. De tevredenheid onder de BOVAG- len over de steeds stijgende loon- 31 iten, die bij lange na niet wor- b opgevangen door enige marge- Bpassing leidde er op de verga- toe. dat een brief werd ge- iden aan alle in Nederland ope- ll ende benzinemaatschappijen. Een schrift ging naar het ministerie Economische Zaken, n De inhoud van de brief had een 3n kiel ijk waarschuwend karak ter. Het bestuur wijst er allereedst op dat het sinds medio 1968 tussen de benzinemaatschappijen en het ministerie van Economische Zaken geopende overleg inzake een verrui ming van de bruto detailhandels marge op benzine nog geen resul taat heeft opgeleverd. ..De in het arbeidsintensieve benzine- verkoopbedryf de laatste jaren aanzienlijk gestegen kosten konden niet door een omzetstijging worden gecompenseerdwaardoor de exploi tatie marginaal, zo niet negatief is geworden, aldus de inhoud van de brief, die in het officiële orgaan van de Bond van Garagehouders, het BOVAG-blad, gedeeltelijk is op genomen. De benzinemaatschappijen stel len zich overigens op het standpunt dat o.a. vanwege de concurrentie positie met de witte pompen nog altijd goed voor circa 14 pet. van de totale benzineomzet in Nederland) de marge verhoging niet kan wor den doorgevoerd. De BOVAG pleegt op het ogen blik met de benzinemaatschappijen en het ministerie van Economische Zaken ook overleg over de openstel- lingstyd van benzinestations. In het bijzonder geeft de exploitatie in nachtelijke uren veel problemen. De BOVAG is voorstander van een ver hoging van de literprijs met een be paald bedrag tassen de uren 22.00 en 07.00 uur. Onder meer is in deze periode een dubbele bediening no dig ter beveiliging tegen overval len. AMSTERDAM (ANP) Ongeveer studenten van de actiegroep „De kreet", die in het begin van dit de stoot gaf tot de bezetting het Maagdenhuis, is gistermid- het bureau inschrijvingen van de 'ersiteit van Amsterdam binnen ingen en heeft daar ongeveer op naam gestelde collegekaar- en 750 personendossiers, waarin 'h ook een groot aantal eollege- arten bevond, ontvreemd. Het gevolg hiervan is dat meer n duizend medestudenten de colle- I officieel niet kunnen bijwonen, n verschillende administratieve re nen waren de collegekaarten nog et aan de betrokkenen uitgereikt, personendossiers bevatten vele rsoonlyke bescheiden. Als reden voor deze diefstal heeft actiegroep opgegeven, dat de uni- liteit onwettig handelt door aan inten die weigeren de verplichte ids aan te schaffen, geen [ekaart toe te sturen. Een Ivoerder van de univerisiteit *lde vanavond mee dat dit slechts VARSSEVELD (GPD) De gemeenteraad van het Gelder se Wisch (18.000 zielen) heeft besloten vijf jaar lang het be drag dat de bevolking voor een concreet ontwikkelingsproject bijeenbrengt, te verdubbelen. Zestien van de zeventien raads leden stemden voor. Dit unieke raadsbesluit betekent dat Wisch een beetje van de eigen welvaart wil opofferen voor de minder bedeelden op deze wereld. Burgemeester mr. A. A. J. Goldberg: „We zullen bereid moeten zijn een weg minder te verharden of zelfs een gymnastieklokaal minder te bouwen als we daardoor een ont wikkelingsland bijvoorbeeld aan een school kunnen helpen." Stel dat iemand een ton schenkt voor een antwikkelingsprojekt. Doet de gemeente er dan een ton boven op? Goldberg: „In het raadsbesluit staat dat het door de bevolking bij eengebrachte bedrag zo mogelijk, al jlan niet tot een bepaald maximum, door de gemeente wordt verdubbeld. De raad zal over elk geval afzon derlijk een beslissing moeten nemen". De financiële positie van de ge meente noemt burgemeester Gold berg redelijk. „Relatief gezien heb ben wy het in Wisch zeer goed". De post onvoorzien van de nieuwe be groting vermeldt 'n bedrag van meer dan een ton. En verder zijn er nog reserve-fondsen. Er is, meent de burgemeester, voldoende ruimte om het geld te voteren voor wat hij „uitermate noodzakelijk" noemtont wikkelingshulp. Het Vredesweekcomité becijfer de dat Nederland een achterstand heeft op zijn toezegging voor de ont wikkelingshulp. Volgens het Centraal Planbureau zou het voldoen aan de bij zeven studenten het geval is. Bovendien heeft de universiteit zich op het standpunt gesteld, dat het dwingend voorschrijven van de aanschaf van de studiegids, waarin naast de studiegegevens bepalingen over de inschrijving examens e.d. zijn opgenomen, rechtmatig is. By de overval gistermiddag on geveer 7 van ie 20 studenten spron gen over de balie en namen tot grote ontsteltenis van het daar werkzame vrouwelijke personeel een bak met kaarten en dossiers mee liet de actiegroep enkele pamfletten ach ter. Hierin wordt gerefereerd aan ge sprekken met de rector magnificus van de universiteit over deze zaak. die naar de actiegroep vermeldt, zon der resultaat bleven. Dit is volgens' de universiteit echter geheel onjuist. De universiteit heeft by het poli tiebureau Singel aangifte gedaan van de ontvreemding. Voorafgaand pleegde de voorziter van het presi dium van de universiteit, ir. R. De- voer, overleg met de Amsterdamse officier van justitie, het hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker. Tijdens de onlangs gehouden vre- desweek in Wisch werd de bal aan het rollen gebracht. Het burgerco mité, da tde V re des week voorbe reidde. richtte een verzoek aan de gemeenteraad om de inzamelacties voor de ontwikkelingshulp vanuit de burgerij te ondersteunen met ge meenschapsgeld. De gemeenteraad ging zelfs nog een stapje verder. Hy droeg B. en W. op de 32 Oost gelderse gemeenten voor het project te interesseren. Volgende week gaat het pre-advies vergezeld van een warme aanbeveling van B. en W. van Wisch naar deze gemeenten. In zün voorstel aan de raad nam het college van B. en W. eventuele tegenstanders van ontwikkelingshulp al direkt de wind uit de zeilen. Is hulp aan ontwikkelingslanden nu wel zo hard nodig? Moeten wy beslist grote bedragen besteden om de ont wikkeling in bepaalde landen op een zeker peil te brengen? Zou het niet beter zyn eerst in eigen land zo goed mogeiyk orde op zaken te stellen om te voorkomen adt hier nog armoede wordt gele den? Al deze vragen werden als niet ter zake doende getorpedeerd. Het college stelde eenvoudig: waar om zouden de bewoners van minder ontwikkelde landen niet gewoon recht hebben op een deel van onze wel vaart? Een citaat uit het pre-advies: „Wel ke argumenten zyn er aan te voeren om geen steun aan die landen te ver lenen? Men zou kunnen stellen dat die mensen misschien veel gelukkiger zijn met leveriwyzen die hun voor vaderen al sinds eeuwen hebben ge leid. Een tweede argument zou kun nen zyn dat wy vroeger ook onze eigen boontjes hebben moeten dop pen. Men kan zich afvragen wat voor negatieve resultaten ontwikkelings hulp zou kunnen hebben. In de trant van: het zogenaamde onderontwik kelde deel van de wereld heeft een veel groter arsenaal aan mensen en dat zou mogelijk eens een gevaar voor de „welvarende" landen kunnen gaan vormen. Maar zouden wy" gelukkiger zyn als ons levensniveau werd terug geschroefd naar dat van twintig jaar geleden, een peil dat voor vele ont wikkelingslanden voorlopig niet eens te verwezenlyken is? Hebben wy al- tyd onze eigen boontjes gedopt? Ter herinnering: de Marshall-hulp heeft ons over de enorme materiële ellen de van de Tweede Wereldoorlog heen geholpen. En hebben wij geen ere schuld aan de ontwikkelingslanden? Denk byvoorbeeld aan de slavenhan del of aan het cultuurstelsel ln het voormalig Nederlands-Indië". En verder: „Ook mogen de woor den naastenliefde en medemensehjk- heid in dit verband zeker beklem toond worden. We zyn langzamer hand wel zover dat het een algemeen begrip is geworden dat met de naas te niet alleen de buurman wordt be doeld, maar ook onze mede-wereld bewoners. die soms duizenden kilo meters van ons verwyderd wonen en die minder rijk dan wy met aardse goederen zyn bedeeld". Heeft de burgemeester zelf ge dachten over ontwikkelingshulp? Goldberg: „Er is geen enkel argu ment om liet niet te doen. Ontwikke lingshulp zal meer prioriteit moeten hebben dan nu het geval is". Waarom niet een gemeentelyke belasting voor ontwikkelingshulp? Goldberg: „Ik zou dat zeer toe- Juichen. maar het kan staatsrech- teiyk niet". Gedeputeerde Staten moeten het raadsbesluit nog goedkeuren. Bestaat de mogelykheid dat GS een spaak in het wiel steken? Goldberg: „Ik hoop vurig dat ze het zullen goedkeuren. Het is moge- lyk dat GS dit besluit niet van be lang vinden voor de gemeentelyke huishouding. Er wordt natuuriyk een precedent geschapen. Maar aan de andere kant: GS hebben nog nooit een gemeentelijke subsidie voor de kankerbestryding geweigerd goed te keuren. En is dat dan wel in het belang van de gejneenteiyke huis houding? Dat ligt toch op hetzelfde principiële vlak" Helemaal gerust op wat GS gaan doen. is de burgemeester niet. Al wil hy dat niet met zoveel worden zeggen. Een dergelyk besluit van de ge meenteraad van Goirle financiële steun aan de lekenuitzending van vrywilligers naar Kenia) werd ver nietigd. En als GS hun fiat niet geven? Goldberg: „Dan gaan we door naar de Raad van State. Maar we ver trouwen er op dat het niet zover be hoeft te komen" Hoe dan ook. Voor het komende jaar prykt al een bedrag van vyf mille voor dit doel op de begroting. Internationale verplichtingen voor Wisch omgerekend neerkomen op 460.000 gulden. Met dit cyfer in het achterhoofd, zou je zeggen dat GS het raadsbesluit gewoon niet mogen vernietigen. Goldberg: „We hebben al contact I met de NOVIB. We hopen van die zyde ook geld te krygen. De NOVIB i heeft al toegezegd voor concrete en j betaalbare projecten te willen zor gen. De keuze zal dan ook geschie den in 'overleg met NOVIB, het col- 1 lege van B en W en het comité uit de bevolking van Wisch". „Ik zou het prettig vinden als er geregeld berichten over de vordering van het project komen, zodat de be volking ziet hoe haar geld wordt be steed. Helemaal prachtig zou het natuuriyk zyn als inwoners van Wisch In tientallen zich als vrywilligers beschikbaar stel- len en daadwerkelyk meehelpen aan de tot standkoming van „ons" pro ject in een ontwikkelingsland". Daarom o»ok gaat de wethouder van Onderwijs praten met de leer krachten in Wisch. De burgemeester verwacht dat er binnenkort op alle scholen in zyn gemeente gedicussi- eerd zal worden over het hoe en waarom van ontwikkelingshulp. „Ik hoop dat dit tot gevolg zal hebben dat kinderen na hun schooltyd zich als vrij williger voor ontwikkelingslan den zullen opgeven". Burgemeester Goldberg zegt een stroom van enthousiaste reacties te hebben gekregen op het raadsbesluit. Niemand reageerde volgens hem negatief. pri|zen en uitvoeringen Voor (Door Cees Combee) HAZERSWOUDE „Dolf is he lemaal niet zenuwachtig nu hij zaterdagavond in Mies Bouwmans quiz „Eén van de acht" met ze ven andere krantenlezende Ne derlanders in de Scheveningse Kurzaal voor de televisiecamera's moet verschijnen. Hij zag meer op tegen de selectie in Hilversum. Nu al weer bijna twee maanden geleden. Op 25 oktober in de VARA-studio." Dat vertelde me vrouw J. Martinot-Steens. toen we onder het genot van een voor treffelijk kopje koffie zaten te wachten op haar man, de heer A. L. Martinot (44). Hij moest als eigenaar van een auto-service station aan de Da Costasingel even tussen Leiden en Hazerswou- de een auto aan de „praat" bren gen. Mevrouw Martinot-Steen ver der: „Zo gaat het nu al een week of twee, drie. 's Morgens in alle vroegte eruit (dan rinkelt de te lefoon al door de oproepen van de automobilisten, die met panne staanen 's avonds laat er in. Hij heeft haast geen tijd gehad om het Leidsch Dagblad (Rijnstreek editie), dat hij tijdens deze quiz als lezer zal vertegenwoordigen, nauwkeurig te lezen. Maar vrijdagavond en zaterdag gaan we er tegenaan. Reken erop." Op dat moment komt de heer Martinot de aan een plantsoentje ge legen woning «Da Co6tasingel 31 in Hazerswoude-Ryndyk» binnenlopen. Nu heb ik eindelyk een uurtje tijd voor u, zegt hy. Op een tafeltje naast zyn gemakkelyke stoel ligt een stapeltje L.D.'s. Er bovenop een paar velletjes papier met aanteke ningen. H yheet er toch wel iets aan ge daan, denken we. Mevrouw Martinot merkt, dat we naar die kranten ky- ken: Ja zo af en toe heeft myn man wel een blik geworpen in de krant. Van, naar zyn mening, belangryke berichten op allerlei gebied heeft hij aantekeningen gemaakt. De VARA heeft het L.D. veertien dagen lang toegezonden gekregen. Aan de hand daarvan worden de vragen opge maakt. Dolle hui Hoe is het eigenlyk gekomen, dat u aan „Eén van de acht" deel neemt? Dolf Martinot: We kyken nogal eens naar een televisie-quiz. Dat vinden we doodgewoon leuk. In een dolle bui zei myn vrouw tegen me: „Dolf ik heb gemerkt, dat je tydens zo'n quiz vaak nog eerder een antwoord wist dan een deelne mer. Doe ook eens mee." Er werd een briefkaartje naar Hilversum gestuurd en enige tyd la ter kwam er een brief van Adri van Oorschot met de vraag of ik bereid was deel te nemen aan een select ie proef in de studio. Dat heb ik ge daan. Er bleken in totaal 600 gega digden te zyn. Toen ik er op 25 okto ber was, waren er 100 kandidaten. De heer Martinot moest op een formulier meer dan vijftig vragen van zeer uiteenlopende aard beant woorden: geschiedenis, actualiteiten, sport, namen van staatslieden, film en tv-sterren en noem maar op. Ik had mezelf al afgeschreven. Toen kregen we bericht, dat ik mee kon dtoen aan de quiz. die zaterdagavond 20 december vanuit de Kurzaal ln Scheveningen rechtstreeks op Hil versum I zou worden uitgezonden. A. was er reeds door my gezegd. Dus ik moest ook B. zeggen. Nu op naar Scheveningen. Met myn vrouw We hopen er het beste van f Wat denkt u van het resultaat? De Hazerswoudse „auto-dokter" be scheiden: Och, ik heb niet veel hoop. 't Valt om de drommel niet mee. Het ene moment denk ik: „Dolf. wat heb je aangehaald" en het andere ogenblik zie ik alles wat hoopvoller in. Dan houd ik me voor- Wat een ander kan, kan jy ook. We zullen wel zien. Ik hoef niet te win nen. Het zou echter wel leuk zyn als ik eerste werd. Daarop hoopt ieder een. Met een iets lagere klassering ben ik ook dik tevreden. De telefoon rinkelt. Als het ge sprek afgelopen is, staat de heer Martinot op. Hy verontschuldigt zioh: Een klant van me staat by de betonfabriek aan de Ryndyk met een gesprongen ruit. Ik moet hem snel helpen, want hy moet ook ver der met zyn werk. Op de valreep stelt hy met na druk: Naar myn mening ligt het er helemaal aan wat voor partner Je krygt. Dat heb ik de vorige keer ty dens de uitzending wel in de gaten gehad. Nou. tot ziens. U kykt toch ook zaterdagavond? Met mevrouw Martinot-Steens pra ten we nog wat na. Ze vindt het best leuk, dat haar man tot de uitverko renen voor „Eén van de acht" be hoort. Ze zegt: 't Zal best leuk zijn j Af en toe zie ik die band met al die waardevolle pry zen erop aan myn oog voorby trekken. Dan denk ik Als hy nu maar dat en dat en dat kiest. Het is echter, zo constateer je dan. maar een droom. Dolf zal het zeil moeten waarmaken. Zaterdag avond in Scheveningen. Dolf Martinot kan zich gesteund weten door de gehele bevolking van Hazerswoude. Reken erop, dat de Hazerswouders «niet alleen de Ryn- dykers, doch ook de dorpers) rond het televisietoestel geschaard zitten. Dolf Martinot «een Hagenaar en sinds vyf jaar woonachtig in Ha- zerswoude) is een goede bekende in de dorpsgemeenschap. Dat komt niet in het minst door zyn hulpvaar digheid en bereidheid er direct op uit te trekken als zyn «technische» hulp wordt gevraagd. Ook wy van het L.D .wensen de heer Martinot Dolf Martinot (44), die za terdagavond deelneemt aan Mies Bouwmans t.v.-quiz „Een van de acht" is druk bezig met het lezen van de Rijnstreek-editie van het Leidsch Dagblad, waaruit tijdens de quiz vragen zullen worden ge steld. (Foto Leidsch Dagblad) heel veel succes toe in de Kurzaal als de televisiecamera's op hem ge richt zyn en tegeiykertyd de beelden op het scherm in de huiskamers verschynen. BEVERWIJK (ANP) Bestuur en schoolleiding van de Katholieke Pedagogische Academie in Beverwyk, hebben gisteren besloten de school voorlopig te sluiten. Nadat de afgescheiden studenten, die de alternatieve pedagogische aca demie hadden gesticht, op de katho lieke academie waren teruggekeerd, is een situatie ontstaan, die volgers de schoolleiding verder les geven on- mogeiyk maakte, omdat de leerlingen geen lessen volgden. In de kerstva kantie zullen bestuur en schoollei ding zich beraden over hetgeen ver der moet gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7