Voren niet zó optimistisch Ik wil wereldrecord op 10 km" KSchaatsinterland in Heerenveen Moskou nu officieel kandidaat Spelen 76 Schaatsende wielrenner Jan Bols: I an Ravens naar Turkije Verkerk wint Schorsing en boete voor Henk Wery Vondeling wil informaties over Bona Stars heeft kansje tegen The Blue Stars sporttoto's Microkorfbal lagere scholen Schaatsagenda VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD HEERENVEEN (GPD) Tor Berg, de nieuwe trainer van Noorse schaatsploeg, wisselde afgelopen zomer langdurig an gedachten met vakgenoot Leen Pfrommer. Beide coaches peurden intensief naar mogelijkheden om het internationale ardrijden naar een nog hoger niveau te stuwen. Zij opperden et plan meer overleg, samenspraak, te bevorderen tussen de ollega's van andere landen en eikaars ideeën kritisch te be- jreken. Een gedachte, die getuigt van ambitie en liefde voor et top-schaatsen. Daarom wekte het enigszins trbazing dezelfde Tor Berg (37) •deravond in Oranjeivoud, in ge nschap van ook Leen Pfrommer, horen zeggen: „Ik heb eigen- fk niet zoveel zin in deze baan. wee. hooguit drie jaar wil ik na- ionale coach blijven. Beslist niet vager. Daarna wil ik me weer •olop wijden aan de individuele raining, zoals ik destijds deed net Knut Johannessen en later iet Per Willy Guttormsen en Ivar \riksen. Of ik ga me weer bezig ouden met de opleiding van de tugd." Want daar ziet de Noor neer heil in. Nu dient gezegd, dat de trainer an de Noorse werkploeg een andere erkwijze opgedragen krijgt dan Ne- erlands oefenmeester. Door de grote fstanden in Noorwegen is een cen- ale training slechts enkele malen jaar mogelijk. De geselecteerdei chaatsers worden in hoofdzaak on- ADVERTENTIE Drie heerlijke PALACE HOTEL NOORDWIJK AAN ZEE vanaf f 225.- incl. service en BTW van woensdag 24 december vóór het diner tot zaterdag 27 december na het ontbijt, inclusief de maaltijden en de beide GASTRONOMISCHE KERSTDINERS met muzikale omlijsting. Andere arrangementen voor korter of langer verblijf mogelijk. UITSLUITEND KERSTDINER f50.- incl. service en BTW. Vraagt U onze uitgebreide KERSTFOLDER Inlichtingen tel. 01719-2345 Receptie. In de "bistro fondue' speciale Kerstmenu's met Fondue Bourguignonne a f 27.50 Extra Kindermenu Vraag onze folder Tel.01719-2345 der handen genomen door hun club- of districtstrainers. Waarbij Tor Berg voor de coördinatie en organisatie zorgt en in grote lijnen het pro gramma voorschrijft. ,Van eind no vember af zie ik de jongens zelf weer wat vaker, tijdens de wedstrij den", aldus Berg. Pas dan kan hij wat „directer" werken. Harde strijd Toch weet de Noor nu al te mel den, dat zijn équipe, die gisteravond zonder de vandaag in Heerenveen aankomende Fred Anton Maier en St enStensen arriveerde, het duel met Nederland als een belangrijke wedstrijd beschouwt. „Het is meer dan een testmatch. Kleine competi ties, zoals deze, brengen vaak harde strijd. Vooral waar het gaat tussen de twee sterkste schaatsnaties. Men zegt misschien, dat het nog te vroeg is en de meeste rijders nog niet in vorm zijn. Dat kan. Maar door al die kunstijsbanen wordt het seizoen toch steeds langer en waarom zullen we de traditie, dat alle grote wedstrij den in januari en februari gehouden moeten worden, niet doorbreken? Wie weet. over enkele jaren rijden we misschien nog in april een groot toernooi". Hebben ook, kan men vragen, zijn rijders die instelling? Of: is de voor bereiding afgestemd op zo'n vroege seizoenstart? Tor Berg: „Niet helemaal. We zijn voor deze ontmoeting dan ook niet zo optimistisch als andere jaren toen we royaal wonnen. Maar ik ben er van overtuigd, dat enkele van onze rijders de goede vorm al te pakken hebben". Waarbij hij speciaal doelt op Dag Fornaess. De wereldkampioen heeft de wiskunde-boeken vorige maand terzijde geschoven en is daar na vol overgave gaan schaatsen. „Dag zal volgens mij", meent Tor j Berg. „nog sterker zijn dan vorig 'n seizpen. Hij is fysiek gegroeid, is een y jaartje ouder geworden, heeft een goed stel hersens en hij is nog steeds erg ambitieus". Wat zaterdag en zon dag, hopen de Noren, zal blijken. En zjj verwachten ook, dat hy bij de in ternationale kampioenschappen eveneens weer aan de top zal komen. LAUSANNE AP) Hét secreta riaat van het Internationaal Olym pisch Comité in Lausanne heeft be kendgemaakt dat de officiële kan didatuur van Moskou voor de orga nisatie van de spelen van '76 is bin- nengekomen. Moskou is daarmee de vierde kandidaat voor de organisa- bie na Montreal (Canada). Florence (Italië) en Los Angeles (V.S.). De kandidatuur van Moskou werd gesteld door een hoge delegatie o> der leiding van Vldaimir Savvine. secretaris-generaal van het Sowjet Olympische Comité en Amatol Pegov, secretaris van het bestuur van het Moskouse comité van afgevaardigden van de werkende bevolking. Savvine zei dat de Spelen gefinan cierd zouden worden uit het bedrag van 1.5 miljard roebel dat jaarlijks in de Sow jet-Unie voor sport be schikbaar is. De officiële aanvrage legt er de nadruk op dat de Sowje- Uni* „vrije toegang zal verlenen aan de deelnemers en officials van alle landen wier nationale Olympi sche comité's door het I.O.C. erkend worden. Toen op een persconferentie werd gevraagd of Zuid-Afrika zou worden toegelaten als het in 1976 nog deel i Standvastig Komend weekend mogen zij bo vendien rekenen op de „standvastige" Magne Thomassen, de in het voorsei zoen altijd sterke Ingar Bollerud. op de volwassen geworden Roar Groën- vold en nattuurlijk op de wilskrach tige stayer Per Willy Guttormsen. ,.En heel misschien", vult Berg aan ..op de teruggekomen Fred Anton Maier. Hij zou aanvankelijk stoppen, maar hy kan het schaatsen nog niet laten. Maier heeft een prima condi tie en het hart op de goede plaats, maar waarschijnlijk is hy nog niet in topvorm. In de 19-jarige Willy Olsen en Sten Stensen hebben wy ook goe de krachten". Een volwaardige formatie dus. die bovendien op de korte afstanden kan steunen op Johan Lind en Svein Erik Stiansen. Wat stelt Nederland er tegenover, welke illusies heeft Leen Pfrommer? „Het is voor ons een heel belang rijke trainingswedstrijd, die precies past in de opbouw. De jongens hoe- DEN HAAG (ANP) Op verzoek van de UEFA heeft de KNVB de Schiedamse scheidsrechter Lau van Ravens aangewezen om de tweede wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor oekerwinnaars tussen Goeztepe Izmir en As Roma te leiden. De da tum van de ontmoeting is nog niet bekend. De heer Va" Ravens zal geassi steerd worden door twee Nederlandse grensrechters cue nog moeten worden een typische evenementsrijder' ven beslist niet alles te geven. Daar vind ik het nog te vroeg voor. Maar als we met ongeveer 50 punten ver schil verliezen, hebben we al winst geboekt". Want de marge is ook wel eens 103 en zelfs 119 punten geweest. De kernploeg zal nu stellig wel goed partij geven, maar zich niet laten dwingen tot felle stryd. Pfrommer is namelijk nog niet klaar met de voor bereiding: „Zoals het tot nu toe is gegaan, kon het weliswaar nauwe lijks beter, ik ben erg content, maar wy zyn er nog niet" Hiaten Dag Fornaess (links toonde al vroeg in het seizoen een grote vorm. weekeinde redden. Zowel hy als Arie Eriks en de tot nu toe teleurstellende Karei te Winkel immers lopen de kans gewipt te worden door agres sieve b-ryders als vooral een Ab Krook. „Ik heb hun verteld".- zegt Pfrommer. „dat zij nu dezelfde moeilijkheden voelen, die Kees Ver kerk kent by de Europese- en wereld kampioenschappen. Daar moeten ze bovenuit. Slagen ze daar niet in, dan kunnen ze uit de ploeg worden ge reden". Wat niet meteen geldt voor de nieuwelingen Co Giling en Jappie van Dijk. Zij behoren wel niet tot de Er zijn, weten de insiders, nog en- kele hiaten. Kees Verkerk valt daar categorie van specifieke klassement» beslist niet in. Hij heeft zich nog gre tiger dan anders en uiterst consciën tieus op de oefenstof geworpen. En Ard Schenk en Jan Bols slijpen zelf de botte kanten wel bij. Zoals ook vechter Eddy Verheyen weet wat hij moet doen. Maar dan is er nog Pe ter Nottet, die afgelopen week door buikgriep gewicht verloor en nog niet de souplesse en kracht voelt, waardoor een top-atleet vol zelfver trouwen aan de start komt. „Het is by Peter ook een kwestie van nervo siteit. Hij heeft bij het naderen van de wedstrijden altijd last van zenu wen. Wat op de dag zélf vaak een gunstige uitwerking heeft. Nottet is een nuttige middenmotor, die boven dien voor plezierige uitschieters kan zorgen, zoals Ronnie Nooitgedagt die kerjt". legt Pfrommer uit. „Hij is Dat aangewezen. kan de jonge Amsterdammer dit rijders, maar kunnen krachtig toe slaan op de langere afstanden: en vooral zaterdag en zondag is dat een belangrijk wapen. Want dan toch tel len alleen de punten, die men per afstand voor de natie vergaart. HEERENVEEN (ANP) Kees Verkerk heeft gistermorgen bij wed strijden op de kunstijsbaan van Hee- renvee.i de 5000 meter gewonnen in 7 minuten en 52.1 seconden. Bazen zegevierde op de 500 meter in 41.9 Tijdens wedstrijden op de Jaap E- denbaan in Amsterdam heeft Marcel Permings donderdagmorgen op de 5000 meter Piet Meyer verslagen in een tijd van 8 uur. 13.1 seconde. Meyer had een achterstand van vier seconden DEN HAAG (ANP) Feyenoord- aanvaller Herk Wery. die afgelopen zondag in de wedstrijd AZ '67 - Feijenoord door scheidsrechter Derks van het veld werd gestuurd, is door de strafcommissie van de KNVB voor twee bindende wedstrijden geschorst. Wery kreeg bovendien een boete van driehonderd gulden. uitmaakt van de Olympische bewe ging, herhaalde Savvine louter de schriftelijke garantie die aan het I.O.C. is gegeven. Het is nauwelijks denkbaar dat, gezien de politieke consequenties, de Russen een Zuidafrikaanse of een Rhodesische ploeg zouden toelaten. Lie Russen schijnen er dus op te rekenen dat tegen 1976 deze landen gewipt zullen zijn als leden van het T.O.C. Verder wordt verwacht dat :egen die tijd de 81-jaar oude mil jonair Avery Brundage, de president van het I.O.C., niet langer de be schermende hand boven Zuid-Afrika zal kunnen houden. DEN HAAG (ANP) Het tweede kamerlid dr. A. Vondeling (PvdA» heeft de ministers van Justitie ea van Landbouw en Vissery een ver gelijkend overzicht gevraagd van de werkzaamheden van de Stichting Totalisator Nederland (de paarden- toto) en de Nationale Sporttotalisa- tor (voetbaltoto). Dr. Vondeling ver langt o.m. gegevens over de bestuurs - vorm en -samenstelling, de met de uitvoering belaste instelling, de om zet, het aantal deelnemers en het gemiddelde bedrag van de inzet, de kosten uitgedrukt in pet. van de om zet. de bedragen die aan instellingen buiten de sfeer van de sport worden gegeven, de aard van die instellin gen. Toelichtend merkt het kamerlid op. dat voor zover bekend, de Stichting i Totalisator Nederland geen jaarver- I slag uitbrengt waarin deze gegevens te vinden zijn LEIDEN Na de sensationele overwinning op Punch vorige week in Delft treedt het basketbalteam van The Bona Stars morgenavond in de Vijf-Meihal aan tegen het bijzon der sterke Blue Stars (20.15 uur). Van deze krachtmeting worden zon dag in Studio Sport flitsen uitgezon den. De zege op Punch was verheugend en verrassend, maar men moet er geen voorbarige conclusies aan ver binden in die zin dat Bona Stars op slag een kampioenskandidaat zou zyn. Daarvoor kleven aan het Leid- 1 se spel nog te veel fouten. Aanval- j lend loopt alles nog een beetje stroef, men weet elkaar nog niet zo goed te vinden en het lanceren van een lange speler als Pieter van Tuvll levert vaak moeilijkheden op. Desondanks spelen The Bona Stars met de week beter, safer en ook iets geroutineerder. De Leidse ploeg houdt in precaire situaties wat meer het hoofd koel, men raakt niet zo snel meer in paniek. Dat koele over leg is zeker nodig tegen Blue Stars, met routiniers als Ton Boot en Cees Smit. The Bona Stars zyn niet by voorbaat kansloos. Met dezelfde in zet als de laatste weken kan de Leid- se pl'oeg steunen op een hechte ver dediging. Wanneer Har Stol en Peter de Jong ook ouderwets draaien, zijn de Stars ook in aanvalskracht niet de mindere van de Amsterdammers. Reden te meer om een zeer span nende wedstryd tegemoet te zien. PROGRAMMA: vrijdag Groenoordhal19 00 Blitz a—DAS b; 20.15 LUSV Dl—Bona Stars D3, Essor Dl—DAS 1. LUSV 1 DAS 1; 21.30 Essor 3Bona Stars 6. LUSV 2—Vodo 3. LUSV 3—Storks verder: 19.30 TCL 1—Essor 2; 20.45 TCL 2—Blitz 3: zaterdag 5-Meihal: 17.30 Bona Stars D2—Te Werwe 1. Bona Stars b—Bona Stars a; 18 45 Bona Stare 4 Bona Stars 2: 20.15 Bona Stars- Blue Stars: 21.30 Bona Stars 6— LUSV 3; verder: 19.00 Argus 1—Blitz Dl. I LEIDEN Op dinsdag 23 decem- ber zal er in de Groenoordhal voor de tweede keer een microkorfbal toernooi voor lagere scholen worden fehouden. Dertien teams, verdeeld in drie poules, strijden in de catego rie geoefend, terwijl 34 achttallen, ondergebracht in 8 poules, zullen spe len in de afdeling ongeoefend. De wedstrijden beginnen om 9 uur; de finales zullen om 14.05 een aanvang nemen. De prijsuitreiking wordt omstreeks 15.30 verwacht. Hoogmade De ijsclub Hoog- ,2 made organiseert zondag nationale kortebaanweostrijden over 160 meter. Aanvang 1.30 uur. Aanmelden. 01712- of 01712-399. I Hazerswoude Veldijsbaan Voorweg, zaterdagmiddag 2 uur: na tionale koppelwedstryd. Nieuwkoop IJs en weder die nende zal het voor de schaatslief hebbers mogelyk zijn zondag over de N'ieuwkoopse Plassen een bijzonder ■taooie tocht te maken. De drie sa- jKfeenwerkcnde ijsclubs, Het Zuidein- rHde, „De Lanöijsbaan" en de ysclul» flt? Noorden, hebben twee tochten ui) lezet: één van 35 km en één van 10 km. Er kan gestart worden bij hotel Watersport in het Zuideinde. jacht haven Plaszir.ht aan de Noordcns» 'e Plas en bij café Maarsscveen in Koorden. Aanvang 9.30 uur. Het ys is van goede kwaliteit. Noordwijk Maandagmiddag 1.30 uur Nuordwykse IJsclub: dis tricts koppeiwedstrijden. Ter Aar Zaterdag en zondag organiseert het Z.H. Merendistrict plassen- en poldertochten over 20. 40 fn 60 km. Startplaats café Het Wa pen van Ter Aar. Langeraarseweg 204. Telefonische inlichtingen num mer 01722—2134. HEERENVEEN (GPD) Aan het eind van een vurig betoog over het wielrennen veronderstelt nog altijd nuchtere Jan Bols: „Misschien zijn m'n technische tekortkomingen bij het schaatsen wel een gevolg van te lang fietsen in de zomer maanden. Ik koers tot eind augustus, terwijl de andere kernploegleden al vanaf mei de conditie training op Overveen volgen. Ik mis in die periode de typische schaatsoefeningen en -bewegingen en het droogrijden". Wat toch belangrijke onder delen zijn voor de ontwikkeling van een inter nationaal hardrijder. Zegt immers ook Kees Ver kerk niet. dat het door velen verfoeide droogrijden de technische vooruitgang kan sti muleren? En de filosofie van oud-wielrenner Piet Zwanenburg, die als schaatstrainer sublieme sti listen afleverde, liegt er ook niet 0111. „Fietsen is goed voor de conditie, voor het uithoudingsver mogen". pleegt, de Rotterdammer te zeggen. „Maar het maakt je stijf in de heupen. De cou reur, die 's winters goed wil schaatsen, zal tijdig uit het zadel moeten om over te schakelen op de looptraining". Hoogeveense Jan Bols (25) kent die argumen ten èn het waardevolle effect van een vroeg „overstapje". Niettemin houdt hij. met goedkeu ring overigens van de schaatsbond, vast aan de zelf gekozen, latere termijn. „Want", meldt hij vastberaden, „Ik zal het fietsen nooit laten schie ten: Ik heb mijn hart óók verpand aan het wiel rennen. Het wedstrijdseizoen 's zomers zou ik niet willen missen". En zelfs indien de KNSB hem een fietsverbod zou opleggen om zich bijvoorbeeld beter te kunnen prepareren op de Olympische winterspelen in 1972, dan tóch zou Bols dat nege ren. Een en ander wekt misschien de indruk, dat de wilskrachtige Drent wat minder gretig in de schaatsschoenen stapt. Niets is minder waar. De ambitie is zelfs gegroeid. In zijn derde seizoen als kernploeglid streeft Jan Bols nadrukkelijk naar nóg meer internationale erkenning, wil hij ook weieens kampioen worden of een wereld record verbeteren. „Tot nu toe ben ik niet verder gekomen dan een vijfde plaats bij zowel het Europees als we reldkampioenschap, twee jaar geleden. En vorig seizoen won ik in Deventer, bij de strijd om de wereldtitel, de tien kilometer, maar in het klas sement reikte ik niet ver. Nu wil ik eindelijk wei eens hoger komen", redeneert de Hoogevener. Hij bedoelt: minstens bij de eerste drie. Daarom zal Jan Bols tijdens de internationale kampioen schappen in Innsbrück en Oslo met vastomlijnde plannen op het ijs komen. Maar de stugge stayer weet, dat juist hij om een riante klassering te realiseren een beetje geluk moet hebben. „Alles moet meezitten", legt Bols uit. „Ik zal een uit schieter moeten hebben op de 500 meter en de 1500 dient perfect en snel gereden te worden. Op de langste afstanden kan ik het dan wel redden." Die basissnelheid, noodzakelijk voor een goede sprint, vormt met de achterstand in techniek nog steeds het grootste probleem voor Bols. „Die te kortkomingen heb ik misschien ook wel aan me zelf te wijten. En niet alleen door het fietsen. Toen ik pas met schaatsen begon, verdomde ik het gewoon om in te werken en loopwerk te doen. Dat vond ik flauwekul", bekent hij. „Nu weet ik welk nut het heeft. Kijk maar eens naar Verkerk. Zo volmaakt als hij rijdt, zijn er echter maar weinig. Daarom ook wil ik hem niet eens imiteren. Kees heeft gewoon méér dan de meeste anderen". Toch zoekt Jan Bols naar verbetering. Hoewel hij beseft, dat het corrigeren van fouten moeilijk is en vaak ten koste gaat van iets anders, wil hij wel degelijk een correctie aanbrengen: „Want je kunt wel zeggen, dat hard schaatsen beter is dan mooi rijden, maar een conditioneel sterke schaat ser die ook technisch goed is. komt toch het verst". Wat weer eens tot uiting kwam tijdens de recente trip door Zweden. De Drent keerde ietwat teleurgesteld terug van de trip met Schenk en Verkerk: „Omdat ik op die kleine baantjes en het slechte ijs tijdens de 3 en 5 kilometer niet eens beide handen op de rug kon houden en weer met mijn schouder ging wringen. Dat zat me niet lek ker en ook op de kortere afstanden ging het niet naar wens. Ik heb het Pfrommer verteld en vorige week hebben we er intensief op getraind. Afge lopen vrijdag, op de tien kilometer, liep het weer goed en kon ik diep zitten. Echt in balans." Er werd ook, door de hele ploeg, op snelheid geoefend. Wat voor klassementswedstrijden bijna primair is. „Maar juist dan, tijdens die sprinttrai ning, komt bij mij het tekort aan techniek bo ven". aldus Jan Bols. „En nu zou ik me wel speci fiek kunnen richten op mijn favoriete, langere afstanden, maar dat heeft geen zin. Want dan raak ik weer achter bij de klassementswedstrij- den. Bovendien schaadt een sprinttraining, zoals wij die- doen, een stayer niet. Je hebt er zelfs voordeel bij. Want je moet toch ook op een 5 of 10 kilometer kunnen demarreren. Maar al met al zal het voor mij verrekte moeilijk zijn om een keer kampioen te worden. Ik heb echter de ambitie". Dat immers, een nationale, Europese of wereld titel, zou extra glans leggen op de schaatscarrière van de sympathiek-eerzuchtige Jan Bols. Nog meer evenwel verlangt hij naar het wereldrecord op de tien kilometer, dat momenteel met 15.03.6 in handen is van zijn vriend Kees Verkerk De Jan Bols machinebankwerker staat op de ranglijst aller tijden tweede met 15.12.8. „Dat record wil lk be slist een keer veroveren. Je kunt zeggen, dat het een wensdroom van me is. Maar ik weet. dat om dat ideaal te verwezenlijken óók alles mee moet zitten", luidt de eerlijke slotconclusie van Jan Bols.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19