Kleurrijke mensen inviteren Martini Bianco )ok politiek is West-Duitsland geenszins en dwerg Massamoordenaar op vrije voeten Negen jaar voor Novak Ook Britse Hogerhuis ging akkoord met de afschaffing doodstraf Tevredenheid in Bonn over reeks snelle successen iL EERDER Beveiliging Klein aanbod Messcher's Modehuis Minister in Brussel tegen „sex-zwendelaars" Voortaan geen quarantaine voor maanreizigers? IDAG 19 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van onze correspondent) ONN (GPD) Jarenlang is de Westduitsers verteld, dat land economisch wel een reus is, maar politiek altijd een rg zal blijven. Anderhalve maand na het aan de macht ko- van kanselier Brandt stellen zij tevreden vast, dat die tieke kabouter toch heel wat mans is. Het elan, waarmee duo Brandt-Scheel op het internationale toneel opereert, [t zowel in Oost als West opzienbarende gevolgen gehad, iet alle bondgenoten zijn even gelukkig met het feit dat it-Duitsland op eigen houtje toenadering zoekt tot de Oost- jpese landen. Dat kan echter de tevredenheid in Bonn hts vergroten. De degelijke banden van de bondsrepubliek het Westen maken herinneringen aan het verraderlijke irag, dat de Russen en Duitsers eens in Rapallo sloten, nu maal lachwekkend. De Franse pers heeft dat spook van allo opgeroepen, maar de Fransen, zo schreef Die Welt in commentaar, reageren overgevoelig als de Duitse politiek itandig opereert. Toen onlangs Westduitse vak bondsleiders een bezoek brachten aan Moskou, verklaarde voorzitter Sjeljepin van het Russische vakver bond dat de regering-Brandt een „kaïns om te beginnen" verdient. Daarmee is echter de snelheid waar mee Moskou een gesprek met Bonn aanknoopte over het wederzijds af zien van geweld, niet verklaard. De buigzamere politiek van de Sowjet- ünie, die ook haai- Oosteuropese bondgenoten kennelijk het groene licht heeft gegeven voor toenadering tot de bondsrepubliek, moet naar alle waarschijnlijkheid leiden tot het on veranderde doel: het vastleggen van de bestaande toestand in Europa en het beleggen van een grote veilig- hei dsconf erentie Dat landen als Polen, Hongarije en ook Tsjecho-Slowakije betere be trekkingen met de bondsrepubliek wensen, kan voor een goed deel eco nomisch worden verklaard. Trouwens ock de Sowjet- Unie heeft om eco nomische redenen belang bij ont spanning. In de toekomst zal op g;ote schaal Russisch aardgas naar West-Duitsland stromen door pijp leidingen die in de bondsrepubliek zijn gefabriceerd. ZoYi samenwer king gedijt het best in een vriend schappelijke sfeer. Maar de politieke achtergrond moet toch voor een aantal Oosteuropese landen zeer belangrijk en voor de Sowjet-Unie van doorslaggevende betekenis zijn. Daaris een negatieve verklaring voor. Door Brandts toedoen en ook door het verdwijnen van generaal De Geulle zou een grote opleving in de Westeuropese samenwerking moge lijk zijn, hetgeen Moskou op z'n minst kan afremmen door Bonn kansen in het Oosten te bieden. Toe nadering tot Bonn zou voor Mos kou bovendien als een breekijzer in de EEG en de NAVO kunnen wer ken. Zulke verklaringen doen het zijn echter niet alleen de Bn. cl'ie bedenkingen hebben. In ington heerst de opvatting, dat it niet te hard van stapel moet Er is gevraagd om een betere lellere informatie over nieuwe kkelingen. En in de NAVO- heeft minister Scheel met een erige analyse getracht de be- beid bij andere deelgenoten te nemen. Maar Bonn kreeg in ington en in de NAVO-raad iat voor zijn nieuwe koers. En 'estduitsers hebben de indruk gen dat hun regering eenvoudig bgt op haar partners, koers wordt in sterke mate Brandt bepaald, maai- niet ten hte herinnert de oppositie in er nu aan, dat er al in het tar wat gaande was. Over prio- voor de Poolse kwestie bijvoor waren Heinnemann en Go- het in mei al eens. Voorts is in sterke mate de reactie op randeringen in Bonn die de kkeling in de Oostpolitiek" be- De speelruimte die Brandt in zijn regeringsverklaring gegeven, is namelijk zo groot meest ingrijpende verandering de komst van Brandt en (en eerder al van Heinne- is die van het politieke kli- Onder meer door het snel on- lenen van het verdrag tegen Riding van kernwapens heeft inselier daaraan actief meege- Zijn politieke kracht heeft hij sver alleen in het Westen kun- temonstreren: de topconferentie EEG-landen in Den Haag werd door Brandts activiteiten een ADVERTENTIE Daar waar het gezellig en feestelijk toegaat, staat MartiniBianco altijd vóóraan. Door iedereen gewaar deerd om z'n esprit, z'n milde kruidigheid. Daarom valthij bij kleur rijke mensenzo in de smaak- gewoon (nou ja, gewóón...) „on the rocks", ijskoud. Of in 'n geraffineerde mix met gin of wodka. Of koeltjes in 'n simpel upje. Altijd inspirerend. Tja, Martini Bianco is beslist niet eenkennig. Maar wie is dat ten slotte wél op feestdagen? ADVERTENT! F echter onder de huidige omstandig heden slecht in Bonn. Zij passen allerminst in de door Heinneman en Brandt bepaalde sfeer. De Sowjet-Unie wenst een vei ligheidsconferentie waarop als eer ste agendapunt zou moeien worden behandeld: een meerzijdig verdrag over afzien van geweld en dreiging met geweld. Ook in dat opzicht noemt Duitsland een centrale posi tie in. Het heeft dus zin om met de Westduitse regering, die vindt dat zo'n grote conferentie pas na goede tweezijdige voorbereidingen kan wor den gehouden, het gesprek over af zien van geweld vast te beginnen. Polen heeft behoefte aan een de finitieve beveiliging van zijn weste lijke grens, de Oder-Neisse-lijn. Dat sluit aan bij het Westduitse verlan gen naar verzoening met dit land. Tsjecho-Slowakije heeft na de nau welijks meer meetellende invasie be hoefte aan ontspanning. Hoesak ver langt daarbij van Brandt, dat de overeenkomst die in 1938 te Mün- chen werd gesloten (en Duitsland recht gaf op Sudetenland) nu offi cieel nietig wordt verklaard. De Roemeense partijleider haalde na de recente topconferentie vam Warschaupactlanden in Moskou op gelucht adem en roept nu alle Oost europese landen op hun betrekkin gen met Bonn te normaliseren. „We willen ons niet opdringen", zei Brandit vorige week. Daar is ook geen sprake van. De werkelijkheid is zelfs, dat hij niet eens zo veel te bieden hééft. Deze week weet Der Spiegel te melden dat de Sowjet- Unie volkenrechterlijke erkenning van de DDR heeft geëist als voor waarde voor het sluiten van een overeenkomst over het afzien van geweld. Ulbricht heeft het afgelopen weekend herhaald, dat toenadering afhankelijk is van die erkenn'ng. Brandt heeft zich echter vastgelegd op de formule dat er in een Duitse natie twee staten bestaan, die voor elkaar geen buitenland zijn. Polen heeft altijd gestaan op er kenning van de Oder-Neisse-grens. Brandt "hoopt die te kunnen omzei len door Warschau een verdrag over het afzien van geweld aan te bie den. hetgeen een garantie voor de grenzen zou inhouden. Mocht het tot contacten met Praag komen, dan is het hoogst onwaarschijnlijk dat Brandt, die zelf de overeenkomst van Miinchen „een onrecht" noemt, het zich politiek kan veroorloven nietig verklaring aan te bieden. Voor zulke stappen is de mentaliteit in de bondsreDUbliek nog altijd niet ten- volle rijp. In regeringskringen wordt echter de nadruk gelegd op een ontwikke ling die zich over een periode van jaren kan uitstrekken. Er stond veel in de regeringsverklaring, maar niet alles is wettelijk vastgelegd, aldus Brandt. Voor de weloverwogen ont wikkeling. die hem voor ogen staat, zijn een goede sfeer en begrip voor wederzijdse posities noodzakelijk. Ulbrichts harde eisen vinden dan ook in Bonn geen gehoor, maar de rede die hij het. afgelopen weekeinde voor het centrale comité van ziin partij h eld, wordt er wel „aandachtig be studeerd", net als zijn ontwerp voor een staatsverdrag over de verkeers wegen, dat op zichzelf voor Bonn onaanvaardbaar is. BREESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON: 22095 In de luchtrace Londen Sydney (voor lichte vliegtuigen zijn gisteravond in Athene, de eerste tussenlanding op de route, de Engelsman William Bright en zijn medepiloot Frank Buxton ge land. Zij vliegen met een Britten Horman (op de foto Bright, links, en Buxton). In de komende uren zullen 82 vliegtuigen Athene aan doen op weg naar Sydney, 16.000 km van Londen. Voor de winnaars zijn prijzen tot een totaalbedrag van 50.000 pond uitgeloofd. Toen Bright en Buxton weer opstegen, landde het tweede vliegtuig in de race, even eens een Britten Norman, met als bemanning Sir Hugh Astor, Sir William Dugdale en M. Jankie- wicz. Later landde nog Sheila Scott, een van de weinige solovliegers. Zij zei dat zij een afschuwelijke vlucht had gehad met ijsafzet ting op de vleugels van haar toe stel. WENEN (GPD) Nadat het der de proces tegen de „dienstregelaar van de dood" Franz Novak in de af gelopen twee en een halve week een ontegenzeggelijk dramatische wen ding had genomen, is hij gistermid dag tot negen jaar kerker met aftrek veroordeeld. Desondanks kon de vroegere rechterhand van Eichmann de rechtszaal als vrij ma nverlaten, omdat zowel de officier van justitie als de advocaat beroep hadden aan getekend. Novak was ervan beschuldigd 430.000 Joden uit Hongarije naar Auschwitz te hebben vervoerd en voor hun liquidatie verantwoordelijk te zijn geweest. Novak zelf heeft (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Het Hogerhuis heeft gisteravond het historische besluit van het Lagerhuis bevestigd om de doodstraf voorgoed af te schaffen. Hoewel aangenomen mocht worden dat de Lords als niet-geko- zen kamer niet zouden ingaan tegen de door het Lagerhuis met overwel digende meerderheid genomen be slissing, bestond er toch twijfel over het resultaat van het tweedaagse Hogerhuisdebat, omdat Engelands senaat overwegend conservatief van samenstelling is en de meeste voor standers van de verdwijning van het schavot onder socialisten en libera len zijn te vinden. Bovendien waren er ook in het Hogerhuis veol afschaffers die meei tijd nodig achtten voor een beslis sing, gezien de grote kloof tussen parlement en openbare mening, die op het ogenblik, voorzover valt na te gaan, wegens de algemene uit barsting van gewelddadigheid in meerderheid tegen afschaffing is. Doch de Lords, die geen nieuwe argumenten voor of tegen wisten te bedenken, hebben zich ongetwijfeld laten beïnvloeden door het feit dat in het Lagerhuis niet minder dan vijftig conservatieven vóór afschaf fing hebben gestemd. Tot hen be hoorde oppositieleider Edward Heath, die daarmee demonstratief het voor beeld gaf en voorkwam, dat de af schaffing van de doodstraf bij de volgende algemene verkiezingen een onderwerp van partijpolitiek zou worden. Een van de factoren ten gunste van afschaffing ondanks de wree- barstige stemming onder de kiezers was ook, iat er geen andere keus bestaat, behalve de onzekerheid la ten voortduren óf terugvallen op een automatische terugkeer van de to taal onbevredigende en voor de rech terlijke macht onhandelbare wet op de doodstraf van 1957, die op be paalde moorden wél en op andere niet de doodstraf stelde. Boven dien werd aan de doodstraf vooral vastgehouden ter bescherming van de in Egneland ongewapende politie, maar volgens de voorstanders van afschaffing is gebleken dat de po litie dit soon, bescherming niet no dig heeft. Loodzwaar Een ander belangrijk element was dat de eindbeslissing over een exe cutie bij de minister van Binnen landse Zaken lag. een loodzware en afschuwelijke taak, die één persoon eenvoudig niet kan volbrengen, vooral als men het aantal begane vergissingen waardoor verscheidene malen onsohukugen werden ter dood gebracht, in aanmerking neemt. Bo vendien is uit de statistieken geble ken dat over tientallen jaren het aantal moorden stabiel is gebleven, ongeacht het feit dat de doodstraf wel of niet meer werd toegepast. Ditzelfde geldt trouwens voor de Verenigde Staten, waar vaak aan elkaar grenzende staten die de •doodstraf hebben behouden of afge schaft wat het aantal moorden be treft eenzelfde beeld vertonen. systematisch ontkend van de ver gassingen ook maar iets te hebben geweten, maar zijn vroegere secre taresse. Erica Scholz. had als getui ge verklaard dat iedereen van hoog tot laag in het bureau van Eichmann. dus ook Novak, precies had geweten wat er met de Joden gebeurde. Daar na had de 77-jarige Hongaarse his toricus prof. Jenö Levai, die ook in het proces tegen Eichmann heeft ge tuigd. Novak in een ooggetuigever- slag van diens oorlogsactiviteiten zwaar belast. Zo had Novak, tegen de wil van de Hongaarse regering in, met een ge raffineerde truc een groot aan tal Hongaase Joden uit een kamp bij Boedapest weggehaald. Daarvoor had hij de Joodse Raad. die anders hierover bij Horthy had kunnen in tervenieren. voltallig elders vastge houden tot het transport de grens al over was. Ir. Simon Wiesenthal. de leider van het Joodse Documentatiecentrum, heeft de officier van justitie tijdens dit proces nog twee documenten overhandigd waaruit bleek dat No- vak al in 1943, dus vóór hij in Hongarije begon, Nederlandse Joden uit Westerbork naar Bergen- Belsen heeft getransporteerd. De Oostenrijkse justitie was echter niet bereid de aanklacht in die zin uit te breiden, omdat ze met die 430.000 Hongaarse Joden al genoeg te doen had. „Als Novak voor die 430.000 do den negen jaar moet boeten, dan be tekent dat een gevangenisstraf van vijf minuten per slachtoffer". Dat was het commentaar van Wiesenthal aan wiens opsporingen het mede te danken is geweest dat mensen als Novak en Eichmann toch nog ge pakt zijn. „Maar in werkelijkheid heeft Novak niet 430.000 maar 1,7 miljoen Joden gedeporteerd, name lijk alle Joden uit west- en midden- Europa. Zu'ke getallen kan geen mens emotioneel meer verwerken. Men is verlamd door het getal. Daar om zyn zulke processen alleen nog een kwestie van statistieken en kan een dergelijk vonnis alleen symbo lische waarde hebben. Geen enkel menselijk leven is in staat de boete voor een dergelijke schuld op zich te nemen. Maar levenslang, waar ook de officier van justitie op had gere kend, was natuurlijk wel de juiste straf geweest. Levenslang kun je niet opdelen". Een onbetwistbaar voordeel van de maxi-manteldeze jonge moeder uit de Canadese stad To ronto beschermt er haar doch tertje mee tegen de ijzige bries in de straten. BRUSSEL ANP) De Belgische minister van Justitie, Vranckx, heeft zich in de senaat in Brussel fel ge keerd tegen wat hy noemde ,.sex- zwendelaars". De ware vijanden van de jeugd zijn zowel de puriteinen, die elke evolutie op het gebied van de zeden willen remmen, als de zogehe ten sex-revoluitionairen, zo zei hij. De minister noemde exploitatie van obscene gevoelens enkel en alleen uit commerciële overwegingen een plaag die vooral de jeugd bedreigt. Het grote bedrog is. dat pornografie wordt gebruikt als inzet in „de strijd voor de geestelijke vrijheid". Minister Vranckx legde deze ver klaring af bij een interpellatie over het feit dat de politie een boek in beslag had genomen dat kort tevoren was bekroond met de officiële staats prijs. De minister zette uiteen, dat het boek, samen met andere werken, niet in beslag was genomen, doch al leen voor onderzoek meegenomen en later aan de desbetreffende boekhan delaar teruggegeven. CLEVELAND (AP) De arts van het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma die de astronauten medisch begeleid heeft, heeft verklaard dat volgende maand het bewijs zal wor den overlegd dat quarantaine van de astronauten na terugkeer van de maan op aarde niet noodzakelijk is. Dr. Charles A. Berry verklaarde ln een lezing voor de academie van medicijnen in Cleveland dat er geen sporen zijn gevonden van enig virus, bacterie óf zwam op de maan- monsters die de astronauten van de Apollo's 11 en 12 naar de aarde heb ben teruggebracht. De astronauten, verklaarde Berry, hebben zelf niet geklaagd over de quarantaine van 21 dagen, maar deze wordt wetenschappelijk niet langer noodzakelijk geacht. Berry verklaarde nog dat varens en andere planten in het maanstof dubbel zo hard bleken te groeien als in gewone aarde. Hü zei dat de maanstof blijkbaar een goede kunstmest is. Wielrennen De zesdaagse van Charleroi is gewonnen door het Bel gische koppel Sercu/Seeuws, die hun naaste concuirenten Merckx en Ste vens op een ronde hielden IJshockey Het Russische ijs- hockeyteam heeft in Winnipeg, in dt' eerste wedstrijd van een toernee door Canada, de nationale Canadese ploeg met 6—3 verslagen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17