Vfoiieven voor het verzet iepen heel sterk uiteen De studenten oppositie zit in financiële moeilijkheden KVP bezorgt oppositie gouden tijden r. F. Sierksma: Een boeket citaten Conflict STAF EN STUDENTEN BREKEN MET DE SENAAT GOUD v. d. Water DECEMBER 1969 LE1DSCB DAGBLAD ^DAG 13 PAGINA 9 toor Ruud Paauw) N Op 1 december was |aar geleden dat Friese de beroemde overval op van bewaring in Leeu- pleegden en enkele tien- politieke gevangenen de hergaven, die zij anders elijk nooit meer zouden teruggezien. Het jubileum geheel verlopen in de sfeer ^wezindheid. die men ge- bij dit soort herdenkin- treft. Er is in de gelede- het voormalig verzet en a^r voor door wil gaan een aan de dag getreden, dat rgaande gevolgen kan En wellicht zal het. ge- j de memoires van Wein- einde zal maken aan de rland nog op ruime schaal mythe, dat het verzet in '40-'45 werd gevormd grote kring van in alle n gelijkgestemde zielen. >13 n ki TG rijftal oud-illegalen (het Sysens, de heer E. Koop- het echtpaar Sierksma» ,e,p protest geuit tegen het een in hun ogen „uiterst onverdraagzame vereniging Veteranenlegioen de organi- de herdenking heeft kun- voeren. Normaal had dat de '40-'45 moeten zijn, maar naar een bepaalde bron laarvoor geen geld beschik- [aar het conflict sluimert In september j.l ging het ïlegioen (een vereniging illegalen, voormalige Indië- istrijders» in de stichting Weerbaar" samen- net de Nationale Raad van malig Verzet en met de Bier werden, zo i» opge- ïverenigbare eenheden te- roegd. Want het verzet, al- meest humanitaire vorm was gericht op het redden rod geraakte mensen uit de tan de pijnigers en moor die Nederland in de jaren zo ruime mate herbergde de drijfveren van de oud- jders en de oud-Indiëstrij- en zyn geweest, zij konden m m niet vergeleken worden van het verzet. Het vijftal it het verzet door een g als het Veteranenlegioen _f len geannexeerd" en „ge- seerd" en dat uit naam van :t uitspraken worden ge- een groot aantal verzetshe ld niet kan onderschrijven trouwens inmiddels al Reacties n x protesterende Friese ex- is dr. F. Sierksma. thans isch. hoofdmedewerker ver- an de Leidse Universiteit, i de vraag wat dat protest reacties heeft opgeleverd.. ■ijfkrksma: „Die kwestie is nog ;tj< i in de publiciteit gebracht :h zijn by mevr. Sijses al veel reacties binnengeko- was er maar één ne- :eli krvan gatief. De rest deelt onze mening, dat de zaak van het voormalig ver zet in verkeerde handen dreigt te komen. Met ons protest hebben wy ons gericht tot de verzetslieden, die evenals wy. niet in een of andere groepering georganiseerd zyn: de stille minderheid. Toen de oorlog was afgelopen had ik geen enkele be hoefte mij by een organisatie van het voormalig verzet aan te sluiten. Ik heb als reactie, uitlaat, na '40- '45 onder pseudoniem een boek ge schreven („Grensconflict") en dat eindigde met deze regel: „Kom, we gaan naar huis." Dat was zo blykt nu typerend. In 1945 zat het werk er op, het was afschuwelijk geweest, maar het was afgelopen. Je hield aan die- jaren een paar erg goede vrienden over, dat was voldoende. Ik ken ook geen enkele linkse organi satie op het gebied van het voorma lig verzet. Het is altijd rechts dat by elkaar klit." Wat denkt u nu verder te doen? Dr. Sierksma: „Ja. dat vragen er meer, maar we zyn verder niets van plan. We hebben onze stem la ten horen, omdat het ons te gortig werd. Maar we gaan niet zelf een bondje oprichten, want dan maken we dezelfde fout als het Veteranen- legioen: het verzet te willen mono poliseren. Dat kan niet en dat mag niet. In het verzet ging men uit al lerlei motieven. Communisten deden het om een andere reden dan rooms- katholieken en gereformeerden uit een heel ander oogpunt dan huma nisten. Het werd gedaan om men sen te redden, voor God. Nederland Dr. F. Sierksma: Jk ben wantrouwig gexoor&en (FotoLD Holvast» en Oranje, omdat de nazi's heide nen waren enz. Het liep erg uiteen. Wie weet heeft er wel eens iemand meegedaan die een slecht huwelijk had en er niets voor voelde thuis bij zyn vrouw te zitten. Er waren zo veel motieven en verschillen en de vraag is of je die onder één noemer kunt brengen. Ik geloof het niet en daarom vind ik ook dat je nooit iets uit naam van „het verzet" kunt be weren." Gevolgen U hebt gezegd dat dit optreden van uw vyven gevolgen zal hebben in de persoonlijke sfeer. Wat bedoelt u daarmee? Dr. Sierksma: „Dat er bij som migen in de familieband een breuk kan komen en dat we zeker, in de normale zin, vijanden zullen krijgen. Verdachtmakingen dat we commu nisten zijn, zullen er ook wel komen. Dat heb ik in het verleden al eens meegemaakt, dat zal nu wel weer gebeuren Ik ben benieuwd wat het Veteranenlegioen precies gaat doen. Dat is toch zó'n merkwaardige ver eniging. Tweederde van „Pompe- blédden," het orgaan van de afd Friesland van het V.L. is gevuld met berichten over schietwedstry- den. Die mensen hebben dus een wapenvergunning. Ik vraag me af of ook de CPN een dergelijke vergun ning zou krijgen als het een schiet- clubje wilde beginnen." Wat verwacht u dat er gezien de houding van het Veteranenle- Dr Sierksma grist tijdens het gesprek over het verzet een aan tal citaten bijeen uit artikelen van en over het Veteranenle gioen. De teneur daarvan spreekt naar zyn mening boek delen „In elk citaat verraden zij zich tenminste één keer". Over de oprichting van het Veteranenlegioen schrijft alg. voorzitter Doppen op 4 mei 1968: „De oprichting was het gevolg van een gevoel van onbehagen dat duizenden militairen be heerste toen zy uit het voorma lige Nederlands Indië in Neder land terugkeerden. Grote groe pen van deze militairen die. veelal uit het verzet afkomstig, naar Indië waren gegaan om mee te werken aan de opbouw van deze gewesten in de geest zoals H.M. Koningin Wilhelmina had aangewezen, voelden zich teleurgesteld in het beleid van de toenmalige regering. Daar- by kwam dat het voor velen moeilijk was zich na de vele ja ren van oorlog en verzet weer aan te passen aan de Neder landse samenleving". Een maand eerder had de heer Doppen in het blad de Oude Wapenbroeder de vetera nen van het legioen opger pen zich te melden bij de politie om de linkse extremisten te lijf te gaan. Dr. Sierksma overhandigt twee citaten van de heer Dop pen: „De ratten zijn uit de rio len gekomen, om de rel en de ordeverstoring te bevorderen" en „Wfj zouden deze heel onde mocratische, anarchistische, be ledigende en mensonwaardige bende van de straat dienen te vegen". Vier Jaar geleden zei kol. A. R. de Vries van het Veteranen legioen op een persconferentie op de vliegbasis Leeuwarden „Begrijpt u ons goed, wij zijn militairen, maar geen militairis- ten. Maar, al beseffen wij dat Nederland een verre van mili tante natie is. toch zijn wij het tegendeel van pacifisten. Wij hebben geen ziekelijke neiging naar vrede". Tien Jaar geleden ontstond in het Veteranenlegioen een ge heime groepering genaamd de Anjer. Dat waren lieden die zich o.a. wilden bezighouden, aldus dr. Sierksma, met het be straffen van mensen die by her denkingen vergaten hun vlag voor donker binnen te halen. Een stencil van De Anjer uit die dagen vraagt de leden of ze de kunst van het geluidloos do den beheersen, of ze in het bezit zijn van handgranaten en of sluipschoenen. De Anjer is des tijds uit de gelederen van het Veteranenlegioen verwijderd en ging onder de naam Oud-Strjj- derslegioen een eigen leven lei den. Een aantal Anjer-figuren keerde naar de veteranen terug. Veel verschil ziet dr Sierksma niet in beide organisaties. Hij voert voor die mening een citaat uit Geestelyk Weerbaar van 24 nov. 1966 aan. waarin ene Ben Jamin (pseudoniem) over de verschillen dit zegt: „Dat wij niet over alle problemen van onze tijd dezelfde mening heb ben. hoeft onze vriendschap niet in de weg te staan. Er is meer. veel meer. dat ons verenigt dan ons scheidt". Actieprogramma's kent het Veteranenlegioen ook. Hier is er een van vier jaar geleden, ont worpen in Leeuwarden: „Het aankweken van een gezond na tionaal besef, de versterking van de band tussen volk en vorsten huis. het optreden tegen het misbruik van de Nederlandse vlag. het vergroten van de band tussen volk en krijgsmacht, het bestrijden van communime en andere totalitaire systemen, be nevens het bestrijden van alle de morele waarden ondermijnen de en nihilistische stromingen". Volgens dr. Sierksma lopen er waarschijnlijk rechtstreeks lij nen van het Veteranenlegioen naar de BVD. Om het zacht te zeggen: dr. Sierksma zou niet gaarne zien dat deze vereniging de mening van „het verzet" uitdraagt. gioen met de vele herdenkingen in 1970 zal gebeuren? Dr Sierksma: „Ik weet het niet, ik heb er geen idee van. Wel ben ik nu wantrouwig geworden. Begrijp mij goed, ik ben niet tegen herden kingen. Dat zou onjuist zyn. Maar ik bemoei mij er niet mee, d w.z. ik herdenk op mijn eigen manier, met mijn eigen gedachten Als de Stich ting '40-'45 de herdenkingen organi seert dan kan ik mij daar direct mee verenigen. Zij doet dat sober en zal niet uit naam van het verzet al lerlei uitspraken doen." Verschillen Jarenlang is het verzet als een compact geheel gezien. Nu na zo'n 25 jaar komen de verschillen boven Hoe komt dat? Dr. Sierksma: „Van die verschillen zijn we ons al heel lang zeer góed bewust, En wij zouden er niet over begonnen zyn als de houding van 't Veteranenlegioen ons daartoe niet had gedwongen. Men moet zich goed reailiseren dat in het verzet te zyn geweest in de jaren vlak na de oorlog lang niet altijd een aanbeve ling was. Misschien kwam dat om dat vlak na de oorlog in de Binnen landse Strijdkrachten van die duis tere figuren zaten die zich als ver zetshelden voordeden. Persoonlyk ben ik de mening toegedaan dat het grootste deel van het Nederlandse volk er niet over wilde horen om er niet aan herinnerd te worden dat het had gefaald. Maar dat is niet meer dan een hypothese. In elk geval, je kon toen maar beter zwijgen over het verzetswerk. Daardoor bleven er ook bepaalde verhalen in omloop, zoals over de „geest van het ver zet". Na die periode is de verzets man wel weer respectabel geworden. Dat is m.i. voor een belangrijk deel (Van één onzer verslaggevers LEIDEN Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen wei gert nu al gedurende een negental maanden, de formele Nederlandse Studentenraad, zoals gebruikelijk subsidie te verstrekken. De Neder landse Studenenraad wyst er in een vraaggesprek gisteravond met één van onze redacteuren op dat het op het ogenblik de bedoeling van het ministerie lijkt te zijn de Nederland se Studentenraad als vertegenwoor diger van de studentenoppositie uit te schakelen De NSR heeft het moeilijk op het ogenblik, aldus Wilfried Uyterhoeve voorzitter van de Nederlandse Studentenraad, in dit vraagge sprek Op de NSR drukken de kos ten die wy van de voormalige con servatieve studentenoppositie hebben moeten overnemen, byvoorbeld van feesten in de Vergulde Turk. Er is weliswaar geen sprake van een fail lissement. en de aflossingen van onze schuld zijn gegarandeerd door de bijdragen van de gronddraden, maar ten koste van inkrimping van onze activiteiten zoals het bestuur, secretariaat en in het algemeen het actievoeren. „Wat betreft een eventuele oplos sing van het conflict met het minis terie zijn wy pessimistisch, we zien dat op het ogenblik gewoon niet". Wat is er nameiyk gebeurd? 6inds maart van dit jaar onder- handeldt de NSR al met het minis terie Op elke brief van deze kant moeten we steeds twee maanden wachten. Iedere keer opnieuw gaat het ministerie van steeds nieuwe, steeds hoger opgeschroefde eisen uit. Wy hebben steeds gevraagd naar een algemene regeling. De gronden voor de weigering heeft men nooit gegeven. We zyn begonnen met het Indienen van een verzoek waarop we twee maanden hebben moe ten wachten, waarna ons werd-ver zocht nadere inlichtingen te ver strekken, waarna we weer twee maanden hebben moeten wachten en ten derdemale is ons op een ge geven moment inlichtingen ge vraagd. Inlichtingen waarvan de minister wist dat we ze niet zouden kunnen geven, vanwege de financiële en boekhoudkundige chaos die een jaar geleden nog hier heerste. We heb ben juist die subsidie gevraagd ter bestryding van de gevolgen van de ze chaos. De minister beschouwt al dus Wilfried Uiterhoeve. het bestaan van een kernachtige studentenoppo sitie als een bedreiging voor zyn plannen. Hy heeft dit ook laten doorschemeren tydena een gesprek met het NSR-bestuur op 9 juli waaruit bleek dat achter allerlei technische bezwaren zich politieke argumenten verborgen De NSR is niet bereid tot een neutrale houding, niet bereid te wor den opgekocht als gesprekspartner, wil geen handvat zyn waarmee stu denten worden gemanipuleerd. Wilfried Uyterhoeve suggereert: De NSR staat wat dit betreft niet al leen. Hetzelfde is geprobeerd met de Raad van Werkende Jongeren, met het oog op de massale acties van 1 november. Het is geprobeerd met de Raad van Studerenden de organi satie van studenten aan academies, een los lichaam zonder echte achter ban" In die Raad van Studerenden is door de minister ruim een ton gestopt. Die afwyzing van minister Verin- ga van onze subsidieaanvragen heeft duidelyk een politieke achtergrond. In de memorie van toelichting van vorig jaar heeft hy nog grote waar dering geuit voor het feit dat wy ons zo concreet en bewust uiten voor acties voor verbetering van onze si tuatie. Hetzelfde geldt voor het mi nisterie van CRM, ook Klompé heeft voortdurend haar waardering uit gesproken voor welke vorm van ac tie dan ook. maar om maar een voor beeld te noemen, een verzoek tot subsidie van het Onderwysfront van de NSR is vanaf begin april al getraineerd. De ministers aldus Wilfried Uyter hoeve. spreken met dubbele tong. Het beleid van de progressieve mi nisters is er op gericht dat actiea hanteerbaar worden gemaakt voor de eigen doelstellingen. Zo heeft CRM een project opgezet dat de be doeling heeft de protesterende groe pen in het centrum van Amsterdam in de hand te houden. Autonome po litieke organisaties, aldus NSR-voor- zitter Wilfried Uyterhoeve, pas sen niet in deze tactiek. Wat het ver- wonderlyke in feite ls dat de minis ter met deze houding een andere po litiek standpunt inneemt, dan by- voorbeeld de plaatselyke universi taire autoriteiten, die soms vyftig- duizend gulden aan subsidie ver strekken te danken aan de tv-serie „De Be zetting" van dr. L. de Jong. al wek te die soms wel eens de foutieve indruk dat we met z'n allen tegen de Duitsers hebben gestreden. Naarmate de oorlog langer achter ons komt te liggen, zullen we de zaken objectiever kunnen bekyken en meer gaan relativeren. Er komt dan meer aan de oppervlakte. Maar j klaar met de oorlog komen we nóóit". In Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Het be stuur van de wetensohappelyke staf van de Nederlandse Economischs Hogeschool in Rotterdam heeft be sloten het contact met de senaat te verbreken. Deze beslissing houdt in, dat de vertegenwoordiging van de staf niet meer zal deelnemen aan de beraadslagingen in de se naat of in de senaatscommissies Deze maatregel is genomen naar aanleiding van het besluit van de senaat om zich niet gebonden te achten aan de uitslag van een refe rendum over de toekomstige be stuursstructuur. Ook de Algemene Rotterdamse Studentenvereniging heeft haar ver tegenwoordigers teruggetrokken uit de senaat en de senaatscommissies. Als reden hiervoor stelt de vereni ging dat de senaat categorisch wei gert een deei van haar bevoegdhe den over te dragen aan andere groe peringen in de hogeschool. liberale minister van financiën, dr Witteveen. was gèstuit. Geprikkeld te parlementaire redacteur R. W. Heidinga) AAG (GPD) De KVP-er »en. de beminlyke Heerlense ligde in de Tweede Kamer, teek tot zyn eigen schrik [evoerd naar de Algemene Hoewel hy helemaal fle nominatie stond, zag hy mge stemmen op zich uit- toen de Kamer een voor- oest. opmaken ter vervulling vakature in dit hoge college Maenen vond het helemaal Het was dan ook een pes- van de oppositie, dezelfde waarvan hy zich eerder op oor zijn wyze van optreden re Btl gemaakt er gebeurd? De socialist Lier had verlof gekregen de van Sociale Zaken te inter- Wer de vraag waar de struc- fcrhoging van de a.o.w. en *f. die de SER eerder deze 81 ianbeval. Hy rondde zyn 'tie af met de indiening van 6. waarin de minister werd wd onverwyid met een «P te komen, waarin de wordt geregeld. Dat was een oppositiegebaar van Lier. De socialisten hadden minister een „steuntje in t geven, aangezien geruch te ®de deden dat Roolvink in m 'et op de tegenstand van de ta Maenen was door het optreden van mr. Van Lier kennelyk geprikkeld. Ook hy had de machtiging nog wel van alle vier regeringspartyen by de minister op indiening van een wetsontwerp aan te dringen. De PvdA-motie moet de KVP-er echter hebben verrast. Maenen probeerde de minister tegen de aanvallen van de oppositie te beschermen door hem te prijzen voor de spoed waarmee hy de voorstellen van de SER in het kabi net aan de orde heeft gesteld. Hy onderwierp vervolgens de interpella tie aan een kritische beschouwing hoewel die met zyn hulp was toege staan en vroeg zich af wat daar van eigenlyk ae zin was. Tot zover kon alles nog door de beugel. De KVP-er lokte evenwel de so cialisten, pacifisten en D '66 uit hun banken door in één adem ook aan te kondigen dat de regeringspartyen zich voortaan kritischer zouden op stellen by het toestaan van interpel latie-aanvragen door de oppositie Geprikkeld door een interruptie van mr Van Lier '..dat is zeker de harde lyn Beernink-Maenen") voegde de KVP-er daar nog aan toe dat over zyn verklaring verder niet te discus siëren viel. Dat bracht de socialisti sche voorman drs. Den Uyl op het spreekgestoelte om de regeringspar tyen er aan te herinneren dat niet zy alleen de dienst in de Kamer uit maken. „Wat verbeeldt de heer Mae nen zich wel", riep Den Uyl woedend uit. „Niet de regeringspartijen geven ons het recht onze functie uit te oefenen, maar de regels van dit huis. Aan dit soort verholen bedreigingen geven wij geen centimeter toe". Het was een ongekend felle botsing tussen de KVP en PvdA. die in lyn- rechte tegenspraak stond met de flirtations, welke de nieuwe fractie leider van de KVP in de Eerste Ka mer. mr. Niers, zich eerder in de week ten opzichte van de socialisten veroorloofde. De zaak werd voor Maenen nog pyniyker toen de A.R.- fractieleider mr. Biesheuvel kwam verklaren dat de weigering om over de verklaring te discussieren zeker te nemen dat de regeringsfracties vinketouw zat, een rol gespeeld. De Van Lier interpellatie niet namens alle regeringspartyen was uitgesproken. Drs. Schmelzer probeerde tevergeefs de indruk weg uit waren op beperking van de rech ten van de oppositie. Hy hield de socialisten voor dat zy de laatste tijd teveel en te vaak ministers laten op draven om inlichtingen te verstrek ken en vragen te beantwoorden en klaagde dat daardoor de goede gang van zaken in het parlement dreigde te worden verstoord. In het geweer Drs. Schmelzer is al eens eerder tegen de activiteiten van de socia listen in het geweer gekomen. Hy wist toen dr. Vondeling, die meende dat het gebruik wil dat een interpel latie altyd wordt toegestaan niet van het tegendeel te overtuigen. Achter af bleek drs. Schmelzer toch geiyk te hebben. Een archiefonderzoek leert dat van de vele interpellaties die sinds de oorlog zyn aangevraagd, er twaalf zyn tegengehouden. Nu gaat het er natuurlyk minder om hoe vaak een interpellatie in het verleden is afgewezen, dan wel om de vraag waarom dat is gebeurd. In al die twaalf gevallen waren het nogal formele redenen. Ook in een geval als zich deze week voordeed, zou men zich toch moeten afvragen wat eigenlyk precies de taak van de oppositie is. „Buitengewoon gevaar- lyk voor het functioneren van de de mocratie". noemde drs. Den Uyl don derdag de verklaring van Maenen. Inderdaad is het de taak van de op positie de regering tot verantwoor- j ding te roepen en haar tot daden te prikkelen. Wie dat recht betwist, komt met de democratische spelre gels op gespannen voet. In dit geval heeft stellig ook de wyze, waarop de oppositie op het KVP-fractie heeft zich al eerder op sociaal terrein uiterst gevoelig getoond voor de concurrentie van de socialisten. In verschillende gevallen wist zij de oppositie trou wens ook aardig te verslaan. De maatregelen die onlangs ten behoeve van de minder-draagkrachtigen wer den doorgevoerd (lagere premies en hogere inkomensgrenzen) zyn te danken aan het initiatief van de zelfde Maenen die nu spottend in de wandelgangen werd aangeduid als „kolonel Maenen b.d.". Door op deze wyze op te treden, spelen de regeringspartyen de oppo sitie alleen maar in de kaart. Het zyn voor drs. Den Uyl, de fractieleider van de socialisten, gouden tijden. Hy treedt de laatste tyd kennelyk zo ef fectief op dat vooral de fractie va® de KVP met de dag nerveuzer begint te reageren. Politiek is een moeilyk vak. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9