Er moet een regeling komen Lino december- voordeel Wallstreet blijft in mineurstemming 3dagen gatis reizen FINANCIEEL WEEKOVERZICHT u James bond oor Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het Boeken 40-45 DIRECTEUR VAN COöP.-PENSIOENFONDS VINDT Jaarkaart of 3-maandskaart65+? voordelig uit met NS DE NIEUWE 1 IS ER "ON HER MAJESTY'S SECRET SERVICE" ginnen in 1975 voordelig uit met NS STRIJD TEGEN INFLATIE KOST HANDENVOL GELD Geldmarkt de kans niet lieten ontgaan om hiervan gebruik te maken. Zü heb ben alle dollars, welke zü maar kon den bemachtigen bijeen geschraapt om ze aan hun Amerikaanse colle ga's ter beschikking te stellen. Uiter aard tegen een zo hoog mogelüke rente. Dr. VENNEMA EN VIETNAM Nieuwe uitgaven ZATERDAG 13 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 LEIDSCH m DAGBLAD Dr. L. de Jong kon tien jaar ge- eden een verhoogde belangstelling onstateren voor de geschiedenis van t Tweede Wereldoorlog. Hij wees barbij op de stroom van literatuur iver de jaren 1939-1945, en op het eit dat de boeken over dit onder- erp ook steeds meer belangstelling adervonden bü het publiek. Volgens was het ook zo gegaan na de trste wereldoorlog. De leeshonger het publiek ontstond pas na een iar of tien. Het grote succes in de sste wereldoorlog- literatuur „Van et westelijk front geen nieuws", zou ok pas laat in de jaren twintig po- ulair worden. Wat de tweede wereldoorlog-litera- lur betreft, vastgesteld mag wor- >n, dat de markt nog steeds niet izadigd is. Integendeel. De boeken m dr. De Jong zelf en hun ver- lopcüfers zijn daar een voorbeeld in, evenals die over het fenomeen feinreb. In West-Duitsland staan t memoires van Hitiers minister peer bovenaan de verkooplijsten, fcn steeds verschijnt er weer meer. Ditmaal aandacht voor een twee- 1 boeken over de Tweede Wereld- nrlog. Het eerste is van de hand van e Engelse militaire historicus Alis- lir Home en behandelt de Duitse ïvasie in Frankrijk in 1940. Het lek verscheen in een (zeer slechte) irtaling bij Boom in Meppel. Des- idanks valt er voor de liefhebbers el te genieten. Home, die eerder leken schreef over de Frans-Duitse trlog van 1870 en over de eerste ereldoorlog. vetstaat de kunst zijn zers in een helder en beeldend be- log te boeien. Hij werkt overzich- »luk. bepaalt zich tot zijn specialis- le: krijgsgeschiedenis en bouwt van iruit een beeld op. Hij stelt tegenover elkaar het re volutionaire Duitse leger van de jormalige soldaat eerste klas Hit- r en de Franse armee, overwin- aar van de eerste wereldoorlog, laar een overwinnaar met het wdskleed aan. Overtuigend schetst Jij hoe de Fransen tussen de beide ereldoorlogen gevangen waren in nachtmerrie van de mensenver- indende loopgravenoorlog van srdun. Hoe het Franse militaire enken vastzat aan de verouderde mcepties van een maarschalk Pe- un en hoe weinig plaats er was nieuwe ideeën. Kartegenover Hitiers militaire ers met Von Manstein en Gu- rian voorop. De botsing tussen de ee legers in de uitzonderlijke war- meimaand van '40 liep op een orme Franse nederlaag uit. Eeen derlaag voor het officierenkorps, in Home's sobere beschrijving uiterst incompetente indruk takt. Home verstaat de kunst om men- te schetsen. In zijn tragedie spe- d de Franse premier Reynauld. die ome prijst, generaal De Gaulle piens militaire prestatie hij chter neerzet) en de Duitse gene- al Guderian en Rommel hoofdrol- i. Opvallend is de' beschrijving van Itlers wankelmoedigheid en gebrek overzicht. Kortom een uiterst in- uctief boek. Kon men in Home's boek nog iets amemen van dat eeuwenoude fe- van de „frische Fröliche heel ander is het gesteld Hannah Arendts „De banaliteit «n het kwaad". Hannah Arendt, jo in, befaamd geschiedschrijfster politicoloog heeft vooral naam ge laakt met een boek over het antise- nitisme. Het nu door Moussault uit- egeven boek bevat een reportage ver het proces Eichmann, dat in 961 tegen de „bureaumoordenaar" an miljoenen joden in de tweede to rereldoorlog werd gehouden in Je- uzalem. opwinding die in de hele wereld ntstond toen bekend werd dat Isra- i's erin waren geslaagd om Adolf ichmann in Zuid-Amerika te kid- appen, ligt nog vers in het geheu- tn. Het proces kreeg een ongeloof- ik grote aandacht. ons land zijn twee boeken over et proces Eichmann verschenen. Een an Abel Herzberg. die van het pro- verslagen maakte in de Volks- rant en De zaak 40/61, van Harry lulisch, eveneens ooi-spronkelijk re- ortages gemaakt voor Eleseviers feekblad. iannah Arendt opereert op de- 1 dfde golflengte als Mulisch, die zij met veel instemming citeert, gaat er zowel Mulisch al? rendt om aan te tonen wat voor gewone, middelmatige man Eich- ann eigenlijk was. en hoe hij tot Din onzegbare misdagheid kon ko len dank zij het totalitaire systeem an Hitler- Duitsland. Opereert Mu- sch vanuit zijn creatief literator- chap, Hannah Ai'endt schrijft van it een grote kennis van zaken, in oen ittere, korzelige stijl. Het effect is niet minder om. Integendeel. De analiteit van het kwaad is een bij - inder indringend boek over een men- ilük probleem, over een periode uit e geschiedenis die ons ook nu nog- iet Biafra en Vietnam in het ge- tugen verbijsterd achterlaat. Ronduit groots zijn Arendts alia ses van het feilen van de Israëli- che openbare aanklager. Vol begrip laar even kritisch staat zij tegen- het vonnis en de motivering aarvan. Zij eindigt haar boek met magistrale veroordeling van Eich- "ann. Alleen om die laatste bladzij is de banaliteit van het kwaad de loeite van het aanschaffen waard J.R.8. Alistair Home —De 42 dagen. Boom zoon. Meppel. Hannah Arendt- Banaliteit van het kwaad. Mous- 'uit Amsterdam. „Ik ben me ervan bewust, dat ik de poten onder mijn eigen stoel uitzaag. Toch sta' ik volkomen achter mijn conclusie, dat ik geen enkel heil zie in het tot stand brengen van een adequate pensioenvoorziening langs de tot dusver gevolgde weg via bedrijfs- en on- dersnemingsfondsen of via bij het levensver zekeringsbedrijf ondergebrachte pensioen regelingen. De chaos wordt met de dag groter en we raken steeds verder in moeilijkheden. Alle outsiders zijn op de hoogte; er wordt Wat wil hij met zijn brochure be reiken? Grote groepen Nederlanders zijn ln de huidige situatie op hun 65ste jaar aangewezen op een aow- uitkering, vaak aangevuld door de bijstandswet. Grote groepen bete kent ln dit geval veertig procent van de werkende beroepsbevolking. De andere zestig procent heeft een pensioen. Genieten mag niet worden gezegd, want daarvoor zijn de be dragen in het algemeen te laag. veel over geschreven, maar niemand doet er iets aan." Met deze woorden vat de heer H. Brinkhuis, de 51-jarige directeur van de Stichting Coöp. Pensioenfonds in Utrecht, zijn dezer dagen verschenen boekje „Zorgen over morgen" in enkele zinnen samen. De heer Brinkhuis be schouwt zijn brochure als een kritische bij drage tot de discussie over de pensioenpro- blematiek in ons land. „Er moet één pensioenvoorziening komen, waar alle Nederlanders deel aan hebben. Dat pensioen moet wel- vaartsvast, of op zijn minst waarde vast zijn en gebaseerd zijn op het idee van de aow-uitkering. Ik wil het liever geen staatspensioen noemen hoewel het dat in feite natuurlük is want met zo'n aanduiding strijk je zo veel mensen tegen de haren in." Thans kan men spreken van een onbevredigende situatie. Er wei-ken in ons land 83 bedrijfspensioen- en maar liefst 1600 verschillende onder nemingspensioenfondsen. Bovendien zün nog eens ongeveer 18.000 pen sioenfondsen bij het levensverzeke- ringsbedrijf ondergebracht. Hierdoor wordt oneconomisch en onrendabel gewerkt, ontstaat een versnippering van krachten, een cumulatie van ad ministratieve i-ompslomp en een ver lies aan vele duizenden arbeidsuren wegens onnodig vergaderen. om over de verloren reistijd en de ge- toucheei-de declaratiebedragen maar niet te spreken. Veel te weinig En wat is van dit alles het resul taat? De Nedeiiander krijgt in cloor- premie verdwünt in bijkomstighe den. in administratiekosten. Boven dien ondergaat elke Nederlander op zijn 65ste een fikse daling van in komsten. Vaak zakt hij zelfs onder het bedrag dat momenteel geldt als absoluut levensminimum. Ook gaat veel van pretnie verloren doordat bij het veranderen van werkkring het pensioen wordt afge kocht of op een laag pitje wordt ge zet. Dit doet zich steeds meer voor. zoals de cijfers aantonen. Er zijn thans ruim een miljoen deelnemers bij de 83 in ons land werkende pen sioenfondsen ingeschreven. Het aan tal uitgeschrevenen wegens verande ring van werkkring bedraagt bijna het dubbele. Dit aantal stijgt boven dien elk jaar. Kubieke meter De heer Brinkhuis geeft uit zijn eigen praktijk een voorbeeld van de enorme papierrompslomp. Bü Cöop werkt men in tal van branches, waarvoor vaak «neen pensioenfond sen werkzaam zün. Omdat het onder nemingspensioen beter is. kan er vrüstelling van deze bedryfspensioe nen gekregen worden. Om zo'n vrü stelling voor bijvoorbeeld een koffie juffrouw in de kantine te krügen, moet een kubieke meter papier wor den verwerkt, aldus lachend de heer Bi-inkhuis. Voordat alles rond is. be ginnen we vaak al weer opnieuw, omdat die juffrouw dan weer door een andere is vervangen. Iets anders waar deze aanklager van het systeem, waarin hü zelf zün brood en zün pensioen verdient, de aandacht op vestigt, is de superklei ne pensioenuitkering die sommige mensen krügen (200 gulden p:r jaar is geen uitzondering», omdat ze vroeger gedm-ende enige tijd ei-gens hebben gewerkt. Om dat geld te krü gen, moeten ze zich op him 65ste jaar van premie- en belastingheffing en concludeert uiteindelijk dat er direct iets gedaan moet worden. De nu werkende pensioenfondsen hanteren alle hetzelfde principe. Tü- dens de werkzame periode wordt d'Dor middel van een vast bedrag of een percentage van het loon een bedi-ag gespaard. Vanaf het 65ste jaar wordt dit bedrag langzaam aan teruggege ven. Uiteraard verminderd met de niet geringe administratieve kosten. Het kan allemaal zo veel eenvou diger. De aow werkt volgens de heer Brinkhuis volgens een goed beginsel Dit kan dus de basis zün voor het nieuwe systeem. De heer Brinkhuis heeft het in zün boekje niet gelaten bü klagen over de huidige situatie. Hü heeft er tal van uitgewerkte mo- gelükheden in opgenomen. Zün lan- delük algemeen pensioenfonds wordt een soort super-aow. Hü gaat er van uit dat elke Nedeiiander die voor zün 65ste slechts het minimumloon ontvangt, bü pensionering geen la ger bedrag mag ontvangen. Voor dat deel dat men boven het minimumloon ontvangt, kan dat een bepaald percentage van h et loon worden betaald. Werkgevers of werknemers die nog verder willen gaan. krügen daarvoor op eigen ini tiatief alle kansen en mogelükheden. De heer Brinkhuis wil de premie heffen naar draagkracht. Bovendien wil hü meteen het systeem van In houdingen voor sociale en andere premies (inclusief het pensioen) sterk vereenvoudigen. De werkge ver moet al deze inhoudingen recht streeks aan een landelüke instel ling betalen. Uiteraard moeten de brutolonen dan worden aangepast. De ellendige, ellenlange loonstrcok- jes kunnen dan worden bekort tot een papier met het bruto-, het belasting snee veel minder pensioen dan hü melden „Te veel mensen weten dat ADVERTENTIE zou kunnen krügen. Te veel van de ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65 a—kaart (ook van een 3-maandskaartj op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. niet of hebben er geen idee van bü wie ze moeten zün. De moetlükheden met de terugbetaling van de rente- kaarten is daarvan een goed voor beeld." aldus de heer Brinkhuis. Hü vindt dat er een einde moet j komen aan deze „idiote situatie." We zorgen met zün allen voor een groeiend nationaal inkomen, zowel de ambtenaar als de bouwvakker Waarom genieten beiden dan niet gelükwaardig van een equivalent pensioen? Nu is er een groot ver schil tussen overheid en bedrijfsle- ven. Dc behartiging van de belangen van de vroegere werknemers moet door overheid en bedrijfsleven ge- meenschappelük geschieden in een voor iedere Nederlander geldende pensioenregeling volgens het om slagstelsel. Coöp .-Pensioenfonds-directeur BRINKHUIS er moet iets gebeuren en het nettobedrag Ook voor de werkgever een aanzienlüke admini stratieve aanpassing en vereen voudiging. Ander systeem 11 M p- 1 j v 4 i De heer Brinkhuis werkt met cü- fers en tabellen, hü wüst op de spaarquote en op ons nationaal Inkomen; hü noemt percentages en geldbedragen; goochelt met leef rij den j en uitkeringen; hü laakt de manier I VANAF 18 DECEMBER Be: Het systeem van de heer Brink huis „ik heb drie maanden aan mün boekje zitten werken, maar alleen in het weekeinde, dan stuurde ik vrouw en kinderen naar kennissen of familie" moet. volgens hem uiterlük 1975 ingaan. Men kan dan beginnen met degenen die dat jaar 65 worden of dat jaar overlüden (voor wat het weduwen- en wezenpensioen betreft). Elk volgend jaar kan men dan de volgende jaargang inbrengen, zodat het systeem zichzelf Invoert. In zün boekje, dat belangstellenden bü het Coöp-pensioenfonds in Utrecht kun n§n verkrügen, is het allemaal haar- fün uitgewerkt. Angst voor felle negatieve reac ties van pensioenfondsen en verze- keringsbedrijven heeft de heer Brink huis niet. Uit de vele positieve re acties is hem gebleken dat hü mid den in de roos heeft geschreven. Suc ces met zyn boekje is voor hem geen vraag, maar een bittere nood zaak. Er moeten natuurlük heel wat instellingen verdwenen. maar dat kan geleidelük aan gebeuren. Uitbe taling moet zo snel mogelük naar een centrale landelüke instelling worden verschoven. ADVERTENTIE Een jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel! Profiteer ervan! Prüs f 60.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het station! (Van onze financiële mede werker) De koersontwikkeling van de New Yorkse effectenbeurs laat een scherpe koersval zien. Nog lükt het einde niet in zicht. Het was in psy chologisch opzicht bijzonder ongun stig. toen de Dow Jones/index dooi de barrière van 800 heenschoot en daardoor het laagste peil bereikte dat sinds 1967 is vooi-gekomen. De directe oorzaak van de huidige beurscrisis in de Verenigde Staten moet gezocht worden in de strüd tegen de inflatie, welke de Ameri kaanse welgestelden intussen al han denvol dollar-s heeft gekast zonder dat het euvel van de geldontwaar ding werd overwonnen. Het ziet er naar uit dat president Nixons advi seurs er de voorkeur aan geven om de strijd tegen de nflatie zo kracht dadig voort te zetten dat tegen het tüdstip van de volgende presidents verkiezingen. dat is in 1972, op de borst kan worden geklopt omdat de tüdens het Kennedy/Johnson be wind geschapen inflatie werd beteu geld. Geldelijke offers Sinds jaar en dag hadden de Ame rikanen meer besteed dan de produk- tie toeliet als gevolg van de enorme geldelijke offers. die gebracht j weiden voor de uitzichtloze strijd in j Vietnam, de troepenmacht in West- i Europa, in Zuid-Korea en de ont wikkelingshulp voor Afrika en Zuid- Amerika, voor Formosa. Thailand en vele andere Oost-Arabische lan den. Daarnaast moest gezorgd wor den voor grotere bes ted i n gsm ogel k - heden voor de eigen bevolking. Soms moeten de economisten in Washington er moedeloos onder worden omdat de strüd tegen de in flatie ongenschünlük even weinig di rect resultaat afwerpt als de oorlogs handelingen in Vietnam. Het pu bliek geeft geen enkel teken dat het bereid is om de bestedingen te ver minderen ook al wordt het geld nog zo duur gemaakt om de lust tot het opnemen van kredieten te doen ver gaan. De omvangrijke bestedingen ma ken dat het bedrüfsleven alles in het werk stelt om in de groeiende vraag te voorzien, hetgeen alleen mogelük is door de investeringen in de industrie zo hoog mogelük op te voeren. Hoe meer machines en an der kostbaar g ereedschap, des te groter de produktie en hoe groter de produktie is des te meer kan het publiek besteden. De investeringslust van het be drüfsleven houdt een grote vraag naar kapitaal in stand. De banken, die door de kredietbeperkende maat regelen van de overheid in een keurslüf zün geperst, moeten alles in het werk stellen om de zaken gaande te houden. Kapitaalschaarste maakt dat de rente tot een ongekende hoog te werd opgeschroefd, maar hoe duur het geld ook werd. de kapitaalvraag bleef aanhouden. De wisselwerking is geweest dat de Amerikaanse banken in Europa de geldmarkt hebben afgestroopt om zo veel mogelijk middelen bijeen te garen teneinde in de vraag van het eigen bedrüfsleven te kunnen voor- Plotseling werd het mogelük om met die dollars een heleboel dol- I lars te verdienen. Het spreekt van zelf dat de bankiers in Europa zich ander financieel centrum. Dat komt omdat in vroeger jaren de Neder landse beleggers bereid waren om hun spaarduiten beschikbaar te stel len voor de ontwikkeling van het spoorwegnet in de Verenigde Sta ten en van de industrie aldaar. Nog altüd vormt de handel in Ameri kaanse aandelen een belangrijk deel van de actieviteiten in de beurszaal van Amsterdam. Buiten sehot zien. Het geeft daarbü niet welke prüs, lees rente, moet worden be taald. Het gevolg daarvan is geweest, dat de Euromarkt overstroomd werd met aanvragen van Amerikaan se bankinstellingen die tegen elkaar opboden om maar zoveel mogelük geld los te peuteren. Dat geld bestaat uit de dollars, die Europa in de afgelopen Jaren ver worven heeft door de tekorten op de betalingsbalans der Verenigde Staten welke niet in boud werden voldaan. Een paar maanden geleden vond men het al veel als er 9 pet kon worden gemaakt, maar vandaag de dag lükt dat alweer belachelük laag, want de laatste dagen is de rente op de Euromarkt opgelopen tot wel 12 k 13 pet. Voor de Amsterdamse effecten beurs. die toch al gebukt ging onder de bestaande kapitaalschaarste. is de koersval van Wall Street een tegen slag. Van oudsher bestaat er een sterkere wisselwerking tussen Beurs plein 6 en Wall Street dan in enig Zodra Wall Street zakt. houden de beleggers zich angstvallig bui ten schot zodra de koersen ginds da len. Een klein aanbod is dan al vol doende om een flinke druk op de koersen uit te oefenen. Dat is de laatste tüd dan ook wel te merken geweest, want er zün vele honder den miljoenen van de beurswaar de der Nederlandse aandelen in rook opgegaan zonder dat iemand er een cent beter van werd. Voor de minister van financiën is het te hopen dat de wind in de ko mende weken uit een andere hoek waait, anders zal de raming van de opbrengst van de vermogensbelas ting drastisch moeten worden her zien. Een paar jaar geleden leidde de toen opgetreden koersval ertoe dat er in een jaar tüds meteen eni ge honderden miljonairs van het lüstje moeten worden geschrapt om dat hun effectenportefeuille zoveel minder waard was geworden. „Wanneer Amerikanen in Viet nam bü een militaire operatie na palm gebruiken spreken zü van een „barbecue." Evenals bü een echte barbecue nodigen zü vrienden en be kenden uit het gebeuren bü te wo nen". Het is dr. Alje Vennema, Fries van geboorte, Canadees van nationa liteit. tüdens een verblüf van vier Jaar in Vietnam, onder meer als di recteur van de Canadese medische missie, al verschillende keren ge beurd dat hü een dergelüke uitnodi ging kreeg. Dr. Vennema. was deze week in Nederland om voor het Medisch Co mité Nederland - Vietnam enkele le zingen te houden over de toestand in Vietnam. Van het geval Song My kwam hü begin vorig jaar, kort na het gebeurde, op de hoogte. Hij heeft er niet van staan te kijken, „het was", zegt hü „een van veel soortgehjke gevallen". „Martelingen, moord en doodslag op Zuidvietnamese burgers is niet abnormaal. Zuidvietnamese solda ten, de Zuidvietnamese veiligheids dienst zün van de C.I.A. en Ame rikaanse militairen maken zich er aan schuldig". Volgens dr. Vennema staat het op treden van de Amerimanen in Viet nam in tegenstelling tot dat van het Bevrüdingsfront. „Ik heb nooit ge hoord of gezien dat de Vietcong on nodig slachtoffers maakte of mensen mishandelde". De patiënten die hü kreeg waren voor het grootste deel slachtoffers die acties van Ameri kaanse troepen hadden overleefd. Dr. Vennema ging in 1964 naar Vietnam voor een Amerikaanse or ganisatie die zich bezig hield met medische hulpverlening. Hü ging er onbevooroordeeld heen. „Ik dacht dat de Amerikanen voor een goede zaak vochten de bestrüding van het communisme". Na een jaar in Vietnam dacht hü er- ders over. „Ik kreeg patiënten in het ziekenhuis die geslagen en geschopt waren. Vrouwen met verbrande bor sten en mannen met verbrande ge slachtsdelen. Zü kwamen onder be waking naar het ziekenhuis. Soms werden zü aan de bedden vast geketend. Soms bleven er dag en nacht bewakers. Protesten hiel pen niet toen een van de patiënten overleed. Op het overhjdenscertifi- caat vulde ik als doodsoorzaak „mar teling" in. Dat nam men zeer kwa- hjk. Men kwam bü mü en vroeg een andere diagnose te stellen. Dat heb ik geweigerd". Hierdoor en door de publikatie van een brief over het gebruik van do- delüke gassen door d Amerikanen ln een Amerikaans blad maak ten dat dr. Vennema tot persona non grata werd verklaard. Zün werk in Vietnam kon hü echter in opdracht van de Canadese regering blüven voortzetten. Over het gebruik van gas zegt hü dat dit ook en vooral tegen bejaarden, vrouwen en kinde ren wordt gebruikt. De gassen, waar van men zich bedient, staan in de voorschriften van het leger als ge- vaarlük omschreven en mogen niet in afgesloten ruimten worden ge bruikt. Het gebruik van deze gassen is echter een standaard-onderdeel van iedere zuiveringsactie, aldus dr. Vennema. Hoewel iedereen weet dat Jonge Vietnamese mannen, die mogelük deel uitmaken van de Vietcong, voor een dergelüke actie altüd uit de dor pen verdwünen, worden in de kel ders en onderaardse gangen, waarin de vrouwen, kinderen en oudere mannen zich verschuilen, steevast gasgranaten gegooid. Volgens dr. Vennema overlüdt iedereen die niet binnen 30 tot 60 seconden naar bui ten weet te komen. Amerikaanse mededelingen over massagraven en terreurdaden van de Vietcong in Hué weigert dr. Venne ma te bevestigen. Hü is tüdens de herovering van Hué op de Vietcong in deze stad geweest. Hü heeft er massagraven gezien, maar niet met duizenden lüken, zoals door de Ame rikanen wordt beweerd. De slachtof fers zün, aldus dr. Vennema, door de Vietcong om het leven gebracht na dat zü door veldtribunafen ter dood waren veroordeeld. Er waren geen onschuldige burgers, maar regerings ambtenaren en militairen. Punt een was een Vietnamese dokter die zich niet om landgenoten bekommerde, maar medieünen op de zwarte markt verkocht. „Het zün", zegt dr. Venne ma „de Amerikanen geweest die de zaak in puin hebben geschoten en in brand hebben gestoken en die de stad geplunderd hebben". Dr. Vennema noemt de situatie in Vietnam zeer verwarrend. Het gebeurt regelmatig dat leden van het Zuidvietnamese leger zich ontpoppen als leden van het Bevrüdingsfront. Er heerst een herige corruptie. „Ik heb kunnen constateren dat Zuid vietnamese dokters 3000 dollar per maand verdienden door de winst van door hen uitgeschreven recepten te delen met de apothekers" zegt dr. Vennema. HENK VAN DRIEL Kwaad bloed. Reacties van tien vrouwen op het studentenverzet, door Annie M. G. Schmidt. Harriet Free zer, e.a. Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. Cursief, met büdragen van veertien Vlaamse en Nederlandse auteurs, Uitg.: Wereldbibliotheek. Amster dam. Jokoenda het zwarte licht, door Arnold Krieger. 9e druk. Uitg.: Kos mos. Amsterdam. Drie dwazen op een rtf, door Ewout Speelman. Uitg.: „West-Friesland", Hoorn. Met „lively lady" de wereld rond, door Sir Alec Rose („West-Fries land").

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7