De eeuwige betovering van diamant Niets voor niets I Wordt chronische reuma door een bacterie verwekt? «ttf Bier of brood DOR, OVER EN Katholieke bond laat confessionele grondslag vallen V. en D.verkoopt verzekeringen LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 IE "Moederlijke 1 g. 5 1 et dat nouvroeg Marian ist en ze keek met enig 1mwen naar de dreunende die zesmaal daags uit de ngen dreigen te vliegen. an mij hoeven ze niet ieder ik de geluidsbarrière te >1 eken ik dacht trouwens w it boven de bebouwde kom en was." La wonen aan het randje. Bo- weilanden mag het wel," mverschillig 8 ir de paarden schrikken er klaagde het dochtertje. aan soms gewoon op hol. al drie keer een pony naar eide moeten terugbrengen, m echt nodig, die knallen?" kbaar. Ga nou maar bui len." M! hè," bromde Adriaan. te knal zit ik me af te vra- iat zal het nu weer zijn? inkauto die een huis ramt. iriek die de lucht in gaat of ,w 1 een straaljager die voor- it." teren ivas het een tank en vorige week een fa- I twee dorpen verder, en i is het misschien een dger die op een boerderij rg veilig leven we niet genwoordig noet niet overdrijven," zei „Je doet alsof ive dage- het randje van de dood •ren. Zo erg is het nu ook let." Dan kijk jij zeker nooit naar het journaal 's avonds. Er gaat geen week voorbij of het knalt wel ergens. De wereld is goed explosief geworden als je het mij vraagt." „Ik begrijp niets meer van jul lie," mopperde ik. „Wat wil je dan? Terug naar de goede ouwe tijd, waarop jullie de hele dag af geven? Terug naar de natuur, naar de armoede, ellende en ge varen van vroeger? Natuurlijk knalt het elke dag en vliegt er van tijd tot tijd iets de lucht in wat beter beneden had kunnen blijven. Nou en? Dat is de prijs die we moeten betalen voor de welvaart, voor gezondheid, voor het geluk. We willen allemaal ge motoriseerd naar ons werk, met vakantie, een weekeinduitstapje maken. Het wordt ons ook wel gegund maar om het mogelijk te maken, moeten de tankers over de zeeën varen en de tankauto's de wegen berijden. We willen al lemaal volgespoten worden met antibiotica zodra we iets manke ren, maar dat kan niet zonder chemische fabrieken. We willen allemaal hard werken en veel geld verdienen en lekker eten en nylon dragen en vuilafstotende stoffen gebruiken maar zon der gasflesen gaat het niet. In deze wereld krijg je niets voor niets, zoon. We moeten altijd be talen en niet zo weinig. Voor onze veiligheid betalen 70e met levensgevaar, voor onze welvaart met ongelukken, voor onze ge zondheid met verpeste lucht en vervuild water. Als jij daarvoor een oplossing weet, moet je het gauw zeggen: ze zoeken er al ja ren naar!" „Waarom zijn moeders altijd zo reactionair?" bromde Henk. „Iedereen die het met jullie niet op het eerste gezicht eens is, heet reactionairfoeterde ik op standig. „Maar laten we nuchter blijven. Natuurlijk staat het mij ook niet aan. Ik voel me niet vei lig en ik schrik me elke dag een rotje van die knallen. Ik ben woedend omdat de vogels ver dwijnen, de riviervis uitsterft en het fruit naar rauwe aardappelen smaakt. Ik gruw ook van stook olie in de branding, van sterven de zeevogels en verkeersopstop pingen. En ik beji er heilig van overtuigd dat het niet half zo treurig hoeft te zijn als het op het ogenblik is! Maar laten we In 's wereldsnaam niet alleen maar kankeren! Het gebeurt ook voor ons, en we profiteren er van. De machine die blozend van schaam- te/ stokt, omdat er tegen haar ge mopperd wordt, moet nog worden uitgevonden." THEA BECKMAN Het lijkt misschien vreemd, maar mensen die in een juwe lierszaak op gedecideerde toon naar „een loepzuivere en blauw witte diamant" vragen, weten vaak weinig of niets van dia mant. „Meestal zijn het leken die naar zo'n steen vragen", vertelt de Haag se juwelier G. J. Degenaar. „Kenners weten namelijk dat het verlangen naar loepzuivere en blauwwitte dia manten in de praktijk heel moei lijk te verwezenlijken is. Van de tien procent sierdiamant <de overige ne gentig procent is industriediamant) is maar een heel klein percentage loepzuiver. En blauwwitte stenen zijn er bijna niet. Blauwwit is zo schaars dat het bijna een sprookje is". Een sprookje zoals eigenlijk de he le oeroude historie van dit edelge steente op een sprookje lijkt, want flonkerend diamant komt uit de don kerste diepten van deze aarde waar het miljoenen jaren geleden onder hoge druk en temperaturen uit kool stof kristalliseerde en door vulkani- sche uitbarstingen omhoog werd ge stuwd. Daar heeft de mens diamant omkleed met symbolen als kracht, eeuwigheid en karakter en dat geeft, samen met een aantal voor leken voor de niet-kenner nog altijd iets onbegrijpelijke vaktermen, diamant geheimzinnigs. Groeiend sieraad veertig tot vijftig „puntjes" en daar mee ligt dan zo'n voor leken onbe grijpelijke term op tafel. Die puntjes hangen samen met het begrip ka raat dat het gewicht van een dia mant aangeeft: één karaat betekent het gewicht van één vijfde gram. en die karaat is weer onderverdeeld in honderd punten zodat „een puntje" gewoon een honderdste karaat is Met het aantal puntjes stijgt, uiteraard, de prijs van het sieraad. Een paar voorbeelden: een ring met een twaalf-puntjes steen ligt in prijs rondom de tweehonderdvijftig gul den. bij veertig puntjes zit men in de buurt van de twaalfhonderd, voor vijftig puntjes (een half karaat dus) moet zo'n zestienhonderd gulden worden uitgetrokken. En wie aspira- j ties heeft in de richting van stenen van driekwart of een heel karaat mag toch wel gaan denken aan be dragen die tussen tweeduizend en ze- venduizend gulden liggen. Grote Fier" Muntje - af riden munt, populair versier- gouden ketting of armband, ïen beetje uit de gratie. Juwe- kignaleren in deze december- II een groeiende belangstelling (bedeltjes", de kleine siervoor- die schoolmeisjes vroeger 'n en in hele rissen aan ket- of benen ringetjes regen. De versie van het bedeltje is en het wordt by voorkeur aan de klassieke closed-for- schakelarmband die met de id nog altijd tot de „best onder de gouden armban- worden gerekend. fak van Sylvie meisjes van achttien tot jaar heeft zangeres Sylvie (dkie zich al enkele jaren in de mode beweegt) en 'orpen dat de blikvanger len in alle Europese boe- e de Sylvie-mode verkopen, in maxi-pull (ofwel een zeer nini-Jurk met col) met bre- n ceintuur, gedragen onder B^otsgeruite lakjas in maxi- Deze Sylvie-look voor winter ordt gecomplementeerd door U litende laarzen tot boven de r een grote vilten flaphoed. rwaarioosde rug Ken verwaarlozen hun rug. die rug niet in de spiegel, leden er veel minder aan ton dan aan het gezicht, de en de benen. Ondanks het Ij l de rug „het ruggesteuntje schoonheid en de gezondheid |l us Elle dat een beschouwing verscheidene pagm-'s aan faarloosde rug wijdt. Met cij- 0 J er niet om liegen: een on- bor reumatologen in Frank- houden enquête heeft uitge lat rugklachten voorkomen bij to zestig procent van de vrou- e een beroep hebben waar- ^fdenarbeid te pas komt. Bij W*n die buiten deze categorie heeft byna veertig procent last van de rug. Een paar ooi-zaken van rugklachten: een verkeerde „zit" by kantoorwerk, het hangen in een veel te diepe stoel by het t.v.-kyken en lezen,het lopen op te platte of te hoge hakken, het krampachtig naar het stuur gebogen zitten tydens het autoryden en een menigte verkeer de houdingen tydens de dageiyks te rugkerende huishoudelyke kar weitjes. Vrouwelijke artsen Rusland ls het enige land ter we reld waar meer vrouwelyke dan man nelijke artsen te vinden zyn. Het maandblad Spreekuur Thuis publi ceert wat cyfermateriaal in 1968 waren in Rusland 438.000 vrouwelyke artsen. Dat betekent dat in dat jaar zeventig procent van het totaal aan tal artsen vrouwen waren. In de ja ren tussen 1940 en 1960 varieerde hun aantal tussen tweeënzestig en zevenenzeventig procent. Fluweel Op fluweel zitten is altyd erg ple zierig, in fluweel zitten kan deze win ter ook heel attractief zyn. Bekende Franse pret-éi-porter modehuizen suggereren fluweel «glad en geribd» in warme tinten blauw, bruin, groen en paars voor allerlei geklede en sportieve vryetydskleding, huispya- ma's met diepe v-halzen en brede gouden gordels, ééndelige broekpak- ken in overall-styi met grote opge stikte zakken, fluwelen blazertjes op korte rokken of ,/ydgepypte panta lons van fluweel. Voor (Jonge) man nen: kostuums van zwart fluweel met een gekleurde coltrui eronder. Van die sluier lichten de juweliers tegenwoordig graag een tipje op. In een welvaartsstaat waarin goud en diamant niet langer sprookjestermen zyn, is een diamanten sieraad voor veel vrouwen niet alleen begeeriyk, maar ook financieel bereikbaar. De juweliers haken op die situatie in met weloverwogen acties als het sy steem van de groeibriljant. „Vanaf honderd vyfendertig gulden kun je al een gouden ring met een briljant van giDede kwaliteit kopen," zegt de heer Degenaar. „Wie zo'n ring binnen het jaar inruilt voor een grotere bril jant krijgt de volle prys terug Nee. voor de juweliers is dat in't begin geen winstgevende zaak. Maar 't slaat aan by de consument en het wordt steeds meer gedaan Het is een uitstekende manier om de men sen met diamant in kennis te bren gen." Naar zyn ervaring gaan de meeste vrouwen met zo'n „groeisieraad" door tot ze een ring van twaalfhon derd tot zestienhonderd gulden bezit ten. Dat betekent een steen van Gewicht, siypsel, kleur en zuiver heid: dat zyn Je vier factoren die de waarde van een steen bepalen. Het is ietwat ontnuchterend om te ver nemen dat van de enkele tientallen spectaculaire diamantsiypvormen er i maar enkele voor sieraden geschikt zyn. „Rozeslypsel en briljantslypsel zyn de twee voornaamste", zegt de heer Degenaar. „Rozeslypsel bete kent dat de punt van boven zit en I de vlakke kant van onderen. Bril- jantslypsel heeft achtenvyftig facet ten en een grote vlakke bovenzyde die de tafel wordt genoemd." Rozeslypsel heeft een heel eigen bekoring en wordt nogal eens in an tieke sieraden verwerkt, maar juwe lier Degenaar wil de nadelen niet verzwygen: het wordt „dicht" gezet en dat betekent dat zo'n steen nooit onder water mag komen. Een steen van dit slijpsel moet bovendien van tyd tot tyd „gelicht" worden: de steen gaat eruit en er komt een nieuw laagje zilver onder, een hulp middeltje dat de steen nodig heeft om te schitteren. Briljant daarente gen heeft een grote helderheid en schittering en kan gemakkelijk wor den schoongehouden. Brandende vraag voor veel aspi rant-koopsters: moet een diamant beslist in wit goud worden gezet? Het biykt geen wet van Meden en Perzen, maar een briljant komt in wit goud wel mooier uit. Geel goud geeft altyd een wat gele reflex. Over het veelgebruikte maar meestal on begrepen woord „loepzuiver" zegt de heer Degenaar „Loepzuiver is een steen waarin Je met een tienmaal vergrotende loep geen insluitsels ziet zoals luchtbelletjes, een gasbelletje. een zwarte stip. Die loepzuiverheid maakt een steen zeker de helft duur der. Maar een niet-loepzuivere steen is daarom nog geen minderwaardig produkt. Het is een natuurprodukt. waarin zeven belangryke kleuren worden onderscheiden, met het zeld zame blauw-wit aan de top. Onder aan het ïystje staat het. eveneens schaarse, yellow. Daar tussenin lig gen dan nog finest white, white, com mercial white, finest silver cape en cape. De meest voorkomende en ook meest verkochte kleuren zyn white en commercial white. Onderhoud: on voldoende Voor het onderhoud van hun sie raden krijgen de meeste vrouwen AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA 3 .JCOH-I-NOR". berg-van p 3 licht, heet de indrukwekken- de diamant waarover zo'n dertig eeuwen vóór het begin 4 van de jaartelling al met 3 ontzag moet zijn gesproken. 4 Diamant heeft in de loop der p. eeuwen geschitterd op ker- kelijke gewaden en op de kleding van welgestelde I vrouwen, het inspireerde tot M spr eekivoor den en zegswijzen. 1 punt van een bloeiende in- dustrie en handel. Diamant j t wordt vergeleken met het licht van de zon en bezongen p. 4 als „het duurzaamste en J schoonste edelgesteente Ook in de twintigste eeuw j staren vrouwen geïntrigeerd j naar de schittering van een I diamanten sieraad, bestu- I deerd-achteloos neergelegd I in een sobere etalage. Wat moet iemand weten die zo- j iets wil kopen, wat mag men j voor een bepaald bedrag ver- l wachten en hoe staat het I met het onderhoud van zo'n kostbaar sieraad? Op deze en J nog andere vragen kreeg on ze medewerkster antwoord I van de heer G. J. Degenaar, I voor wie diamant niet al- leen een verkoopartikel, j maar ook een fascinerende hobby is. van de heer Degenaar een dikke on voldoende. „Er wordt heel weinig aan gedaan", zegt hy. „Een juwe lier kan dat zien aan de reparatie- stukken die hy binnen krygt. Alles ziet er onverzorgd uit. Ook de wer kelijk kostbare dingen zyn vaak ver waarloosd. zitten vol vuil en zeep- restjes. En het ia toch zo eenvou dig. Eenmaal per maand even ervoor gaat zitten en alles een beurt geven. Er zyn speciale reinigingsmiddelen voor sieraden in de handel, maav een zacht sopje met een beetje am monia is ook best. Behalve voor pe rels". Goud. parels en diamanten een kostelijk assortiment. ADVERTENTIE) Bij het onderzoek naar de oorzaak van de meest voorkomen de reuma, het zogenoemde chronische reuma, is in de loop van de jaren de waarschijnlijkheid van een bacteriële infectie zeer vaak naar voren gebracht. Deze mogelijkheid wordt thans sterk gesteund door een recente ontdekking, die dr. Sheila Stewart bij haar onderzoekingen aan de universiteit van Edin- burg heeft gedaan. Zy wist daarby uit het weefsel van reumatische gewrichten cultures te bereiden waaruit tenslotte een bacterie die zy FS 16 noemt werd geïsoleerd. Van onze medische medewerker dr. J. Kater Ü8p DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN By de chirurgische ingreep waar mee de door haar gebruikte weefsel stukjes werden verkregen, waren de meest uitvoerige voorzorgen getrof fen teneinde elke andere infectie te voorkomen. Deze weefselstukjes wer den in flessen, die met aluminium- folie waren bedekt, in een speciale ruimte gekweekt waar alle luchtbac- terieën door middel van ultra-violet licht tot een minimum werden terug gebracht. De door haar gevonden FS-16 bacterie werd niet aange toond in elk ander soort weefsel van niet-reumatische oorsprong dat on der dezelfde omstandigheden werd gekweekt. Volgens de bacterioloog van het desbetreffende laboratorium van de Edinburgse universiteit, dr. D. M. Weir, zou het mogeiykerwys de „co- rynebacterium parvum" zyn Deze bacterie beïnvloedt waarschynlyk de lymphocyten in het bloed zodanig dat deze niet normaal reageren op een antigeen. Daardoor vormt deze bloedcel geen anti-lichamen tegen de antigenen uit de eigen weefsels. Tengevolge van deze ingewikkelde immunologische procedure kan dan tenslotte reumatoide arthritis ont staan. By deze ziekte zyn reeds et- tel yke dergelijke immunologi sche reacties in de loop van de Ja ren gevonden en toegepast. Die met FS-16 vindt plaats langs een zeer in gewikkelde weg, waar by de milt van muizen, agarcultures en bloedreac- ties uiteindeiyk een reactie ontstaat die typisch zou zyn voor chronische reuma. Wanneer dit by uitvoerige controle proeven inderdaad Juist biykt te zyn, zal het niet moeliyk vallen een by behorend werkzaam genees middel tegen deze infectie te vin den en daardoor deze ziekte, die het levensgeluk van miljoenen mensen verwoest, afdoende te be- stryden. De laatste Jaren heeft men al eer der by chronische reuma uit de sy novia van de aangetaste gewrichten bepaalde stoffen unnen isoleren die een byzondere reactie verwekten. Het speurwerk naai- de oorzaak van chronische reuma behoorde echter nog steeds tot die groep van weten- schappeiyke onderzoekingen. die geen werkeiyk succes hebber «ge leverd. Mensen die na gedane werktyd graag het glaasje heffen en dan op zeker ogenblik wel eens in geesteiyk conflict raken met het geykte etens- uurtje hebben in zulke situaties al tyd een aardige slogan achter de hand: „Ieder biertje is een boter ham". Een opvatting waarmee moe- der-thuis het maar zelden eens is en waarmee de voedingsdeskundigen (zy het dan om andere redenen) het evenmin eens zyn. Want dat biertje kan. wat de voedingswaar de betreft, niet met de boterham op één iyn worden gesteld, al levert een glas bier wel aanzieniyk meer calorieën dan een snee brood. Af gezien van die calorieën gaat de be naming .vloeibaar brood" in .een enkel opzicht op. Er zyn welis waar een paar voedingsstoffen die zo wel in bier als in bruinbrood voor komen. maar andere belangryke za ken uit brood (zoals yzer, thiamine en eiwit) ontbreken in bier, afge zien van een vleugje eiwit. U weet het dus: de kreet „biertje-boter ham" is een leuke dooddoener maar heeft geen enkele voedings) waar de. UTRECHT (GPD) De Neder landse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel (KBV) laat de con fessionele grondslag vervallen. Het voorstel hiertoe werd gistermiddag na uitvoerige discussie door het con gres in Utrecht aanvaard met 402 stemmen voor en 2 blanco. De KBV zou het lidmaatschap van het NKV continueren. In de vergadering, waarin dit be sluit werd genomen, werd ook het woord gevoerd door NKV-voorzitter Mertens, doe als zyn mening uit sprak dat het besluit van de KVB een logische uitwerking is van de gedachten en discussies die daarover binnen het NKV reeds lang aan de gang zyn. De KBV is de derde NKV-bond die de confessionele grondslag heeft laten vervallen. AMSTERDAM (ANP) Vroom en Dreesmann heeft besloten binnen kort in haar warenhuizen over te gaan tot de ^rkoop van verzekerin gen. Het is n.l. gebleken, dat voor deze vorm van verkoop in binnen- eo buitenland zowel by verzekering.>- maatschappyen als by het publiek grote belangstelling bestaat. Het ligt In de bedoeling zowel le vensverzekeringen als schadeverzeke ringen te verkopen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15