boksschool verdwijnt langs Paterstraatje I Promoties Geslachtsziekten in een stijgende lijn .Misleidende politiek fzake de woningnood Hooglerarenkorps vergaderde over herstructurering Oude Vest misschien jaar dicht 3anden IT itte Singel onder slopershanden Landgoed bracht f. 350.000 op Adventsconcert Alma Materkoor v. d. Water Leiden vraagt aanvullende bijdrage voor'70 Acad. examens BEDENKINGEN TEGEN HERDENKING BEliNDERDAG 11 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 4;. ?*- 1 HIIDEN Aan de Witte Singel heerst nu al enkele weken Opmerkelijke afbraakmentaliteit. Nadat reeds het Diaco- Jnhuis met de grond gelijk was gemaakt, valt thans huis m1uis onder slopershanden. Enkele panden staan nog over- doch ook die zullen ruimte moeten maken voor de voor genomen universitaire bouw, die zich langs een groot deel van deze singel uitstrekt. Met deze afbraak hebben de bewoners van de Rijn- en Schiekade thans zij 't tijdelijk. een vrij uitzicht op de Witte Singel en de daarachter gelegen bebou wing. Onze fotograaf Holvast maakte er bovenstaande foto van. In de toekomst verandert er in deze omgeving nog meer. Het Pafcer- straatje wordt straiks het zal nog wel enkele jaren duren een straat. Het rustieke bruggetje, dat reeds zovele malen een object voor een aantrekkelijke foto was, zal ver dwijnen en plaats moeten maken voor een nieuwe brug. Ook de Doe lenkazerne zal een (klein) deel van haar complex moeten afstaan aan deze „doorbraak". De gehele gevel- wand langs het Paterstraatje zal worden afgebroken. Op dit door af braak vrijkomende terrein is o.a. parkeerruimte gecreëerd. Een par keerruimte, ede men dan zal kunnen bereiken via de Witte Singel. Voorts ligt het in de bedoeling langs het Paterstraatje een breed trottoir aan te leggen en een royale rijbaan voor wielrijders en bromfietsers. Mede met het oog op deze plannen en het scheppen van een beter onderkomen voor de dienstplichtige militairen van de Koksschool is de Kantine Dienst (Cadi) reeds verplaatst naar de Maaldrift. Het Cadi-gebouw is inmiddels via interne verbouwingen geschikt gemaakt voor de legering van een compagnie. Toestemming is Inmiddels ook van militaire zijde ge geven tot verbouw van de bestaande keuken en tot de inrichting van moderne eetzalen volgens cafetaria- systeem. (Toto's LD/Holvast) LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer R. A, Schilperoort, wetenschappelijk medewerker op het Biochemisch Laboratorium van de Leidse Universiteit, cum laude tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschapper gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Investigations on plant tumors: Crown gall. On the biochemistry of tumor-induction by Agrobacterium tumefacions". Promotor was prof. dr. H. Veldstra. Voorts is de heer D. M. Goslings, chef de climque van de afdeling Stofwisselingsziekten en Endocrino logie van het Academisch Zieken huis te Leiden, tot doctor in de ge neeskunde gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „RNA- en envitsyn these in colsuspensies ge ïsoleerd uit rattelever". Promotor was prof. dr. A. A. H. Kassenaar. De heer J. H. J. Plasmeijer is tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op een proefschrift, getiteld: „The action of parathyroid hormono on solivery gh.nds in organ culture". Promotor was prof. dr. P. J. Gall- laird. LEIDEN —Het hooglerarenkorps van de Leidse universiteit heeft gis teravond vergaderd over het door de commissie-Maas uitgebrachte rap port. Deze (uit hoogleraren bestaan- i de) commissie heeft getracht een schema op te stellen over de her- structurering van de universiteit, j dat voor het gros der hoogleraren aanvaardbaar is. Met het nu aange nomen schema in de hand, kunnen I vertegenwoordigers van de hooglera- j ren zitting nemen in de structuur- commissie (samengesteld uit 4 hoog- I leraren, 4 studenten, 2 curatoren, 4 leden der technische en administra- i tieve staf, 4 leden van de weten schappelijke staf) die tot taak heeft LEIDEN Het geslachtsziekten- probleem in Nederland blijkt minder groot te zijn dan in verschillende an dere vergelijkbare landen, en dit is het geval ondanks het ontbreken van een intensieve bestrijding op grond van een wettelijke aangifteplicht en van een het gehele land omspannend net van adviesbureaus op dit terrein. Er zijn echter geen redenen om voetstoots aan te nemen, dat 't ge- slachtsziektenprobleem zich in ons land ook in de toekomst vergeleken met andere landen minder ernstig zal blijven voordoen. Aldus concludeerde de heer H. Bij kerk, hoofd van de afdeling besmet telijke ziekten van de geneeskundige hoofdinspectie in het proefschrift „Het vóórkomen van geslachtsziek ten in Nederland, 1967", dat hij he denmiddag verdedigde ter verkrij ging van de doctorstitel in de genees kunde van de Leidse Universiteit. Bij deze promotie deed zich de on gebruikelijke figuur voor, dat de pre sident curator, prof. dr. P. Munten dam, oud-hoogleraar in de sociale geneeskunde te Leiden, als promo tor optrad. De beschouwingen in de disserta tie berusten op de resultaten van een in 1967 onder alle praktiserende ADVERTENTIE feaar-is'" Barend de Beljongen. Met het-volgende rondje. Jonge Blankenheym. Is na de oorlog heeft onderge- le herhaaldelijk bij de over- istanties, kamerleden enz. er ndacht op gevestigd, dat het van de overheid inzake de >litiek totaal verkeerd was. voelde de Partij van de oppermachtig en ver- waan, dat alle confes- üe partijen enz. zouden verdwij- 1 NZe waren toen overtuigd, dat ze ,K*ootst mogelijke meerderheid p Jd halen. Deze z.g. radicale .vj kreeg al dictatoriale neigin- De andere telden niet meer n«l De Jeugd doet goed dit voor w 1 te houden. D'66 is blijkbaar poAl bevreesd en zoekt troost bij pdA. Waarom dan een nieuwe j opgericht? Straks krijgen wü j D'69. werd onmiddellijk een vermo- mwasbelasting geheven o.a. op seigenaren en praktisch gedu- Jaren een auurstop, ondanks eit, dat de lonen en prijzen j* stegen. iwkundigen van de PvdA, die tatselyke, doch geen landelijke hadden, waren veelal van dat dit een aantasting was [het nationaal woningbezit. Een P zonder visie. Een zéér kort te® politiek. Onervaren politici [Radicalen. Immers, by elke pverhoging hadden de huren op- zerA tckrljoen getrokken moeten worden. Dan had den we nu niet met de doorstromings ellende gezeten. Dat de onvolwassen politici deze geschiedenis van het huizen-probleem niet kennen en dit nu d.w.z. de woningnood, aan ande re partyen wyten, gaat m.i. de per ken te buiten. Een fel protest is hier zeker op zyn plaats! Vergeten wordt dat de huidige mi nister van Volkshuisvesting in het voetspoor van zyn voorganger, de radicaal drs. Bogaers verder wil gaan, handelt. Te laken is dat in Leiden de goed koop gebouwde woningen. Ja de mooiste, aan hen hebben laten ver kopen, die een goede woning veelal in Den Haag of buiten Leiden had den. Vakmanschap speelt geen rol. De sanering moet aangepakt wor den door een ervaren vakman, die met kennis van zaken op het gebied van woningen is uitgerust. Zo zal er een gedwongen woningbouwlening door de Staat moeten worden uitge- LEIDEN WARMOND —Ten over staan van de notarissen C. J. A. van Loenhoud in Leiden en N. A. Schol in Warmond werd geveild het land goed met herenhuis, bygebouwen en tuin aan de Oranje Nassaulaan 11-13 in Warmond. Het perceel werd ge- mynd met f 95.000. Koper voor f 350.000 werd mej. Kuyl q.q. dermatologen gehouden enquête. Uit een voorgaande enquête bleek, dat over de jaren 1959 tot 1963 een toe neming van de geslachtsziekten met 130 procent. De nieuwe enquête wees uit. dat de styging in 1967, zy het in mindere mate <40 procent) zich heeft voortgezet. Enkele andere belangrijke aspec ten biyken de volgende te zyn. De meeste patiënten wonen en worden besmet in de grootste vier gemeen ten Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht, waarby de eerste twee gemeenten verreweg als de be langrijkste moeten worden be schouwd. De import van gesachtsziekten is niet onaanzienlyk. Met name de in ons land werkzame buitenlanders moeten tot de meest kwestbare groe pen worden gerekend. Onder de be roepen horen de zeelieden eveneens tot de zeer kwetsbare groepen. Man- neiyke homoseksuelen blyken in ho ge mate het risico te lopen met een geslachtsziekte te worden besmet en vormen in hoge mate 'n besmettings bron voor deze ziekten. Prostituées zyn als besmettingsbron nog steeds niet te verwaarlozen. Onder de pa tiënten met vreden geslachtsziekte bevindt zich een groot aantal reci divisten. Er is geen om aan te nemen, al dus de heer Bykerk, dat een wette- ïyk verplichte aangifte tot een doel treffender bestryding van geslachts ziekten zal kunnen leiden. Een wet- teiyk verplichte aangifte van deze ziekten zal eerder belangryke schade aan een doeltreffende bestryding toe brengen, daar een dergelijke ver plichting by vele artsen en patiënten grote weerstanden zal opwekken en een remmende invloed zal uitoefenen op de inschakeling van adviesbureaus by de bronopsporing en het contact- onderzoek. Niettemin moet gepleit worden voor een eenvoudige doch doeltreffende en elastische organisatie voor de ge- geslachtsziektenbestryding. een nieuwe bestuursstructuur ran de universiteit te (ontwerpen. Het rapport van de commissie- Maas kwam er niet helemaal onge schonden door. Op de voorstellen van de commissie waren tal van amendementen en moties ingediend, die alle ook in stemming werden ge bracht. Het voorstel van de commissie- Maas over het medebeslissings recht „Medebeslissingsrecht voor alle geledingen in alle organen op alle niveau's t.a.v. alle onderdelen van beleid en bestuur," werd ver worpen. In plaats daarvan werd het „realistische" amendement-Wiersma aanvaard: „Erkenning van de be voegdheid van de vertegenwoordi gers van alle geledingen tot het uit oefenen van medebeslissingsrecht in organen waarin zy zitting hebben, met dien verstande dat niet alle ge ledingen in alle organen vertegen woordigd behoeven te zyn en niet al le geledingen in ieder orgaan in ge lijke mate vertegenwoordigd behoe ven te zyn." Voorts werd beslist dat in de Uni versiteitsraad de vier geledingen pa ritair en met gelyke stem worden vertegenwoordigd, met de toevoe ging dat daarin ook vertegenwoordi gers van de maatschappy zitting kunnen nemen. Nadat de computer de stemmen had geteld ging de vergadering er in een slotalinea mee akkoord, dat de (sub)faculteiten de vryheid hebben op bepaalde punten van het gewijzig de rapport-Maas af te wyken. LEIDEN Het Alma Materkoor geeft zondagmiddag a.s. «aanvang half vier) een adventsconcert in de Lodewykskerk. Het programma be vat om. werken van Handel en Haydn. I Medewerking verlenen Truus van j Dongen, Te Nyenhuls, Alt, Henny I Ravestein, viool, Jan van der Meer, orgel. ADVERTENTIE Juwelier - horloger l-iaariemmerstraat 181 geven tegen lage rente. Vooral zy, die genieten van een lage huur, zullen zo mogelyk aan deze lening moeten deelnemen. A. Bernard, Leiden. LEIDEN De kans bestaat, dat de Oude Vest tussen Mare- brug en Jan Vossenbrug, die zoals gemeld is afgesloten, een jaar dicht blijft voor doorgaand ver keer. Op het midden van dit op de foto (LD/Holvast) in beeld ge brachte stuk Oude Vest heeft zich in 't wegdek en langs de walkant tussen de bomen een verzakking voorgedaan, die, zo is bij een on derzoek gebleken, niet op te lap pen is. Daarom zijn afsluithek ken geplaatst en wordt het door gaand verkeer omgeleid via de Oude Singel aan de overkant. Vernieuwing van de walmuur en daarna herstel van het wegdek zijn noodzakelijk, maar het kre diet voor deze werken is uitgeput. Een nieuwe kredietaanvraag is in voorbereiding, maar het kan wel een jaar duren voordat dit door de ambtelijke molen is gegaan, en de benodigde goedkeuring heeft verkregen. LEIDEN De begrotingsbehande ling in de vyfdaagse raadsvergade ring van volgende week wordt beslo ten met een voorstel van burgemees ter en wethouders om aan de minis ters van Binnenlandse Zaken en Fi nanciën te verzoeken aan de ge meente Leiden voor 1970 een aanvul lende bydrage uit het Gemeente fonds te verlenen. Het college stelt voorts voor de ty- dige betaling van rente en aflossing te garanderen van een gedeelte van een geldlening, die een bank wil ver strekken aan een leraar, werkzaam by het openbaar voortgezet onder- wys. voor de aankoop van een wo ning in Leiden. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit zyn geslaagd voor de volgende examens: kandidaats Godgeleerd heid mevr. J. C. 's Jacob-Arriëns Kappers (Bergen); propedeutisch Godgeleerdheid de heer M. N. B. Blonk «Leiden; doctoraal Ned recht de heer A F. C. M. Redegeld (Deo Haag) en mej. L. van Rongen (Sant poort). LEIDEN De maandagavond in het Huis van Bewaring in Leeuwar den gehouden herdenking van de overval in december 1944 waarbij 51 politieke gevangenen uit de handen van de Duitsers werden gehaald heeft nogal wat bedenkingen losgemaakt. Een vyftal Friese verzetsmensen onder wie dr. F. Sierksma uit Lei den heeft er tegen geprotesteerd dat deze herdenking is georganiseerd door het Veteranenlegieoen Neder land. Volgens hen werd een aantal „linkse" deelnemers van de herden king van één van de belangrUkste daden van het Friese verzet in de oorlog, uitgesloten. In publikaties in het ochtendblad Het Vrye Volk en in het weekblad vry Nederland spreken dr Sierksma en zyn medestanders de vrees nifc dat ook andere herdenkingen zullen worden geannexeerd door het Vete ran enlegioen, dat zoals zy menen, een duideiyk anti-verzetskarak ter draagt en sympathiseert met het ko lonelsregime in Griekenland, met Zuid-Afrika en Portugal. Met name keren zy zich tegen de onverdraagzame, agressieve menta liteit van het zogenaamde Veteranen Legioen". Ze verdragen het niet dat „oud-Koreastryders en de mannen die in Indonesië gevochten hebben onder één noemer worden gebracht met de mensen uit het verzet tydens de Tweede Wereldoorlog tegen de nazi's. Volgens hen werden dit soort her denkingen altyd door de stichting '40—'45 georganiseerd. Velen willen niet met het V.L. te maken hebben, aldus de protesterende verzetsstrijders omdat in dat legioen fascistoïde trekken zitten en daartegen hebben we Juist gevochten en daarmee wil len we vandaag niet te maken heb ben. In het voorjaar van 1970 komen wy in stroom herdenkingen terecht waarmee wy om dezelfde redenen niets te maken willen hebben". Dr. F. Sierksma vertolkte de hoop van de vyf dat de „zwygende min derheid zich nu meldt. Wy zyn niet de enigen. Zy hebben recht van spre ken".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3