KABINET DREIGT OOK SENAAT Bezetting van won ingfa briek FEIJENOORD LOOT TEGEN VORWARTS Rogers onthult VS-pIan voor Midden-Oosten De Jong doet beroep op cao-onderhandelaars Prijzen aardappels omhoog Brand in atelier kNGZAAM Farmer VORST AKKOORD OVER ONTWAPENING Na conflict over gratificatie STAATSGREEP IN DAHOMEY ^richt 1 maart 1860 WOENSDAG 10 DECEMBER 1969 No. 32963 EIDSCH E A E van Dishoeck iteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling). losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 0705» Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21007 ;ICH (GPD) De loting de kwartfinales van de Cup voor landskam- •n, vanmorgen verricht in St. Gotthard in Zürich, lep zoals voorzitter. Guus -enberg en manager Guus hadden gewenst. Vorwarts het Oostduitse leger team, :te bovenaan het voorkeur- Ie van de Feijenoorders en ilden tevens eerst de uit- d spelen. Alle verlangens (en ingewilligd. „Maar ik wel doodsangsten uit toen met Celtic, Fiorentina en 'arts overbleven", aldus ma- Brox. „Want ik zou toch graag die Schotten of Ita- hebben geloot". Toen 'A-president Wiederkehr eerst Celtic en Fiorentina na elkaar uit de champag- ler trok, wist het Feijen- luo dat het één van de op zwakkere tegenstanders, dus. als partner zou en in de kwartifinale. en gelukkige loting" vond Brox. ..Al moet je natuur- op zware tegenstand reke- vervolgde voorzitter Cou- jerg „want die overwinning ons op wereldkampioen AC heeft iedereen attent aakt. Wfj mogen die Oost- >ers beslist niet onderschat- rwarts Berlin was in Zürich genwoordigd door bondsaf- ardigde Kurt Langer. Lan- juichte bepaald niet toen itslag bekend werd. „Feijen- heeft ons geïmponeerd. Wij |B>en de wedstrijd tegen Milan televisie gezien. Er bestaat ens ons momenteel geen |g in Europa, die negentig Juten lang zo'n hoog tempo 1 draaien. Daarom is Feijen- 1, in mijn ogen. ook favoriet jn Vorwarts. We vinden het figens wel een eer tegen zo'n Inommeerde ploeg te mogen pmen". e wedstrijd in Berlijn zal i gstwaarschijnlijk overdag Kden gespeeld in het Walter Mcht-Stadion, dat 50.000 toe- twuwers kan herbergen. Y Oostberlijnse legerploeg yvarts Berlin bereikte de irtfinales door in de eerste Je Panatinaikos Athene in lijn met 20 te kloppen, en rolgens in Griekenland de e op 11 te houden. Het re- aat in de 2de ronde sprak meer aan: voor merkwaar weinig toeschouwers overi- (10.000) werd op eigen Rode Ster Belgrado met verslagen. In de return, die ■f Guus Brox gelukkige loting" (Van onze ^•kundige medewerker) irste nacht met strenge I deze winter is genoteerd, trenge koude werd van- uit Brabant gemeld met vorst op het vliegveld \en in eep dichte mist. 3 hele kust vroor het 3 tot n; in De Bilt 7 graden. is het een stuiptrekking e korte koudegolf, want in nde dagen gaat van de I langzaam zachtere lucht E ringen. Het proces gaat pn doordat een hogedruk- boven Frankrijk en Mid- \ropa de situatie nog zo gelijk tracht te stabilise- igeland is het al belangrijk In de mistgebieden die gen plaatselijk vrij dicht en ook overdag hier en nnen blijven hangen, zal blijven vriezen. De ko- nacht brengt opnieuw [of matige vorst. Daarna is nemende zuidwestelijke i langzame temperatuur- I het meest waarschijnlijk. j^egend droog weer met op- in#), maar plaatselijk ook mist )2pangende bewolking. Zwakke Tiige zuidoostelijke wind. In de kif ochtend matige en in het etfcnd plaatselijk strenge vorst, gofiddag lichte vorst tot tem- »pn om het vriespunt. 11 DECEMBER 8.38 uur; onder: 16.29 uur. 11.20 uur; onder: 18.24 uur Wer te Katwijk te 4.12 en p, laagwater te 0.00 uur en door de Nederlander Dorpmans werd geleid, was de prestatie op vallender. Met 32 werd verlo ren, maar juist die twee goals op vreemde grond, die dubbel telden, brachten Vorwarts naar de kwartfinales een niveau dat de Oostduitsers na vijf maal deelnemen aan de Europese Cupstrijd nog niet hadden be reikt. Vorwarts wil Feyenoord voor stellen de eerste wedstrijd in plaats van 4 op 7 of 8 maart, dus in een weekend, te spelen. Maar dat zal moeüijk gaan, om dat in Nederland de competitie gewoon doorgaat. Niettemin wil Feijenoord het voorstel in over weging nemen en desnoods om vrijstelling van een competitie wedstrijd vragen bij de KNVB. UEFA-president Wiederkehr heeft vanmorgen meegedeeld, dat er wel met de data gescho ven kan worden, maar dat de return uiterlijk 18 maart ge speeld moet zijn, omdat op de 20ste de loting al plaatsvindt in Rome voor de halve finale. Een eventuele beslissingswedstrijd kan enkele dagen later plaats vinden. De in Zürich gehouden loting had verder het volgende resul taat: Europese beker voor lands kampioen: Standard Luik (Bel gië)Leeds United (Engeland); Galatasaray (Turkije)Legia Warschau (Polen); Celtic Glas gow (Schotland)Fiorentina (Italië). Europese beker voor beker houders: Dynamo Zagreb (Zd- Slavië)Schalke 04 (West- Duitsland); AS Roma (Italië)— Goeztepe Izmir (Turkije); Aca demica Coimbra (Portugal)— Manchester City (Engeland) Levski Sofia (Bulgarije)Gor- nik Zabzre (Polen). (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De winkel- prijs van aardappelen is in de afge lopen weken tamelijk sterk gestegen er. de detailhandel verwacht dat de prijzen in de komende dagen nog verder omhoog zullen gaan. Prijsstij gingen van een dubbeltje per kilo in twee weken tijd zijn zelfs bij goed kope winkels voorgekomen. Oorzaak van de stijgende aardap pelprijs: de oogstopbrengst is dit jaar in Europa beduidend minder dan an- ders. Daardoor heeft Nederland tot I nu toe wat meer geëxporteerd dan I vorig jaar om deze tijd. Er zijn voor de exporteurs voor de komende tijd verder goede exportmogelijkheden. Volgens de handel komen deze ex portkansen reeds voor een gedeelte tot uiting in de huidige binnenland se consumentenprijs, zodat komende prijsstijgingen niet al te scherp meer behoeven te zijn. Men sluit de mogelijkheid niet uit dat de minister van Economische Za ken bij al te vergaande prijsverho gingen de export spoedig zal afrem men om de duurte te beperken. 1 NEW YORK (AP) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben vandaag overeenstemming bereikt over grotere inspanningen om te ko men tot „uitbanning op korte ter mijn" van chemische en bacteriologi sche (biologische) wapenen. Tot nu toe hadden de Verenigde Staten de opvatting van Engeland gesteund, dat biologische wapenen eerst zouden moeten worden verbo den en daarna de chemische. De Sowjet-Unie heeft van het begin af aan aangedrongen op een gelijktijdig verbod van beide soorten wapenen. tamer bestaat uit 20 pagina'6 Bijna onherkenbaar met heel dun haar en een flinke snor is Sean Con- nery, die eens als de mach tige James Bond enorme fu rore maakte. Zijn baantje als geheim agent heeft hij er aan gegeven. Dat is overge nomen door een ander. Sean zelf is thans bezig aan zijn debuut als toneelregisseur in het Londense West End. Vol- gende week gaat zijn stuk i „I've seen you cut lemons" in première in het Fortune {J Theater. De hoofdrollen wor- den vertolkt door Seans j vrouiv Diane Cilento (links) en Robert Hardy (rechts). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Als de Eerste Kamer de normale be handeling van de loonwet ernstig vertraagt, dan zal de regering zich over de situatie die dan ontstaan is beraden in het licht van het eerder in de Tweede Kamer ingenomen standpunt. Met deze zorgvuldig geformuleerde dreigingdie herinnerde aan het destijds in de Tweede Kamer gestelde ultimatum over kamer ontbinding en nieuwe verkiezingenheeft premier De Jong van ochtend in de Eerste Kamer geantwoord op de algemene politieke beschouwingen van de Senaat. de grootmetaal is. dat de werknemers zich „ingedekt" hebben tegen verho gingen van de belasting, prijsstij gingen en tegen stijgende sociale verzekeringspremies. In de cao- erootmetaal kan worden „bijge stuurd". Dat zou kunnen betekenen, aldus de regering, dat al die hogere lasten weer op het bedrijfsleven worden afgewenteld en dat als gevolg daar van de prijzen weer zouden kunnen stijgen. Op die manier zou de nieuwe cao kunnen fungeren als gangma ker voor een nieuwe loon-prijsbe weging, die de overheid nu juist wilde afremmen. Minister Witteveen ziet de nieuwe cao bovendien als een gevaar voor de schatkist. Elke indirecte belas tingverhoging kan er mee worden ontdoken omdat die door „bijge stuurd" loon kan worden gecompen seerd. Dat komt omdat dit volgens het akkoord gebeurt op br-sis van de Indexcijfers voor de kosten van le vensonderhoud. In die indexcijfers zijn alle lastenverzwaringen ver werkt. Vooral voor 1971 worden ernstige gevolgen voorzien. De Sociaal Eco nomische Raad heeft berekend dat de sociale premies dan met 1.3 pro cent stijgen. Bovendien zal dan het volle gewicht van de uitgestelde btw op de kosten van levensonder» houd gaan drukken. Dat zou kun nen leiden tot forse loonstijgingen in de grootmetaal. De grote vraag is wat het kabinet nu denkt te doen. Doordat NW en NKV geen mede werking verlenen aan de vorming van het loonbeleid, en de nieuwe loonwet nog niet is afgehandeld, is de verwachting dat de regering eigenmachtig zal ingrijpen. Dat zou kunnen gebeuren door bepaalde prijsstijgingen van de bijsturing mogelijk uit te zonderen. Een in greep van die aard zal zeker span ningen veroorzaken in de metaal sector. De minister-president zei, dat minister Roolvink (Sociale Zaken) volgende week de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer hoopt uit te bren gen Zodra een antwoord binnen is op het beroep, dat de minister op verzoek van de Eerste Kamer op de Stichting van de Arbeid heeft ge daan om na te gaan hoe de samen werking met NVV en NKV in het loonoverleg kan worden hersteld, zal dat ter kennis van de Senaat worden gebracht. Zolang de nieuwe wet nog niet in werking is, zullen de afgesloten contracten beoordeeld worden volgens het thans geldende buitengewoon besluit arbeidsverhou dingen. Premier De Jong deed een ernstig beroep op partijen, die bij cao-onder handelingen zijn betrokken, om de aanbevelingen op te volgen die de SER in haar laatste halfjaarlijkse rapport heeft gedaan om in 1970 een reëel besteedbare inkomensver hoging van 2\a tot 3 pet. te ver krijgen en de inflatie-spiraal te doorbreken. Groot-metaal Tegen bijvoorbeeld het loonak- koord in de grootmetaal bestaan ernstige bedenkingen bij de rege ring. Het kernkabinet zal er zich morgen over beraden. Vanavond zul len werkgevers en werknemers hun standpunt uiteenzetten. De nieuwe c.a.o., die met een „glij dende loonschaal" werkt, gaat er vanuit dat tweemaal per jaar de lonen maximaal 3 procent kunnen worden aangepast. De strekking van het akkoord in (Van onze correspondent) ZAANDAM (GPD) Ruim 100 stakende bouwvakarbeiders uit Am sterdam hebben gistermiddag en gis teravond de woningfabriek van In- deco-Coignet N.V. in de Achtersluis- polder in Zaandam bezet. De stakers waren afkomstig van bouwprojecten van Indeco-Coignet in de Bijlmermeer, waar al enkele weken actie wordt gevoerd voor een kerstgratificatie van 200 gulden i.p.v. 75 gulden en een duurtetoeslag van 2 procent i.p.v. 1 procent, zoals bij de vakbonden was overeengekomen. De directie van Indeco-Coignet had tot dusver geweigerd met de stakers te praten, omdat het om een wilde LEIDEN Door tot nog toe on bekende oorzaak is vanochtend om streeks vyf uur brand uitgebroken in een woning aan de Zoeterwoudse- weg. De brand ontstond in een ka mer, die als atelierruimte in ge bruik was bij een Leidse kunstschil der. Het atelier brandde geheel uit. De brandweer is byna twee uur met het blussingswerk bezig geweest. Per soonlijke ongelukken hebben zich bü deze binnenbrand niet voorgedaan. siakmg ging en de erkende vakbon den die met achter de actie ston den niet ais gesprekspartner wil den fungeren. De bezetting heeft tot gisteravond 10 uur geduurd. Spreken De heer J. Roukema, hoofdbestuurs lid van het NVV, die 's middags net uit het ziekenhuis was gekomen, spoedde zioh naar het bedrijf om mei de directie en bezetters te spreken. Deze besprekingen hadden tot resul taat, dat morgen in Amsterdam eexi gesprek zal Diaatsvinden tussen de stakers eh de directie. Aan dit ge sprek zal worden deelgenomen door de drie erkende vakbonden, maar ook door de betwiste bond, de ABWB en twee vertegenwoordigers van de ar beiderskern in de Bijlmermeer Voorts stelden de stakers als eis dat ook gesproken zal worden over doorbetaling can het loon gedurende de staking. De stakers gingen met deze in het vooruitzicht gestelde be- spiekingen akkoord. Voordat zij de kantine verlieten, veegden zij de zaal aan, leegden de asbakken en zetten de stoelen op de tafels. Inde- co-directeur Nolen, tevreden„Ze hebben de zaak keurig achtergelaten, dat moet worden gezegd". ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 ROME (Reuter, AFP) In de Westafrikaanse staat Dahomey is de regering van president Zinsou door een militaire staatsgreep onder leiding van kolonel Koean- det, hoofd van de generale staf van het leger, omver geworpen. De telefoonverbindingen met de hoofdstad, Cotonóu, zijn verbro ken en de radio zwijgt. De thans verdreven president werd in juni 1968 door een militair be wind in zijn functie benoemd. Een maand later maakte hij de eerste burgerlijke regering sinds 2Vfc jaar bekend. Het militaire bewind, dat Zinsou tot president benoemde, had na een jaar van groeiende econo mische moeilijkheden het bestuur overgenomen van president öoglo. De militairen besloten, dat dr. Zinsou het land voor een periode van vijf jaar zou besturen. Het is dus nog niet eens anderhalf jaar geworden. Voordat Dahomey in au gustus 1960 onafhankelijk werd was dr. Zinsou lid van de Franse Senaat. Hij is in zijn land in twee regerin gen minister van Buitenlandse Za ken geweest en president van het hooggerechtshof. Dahomey ligt tus sen Nigerië en Togo en telt 2.4 mil joen inwoners. WASHINGTON, BEIROET, MOSKOU (AP, Reuter) Zowel Egypte als de Palestijnse guerril labeweging hebben de Ameri kaanse voorstellen voor een op lossing van de crisis in het Mid den-Oosten van de hand gewezen. „De overwinning van de Pales tijnse zaak kan alleen worden bevochten met het geweer en niet door middel van Amerikaan se plannen", aldus verklaarde Arafat, de leider van de Pales tijnse guerrilla, gisteren in de Li banese hoofdstad Beiroet. „Wij hebben niets te maken met de Amerikaanse oplossingen. Het doel van de Palestijnse revolutie is volle dige bevrijding en de vestiging van een democratische Palestijnse staat. Op deze grondslag zal de revolutie voortduren tot de overwinning is be reikt", aldus verklaarde Arafat ver der. Arafat bekleedt twee functies: hy is leider van de belangrijkste guerrilla-organisatie. Al Fatah, en president van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rogers, onthulde gisteren de voorstellen van zijn rege ring ter oplossing van de crisis in het Midden-Oosten, zoals die eind okto ber aan de Sowjetrussische ambassa deur in Washington, Dobrinin, zijn overhandigd Israël moet zich van Egyptisch ge bied terugtrekken in ruil voor de „bindende verplichting" van Cairo de vrede in het Midden-Oosten te herstellen; beide landen zouden in recht streekse onderhandelingen af spraken moeten maken over de toekomst van Gaza en Sjarm el Sjeik, de strategisch-belangrijke j plaats aan de Straat van Tiran; Amerika wil Jeruzalem als een heid gehandhaafd zien. waarbij zowel Israël als Jordanië een rol toebedeeld moeten krijgen in het burgerlijke, economische en reli gieuze leven van de stad; vrijheid van scheepvaart door het Suezkanaal rechtvaardige regeling van de kwestie der Palestijnse vluchtelin gen. Egyptische top in Moskou In Moskou is gisteren een Egyp tische delegatie aangekomen, be staande uit leden van de regering van de Verenigde Arabische Repu bliek en van de enige party in Egypte, de „Arabische Socialistische Unie" (ASU). Tot deze delegatie be horen Anwar Sadat, een vooraan staand lid van de ASU, die door de Russische pers een persoonlijke af gezant van president Nasser wordt genoemd, de minister van Buiten landse Zaken, Rlad, en de minister van Defensie, generaal Fawzy. Er zal tussen de Russen en de Egyptenaren worden gesproken over de crisis in het Midden-Oosten. Dit geschiedt elf dagen voordat in Rabat een Arabische topconferentie zal be ginnen Volgens diplomatieke krin gen in Moskou vindt het overleg plaats op Egyptisch initiatief. Men neemt aan. dat de delegatie zal trachten Moskou ervan te overtui gen. dat pogingen om tot een poli tieke oplossing van de crisis te ko men, hopeloos zijn. zoals onlangs door Nasser is verklaard. De Egyp tenaren vinden nu een meer militan te Arabische politiek noodzakelijk. Dat ook generaal Fawzy deel van de delegatie uitmaakt, zou er vol- gens waarnemers op kunnen wijzen. dat Cairo nog meer wapens van de J Sowjet-Unie wil hebben. De loonwet van het kabinet-De Jong is een zeer heet hang ijzer geworden, nadat de vak beweging de term „worgwet" in de mond had genomen. De Twee de Kamer kon er slechts onder het dreigement kabinetscrisis en dus nieuwe verkiezingen, toe worden gebracht de wet van mi nister Roolvink te aanvaarden. De Eerste Kamer, die niet het recht van amendement bezit en de wet dus zo als hij er ligt, moet aanvaarden of verwerpen, heeft nu om uitstel gevraagd en het standpunt van de regering daar over. De premier, die vanochtend in de Kamer verscheen om het standpunt van het kabinet te verduidelijken, heeft zich echter in een rookgordijn gehuld. Hij heeft behoedzaam dreigende taal geuit, zonder dat hij duidelijk heeft gesteld, wat de consequen ties van uitstel of zelfs verwer ping zouden kunnen zijn. De pre mier probeert het hoge woord ka- binetskrisis te vermijden en toch zoveel mogelijk druk op de Eer ste Kamer uit te oefenen om met zijn kabinet mee te gaan. Of de taktiek zal slagen, valt nog te bezien. Uit het Leidsch Dagblad van 9 December 1869: Wij vestigen de aandacht der politie op een feit, dat men hier dagelijks in ver schillende straten kan waar nemen: het spelen van jon gens om centen, het zooge naamde „plompen", als ha zardspel bij de politie-veror- dening en bij de wet verbo den. Gouda. De aanbesteding der nieuw te bouwen Remon- strantsche Kerk heeft heden plaats gehad De laagste in schrijver was W de Jong al hier, aan wien hei werk voo de som van f 13.795 gegund is

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1