Abre is een soort loterij EXPORTMEVER Kernploeg klimt in het dodemansrad Deze zesdaagse wordt de beste van de vier kans..^k GRATIS reldkampioen Ceulemans: etbal Kees Verkerk: 'We zijn niet zo maltentig als vroeger5 I Piet Liebregts: Harry Stol voor Oranje-team geselecteerd -a*mTTTTT A a L iu 1969 PAUJIMA lo SCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SNDONK (GPD) Raymond Ceulemans licht- itje rond de forse gestalte stofzuigt nauwgezet ige ruime biljartzaal. Het is het enige geluid in de •nd van het bosrijke Kempenland, even buiten het bendonk, tussen Herenthals en Lier. De Belgische )tmeester glimlacht verontschuldigend. „Ja, ik moet at kuisen. Ik doe dat altijd zelf, tenminste als ik Maar dat is niet dikwijls het geval. Van de 365 da- jaar ben ik er toch zeker zo'n 200, 250 op reis", ver lij in zijn ronde Vlaams. uur van de sfeervolle mie twee grote en smetteloze matchta- het comfortabele legen, een papier on geldig portret van de aarop 9 1 10. simpel optelsommetje ednid de tiende we- verrassend behaald het libre en waarmee ecord' van wijlen Van ens een Belg. aan de leschoven. s bereidt aan het itineerd twee 'tassen' geniet dan op zijn verrassende >,t Oostenrijkse Linz. \e laatste partij tegen lte had verloren, was lie geëindigd. Ik had iéér verwacht voordat toernooi ging". baar ook libre als het werkelijk moet Maar driebanden is volgens hem geen spelleke Grootste Spelleke n grinnikend: „Scholte trnooi: nou is die drie- wereldkampioen libre die het driebanden geen k. Maar het libre vind fa rotspel. Iedereen heeft ichen, behalve Jos Ver- Ik voorspelde Belgisch pullen worden. En waar dat om naar Linz te i Het betekende een uit- me. dat wereldkam- iEen man als Scholte fare inderdaad het best de ballen gewoon langs paar hij moet niet den- het alleen kan. Weet ,1e fan Scholte is: hij heeft fardeiing voor de capa- I een ander. Natuurlijk ketraind, want ik wilde helijk maken." faulemans iets beter kent rekendheid, want de se- lat niets aan het toeval dat wel een van riste „geheime" wapens «volle strijd aan de in- op. Hij is een uitermate man. die zijn dageiyk- biljarten, koestert als kleinood. d cp stoot ben, speel ik zoals Scholte. Voel ik tied, welnu, dan speel ik n zal ik er wat langer it kan me niet schelen, irboden. Ik speel de se- een paar centimetei en wel in drie „tijden" puntje, doe een plaat- tian weer de dominan- een rappelletje. Maar zit er niet mee als ik verlies. Anderen wel. lorbeeld. Galvez, maar lij worden dan bang en eb natuurlijk ook wel ar ik speel er misschien breedlachend nogmaals an Scholte herhalend: drlebander ook nog we- libre!" Enigszins heftig nd: ..een man als Schol ding als hij zich af- ik zo sterk drieban- at ik ook de andere ider de knie heb Ik kader en.blyk- Raymond Ceulemans thans 32 jaar is misschien wel de grootste biljarter aller tijden, hoewel hijzelf vindt dat zijn landgenoot Rene Vingerhoedt al enkele jaren prof de grootste is „Ik had me aanvankelijk in Linz kansloos geacht nadat ik van de Duitser Hose en van de Oosten rijker Stenzei had verloren". Enigszins pijnlijk glimlachend: „Het is bijna onbegrijpelijk dat het mo gelijk is, dat je van zulke middelma tige spelers verliest. Maar pas op hè. in het libre is het klasseversohil be perkt. je kunt van elke tegenstander verliezen. Het is teveel een loterij. Je kunt je niet verdedigen. zoal§ in de meeste andere spelsoorten. Ook het kader 47/2 gaat al teveel over hellen naar de geluksfactor. Dat is juist zo aantrekkelijk van het drie banden. een spel van aanval en ver dediging. van grillig wisselende stryd. Ik heb uiteindelijk in Linz wel de groten geklopt en dat is toch beslis- I send geworden. Bij het librespel moet i je precies aanvoelen of je van ac- I quit moet beginnen of de nastoot moet verkiezen. Dat is één van mijn i geheimen die ik niet prijs geef. Het ligt er helemaal aan tegen welke spe ler je moet uitkomen. Zo won Scholte tegen mij de toss en begon zelf om dat hij bang was, dat ik ver zou weg lopen. Maar hij nam de acquitstoot verkeerd, hoewel hij toch niets meer te verliezen had en toen maakte ik de partij in één klap uit. Natuurlijk betekende dit kam pioenschap ergens een schone be kroning voor me. Een tiende wereld titel behaalde nog nooit iemand en uitgerekend ik als driebander juist in het libre! Ik had gedacht de tiende wereldtitel te bereiken destijds bij de vijf kamp. maai- mijn landgenoot Die lis pikte die weg". „In het laatste geval brengt mop peren je alleen maar verder van je stuk Aanpassen hoort nu eenmaal by het spel. Ik heb dat natuurlijk goed geleerd, omdat ik onder de vreemdste mogelijke omstandigheden moet spelen". Eigen visie De voormalige diamantbewerker uit Grobbendonk heeft een geheel ei gen visie over de mogelijkheden van d-e diverse spelsoorten. „Je hoort nogal eens verkondigen, dat het aantal caramboles in een partij omhoog moet. Ja. persoonlijk zou ik het driebanden graag van 60 op 80 zien gebracht, want dan krij gen de anderen nog minder kans. Maar het element verrassing moet er blijven. Hetzelfde geldt voor t ka der 47/2. Veronderstel dat 't bijvoor beeld op 1000 punten zou worden ge bracht. dan zou Marty zeker altijd winnen en de clou. «:x>k voor de toe schouwers. eraf zijn. Hetzelfde geldt voor het librespel. dat het eerst voor verhoging van het totaal in aan merking zou komen. Als er bijvoor beeld 1000 punten zouden moeten wor den gespeeld zou iedereen zich ver velen. En ontleedt nu eens een toer nooi als Linz. Galvez leek zo maar te zullen gaan winnen, maar toen de spanning steeg, ging het niet meer. Dus blijkbaar is dat libre toch nog niet zo erg eenvoudig. In biljarten is men nu eenmaal nooit volleerd". Winnen Record Ceulemans heeft nu in totaal 51 kampioenschappen op zijn naam: ze ven wereldtitels driebanden, een we reldtitel vijfkamp. bandstoten en li bre. Voorts zeventien Europese ti tels en 24 maal is hij Belgisch kam pioen. Zo snel mogelijk wil hij nu het record van René Vingerhoedt neerhalen, die in totaal 55 titels heeft verzameld, maar er niet meer bij kan krijgen, omdat hij prof is ge worden. Volgens Ceulemans is Vingerhoedt echter nog altijd de grootste. „Een geweldig biljarter", prijst hij met vuur, „en ook een geweldig mens. Die man hij is nu 48 kan alles spelen. Als hij nu nog aan de Bel gische kampioenschappen kon mee doen dan zou hij nog wel kans zien de titels driebanden en phantasie RAYMOND CEULEMANS classique te behalen. Een misschien ook wel een Europese of wereldtitel, hoewel hij al jaren geen toernooien meer heeft gespeeld. Hebt ge hem wel eens zien kunststoten? Nou, dan gaat ge op de lcop, dat is ongeloof lijk. Ik ben ook nog altijd van plan nog eens phantasie classique te gaan spelen. Vingerhoedt heeft het me al gevraagd, maar ik heb er neg steeds geen tijd voor. Dan moet ik zo':i twee, drie maanden bij hem in trai ning gaan. En hij kan het biljart spel uitleggen als geen ander. Daar om wordt hij ook zo veel als leer meester in het buitenland gevfaagd HU heeft in Antwerpen een private zaak met twee biljarts, daarnaast is hU bondstrainer van Neder land, West-Duitsland, Spanje en De nemarken heeft hem ook al gevraagd. Weet ge waarom hU tien jaar ge leden prof is geworden? Hij zei toen openlUk: „Er is er één die zeer sterk gaat worden en die me zal gaan be dreigen". Dat was ik. hoewel ik nooit van hem heb kunnen winnen. Mid den in zyn glorieperiode is hy er toen mee gestopt, maar voor my is hy nog altyd de talentvolste". Ceulemans denkt er niet over prof te worden en daarvcor is ook geen enkele reden. Immers, de ama teurbepalingen laten alle ruimte open om met het biljartspel geld te verdienen. „Het professionalisme is voor mU niet interessant", beredeneert de maestro zakelyk. „Als prof raak je uit de circulatie. Geen competitie meer, geen stukken meer in de krant en geen uitzendingen voor de tele visie. Nee. de beste weg voor mU is die van het amateurisme. Ik heb hier een goede private club, verder ver tegenwoordigingen in biljarts en bil jartartikelen en dan geef ik verder talloze demonstraties en speel vele toernooien. Ik wordt nog meer in Nederland dan in Belgie gevraagd en ik ken uw land dan ook beter dan het myne". Ceulemans mag dan recordhouder zyn in wereldtitels, hy vmdt het biljarten nog steeds erg moeilyk, om dat men altyd weer voor vreemde spel beelden komt te staan. Het spel stelt volgens hem de hoogste eisen aan de concentratie en de aanpas sing van de speler aan vreemd mate riaal. Tot slot geeft de Belgische groot meester misschien dan toch nog het geheim prys, dat de sleutel vormt tot zUn successen. „Ik speel altyd en alleen om te winnen. Of ik nu een demonstratie speel of een toernooi, ik span me altyd tot het uiterste in. Ik wil altyd wat laten zien. zo goed mogelyk spelen. Misschien dat ik daarom ook zoveel gevraagd word voor demonstraties. Natuurlyk is voor een en ander nodig dat men in goede lichamelyke conditie is. dat men zelfvertrouwen en karakter heeft. Als deze factoren aanwezig zyn is de vorm er vanzelf Er zyn sportbeoefenaars die lichamelijk tot alles in staat zyn. Neem by voorbeeld onze wielrenner Van Springel. Hy kan ryden dat de kasseien uit de grond springen, maar hy heeft er helaas niet altyd het „karakter" voor Dat is volgens my de oorzaak van het falen van vele sportmannen". AMSTERDAM (GPD) „We kun nen ze natuurlyk niet aan het hand je meenemen naar de winterbanen Dat is onze taak niet. maar we heb ben er by de renners sterk op aan gedrongen goed getraind aan de start te komen voor deze Amsterdamse Zesdaagse", aldus Piet Liebregts, Vyth's zetbaas m de wielersport Terwyi de Europahal van de Am sterdamse RAI nog is vervuld van het timmer-lawaai en de geur van verse verf. zit Piet Liebregts rustig in de permanence. Geen spoor van gejaagdheid by het organisatieduo Liebregts-Redecker, dat in februari al het draaiboek voor de Zesdaagse '69 ter hand nam. ZU constateren slechts dat heel dit vluchtige Zes- daagse-circus zich volgens hun plan ontwikkelt en wachten verder schynbaar emotieloos tot ook de geur van massage-olie weer uit de gewelven van de Europahal is ver dwenen. „Het is voor ons een abc-tje ge worden, zo'n Zesdaagse" glimlacht Liebregts. „Je weet precies wat je moet doen om de zaak glad te laten verlopen. De eerste twee Zesdaagsen waren het meest slopend. Nu hebben we het geleerd. Voor ons is er geen enkel probleem". Voomit HU kykt vooruit naar de vierde Amsterdamse Zesdaagse: „Om uit vallen te voorkomen hebben we aan Zürich gevraagd zoveel mogelyk Ne derlanders in het programma op te nemen. Dan komen ze warm ge draaid naar Amsterdam. Post, Ot- tenbros. De Wit, Koel en v. d. Lans hebben allemaal in Zürich gereden. Je weet het natuurlyk nooit, maar een affaire als met Jo de Roo vorig jaar, zal dus waarschyniyk niet meer voorkomen. Jo kwam vrywel ongetraind aan de start, reed de eerste avond formidabel, maar moest het later bezuren. Hy kon niet meer Hy had misschien gedacht dat het „zomaar" ging. Nou. dat is dan alles behalve waar Nog minder waar dan vorig jaar. omdat Vyth de Toekomst-Zesdaagse voor amateurs heeft geschrapt de amateur-Zesdaagse was vorig Jaar geen succes, er is geen belangstelling voor, aldus Liebregts en de prof- coureurs vanaf 's middags twee tot 's morgens vyf op de baan zyn. PIET LIEBREGTS Liebregts: „Deze formule is beter dan vorig jaar. Ook sportief gezien. Er worden hogere eisen gesteld om dat we zo ongeveer by alle koppels een oudere, meer ervaren, coureur met een jongere samen laten ryden. Alle coureurs moeten vechten, waar door de stryd gewoon interessanter wordt. Voor my is deze Zesdaagse meer open dan de drie voorgaande. Er is meer evenwicht in het veld. Volgens my wordt dit de beste Zesdaagse tot nu toe". Eén ploeg slechts heeft men in tact gelaten: De Wit-Koel „Omdat het een zuiver Nederlands koppel is en deze jongens het in Amsterdam altyd goed hebben gedaan", volgens Liebregts. „Voor de rest moeten we het maar afwachten. We hebben nooit veel last gehad van afspraken onderling en ik geloof, dat we het nu wel heel moeilyk hebben gemaakt voor de „blauwe trein" om deze Zes daagse te regeren. Iedere coureur moet zich voor honderd procent ge ven om in de running te biyven en wie dat niet kan, valt door de mand. Onherroepeiyk". ADVERTENTIE LEIDEN Harry Stol is als der de speler van de Bona Stars uitge nodigd voor de selectietrainlr? van de Nederlandse basketbalploeg. De Leidenaar dankt deze invitatie van bondscoach Egon Steuer aan zyn uit stekende spel in de beslissingswed strijden van het afgelopen weekein de tegen het Amsterdamse Landlust. Eerder dit seizoen waren reeds pi vot Pieter van Tuyll 2.18 mi en de 21-jarige Sassenhelmer Paul Ruyse- naars voor de kernploeg geselec teerd. bij elke aankoop van een hele fles "Vat 'm koel" gische biljart-groot- -ymond Ceulemans inlangs in het Oos- iinz, met 't minst tot verrassing, de we- het libre. een speel- hij als geboren drie gden speelt. Dit feit tevens een nieuw rd. Het was namelyk Ide wereldkampioen- de Belg behaalde, hy zyn landgenoot Belle inmiddels overtroefde, ïeft het maar weinig of Ceulemans had het ir in de biljartsport In zijn jonge jaren hy namelyk veel lie- peelde met onmisken- nt in de voorhoede ib Nijlen. in de buurt toendonfc. Als 19-ja- hy voor het Ant,- ierschot gaan spelen, club wilde hem niet X als gevolg waarvan zich op de bilja-rt- itte. Voor voetballen toen al spoedig geen heb ik er toch geen beredeneert Ceule- Bnt ais voetballer zou langzamerhand wel (an zyn". arige hoopt hy in de "t nog vele titels te Hy bezit er nu al 51. Nog vyf en ook it zal hy alleen- n. HEERENVEEN <ANP> Een trainer van een semi-profclub zal het zijn pupillen niet durven voorschrijven. De leden van de schaatskernploeg doen het uit eigen beweging: drie voetbaltrainin gen per dag. De voetbal vormt een onmisbaar on derdeel van de warming up voor de schaatstrai- ning. „Een paar jaar geleden nam iemand eens zo'n ding mee", aldus Peter Nottet, „en sindsdien is het een vaste gewoonte geworden. De Noren hebben het zelfs van ons overgenomen". Die voet balpartijtjes vormen een einleiding tot de drie schaatstrainingen per dag, die de ploeg in top conditie moeten brengen voor de Europese (Inns bruck) en wereldkampioenschappen (Oslo). Er wordt lustig op los geschopt. Trouwens, in hotel Weener in Oranjewoud, de „thuisbasis" van de ploeg in de periode tot aan de landenwedstrijd tegen Noorwegen, klimmen Jan Bols en Ard Schenk met bravoure in het meest spectaculaire onderdeel van de naastgelegen speeltuin: een „dodemansrad", dat hen tot zo'n zes meter boven de begane grond zwaait. „Wij zijn niet zo malten tig als vroeger. Je voelt je gewoon sterker. De angst voor blessures is minder", aldus Kees Verkerk „Maar ik ben ervan overtuigd dat als één van ons de schrik krijgt, we allemaal ineens voorzichtig worden, want een blessure is wel het allerlaatste wat je in zo'n voorbereidingsperiode kunt gebrui ken". De Puttershoeker heeft bij zijn intrek in het hotel onmiddellijk bezit genomen van het elek tronische orgel, een instrument dat hij sinds een jaar naast de harmonica, de trompet en de kla rinet tot zijn muzikale uitrusting mag rekenen. „Ik vind dat dit oefenkamp eigenlijk wat te kort duurt", merkt Verkerk losjes tussen wat ak koorden op. „Bovendien vallen de weekeinden af omdat we thuis ook wel eens onze gezichten wil len laten zien". Vorige week heeft de nationale kampioen met Jan Bols en Ard Schenk deelgeno men aan 'n zogenoemde vierbanen toernee in Zwe den. „Vooral Jonny Höglln is mij daar opgeval len", zegt Verkerk, nog wat onder de indruk. „Op bijna alle nummers eindigde hij als tweede. Hij is een heel ander type dan Claesson. Meer een knokker. Ik geloof niet dat iedereen zich nu al helemaal heeft gegeven, maar ik heb gereden om te winnen". Enig krachtig drukken op de toetsen van het orgel moest deze uiting van zelfvertrouwen on derstrepen. Trainer Leen Pfrommer nam in de middag naar hartelust deel aan een sneeuwballengevecht, dat ten behoeve van de fotografen in de speeltuin was opgezet en waarbij vooral Peter Nottet en Jan Bols het moesten ontgelden. Ook Pfrommer was niet geheel tevreden met de duur en het tijdstip van dit trainingskamp. „Ik had de groep eigenlijk al veel eerder bij elkaar willen hebben. Maar dat is in Nederland met dat slechte weer haast niet doenlijk". De kernploeg, bestaande uit Verkerk, Schenk. Bols, Nottet, Verheyen (dinsdag later gearriveerd in verband met een sollicitatie naar een betrekking als onderwijzen. Van Dijk. Giling, Eriks, Te Winkel en Nooitgedagt. blijft tot 24 december in Oranjewoud. Op 20 en 21 december is in Heerenveen de interlandontmoe ting tegen Noorwegen. „Ik beschouw die wedstrijd als een deel van de totale training", aldus Pfrom mer. „Net als bijvoorbeeld de eerste 10.000 m races van komende vrijdag. Die vormen een speciale inlas op het schema". Na afloop van de Nederlandse titelstrijd op 10 en 11 januari in Deventer na een tweede trai ningskamp in Hamar wordt traditiegetrouw de definitieve kernploeg geformeerd. Vorig seizoen gingen, nadat Eriks op aandringen van Pfrom mer later was toegevoegd, acht rijders mee naar de titeltoernooien. Nu vindt de coach een ploeg van zes man voldoende. „De zesde man is dan zodanig reserve, dat hij op leder moment moet kunnen invallen. Vorige keer was het voor de eventuele invallers moeilijk zich te concentreren" Pfrommer. die tussen de Europese titelstrijd en de wedstrijden om het wereldkampioenschap met zijn ploeg op de hooggelegen banen van Davos en Cortina d'Ampezzo gaat trainen, is blij met een nieuw initiatief om tot een jeugd-kernploeg te komen. Na het Nederlandse senioren kam pioenschap zullen vier rijders gekozen wor- den. Daar komen de eerste drie bij van het eind klassement van de junioren. Dit zevental gaat dan een maand naar het buitenland. Waarschijn lijk onder leiding van Egbert van 't Oever. Ik be schouw het als een mooie aanloop voor het sei zoen daarop". Ook de dameskernploeg bereidt zich op de Thialfbaan voor op de komende grote toernooien Stien Kaiser, Carry Geyssen, Ans Schut, Trijnie Rep, Annie van Dalsen, Truus Dijkstra, Elly van Voetbal vormt een onmisbaar onderdeel van de warming up voor de schaatstraining. Op de foto v.l.n.r. Ard Schenk, Kees Broekman mid den)Kees Verkerk en Ronnie Nooitgedacht. De meisjes langs het door de sneeuw niet zichbare „lijntje" vormen het publiek. den Brom. Willie Burgmeier en Rieneke Demming trainen gelijktijdig met de heren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15