A an kapen niets gemerkt In wilde drift kleuter gedood Weer stakingsgolf op Curacao Elke dag frisse duik in de Piepertkolk derdorper Johan Besjes (49) na zijn avontuur Braziliaans vliegtuig terug op Schiphol: Burgemeestersvrouw: Drie jaar geëist NS VERHOOGT DE TARIEVEN Extra woningen voor Randstad ARBEIDERS VERLIEZEN VERTROUWEN IN EIGEN LEIDERS DAG 9 DECEMBER 1969 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 (DOOR CEES COMBEE) IIPHOL, maandagavond „Van paniek was beslist geen Hoogstens wat druk gedoe en gepraat van de 76 passa- Dat werd echter meer veroorzaakt door de zwaar bewa- Castro-soldaten, dan door het feit, dat een Algerijn de ming van ons vliegtuig gedwongen had koers te zetten 'uba en niet naar Rio de Janeiro." Aan het woord is de ■dorper John. E. Besjes ing. (49). de enige Nederlander gekaapte toestel van de Braziliaanse luchtvaartmaat- >ij Vagir. Hij keerde gisteravond om vijf over tien met LM-lijntoestel uit Parijs op Schiphol terug. •ouw Besjesdie met haar dochters Karin (19) en Maud (16) ir zoon Onno (18) naar Schiphol was gekomen, vloog haar ij het verlaten van de avio-brug in de armen. Door ons toe- Ti de medewerking van de directie van Schiphol behoefde zij de aankomsthal te wachten. „John, gelukkig, dat je er weer Ik heb in het begin wel wat in angst gezetenriep de van dralende vrouw. ■er Besjes (helemaal niet on- ndruk) zei: 'k Vond het nog- «ressant ook dat kapen. Di cht ik: Nu kan ik ook nog WARDEN (GPD) Pre- lentwintig jaar na de be- overval op het huis van be- in Leeuwarden waar de >eg 51 politieke gevangenen y een uitmuntende organi- tn een voortreffelijk verloop men uit de handen der Duit- alden. zagen velen, die toen in dit oorlogsgebeuren heb- ,/tpeeld elkaar terug. Dat ge- tijdens een groots opgezette in de Leeuwarder straf ge- jeenkomst die als belangrijk de vertoning van de film iverval" op het programma rd georganiseerd door de af- ?riesland van het Veteranen Nederland. Deze foto werd n in de gevangenis te Leeu- tijdens de reünie. Op het voDr de cellen v.l.n.r. Jelle Gerard Oppewal. Willem t, Joop Willems en Piet Ober- kp-leider bij de overval, aan op de cellengalerij waar tngenen Dreeuws en Leye- aren opgesloten. De heer is later commissaris van n Leiden geworden. Nu is de eeuws met pensioen. Op de Ier dezelfde heren gefotogra- rte d na de „Overval". -vm- wat van Cuba zien. Alles verliep in volmaakte orde. We hebben van dat kapen niets gemerkt. Een uur voor tijd vertelde de stewardess, dat we een tussenlanding zouden maken in Porto Rico en daarna door zou vliegen naar Havanna op Cuba. In Porto Rico werd ons toestel gediri geerd naar een stil plekje op de luchthaven. In de verte zagen we andere toestellen staan. We hebben niets meer gezien dan een tankauto Na een half uurtje kozen we het luchtruim weer. Op weg naar Cu- Met dolk De heer Besjes was vrijdagavond 28 november om half elf van het Parijse vliegveld Orly naar Rio ver trokken. Hij moest namens Siemens uit Den Haag metingen verrichten aan een daar op een scheepswerf af gebouwde zware hefkraan. Er werd een tussenlanding in Lissabon ge maakt en kort daarna moet de Al gerijn met een dolk in de hand de cockpit zijn binnengedrongen. De bemanning heeft tot Havanna op de „bok" gezetten. zo hoorden we later. Dertien urn- lang zonder een kopje koffie. De reserve-bemanning zat werkeloos in het eerste klasse appartement. „Het was zaterdagmorgen even voor vieren plaatselijke tijd. dat de stewardess via de boordradio mede deelde, dat we 'n tussenlanding zou- (Van onze correspondent ZWARTSLUIS (GPDj - .JVUjn huisarts zei mf als je *'n hebt om ook in de herfst en winter maanden in de open lucht t« gaan zwemmen, moet je het doen. Nou dat gebeurt dan ook en de mensen kunnen wel zeg gen dat ik getikt ben. maar het is ook zo dat gekke mensen ge lukkig zijn. En. ik ben gelukkig", aldus de echtgenote van de burgemeester van Zwartsluis mevr. Buijnink (38) die ondanks sneeuwbuien, koude, mist en ijsvorming op de achter haar huis gelegen Pie pertkolk iedere morgen enige tijd gaat zwemmen. ..De laatste dagen ging het wel wat moeilijker, omdat er nogal wat ijs was op het 16 me ter diepe meertje", zo merkt de II eerste burgeres van Zwartsluis op. Zij voegt eraan toe dat ze zich twee dagen geleden nogal heeft bezeerd aan de kanten van het ijs. „Gelukkig genazen de ver wondingen snel". Mevr. Buijnink releveert dat het zwemmen in de extreme weers gesteldheid haar gezondheid be slist ten goede komt. Ze illus treert dit met te zeggen: ..Mijn man en mijn kinderen en wel licht ook wel anderen verklaren me wel eens voor gek. Maar als ik dan zie dat zij allemaal lo- Den te snotteren en te bibberen, terwijl ik me kiplekker voel en van verkoudheid geen last heb. trek ik zo mijn eigen conclu sies". den maken", vertelde de heer Bes jes. „Ik vond het al zo vreemd, dat we als maar water zagen en geen land. Ze vertelde er bij, dat we daar na in Cuba zouden landen. Ik liep eens door het vliegtuig. Hele maal naar de cockpit. Daar werd ik door enige mensen vreemd aange keken. Later bleken dat leden van de reserve-bemanning te zijn. Er waren 94 mensen aan boord, onder wie 18 bemanningsleden". Militia Daarna de landing op het vlieg veld van Cuba. Havanna. Het toe stel van de Braziliaanse luchtvaart maatschappij stond nog maar net stil op de luchthaven of het werd omgeven door zeer veel zwaar be wapende leden van de militia. De trap werd neergelaten en direct daarop betraden enige militairen het vliegtuig. De heer Besjes: Even later kwa men ze er met een klein mannetje uit. Ik heb de kaper alleen maar van achteren gezien. Hy liep tussen de Castro-soldaten in en deelde maar schouderklopjes uit. Hij droeg een zwarte regenjas en een grijze spij kerbroek. De Cubanen waren niet zo erg enthousiast. Een poosje later ging de bemanning van boord en even later de passagiers. Er waren veel kijkers en militairen in de wachtka mer. Ze maakten van ons allemaal foto's en er werd zelfs een film op genomen. Even zwijgt de Leiderdorper. Hij steekt zijn zoveelste sigax-et op. praat wat met zijn echtgenote en vervolgt dan: Dat gedoe daar in die wacht kamer deed me even denken aan de Duitse tijd. Veel gesnauw, ge- schreeuw en een heel secure pas- sencontróle. Als we gecontroleerd wa ren moesten we naar een andere wachtkamer. Daar stonden dokters klaar met injectiespuiten. Geluk kig had ik een bewijs, dat alles by mij al in Holland was gebeurd. Na een tegencontróle gingen we met twee bussen, omgeven door een mi litair escorte, naar hotel Havanna Rivièra in Havanna. Naar buiten Hoe was de behandeling daar? „Goed", zei de heer Besjes. „We mochten alleen het hotel niet ver laten. Met een Engelsman ben ik toch naar buiten geglipt. Veel van Cuba hebben we niet gezien. Onze in druk was. dat het er geen vetpot is. Van tien uur "s morgens tot 's avonds laat staan de mensen daar in de rij voor een soort cafetaria. Wat er aan auto's reed meestal Amerikaanse was ook niet veel zaaks. Minstens tien jaar oud. Na hun wandeling door de buiten wijken van Havanna gingen de heer Besjes en de Engelsman wat slapen. Ze werden zaterdagavond acht uur plaatselijke tijd gewekt en kort daar na naar 't vliegveld gebracht, 't Ver- ti-ek had nogal wat voeten in aarde. Er was geen startbatterij en er ont braken drie passagiers. Deze lagen nog te slapen in het hotel. Eindelijk kwamen we dan toch zondagavond in Rio aan. De heer Besjes: Een van de be manningsleden vertelde, dat de Varig wegens de illegale landing beboet was met 25.000 dollar en dat de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij ook nog de de hotelkosten had moeten betalen. Omstreeks 10.000 dollar voor 94 personen. Toen de heer Besjes zondagavond 12 uur uit Rio naar Nederland ver trok werden alle passagiers gefouil leerd door Braziliaanse luchtmacht officieren en tijdens de vlucht naar Caracas weiden ze ook verhoord. Tot besluit zei de Leiderdorpse electrotechnische ingenieur: 't Was boeiend om ao'n kapery eens mee te maken. Maar voor mij mag het nu wel. Treurig, dat er aan die kape- In de perskamer van Schip hol hadden we een gesprek met de heer Johan Besjes. V.l.n.r. Karin (19), Onno (18), de heer BesjesMaud >16) en mevrouw Besjes. Foto LD/Holvast) rijen niets te doen is. De gezag voerder vertelde, dat dit al het 49ste toestel is. dat dit jaar gekaapt werd. UTRECHT, i ANP De Neder landse Spoorwegen zullen de tarieven voor enkele reizen, retours en traject- abonnementen met ingang van 16 de cember verhogen met gemiddeld drie procent. Daar staat tegenover, dat een kaartje voor een zeer korte af stand (tot en met zeven kilometer), relatief aanzienlijk goedkoper wordt. De reële prijsstijgingen voor enkele reizen, retours en trajectabon nementen variëren van nul tot onge veer acht procent. De algemene maandabonnementen worden voor de tweede klasse van f 110 op f 115 ge bracht en voor de eerste klasse van f 165 op f 170. Het algemeen vastrechtabonnement gaat ook vijf gulden meer kosten if 30). De overige abonnementen, zoals de dagkaarten, de twee-plus- kaarten, de 65+-kaarten en de toe ristische drie- en achtdaagse abon nementen, woi'den niet in prys ver hoogd. Tot de prijsverlaging op de zeer korte afstanden is besloten om de NS-tarieven in overeenstemming te brengen met die van het openbaar stedelijk vervoer. Zo zal een enkele reis tweede klasse over een afstand van minder dan acht kilometer na 16 december 60 in plaats van 80 cent kosten. BREDA (GPD) „Een in-en- in trieste, maar ook een zeer ernstige zaak." Zo kwalificeerde officier van Justitie mr. P. van Ben them het misdrijf dat de Bredase rechtbank gistermiddag te berechten kreeg. In de beklaagdenbank zat de 20-jarige Tilburger J. van de R. Vol gens de psychiater een onrijpe en onvolwassen jongeman, die in wilde drift op 5 mei in zijn woning in Til burg een bjjna driejarig kind heeft doodgeslagen. „Zonder motief of het moet onbewuste jaloezie geweest zijn',' zo zei de officier. De eis luidde drie jaar. Van de R woonde samen met Hèndrika van L., die twee kinderen had. een meisje en de byna drie jarige Nico. De vrouw was in ver wachting van Van de R. Op 5 mei kreeg ze een ongeluk met haar bromfiets en ze werd naar een zie kenhuis overgebracht. Van de R. liet, toen hij van het ongeluk hoorde, het jongetje dat hij in zijn armen had vallen doordat hij flauw viel. Bijgekomen wilde hy daarna snel naar het ziekenhuis, maar het jongetje wilde nog een plasje doen en was lastig en huile rig. Toen sloeg hij in drift en pa niek het kind. dat met het hoofdje tegen een ijzeren ledikant terecht kwam. Vervolgens schopte hij het kind. De man legde het kind in bed en ging naar het ziekenhuis. Om half acht kwam hij thuis, maar pas om elf uur ging hij naar het kind kij ken, dat boven lag. Volgens hem leefde het nog. want het had naar zijn moeder gevraagd. Hij nam het nog even bij zich. maar legde het weer terug in het bedje. Daarna ging hij naai beneden in de kamer, omdat hij toch niet slapen kon. De volgende ochtend was het kind dood. De officier van Justitie sprak van doodslag omdat er toch al sprake was geweest van voorwaardelijke opzet om te doden als men een klein kind op een dei-gelijke manier mis handelt. De officier wilde rekening houden met het feit dat de verdachte sterk verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht en het plan volgend dat voor de genezing voor de verdachte door de wetskun- ctige van de psychiatrisohe observa tiekliniek in Utrecht is opgesteld. Daarom bleef de eis beperkt tot drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 22 december. DEN HAAG (GPD) De provin- cies Zuid-Holland, Noord-Holland. Utrecht en het district Rijnmond hebben van de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening een extra toewijzing gekregen boven j de voor het jaar 1969 toegewezen contingenten woningwetwoningen. Zuid-Holland krygt er nog 225 extra, Noord-Holland 300, Utrecht 100 en Rijnmond 250. Onder dit totaal van 875 woning wetwoningen zijn er 600 begrepen die aan het totaal van 45.000 volgens het bouwprogramma 1969 konden worden toegevoegd. De overige 275 komen uil een centraal aangehouden reserve. De minister heeft de desbetreffen de provinciale besturen en het Open baar Lichaam Rijnmond laten weten, dat hy de machtiging tot gunning van de bouw van deze extra wonin gen nog dit jaar moet kunnen verle nen. (Door Gerard Habraken) WILLEMSTAD (GPD) Curasao leeft weer in de ban van een stakingsgolf. Tijdens het weekeinde zag het er aanvanke lijk naar uit, dat er een einde was gekomen aan de reeks wilde stakingen, die vorige week de meeste bedrijven op Curasao lamlegde. Maar ondanks de dringende oproep van de vak bondsleiders weigerden de arbeiders gisterochtend weer aan het werk te gaan. „Wij hebben genoeg van mooie beloften. We willen geld zien." Het aantal stakers neemt nog. één van de stakingsleiders is veel steeds toe. Gisteren is het perso neel van de supermarkts ook niet meer op het werk verschenen. De hele dag hebben leden van het Vrij willigerskorps Curacao de wacht ge houden bü de transformatorhuisjes en vitale bedrijven zoals de Dienst Water- en Fnergleproduktie. meer dan een slogan. De actie van de arbeiders komt niet helemaal als een verrassing. Tijdens de verkiezingscampagne zijn ze avond aan avond volgepompt met mooie beloften over minimumlonen en sociale voorzieningen. Drie maan den na de verkiezingen is nog geen Voor de tweede maal in 1969 zijn j enkele wensdroom gerealiseerd. Po- de arbeiders op Curacao in bewe-litici die vóór de verkiezingen geen ging gekomen De stakingsgolf, die I woorden genoeg konden vinden om ln de eerste week van december het het luilekkerland dat de arbeiders eiland overspoelde, mag dan op het te wachten stond te beschrijven, eerste gezicht niet zo spectaculair hadden na verkiezingen slechts lijken als de gebeurtenissen van 39 mei, voor de ceonomie van de Ne derlandse Antillen komt deze tweede klap harder aan dan de eerste. De overheid en het bedrijfsleven aien zioh plotseling geplaatst voor een loonypnde van ruim 20 procent. Hoe de toch al uiterst wankele eco nomie deze loonexplosie moet op vangen. weet niemand nog te vertel len. In de zakenwereld spreekt men over het faillissement van Curacao. De baas Er bestaat «een direct gevaar voor een uitbarsting als op 30 mei. De stakers zijn er dit keer zeker van, dat zij hun zin zullen krijgen. Het .Wij zijn de oaas op Curacao" van aandacht voor nun eigen heden en toekomst. De arbeidsonrust is echter niet alleen een protest tegen de te lage lonen. Het is veeleer een demon stratie tegen het onfrisse gedoe rond de kabinetsformatie, waarby ook de eigen voormannen Godet. Nita en Brown betrokken zijn. Het is daar om geen toeval, dat de stakingen deze keer niet begonnen zijn in de partiouliere sector, maar bij de over heidsbedrijven. Het eerste bedrijf dat plat ging. wc de Dienst Open bare Werken op Curacao. Vijftienhonderd merendeels onge schoolde arbeiders eisten een loons verhoging van 20 procent. De inder haast bijeengeroepen eilandsraad (is gemeenteraad) ging met 30 mei nog fris in het geheugen snel door de knieën De arbeiders bij de DOW gingen weer aan het werk en het gevaar leek bezworen. Kettingreactie Het gemakkelijke succes veroor zaakte echter een kettingreactie bij de particuliere bedrijven. In een snel tempo volgden de stakingen el kaar op Ook op andere eilanden begon het te rommelen. Vorige week vrydag kwamen de staten van de Nederlandse Antillen voor het eerst na de verkiezingen (5 september) by een. Onder druk van de omstandighe den werden de gevechten om de por tefeuilles in het nieuwe kabinet even opgesohort. In een nachtelyke zit-1 ting met het karakter van een vei - kiezlngsbyeenkomst werden de mi-1 nimumlonen erdoor gedrukt. Wat de volksvertegenwoordigers in feite deden, was niet meer dan het J legaliseren van de eisen dei- stakers. Na afloop zei één van de stakings leiders dan ook: „De politici probe ren alleen maar voordeel te trekken uit onze situatie. Dan kunnen ze later weer op het podium staan schreeuwen, dat zij ons zo goed ge holpen hebben". Tydens die statenvergadering werd met geen woord gerept over de wyze waarop de twintig procent loonsverhoging in de overheidssector gefinancierd moet warden. De eco nomische gevolgen van de loonex plosie kwamen evenmin ter sprake. In de afgelopen week hebben de arbeiders duidelyk getoond geen vertrouwen meer te hebben in de volksvertegenwoordigers noch in de onderling sterk verdeelde vakbonden. Black Power De stakingsgolf werd onwetend en wordt geleid door figuren van buiten de vakbonden De vakbondsleiders lopen achter de stakers aan.- Het wilde karakter van de stakingen brengt de directies van de stakende bedrijven in een moeilijke onder handelingspositie. Het heeft weinig zin te praten tnet vakbondsleiders, die geen zeggingsmacht meer heb ben over hun leden. Accepteren zij de stakingsleiders als gesprekspartner, dan jagen zij de vakbonden weer tegen zich in het harnas. Ook Frente Obrero, de ar beiderspartij uie na 30 mei werd op gericht en a's een komeet omhoog schoot, heeft zijn greep op de arbei ders verloren. De partij van Pappa Godet heeft zioh onder verdachte omstandigheden aangesloten bij de vroegere regeringspartijen. De arbei ders voelen zioh in de steek gelaten. Geen Ei-en te-petjes bij de stakers. Geen Pappa Godet. Nita of Stan ley Brown in de voorste linies. De heldenrol worat deze keer gespeeld door Mac Alberto, een militante lei der van de plotseling snel opkomen de Black Power-beweging op Cura sao. Zijn invloed op de arbeiders is op het ogenblik groter dan die van Pappa Godet of Stanley Brown. Nieuwe moeilijkheden De stakingen by de overheidsbe drijven zyn voorlopig geëindigd. De arbeiders hebben him twintig pro cent gekregen Aan de horizon doe men echter al nieuwe moeilijkheden op De ambtenaren, die al maan denlang aandringen op een salaris herziening, eisen nu ook een snelle oplossing voor hun financiële proble men. Vele particuliere ondernemers staan met de rug tegen de muur. De meeste bedrijven kunnen'zich een plotselinge loonronde van twin tig procent niet permitteren. Zelfs de stakingsleiders zien dit in: „Wy weten wel, dat zy eigenlijk geen 20 procent kunnen geven. Maar als de arbeiders in dienst van het gou vernement het krijgen, moeten wfl het ook hebben Op steun van de overheid hoeven de ondernemers niet te rekenen. Die zit zelf al tegen een lege schatkist aan te kijken. Het zal wel uitdraaien op een devaluatie van de Antilliaanse gulden en een forse belastingverho ging. De arbeiders raken dan niet alleen een groot deel van hun ver worven rechten kwijt, de Antillen verliezen dan tevens een voornaam middel van bestaan. De zo gewenste nieuwe industrieën werden tot nu toe juist naar de Nederlandse Antillen gelokt door het gunstige be'astingklimaat en de ..voorbeeldige" arbeidsrust Komen die nieuwe inaustrieën niet. dan be tekent dit in de toekomst grotere werkloosheid. De loonexplosie had voorkomen kunnen worden, wanneer er tydig een nieuwe regering was geweest, die de wensen var. de arbeiders in rede lijke banen had kunnen leiden. Het uitblijven van een kabinet werd voor de arbeiders aanleiding om dan maar zelf een wet op het minimum loon te forceren. Het is enigszin» begrypelyk dat zy hierby op de eerste plaats oog hadden voor hun eigen nood en niet zozeer rekening hielden met de moeilijke economi sche situatie van de Nederlandse Antillen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7