Leidse Sint kocht royaal begint weer ïerst kaartenactie Binnen stad uit „boekje" vroeg door kerstman „verstoten Eenzijdige visie JUWELIER v.d. WATER BRILJANTEN MERADFN 'iOver sexuele doorlichting VEEL WOLVEE DE SLACHT EN WEINIG VOOR Veilig oversteken Gastenboek Leidse priester bij Moslims üjïRDAG 6 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Moderne diamantcollectie RINGEN met ortljant reeds vanaf r 75. Ook verlovingsringen. HAARLEMMERSTRAAT 181 Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. Uw reisgenoot naar elke bestemming is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor vermoeidheid minder kans krijgt. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter."' EIDEN De Sint heeft in Leiden bij het doen van zijn in- en niet op een cent gekeken. De Leidse detailhandel is over jehele linie genomen in haar nopjes met de verkoop-resul- n. Sinterklaas bleek ook nu mode-gevoelig. Voor de jeugd g hij vooral huistelefoons en goocheldozen in. „Wij zijn dik eden", zei een speelgoedhandelaar. Maar ook de vaders en Iers zijn op 't gezellig avondje niet vergeten. De bisschop icht hen vooral met cosmetica-artikelen, waarbij hij zich in krenterig toonde. cele drogisten waren tenminste >ver hem te spreken. „Hy heeft buitengewoon goed gekocht", zij, „Echt royaal". De goed- Poppen en kinderwagens konden soms niet zo vlot worden geleverd, als de winkeliers hadden gewild. Door de stakingen in Italië kwam dit meis jesspeelgoed slecht over de grens. ian was met name belust op tassen (ook voor de heren), lere parfums, sprays en bad- n. Een uitschieter in deze r he was de afterbad, een nieu- ody-lotion voor „hem", terklaas blijft evenwel het feest Jde jeugd en voor haar heeft de pit jaar goed gereden. Naar het trspeelgoed bestond grote vraag Hèeldozen en looping-banen zijn piomenteel. en dat was goed te en in de grote warenhuizen en ,,,{oedzaken. Dit soort speelgoed 'lot de deur uit. Opvallend is, trein- en racebanen veel min- op de verlanglijstjes ston- inoteerd, dan enkele jaren ge- vej „1DEN Aan twee openba- J^kolen in Leiden wordt bij wyze sexuele voorlichting en. De leerkrachten zijn op iertaak voorbereid door het Haags ^Jogisch Centrum. De ou- a lijn van tevoren ingelicht. Zo op de resultaten op hun waar- ^jjn beoordeeld, zullen burge- 5 er en wethouders overwegen of deije voorlichting dient te worden p ^omen in het leerplan van de lagere scholen, defos deelt het college mee in taag- en antwoordspel bij de 5 begroting voor 1970. Op de D of het college bereid is te on- 2^ken in hoeverre de Leidse poli- bijzondere belangstelling aan Dig legt voor homosexuelen, zeg- c. i. en W., dat de politie eerst metemoeiingen heeft met homose- i, zodra het redelijk ver moe- anbestaat, dat de verbodsbepa- in „misdrijven tegen de ze- van het wetboek van straf- l8jworden overtreden. 5 den W. laten met vertrouwen let oordeel van de daartoe be de e instantie over w^A ze noe- fle door vraagsteller(s) bedoel- de3octrinatie, samengevat in de of het college bereid is de po- te maken, dat homo- Titelt slechts een normale va- z<is binnen 't gevarieerde pa- (t.e van sexuele gedragingen. in W. beraden zich of een ge- p^Helijke regeling voor de verkoop lag nti-concept ionele middelen ge- is. De gemeenteraad kan ver- iksi, dat contraceptiva op of aan 17 tenbare weg openlijk of onge- 3 dfl b.v. door middel van au- en ten verkoop worden aan een dan wel aan minderjarigen p verstrekt, uur, De kinderen kregen schitteren de cadeaus aangeboden. Sint kon dit doen, dankzij de militairen van de Koksschool in Leiden. Sinds jaren hebben zij de kinde ren van „De Lijsterhof" geadop teerd. Met verjaardagen wordt er steevast een grote taart aan huis LEIDEN Het is altijd al zo geweest, dat waar het woordje „te" voor staat 't op onverwach te moeilijkheden stuit. Zo ook gis teren op de „5-decembermarkt", met als algemeen gewaardeerd het bezoek van St.-Nicolaas en Pieterbaas. Er was een ongekend hoog aantal schapen met als on herroepelijk gevolg, dat de ex porteurs het erg kalm aandeden en een te kort aan slachtrunde- ren waardoor een hoge prijs moest worden betaald. Nu is de aanvoer van slachtrun- deren in de St. Nicolaasweek nooit groot geweest. Het geld, dat de huis vrouwen uitgeven in deze dagen ligt op een heel ander vlak dan vlees. De aanvoerders van wol vee had den een slechte St. Nicolaas. de aanvoerders van slachtvee een goede. De aanvoer van gebrulksvee viel mee; de aanvoer van deze diersoort is boven normaal. Natuurlijk is er in deze afdeling end l^iilDEN Vanaf maandag zullen leerlingen van de Be- hiedtechnische School in Leiden huis aan. huis aan de bel trek- 10om een mapje zelfgemaakte kerstkaarten te verkopen. >dde school is dat traditie geworden in deze tijd voor Kerst- nanElk jaar gaan de jongens op pad, om zoveel mogelijk map- e% kleurige kaarten voor één gulden) aan de man te bren- o'Eveneens traditie is het, dat de netto opbrengst naar een ruf" doel gaat. Deze keer willen de Leidse scholieren het ^nelijk gebrekkige kind helpen. de geboorte meegekregen hersenaf wijkingen. Ze bewegen zich daardooi spastisch, terwijl ook de spraak vaak bemoeilijkt is. Ze wekken als gevolg hiervan dikwijls de indruk niet hele maal bij te zijn, maar niets is min der waar. jg jaar brachten de jongens bedrag van f6.000 by el- (t|Dat geld werd toen overge- aan het Nederlandse Blinden- buri die er brailleschrijfmachines art,jon aanschaffen. Ulmen nu weer aan een zo hoog Mj bedrag komt, is natuurlijk al- te kf vraag. In '68 voerde men de agekartactie voor de tiende maal scholieren waren er toen op .j om in dit jubileumjaar alle breken Het enthousiasme nu weer bijzonder groot onder om wat te maken van lfheen zocht de Bedrijfstech- we} School voor de bestemming let saldo altijd een project tn ls totenland. De laatste twee jaar uur'men het anders gedaan en is eoptiichter bij huis gebleven. Die Vesil dit jaar weer doorgetrokken, latield dat wordt opgebracht, komt Ke jede aan het Nederlandse licha- gebrekkinge kind. H. J. Harmsen, bestuurs- de stichting voor het ge- kind, is bijzonder verheugd stichting de opbrengst van zal ontvangen. Hij heeft in il foto's laten ophangen van bderen die profiteren van de I zyn jongens en meisjes die daanik volkomen in orde zijn, maar ïtenhelyk zijn gehandicapt door bij Voor dit soort kinderen nu. zyn er speciale scholen in het leven ge roepen, lagere scholen en in Utrechi als eerste stad van het land ook een mavo-school. Het onderwijs moet na melijk wel bij hun handicap zyi. aangepast. Omdat deze scholen vaak in een centrale plaats zyn gevestigd is het voor veel kinderen een hele opgaaf iedere dag zo'n lange afstanc naar en uit school af te leggen. Hiei is een internaat de oplossing. Wil zo'n internaat echt een ver vanging zijn voor thuis, dan moetei ze in hun vrije tijd ook ergens kun nen spelen. De Leidse scholieren willen daaraan hun steentje bijdra gen, temeer daar voor deze inter naten geen subsidie wordt ont vangen. In Roosendaal wordt bin nenkort weer een internaat gebouwd Op het verlanglijstje staan een knut- selzaal, een poppen hoek, een lees kamer en een muziekzaal, die alle maal ook moeten worden ingericht Met de opbrengst van de kerstkaart actie wordt dan alvast een potje ge maakt, waaruit in Roosendaal kan worden geput. bezorgd en Sinterklaas laat nooit één jaar verstek gaan. De solda ten van de Koksschool tasten, om die traditie te handhaven, ieder jaar weer, zeer diep in hun solda- tenbeurs. (Foto LD/Holvast) een winterse handel, het gaat er rustig en kalm aan toe. Een goed dier blijft echter duur. De handel in melkkoeien was lui en stug. Vare koeien minder vlug met dezelfde no tering. Het jongvee gaf een gelijk beeld als vorige week te zien: weinig aan bod en weinig vraag. Het bleef bij een rustige handel De enkele j nuchtere kalveren werden vlug ver kocht. Bij de runderen en kalveren was er een te kleine aanvoer; de vraag was goed en daardoor werd alles vlug verkocht. Men verwacht de ko mende weken een wat groter aanbod met het oog op de kerstdagen en nieuwjaarsdag. De prijzen lagen ho ger dan vorige week. Notering: per kg schoon gewicht: vette runderen j van f4.30 tot f5.10 extra kwaliteit, 2c en 3e soort, f3.60 tot f 4.10 Per kg. levend gewacht: vette kalveren van f4.10 tot f4.30. j De vraag naar slachtvarkens is groot en het aanbod iets te gering. Biggen en lichte varkens vertoon- 1 den een iets kleiner aanbod dan vo rige week. De handel was echter goed tot redelijk. Een goede Hol landse big is beneden de f 100 niet te koop. Van wolvec was er een te groot aanbod: meer dan 2300 stuks, het record in de Groenoordhal. Dat is te veel voor de vraag zodat de vette schapen rustig van de hand gingen en de vette lammeren stug. Note ring: vette schapen van f85 tot f95 en f 110.Pokschapen vaai f125.— tot f145.— en f165.—. Vette lamme ren van f 120.— tot f 130.— en f 150. In de afdeling geiten was er een goede aanvoer en vlugge handel. LEIDEN Ter geruststelling van vele ouders van schoolgaande kin deren en in het belang van de wan- I delaars zyn gisteren voetgangers lichten geplaatst by het drukke ver keerspunt by molen „De Valk". Jongetje aangereden HAZERSWüUDE Vrijdagmid- dag, omstreeks half een. is de elf jarige Jan Brune van de Hazers woudse Ryndyk aangereden door een auto. De jongen stak plotseling de ryksweg over, ter hoogte van het kruispunt Rijnoij k- Bruggestraat. H)J is met een schedel basisfractuur naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. ADVERTENTIE LEIDEN Leidenaar B. D. Oos terman vroeg ruimte in ons binnen stadsgastenboek om te reageren op de bijdrage van het Leids City Cen trum in de vorige aflevering. Hij heeft hierby het woord: Onder de suggestibele kop „Vi sie en dynamiek" de kop was van mij HMbracht het Leids City Centrum zijn ideeën over de no den van de binnenstad, helaas een zeer eenzijdige visie en (dus) dienovereenkomstige dynamiek. Iji het kort stelt het LCC: a. dat het al die activiteiten zal bedrij ven, die een gezonde ontwikke ling van de stad nu eenmaal verr eist, b. dat diverse gevaren op de binnenstad afkomen, o.a. het ge vaar van de nieuwe grote winkel centra, waarvan de ontwikkeling stormachtig is, c. dat één van de eerste eisen, waaraan de binnen stad moet voldoen, haar goede bereikbaarheid en voldoende par keerruimte zijn, d. dat nu reeds velen Leidens binnenstad mijden wegens onbereikbaarheid, e. dat die oude binnensteden ten dode zijn opgeschreven, die geen kans zien aan deze ontwikkelingen het hoofd te bieden. Bovenstaande punten zijn zon dermeer hol en onjuist en het LCC had er beter aan gedaan de woorden stad en binnenstad te vervangen door detailhandel van de binnenstad. De punten worden pas ivaar, als men dit laatste doet. De remedie van het LCC voor de problemen van zijn thans 120 leden: de belangrijkste winkel straten parkeer- en verkeervrij, met in de directe omgeving kort- parkeenuimte en -garages. Dit misschien wel met opoffering van kleinere belangen, zoals het er zo vriendelijk staat. Hóé klein deze belangen zijn, staat niet aan mij ter beoordeling. Zijn het: de recreatieve en toeristi sche belangen van de binnenstad, waar door het autoblik en de stank alles verpest dreigt te wor den? de woonbelangen van de 2200 bewoners van wijk OO (om de Pieterskerk)die vaak hun hui zen niet in- of uitkunnen, in de stoeploze straten regelrecht be dreigd worden, doorlopend in de stank leven en door uitbreiding van het kortparkeren straks één doorlopende stroom verkeer langs hun ramen zien trekken? de woonr- en leefbelangen van de ruim 7000 bewoners van de oude binnenstad, die toch al niet overdadig bedeeld zijn met groen en rust? de belangen van het open baar vervoer, dat éénderde van het aantal bezoekers van de bin nenstad aanvoert? Misschien kan het LCC vertel len hóé klein deze belangen zijn. Het LCC schrijft ook: de koop gewoonten van het publiek ver anderen bij de dag. Zijn het niet juist de handel en industrie, die hiertoe doorlopend met hun re clame het publiek aanzetten en blijkbaar met succes? Waarom kunnen de parkeer gewoonten van het publiek niet door reclame be- invloed worden? Waarom wel vrijheid op allerlei gebied, maar dwingende overheidsmaatregelen als de detailhandel van de bin nenstad bedreigd zou worden? Tenslotte stelt het LCC voor 'n structuurcommissie in te stel len. waarin (semi)-overheid, be- drijfsleven e.a. zitting hebben. Hoe eerder hoe liever, maar dan in plaats van „e.a": allen, die op één of andere wijze belang bij de Leidse binnenstad hebben, zoals vertegenwoordigers van de bewo ners, het VVV en het openbaar vervoer. OOSTERMAN De meeste onderwerpen, die bur gemeester en wethouders aanvoeren om te wijzen op hun streven naar een intensiever contact tussen ge meentebestuur en ingezetenen, zyn binnenstadszaken: de hearing over de parkeernota. de voorlichtings avond in verband met de demping van de Trekvliet, de gesprekken van de wethouder van de bedryven met de winkeliers van de Haarlemmer straat en de Breestraat en met een vertegenwoordiging van het Leids City Centrum. Het college zegt niets anders te wensen dan een zo nauw mogelyk contact tussen gemeentebe stuur en ingezetenen. Overtuigd evenwel van de betrekkelyke waar de van de resultaten van een publieke hearing, geven B. en W. de voorkeur aan contacten met de ingezetenen via de daartoe geëigende organisa ties. B. en W. zyn bereid overleg te ple gen met de directie van het bedryf. waarvan de aanwezigheid nabij de hoek Levendaal-Sint Jorlssteeg nog al eens improvisatie met betrekking tot het laden en lossen geeft. Een raadslid vindt het gevaarlijk, dat voetgangers hier vaak de ryweg op moeten. Het college vertrouwt, dat de ar beid van een Leidse maatschappy voor stadsherstel in de onvervang bare en architectonisch rijke binnen stad dezelfde vruchten zal afwerpen als die van gelyke instituten elders, zoals in Amsterdam, Deventer, Amersfoort, Dordrecht en Middel burg. In principe kan zo'n maat schappy op de /olledige steun van het gemeentebestuur rekenen. Uiter aard zal harerzyds moeten worden aangegeven in welke vorm steun wordt verlangd. Over de vraag om de Leidse beel dende kunstenaars meer te betrek ken by het beleid inzake de Laken hal zal het college zich beraden. Gezien het ruimtegebrek van de La kenhal en de kleine personeelsbezet ting is verhoging van het aantal ty- delyke tentoonstellingen niet goed mogelyk. Gemiddeld is 80 pet. van deze exposities gewyd aan eigentijd se kunstuitingen, waarvan 40 pet. veel werk bevat van in Leiden of de onmiddeliyke omgeving werkende kunstenaars. Als een ruimte als de Waag be schikbaar zou komen als expositie ruimte (een zaak, die nog in onder zoek is), zou het aantal tentoonstel lingen, waaronder in de eerste plaats die van de eigentydse kunst, kunnen worden verhoogd. Het overleg, gericht op de verwe- zenlyking van de plannen om de Haarlemmerstraat als promenade een meer permanent karakter te ge ven, is nog gaande. Gevraagd wordt of er een politie* agent regelend kan optreden op het kruispunt Haarlemmerstraat-Mare, waar op de zaterdagen veel stagna tie is voor het verkeer door de aan houdende stroom voetgangers op de promenade. In hun antwoord zeggen B. en W., dat de .org voor de algehe le verkeerssituatie in de gemeente zoveel van het potentieel van de po litie vraagt, dat een permanente re geling ter plaatse door een politie agent niet mogelyk is. Onderzocht zal worden of de doorstroming hier kan worden bevorderd door het plaatsen van voetgangerslichten (fo to). Tot zover de binnenstad uit het „boekje." Alles overziend is het niet veel en worden uauwelyks proble men aangesneden, die van belang zyn. Dat valt tegen van de raad. die toch by deze gelegenheid de kans heeft om informatie te vragen. De enige mededeling van belang in dit verband komt van het college van B. en W., dat, zoals van de week gemeld, aankondigt te streven naar de vaststelling van bestem mingsplannen voor de binnenstad. Dat is van deze kant eerder toege zegd en te hopen is, dat het college zich niet in de (belofte)schuld blyft steken. Deskundigen zeggen, dat een beleid voor de binnenstad zonder be stemmingsplan onmogelyk is. Voetgangerslicht? (Foto LD/Holvast (ADVERTENTIE) Zoals beloofd vandaag ln deze ru briek de binnenstadspunten, die ter sprake komen in net vraag- en ant woordspel by de Leidse begroting voor 1970. Minder rook LEIDEN Sinterklaas al tijd te vinden voor een opzienba rende stunt, gezien zijn veelvul dige landingen tegenwoordig per helicopter zorgde gistermiddag wederom voor een verrassing. Met vier Pieten kwam hij tegen half vijf de Rijnsburgerweg opvaren. Zijn schip Spanjebleek, wat niemand ooit had vermoed, een amfibievoertuig te zijn. Als bestemming had de Sint Rijnsburgerweg 152 genoteerd staanruaar het kindertehuis „De Lijsterhof" is gevestigd. Met vro lijke muziek reed hij voor. LEIDEN DEN HAAG Het is een unieke gebeurtenis, dat op 11 decem ber in de enige moskee in ons land, de Mobarak-moskee aan de Oost- duinlaan in Den Haag, op het feest van het breken van de vasten (Id- Ulfitr) na de islam-gebedsdienst een rk-priester en een dominee zullen spreken over interreligieuze mede- menseiykheid. Leiders van de Ahmadiyya-bewe- ging in ons land geloven, dat deze gebeurtenis een grote doorbraak be tekent op het vlak van de verhou ding tussen christelyke en niet-chris- telyke godsdiensten. Sprekers zyn imam A. H. Akmal. voorganger van de Mobarak-moskee. pater J. A. A. van Well, studentenpastor in Leiden en ds. J. G. Jacobs, hoofdbestuurs lid van de Nederlandse Protestan ten Bond. dat het by de Sint wel kon lyen, dit jaar. Een enthousiaste uitroep van een winkelier. dat hy een aardig aantal kleurenteevees aan de man heeft gebracht; is één van de vele bewyzen daarvoor. Maar ook zyn er tekenen dat de aartsvyand van Sinterklaas, het kerstmannetje, veld aan het winnen is. De bisschop van Myra was al vóór zyn verjaardag uit de binnen stad „verstoten". Voordat de kalen der 5 december aanwees, werd hy reeds in de etalages vervangen door de kerstman. Ook in de koopgewoon ten van het Leidse publiek is een verschuiving naar de tweede helft van december aantoonbaar. Door de ze activiteit van de detailhandel rol len we van het ene feest in het an dere. Voor rokerytjes heeft Sinterklaas dit jaar in Leiden wat minder diep in zyn beurs getast. „De verkoop is by ons niet wild geweest", aldus een lichtelyk teleurgestelde sigarenwin kelier. „Voor ons hoeven die koop avonden niet meer". Wel zyn er nog aardig wat aanstekers in de sinter- klaastyd over de toonbank gegaan. en letters van banket", luidt een regel uit 'n oud sinterlkaaslied. dat nog volkomen up to date is. De warme bakkers hebben goede zaken gedaan. De boterletters werden gre tig gekocht en ook de marsepein mocht zich in Sints belangstelling verheugen. Voor de wat oudere jeugd zocht de bejaarde bisschop het veel in de rich ting van grammofoonplaten (Sint was hip, hy kocht meer licht dan klassiek), platenbonnen en mono- grammofoontjes, pick-ups in de prysklasse tot f 250. De platelaars verwachten vandaag een grote toe loop van mensen die een keus zou den komen doen voor hun platen- bon. Kleuren-tv Uit alle reacties valt af te leiden

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3