TWIJFEL BIJ NAVO OVER ^EILIGHEIDSCONFERENTIE Druk op Britse regering voor wapenstop een Rode top „aardig voor Westduitsers Rome's „Scherven heuvel" in verval iet afwijzend maar ook niet erg enthousiast Twee Zwarte Panters in Chicago gedood Hagenaars maakten de Leidse regio onveilig Paus kant zich tegen sociologen ONDERMINISTER NAAR LAGOS Invloed van georganiseerde orthodoxen in Praag groeit Afgezien van kleine dissonant *9 n onderzoek n VN naar Indianen Kritiek op de bureaucratie in de Sowjet-Unie Vrouw verkocht Etruri.sche kannen DAG 5 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) ijSSEL (GPD) Zoals werd verwacht zal het antwoord i NAVO op de uitnodiging van de landen van het Pact krschau tot het bijeenroepen van een Europese veilig- Ipferentie niet afwijzend zijn maar ook niet al te enthou- ebruikelijk hebben vele mi- isteren het woord gevoerd algemeen was er eenzelfde un voorstellen voor het ant- beluisteren. Minister Luns nister Harmei gisterochtend de beurt was, heeft eigen zon beetje samengevat wat denkt van het aanbod ostbloklanden„Wij behoe- bevreesd te zijn het idee «nferentie over de Europe - men van een betere veilig- anvaarden. Het is één van m voor ontspanning. In ons jué moeten wij deze ui ter- itieve houding van onze re- onderstrepen. Daarbij moe- irideliik maken dat wij van reeds lang en ernstig be- e bases te leggen voor on togen met de landen van 't pact" Minister Luns aoht lodig dat de NAVO duide- waarom de verklaring van oktober van de landen tegenover een mogelijk verzaken van de Brezjnew-iioctrine. Weinig Weinig aanhang bleek er voor het door manist. Schumann voorgebrach te plan om ook de neutrale en de niet-geallieerde Europese landen aan de veiligheidsconferentie te laten deel nemen. De Franse minister heeft overigens ook gepleit voor een uit voerige tweeziidige voorbereiding. Maar verder vindt Frankrijk dat er geen agenoa voor de veiligheids top behoeft te zijn en dat de lan den zioh moeten baseren op het handvest van de Verenigde Naties. In ieder geval schijnt de bereid heid by de NAVO-landen om bespre kingen met die van het Warschau pact te beginnen, groter dan ooit te voren. Vooral wanneer het gesprek over algemene zaken zal handelen. Reeds thans kan men dan een voor lopig resultaat zien irschaupact toelichting be- j Een plechtige verklaring van non als basis te kunnen dienen interventie en i Een afspraak, mogelijk zelfs een j verdrag, over samenwerking op in- I dustrieel. technologisch en vveten- I schappelijk terrein. een gesprek met Neder- urnaiisten gaf hij als z'n it de huidige stand van za- geen reden was om reeds een datum van de con- spreken. Hij had wel de de andere partij aan de voorbeeld juli 1970, denkt. Voorwaarden Interventie heeft de Neder- nster van Buitenlandse Za- !Üjk gezegd dat naar Ne- mening aan drie voorwaar - oeten worden voldaan: ferentie moet uiterst zorg den voorbereid; et een redelijke kans be er tenminste een paar con- taten zullen zijn en loordamerikaanse bondge- ten van het begin af mee- asis van volkomen gelijk- denkt dat de Sowjet-Unie [aar zal maken tegen deel- de Verenigde Staten en la wanneer tegelijkertijd and ook aan de tafel zou zitten. De Russische rege- dat kortgeleden de Neder- ering laten weten. De mi- ft ook nog herinnerd aan ndr-Roemeense besprekm- nige tyd geleden, de Ne- oegoslavische die er opzijn de onderhandelingen tus- and en Rusland die op 19 te Moskou zullen begin- CHICAGO (Reuter» By een vuurgevecht met de politie zijn' gis teren in Chicago twee „zwarte pan- ter"-leiders gedood en zes andere le den van deze militante negerorgani satie gewond geraakt. Aan de kant van de politie vielen twee gewonden De doden zijn de 20-jarige Fed Hampton, leider van de beweging in Illionois, en de 22-jarige Mark Clarck, afdelingsleider in het zuiden van die staat. Onder de gewonden bevonden zich drie vrouwen. Het vuurgevecht brak uit toen de politie een huis omsingelde dat be woond werd door Hampton en een zekere Bobby Rush. de „minister van Defensie" van de Zwarte Panters. De politie had bericht ontvangen dat er In het huis wapens en munitie waren opgeslagen. Inderdaad vond de politie in het huis meer dan twee dozijn wapens, waaronder jachtgeweren, en enkele duizenden munitiepatronen. Ze had het huis kamer voor kamer moeten veroveren. De strydbare Zwarte Panters, de voornaamste „black power" (zwart aan de macht) groep in de Verenigde Staten, zijn van byna al hun leiders beroofd. De oprichter van de bewe ging. Huey Newton, zit in de gevan genis wegens moord op een politie man. .minister van Voorlichting" El- dridge Cleaver is naar Algerije uit geweken om aan arrestatie te ont snappen. en partijvoorzitter Bobby Seale kortgeleden de centrale fi guur tijdens wilde scènes in een pro ces te Chicago n.a.v. de onlusten rond de Democratische partij conven tie van 1968 staan beschuldigingen van moord te wachten in Connec ticut. Stokely Carmichael. eens een pro minente Zwarte Panter, trad in juli uit de beweging en vertoeft nu ook in Afrika, en woensdag werd de „staf chef" der Panters, David Hilliard, aangehouden. De organisatie heeft vertakkingen in vele grote Ameri kaanse steden, en telt vermoedelijk enkele duizenden leden. De directeur van het FBI. Edgar Hoover, heeft de Zwarte Panters een ernstige bedrei ging voor de binnenlandse veiligheid van de V.S. genoemd. ROME (AFP) Paus Paulus heeft de methoden van sociolo gisch onderzoek sterk bekriti seerd. De sociologen, aldus de Paus. wy- zen op de wetenschappelijkheid van de methode en het gezag van het cijfer. Maar by dit onderzoek gaat men vaak van de waarneming van een feit over tot aanwij ijzing van een norm gevend voorschrift. Het feit. aldus de Paus, wordt wet, zonder dat men er rekening mee houdt dat het onder zoek op een kleine groep is gericht enbetrekking heeft op 't subjectie ve aspect en niet op het algemene belang. Het onderzoek kan aldus lei den tot morele onzekerheid, wat soci aal gezien zeer gevaarlijk is. De Paus gaf toe, dat het sociologische onder zoek altijd nuttig kan zijn als analyse van een bijzondere situatie. Maar voor ons. aldus Paus Paulus, die on derdanen zijn van het Koninkrijk Gods. zullen de resultaten van het sociologische onderzoek getoetst moe ten worden aan andere en hogere criteria zoals de eisen van de geloofs leer. (Van onze correspondent» LONDEN (GPD) De Britse re- gerig is over de wapenzendingen aan Nigerië onder grotere politieke en morele druk gezet dan ooit te voren. Meer dan 130 leden van de drie politieke partijen in het Lager huis hebben een motie ingediend, waarby de regering verzocht wordt via de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties aan te dringen op een totaal verbod van wapenzendingen aan belde partijen In de burgeroor log. Indien de regering hierom- ondertekenaars dat de Britse rege ring als voorbeeld voor de rest van de wereld het initiatief neernt om wapenzendingen te stoppen. Indien dat zou gebeuren, weet men waar de morele verantwoordelijkheid ligt In- dfen anderen zouden doorgaan met I het sturen van oorlogsmateriaal. 1 Het is volgens de in beweging ge- j komen Lagerhuisleden volkomen duidelijk dat de Nigeriaanse burger oorlog, die al tweeëneenhalf jaar Prinses Gracia en Prins Rai- I I nier van Monaco hebben gister- j avond in het Théatre de France in Parijs een gala-voorstelling I bijgewoond ten bate van het Kin- derf ons der V.N. (UNICEF). PRAAG (DPA) De Tsjechoslo- waakse bevolking maakt zich zor gen over de toenemende invloed van het orthodoxe marxistlsch-le- ninistisch genootschap „Links Front," een organisatie die een veel hardere politiek voorstaat dan het huidige beleid van partijleider Hoesak. Het genootschap zou er naar streven dat degenen die verantwoordelyk K« tendens by een deel van de openba- waren voor het hervormingsbeleid vóór de Oosteuropese bezetting ge- re ™emng in West-Du.tsland die^ge rechtelijk worden vervolgd, en dat ncht 15 op "<*n realls,L''ch, P0",'"* alle verdachte ..opportunistische" van samenwerking met andere lan- partijleden hun functie kwijtraken. den Een dissonant in het slotcom muniqué voimt de passage waarin MOSKOU (AP, Tass/DPA) In een na afloop van de tweedaagse conferentie van Worschaupactlanden in Moskou uitgegeven com muniqué icordt een vriendelijke houding aangenomen ten aanzien van West-Duitsland. Zo wordt bijvoorbeeld de ondertekening van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens door Bonn „een positief aspect" genoemd van veranderingen die zich In de Bonds republiek na de jongste verkiezingen hebben voltrokken. De zeven Warschaupact-landen worden zowel door de socialistische (Sowjet-Unie. Hongarije. Polen, landen als door alle vredelievende Tsjecho-Slowakije. Roemenië. Bul - volkeren" garije en de DDR) constateren een Een belangrijk punt op de confe rentie moet, evenwel in Brussel waar tezelfdertijd de NAVO-ministerraad bijeen kwam, de eventuele Europese veiligheidsconferentie zijn geweest. In het slotcommuniqué spreken de Warschaupact-staten alleen van de internationale steun voor het Oost europese voorstel voor een dergelijke conferentie. Het was opmerkelijk dat de gebruikelijke aanvallen op de NAVO achterwege bleven. aan de gang is, door geen der beide De organisatie bestaat voornamelijk gesproken wordt van „neo-nazis- partyen kan worden gewonnen. Zij wensen dat er thans in naam zowel van humaniteit als ook om reden van werkelijkheidszin zal worden opge treden. Misschien een teken van een voor zichtiger Britse houding in de Ni geriaanse kwestie is het contact tus sen Nederland en Groot- Brittannië over een mogelyke lucht- dienen om zo veel moge- tevoren te weten wat er ïlijkheden in de Europese zullen zitten. De Neder- kering stelt trouwens ook 'rent Mu een verzekering he, communique van Je er grote kans dat de W van vandaag aan alle ondertekenaars van de motie aan la.n-.en zal worden voor- het einde van het maandag en dins- hPt vpirznok hun reactiesdag a.s. te houden Lagerhuisdebat brug naar Biafra dat minister Luns net verzoen nun act e. buitenlandse politiek tegen gisteren tijdens de NAVO-mlnister- g dan mr. Luns heeft de de regering zullen stemmen. raad onthulde. Luns sprak gisteren minister van Buitenlandse Vandaar dat de onder-minis- geruime tijd met zijn Britse collega rmel, er de nadruik op ge- ter van Buitenlandse Zaken. Mau- Stewart aver deze zaak en gaf e tonden van het Oostblok rice Foley hals-over-kop naar Lagos daarna in een vraaggesprek toe dat eval zulen moeten afzien is gezonden. Dit besluit was kenne- bet met onmogelijk is dat Londen wapende interventie in 'n lijk ook het gevolg van het feit dat en Den Haag samen zouden gaan „Niets constructiefs kan 1 oppositieleider Heath al eerder had werken om de hulp voor de Biafraan- besloten de oppositieleider in het Ho- se bevolking doeltreffender te orga- gerhuis. Lord Carrington. zowel naar niseren. Nederlandse Fokker-Friend- Lagos als Biafra te zenden ships van de Koninklijke luchtmacht Deze gelykopgaande missie na- zouden kunnen worden gebruikt uit oude communisten. Het schijnt tische' moeilijk te zijn, lid van het ge nootschap te worden. Onlangs werd een vooraanstaande publicist die hoofdredacteur van een dag blad Is en lid van het centrale partijcomité, geweerd, omdat hij als een „aanhanger van het cen trum" en van dr. Hoesak werd beschouwd. krachten in West-Duitsland die niet onopgemerkt mogen blijven. Volgens waarnemers is deze passage geïnspireerd door de vrij onverzoen lijke houding van de Oostduitse com- RIJNSTREEK BOLLENSTREEK - - Vier Hagenaars moesten zich voor Aan de andere kant is bekend, dat enige leidinggevende Tsjechoslo- waken, onder wie leden van het kabinet, tot het „Links Front" be- munistische party en haar partijlel- de Haagse politierechter verantwoor der Walter Ulbricht den voor ongeveer zestig inbraken die zy in de Randstad Holland had- Het communiqué stelt de Bonds- jjen gepleegd. „Hierdoor is het dos- reüubliek een gunstige Oosteuropese s;f.r van het viertal tot een meter reactie in het vooruitzicht als Bonn hoogte gestegen", deelde de officier beoaalde stappen wil zetten. mee. Wat Oost-Europa onder die stap- In de Rijnstreek „bezocht" men pen verstaat wordt niet gespecifi- onder andere Alphen aa*n den Rijn, Boskoop. Bodegraven en nog andere besluit worden genomen", Hj heeft er aan toegevoegd t al te optimistisch stond AG (GPD) Minister opdracht gegeven de in heersende verontrusting van de Indianen in Zuid- ok schriftelijk onder de de secretaris Gcne- de Verenigde Naties te adat hy deze 17 november mondeling in kennis had i de gevoelens van mede- tderland met de Indianen, r antwoordt dit op vra- Veedc Kamer. re lid-staat heeft desecre- aal over de angelegenheid f op andere wijze van be- blijk gegeven. Een VN- deze zaak valt dan ook 'achten, ndse regering zal na- ;en verstrekken, zodra is verschenen, dat moet [tsteld door de commis- de Braziliaanse minister unn^iandse Betrekkingen en Ise Zaken is benoemd nd op dit rapport heeft president Medici gis- Irasilia iedere Europese itgenodigd die Brazilië be Zal^eeft van uitroeiing van In een verklaring te- id Europese journalisten, die ilik een bezoek brengen zei de Braziliaanse pre- efniets wat in Europa over gezegd waarheid bevat. mens de regering en de oppositie beiden zijn gisteren vertrokken heeft officieel slechts ten doel nieuw feitenmateriaal te verzamelen. Onrustiger imi nak b€ rlanc erdi tingei iisti r caai "I dol Bi. Niet alleen worden de regerings aanhangers steeds onrustiger over de wapenleveranties, maar er is ook onder de conservatieven toenemen de kritiek, omdat de oppositieleiding tot nu toe de regering in haar hou ding ten opzichte van de oorlog in Nigerië en speciaal de wapenzen dingen heeft gesteund. Veel hangt af van het rapport dat Lord Carring ton zal uitbrengen of de Conserva tieven hun politiek zullen wijzigen. Hoewel het in de Lagerhuismotie niet ronduit wordt' gezegd, willen de voor het overvliegen van de hulp goederen. horen. De voorzitter hiervan, de ceerd maar in de volgende algemene hoogleraar Jaromir Lang. werd j termen omschreven vorige week in de nationale raad „Als de nieuwe Westduitse regering van Tsjechie gekozen. Algemeen 1 secretaris is de journalist Karei Koetsera. die nauwe betrekkingen Hchzelf bevrpdt va,n de last van het met de Russen onderhoudt. De verleden, en handelt tn overeenstem- M laatste tyd hebben herhaaldelijk mb"ie met de geest van de tyd. een derlands en buitenlands geld te be- Russische „gasten" deelgenomen realistische benadering laat zien van machtigen. In een kledingmagazijn aan bijeenkomsten van het „Links de problemen die spanning veroorza- in Zoetermeer werd ter waarde van Front." De organisatie heeft al in ken in de betrekkingen tussen Euro- elfduizend gulden meegenomen De ring. Voor allen met aftrek van het alle grote plaatsen een afdeling. 1 pese staten, dan zal dit toegejuicht inbraken in de overige plaatsen be- voorarrest. Vonnissen op 18 decembe plaatsen. Lisse en Noordwyk waren de slachtoffers in de Bollenstreek, i Als het viertal niets kon buitmaken de lessen uit de geschiedenis trekt. dRn richMe men venüeUngen aan. In een bollenbedrijf in Lisse wisten de Hagenaars f 6700 aan Ne- perkten zich tot een kleine buit. Ver dachten verklaarden tot de inbraken te zijn gekomen, doordat zij geen werk hadden. Tijdens een inbraak in Den Ham werden zU op heterdaad betrapt. Maar de Hagenaars wisten te ont komen. Zij vreesden echter dat het teken van hun auto was opgenomen en daarom deed men aangifte dat de wagen zou zyn gestolen. De po litie stapte hier echter niet blinde lings in en voelde een van de inbre kers stevig aan de tand. Toen deze door de mand viel kwam de inbraak- lawine los. De officier eiste tegen twee verdachten twaalf maanden ge vangenisstraf. waarvan drie maanden voorwaardelijk Tegen beide andere zeven maanden en voorwaardelijk ter beschikkingstelling van de rege- MOSKOU (Reuter) Het partij blad Prawda schrijft dat de econo mische hervormingen worden ge remd door bureaucratie en gebrek aan organisatie. Ook wordt kritiek geleverd op fabrieksdirecteuren die technische en andere vernieuwingen tegenhouden om een gemakkelijk le ven te kunnen leiden. Een ander par tijblad. Leninskoje Znamja, noemt j voorbeelden van fabrieksdirecteuren die geld weggooien aan dure reizen en kostbaar meubilair voor hun kan toren. ROME (AP) Een van de be zienswaardigheden van de Itali aanse hoofdstad, de beroemde „Schervenheuvel", wordt steeds meer een prooi van de honden, de slachthuizen en de dieven van oudheden. Die 52 meter hoge heu- hel, die vrijwel geheel uit aarde werk van het oude Rome bestaat, rijst thans in het westelijk deel van de stad omhoog als een enor me hoop verlepte spinazie. Zoals de zaken er nu voorstaan met de „Monte Testaccio" (de naam is afgeleid van het Lalijnse woord voor scherven, testae», mag men gerust van ..onhoudbaar" spre ken. Maar het geld ontbreekt om er verbetering in te brengen De oorsprong van de Monte Tes taccio is niet twijfelachtig: uit vrees dat het storten van afval in de Ti ber de -loop van deze rivier zou wij zigen. besloten de oude Romeinen in de tweede eeuw voor Christus het vuil aan de oever op te stapelen Het resultaat van deze wijze maat regel aardewerk gemengd met aarde is waarschijnlijk een van de grootste archeologische goudmij nen ter wereld. Maar tengevolge van geldgebrek en verwaarlozing van de kant van de gemeente dreigt dit oord tot een paradijs voor zwerfhonden en -katten te worden, terwijl de hel lingen een storplaats zijn voor hui den en beenderen van het nabijge legen gemeentelijk slachthuis. Voordeeltjes De hele week door en speciaal op zondagen wemelt de Monte Testaccio van lieden, die zich oud heidkundigen noemen en die er gaan graven om een vlug voordeeltje te behalen. Die vrijbuiterij is bij de wet verboden, maar zij vindt niettemin plaats in geheel Italië. „Je moet ze zien", zegt Sergio Mariani. die naby de heuvel een trattoria (eethuisje) heeft. „Zelfs 's nachts komen ze met schoffels en schoppen, emmers en zakken en ze graven als mieren op een mierenhoop. Als ze betrapt wor den doen ze alsof ze buitenlandse hoogleraren zijn of employés van de stedelijke dienst, die over oudheid kundige schatten van de stad gaan Maar de volgende zondag zie je ze op de vlooienmarkt aan de andere oever van de rivier verkopen wat ze hier hebben weggehaaldTot zo ver de sombere Sergio Mariani, die dit alles met lede ogen aanziet. Tot de twintigste eeuw heeft de Monte Testaccio een roemrijke geschie denis gehad. De berg werd in 163 voor Christus opgeworpen, toen pakhuizen aan de oever van de Ti ber. die gevuld waren met amphorae (kruiken met twee oren en van on der in een punt uitlopend, zodat zij 1 zonder steun niet staan kunnen de marktplaats van Rome werden. De opbouw van de heuvel was aan strenge voorschriften geboden om en om een laag amphorae en een laag aarde, hetgeen getuigt voor het ge voel voor zorgvuldigheid, waarmee zelfs de afvalplaatsen werden inge richt. Zo'n amphor werd gebruikt voor het bewaren van wyn, olie, tar we en andere artikelen. Ging er een j stuk. dan verhuisden de resten dus i naar de Monte Testaccio. Eethuisjes In latere tijden stond de heuvel, die een omtrek had van ongeveer duizend meter, al evenmin in ere als tegenwoordig. In de middeleeu- j wen werden er nog wel eens twee- j gevechten en toernooien gehouden, j maar in de zestiende eeuw was de „Monte" oefenterrein voor de n-'ise- lijke artillerie, die over de Tiber ka nonskogels tegen de heuvel aan schoot. In 1849 werd de Monte Tes taccio beschoten door de Fransen. 1 die Rome belegerden, dat toen enige maanden een republiek was. Toch bleven de Romeinen de heuvel be schouwen als een idyllisch oord: de uitdrukking „andara a Testaccio" (naar Testaccio gaan) betekent nog steeds „een lange wandeling naar buiten maken", alhoewel de Testac cio thans is omgeven door hoge flat gebouwen. En tot het begin van de ze eeuw stroomden duizenden Ro meinen naar de taveernen op de hellingen om er de feestdagen van het carnaval en van oktober te vieren. Na de bouw van een nieuw slachthuis verrezen tientallen res taurants. die kruidige gerechten zo als ossenstaart in saus of spaghet- ti-met-seldery, pens. osselappen of runderingewanden serveren. Helaas, dat slachthuis had ook een ander j gevolg: de neergeworpen beenderen en huiden trekken miljoenen vlie- gen aan, zodat de hygiënische toe- stand onhoudbaar is geworden. Dat is ook niet al te best voor de men sen, die in de houten woningen rond om de Testaccio wonen. Vele restau rantshouders hebben zich al tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek van de heuvel een gemeen telijk plantsoen te maken met klei ne antiekwinkeltjes en trattorie. Maar de stad Rome heeft een schuld van zeven a acht miljoen gulden Het antwoord van het gemeentebe stuur luidde dus: „Een goed idee, maar het ontbreekt ons aan geld. ROME (Reuter) Niet al leen Rome's „Schervenheuvel" ls 'n trekpleister voor amateur archeologen. die uit zyn op een voordeeltje (zie bijgaand arti kel), ook elders in de omgeving van Rome zijn vindplaatsen van oudheden, die geplunderd wor den. Thans is een 44-jarige vrouw ongehuwde moeder van negen kinderen in staat van beschuldiging gesteld we gens „diefstal van staatsgoede- ren" en „schending van de wet, die het ontdekken en verkopen van archeologische voorwerpen regelt". De vrouw had onlangs in de buurt van Rome een tot nu toe onbekende begraafplaats van de oude Etruriërs ontdekt en verkocht allerlei waardevolle kannen, die ze daar aantrof om in 't levensonderhoud van haar gezin te kunnen voorzien. In de hut van de vrouw, die lezen noch schrijven kan, trof de po litie honderden belangrijke Etrurische stukken aan. Men Ls thans druk bezig met het op sporen van degenen, die de waardevolle voorwerpen van de vrouw hebben gekocht.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9