Ook SER adviseert verhoging a.o.iv. Kamer eist wetsontwerp van minister De Block Veel stationsgebouwen verouderd en vuil vordert' „Overleg over verbod kuilvisserij vordert" ZLIDERZEELIJN OVER 10 JAAR WERKELIJKHEID? Onderzoek naar fusies OMEGA NAVO-officier gearresteerd wegens smokkel In Oegstgeest ook minimum broodprijs NU 58.200 WERKLOZEN In NEDERLAND W aterzuivering west-Overijssel kost 90 miljoen Minister Lardinois: VRIJDAG 5 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG ANP> De com missie sociale verzekeringen van de Sociaal-Economische Raad heeft, in een unaniem advies, de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aanbevolen, overeenkomstig het voorstel van de Stichting van de Arbeid, de uitkeringen krachtens de aow en de aww met ingang van 1 janu ari structureel te verhogen met drie procent. Tevens heeft de commissie de mi nister geadviseerd voor degenen die gerechtigd zijn een uitkering krach- tens de aow en of aww te ontvangen in 1970 een vakantieuitkering van i drie procent toe te kennen. Bij dit advies is de commissie uit-1 gegaan van een verhoging van de j premie voor de aow met 0,4 procent per 1 april 1970. Voor 1971 geeft de commissie de minister in overweging nog geen de finitieve beslissing te nemen. Ze acht het echter gewenst dat de minister in het wetsontwerp de intentie van het bestuur van de Stichting van de Arbeid (om in 1971 de vakantie- j uitkering verder te verhogen tot zes procent) zoveel mogelijk tot uitdruk king brengt. De commissie geeft daarom de mi nister in overweging in het wetsont werp het beginsel van een verhoging van de vakantieuitkering van drie tot zes procent neer te leggen. Voorts geeft de commissie de minister in overweging te bepalen dat de datum van invoering geschiedt bü algemene maatregel van bestuur, gehoord de Sociaal Economische Raad. In navolging van de adviesaan vraag van de minister aan de SER van 1 december jl. heeft de commis sie aan haar beschouwingen ten grondslag gelegd de premiestijging die de Stichting van de Arbeid voor 1970 heeft genoemd. De stichting is uitgegaan van een premieverhoging voor de aow per 1 april 1970 van 9.1 procent tot 9.5 procent, hetgeen op Jaarbasis een stijging betekent van 0.3 procent, en een ongewijzigd pre miepercentage voor de AWW. Volgens de adviesaanvraag van de minister zou. aldus de commissie ver der onder meer. bü realisering van de voorstellen van de stichting in 1971 de premie voor de aow moeten stUgen tot 9.9 procent en die voor de aww tot 1,6 procent (de aww-premie bedraagt 1,5 procent red. ANP». Dat zou voor 1971 een premiestü- ging van 0.6 procent tot gevolg heb ben. Maar omdat uit ramingen van de ontwikkeling van de premie voor de overige sociale verzekeringen blijkt dat voor 1971 met een stüging in die sector van tenminste 0.7 pro cent rekening moet worden gehou den, zou de totale stüging van alle premies in 1971 tenminste 1.3 pro cent bedragen. Daarom acht de commissie het niet verantwoord nu al een definitie ve uitspraak te doen over de maat regelen die in 1971 zouden moeten worden genomen voor de aow en de aww. Eens komt de dag dat ook U een Omega horloge zult bezitten. Als U een Omega als geschenk jntvangt wordt U geëerd met de glans van een prachtig hor loge en de schittering van een beroemde naam. Dan weet U dat iemand véél om U geeft. Daarom is het zo intens fijn een Omega te krijgen. VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN BREESTRAAT 95 - LEIDEN - TEL. 01710-20092 Leiden en omgeving f ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) ..De NS zit opgescheept met een groot aantal verouderde stationsgebouwen. Voor deze over jarigen is er maar één af doende antwoord: versnelde sloop en nieuwbouw. Bovendien zün vele sta tionsgebouwen onverzorgd". Dit zegt e*?n drietal NS-deskundi- gen in een nota „De presentatie van de NS", die onlangs aan de bedrijfs- leiding is overhandigd. „De stations bepalen in sterke ma te het beeld dat de NS de samenle ving biedt. Door beleid, publiciteit cn reclame presenteert het bedrüf zich als actief en eigentüds, maar 8TOCKHOLM <GPD> Een 42- jarige Nederlandse NAVO-offlcier, afkomstig uit Maasbree en gele gerd In West-Duitsland is door de politie in de Zweedse stad Gothen burg gearresteerd wegens smokkel. Normaal gesproken zou het smok kelen van tachtig flessen sterke drank niet tot een onmiddellüke in hechtenisneming leiden, zo ver klaarde de openbare aanklager in Gothenburg, maar in dit geval ls er ook sprake van het smokkelen van ln Duitsland gestolen auto's naar Zweden. Volgens een zegsman van de douane werden er de laatste tüd re gelmatig auto's via Gothenburg Zwe den binnengesmokkeld, die in Duits land zün gestolen. Men voorziet deze auto's dan van valse papieren, zo ver klaarde hü en na het wegvülen der chassisnummers etc. is het risico klein dat men wordt ontdekt door de douane. Volgens de douane duidt het feit dat hier sprake is van ruim tachtig flessen sterke drank erop dat deze smokkel min of meer georgani seerd werd en de affaire met de ge- i stol enauto's verzwaart het geheel. door roerloze, voorbüe en naar bin nen gekeerde stations wordt dit beeld weer geschaad", aldus de no ta. De NS-deskundigen pleiten er ojn. voor de bestaande gevels van de stationsgebouwen te voorzien van eon maximum aan glas. Deze glas wand biedt mogelijkheden voor re clame. waarbij slagvaardig en simpel verwisselbare affichering de voorkeur verdient boven veel onderhoud, vak manschap en kostbaar reclamemate riaal eisende vitrines. De troosteloosheid van de verou derde hallen en tunnels moet wor den gebroken met behulp van wand- banken. automaten, verlaagde latten- plafonds en een warmkleurenschema voor de van reclames en vitrines voorziene wanden. Ook op de per rons moet van al deze middelen een ruim gebruik worden gemaakt. De NS-ers willen de vervuiling van stations en perrongebouwen, over kapping. tunnels e.d. te lijf gaan met gemotoriseerde schoonmaakploegen. DEN HAAG (ANP) De voorzit ter van het Produktschap voor Gra nen, zaden en peulvruchten, heeft een besluit minimum-broodprijs no vember 1969 vastgesteld. Krachtens dit besluit gaat in het tüdvak van 8 december 1969 tot 1 april 1970 een minimumprijs gelden in de volgende gemeenten In Friesland: Gaas ter land en Leeuwarden; in Drenthe: Coevor- den en Roden; in Overijssel Den Ham; in Gelderland: Bergh en Wy- ohen; in Utrecht: Baam; in Noord- Holland: Amstelveen. Haarlemmer meer, Koog a. d. Zaan en Zaandük: in Zuid-Holnnd: Oegstgeest; in Zeeland: Oostburg; in Limburg: Kerkrade. De minimumprüs per brood van 800 gram, voor verpakt gesneden wittebrood, is vastgesteld op 71 cent. Voor ander witbrood, geen klein- brood zünde. is de minimumprijs 67 cent. voor verpaJct gesneden bruinbrood 68 oent en voor ander bruinbrood, geen kleinbrood zünde, 64 cent. De motie kreeg de steun van PvdA (PR, D'66 en PSP. nadat zü op ver bek van drs. Aarden (PPR) was itgebreid met. het verzoek aan de Lering het college van onderzoek (j de wet in te stellen. Mr. De Block ond de wüziging eergisteren zo es- jntieel, dat hü daarover eerst zün berale collega's in het kabinet wil- e horen. Gisteren deelde hü mee dat de orspronkelüke tekst van de motie oor hem aanvaardbaar was ge- eest. Met het toegevoegde punt m de wettelüke regeling kon hü ch echter niet verenigen. Hü vond it punt „prematuur", omdat hü m ser-advies in deze zaak essen- gel vindt. ti „Ik wil geen beslissingen nemen" j' verklaarde minister De Block, louder het bedrüfsleven er ln te innen". Wel wilde de bewindsman l grondgedachte van de motie aan- larden. Hü raadde de kamer aan jt punt van de wettelüke regeling jg open te laten, maar werd in dat lvies niet gevolgd. „De gewüzigde motie" reageerde (s. Den Uyl (PvdA), „nagelt de mi- "teter vast op een wettelyke rege- [g. Wat voor adviezen hü ook wil lagen, de bewindsman zal ln con- jot met de Kamer komen als de ptie niet ten uitvoer wordt ge acht". College De radikaal drs. Janssen, die enige panden geleden zün eigen voorstel ii een parlementaire enquete naar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD> Het overleg tussen de beroepsvissers en direc teur-generaal voor de visserü over de sanering van de binnenvisserij en het plan de kuilvisserü te verbieden, verloopt goed, zo deelde ir. Lardinois gisteren in de Kamer mee. Over het principe van de afvloeiings- en saneringsregeling zou men reeds tot overeenstemming zün gekomen, hoe wel er nog geen officiële beslissing is genomen. Eén van de visserü-organisaties is gisteren reeds volledig akkoord ge gaan met het uitkopen van de kuil- vissers, terwül de andere organisaties nog met de achterban overleg wil len plegen. Met nadruk stelde mi nister dat zün plan om de kuilvis serü op het IJsselmeer na 1 mei vol- Na een succesvolle trip van een maand door Suriname is An neke Grönloh gistermiddag te ruggekeerd op Schiphol. Ze is voor midden volgend jaar wee-- uitgenodigd naar Suriname te komen. Op Schiphol werd Anne ke Grönloh verwelkomd door haar kinderen Wim-Jaap (links) en Steven gend jaar volledig te verbieden, al leen kan doorgaan als de sport- visserü büdraagt in de kosten die daarmee gemoeid zün. De henge laarsbonden zouden anderhalf mil joen gulden in een ondersteunings fonds voor beroepsvissers willen stor ten. Snoekbaarsexplosie Verder deelde de minister mee dat er volgens een biologenomderzoek dit jaar in het IJsselmeer een snoek baarsexplosie heeft voorgedaan, die misschien het tienvoudige is en van de visstand van het Jaar 1966. De miljarden jonge snoekbaarzen, aldus de bewindsman, kunnen er voor zor gen dat de visstand in het IJssel meer voorlopig voor jaren op het juiste peil kan blüven. Eerder had het Kamerlid Van Bennekom (ARP» zich afgevraagd of het wel noodzakelük is op zo'n korte termün te komen tot een alge- heel verbod van de kuilvisserü- Hü vond het wel duidelük dat het aan tal vissersschepen moet worden be- perkt. De Amerikaanse acteur Bob ,.Hcw to coriim li marriatm Hope gaf Miss World. Eva het New Victoria Theatre in Lon- Rueber-Staier uit Oostenrijk, een den. Bob bezocht Londen op zijn kus toen zij de première bezocht van Bob Hope's nieuwe film wereldtournee langs de kaanse bases. Ook de CHU-er Tolman was van mening dat een algeheel verbod te ver gaat. De liberaal vond het be langrijkste van de hele zaak dat de betrokkei. vissers een rede- lüke vergoe-mig krijgen voor het verlies van inkomen, de daling van de waarde van het schip en uitrus ting. „De nadruk zal moeten liggen op een redelük overleg met de bon den. dus niet met het mes op tafel", zo zei hü- DEN HAAG (GPD) De gere gistreerde arbeidsreserve van man nen en vrouwen is in de afgelopen maand gestegen van 52,400 tot 52.200, hetgeen volledig moet worden toege schreven aan seizoennvloeden. De stüging, die als gevolg van de in- j vloed van het seizoen mocht worden I verwacht, is minder groot als mocht I worden verwacht. j Van de 58 200 mannen en vrou- wen, die eind november behoorden tot de arbeidsreserve, was ruim 42 procent drie maanden of langer werkloos, circa 31 procent zes maan den of langer en bijna 22 procent twaalf maanden of langer. Een Jaar geleden waren die percentages resp. 45. 32 en 21. Eind november was de werkloos heid onder mannen in verhouding tot de afhankelijke mannelüke be roepsbevolking het grootst in de pro vincies Drenthe en Friesland (resp. werkloosheidspercentage vertoonde de provincie Utrecht <0.7 procent), gevolgd door Zuid-Holland (1 pro cent EMMELOORD (GPD) In dertig j minuten per trein van Emmeloord naar Amsterdam via Lelystad. Dat zal volgens de secretaris van de Stichting Zuiderzeelün de heer W. i Jacobi uit Drachten binnen tien jaar werkelükheid zün. Het hoopt zelfs dat de Zuiderzeelün (van Groningen over Drachten, Heerenveen, Emmel oord, Lelystad naar Amsterdam) al over 5 jaar gerealiseerd zal zün. Dan zal men in Groningen in kun nen stappen en een uur later in Am sterdam zün. De afstand van 160 ki lometer (büna 60 km korter dan de huidige spoorwegverbinding) zal de trein' zo snel overbruggen dank zü een topsnelheid van 200 km per uur en een heel korte tüdsduur van in- en uitstappen bü de stations onder weg. De kosten die met de aanleg van de lün zün gemoeid liegen er niet om. Ze zün beraamd op 2 miljoen gulden per kilometer, Inclusief de stations, bruggen e.d. Hef totale bedrag zal zodoende rond de 320 miljoen gulden komen te liggen. Het bestuur van de Stiohting Zuiderzeelün. op 16 sep tember van dit jaar opgericht na vele maanden van voorbereidende ge sprekken. is er vast van overtuigd dat de lün er binnen afzienbare tüd komt. Dat deze zeer snelle treinverbin ding met de Randstad Holland ook voor de Noordoostpolder van groot belang is. zal iedereen duidelük zün'. Het gemeentebestuur van de Noord oostpolder heeft dan ook onmiddel- lük na het bekend worden van de op richting contact gezocht met secre taris Jacobi en gevraagd van de ver dere plannen op de hoogte te worden gehouden. Twee vissers uit Donegal (Ier- I land) ontvingen ieder onlangs van i dt Ierse visserü organisatie Bord j Iascaigh Mhara een cheque van 1000. Deze uitkering was een be- j loning dat beide schippers hun huur koop-afbetalingen binnen de 10 jaa- hadden gedaan, terwül hiervoor een termün stond van 15 jaar. Wel een aanmoediging om vlugge aflossing te I helpen bevorderen. O ZWOLLE iaNP) Een in op dracht van Gedeputeerde Staten van Overüssel door de Provinciale Waterstaat opgesteld hoofdlünenplan voor de afvalwaterzuivering in West- Overijssel, dat in de jaren 1970 tot en met 1985 een uitvoering in drie fasen beoogt, zal een bedrag van ongeveer f 92 miljoen gulden vergen, waarin begrepen een bedrag van zeven miljoen voor het overnemen van bestaande installaties. De eerste fase van 1970—1975. om vat de sanering van de belangrijk ste rechtstreekse lozingen op de IJssel. sanering van de verontreini gingsbronnen. die lozen op de boe zem van het waterschap Vollenhove en overname van alle bestaande zuiveringsinstallaties door het zuive ringschap.. Tot de tweede urgentie, doch eveneens in de eerste fase te reali seren zijnde saneringen te rekenen van de Schipbeek, de Reest, het Ommerkanaal de Molensloot en dt nieuwe Wetering (in Sail and) en het Vollenhovermeer De kosten van deze eerste fase vragen een inves teringsbedrag van f41.6 miljoen plus f 7 miljoen voor de overname van de bestaande installaties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer wil dat minister De Block (Economische Zaken) met een wetsontwerp komt Jat voorziet in de instelling van een college van onderzoek naar fusies en concentraties in ondernemingen. In dit college roeten zowel figuren uit bedrijfsleven als parlementariërs zit- Üng krijgen. De Kamer kwam tot deze litspraak door aanvaarding van de notie van de heren Goud- baard (ARP) en Nelissen (KVP). 5y gaf daarmee geen gehoor aan iet dringende advies van de minis- er, eerst het oordeel van de SER (ver deze zaak in te winnen. De motie-Goudzwaard/ Nelissen ferd met 87 tegen 26 stemmen aan aard. Tegen stemden de VVD. •HU (met uitzondering van de he en Kikkert en Bos), De Boeren- ertij, de Groep Harms en, de SGP. iet GPV en drs. Van den Doel PvdA). Uitgebreid fusies te houden verworpen zag, be treurde het dat de Kamer heeft af gezien van het kiezen van een col lege uit haar midden. Omdat de Ka mer echter nog via het wetsontwerp invloed zal hebben op de samenstel ling van het college van wüze man nen, dat met het onderzoek zal wor den belast, kon hü zich toch wel ach ter de motie opstellen. De socialist drs. Van den Doel vond het echter onjuist dat de Ka mer aan de minister vraagt een col lege in te stellen, waarin leden uit haar eigen midden zitting moeten nemen. Hü was de enige van de P.v. d.A.-fractie die zich niet achter de motie schaarde. De liberaal drs. Joekes keerde zich tegen het voorstel van zün coa litiegenoten Goudzwaard en Nelissen, een voorstel dat hü eerder als een „kwasi-enquête" had veroordeeld. Over de door de minister als prematuur afgewezen wettelüke ba sis zei drs. Joekes: „Wat onrüp is verdient geen steun". De socialist drs. Lems vroeg na de aanneming van de motie-Goud zwaard/Nelissen de kamer de stem ming over zün motie, waarin ge vraagd wordt fusies aan de goedkeu ring van de overheid te onderwer pen, aan te houden. Nieuwe uitgaven Auteurs van de twintigste eeuw, door Jan van Geelen. Uitg.: A. Oost hoek, Utrecht. Plaatselük verdoofd, door Gtinther Grass. Uitg.: Meulenhoff. Amster dam. Het masker van de redelijkheid. door K. L. Poll (Meulenhoff». Mosby's berinneringen, door Saul Bellow. (Meulenhoff). Alle vlees is als gras, of het kne kelhuis op de dodenakker. Gedichten van Gerrit Komrü- (Meulenhoff). 45 gedichten van William D. Kuik. (Meulenhoff). Gekkenhuis der liefde, door Ga- briël Chevallier. Uitg.: A. J. G. Strengholt, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7