Creatief centrum pand Breestraat in WILLEM II 66 sinterklaas is jarig, haal nog vloteen pot! Pendelbus: 450 auto's minder in binnenstad i Sporttoto Boskoopse speelt Sint Nicolaas in het Zeehospitium Hyacintenkwekers bestrijden ziekten f 85.000 Gewonde bij botsing in Alphen Subsidie Leerlingen van Techn. School halen f. 3258 op voor Biafra vijfendertig milde willem ii miniatures in prachtige/ blauw gedecoreerde bokaal Felle hrancl in Helle voetsluis PAGINA 6 LLiL>,>Cii UAUbLAD VrtiJDAG i) ADVERTENTIE LEIDEN Indien de raad, die 15 december bijeenkomt akkoord gaat. krijgt Leiden in het pand Breestraat 66 een creatief cen trum. dat in de toekomst zal gaan fungeren als ontmoetings- en in tegratieruimte voor scholieren, werkende jongeren, studenten en kunstenaars. De activiteiten ko men te liggen op het actieve en passieve culturele en maatschap pelijke vlak. Het college van B en W kan zich geheel verenigen met een door de Leidse Jeugd Actie uitgebracht ad vies, waarin wordt uiteengezet, dat het stichten van een dergelijk cen trum een verrijking zou zijn van een na te streven gevarieerd aanbod van ontspannings- en vormingsacti viteiten. Bovendien zou een creatief centrum een tot nog toe niet bereikt belangrijk deel van de Leidse jon geren aantrekken. Hoewel aanvankelijk was besloten in september 1967 voteerde de raad een krediet van f23.100 het pand Breestraat 66 te bestem men voor tijdelijke huisvesting van het amateurtoneel, ziet men in deze kring af van een tijdelijke huisves ting en wordt gewacht op het mo ment, dat men definitief de beschik king krijgt over een gedeelte van het te restaureren voormalige Caeci- lia-gasthuiscomplex aan de Oude Vest. Met de verbouwing van het pand tot creatief centrum is een bedrag ge moeid van f85.000, dat grotendeels is bestemd voor algemene en on misbare voorzieningen, zoals aan leg van elektra, verwarming, nood verlichting, het maken van een ex tra trap, het verbreden van de en- trée en andere brandpreventieve maatregelen en voor achterstallig onderhoud. ALPHEN AAN DEN RIJN Op nieuw vond gisteravond op het kruis punt Van 3oetselaerstraat-Oranje Nassausingel-De Bijlen een botsing plaats tussen twee motorvoertuigen Omstreeks kwart over acht reed een inwoner uit Ter Aar met zijn auto vanuit De Bijlen het kruispunt rk-hting Van Boetselaerstraat op, waarbij hij geen voorrang zou heb ben verleend aan een voor hem van rechts over de Oranje Nassausingel naderende vrachtauto, bestuurd door een inwoner van Rotterdam. Bij de botsing werd een naast de Ter Aarder in de auto zittende pas sagier. eveneens wonende in Ter Aar. u'.t de auto geslingerd. De man liep daarbij ernstige snijwonden aan hoofd en handen en een hersen schudding op. Per ziekenauto is hij, na behandeling door dr. M. E. van der Steen, naar zijn woning ver voerd. De personenauto werd totaal vernield, de vrachtauto licht bescha digd. (Foto LD /Jaap van Duyn, Katwijk aan Zee) KATWIJK AAN ZEE Sint Nicolaas heeft de patiënten en het verplegend personeel van het Katwijkse Zeehospitium gisteren verrast door niet op zijn paard te komen maar met sen helikopter van de Marine Luchtvaartdienst van het vliegkamp Valkenburg voor het Zeehos te landen. Gehol pen door twee vliegers verliet de Sint het toestel. Voor het gebouw werd hij door de directrice van het Zeehospitium, zuster De Rij ke. verwelkomd. Op veilige afstand werd dit al les door mevrouw Hooftman uit Boskoop, die deze sint-nicolaas- actie weer op touw had gezet, ga degeslagen. Door deze actie toon de zij haar liefde voor het gehan dicapte kind. De cadeaus had men op brancards gelegd, waar mee de Pieten door de gangen van het Zeehospitium reden. Overal waar de Sint zijn gezicht ver toonde laaiden de liedjes op. Ei de kindervriend reikte met gull hand. hierdoor in staat gestel door de bevolking uit de Rijn streek, de overgelukkige kinder e) de cadeautjes uit. Hiermee kan zonder meer wor den gesteld, dat de Sint Nicolaas actie van de Boskoopse grandioo is geslaagd. Dit was ook wel aai haar gezicht te zien. Iedere kee als Si?it een geschenk uitreikt glommen haar ogen van geluk. Toen mevrouw Hooftman di jaar weer aan haar actie begoi heeft zij er wel tegenop gezien Maar bijgestaan door. vooral d inwoners uit haar dorp, was alle snel rond. Binnen tien dagen wa ren de slaapkamers van haar kin deren veranderd in een opslag plaats voor Sint Nicolaas. Woensdagmorgen was het da\ eindelijk zo ver, dat de cadeautje loerden overgebracht naar Kat wijk aan Zee. Een vrachtwage\ vol werd bij het Zeehospitium af geleverd waar de Sint woensda en gistermorgen de geschenke sorteerde. De reacties van d Rijnstreek bevolking waren di jaar zo spontaan dat niet alleei de patiënten van een cadeau kon den worden voorzien, maar da ook aan het verplegend personee waardevolle geschenken kondei worden aangeboden. Breestraat 66 Geen grote cijfers, nel enthousiasme voor proefneming in Leiden De rente en aflossing van dit be drag zullen echter van de exploite rende stichting worden terugontvan gen in de vorm van huur, die be paald kan worden op f8.660 per Jaar. verhoogd met de kosten van groot onderhoud en vaste lasten. Aangezien van het eertijds beschik bare krediet nog een bedrag van ruim f 21.440 resteert, moet voor de inrichting van het centrum een aan vullend krediet van f 63.560 worden verstrekt. LEIDEN De eerste pendelbus- verbinding in Leiden, op proef in de sinterklaasweek gehouden, is in cij fers uitgedrukt geen doorslaand suc ces geworden, maar de mening van de passagiers was onverdeeld gun stig. Vrijwel alle passagiers vroegen Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Erwln Ralph Peter Alexander, z. v. P M. J. Otten en M. V. M. Heunen. Johannes Adrianus, z. v. A. Deijn en I M. van Glnneken. Kitty Ignatla Ma ria. d. v. H. A. M. Schouten en M. A. A. Wes6elman. Cornells, z. v. C A. Abspoel en J. van Leeuwen. Hendrik Jan, z v. J. Schalk en N. VerhelJ. Yvonne, d. v P J. van Rossum en A van Beelen, Pletronella Hendrika. d. v. H. A. F. van de Wakker en H. P. M. Delfos. Pascal Jan Zacharlas. z. v. J A. Meijer en M. Smits, Jerry, z. v. J. H A. Beaupain en A. D. G. van Rees. GETROUWD J. F. van der Plas en C de MoolJ, A W. Schoenmaker en W. van Oosten. J. W. M. de Jong en J. Breedeveld. W. G. van den Berg en G. Cnossen, A J. Daleman en S. M. T. van Well. W. van Es en E. W, van Stralen, C. Rijsdam en F. de Roode, J. M. de Tom be en C. O. G. Doove. A J. den Dop per en M. van 't Wout, G. V. Vlllerius en N. J. G. Delaunay, M. C. Onos en C. van der Weljden, L. J. Hoogenboom en C. M. C. Loos. OVERLEDEN K. Wayenberg, 541r. echtg. van L. T. van de Weem, M. P. den Outer, 66Jr. vrouw, T. Enneman. 78Jr. man, A. de Groot. 81Jr. man, E. E. Baart. 67jr echtgenote van L. van den Berg, M. Wagemaker, 56 Jr. echtgenote van N Ruytenbeek. ONDERTROUWD T. H. W. Frederiks en T. P. van der Geer. E. A. van Caspel en G. G. J. Vel- lekoop, A. J. Kevenaar en R. M. A Roest, P. T. C. M. van der Maat en G. M. Brunt, C. J P Schuiling en A. J. Elferlng, H. Wolters en J. C. G. Devilee. L. C. van der Lans en W. J. J. M. Conljn, J. Velzel en M. Mlssaar, M. T. H. Schoonenberg en Z J. Mullens. J J. Vogelaar en N. J. E. Hendriks E. A. Peters en P. H. W. van der Burg. J P. Dongelmans en E. C. Koelewljn. W M. van Mourlk en H van Ton geren. H. L. van Amsterdam en A. M. Soest, P P F ter Haar en M. J G van Wijk, E. A. Daal en N. T. Francis- ca T. J. J. Peters en C. M. J. L. Sloos. A. M. van Duuren en C. C. M. Star- xenburg. H. P A. M. Gordyn en P. M. A. Goddljn, W. L. Sassen en W. H. Holswllder. P. C C M. Oomen en Q R M. Strooy. P Keijzer en M. A. van Goozen. R M J. Weise en A. M E Verplancke F. Bakker en W M. E. van Weeren. R. A. Nleuwenburg en M. M. Gauger. P J Wetselaar en H. J M Tolido VV Akkerman en M Moerkens. A A F U van de Pol en M. A B. Duyvestyn. H. L Haak en M. P Meys. H Hlensch en G. C. Morré, M. Smit en H. S. Kerdyk. P. G. C van der Kraan en G. W M. Mloch. R. Pardon en S. 8. H. van der Vliet. B. A. J. Pee- ters en E L. van RIJ, C. Noorlander en E. C den Haan. J. Boersma en J. S. van der Burgh. W. Rewer en J. M. L Zaalberg. P. L. Wentzel en C. Schenk. R. W. F. Vooren en J G M. F Bergwerf, C. C A de Nooljer en M. van der Steen. G W. Kromhout en A B den Dunnen, A. G. Oomen en E. P. M Meulemans, H. C. Vlsscher en L. pezle. I of het mogelijk is elke zaterdag een pendelbus te laten rijden tussen Groenoordhal-terrein en Lange Mare bij Haarlemmerstraat. Met een capaciteit van 2500 tot 2800 passagiers per dag, heeft de pendelbus (vier bussen) in totaal op vrijdagavond, zaterdag. maandag, j dinsdag, woensdag en donderdag 1500 passagiers van de hal naar de binnenstad vervoerd en 1620 terug. Een steekproef heeft uitgewezen, dat van de passagiers, die in totaal 450 auto's op het parkeerterrein zet- I ten. 20 pet. afkomstig was uit Oegst- geest, 15 pet. uit Leiden en 15 pet. uit Leiderdorp en voorts voornamelijk uit Noordwykerhout, Lisse. Oude Wetering, Oud Ade. Roelofarends- veen. Katwijk, Noordwijk, Zoeter- woude en Koudekerk. De topdag was woensdag, direct gevolgd door de zaterdag en de dins dag. waarbij 's avonds een belangrij ke rol speelde de grotere afsluiting van de binnenstad in verband met het diner van de Europese top in de Lakenhal en de hierdoor ontstane verkeersmoeilijkheden. De verkeerssituatie heeft het moei lijk gemaakt de pendelbus goed te laten functioneren. Men hield zich in het centrum niet aan de regels, wat blykt uit het feit, dat de bussen geen enkele maal van de 500 keer, dat zij bij de speciale halte op de Lange Ma re kwamen, by de halte konden staan door de aanwezigheid van ge parkeerde auto's. Conclusie: als Leiden een min of meer geregelde pendelbusverbinding zou krygen, zijn een gedisciplineer- der gedrag van de automobilisten in het centrum en het noodzakelijke toezicht daarop door de politie no dig. Een pendelbus heeft alleen waarde als stipt op tyd wordt gere den. B. en W. zyn oordeel, dat het verantwoord is het centrum ook voor een gemeentel yke subsidie in aan merking te doen komen. Deze sub sidieregeling zou kunnen aansluiten op de rijksregeling. Wat het percen tage betreft zouden B en W niet verder willen gaan dan dat vcor de jeugdzorginstellingen, t.w. 38ls pro cent. Op basis van de huidige exploi tatiebegroting houdt dit een Jaariyk- se subsidie van f 17.333 in. Ervan uitgaande, dat de exploitatie van het centrum in het tweede kwartaal van volgend jaar kan aanvangen, is voor 1970 een bedrag van f 13 000 nood zakelijk. Het college stelt voor om het cen trum in beheer en exploitatie te ge ven by de Leidse Jeugd Actie. LEIDEN Leerlingen van de Technische School aan de Haagweg hebben f3258.15 ingezameld voor de actie „Leiden helpt Biafra". Ze zijn daarvoor vrienden en kennissen af geweest om ze tot een bijdrage te bewegen, met het bovengenoemde leuke resultaat. Het bedrag Is over gemaakt op het giro-nummer van t landelijk Biafracomité. Met de Leidse afdeling van dit co mité gaat het ook goed. Gisteren werd de 10.000 gulden overschre den. Vandaag stond er f 10.727,62 op het Leidse giro-nummer. Met dit geld worden de voedselvluchten op Biafra mogeiyk gemaakt. Het giro nummer van het Leids Biafra-comi- té luidt 318.000. DEN HAAG (ANP) Geen van de 843.273 deelnemers aan sporttoto 17 blijkt alle kruisjes ui de juiste volgorde te hebben gezet. De ver deelsleutel van het prijzeiibedrag is als gevolg daarvan gewyzigd. Veer tig procent is beschikbaar gesteld voor de tweede prys, 35 pet voor de derde prijs en 25 pet. voor de extra- prijs. De cijfers van sporttoto 17 zyn- aantal deelnemers 843.273. inleg f 1.845.623.70, Prijzenbedrag: f 830.530. Tweede prijs f 332.212. negen meldingen: per mel ding f 36.912 bruto. Derde prys- f 290.685,50. 181 meldingen: per mel ding f 1606 bruto. Extra prijs: f 207.632.50, ei meldingen; per mel ding f 3403.80. LISSE Vermoedelijk begint het gebrek aan voldoende vakkundig personeel de h.vacintenkwekers par ten te spelen. De directeur van de Bloembollenkeuringsdienst, Jr. H. van Os, zei donderdag tijdens een verga dering van de vereniging „De Hya cint". dat het geelziek steeds verder om zich heen grüpt. De bestrijdings- methode. het zgn. heetstoken, blükt niet voldoende te zijn. Er zal meer aandacht moeten worden besteed aan het ziekzoeken. De andere ziekten, zoals het grijs virus hebben het dit voorjaar niet best gehad. Tijdens de keuring van de gewassen te velde heeft men veel minder dan andere jaren moeten af keuren. Men behoefde dit jaar maar 61 partijen met een oppervlakte van 3 ha af te keuren Het ratelvirus kan men onder de knie houden, want dit jaar werd er slechts één partij niet in orde bevonden. Drie kwekers zijn getroffen door het aal- tjesziek. Er wordt veel gedaan om een nieuwe bestrijding van het geelziek te vinden. Dit jaar zyn voor het eerst praktijkproeven genomen om tijdens de heetetookbehandeling twee oagen 44 gr. c. te geven. De bollen blijken er weinig of helemaal geen last van te hebben als men daarna de temperoatuur in de cellen weer tot 30 gr. laat zakken. De voorzitter van de vereniging, de heer H. Hogewoning wees nog eens op het verloop van de handel in dit jaar, waarin goede prijzen werden bereikt. Hy schreef deze toe aan de produktiebeheersing. Men zal ech ter moeten blijven streven naar ver betering van de afzetmethoden om zodoende een evenwicht in de markt, te behouden, anders zal het niet mogelijk zijn de produktiebeheer sing te handhaven. Ook al doet men hiermede geen enkele EEG-partner schade. Niemand had bezwaar tegen de begroting. De heren Jac. Roozen Mzn uit Breezand en G. Vreeburg uit Lisse werden met geringe meerder - heid van stemmen in de plaatsen van de heren H. Hogewoning en H. Vreeburg gekozen. Tenslotte luisterde men naar de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, de heer H. J Hvlkema. die. in zijn functie van voorlopig voorzitter van de Spruit- hyacinten Coöperatie, een beroep op de aanwezigen deed zich aan te sluiten bij deze coöperatie. Men zal moeten trachten de concurrentie das- danig beperkt te houden, dat men redelijke prijzen kan bly ven vragen en goede kwaliteit kan blijven leve ren. Hij zag wel goede mogelijkhe den ln de zgn. potjeshyacinten. Hoewel de weersomstandigheden niet gunstig waren, hebben zes Tes- selse span vissers vorige week dinsdag en woensdag op de afslag ln Oos tende resp. totaal 99.150 kg en 42.540 kg haring aangevoerd en besomden daarvoor resp. Bfrs. 751.844 en Bfrs 350.122. Het meeste besomde het span TX 9-29 na één nacht vissen 27.050 kg voor Bfrs 208 350. De vissery was erg zuideiyk: vandaar dat zy dan in he* midden van de week in een Belgi sche of Franse haven gaan markten. HELLEVOET SLUIS (ANP) Gil termiddag ontstond door nog onbfl kende oorzaak een felle brand t de benedenverdieping van een cal aan de Oostkade te Hellevoetsluis. Het drie verdiepingen hoge ge bouw brandde geheel uit. Persoon I lyke ongelukken deden zich ni« voor. In het gebouw waren de oafehou der en een 70-jarige timmerman o de eerste verdieping bezig met vei bouwingswerkznamheden. Ze kondd zich juist op tijd via de daken va aangrenzende panden in veilighei stellen. De bi-and weer bestreed he vuur met 18 stralen. Ook de later te hulp geroepen korpsen uit Oost Voorne en RokanJ namen deel aan het blussing* werk dat ruim twee uur vergde Eei aantal woningen liep grote water schade op. De schade wordt geschat op en kele tienduizenden gulden. Het ge- bouw was eigendom van Heinekenï I Brouwery.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6