KANIS WIL TERUGKOMEN Standard bedwingt ook in Madrid trots Real /Vnton Geesink is bezig idosport af te breken" reen teken van medeleven van de KNAL ud-wereldkampioen Ruska: Tsjechen naar Mexico AD0 slaat na rust tegen militairen toe BELGEN SLAAN VIA UITVALLEN TOE: 2-3 Waddell manager bij de Rangers Kurt Hamrin (35) met Napoli weer tegen Ajax LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD DEVENTER (GPD) „BU wedstrijden sprak ik ze wel eens. De hoofdbestuursleden. En dan beloofden ze het weer. Ze schre ven het zelfs op in de agenda met de belofte mijn geval op de eerstvolgende vergadering naar voren te brengen. Je hoorde er echter nooit meer van". Het klinkt verbitterd. Dat is niet zo vreemd, wanneer je verder luistert naar het tries te relaas van de Deventer atleet Klaas Kanis. De eerste Neder lander, die de voor Nederlandse begrippen zo magische grens van twee meter met een hoogte- sprong passeerde. „Bij de indoor-atletiek al thans", zegt Klaas Kanis. ,3en Lesterhuis presteerde het 't eerst buiten". Nog één centimeter ging de lat omhoog. „Ja, 2.01 meter heb ik gehaald. Toen was het afgelopen", aldus Klaas Ka nis de draad van het trieste re laas weer opvattend. ..Het hele seizoen heb ik vo rig jaar met pijn gesprongen. Het was de knie, zoiets als over belasting van een pees in de knie. Precies weet ik het niet. Wat ik voor mezelf wel weet is, dat ik aan hoogspringen niet meer hoef te denken. Twee keer ben ik nu geopereerd. Beide ke ren dit jaar. In april en nu weer een kleine maand geleden Dokter Srikwerda heeft me geopereerd", vertelt machine bankwerker Kanis, die zonder enige hulp van de Koninklijke Atletiek Unie een ware lijdens weg heeft moeten afleggen, eer hij bij dokter Strikwerda te rechtkwam. Geen hulp, zelfs geen teken van medeleven van de KNAU, die de topatleet met vijf inter lands en twee Benelux-ontmoe- tingen achter zijn naam, ge woon liet vallen. Je moet dan wel verbitterd worden. Des te opzienbarender is dan ook de mededeling van Klaas, dat hij wil terugkomen „Niet op springnummers, ook niet op de sprint, want daarvoor moet je te felle bewegingen ma ken. Ik wil het proberen op de 400 meter. Ik heb al eens een behoorlijke 400 meter gelopen. Bij een harde wintertraining moet ik volgend jaar een rede lijke tijd voor me kunnen laten afdrukken." Mar dan komt weer die on zekerheid. „Als de knie 't maar uithoudt", vraagt Klaas Kanis zich voor de zoveelste keer af. „Het is allemaal afwachten. Het is zelfs zo, dat mij niet gezegd is, dat ik nooit meer zal kun nen hoogspringen. Dat zeggen doktoren niet gauw. Het ging meer in de trant van „je moet erop rekenen, dat het springen is afgelopen. Als het toch nog meevalt is het meegenomen". Zeker is in elk geval, dat het duel. dat Klaas Kanis leverde met Ben Lesterhuis tot het ver leden behoort. „We juinden in het sportieve dan elkaar lekker op. Dan kwam hij weer wat hoger, dan ik weer. Ja, Ben zit nu aan de 2.06 meter, en ik zie hem nog eens de 2.10 halen", vertelt de 24-jarige Daventria- atleet, die zich begin vorig jaar diezelfde prestatie had toege dacht. ..Eind maart 1968 haalde ik in Amsterdam de twee meter. Er kwam later nog een centimeter bij. In een trainingskamp in Frankrijk begon de ellende. Het was in het begin van het sei zoen. De hele winter had je hard getraind. De start van het seizoen was uitstekend geweest. Dan wil Je natuurlijk doorgaan. De knie bleef echter pijnlijk. Toen begonnen dus de be zoekjes aan de doktoren". „Zalfjes tegen de pijn, en een massa injecties, het hele sei zoen heb ik met pijn gespron gen. In de week dan weer de visites bij de dokter. Nee, geen specia list. Anders kon ik zelf alles be talen." Internationale Klaas Kanis moest zelf op onderzoek uit in de medische wereld. „Ik heb in het begin alles zelf moeten doen." En dan met een wat spottende glimlach: „Onlangs was ik nog in Zeist bij een bij eenkomst van sportleiders. Daar werd gepraat over medische be geleiding. Overal wordt er over gepraat, maar zelf merk je er niets van. Je moet wel in de Olympische ploeg zitten, wil je ervoor in aanmerking komen". Nog steeds kan hij het niet begrijpen, dat de KNAU hem zo maar heeft laten vallen. „Mede leven is toch het minste wat je kunt verwachten". Dat medeleven is er wel van zijn collega's atleten. „Ben Les terhuis bijvoorbeeld, en ook met de bondstrainer Jan van Heek. bij wie ik elke week trainde, heb ik nog veel contact". Gelukkig kwam Klaas Kanis via een huisarts toch bij dokter Strikwerda terecht. „Na de ope ratie in april van dit jaar heb ik voor Daventria nog een wed strijd gelopen. De 200 meter en de 4x400 meter. Onlangs dus die tweede operatie, waarvan ik weer zoveel ben opgeknapt, dat ik onder leiding van mijn trai ner Arend Karenbeld weer kan gaan oefenen". Op het voor hem nieuwe num mer, de 400 meter, naar de na tionale top? „Ik wil het echt proberen. Als het met de knie maar niet opnieuw mis gaat. Ik wil er in elk geval hard tegen aan gaan". KLAAS KANIS verbitterd DEN HAAG 'ANP» Eredivisie club ADO heeft gisteravond in een matige wedstrijd het Nederlands mi- I litair elftal verslagen met 4—1. Na een rommelig begin herstelden de mi litairen zich het eerst. Na ruim een half uur ontdeed uitblinker Boskamp i zich van de ADO-verdedigers Weimar en Van der Burch. Hij wachtte koel bloedig tot doelman Thie op het ver keerde been stond en vuurde strak in de rechterhoek. Vijf minuten later zorgde centrale verdediger Mansveld uit een vrije schop op knappe wijze voor de gelijkmaker. Na rust kwam er wat meer lijn in de combinaties. Via Harald Berg <ult een fraaie pass van Niels Holmström) en de voor de jonge Hans van Eeden i invallende Louis de Puyt nam ADO een voorsprong van 31. In de slot fase schoof de technisch bijzonder bekwame ADO-linksback Harry Vos op naar de voorhoede. Drie minuten voor het einde bracht hij met een mooi schot de stand op 41. Er wa ren 1500 toeschouwers. De opstelling van het militaire elf tal was: Van Dongen (NAC), Van den Dries (NAC), vervangen door Rodijk Go AheadOverweg <DWS), Visser (Spartaen Mellaard 'NEC», Jansen «De Graafschap) en Liefveld Blauw WitBachoffner (DWS) Boo- kamp (Holland Sport), Van Wor- dragen (Eindhoven» vervangen door Cleeren (Vitesse) en Schemmekes (Blauw Wit», vervangen door Brou- I wer (Go Ahead). MADRID ANPStandard Luik, de Belgische kampioens- ploeg heeft als laatste team de kwartfinales bereikt van het Eu ropese bekertoernooi voor lands kampioenen. Standard won gis teravond voor 85.000 toeschou wers in het Bernabeustadion van I Madrid met 32 van Real. De Belgen hadden de eerste wed strijd al met 10 gewonnen. Real, gehandicapt door blessures van doelman Betancourt en aanval ler Fleitas, kreeg al na acht minu ten die tegensiag te verwerken van een treffer van Standard. Louis Pi- lot. de Luxemburgse aanvoerder van de Luikse ploeg, brak door de ver dediging van Real, ontweek ver schillende tackles en schoot scherp op doel. Invaller-doelman Junquera kon de bal slechts met de vinger toppen aanraken en dat was onvol doende om te voorkomen dat hij ln de rechterhoek tegen het net kwam. Real hersteld zich moeizaam. Maar in de twintigste minuut kon de achterhoede van Standard de bal uit een schot van Gento niet voldoende verwerken. Rechtsbuiten De Diego bracht de bal weer voor doel en Velazquez gebruikte de een voudige scoringskans. Real verhe vigde na de gelijkmaker zijn druk op het doel van Standard, maar slechts enkele minuten later ver raste een snelle tegenaanval de Ma- drileense ploeg. Depireux gaf Stan dard opnieuw een voorsprong. Onmiddellijk na de hervatting kwam Real opnieuw gelijk. Een strafschop, toegekend wegens een overtreding van Dewalque tegen Amancio, gaf Gento de mogelijkheid de stand op 22 te brengen. Real had ten minste nog twee doelpunten nodig om de nadelige marge weg te werken en na de gelijkmaker heeft het doel van Standard onder enor me druk gestaan. Een kwartier na rust scoorde Velazquez opnieuw voor de Spaanse kampioensploeg, maar de scheidsrechter moest het doel- i punt, ontstaan na een felle doel- worsteling, afkeuren, omdat hij vlak daarvoor had gefloten voor een Bel- I gische overtreding. De vrije trap le verde Real mets op. Beslissing Juist toen Real uitzicht had op een gunstig resultaat, sloeg Standard opnieuw keihard toe: Galic. inge vallen voor Kostedde. brak met zijn I Zuidslavische landgenoot Takac op j links door en liet doelman Jun- l quera geen enkele kans. In de res- j terende 22 minuten slaagde Real er i niet meer in de stand te wijzigen. De acht ploegen die in de kwart finales zullen uitkomen, de loting i is op 10 december in Zürich, zijn: j Feijenoord, Leeds United, Galatasa- I ray Istanboei. Celtic Glasgow, Vor- j warts Berlin, Legia Warschau. Stan- i dard Luik en Fiorentina. De opstellingen waren: Real Madrid: Junquera; Calpé. Zuzunequi, Benito. Pirri; Zocco, De Diego. Amancio, Grosso, Velasquez, Gento. Standard Luik: Pilot: Beuriet, Jack, Thissen, Dewalque; Pilot. Ta kac; Van Moer, Kostedde (Galic), Depireux, Cvetler. In de Amsterdamse Kinkerstraat heeft voetbal-idool Johan Cruijff gisteren zijn ,JShoetiquegeopend. Directeur Cruijff wilde (met zijn in Italië bestelde) schoenen best even de straat opgaan om de Amsterdammers van toeschouwers tot klanten te maken. Clubgenoot Henk Groot onderste foto> zal voorlopig wel géén klant van „Cruijffie" worden. Zaanse Henk kwam gistermiddag thuis na zijn meniscus-operatie in Overveen en zal met zijn ste vig ingezicachteld been voorlopig nog drie weken strikte rust moeten houden. Door Bert Paauw) N „Het huidige leer- enigszins verouderd. Er mte zijn voor andere in- want het judo wordt irder. Een ander leerplan ^dan ook best, maar elke Bi ir moet zelf bepalen I ethode hij wil volgen. Je I et een bepaald leerplan lordrukken, zoals Anton wil. En als je dat dan et, moet je geen andere daar de dupe van laten Geesink beweert wel het te bouwen, maar volgens nu knap bezig de zaken iken." Ruska in actie bij Judo- tndracht. (Foto LD/Holvast) Wim Ruska, Nederlands meest vooraanstaande judoka van het ogenblik (vorig jaar wereldkam pioen in Salt Lake City en dit jaar tweede in Mexico in de klasse alle categoriën) verschuilt z'n mening over de stormen die Anton Geesink in het nationale judo- en jiu jitsu- wereldje heeft ontketend, niet ach ter een gevel van voorzichtige of nietszeggende woorden. Na een eerste, aanvankelijk afwe rende reactie: „Ik wens me niet met die moeilijkheden te bemoeien. Ik sta er volkomen buiten. Iedereen moet z'n eigen problemen maar op lassen. Dat heb ik destijds ook moe ten doen", blijkt de terughoudend heid van de 29-jarige Amsterdam mer, gisteravond in de Vestestraat te gast bij de Leidse judoclub Een dracht, maar van korte duur. Na enige aandrang rolt uit de mond van de blonde .judoreus" het volgende commentaar: „Geesink is een goede leraar maar hij moet iedereen in z'n leermethoden de vrije keus laten. Niemand iets opdringen Ik heb ook zo m'n eigen visie op het judo. Misschien kom ik nog wel eens met een leerplan-Rus ka op de prop pen. Ma<ar uiteindelijk kom je toch allemaal op hetzelfde punt terecht. Om de zwarte band te halen moet je allemaal dezelfde prestaties tonen voor de examencommissie. Nee. An ton moet zijn plan niet zo door da-uk ken. En om dan te gaan schermen met een aantal topjudoka's die daar aanvankelijk nog niet eens van op de hoogte warenIk begrijp trouwens Jongens als een Peter Snijders en een Ernst Eugster niet. Ze moeten weliswaar zelf weten wat ze doen maar je hoeft je toch niet te laten gebruiken?". Eendracht Wim Ruska was overigens niet naar de Vestestraat gekomen om over de kwestie GeesinkNJJB te praten. Dankzij het initiatief van vooral Aad van der Luyt. het ma- nusje-van-alles van judoclub Een dracht. gaf de Amsterdammer onge veer anderhalf uur les aan ruim vijftig enthousiaste „Eendrachtena- ren". Ruska, zelf beheerder van een „School" in Amsterdam. („Ik geef daar maar twee middagen in de week les. Het gebouw is eigenlijk voor judo ongeschikt") begon in de ruime dojo aan de Vestestraat met een aantal conditieoefeningen en liet de schare vervolgens enkele elemen taire handelingen «valbreken) ver richten. De Amsterdammer kreeg er steeds meen- zin in. Geassisteerd door derde dan-Groos (Eendracht) de monstreerde hij in hoog tempo een aantal worpen, alle gebaseerd op de achtste heupworp. Na afloop van de les moest Ruska heel wat handtekeningen uitdelen. Er is voor de liefhebbers overigens nog alle gelegenheid een „krabbeltje" van Ruska te bemachtigen. De ex-wereld- kampioen komt, als (plezierig) ge volg van de relatie met Van der Luyt voortaan elke eerste woens dag van de maand de actieve leden van Eendracht onderrichten. GLASGOW (ANP) De vroegere Schotse international Willie Wad dell is gisteren benoemd tot mana ger van zijn oude club Glasgow Ran gers. Hü volgt David White op. die vorige week na het verlies van de Rangers tegen Gornik Zabrze in de Europese beker voor bekerwinnaars werd ontslagen. Waddell kwam 24 keer voor het Schotse nationale elftal uit en heeft acht jaar Kilmarnock getraind. Toen Kilmarnock in 1965 Schots kampioen werd. trok hij zich terug en werd sportjournalist. MARSEILLE TsJ-Slowakije heeft zich woensdagavond geplaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal, dat volgend jaar in Mexico wordt gehouden. In een beslissingswedstrijd voor groep 2 versloegen de Tsjecho- slowaken in' Marseille Hongarije met 41. Bij rust leidde TsJ-SlowakUe met 1—0 Het scoreverloop was: 43 Kvasnak 1—0 (strafschop). 60 Veselv 2—0. 65 Adamec 3—0, 80 Jokl 4—0, 90 Kosis 4—1 (strafschop). In de 84ste minuut werd Petras na een overtreding tegen de Hongaar Bene van het veld gestuurd. ROME (ANP) Napoli, de vol gende tegenstander van Ajax in het runners-up Cup toernooi, heeft gis teren de Zweed Kurt Hamrin gecon tracteerd. De 35-jarige Hamrin heeft enige jaren voor AC Milan gespeeld en kwam met deze club onder meer uit tegen Ajax in de finale van de strijd om de Europa beker in mei van dit jaar. Door de komst van Nestor Combin was de Zweed over bodig geworden in de ploeg van Ne- reo Roe co, omdat AC Milan met Combin en Schnellinger het maxi mum van twee buitenlanders onder contract had. De afgelopen maanden heeft Ham rin getraind bU Fiorentina. Een club j waarvan hU overigens ook enkele sei zoenen deel heeft uitgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13