5 [rak zit gekneveld in ie ban van de angst Besprekingen van EEG met Londen na juni 1970 Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! „Spionnen"zijn helemaal geen spionnen Slotcommuniqué van Haagse conferentie: Angst Brand verwoest Canadees rusthuis: ruim 50 doden lENSDAG 3 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE (Van een speciale correspondent) IAGDAD (GPD) Gaat men af op de mededelingen van de takse autoriteiten, dan was Bagdad het belangrijkste spiona- :entrum ter wereld, waar vooral de Israëlische veiligheids- ;nst, de Amerikaanse CIA en de Perzische inlichtingendienst el activiteiten ontplooiden om de ondergang van de Arabi- ie wereld te bewerkstelligen. Door de grote achtzaamheid het huidige regime zou echter het merendeel van de korn etten zijn opgerold, waarvoor het grote aantal geëxecuteer- als sprekend bewijs wordt aangevoerd. Het aantal ter dood jrachte „spionnen" in Irak is dit jaar na de laatste executie gestegen tot een totaal van 62, onder wie 12 Joodse staats- rgers en vier buitenlanders. Nieuwe spionageprocessen zou- nog steeds gaande zijn. De vorming van nieuwe komplot- bestrijdt men door de de veiligheidsdiensten sterk uit te aden. Met elke nieuwe executie klemt de vraag temeer, in everre er in Bagdad van werkelijke spionage sprake is. beiden onafgebroken in voorarrest gezeten, van het recente doorverko pen van militaire geheimen kan derhalve ge ensprake zijn geweest. Hoe gemakkelijk het overigens is in Irak tot spion te worden verklaard bleek toen een Iraakse lifter bij het passeren van een controlepost moest verklaren wat hjj in de auto van een vreemdeling deed. Volgens de veiligheidsofficier was de man bezig met het verkopen van geheime ge gevens; temeer daar in de buurt van het juist afgelegde traject een ge heim militair vliegveld werd ge bouwd, zoals later bleek. Slechts na uitvoerig verdedigen werd de wei gering de lifter door te laten inge trokken. Jerzijde van de officiële medede- blijkt er van geheime agenten Jwelijks sprake te zijn. Het doel de vele executies is veeleer het (chakelen van tegenstanders van (huidige bewind en het verwek - ivan angst onder de bevolking, vinden van verminkte lijken in itgoten, waaronder dat van de .lige minister van Buitenland- iken, het verdwijnen van grote len mensen naar onbekende en het mishandelen van door teime diensten verdachten ho- bij de methode. De terreur van n (mishandelingen en arrestaties kort voor de eerste executies dit jaar e enclimax toen ern- onrust de toch al wankele ba- het bewind van El Bakr te ondermijnen De daarop ;de tentoonstelling van de eer ie [gehangenen heeft als afschrik - moeten dienen om deze on- te onderdrukken, wat ook in- is gelukt. De bevolking geheel in de ban van de angst het actieve verzet op. In de ziet men ook nu weinig men- op straat en in de huiskamers spanning over of men niet afgeluisterd wordt. Officiële latie over de veroordeelde is niet te krijgen, processen zijn om „veiligheids in het geheim gevoerd. In zelf wordt intussen aangeno- dat de veroordeelden wel op de of andere manier in overtreding r' de wet zijn geweest, maar dat "hm van de ondervragers plotseling om i of er wordt ge enuitreisvisum gege- en werd alle mogelijke hulp aange- ven. Dat het bestaan van de staat 1 boden. De pistolen verdwenen en in j Tcraël een nadelige invloed heeft op i de plaats ervan verscheen thee. Er het leven van de Joden in Irak is kwam zelfs het aanbod de nacht een zeer oude en veelvuldig door de verder in het huisje door te brengen. 92-jarige opperrabijn van de Joodse 1 omdat het te laat was geworden voor i gemeenschap in Irak geproclameerde j verder reizen. Het hoefde allemaal stelling. De rabbi schijnt dit te me mel meer natuurlijk, zomin als de nen. maar zekerheid daarover kan verontschuldigingen, waarmee men men n/t krijgen. Bij het geven van bij het, vertrek op de proppen kwam. Naar bl?ek waren de belagers jon ge leden van de Baathpartij, dienaar alle delein van het land zijn gestuurd pen zijn gevreesd om huin fanatisme om een extra oogje in het zeil te houden en ook onder de eigen be volking terreur bedrijven. Deze kna- en ook omdat zij zeer onbezonnen met wapen omspringen. Twee Belgep, niet bekend met de oorlogstoestan den in het noorden van Irak. wer- een interview aan journalisten is j voortdurend een veiligheidsagent j aanwezig. Zijn in het Arabisch op j schrift gestelde antwoorden worden als zogenaamde service vertaald I door het ministerie van Informatie, waar men ook de originele tekst ter bestudering achter houdt. De oor spronkelijke vragensteller krijgt die in geen geval, wat nog vreemder 1 wordt als een aantal vragen, die ook in het Arabisch waren gesteld, niet j spionage geen sprake was en l_ de gepleegde vergrijpen niet van 1 aard zijn geweest dat de dood- - if gerechtvaardigd zou kunnen Bij vergelijking van de namen Terreur Een pijnlijker ervaring had een toeristen-echtpaar dichtbij een dorpje in de moerassen tussen Nas- sari ja en Basra toen zij de auto stopten voor een korte rustpauze. Niet lang daarna werden de portie ren van hun auto opengerukt en werden zij door drie jcnge knapen letterlijk de auto uitgesleurd. Onder bedreiging van pistolen werden zij naar een huisje gevoerd, waar de aanwezige oudere officier in een scheldtirade losbarstte. Als „verte genwoordigers van de imperialisten" zouden zij wel' zeker op zoek zijn naar geheimen vam Irak. De eer zaamheid van d'e vrouw werd in twijfel getrokken. De man werd op het gezicht geslagen. Zij moesten een nauwkeurige beschrijving van de ge volgde route geven. Na anderhalf uur ondervragen sloeg het humeur den zonder opgave van reden twee j in de vertaling van het ministerie uur vastgehouden. Een paar andere voorkomen. De rabbi staat ook geen buitenlanders werden drie dagen direct gesprek toe. Zijn antwoorden vastgehouden op een zinloze be- worden in overleg achter gesloten schuldiging door een buschauffeur. deuren opgesteld. Waarschijnlijk I heeft de Joodse gemeenschap het MinrlprJiorlon aan de humor en intelligentie van 1T11I1UC111CUC11 haar leider te danken dat niet alle Nog meer dan de moslembevolking i 8^*«uteer<teri Joden zijn. hoewel 12 leven de minderheidsgroepen Koer- van zeer ultzonderiijk is, den. christenen en joden onder omdat w no« slechtó ongeveer drie spanning. omdat zij officieel de lm- auiMad Jod<» Irak wonerl °P <*n perialistiache machten een voet aan totale bevolking van 8 miljoen! Iraakse grond zouden geven. Voor Andere Arabische landen tonen leden van deze groepen is het moei- zich allesbehalve ingenomen met de lijk verantwoordelijke posities te be- bewindvoering in Irak. Voortdurend kleden of zelfs maar werk te vin- verschijnen er perscampagnes in de den. Zij worden (behalve voor dienst- dagbladen van Syrië en Libanon. De plicht» geweerd uit het. leger en diplomatieke betrekkingen zijn ui- overheidsdiensten. Zij moeten, naast terst koel. Het dispuut tussen Liba- de algemene beperkingen voor reizen naar het buitenland, aan speciale voorwaarden voldoen. Daarna wordt het paspoort vaak nog niet verstrekt non en Irak deze zomer was een ge volg van de in de kranten gekriti seerde achterstelling van Iraakse 1 minderheidsgroepen. Vuurgevecht in Lyon Twee gang sters en een politieagent zijn gisteren om het leven gekomen tijdens een I vuurgevecht in Lyon. toen een poli- tiepatrouiile drie mannen voor on- dervraging wilde aanhouden er» dezen het vuur op de patrouille openden. loyé's van de Iraakse luchtvaart- tschappij te zijn, die twee jaar den. dus al tijdens het regime Aref, waren gearresteerd op renking van het smokkelen van ezen. Gedurende die tijd hebben Record-prijs voor opaal In Ade laide is gisteren de grootste opaal die ooit in Australië is gevonden, in andere handen overgegaan. Voor de oranje-gele steen, die 6.2 kg weegt, werd een record-prijs van 168.000 Australische dollars «ongeveer 675.000 j Dit is het armzalige over- ot van het Canadese tehuis bejaarden, dat in vlammen i gulden» betaald. De opaal pgegaan. Op de achtergrond het gebied van Andamooka, 800 km s Zes in Den Haag. dorpskerkje, dat voor de ten noorden van Adelaide, gevonden. nmen gespaard bleef. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG (GPD) Als alles goed gaat zullen de onder handelingen van de EEG met Engeland, Denemarken, Noor wegen en Ierland over toetreding van deze landen tot de ge meenschap uiterlijk in het midden van volgend jaar beginnen. Tot dit resultaat zijn president Pompidou van Frankrijk en de regeringsleiders van de zes EEG-landen gisteren na een dag Terwijl het Franse staats hoofd zich in het Binnenhof met Europese zaken bezighield, bracht mevr out» Pompidou, samen met Koningin Juliana, een bezoek aan de Waalse school Walen burg'aan het Zwedenburg bi de Haagse wijk Mariahoeve. Me vrouw Pompidou bood de school een filmprojector aan. Hier siet men de echtgenote van de Franse president temidden van de kin deren. j vol spanning en geruchten gekomen op de topconferentie van NOTRE-DAME-DU-LAC (AP» Bij een brand, die gisteroch tend vroeg een huis voor ouden van dagen in Notre-Dame-du-Lac j om de voorbereidende besprekingen In het slotcommuniqué wordt geen datum en ook geen termijn genoemd voor onderhandelingen, maar aan de paragrafen in dit stuk, die over uitbreiding handelen, wordt door alle zes landen de uitlegging gege ven, dat de voorbereidende onder linge besprekingen van de\Zes op zijn laatst in het eerste halfjaar van 1970 kunnen worden besloten en dat de onderhandelingen onmiddellijk daarna kunnen beginnen. De Franse minister Schumann zei op een persconferentie dat de Zes „geen enkele reden zien waar in de Canadese provincie Quebec heeft verwoest, zijn vermoedelijk 54 personen om het leven geko men. Het dorp ligt 193 km ten noordoosten van de stad Quebec. De brand brak 's ochtend om 6 uur uit en raasde zo snel door het drie verdiepingen tellende pand-heen dat de brandweer vrijwel hulpeloos stond. Men vermoedt dat zich op het ogenblik van de ramp 78 dames en heren op leeftijd in het huis op hielden. Tenmmste 20 bewoners van hec huis waren kreupel of zeer moeilijk ter teen. Onder de 22 overlevenden bevin den zich de eigenaar van het huis, diens vrouw en hun twee kinderen. Het huis was een voormalig school gebouw, van ongeveer 75 jaar oud. Notre-Dame-du Lac is een kleine plaats die maar over één brandweer wagen beschikt. De enige pomp be vond zich op een afstand van 400 me ter. Grieks manifest Vertegenwoor digers van de buitenlandse pers in Athene hebben een manifest ontvan gen dat is ondertekend door vijfen vijftig personen onder wie drie oud ministers, ontslagen mafine-officie- ren kunstenaars, op non-actief ge stelde rechters en een oud-ambassa deur. Volgens dit manifest „heeft de gewelddadige afschaffing van de de mocratie in Griekenland een tragi sche teruggang in het nationale le ven tot gevolg gehad en gevaren voor de toekomst geschapen waar van de ernst steeds duidelijker wordt". meer dan een half jaar zouden moe ten duren". Hij zei verder, dat hij de „top" als een „volledig succes" beschouwt, en daarbij zal hij meer gedacht hebben aan het besluit van de topconferentie eind van dit jaar de overgangsfase van de gemeen schap te beëindigen en v<x>r 1 ja nuari de definitieve financiële regle menten voor de gemeenschappelijke landbouwpolitiek vast te leggen, dan aan het besluit medio 1970 met En geland te gaan onderhandelen. Want ook al is dan. als doekje voor het bloeden, geen datum of termijn in het- communiqué genoemd, de gege ven interpretatie laat Frankrijk niet veel ruimte meer de ondertiandelin- gen nog veel langer te blokkeren, zo het daar nog steeds behoefte aan zou hebben. Niettemin blijft het ook nu nog verstandig de dag niet te prijzen voor het avond ls. De conferentie nam in de loop van gistermiddag een sensationele wending, althans zo leek het. toen de tegen vijf uur voorziene perscon ferentie telkens opnieuw werd uit gesteld en tenslotte pas om half acht werd gehouden Niettemin was niet het gebrek aan overeenstemming over de uitbreiding van de gemeen schap de oorzaak van de vertraging, zo bleek later, maar het feit dat in het communiqué nog allerlei puntjes op allerlei i's moesten worden ge zel De compromisformule inzake de uitbreiding kwam reeds in de loop van de dag tot stand. Aan de werk- lunoh in hotel Wittebrug werd naar stig gezocht naar een formulering die het maxunale profijt zou trek ken uit alle positieve verklaringen en toch ook voor Pompidou aan vaardbaar zou zijn. Minister Luns voerde in dr verband gesprekken met Pompidou en bondskanselier Brandt. Volgens de Franse minister Schumann hield hij daarbij niet vast aan de eis van een datum. De op losing bleek tenslotte om dan maar de positiefste uitlating van de Franse president zelf in het com muniqué te gebruiken en daaraan voor alle zekerheid een interpreta tie toe te voegen, die misverstanden of kwade trouw zoveel mogelijk uitsloot. Belangrijk Van de in totaal zestien paragrafen van het communiqué zijn ook de vol gende punten van groot belang: in het kader van de financierings regeling voor de landbouw en ..met inachtneming van alle be langen" nebben de Zes besloten de nationale bijdragen van de lid staten geleidelijk te vervangen door eigen middelen van de ge meenschap; de inspanning voor een betere be heersing van de produktie door een landbouwbeleid dat beperking van de begrotingslasten mogelijk maakt zullen krachtig worden voortgezet (dit punt was vooral voor Brandt van belangt; het aanvaarden van een financieel reglement voor de definitieve fase sluit de aanpassing daarvan met eenparigheid van stemmen, met name aan de toetreding van nieu we leden, niet uit. waarbij echter de grondbeginselen niet mogen worden aangetast; in de EEG-ministerraad zal op basis van voorstellen van de Euro pese Commissie In de loop van 1970 een fasenplan voor de vor ming van een economische en mo netaire unie worden uitgewerkt; de technologische activiteit v. d gemeenschap moet geïntensiveerd worden en voorts zijn nieuwe po gingen noodzakelijk om voor Euratom een programma van on derzoek uit te werken dat een nut tig gebruik mogelijk maakt van de gemeenschappelijke onderzoek centra; een hervorming van het sociaal fonds van de EEG in het kader van harmonisering van de sociale politiek wordt noodzakelijk ge acht; zodra de onderhandelingen met de kandidaat-leden zijn geopend, zullen met de andere landen van de EVA, die dat wensen, bespre kingen worden begonn .n over hun verhouding tot de EEG; de ministère van Buitenlandse Za ken krijgen opdracht de vraag te onderzoeken hoe, in het perspec tief van de toetreding van nieu we leden, het best vorderingen ge maakt kunnen worden op het ge bied van de politieke eenwording. De ministers zullen hiertoe vóér eind juli 1970 vooretellen doen ..Aan het eind van deze conferen tie kunnen wij van een succes spre ken. Wij hebben de resultaten be reikt, die in de huidige situatie haal baar waren". De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Walter Scheel toonde na afloop in de Rid derzaal een voldoening, waaraan hij door voorzichtig gekozen formulerin gen uiterlijk niet te veel afbreuk be hoefde te doen. Het gunstige klimaat van de top conferentie heeft volgens Scheel een gezindheid geschapen, die aan de stagnatie een einde kan maken. Hij prees de constructieve houding van de Franse president, die nuttige voor stellen had gedaan op vele punten: gelijkgericht© economische politiek der partners, reservefonds, technolo gische samenwerking, een gecoördi neerd beleid voor ontwikkelingslan den. en instelling van een sociaal fonds. De Italiaanse premier Rumor gaf ale commentaar, dat hij de resultaten positief beoordeelde. Gevraagd of hij toch niet enigszins teleurgesteld was. zei hij na enige aarzeling, dat dit niet het geval was. De compromissen zijn duidelijk gesloten met de bedoe ling meningsverschillen tussen de Zes uit de weg te ruimen. Het Franse standpunt inzake uitbreiding was volgens Rumor positiever geworden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9