OOK DE BLOCK WIL ONDERZOEK NAAR FUSIES Veehandelaar neer geslagen Kruidendokter krijgt tien mille boete Verlaan is nu ver weg 99 Texel krijgt geen naturistenstrand 99 Brandstichting in rechtbank Middelburg Verbetering aow- en aww-pensioen kost 30 miljoen Doorgedraaide groente en fruit niet langs weg ALS IK ZEG: SMURF MEE. SMURF BR DAN BEDOEL IK SMURF MEE. SMURF BP! Krachtig protest Verzekerings" premies kunnen omlaag" WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister De Block (Economische Za ken) heeft gisteravond in de Tweede Kamer aangekondigd, dat hij de SER om een gericht advies zal vragen over de beste manier waarop een onderzoek naar fusies en concentraties in het bedrijfsleven ter hand kan worden genomen. De minister wilde zich nog niet over de wijze van uitvoering van een dergelijk onderzoek uitspreken, maar schaarde zich achter de grondgedachte in de motie, waarin de heren Goud zwaard (ARP) en Nelissen (KVP) op een dergelijk onderzoek hebben aangedrongen. machtsvorming. De resultaten van het onderzoek zouden in openbare publicaties moeten worden neerge legd. VVD en CHU De Indieners willen een ooilege van onderzoek, dat samengesteld zou moeten worden uit vertrouwensman nen uit het bedrijfsleven alsmede uit personen die geacht kunnen wor den het algemeen belang te verte genwoordigen, zoals bijvoorbeeld ka merleden en ambtenaren. Dat college zou tot taak moeten hebben de motieven te achterhalen die de laatste jaren tot fusies heb ben geleid, alsmede moeten nagaan welke gevolgen deze fusies hebben gekregen voor de werkgelegenheid, de produktiviteit en de economische DEN HAAG (GPD) De öoe- renafgevaardigde N. Verlaan (Groep Koekoek) heeft dinsdag in de Ttweede Kamer getracht de libe raal Zegering Hadders, onder voorzitter van de Kamer, in diskre diet te brengen door hem te be schuldigen voordeel te slaan uit zijn politieke functie. Zijn aanval, die kamervoorzitter mr. Van Thiel verhinderde zich op tijd door de heer Zegering Hadders te laten vervangen om zijn proto- collaire verplichtingen in het kader van de topconferentie na te komen, werd echter op afdoende wijze dooi de liberaal afgeslagen. De heer Verlaan betoogde dat de heer Zegering Hadders als commis saris van de N.V. Neder- landsche Drukkerijbedrijf te Lei den voordeel trekt uit het feit dat de vestigingswet kleine ondernemers verplicht vakopleidingen te volgen. De drukkerij is namelijk eigenaar van de Leidse Onderwijs Instellin gen, die de lessen voor de verschil lende vakopleidingen uitgeeft en uit i dien hoofde ook het drukwerk van deze instelling verzorgt. Behalve com missaris van de drukkerij zit de heer Zegering Hadders met een vijftal andere kamerleden ook nog in de raad van toezicht van de L.O.I. Daarnaar gevraagd door de Boe- renafgevaardigde zei de heer Zege ring Hadders onmiddellijk dat het commissariaat hem precies vijf honderd gulden per jaar oplevert. Hij liet weten het juist als zijn taak te beschouwen erop toe te zien dat de drukkerij de L.O.I. geen overtrok ken offertes doet. De heer Verlaan. die had betoogd dat het cursusgeld door dit soort be loningen onnodig wordt opgeschroefd moest toegeven dat dit bedrag niet hoog is. ..Dat valt me tegen", zei hij teleurgesteld. De motie kreeg niet de steun van de VVD en de CHU. De heren Joe- kes (WD) en Van der Mei (CHU) verklaarden de motie moeilijk te kunnen steunen, omdat zij tegen on derdelen bezwaren hadden. Drs. Joekes noemde de motie zelfs „een quasi enquête' daarbij verwijzend naar het enige maanden geleden verworpen initiatiefvoorstel van de heren Aarden en Janssen van de PFR om een parlementaire enquête te houden naar het fusieverschijn sel. De heer Joekes meende dat de heer Goudzwaard net zo goed het PPR-voorstel had kunnen amende ren. Hij was bovendien bang dat een college van onderzoek, waarin ook kamerleden zitting zouden krijgen, in strijd is met de grondwet. De minister die gisteren met maar liefst 15 moties werd geconfronteerd, wees een voorstel van de socialist Lems om fusies en concentraties aan de goedkeuring van de overheid te onderwerpen, van de hand. De stem ming over de moties werd tot van daag uitgesteld. Namens CHU en ARP diende mr. Nelissen voorts nog een motie in om te bereiken dat de rente-overbrug gingsregeling voor de scheepsbouw wordt herzien in verband met de Sterk gestegen marktrente In de EEG-ministerraad is besloten een overheidssteun toe te laten van ma ximaal tien procent van de con tractprijs, hetgeen veel hoger is dan de bestaande Nederlandse regeling od dit punt. De minister zegde toe een verhoging van de rente-susidie In overweging te zullen nemen. Broodprijs Het Christelijk Historische kamer lid Schol ten vond de verdediging van de minister van zijn broodprijs- beleid niet bevredigend. De minis ter heeft onvoldoende rekening ge houden met de belangen van de bak kers. zo meende de heer Scholten. De bakkers hebben jarenlang in een keurslijf gezeten. Hij diende daarop een motie in, mede ondertekend door de heren De Mooy (ARP), Krosse (KVP) en Portheine (WD)waarbij gevraagd wordt het prijsbeleid voor een aantal broodsoorten (verpakt en gesneden brood) vrijer te maken. Volgens mr Scholten had de broodprijs met meer dan één oent moeten worden ver hoogd. Minister De Block zei geen be hoefte te hebben aan deze motie, omdat hij reeds had toegezegd na tc gaan of voor bepaalde broodsoor ten een vrijere prijszetting mogelijk wordt. Overigens zei de minister dat het keurslijf van de bakkers nogal meeviel. Sinds januari 1965 is de prijs van het water-wit brood gestegen van 55 tot 75 cent. Van deze twintig cent was elf cent voor de stijging van de grond- stofprijzen, terwijl negen cent kon worden gebruikt voor margeverbete ring. „De bakkerijen zijn gunstiger behandeld dan de rest van het be drijfsleven", zo voegde mr. De Block eraan toe. Dr Imkamp diende voorts twee moties in. waarin gevraagd wordt om DEN BURG/TEXEL (GPD) Texel krijgt niet de nationale pri meur van een openbaar naturisten- strand. De gemeenteraad heeft gis termiddag na drie uren hevig debat teren met elt tegen vier stemmen besloten de a»gpmenp politieverorde ning niet te wijzigen. Burgemeester mr. W. H. Sprenger, die de risico s van het ongekleed baden op een openbaar strandge - deel te niet zo groot achtte, werd hierin alleen bijgestaan door de fraotie van de PvdA. Mr. Sprenger behaalde toch een kleine zege. Door middel van een voorstel van orde liet hij de raads leden zich uitspreken over de aard van hun motieven De 'mondelinge) stemming wees uit, dat een meer derheid i ach) stemmen) niet uit principieel standpunt tegen is, waaruit gecncludeerd moet worden, dat de meeruerheid der tegenstem een plan voor de overschakeling op aardgas van elektrische krachtcen trales die kolen en olie als brand stof gebruiken en waarin verzocht wordt om de instemming van een raad voor de milieuhygiëne en in dustrialisatie. De minister wees erop dat er al een raad luchtverontreiniging is, ter wijl er ook een adviesraad veront reiniging van de oppervlaktewateren hi het leven is geroepen. De rege ring neemt de verontreiniging wel ernstig op. zo zei de minister, maar er is geen behoefte aan een nieuwe raad op het gebied van de verontrei niging. Mr. De Block wees de motie- Imkamp daarom dan ook af. MIDDELBURG (GPD) Het staat ▼oor mij voor de volle honderd pro cent vast dat de brand Is gesticht. Dat verklaarde dlnsdagm. de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, hoofd van het arrondissementsparket Mid delburg. nadrukkelijk op een in de haast belegde persconferentie naar aanleiding van de brand in het recht bankgebouw, waarbij een schade van naar schatting vijf ton is aangericht. In verband met het onderzoek wil de hy niet mededelen op welke fei telijke gegevens hy deze uitspraak baseerde. Naar de officier van Jus titie liet weten is er op dit moment nog geen enkele aanwyzlng in wel ke richting politie en justitie moe ten zoeken. „Maar wy hebben wel vermoedens", zo zei mr. Andreae. De officier van Justitie kon niet by benadering zeggen hoeveel dos siers by de brand verloren zyn ge gaan. Ze kunnen evenwel alle wor den gereconstrueerd. Afschriften van allerlei stukken worden elders be waard. Aan de hand daarvan kan het openbaar ministerie de zaken opnieuw aanbrengen. „Die reconstruc tie zal echter wel veel moeite, tyd en zorg", zo verklaarde mr. Andreae. DEN HAAG (GPD» Het minis terie van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft gisteren bevestigd, dat de verbetering van de A.O.W.- en A.W.W.-pensioenen met drie procent per 1 april 1970 en de in voering van een vakantietoeslag op deze uitkeringen van eveneens drie procent voor de schatkist een nadeel van naar schatting dertig miljoen kunnen betekenen. Maar dat daarom deze verbete ringen in gevaar zouden dreigen te komen, zoals in bepaalde politieke kringen wordt gesuggereerd, kon de woordvoerder van het departement niet bevestigen. Door de voorgestelde pensioen- en vakantieuitkerings- maatregelen. die de Stichting van de Arbeid, zoals gemeld, heeft voorge steld, wordt de premiedruk vanaf 1 april 0.4 procent hoger. Op jaarbasis betekent dat 0.3 procent voor 1970. Omdat die hogere premies voor de belasting aftrekbaar zijn. kost dat de staat zo*n 30 miljoen. Daartegenover staat enige compensatie, omdat door het optrekken van de uitkeringen op de uitgaven voor bystand wordt be spaard. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Groente en fruitveilingen staan per 1 januari '70 voor het probleem „waar laten we onze doordraai". De EEG-land- bouwministers hebben in Brussel be sloten dat doorgedraaide produkten met ingang van het nieuwe jaar niet meer open en bloot langs de open- i bare weg mogen liggen wegrotten, j Hoe deze produkten dan voortaan J moeten verdwynen. hebben de minis ters in het ongewisse gelaten. De heer G. Opstelten. hoofd han delspolitieke afdeling van het in Den Haag gevestigde Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, voorziet grote problemen. Hy zegt: „Er is in Brussel een politiek besluit genomen, dat in de praktyk grote moeiiykheden gaat geven". Om de openbare mening gunstig te beïnvloeden willen de ministers een eind maken aan de openbare vernietiging. Zy hebben echter een oplossing gevonden die ongezond is. omdat de problematiek er alleen maar groter door wordt. De vraag is namely k: hoe kunnen de doorgedraaide groente en fruit anders worden opgeruimd dan de produkten te laten wegrotten. De heer Opstelten: „Daar is geen ant woord op te vinden, we komen dood gewoon op een geweldig vervelende wyze met de doordraai in onze maag te zitten". Ook is bepaald welke bestemmin gen de normale afzet niet hinderen, te weten, gratis uitreiking aan lief dadige instellingen en aan mensen die bystand behoeven, omzetting In alcohol, gebruik als veevoer (in verse toestand of na verwerking), alsmede gebruik voor andere dan voedings doeleinden. WINTERSWIJK (GPD) Een enkel voetspoor In de tuin Is het enige dat de politie van Winterswijk heeft om hei spoor te volgen van de man .die dinsdagavond de 71- jarige veehandelaar A. D. van Gel der heeft neergeslagen. Enig resul taat heeft dit tot nu toe niet opge leverd. Het slachtoffer is inmiddels de sclirik te boven. Hy knapt al aardig op van de drie slagen die de aan valler hem op zyn hoofd heeft ge geven en hy gelooft zelf de volgen de week weer naar de markt te kun nen gaan. De overvaller heeft zich waarschijn lijk verborgen tussen het huis en een heg. Direct nadat lk uit het huis kwam werd ik by een arm gepak) Ik begon te schreeuwen, maar ik kreeg meteen een paar flinke klap pen Gelukkig hooide een voorby- ganger me en toen die te hulp kwam is de overvaller gevlucht, weet de hr Van Gelder zich nog te herinneren In de tuin is een enkel spoor ge vonden. Naast het huis. op nog geen meter afstand van de voordeur, is duidelijk de plek te zien waar het. slachtoffer is gevallen. Verderop by het tuinhekje is een rozenstruik be schadigd. Daar staat het spoor van een smalle schoen in het zand Op de vraag of hy geld by zich had. wilde de veehandelaar geen antwoord geven. „Het mag niet van de politie en bovendien lykt het me gevaarlyk. Maar zonder geld ga je niet naar de markt. Zo is het", >s bet enige wat hy erover wil zeggen ©p»yo (Van onze correspondent) EINDHOVEN (GPD) De Eindhovense kantonrechter mr. A. Roeffen, heeft gisteren de ..kruidendokter" W. van de M. (43) uit Casteren veroordeeld tot de hoogst mogelijke boete, 10.000 gulden of drie maanden, als straf voor het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst. De officier van Justitie, mr. J. Hulle- man, had zes weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist wegens de ernst van het delict. .Maar", zo voerde de kan tonrechter aan. „deze verdachte moet niet primair in zyn vryheid. maar in zyn vermogen worden aan getast" Die gevangenisstraf zou vol gens hem niet de zodanige uitwer king op Van de M. hebben dat die op zou houden met zyn praktyken. De getuigen, mevr. Visser en pleeg zoon G. van de Kamp. kwamen ver klaren dat zy op 11 oktober met de zwaar zieke zoon Lukas Visser naar van de M. in Cast eren gingen, na- BROODJE VONDELING Het tweede^kamerlid A. Von deling iPvdAiliet zich gisteren als eigenaar van één aandeeltje VMF voorlichten tijdens de aan deelhoudersvergadering van de VMF in AmsterdamHij vergat overigens de inwendige mens niet, getuige de sandwich. Voor een verslag over de VMF-aandeel- houdersvergadering. zie finan ciële pagina. mers andere gevaren zag, meer van economische aard. De voorstanders betoogden, dat ook minderheden een kans moeten krijgen. De Texelse economie zagen ze niet geschaad, maar een proef periode volgens het voorstel van de voorzitter werd wel wenselijk gevonden Hun tegenstanders beriepen zich op de by bel (Genesis 3) en stelden dat de Texelse burgery tegen open baar naturisme is. Ook werd opge merkt dat het eiland en ook heel Nederland er nog niet ryp voor is. Zoals was voorzien, werd de verga dering door een groot publiek bij gewoond. De Nederlandse federatie van na turistenverenigingen heeft al be loofd. dat zy niet by de pakken zal neerzitten: men zal nu by minstens negen andere Noordzee-gemeenten aankloppen. lil DEN HAAG (ANP) Een j 36-jarige koopman uit Den Haag zit achter slot en gren del Hy was de politie reeds drie keer ontsnapt, maar gisteren liet de politie zich niet om de tuin leiden. Wel moesten er vier polifemannen aan te pas komen om de man in de poli- tie-auto te krygenEen van de agenten liep daarby een gebro ken neusbeen op. De politie had vyf arresta-1 tiebevelen voor de koopman, die vyf boetes voor verkeersover tredingen. totaal f 120, niet had betaald. De koopman krijgt er nu een proces-verbaal by we gens v ederspanningheid en mishandeling van een politie man by de uitoefening van zyn functie. D'66 in Kamer: DEN HAAG 'GPD' De fractie van D'66 heeft gisteravond in de Tweede Kamer aan het slot van het debat over de begroting van Econo mische Zaken een motie ingediend naar aanleiding van de hoge pre mies van de pensioen- en levens verzekering vergeleken by de hui dige rentestand. D'66 meent dat de voortdurend hoge rentestand moge lijkheden biedt tot verlaging van de premies. In de mot:® die was ingediend door het kamerlid De Goede, wordt de regering ve rzocht aan levensver- zekeringmaatschappijen en pensioen verzekeraars een termyn te stellen, waarbinnen zij conclusies over moge lijke prysdalingen formuleren. De conclusies van de verzekeraars zouden moeten worden getoetst aan het door de regering gevoerde prys- beleid, met name wat betreft het doorgeven van mogelyke prysdalin gen aan de consument. Voorts wordt in de motie aan de regering geviaagd uiterlijk in het voorjaar 1970 de Kamer in te lich ten over de uitkomsten van dit on derzoek. dat een afspraak met de ..krui dendokter" hadden gemaakt Beiden verklaarden dat Van de ML de zieke man. die in een rolstoel zec. verzekerd had: „Je bent al lang ziek". Daarop had hy de lin kerhand van de zieke betast en ge streeld. Tenslotte had hy een zak kruiden genomen en gezegd: „Ik zal de dokters voor een raadsel zetten. Nog voor Je ouders er niet meer zyn, kun jy weer lopen. Dit zyn kruiden, die direct inwerken op jouw ziekte Dit wordt jouw genezing" De zieke had voor de zak kruiden f250 betaald. Al direct na het ge bruik van de kruiden kreeg de patiënt aanvallen van duizeligheid en maag krampen. Vier dagen na het bezoek aan de kruidendokter viel hy en brak een been. Hy overleed niet veel la ter in een ziekenhuis. Voor de kantonrechter was de be- langrykste vraag of er verband be stond tussen de toediening van de kruiden en de val van de zieke. Maar meer dan de uitlating van een spe cialist, dat de kruiden waardeloos waren, kon de getuige niet aanvoe ren „Het Is verbysterend zo groot als het aantal brieven en klachten is van mensen die zich onder behan deling van Van de M. hebben ge steld. Het zyn er honderden, mis schien wel duizenden. Er is geen en kel geval bekend, waarin, zoals be loofd, het geld werd teruggegeven De laatste tyd bezoekt Van de M zyn klanten vooral ln België Onder andere door plaatsing van grote advertenties. Er zyn gevallen bekend van mensen die 32.000 francs betaalden voor goud- of diamant- kuren. en die het geld met leningen by elkaar moesten krygen Ik beschouw Van de M. als een meedogenloos koopman, die uit ziek ten flinke geldsommen slaat", zei de officier onder meer. Hy vertelde te weten dat Van de M. nog steeds door gaat met zyn praktyken en waarschuwde hem dat de justitie hem in de gaten biyft houden omdat ook onbevoegde ver koop van kruiden op zichzelf straf baar is. Commercieel Raadsman, mr. N. van Bakel, be schreef zyn cliënt als een man met een grote ondernemingsgeest, die de kruidenhandel zuiver commercieel aanpakte en zichzelf misschien wel overschatte. Hy weet de hetze te gen Van de M. aan bepaalde pres siegroepen en de roemruchte tv-ult- zending. Hij zei ook dat de ongunstige pu bliciteit tot de ondergang van het I bedryf van v d. M. heeft geleid en I protesteerde met klem tegen een oor- zakeiyk veroand tussen het gebruik van kruiden en de val en het over- lyden van de heer Lucas. „Haal de zaak niet uit haar pro porties en laat u niet bewegen tot wat u zelf niet van plan was" zo besloot hy. zich richtend tot de kan tonrechter. Mr. Hoeffen zag geen enkele reden om aan te nemen dat verdachte op houdt met krulden te verkopen, ook met, wanneer hy 6 weken hechtenis zou krygen. Een forse boete zou vol gens hem effectiever zyn Hy veroor deelde Van de M. tot het maxi mum omdat die zyn vermogen heeft vei gaard „op een moreel laag te waarderen wijze". „Dank u wel", was het enige dat Van de M., die een zeer rustige in druk maakte, aan het vonnis wilde toevoegen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7