Woonwagens rond gemeentehuis Benthuizen wil meer inspraak Waddiiixvener stal bomen van kwekerij KRUISING RIJNSBURGERWEG BEGIN VOLGEND JAAR KLAAR Crisis in Benthuizen oplossen Alphenaar was zijn belager „slag" voor MEN MOET NIETS VAN ONS HEBBEN' Ongewenste „kunstjes" Alphense automobilist Gymnastieksucces voor Vera Egberts en Stuif-es-in vanuit Alphen PROCES TEGEN Emmv Ouwerkerk Chrysantenprijs is fors gestegen Geen plaats voor pluimvee in de HoBaHo-hallen Geen animo lidmaatschap Benthuizense gemeenteraad ERANZ NOVAK Enquête van P.v.d.A. levert response op van 62 procent PAGINA 6 L-lDoL.- J 59 (Van een onzer verslaggevers HAZERSWOUDE Het ge meentehuis van Hazerswoude aan de Hazerswoudse Rijndijk is rondom „bezet" door caravans van woonwagenbewoners. Het lijkt op een burcht waaromheen rondreizenden een veilig heen komen hebben gezocht. Zaterdag nestelden zich al een paar woonwagenbewoners voor het gemeentehuis. Dit aantal breidde zich gisteren in de loop van de morgen verder uit. Er ar riveerden toen zestien woonwa gens met ongeveer honderd be woners. Onder leiding van de heer P. van Est, die zich leider van de Neder landse woonwagenbewoners noemt, zijn gisteren in het gemeentehuis besprekingen gevoerd. Een deel van de wagens is daarna vertrok ken maar hun plaatsen werden di rect weer ingenomen door nieuw aangekomene. Ook elders in Ha zerswoude hebben de woonwagenbe woners inmiddels een standplaats gevonden. In de wijk Zuid en op het parkeerterrein naast de r.k. kerk. Scheve gezichten De heer Van Est: „Overal waar we komen worden we met scheve ge zichten aangekeken. Men laat duide lijk blijken dat men niets van ons moet hebben. Het enige dat we wen sen is een terrein waarop we onze wagens kunnen neerzetten en ons be roep kunnen uitoefenen. De inwo ners van een plaats waar wij ko men proberen alles in het werk te stellen om ons zo snel mogelijk weg te krijgen. Ze bieden ons benzine of brood aan om de „vuile was" zo gauw mogelijk aan een andere ge- DEN HAAG WADDINXVEEN De Haagse politierechter vond het een vervelend geval waarin een 55- jarige verdachte uit Waddinxveen te recht was gekomen. De feiten ston den vast en verdachte bekende die ook. Dit was echter niet het pro bleem. doch wel wat betreft de strafmaat. „Eigenlijk zou hier ge vangenisstraf op zUn plaats zijn." stelde de officier van Justitie vast, maar er waren verzachtende om standigheden, waardoor het uiteinde lijk met een geldboete afliep. De feiten waren dat verdachte meente kwUt te raken. Zo worden we dus wel gedwongen om steeds maar te reizen en naar een geschik te plaats te zoeken". Hoe deze situatie is ontstaan? „Wel, veel kleinere gemeenten in de omge ving van het dorp hebben, zodra zij hoorden dat in Alphen aan den Rijn een regionaal woonwagencen trum zal worden gesticht, de woon wagencentra opgeheven. Maar denk nu niet dat het alleen over deze om geving gaat. In geheel Nederland worden de woonwagenbewoners ver jaagd. Men discrimineert op een ver schrikkelijke manier". „Begin volgend jaar zal. wanneer de nieuwe wet in werking treedt, het gelukkig voor ons andere worden. Deze wet beoogt dat een gemeente van rijkswege kan worden verplicht een woonwagenkamp in te richten", j de woonwagenbewoners moet onder- DEN HAAG ALPHEN AAN DEN RIJN Een 36-jarige vertegenwoor diger uit Alphen aan den Rijn had met een door hem bestuurde auto ongewenste „kunstjes" uitgehaald. In de Prins Hendrikstraat, waar hij niet sneller mag rijden dan vijftig kilometer per uur, maakte hij er tachtig van. Op de weg van Alphen naar Bodegraven overschreed hij de toegestane zeventig kilometer en reed met een snelheid van 130. „Ik had haast om naar de kerk te schikbaar gesteld voor de aankoop men niet prettig. Zij moeten elders van enkele tweedehands wagens. Te- j in de omgeving een parkeerplaats vera kunnen we van een deel van voor hun wagen zoeken. Gelukkigmotiveerde de vertegen- dit geld een week voedselvoor- hebben we deze week geen fouwerU woord) het sne„e raad inkopen". gehad anders had het een chaotische had u WJt |ater to Een woordvoerder van het ge- bende geworden", meentehuis vertelt later dat de Al- j Burgemeester C. G. van Dobben „Dan de kerk kunnen komen", repliceerde de offi- - I cier. „In elk geval maakt het op mij gemene Bijstandswet zegt dat men de Bruyn deelde vanmorgen via de mdnl|t u daarvoor nu beslist alle maximumsnelheden telefcon mee dat de zaak afgehan- deld zal worden. boompjes, heesters en struikgewas op een kwekerij had gestolen. Op zijn bromfiets reed hij 's avonds naar een kwekerij in Boskoop en haalde er rodondendrons, coniferen, blauwsparren, jeneverbessen en nog zo een en ander weg. Hy werd ontdekt, door iemand die hem van de kwekerij in Boskoop zag komen. Deze noteerde het num mer van de bromfiets. „Ik had zo veel huiselijke moeilijkheden, dat ik eigenlijk niet meer wist wat ik deed," aldus de mededeling van de Waddinxvener. „Maar intussen sleepte u zoveel materiaal weg, dat u een heel stuk grond er mee kon beplanten," stelde de officier vast. „De kwekers kunnen niet bij ieder boompje iemand neerzetten om te voorkomen dat het wordt gestolen. Het is een misselijke Streek. Vooral omdat verdachte het niet bij één keer heeft gelaten, maar er enkele malen 's nachts op uit trok." Doch gezien de omstandigheden, waaronder het allemaal gebeurde, wilde de officier geen gevangenis straf opleggen, hoewel dat er eigen lijk wel in zat. De eis luidde f 100 boete. „Daar kan ik niks op zeggen," gaf verdachte toe. „Ik heb het al lemaal eerlijk teruggegeven." „Dat wil zeggen, toen de politie dat een maal ontdekt had," zei de rechter. Maar omdat de rechter in verdachte geen dief van professie zag en hij nog een blanco strafblad bezat, vol stond hij met opleggen van f 75 boe te. schillende auto's niet meer rijden. De j meente bevinden. „Het is voor de gemeente Hazerswoude heeft een be- j mensen die op de secretarie wer- j drag van dertienduizend gulden be- i ken en met hun auto hier heen ko- I (Foto Leidsch Dagblad) ALPHEN A D RIJN Zoals eer der is bericht zendt de AVRO de 15e aflevering van zijn Jeugdprogramma „Stuif-es-in" op zaterdag 13 decem ber a.s. uit Alphen aan den Rijn uit. Dit zal gebeuren vanuit het vogel park „Avifauna", waarvan het park restaurant gedurende twee dagen, vrijdag 12 en zaterdag 13 december als studio zal dienen. De kinderen zullen, zoals gebrui kelijk is bij dit programma, gratis toegang krijgen. Maar omdat 't aan tal plaatsen, zoals begrijpelijk, be perkt is zullen zaterdag 6 december kosteloos toegangsbewijzen worden uitgereikt aan de kassa van Avifau na. ingang vogelpark. Dit zal ge schieden van 15 tot 16 uur. Dus: „Wie eerst komt, eerst maalt". Het programma wordt verzorgd door kinderen uit heel het land: in zet is, de gouden stuiver, voor de genen, die aan het programma me dewerken, ingeacht in welke vorm. Tot zover is het gehele, een uur du rende jeugdprogramma in een draai boek vastgelegd. Eén onderdeel is nog niet rond. De spreekbeurt (speaker-corner) in een spreekhoekje, is n.l. nog vrij gehou den. Het houden van een toespraak je over de een of andere actuali teit is gereserveerd voor het kind uit Alphen of de omgeving, zy die zich hiertoe in staat achten, kunnen zich op de dag van de rechtstreekse uit zending (13dec.) tussen 10 en 11 urn 's morgens daartoe melden by de AVRO-leiding in „Avifauna". Zoals steeds, zal ook de derde-lus trum-uitzending van „Stuif-es-in" door Ria Bremer worden gepresen teerd. RIJNSBURG Ongeveer een half jaar eerder dan was ge pland zal het kruispunt Rijns burg erweg/ O eg stg eest er weg in Rijnsburg worden opgeleverd. De gemeente verwacht dat dit om streeks 1 januari zal gebeuren. Na deze oplevering volgt er nog een onderhoudsperiode van onge veer zes maanden. Doch hiervan zal het verkeer geen hinder orv- dervinden. Vorig jaar oktober is men met de werkzaamheden aan het kruispunt begonnen. De goede samenwerking met de openbare nutsbedrijven alsmede de weers omstandigheden hebben ertoe bijgedragen dat het werk niet werd gestagneerd. Met de reali sering van dit project ivas een bedrag gemoeid van 2.6 miljoen gulden. Het werk is uitgevoerd door de n.v. Zwammerdam. (Foto LD/Holvast TER AAR - De leden van Ad ven- do hebben bij ae turnwedstryden die zondag werden gehouden tussen het district Den Haag en district Rot terdam een byzonder goed figuur ge slagen. Reeds sinds begin maart hebben Vera Egberts en Emmy Ouwerkerk elke week tweemaal getraind voor deze wedstrijden van het district. Hun prestaties daarby waren zo goed dat zy zondag mochten uitko men als vertegenwoordigsters van het district Den Haag. Emmy Ouwerkerk wist in deze districtswed- stryd een eerste prys te behalen by het paardspringen. In het algemeen klassement kwam Emmy Ouwerkerk tot de achtste plaats en Vera Egberts tot de negen de plaats. Suksessen waarop zowel de beide dames als Advendo zelf trots zyn. BOSKOOP De chrysantenprys is de afgelopen week aan de Bos- koopse bloemenveiling fors gestegen. De troschrysanten brachten het tot f 1,50 per bos. De best betaalde chry sant is de Louis Germ. Het is te ho pen dat de Iiex Verlicilata niet te veel wordt aangevoerd. Het zal an ders wel eens kunnen gebeuren dat de uitkomsten teleurstellend zyn. De rozenaanvoer is tot een minimum be perkt. Vandaag wordt de eerste kerst/veiling gehouden. moest overtreden, gaf de president van de rechtbank te kennen. „De politie reed achter u maar dat was kenneiyk geen eis. om het wat voorzichtiger aan te doen. „Ik wist niet dat het politie was. ik dacht dat het lui waren die my wilden hinderen", verklaarde de ver tegenwoordiger. Er was ook geen ge legenheid om hen te laten passeren". Daar was de officier het echter niet mee eens. „Er zyn overal uit- wykplaatsen, dat weet ik uit erva ring". zo stelde hy vast. Overigens verweet de officier ver dachte, dat hy niet op tyd het schik- LISSE De Pluimvee- en korUjnen- sportvereniging „Lisse en Omstre ken" kan de voorgenomen tentoon- I kingsbedrag had voldaan. „Nu moet stelling in de Hobaho niet houden, alles in het werk worden gezet om omdat de aanvoer van gladiolen zo opnieuw aan die boete te komen". De groot is, dat alle ruimte in de hal j officier eiste voor beide overtredin- in gebruik is. 'n Grote teleurstelling j gen een geldboete ieder van f75, Ar- voor de leden van deze vereniging, die dit gisteravond van hun voorzit ter de heer N. J. Dol te horen cre- gen. Na deze trieste mededeling hield de heer Dol een interessante causerie over de kippenfokkery „De Jonge fokkers" waren eerder byeen geweest om over kippen te praten. rest over 14 dagen. De heer W. A. Bode. ambte naar sportzaken, in Lisee heeft een benoeming ontvangen en aangeno men als sportambtenaar in Hoofd dorp, gemeente Haarlemmermeer. DEN HAAG ALPHEN AAN DEN RIJN Een 29-jarige schipper rit Alphen aan den Rijn was in feite zyn aanvaller juist een .slag' voor geweest. Alvorens hy een klap te incasseren kreeg deelde hy er «elf een uit. Voor dit feit moest hy zich nu verantwoorden voor de Haagse politierechter. De klap in het gezicht van de buurman van zyn schoonmoeder ontkende dt schipper niet. doch 1e omstandigheden waren er ook naar. zei hy. „Ik ben erg op mijn schoon oudere gesteld", zo luidde zyn infor matie en daaruit vloeiden de ge beurtenissen voort" zyn schoonmoeder werd herhaal delijk geplaagd door kinderen van haar buren die «n bal tegen de uit gooiden, haar uitscholden en meer van dergelyke onprettige dingen uit haalden. Daarom had de schipper op een gegeven ogenblik een knaap een draai om de oren gegeven, hetgeen de vader van de jongen alarmeerde. De schipper zag het levende gevaar op zich af komen en sloeg alvast. Dat wil zeggen, zo ongeveer gaf hy nu voor de rechter te kennen, doch in eerste instantie had hy meege deeld. dat de buurman tegen zyn uitgeschoten vuist was gelopen. „Dan zullen we de getuigen er maar by moeten halen" opperde de officier doch toen verdachte wel toe gaf een klap te hebben uitgedeeld, was dat niet meer nodig. „Kinderen, kunnen vervelend zyn en het. waren kenneiyk geen erg prettige buren." zei de rechter. Intussen is de vrede weergekeerd .want de buren zyn ver huisd Daarin zag de officier aan leiding om een niet te zware geld boete te eisen. Hy vorderde f60.. De rechter deed er nog een tientje af en legde f 50. boete op. BENTHUIZEN Het gaat wel moeilijk om in Benthuizen opvolger» te vinden voor de afgetreden raads leden. De voor de S.G.P. benoembaar verklaarde heren A. J. Kaashoek en A. Qualm (zy zouden de plaatsen in moeten nemen van de heren A. Voor winden en J. W. Gommerse) hebben voor deze benoeming bedankt. Nu zyn de heren S. Biyleven en C. Breg- man benoemd verklaard. Benthuizen wacht thans af of zy deze benoeming zullen accepteren. De heer J. Noordam (Prot. Chr. Groep), die direct n'a het af treden van wethouder A. van Noort benoembaar is verklaard, heeft nog niet laten weten of hy zyn benoe ming wel of niet aanneemt. De bestuurscrisis in Benthuizen duurt dus onverminderd voort. Het is een betreurenswaardige zaak, want talrijke zaken, die op afhandeling liggen te wachten, kunnen nu door het incompleet zyn van het college van B. en W. en de raad, niet worden uitgevoerd. Kamerleden vragen aan Beernink DEN HAAG De P.v.d.A.-kamer- ledcn Franssen en Laban hebben minister Beernink van Binnenland se Zaken gevraagd, welke mogelijk heden hem nog resten om het be stuur van de gemeente Benthuizen weer in goede banen te leiden. In de schriftelijke vraag over de bestuurscrisis in deze gemeente wij zen de beide kamerleden er op. dat deze crisis is ontstaan door het af treden van de beide wethouders, dit als gevolg van reeds geruime tijd bestaande moeilijkheden in het be stuurlijke vlak. WENEN (DPA) De voormalige helper van Eichmann, oud-SS-er Franz Novak (56), staat sinds gis teren voor de derde maal voor een j rechtbank in Wenen om zich te ver antwoorden voor de deportatie van honderdduizenden Hongaarse Jo- BENTHUIZEN De enquête van den naar het vernietigingskamp 1 de Party van de Arbeid over de ge- Auschwitz. Het Oostenrykse hoge gerechtshof had hem in februari vorig Jaar vrijgesproken omdat de jury toen „te weinig gerechtelijke ge gevens" zou hebben gekregen. Novak was in zyn eerste proces in 1966 wel iswaar schuldig bevonden aan openlyke geweldpleging, maar vrij gesproken omdat hy onder de dwang van het bevel zou hebben ge handeld. Bij het begin van dit derde pro ces lagen gisteren stapels gegevens uit 't proces in Israel tegen de voormali ge SS-leider Adolf Eichmann op de tafel van de rechter. Eichmann is in 1962 ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Hy had tydens zyn proces verklaard dat hy by „de eindoplos sing van het Jodenvraagstuk" zyn taak nooit had kunnen vervullen, „wanneer Novak hem als transport leider niet zo verdienstelijk had ge holpen". Het proces zal waarschyn- iyk twee weken duren. wenste groei van Benthuizen, vorige week gehouden, heeft een response opgeleverd van bijna 62 procent. Er zyn 260 formulieren ingevuld terug ontvangen. Mannen vulden tachtig procent van de formulieren in; vrou wen twintig procent. De meeste ant woorden zyn ontvangen uit de leef- tydsgroep van 25 tot 50 jaar (byna 35 procent van de groep tussen 25 en 35 jaar en byna 43 procent tussen de 35 en 50 jaar). Degenen die mee werkten vallen in twee groepen uit een: de groep die meer dan tien jaar in Benthuizen woont (ruim 35 pro cent) en de groep, die langer dan een jaar, maar korter dan vyf jaar in de gemeente woont (byna 52 pro cent) Volgens de voolopige uitslag heb ben de Benthuizers een uitgesproken mening over de gewenste groei van het dorp. Meer dan de helft van de bevolking namelijk, ruim 55 pro cent, wil het dorp dat thans byna 2300 inwoners telt, zien uitgroeien tot 4000 inwoners. Een vry grote i blijkt regelmatig te kopen in de om- groep ook wil het dorp verder laten j liggende steden. Toch blykt men niet groeien tot 6000 inwoenrs (ruim 19 ontevreden over de keuzemogelykhe- procent) en een vrywel evengrote den. die de winkels bieden. Byna 18 groep (byna 19 procent) wil het procent acht die uitstekend, ruim 55 dorp houden zo groot als het nu is. Nog geen tien procent wil 8000 in woners. Opmerkeiyk is dat ruim 64 procent de groei snel gerealiseerd wil zien: binnen de tien jaar. Voor de totale sanering van de Dorpsstraat loopt het dorp niet zo warm. Byna 25 procent zegt „geheel procent vindt die voldoende. By de uitbreidingen, die worden gewenst springen twee soorten winkels er duidelyk uit: 51,5 procent wil een radio- en elektrowinkels, 35 procent wil een tweede slagery. Een café wordt in Bethuizen wel saneren", byna 36 procent wil een erg gemist: byna 58 procent vindt, gedeelteiyke sanering en byna 35 dat er zo n ontmoetingsgelegenheid procent wil krotten slopen en bywer- ken. De middenstand vindt in het dorp een vry koopkrachtig publiek. Byna de helft van de inkomens (47 pro cent) ligt boven de f 15.000 per jaar. ruim 36 procent ligt daar be neden. De rest (huisvrouwen) heeft geen inkomen. Van de koopkracht wordt echter een groot deel wegge zogen uit het dorp. Byna 67 procent stelling. moet zyn. Voor sport blykt ook een grote belangstelling te bestaan. Voet ballen (byna 60 procent) en zwem men (51,5 procent) springen er uit, maar voor tennis (byna 48 procent), volleybal (37 procent), wande len (ruim 35 procent), atletiek (byna 28 procent) en korfballen (28,5 pro cent) heeft men ook grote belang stelling. Voor een openbare biblio theek heeft ruim 58 procent belang- Sport op zondag blykt. wat de wens van de bevolking betreft, niet zo moeilyk te liggen als wel wordt aan genomen. Byna 69 procent vindt dit gewenst of aanvaardbaar. Tegen is byna 24 procent. De Evenementencommissie behaalt goede cyfers. Byna 81 procent vindt die commissie uitstekend of nuttig werk doen. Een te verwaarlozen per centage, 4,5 vindt de commissie niet nodig of is er ontevreden over (bijna vier procent). De groenvoorziening is volgens de Benthuizers beneden de maat Ruim 63 procent acht die slecht of onvoldoende. Een iets geringer per centage is ook niet over het onder houd te spreken. De parkeermogelijkheden In Bent huizen, aldus het resultaat van deze enquête, ziln ulUtekend ol voldoende (resp, 22.3 procent of bijna 49 pro- centi Desondanks blijven er wensen 122 procent wü meer terreinen en de het beieW) auto's uit de straten; byna evenvee! wil meer ruimte by de woningen, voor parkeerhavens. Duideiyke cyfers over de kwaliteit van het openbaar vervoer komen er niet uit. Hoewel byna 32 procent er niet over te spreken is. antwoordt 33.5 procent, dat men er wel tevre den over is. Overigens, ruim 47 pro cent zit nooit in de bus. Praktsch de helft van de Bent huizers (byna 50 procent) vindt de burgeravonden nuttig, maar mis baar. Byna 12 procent vindt deze vorm van voorlichting onmisbaar. Een vrywel evengrote groep (byna tien procent) vindt de avonden ech-| ter niet nodig. Slechts iets meer dan een half procent is beslist tegen dea avonden. Voor inspraak, meer inspraak wel t* verstaan, blykt ruim 43 procent tt voelen. Ruim 21 procent is wel te vreden met de huidige mogeiykhe- den (controle van de gemeenteraad

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6