Wim Hoppezak bewaart met grimekunst aloud geloof Koningin en Prins met EEG-top in Leiden Spelen 0111 te winnen l „Echte Sinterklazen lachen om de Houten Klazen +S alles Vlieland v. d. WATER Stoeivast geroutineerde caissière, GOUDEN ARMBAND OF COLLIER WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 j (Door Henk de Kat) LEIDEN Bij de Leidse toneelkapper Wim Hoppezak (34) °juit de Lijsterstraat worden de Sinterklazen en Zwarte Pieten hoog tempo „gemaakt". De jeugd uit de buurt weet dat. Op c|de morgen van 5 december staan er drommen opgeschoten jongens op de stoep te wachten tot de deur weer opengaat. Is zover, dan klinkt er luid gejuich over straat. De kersverse 'sSinten en Pieten lijken doorgaans helemaal niet zo verguld fHmet deze spontane bijval. De Klazen vallen voor 't eerst uit hun rol. Om de vele sjorrende handen te ontwijken, schieten ze met opmerkelijke snelheid de gereedstaande taxi in, op weg naar een oord, waar een meer gepaste ontvangst is voorbereid. Het zijn nu drukke dagen voor Wim Hoppezak en zyn familie. Dat begint al half november. Dan houdt ide duizendvoet/ige Goedheiligman over aal zijn intocht. De daarop volgende Saterdagen geven eveneens een ware run op de sinterklaaskleding te zien, maar de absolute top ligt toch op DE De eersten dienen zich op 5 de- 3 cember al om zeven uur's morgens aan. Zij vormen de stoottroepen van •Oeen goedgeefs heilleger van Sinten en Pieten. Mannen in nette colberts komen bij Wim Hoppezak als bui telende potsemakers naar buiten, on herkenbaar voor hun eigen moeder. De Sinterklazen (veel routiniers) lo pen isn en uit, alsof in de Lijster straat het stamcafé van Spaanse bisschoppen gevestigd is. Binnen is het op sinterklaasdag een gezellige boel, verzekert Wim Hoppe zak. Zijn hele familie helpt dan mee om de hoge gastien op tijd te bestem der plaatse te krijgen. Vrijdag heeft Wim Hoppezak aan het werk met de penseel, om de man in de stoel te verouderen tot een grijze bisschop uit Spanje. (Foto LD/Holvast) hy 's morgens 28 Sinterklazen, die allemaal tussen half acht en negen uur in het pak moeten. De moeder van Wim belast zich altijd met de aankleding van de Sin terklazen. Wim's vrouw en zusje zor gen voor de aankleding en het zwart, maken van de knechten. Wim zelf neemt het grime-werk van de Sin terklazen voor zijn rekening. Zelfs de „jongste bediende" doet mee: Hoppe zak senior (80) „Hop" vroeger voor de studenten die het vak weer van zijn vader leerde en tien jaar geleden de zaak geheel aan zijn zoon overdroeg. Volgens eigen zeggen is de collec tie mijters, staven, roeden, zwarte- pieten-pakken en tabbers van Wim Hoppezak uniek in de regio Leiden. In de kledingrekken heeft hij liefst 45 tabberds hangen, oplopend van zachtrose tot purper en al dan niet met goudstiksel opgewerkt. Ook in de circa 150 pakken voor Zwarte Piet treft men veel variatie aan. Over Piet gesproken: de roe raakt „uit", vertelt Wim's vrouw. Wijzend op de hoop takkenbossen: „Vroeger was die stapel wel drie maal zo groot. Vooral naar kleuter scholen nemen ze ze niet meer mee. De Pieten zijn tegenwoordig lieve Pieten". Wim Hoppezak levert Sinterklaas stelletjes aan tal van verenigingen en grote bedrijven in Leiden. Zijn volgeschreven agenda kan daarvan meespreken. Voor een Sint en een Piet betaalt men zo rond de vijfen zestig gulden, onder andere afhan kelijk van de rijkdom van Sints tab berd. Een Sint in eenvoudig over kleed kon wat goedkoper uitvallen, voor een fraaie oude tabberd be taalt men iets meer. Het scihmiinkien is hiier dan bij inbe grepen, en die kunst verstaat Wim Hoppezak. „Het aankleden van een Sinterkalas is wel wat meer dan en kel een baard omhangen", zegt hij. „Op sinterklaasdag gaat er onder de „echte" Sinterklazen (die wij dus he lemaal aankleden en grimeren) een enorm gelach op als de zogenaamde Houten Klazen binnen komen. Dat zijn Sinterklazen die zelf hun spullen meebrengen en zich bij ons alleen laten grimeren". Overigens: van een felle concur rentiestrijd onder de Sinterklazen is geen sprake. Ieder beweert van zich zelf dat hij de enige echte is. maar nog nooit zijn twee Klazen daarvoor met elkaar op de vuist gegaan. Het gaat er bij Hoppezak gezellig aan toe. Hoe gezellig, bewijst een tradi tie waarnaar de oude rotten in het sintericlaasvsk telken jare weer vra gen: de erwtensoep achteraf. Ook dit Jaar zal ze weer staan te dampen. Het typische is, dat Wim's zoontje van zes nog in Sinterklaas gelooft. Mevrouw Hoppezak: „Hij is er wel gewoon bij als ze zich hier staan aan te kleden, en zegt dan bijvoorbeeld rustig: „Hé, uw gesp zit niet goed". Maar hy gelooft nog dat er maar één echte is". Van zélf sinterklaas vieren komt uiteraard niet veel in huize Hoppe zak. Het feest wordt min of meer verschoven naar Kerstmis al krijgen dc kinderen wel wat bij de schoen op de ochtend van 6 december. Voor de heren studenten is Wim Hoppezak nog 't meest bevreesd. Speciaal voor hen zijn er stoei vaste piet-pakken, waar ze geen kwaad in kunnen, ,,'t Is altijd maar: hoe ko men je dure spulletjes terug? Vorig jaar verhuurde ik nog twee kostuums aan een paar studenten. De andere dag stond er één timide aan d^ t: „Meneer Hoppezak, er is iets heel ergs gebeurd. Zegt u maar wat de kosten zijn." Het is buiten kijf dat de sinterklaas mythe voor een belangrijk deel in stand wordt gehouden door het werk van Wim Hoppezak en zijn mensen. Eén loslatende baard, en er zijn weer kinderen voorgoed voor het geloof verloren. Wims vrouw neemt een Zwar te Piet onder handen. „De Pieten zijn tegenwoordig lieve Pieten", zegt ze. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE Er is een die zich de St. Nicolaasweek 1969 zal herinneren als de beste week van het jaar. Zij solliciteerde op deze advertentie, werd aangeno men en kreeg een ZÉÉR GOED SALARIS met alle gebruikelijke sociale voorzieningen en een 5-daagse werk week ('s maandags vry) in een steeds groeiend, dynamisch bedrijf, vol afwisseling. Als U deze caissière wilt zijn, bent U dagelijks (behalve 's maan dags) welkom van 912 of van 16 uur, of 's avonds na een telefo nische afspraak. weet Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0624 (01710) Koningin Juliana drukt hier burgemeester Van der Willigen de hand. Links mevrouw Van der Willigen, rechts Lakenhal-direc teur Wurfbain. Op de foto links onder: Prins Bemhard, premier De Jong (links)de Franse presi dent Pompidou en minister Luns bijeen. Foto rechts: beeld uit de Morspoorkazerne, waar de bege leidende rijkspolitie de maaltijd gebruikte. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Koopavond en het diner van de Europese top in de Lakenhal gingen gisteren in het Leidse verkeer moeilijk samen. Tij dens de aankomst van de gasten, on der wie Koningin Juliana en Prins Bernhard en de Franse president en mevrouw Pompidou, werd het deel van de binnenstad tussen Steen straat en Mare voor het verkeer af gesloten. Lammermarkt en omge ving waren als'' parkeerterrein afge sloten om de auto's van de gasten te kunnen plaatsen. Gevolgeen op sommige punten chaotische situatie in het binnen- stadsverkeer op deze drukke koop avond. Gevolgd ook: meer auto's op het terrein van de Groenoordhal en meer passagiers in de pendelbussen van hier naar het hart van het cen trum. Het verkeer werd omgeleid, maar belangstellende voetgangers konden de Lakenhal tot op korte afstand na deren. De politie, kennelijk in de overtuiging, dat er door de geringe ruchtbaarheid, die aan dit Leidse on derdeel van het Europese topgesprek was gegeven, geen grote belangstel ling te verwachten viel, was soepel in haar optreden tegen degenen, die een glimp wilden opvangen van ko ningin en prins, van de Franse pre sident en zijn echtgenote, van pre mier De Jong, van Willy Brandt, van minister Luns en al die anderen, die zowel in glanzende limousines met eró óchryo AA-nummers als eenvoudige dafjes werden voorgereden. De belangstellenden hebben lang moeten wachten, want de gasten waren ongeveer een uur te laat. Ze hoorden uit een (studenten?) wo ning op de Oude Vest tot in vele her halingen op een trompet gespeeld het Engelse volkslied, kennelijk een poging om de Europese top muzi kaal te beïnvloeden Het diner was in de Grote Pers, waar persfotografen even hun toestel om de hoek mochten houden, even als op het moment, dat Leidens bur gemeester Van der Willigen en La kenhal-directeur Wurfbain aan de hoge gasten werden voorgesteld. Verslaggevers kwamen niet bin nen. Het gebeuren in de Lakenhal was volgens de rijksvoorlichtings dienst niet iets om over te schrijven. Zij mochten net als iedere andere voorbijganger even de door schild wachten gemarkeerde poort van de Lakenhal binnenkijken, waar buiten een plastic afdakje voor bescherming tegen de regen zorgde en op het pleintje een plastic tunnel, evenals de rest van het stelijk museum ver sierd met planten en bloemen. Uit Den Haag was een complete keuken naar Leiden gekomen om dit diner in de hiervoor drie dagen gesloten Lakenhal mogelijk te maken. Ook de „begeleiding" van de gas ten gebruikte de maaltijd in Leiden. Vijfenzestig man rijkspolitie was te gast in de Morspoortkazerne, de bur gerchauffeurs aten „In den vergul den Turk". In het „Leidsch Dagblad" var 29 november staat een kantstukje „Spe len om te winnen". Als je 't stuk je leest lijkt het er op, dat de schrij ver de PAK-partners belachelijk wil maken; hij heeft er in ieder geval weinig goede woorden voor over. Eigenlijk Jammer, dat er zo gerea geerd wordt op dit stuk werk en dat de schrijver het lezerspubliek op deze wiize bespeelde. Kennelijk is de schrijver niet voor politieke vernieuwing, of hy is zo verstard, dat hy het nieuwe altyd moet verwerpen. Wat is de ver dienste van het P.A.K.? Er heeft een politieke discus sie plaatsgevonden binnen de vier partyen, die er toe heeft geleid een verkiezingsprogram op te stellen. Het moet als een vooruitgang in het politieke denken gezien worden, wanneer vier partyen met één pro gram kunnen komen. Als er dan voor waarden worden gesteld voor wethou ders en raadsleden vind ik dat een vooruitgang. Dat wethouders door dit akkoord tot baliediensten gedegradeerd wor den zie ik niet in; het tegendeel zou ik zeggen. Juist nu krygen ze de ruimte om met inzet van heel hun persoon een program uit te voeren, want het zou betekenen, dat het P.A.K. een meerderheid in de raad heeft. Baliediensten verrichten de huidige wethouders; aan hen worden de mid delen onthouden om een goed op de toekomst afgestemd program uit t« voeren. Het is een verdienste van het P.A.K. dat het in zyn program we gen aangeeft hoe wy eventueel aan deze middelen moeten komen. Het is te hopen, dat de Leidse burgery een bewuste politieke keu ze maakt; dat zy de moed heeft de P.A.K.-partners de kans te geven te laten zien wat ze waard zyn. Een verdienste van het P.A.K is ook dat ze andere politieke partyen in spireert tot nadenken. Dit denken zal ook by deze party en tot progressi viteit leiden. Waarmee ik maar wil zeggen, dab wat de één doet aan de ander nlerts voorby gaat. A. Verboom Javastraat 34 Leiden ADVERTENTIE Zoekt U een voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800,- Haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3