„TOP" VERDEELD GESPREK HERVAT OVER M.-OOSTEN 0L§A Grote Vier vanavond bijeen DROSTE een naam in letters k Westmoreland: oorlog in Vietnam had ten einde kunnen zijn Pompidou: eerst EEG-zaken regelen dan Brits toetreden tv-bontshow bij van egmond breestraat 173 4 Arrestant vlucht in auto van politie Snuif paal bij Lopik (Due/ Qtteuwo Tijdelijk regen VERTROUWEN IN TOEKOMST VAN VMF Kustwachtstation in nood»- Ipgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 DECEMBER 1969 No. 32958 LEIDSCH DAGBLAD jrecteur: E. A. E. van Dishoeck jofciredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) In een sfeer van gering optimisme is inochtend de topconferentie van de EEG haar tweede dag in- igaan toen de deelnemers om tien uur hun plaatsen in de Rid- •rzaal weer innamen. Na afloop van de eerste bijeenkomst zei minister Luns gister ond dat zijn gematigd optimisme van vóór de conferentie niei as toegenomen, wat verband hield met het feit dat de Franse pre fent Pompidou had vermeden een datum te noemen voor onder indelingen met Engeland en de andere kandidaatleden over uit- •eiding van de gemeenschap. Vanochtend bü de opening van de «ede zittingsdag van de topconfe- Dtie sprak president Pompidou uit- litend over de versterking van de lidige EEG. Hij pleitte o.a. voor regelde bijeenkomsten van de mi sters van Buitenlandse Zaken om buitenlandse politiek van de EEG i harmoniseren. In tegenstelling met de toespraken jn Pompidou, vandaag en gisteren, j»nden de openingstoespraken van Italiaanse en Westduitse delega- leiders, die gisteren al direct be ien met streefdata te noemen onderhandelingen met Enge- ïd. De Italiaanse premier Rumor ild het op eind maart 1970 Brandt itte het mogelijk om volgend voor met onderhandelingen te begin- Hij deed in zijn als uiterst posi- gekenschetste rede een beroep w) president Pompidou om mee te Sfc; irken aan de voltooiing en uitbrei - 1 ng van de Gemeenschap. „De jitse Bondsdag en de openbare me ng van mijn land verwachten dat terug kom met vastomlijnde over- nkomsten voor de uitbreiding van I Gemeenschap," aldur^de West- litse Bondskanselier. Reactie Hl De Nederlandse minister-president Hi Jong zei dat Nederland bereid is er ver te gaan op weg naar een oter en sterker Luropa ook wat de ilitieke samenwerking betreft. Ook menwerking in de buitenlandse po- Sek hangt echter weer op het aagstuk van de uitbreiding van de emeenschap. President Pompidou legde in zijn espraak grote nadruk op de wen- üijkheid om de geldzaken van de uropese Gemeenschap eerst te re ilen. Het Franse staatshoofd kon- gde aan hierover nog voorstellen i doen. Uiteraard heeft het land- mwvraagstuk de meeste zorg van Fransen die verklaarden dat er 'slist een regeling tot stand zou Qoeten komen binnen de tijdspanne tp;e het Verdrag an Rome daarvoor 'Qelt. Dat betekent dat deze regeling )y£r 1 januari a.s. moet ingaan, jkn dat geval is Pompidou wel be- >|id over toetreding van kandidaat- J?lden (Engeland, Ierland, Denemar- v|n en Noorwegen), te praten maar Y"in zou er tegelijkertijd gepraat moe- (vjm worden met landen als Zwitser- aid en Oostenrijk over een of an- jre vorm van samenwerking, een iragingstactiek De Gaulle waar- Bovendien zou, zo heeft T Fran- staatshoofd verklaard, een land- iwregeling in beginsel defini- jDjef moeten zijn. T TV De president onderstreepte het ranse EEG-drieluik de voltooiing, erdieping en uitbreiding van de emeenschap en verklaarde wat dit latste betreft geen bezwaar te heb- èn tegen onderhandelingen met Ingeland, mits de EEG er maar voor ou waken haar belangen niet uit et oog te verliezen. Volgens de pre- Ident zou er ten aanzien van die hderhandelingen een gemeenschap- felijk standpunt gevonden moeten 'orden en zou er dan met de kan- Idaatleden onderhandeld moeten 'orden. tikt bedroeg, heeft hij gistere» staande de eerste vergadering me» vier paragrafen ingekort. Reden president Pompidou had behalve voorzichtig ook nogal kort gespro ken en Brandt oordeelde het hoffe lijk de spreekduur van het Franse staatshoofd niet te overtreffen. Brandt verklaarde zich voorstan der van een gang van zaken, waar bij de onderhandelingen over de ont wikkeling van de gemeenschap en de toetreding van nieuwe leden evenwij dig kunnen lopen. Hij bepleitte een gespreksronde met de kandidaten voor toetreding en met de andere landen, die belangstelling hebben voor andere vormen van samenwer king. Men zie ook pagina 13: Luns doorbrak en pagina 7: Betoging op Binnenhof. NEW YORK (AFP, Reuter) Vanavond zullen de vertegenwoordi gers van de „Grote Vier" hun bespre kingen over een oplossing van de cri sis in het Midden-Oosten voortzet ten. Aan dit overleg in New York wordt deelgenomen door de ambassadeurs van de Verenigde Staten (Yost), de Sowjet-Unie (Malik), Frankrijk (Be- rard) en Groot-Brittannië (Lord Caradon) Deze vier landen zijn tevens de permanente leden van de Veilig heidsraad. Het overleg zal plaatsvin den in „Waldorf Towers", waar de Amerikaanse ambassadeur Yost, die de bijeenkomst zal leiden, zijn appar tementen heeft. Nadat de Sowjet-Unie op 2 ja nuari van dit jaar de Verenigde Staten. Frankrijk en Groot-Brit- tannië voorstellen had overhandigd inzake een regeling van het conflict in het Midden-Oosten (op basis van de met algemene stemmen door de Veiligheidsraad der Verenigde Na ties op 22 november 1967 aangeno men resolutie) kwam de Franse re gering op 17 januari met het voor stel voor een bijeenkomst van de ver tegenwoordigers van de „grote vier" in de Veiligheidsraad. De drie andere mogendheden gingen met dit voorstel akkoord. Op 6 februari begonnen te New York inleidende besprekingen. Nog A DVERTENTT F geen vier weken later op 3 april kwamen de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie, Frankrijk en Groot-Brittannië in New York voor hun eerste formele vergadering bijeen. Officieel werd over dit overleg niets meegedeeld, maar in VN-kringen werd eind mei vernomen, dat er over een zestal al- De modellen die kortgeleden in de bontshow van Van Egmond - Breestraat op de televisie getoond zijn, worden dinsdag-, woensdag- en donderdagavond if er iln de zaak geshowd door tiOltelljk mannequins. De rede, die Brandt gisteren aan fcnkelijk zou uitspreken en waarvan Ie tekst ongeveer vijftien kantjes ge- De Bilt verwacht van heden tot woensdagavondtoenemende be wolking met tijdelijk regen en later »p de dag vanuit het westen enkele 'Pklaringen. Matige tot krach- ige wind ruimend van zuidwest naar loordwest. In het zuiden en oosten 'an het land iets hogere, elders on- [eveer dezelfde temperaturen als 'andaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) Het grote succes van onze bontshow heeft het noodzakelijk gemaakt, dat verschillende modellen opnieuw gemaakt moesten worden. Daarnaast is de kollektie uitgebreid met een serie nieuwe, aantrekkelijke mantels. Drie avonden lang bent u tussen 7 en 10 uur welkom bij deze speciale televisie-show Telefoon 01710-23337 Jhr. mr. Sickinghe: AMSTERDAM (ANP) On der grote belangstelling is vanmor gen in het Amsterdamse Hiltonhotel de buitengewone aandeelhoudersver gadering van de Verenigde Machine fabrieken NV (VMF) begonnen. On geveer 150 aandeelhouders, waren aanwezig. Aan het begin van de vergadering heeft jhr. mr. F. O. J. Sickinghe ver trouwen uitgesproken in de toekomst van de VMF. Het nieuwe beleid is een voortgang van het reeds bestaan de en moet gezien worden als 'n be- leidsversnelling. Hij zei dat de recente moeilijkheden op de voorjaarsvergadering nog niet helemaal waren te voorzien. „In de toekomst zullen wij ons voortdurend moeten bijstellen de laatste tijd is de VMF sterk expan sief geweest. Maar uit verschillende hoeken zijn de tegenslagen samen gestroomd. Nu breekt een periode van consolidatie aan, waarin gren zen worden gesteld aan de risico's. Over de moeilijkheden by Krom hout en Hensen, zei de heer Si ckinghe dat voor de overname van deze bedrijven wel onderzoeken zijn ingesteld maar de uitgebroken tegen slagen waren te voorzien. gemene richtlijnen overeenstemming zou zijn bereikt. Op 1 juli het Israëlisch-Arabi- sche conflict was inmiddels ver scherpt werden de besprekingen tot een nader te bepalen datum ver daagd om de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in de gelegenheid te stellen nauwer tot elkaar te komen. In de volgende maanden zetten de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Sisco en de Russische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Dobrinin, hun bespre kingen voort. Ook een werkgroep is na 1 juli met zijn werkzaamheden doorgegaan. Inspanning Volgens waarnemers in Washing ton zal de regering-Nixon zich extra inspanning getroosten om Israël over te halen voor een nieuw Amerikaans vredesplan voor het Midden-Oosten, maar pas wanneer de Sowjet-Unie eerst het voorstel aanneemt. Het Russische antwoord wordt echter niet verwacht voor de Arabische top conferentie op 20 december, dat los staat van het overleg van de Grote Vier. Van het voorstel, dat op 28 okto ber aan ambassadeur Dobrinin is overhandigd, zijn de voornaamste punten: Israël ontruimt de bezette Egyp tische gebieden in ruil voor een bin dende toezegging van Cairo om vrede met Tel Aviv te sluiten; Tel Aviv en Cairo verplichten zich besprekingen te beginnen op basis van de z.g. „Rhodos-formule" over wat genoemd wordt practische vei ligheidsregelingen voor de strook van Gaza en Sjarim Al Sheik, de toegang tot de Straat van Tiran en de Golf van Akaba. De „Rhodos-formule" die toegepast werd by de bestandsbesprekingen in 1959 tussen de Arabieren en Israël, houdt in dat vertegenwoordigers van de twee partijen onder één dak zijn, I maar slechts via een bemiddelaar I met elkaar spreken. ADVERTENTIE Van "A tot Z" koninklijke Droste kwaliteit I Jüi nummer bestaat uit 20 pagina Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond op Paleis Huis ten Bosch in Den Haag aan de deelnemers van de HONOLOELOE (AFP/Reuter) Negentien leden van de Amerikaan se kustwacht, die de enige bewoners vormen van een maar net boven zee uitstekend eilandje halverwege Ha waii en Midway in de Stille Oceaan verkeren sedert maandag in nood op het dak van hun navigatiestation. Een hevige storm heeft de golven tot tien meter hoog opgestuwd en deze hebben het eiland overspoeld en de overige gebouwen verwoest. Een Amerikaanse en een Nieuwzee- landse oorlogsbodem worden van avond by het eilandje verwacht om de mannen in veiligheid te brengen. EEG-topconferentie diner aangeboden. een gala- I DEN HAAG (ANP) De politie maakte vanmiddag Jacht op een ar restantenwagen van de parketgroep Amsterdam met daarin een gewapen de Duitse arrestant die de chauffeur van de wagen dwong in de richting Hilversum te rijden. De wagen reed op de provinciale weg Haarlem-Hil- versum en was tegen halfeen Uit hoorn gepasseerd. De arrestantenwagen was met twee gedetineerden onderweg van Amster dam naar Den Haag. Ergens in de Haarlemmermeer heeft de ene arres tant de andere uit de wagen gezet en vervolgens de chauffeur met wa pengeweld gedwongen de provincial» weg richting Hilversum in te slaan. Op de Laag Nieuwkoopse Buurtweg tussen Portengen en Kockengen heeft de arrestant zich overgegeven. De arrestantenwagen was ter hoogte van Vinkeveen rechts de polder in ge dirigeerd, waarschijnlijk met de be doeling om zo binnendoor de Rijks weg 2 te bereiken. Een Porsche van de verkeersgroep van de Rijkspolitie blokkeerde de weg, waardoor een voor de arrestanten wagen uitrijdende vrachtauto moest stoppen en daarop de arrestanten wagen tot stilstand kwam. Vlak daarachter reed weer een poli- tie-auto, zodat vluchten of verzet weinig zin meer had en de vluchte ling zich over gaf. De man had zich tydens de rit van Amsterdam naar Den Haag meester gemaakt van het pistool van één van de twee voor hem zittende parket wachters. WASHINGTON, DA NANG (AP, Reuter, DPA) De oorlog in Vietnam had geëindigd kunnen zijn als Amerika het bombarde ren van Noord-Vietnam niet had gestaakt, aldus generaal West- moreland, oud-opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrach ten in Vietnam en thans stafchef van het leger. LOPIK/ DE BILT (GPD) De Rijksgebouwendienst bouwt in een polder tussen Lopik en Cabauw een metalen mast, die het KNMI in De Bilt van dienst moet zijn bij het onderzoeken van de wind kracht en -richting (luchtstromin gen) tussen het aardoppervlak en een hoogte van 200 meter. Het is een wetenschappelyk project, dienstbaar aan de bestrijding van de luchtverontreiniging door de wind by verschillende weersitua- ties te onderzoeken. De windpa- tronen zijn bepalend voor de mate waarin de luchtverontreiniging wordt verspreid. In '66 liet het KNMI in Vlaardingen een 80 meter hoge mast bouwen voor het meten van de luchtveront reiniging in het nieuwewaterweg- I gebied. De meteorologen willen nu j onderzoek verrichten op grote re hoogte. Minister van Defensie Laird bleek van mening, dat het beleid van pre sident Nixon dat overigens door generaal Westmoreland wordt aan vaard kan leiden tot een Zuidviet- namese overwinning. Als deze echter uitblyft, bestaat de mogelijkheid, dat de deelneming van Amerika aan de oorlog moet worden uitgebreid. In tussen hebben de Zuidvietnamese troepen, aldus de minister, reeds be wezen wat zy waard zijn. Zy zijn op het ogenblik verantwoordelijk voor de delta van de Mekong en de verdedi ging van Saigon. De verliezen van de vijand zijn de laatste tijd zeer hoog geweest en hier en daar hoort men van breuken tussen het Noordviet- namese leger en de Vietcong. „Doch het is niet verstandig om te veel na druk te leggen op de problemen van Noord-Vietnam". Twee Zuidvietnamese parlemen taire delegaties zijn er gisteren niet in geslaagd het gehucht My Lai te betreden om daar een onderzoek in te stellen. Zy werden daarin verhin derd door spervuur van Amerikaanse artillerie. Amerikaanse mariniers hadden gisteren om artilleriesteun gevraagd toen zy jn My Lai Vietna- mezen zagen, die „daar niet moch ten zijn". Kennelijk waren de Ame rikaanse militairen niet op de hoogte van het bezoek van de poli tici. Het onderzoek zal doorgaan en de delegaties zullen opnieuw naar My Lai vertrekken. ADVERTENTIE DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER Uit het Leidsch Dagblad van 1 December 1869: Z.KM. Prins Frederik geeft heden op Eikenhorst nabij Wassenaar eene groote jachtpartij, waaraan onder scheidene aanzienlijke perso nen zullen deelnemen. (Advertentie) A. B. Lühn en Comp. Botermarkt hebben de eer hunne geëerde Begun stigers en Stadgenoten te be richten, dat zij eene prachti ge collectie Nouveaute's heb ben ontvangen zeer geschikt als St Nicolaas-cadeaux.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1