l Auto te water in Leiderdorp: DRIE DODEN E.E.G.-TOP BEGONNEN Senator uit Saigon stelt alsnog een nieuw onderzoek in DRQSTE een naam in letters GAZAN GAZAN Premier De Jong: Partners bereid tot reële bijdrage tot oplossing problemen GEOPEND Nog meer aanslagen op El Al te duchten A Leiderdorper noodgedwongen naar Havanna Hogere j temperaturen Ons verkooppunt is op de toegestane KOOPAVONDEN IN LEIDEN tot 21.00 uur Ziekenfonds premie blijft 7%% in '70 Benarde treinrit Bedenkingen van Al Achram BENDEWEZEN BAAS IN NEW JERSEY T~ ©uc/ ©Ut euwo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 DECEMBER 1969 No. 32957 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f4,95 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers f0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG (GPD) Minister-president De Jong heeft vanmidddag in de Haagse Ridderzaal de EEG- topconferentie geopend met een toespraak waarin hij zei dat moet worden nagegaan ,,wat wij tot nu toe heb ben bereikt, waar wij hebben gefaald en wat wij nog moeten en kunnen doen om onze doelstellingen te ver wezenlijken". De premier riep in herinnering, dat enkele van de deelnemer, aanvankelijk met enige aarzeling het Franse initiatief tot de top bijeenkomst hadden begroet, omdat zij zich afvroegen of de confe rentie inderdaad succes zou kunnen hebben. Wij hebben deze aar zeling overwonnen en daarmee het vertrouwen gewekt dat alle partners bereid zijn een reële bijdrage tot oplossing van onze pro blemen te leveren, aldus premier De Jong. Hij wees op de bezoeken en de pe tities en vele brieven die hij de af gelopen dagen en ook vandaag nog had ontvangen en die alle uiting gaven aan de hoop dat de confe rentie een oplossing zal weten te vinden voor de problemen. Welkom (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP Drie in Noordwijk woonachtige Marok- aanse gastarbeiders (26, 37 en 43 jaar) hebben gisterochtend ia een ernstig verkeersongeval op de Van der Valk Bouman- /eg in Leiderdorp het leven verloren. Omstreeks vijf voor negen slipte hun auto op het gladde wegdek, ram de twee verkeersborden en reed daarna de Oude Rijn in. Kikvorsman nen van de Leidse beroepsbrandweer wisten binnen een kwartier twee slachtoffers uit de auto te halen. Een van hen was reeds overleden, de andere gaf nog tekenen van le ven. In het Academisch Ziekenhuis zijn doktoren tot 's middags vier uur doende geweest het leven van deze Marokkaan te redden. Tevergeefs echter. Tegen half elf werd het der de slachtoffer uit de auto gehaald. Toen uit de papieren bekend werd, dat de Marokkanen in Noordwijk woonden nam de groepscommandant van de rijkspolitie in Leiderdorp contact op met de Noordwijkse poli tie. Een half uurtje later werd be kend, dat er 's morgens in alle vroeg te vijf gastarbeiders uit de badplaats waren vertrokken om twee collega's naar Schiphol te brengen, die met zes weken kerst- en nieuwjaarsverlof naar hun vaderland gingen. Bij informaties op Schiphol kreeg «n gekaapt toestel (Van één onzer verslaggevers) LEIDERDORP „Gelukkig, dat it toestel na de gedwongen landing Cuba nu in Rio de Janeiro is ingekomen". Deze verzuchting aakte vanmorgen mevrouw Besjes Prederik Hendriklaan in Leider- orp) toen zij via het LD hoorde, at de gekaapte Boeing-707 van de raziliaanse luchtvaartmaatschappij arig Airlines in Brazilië was aan- ekomen. Onder de 81 passagiers bevond ch haar man, de heer J. Besjes 49), die als elektro-technicus van lemens in Den Haag in Rio de Ja- iiro een daar gemaakt hefwerktuig loest doormeten voor het in gebruik in worden gesteld. Het toestel was, zoals het LD za- rdag reeds berichtte, door een ge- apende passagier vermoedelijk en Argentijn boven Portugal ge- wongen koers te zetten naar Cuba. ét landde zaterdagmiddag in Ha- tnna, waar de kaper het toestel ver ft. Zondag is de Boeing door- evlogen naar Brazilië. Mevrouw Besjes was nogal bang oor de positie van haar man omdat eze in een tas veel „geheimzinnig Itziende" meetapparatuur bij zich ad. Ze achtte de mogelijkheid niet Itgesloten, dat de Cubanen hem bij iet vinden daarvan zouden vasthou- en voor een nader onderzoek. ADVERTENTIE I De Bilt verwacht van heden tot dagavond: aanvankelijk veel be- king met tijdelijk regen of mot- fen. Matige aan de kust vrij krach- wind tussen zuid en zuidwest temperaturen iets boven het liespunt. Later enkele opklaringen ar ook nu en dan een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest en hogere middag tempe raturen. (opgemaakt te 12.40 uur 2 december 1969 Zon op: 08.27; onder: 16.32. Maan op: onder: 13.30. Hoogwater in Katwijk: 8.40 en 21.1, laagwa- ter: 4.05 en 16.32. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's CONFECTE, ook maandag 1 dec. CONFECTE LEIDEN Levendaal 150-152 tel. 01710-26351 Leidse brandweerlieden en agenten van de Rijkspolitie zijn gisteren in touw geweest om de te water geraakte auto van de Marokkanen te lichten. Links op de foto schipper H. van Bodegra ven, die nog heeft geprobeerd de drie Marokkanen te redden. (Foto LD/Holvast) men echter geen zekerheid of deze twee mannen behoorden tot de 160 passagiers van het chartertoestel, dat hen via Spanje naar Marokko zou vliegen. Daarom werd 't patrouille vaartuig RP 63 ingeschakeld om op de plaats waar de auto te water was geraakt te dreggen. Enige uren is men daar, overigens zonder resultaat, mee bezig geweest. Inmiddels vernam men, dat een van de twee „Noordwijkse" Marokkanen vrijwel zeker aan boord van 't vlieg tuig was. Daarom werd tegen kwart voor drie het dreggen gestaakt. (Vervolg op pagina 7). Premier De Jong begon zijn toe spraak met de deelnemers welkom te heten, die eerder op de dag en gis teravond in Den Haag waren gear riveerd. De Franse president Pompi dou arriveerde vanmorgen met pre mier Chaban Delmas en minister van Buitenlandse Zaken Schumann op het station Hollandse Sppor en niet op het vliegveld Valkenburg zo als aanvankelijk het plan was. Een Britse particuliere organisatie die onder de leuze „Keep Britain out" tegen toetreding van Engeland tot de EEG Ijvert, heeft president Pompidou en de zes regeringsleiders die aan de conferentie deelnemen een brief gestuurd waarin wordt verwezen naar een recent opinieon- HAARLEM (GPD) Minister Roolvink van Sociale Zaken Volksgezondheid en staatssecretaris R. Kruisenga hebben de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1970 gehandhaafd op 7% procent van het loon. Zoals bekend wordt deze premie door de werkgever en werknemer ge zamenlijk betaald, dus ieder 3,75 pro cent. UTRECHT (GPD) Van Utrecht-Centraal Station tot het station Overdevecht heeft de 25-jarige Amers- foorter C. J. Kelfkens zater dagnacht aan de trein ge hangen. Eén van de reizigers zag tenslotte zijn benarde mede passagier. Hij trok aan de noodrem, waardoor de Amersfoorter op de kiezels tuimelde. Met een hoofd wond werd hij naar het Utrechts Academisch Zie kenhuis vervoerd. Volgens de politie is de Amersfoorter in de laatste trein van Utrecht naar Hil versum gesprongen toen de ze al reed. Hij zou daarbij tussen de deur bekneld zijn geraakt. derzoek in Engeland waarbij 57 pro cent van de ondervraagden zich tegen de toetreding zou hebben uit gesproken. Vertegenwoordigers van de organisatie hebben dit vanmor gen bekend gemaakt. Zie ook pagina 15: Wat verwach ten we van Haagse top? Het Franse staatshoofd Pompidou werd vanmiddag op het station Hollands Spoor behalve door premier De Jong en minister Luns ook verwelkomd door Prins Bernhard. CAIRO/ATHENE (AP) De aan slagen van Palestijnse guerrillastrij ders op in het buitenland gevestigde kantoren van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al zullen doorgaan onverschillig wat de desbe treffende regeringen ertegen doen. Dit schrijft het semi-officiële Egyp tische dagblad Al Achram, spreek buis van de Egyptische regering. Over de bomaanslag op het El Al- kantoor in Athene zegt het blad, dat dergelijke aanslagen een nieuw na tionalistisch verschijnsel vormen dat door niets en niemand is tegen te houden. Het blad zinspeelde erop, dat het Griekse besluit om twee Palestijnse commando's te berechten voor de in december vorig jaar gepleegde aan slag op een El Al vliegtuig in Athene ka*. hebben geleid tot de aanslag van donderdag jJ. „Hoegenaamd geen maatregel zal erin slagen de uitbreiding van de Palestijnse vervolging van vijande lijke doelen op de gehele wereld een halt toe te roepen", aldus het blad. „De enige oplossing is het aanpak - QOEANG NGAI, SAIGON, NEW YORK (AP. AFP) De voorzit ter van de Zuidvietnamese mili taire commissie uit de Senaat is vanochtend in Qoeang Ngai aan gekomen om een onderzoek in te stellen naar de massamoord in Song My. „Ik wil achter de waar heid komen", zei senator Tran Van-don, die drie dagen met pro- ORANGE (AP) De van justitie van de stad SOUTH officier South Orange in de Amerikaanse staat New Jersey heeft er voor ge waarschuwd dat het openbare leven in de staat beheerst wordt door de georganiseerde misdaad. Rechters, po'itiefunotionarissen, za keiilieden en vakbondsbonzen worden door de onderwereld omgekocht, al dus Lacey die voortö beweerde dat er op ieder politiebureau wel een „lek" is. In dat verband noemde hij een spectaculaire zelfmoord van een re chercheur tijdens een onderzoek naar de correctheid van een aantal processen verbaal. vinciale autoriteiten en vluchte lingen wil spreken. Tran Van-don wil ook spreken met luitenant-generaal Lam. comman dant van de tactische zone van het eerste korps, die eerder op verzoek van de Zuidvietnamese president Thioe een onderzoek heeft ingesteld. In zijn rapport werd gezegd, dat de slachting werd uitgevonden door Viet- cong-propagandisten om hun eigen oorlogsverliezen te verbergen en haat tegen de Amerikanen te zaaien. Tran Van-don is echter van mening, „dat er iets ernstigs is gebeurd" en dat wil hij onderzoeken. Ook een fel anti communistische Zuidvietnamese par tij, de .Macht voor grotere eenheid", die voornamelijk uit Noord-Vietnam gevluchte rooms-katholieken in haar rijen telt en het beleid van de president gewoonlijk krachtig steunt, heeft aangedrongen op een „doeltref fend onderzoek". Ook vice-president Ky heeft om een nieuw onderzoek gevraagd omdat hij niet tevreden was met het eerste. President Thioe heeft evenwel gis teren. bij monde van een woordvoer der, laten weten dat „het uitgesloten is. dat een nieuw onderzoek wordt ingesteld". De president heeft het onderzoek van de hierboven genoem de voorz. van de senaatscommissie, Don. tot nu toe echter niet geblok keerd. zodat er tóch een nieuw on derzoek van Zuidvietnamese zijde gaande is. Intussen heeft mr. F. Lee Bai ley de advocaat van de in staat van beschuldiging gestelde luitenant Wil liam Calley. vandaag in een inter view met de New York Times ver klaard, dat van hogerhand aan ka pitein Medina, de chef van Calley, was gezegd, dat Song My waartoe My Lai behoorde „vol met Viet- cong" was. Als zijn compagnie er zou aankomen, zouden vrouwen en kin deren zijn vertrokken. Pas na de aan val had Medina per radio bevel ge kregen voorzichtig te zijn omdat er toch vrouwen en kinderen in het dorp konden zijn. Naar Bailey's me ning gaf de compagniescommandant aan Calley een wettige order, maar nu dreigen de autoriteiten hem daarvoor te straffen. Intussen zyn er nieuwe berichten over oorlogsmisdaden: in de Chicago Sun zijn zaterdag foto's afgedrukt, die zouden aantonen, dat een krijgs gevangene, die geen mededelingen wilde doen over acties van zijn groep, uit een helikopter is geworpen, waar na twee andere krijgsgevangen da delijk bereid waren wèl te praten. (ADVERTENTIE) i ADVERTENTIE) ken van de wortel van het probleem, namelijk Israels bezetting van Pales tina in plaats van de bestraffing van de slachtoffers voor de misdaad van de onderdrukker". Nuttig Het blad heeft echter wel de no dige bedenkingen tegen de aanslag, waarbij een Grieks jongetje van tweeëneenhalf jaar om het leven is gekomen. „Niet alle aanvallen op Is raëlische doelen in het buitenland zijn noodzakelijkerwijze nuttig voor de Palestijnse zaak", aldus het hoofd artikel „en wij moeten oppassen te gen de daden welke slechts onderno men worden om publiciteit te ver- kijrgen voor guerrilla-organisaties". Het blad wijst er op dat Griekenland één van de weinige Europese landen is, welke Israël niet heeft erkend en over het algemeen sympathiek te genover de Arabische zaak staat. De twee jonge Jordaniërs die wer den gearresteerd in verband met de aanval op de kantoren van de El Al in Athene, zijn officieel beschuldigd van moord. Van "A lot Z" koninklijke Droste kwaliteit! [CDl KANTOORINRICHTING I HOOFDSTR. 186 I I TEL: 01710-30797* I I L EiDERDORP R it Uit het Leidsch Dagblad van 30 November 1869: Leeuwarden, 26 November De postkar, die 's nachts van Leeuwarden naar Sneek ver trekt. is verleden Woensdag nacht op de hoogte van Rau- werd door 3 man aangehou den; naar men meent waren het deserteurs van de straf- colonieDe postiljon stapte van zijn kar en joeg de drie aanranders met de zweep op de vlucht- (Advertentie) Maas- trichtsch bierhuis. Oude Sin gel, hoek Zandstraat ontvan gen puik Winterlagerbier uit de Brouwerij de Blauwe Hand te Maastricht. C. H. de Bolster

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1