AAN WIEG VAN LEIDSE PENDELBUS Rembrandt van papier- mache voor Leiden Honderd van 60.000 kiezers... Centrale kwam even ter sprake in Gewest Nog 2 dagen 2 x voordeel kopen Hart geestelijke vaders klopt vol verwachting... BRILJANT v. d. Water Herdenking 26 nov. zinvol of zinloos SCHOLIEREN: STAD EERT SCHILDER MINNETJES Project "Huurverhoging is noodzakelijk" ragen over woningnood L. P. H. Schrier leraar in Leiden Beroep voor drs. W. L. B. Schipper Kerkelijk Leven Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.Y. Het politieke schaakspel DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 HBTOSCH DAGBLAD PAGINA 3 gstge Semp (Door Hans Melkert) LEIDEN Sint Nicolaas heeft gisteren aan het Leidse gemeentebestuur, de Kamer van Koophandel en andere instanties en per sonen, die medewerking verlenen, een „Spaans telegram" gestuurd, waarin hij aan kondigt morgenavond van de eerste Leidse pendelbus gebruik te zullen maken om in de tsai 2 2 en I pok«| loriscl iigi Si? I binnenstad inkopen te doen. Het is tevens een gelukstelegram bij de geboorte van de pendel bus. Extra vol verwachting klopt het hart van drie Leidenaars, die ook aan de wieg van dit binnenstadskind zullen staan, want zij zijn de (geestelijke) vaders. Het zijn de heren Van Noort, Sjar din en Zandvliet. Bij het lezen van dun dagelijkse werkkring, zegt u wellichto, die zijn betrokken, want fstnje heren Zandvliet en Van Noort u ïiin winkelier en nog wel in de Haar- y. temmerstraat vlakbij de Hartebrug- Sea» kerk. waar de pendelbus zijn eind halte krijgt, en de heer Sjardin is srkzaam bij de NZH, die ook dit ituk plaatselijk vervoer voor zijn ekening gaat nemen. Ze ontkennen dat zelf, hoewel ze begrijpen, dat die gedachte bestaat. Mille drie zijn naar een serie discus- de-avonden van K. en O. over bin- dinsdienstadsproblemen gegaan, wel om Gr wijzer van te worden, maar niet 'af^, n de financiële betekenis, die deze jenin uitdrukking meestal in zich draagt. )e heer Sjardin is geïnteresseerd in dond iet verkeersvraagstuk en vond in de 1 Va serie van K en O gelegenheid hier- iver van gedachten te wisselen. De "heren Van Noort en Zandvliet zijn lyc ot hun verwondering de enige mid- lenstanders, die zich voor de dis- ïussie opgaven over een zaak, die laar hun mening juist de aandacht ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 van meer bewoners van het centrum zou moeten vragen. Ideeën Hun ervaringen bij het uitwerken van het pendelbus-idee heeft de middenstanders geleerd, dat er toch belangstelling is en dat brengt de heer Zandvliet op het idee om K en O te vragen de aandacht nog eens op de binnenstad te richten. Er zijn ideeën bij de mensen, maar waar moeten ze ermee naar toe? vraagt hij zich af en vervolgt: De drempel van het stadhuis blijft voor de mees ten te hoog. (Overigens is een idee enbus voor de binnenstad de rubriek „Binnenstad onder de loep" in het Leidsch Dagblad) Terug naar de bus. Dat idee bleef met enkele andere liggen op de zeef, die de discussiegroep in het voorjaar Oud-Doelgeest hanteerde. De heer Zandvliet: Gespreksleider Post (de ingenieur stadsontwikkeling van de gemeente) deelde mijn vrouw en mij met de heer en mevr. Van Noort en de heer Sjardin in de „pendel- busgroep" in en ik moet eerlijk zeg gen, dat ik er niks in zag. Dat is veranderd. De groep is gaan praten, ook na de discussieavonden, en heeft het plan nader uitgewerkt, waarbij de heer Sjardin uiteraard een grote hoeveelheid „technische waarde" inbracht. Er kwam een uit gewerkt plan op tafel om de pendel bus in de week vóór Sinterklaas uit te proberen. Laatste week De heer Van Noort: We hebben eerst gedacht aan een pendeldienst elke zaterdag, maar dat gaat zeker een half miljoen per jaar toosten en is dus geen haalbare kaart. Van het idee om het zes zaterdagen vóór het Sinterklaasfeest te doen zijn we ook afgestapt, omdat de inkopen toch voor het grootste deel in de laatste week worden gedaan. Nu gaat de bus rijden: morgen avond om 7 uur de eerste en vervol gens elke vijf minuten tot 9.30 uur, zaterdag van 11 tot 6.30 uur en maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 1 tot 9.30 uur. Het beginpunt voor de heenreis is op het parkeerterrein van de Groenoordhal, waar men zijn auto kwijt kan, en vijf minuten later staat men zonder parkeerzorgen bij de Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat. De kosten bedragen een kwartje, heen en terug. De heer Zandvliet: Om tijdrovend kaartjes verkopen te verhinderen en de kosten te drukken, komt er in de pendelbus voorin een bus te staan, waarin men zijn kwartje deponeert. Men krijgt geen kaartje, maar kan wel gewoon de terugreis maken. We dioen een beroep op de eerlijkheid van de passagiers, zoals dat ook en met succes bij krantenkiosken gebeurt. Een kwartje meer of minder zal overigens niet zoveel uitmaken, want het publiek er goed gebruik van zal rendabel maken. Detailhandel en in stanties „rondom" blazen in de (pen del) bus. De heer Van Noort: De ge meente verleent veel medewerking door o.a. het parkeerterrein ter be schikking te stellen. Bij-na de hele pot van het lichtweekcomité Haar lemmerstraat is ook in het initiatief In de beurs De „binnenstad" tast dus in de beurs om deze voorziening mogelijk te maken, waarvan niemand weet of ilderi 18, avon R. Iderdo Haf potbel ie geb 5 Jdag bet Op»« LEIDEN „Ik vind 't wel een eetje provo-achtig", merkte wet- \ouder mevrouw N. A. den Haan- kiüi iroen vanochtend langs haar m, di leus weg op, nadat zij een door Lcholi er en gemaakt standbeeld ]cn Rembrandt had onthuld op jjD !e Korenbeurs. De vergelijking ie (tig voor de hand. Rembrandt en lichtelijk vormeloze figuur DonsMpan papier-maché was gezeten la«enDjp een oude witte fiets en leunde uitspannen tegen de brugleuning tun d an bru9 over de Nieuwe Rijn, Dwin oen mevrouw Den Haan het la- ,Grie! en dat zolang over hem was ge- ten worpen, losknoopteGeheel in tijl applaudiseerden de omstan- Iers beleefd na deze ceremoniële 21 laad. Mevrouiw Den Haan vond het iandbeeld zo aardig, dat zij de ma- s van dit monument verzocht het daag in het Stadhuis te mogen taatsen. De ijdelheid van de kun- lenoars was daardoor uiteraard ge teeld en tegen het verzoek hadden ij niet de minste bezwaren. De onthulling van het standbeeld een onderdeel van het Rembrandt- roject, waarmee de twee examen- lassen van de Chr. Oranje-Nassau Havo aan de Asserstraat nu al een 'IS maanden bezig zijn. Zij hebben en enquete gehouden, om te onder deken wat men in Leiden van Rem- ^andt weet, op 4 oktober bloemen na oJ eiegd bij de buste van de schilder enomi P de Witte Singel en reprodukties erzameld. Een juist beeld van hun activitei ten kan men zaterdag opdoen. Die lag is van 104 uur de aan Rem brandt gewijde tentoonstelling in un school geopend. Dat de aanbieding van het stand geld aan mevrouw Den Haan beoog- an de scholieren nog iets anders in reclame maken voor deze expo se. Zij vinden dat Leiden „zijn" ibrandt veel te minnetjes eert. Er inderdaad een straat naar hem loemd, ei* staat een klein borst- >ld van hem en er is een voor gevel opgetrokken voor het huis waar debetoon best iets vorsbelijker mag hij heeft gewoond, maar de scho- worden opgezet. lieren zijn van mening dat dit hul- (Foto LD/Holvast) het publoek er goed gebruik van zal maken. En niet alleen de detail handel uit de Haarlemmerstraat. De heer Zandvliet: Ook uit de Br ee straat en Gangetje doet men mee, hoewel de bus daar niet dichtbij komt, niet kèn komen, omdat de rijtijd dan te lang wordt. Misschien is dat in de toekomst mogelijk want er zijn meer terreinen te vinden, vanwaar men een bus kan laten rijden. Grote vraag is alleen: doet de automobilist dat? Op die vraag hoopt men in de komende week een antwoord te krijgen. Groot voordeel van de pendelbus is, dat de automobilist niet behoeft te lopen, maar middenin het win kelcentrum komt. De zaterdagse chaos in de binnenstad en de lege plekken op de wat „verderaf" gele gen parkeerterreinen als Kaasmarkt en ir. Driessenstraat wijzen erop, dat de automobilist eigenlijk geen stap wil lopen. De heer Zandvliet telt daar niet zo zwaar aan. Sluit een Wk Alleen de chauffeur van de pendelbus zal zich druk behoe ven te maken over de naar verwachting kleinere verkeers drukte, als automobilisten het parkeerterrein rondom de Groen- oordhal benutten om hun auto neer te zetten. Foto boven: het nog lege parkeerterrein, en on der: een beeld van de bus vlakbij het eindpunt bij de Hartebrug kerk. gnoot deel van het centrum maar eens een half jaar af voor het verkeer en kijk dan hoe het gaat, zegt hij en hy is ervan overtuigd, dat het goed gaat als adequate maatregelen als de inzet van pendelbussen worden ge troffen. De binnenstad houdt toch al tijd aantrekkingskracht als koop centrum. In de komende week hoopt dit koopcentrum te kunnen zingen: Zie ginds komt de pendelbus van Groen- oord al aan. Hij brengt ons publiek, 't moet in de bus zelfs staan LEIDEN De bouw van de elek triciteitscentrale waarvoor Leiden de opdracht wil teruggeven, is twee maal ter sprake gekomen in de gis teravond in het Leidse stadhuis ge houden vergadering van de Gewest raad. Voorzitter mr. G. C. van der Willigen zei, dat er over enkele da gen een mededeling van B. en W. van Leiden aan de gemeenteraad wordt gedaan zonder iets uit de inhoud van de mededeling te vertellen. Een brief over dit onderwerp van B. en W. van Leiderdorp werd om pre-advies in handen gesteld van het dagelijks be stuur. In snel tempo de leden konden de tweede helft van PeijenoordAC Milan nog zien werkte de raad LEIDEN De voorzitter van de Leidsche Bond van huis- en grond eigenaren, de heer J. van Herson, heeft in een ledenvergadering in Den Burcht gewaarschuwd dat huur verhoging een noodzaak is, wil men de verkrotting van het huizenbe stand in Leiden niet in de hand werken. De onderhoudskosten van de huizen zijn voor de huurder sterk gestegen, zei hij, de huurinkomsten zijn daarby ver achtergebleven. By de behandeling van de agendal kwamen ook de moeilykheden ter sprake die zich voordoen by het ver nieuwen of repareren van gasleidin gen en elektrische bedradingen. De verhuurder hoeft alleen maar de goe de staat van deze geleidingen te be stendigen. Andere vernieuwingen ko men voor rekening van de huurder. zich door de agenda, waarby het langst werd stilgestaan by een me dedeling over de functionering van het Gewest. De voorzitter noemde de gewestelyke bundeling een zeer lich te regeling, waarmee behoorlyk wordt samengewerkt en waarby de meldingsplicht goed functioneert. Gesproken werd over het vernie tigen en opslaan van autowrakken. Het dagelyks bestuur zal zich bera den op een verordening naast de pro vinciale, die beginnen van een op slagplaats tegengaat. Aangedron gen werd op bestudering en moge- lykheiid tot discussie van het ver ouderde structuurplan van de re gio. Van bestuurszijde werd meege deeld, dat van provinciale zyde wordt aangedrongen op samenbundeling van brandweren althans op het gebied van de preventie in een gebied, dat de BB-kring (Gewest met grote delen van de bollen- en Ryk- streek omvat. De vraag, of de herdenking van 26 november 1940 nog jaar lijks als universitaire plechtigheid moet plaatsvinden, of en hoe hieraan zinvolle inhoud kan worden gegeven, is niet nieuw. Gisteren werd voor de zoveelste keer een vraag teken gezet bij deze herdenking in de Pieterskerk van de nuchtere, maar emotioneel geladen rede van prof. Cleveringa waarmee hij het openlijke universitaire verzet tegen de Duit se bezetters in 1940 inluidde. Wanneer een vraagteken het merkteken van een herden king wordt, is deze herdenking zinloos geworden. Het protest van 1940 was een duidelijke stellingname waar geen vraag teken aan te pas kwam. Wanneer niet in die geest herdacht kan worden en er zijn redenen genoeg waarom dat niet meer kan moet de herdenking achterwege blijven. De suggestie van prof. Berkhof in zijn herdenkingsrede van gisteren, om de plechtigheid in de Pieterskerk te vervangen door een forum, waar de generaties elkaar zouden kunnen ontmoeten in een gesprek over de huidige universitaire en maatschappelijk problematiek, lijkt ons een te krampachtig vasthouden aan een datum, een traditie, een herdenken zonder werkelijk beleven. Voor een dergelijke forumontmoe ting zijn er waarachtig tegenwoordig gelegenheden genoeg, zo niet te veel. Bovendien wordt de jongere generatie door andere zaken bewogen dan de oudere, die de 26-ste november heeft door leefd. Het doet er niet toe of die andere belangrijke zaken van vandaag beter of slechter zijn dan de zaken, waarover het protest van 1940 ging, noch of die in dezelfde lijn liggen. Zij zijn anders. De jongere generatie verlangt terecht een behandeling van deze zaken naar de normen van deze of van de komende tijd. Het lijkt bijzonder onvruchtbaar, een derge lijke discussie te houden in het raam van hetgeen een kwart eeuw of langer geleden heeft plaatsgevonden, hoe groots dat indertijd ook was. Het is ons bekend dat velen, die de 26-ste november 1940 bewust en bewogen hebben doorleefd, zich hebben geërgerd aan het feit dat juist nu voor het eerst na de bevrijding de Westduitse bondspresident ons land moest bezoeken. Deze coïncidentie zal niemand van de jongere universitaire gene ratie zijn opgevallen. Dit verschil is tekenend voor de waarde of zinloosheid van een algemene universitaire herdenking. De jongeren, die de tweede wereldoorlog niet bewust hebben ondergaan, leven in een nieuwe wereld, waarin geen plaats is voor rancune wanneer wij naar de zo broodnodige grotere eenheid willen groeien. De geest van de verzetsreveille, die indertijd sprak uit de historische 26-ste november, hoort in het heden iedere dag door te klinken in de discussie over de actuele problemen; ook al zijn die in wezen dezelfde, het gesprek daarover dient niet aan het verleden gekoppeld te zijn. De universiteit heeft zich van heel veel „verleden" moeten ontdoen. Zo ook van deze herdenking Juist om de vrijheid van denken te garan deren, die werd verdedigd op 26 november 1940. P.B. LEIDEN Het Leidse raadslid Amptmeyer (PSP) heeft schrifte lijke vragen aan B. en W. gesteld naar aanleiding van een ingezonden stuk van het echtpaar Van Weerlee in het Leidsch Dagblad. Hy vraagt of dit echtpaar, dat op de Korenbeursbrug heeft geslapen, nog steeds geen woning heeft en of daarop op korte termyn kans is. Voorts vraagt het raadslid welke urgentie het echtpaar heeft. Hy vraagt het college het de hoogste urgentie te geven als dit al niet wordt gedaan. juist is, dat het echtpaar, toen het in het politiebureau moest slapen, stropdas, schoenveters en tabak moest afgeven. Hy vindt het beschamend, dat deze mensen als arrestanten wor den beschouwd en vraagt een huma ner optreden. Voorts stelt hy de vraag welke be dragen zyn gemoeid met het verbiyf in een hotel van het echtpaar, dat hiervoor een beroep op de bystands- wet doen. Is de huursubsidie niet goedkoper? KOUDEKERK AAN DEN RIJN/ LEIDEN Met ingang van 1 fe bruari a.s. is de heer L. P. H. Schrier beniemd tot leraar A.V.O. aan de Haagweg in Leiden. De heer Schrier, die onderwyzer is op de Burgemeester den Herder- school, is een graag gezien figuur, niet alleen in de school maar ook op het gebied van de sport, het or ganiseren van reizen en festiviteiten. Hy is bestuurslid van de voetbal vereniging „Koudekerk". De heer Schrier zal in Koudekerk blyven wo nen. LEIDEN Drs. W. L. B. Schip per, theologisch kandidaat in Lei den, heeft een beroep ontvangen van de Hervormde gemeente te Kolder en Dinxterveen (Drente). ADVERTENTIE NED. HERV. KERK Beroepen te Midsland S. Julius, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Leimuiden J. H. de Vree te Sleeuwyk. Bedankt voor Amersfoort G. C. vy- zelaar te Veenendaal. Voor Pernis G. E. Huizing te Haamstede. GEREF. KERKEN Beroep te Zeist H. Vollenhoven te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam J. Westerik te Haamstede Kerkwerve. Ie. 'n FORD nu nog 4 tot 8% goedkoper! 2e. INRUIL ,.PREMIE,,-AKTIE. Dus veel geld voor uw oude wagen HAAST U NAAR Lammenschansplein 6 Leiden LEIDEN De gemeenteraadsver kiezingen staan eigenlijk al weer •voor de deur. Op woensdag 3 juni 1970 worden de kaartert werkelyk ge schud. Dan begeven ongeveer 60.000 Ikiezers in Leiden zich naar het stemlokaal .om het beleid van ide stad voor een periode van vier jaar te be halen. Maar is dat eigenlyk wel zo? Wat is eigenlyk de waarde van de stem die men uitbrengt? In hoeverre heeft de kiezer 't werkelijk voor 't zeggen? Doen de kiezers niet alleen maar de laatste verplichte zet in 'n politiek schaakspel, waarvan de stukken al lang tevoren zijn opgesteld? Een reeks vragen waarvan het ant woord misschien ligt opgesloten in de manier waarop in Leiden h«t Pro gressief Akkoord (PAK) tot stand is gekomen. Gisteren stond het in ide krant: de Party van de Arbeid, de Politieke Party Radikalen, De mocraten '66 en Pacifistisch Socia listische Partij gaan in Leiden sa menwerken in het PAK. dat een pro gressief blok wil zyn. Voordat dit be richt kon verschynen moesten de leden van deze vier partyen eerst hun „ja" of „nee" over het PAK uit spreken. Nu heeft de PvdA in Leiden by- na 1000 leden, de PPR E, de PSP 115 en D'66 nog eens zestig. Teza men tellen die vier PAK-partyen 1225 leden in deze stad. Van hën beslisten in totaal 101 leden over het lot van het PAK. Men kent de uitslag: 81 van die 101 waren vóór de progressieve bundeling. Voor D'66 kwam het PAK hele maal met de hakken over de sloot: 7 voor, zes tegen. Met spyt merkte kamerlid De Goede tot deze week lid van de afdeling Leiden van zyn Party, nu van de afdeling Leider dorp op: „Als ik er by had kun nen zyn, zou ik het misschien heb ben moeten tegenhouden Blyven de cyfers: 101 men sen uit 60.000 kiezers- oftewel: 0.17 hebben uitgemaakt hoe een deel van die 60.000 (en misschien wel een meerderheid) gaat stemmen: op een PAK. of op één van de vier afzon- derlyke partijen, met alle daaraan verbonden politieke consequenties.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3