Curasao zes maanden later: oude partijen weer in zadel In Spanje liggen de zaken anders NIEUWE UITGAVEN Benfica uitgeschakeld heerlijke ERA op het brood... gezonder vooruw lijn! BENDER MUZIKALE PROEFTIJD Daar is een jongetje goedheiligman en krijgt geschenken DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 25 ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (GPD) Door ontevreden arbeiders op Cura sao werd op 30 mei 1969 een regering ten val gebracht die steunde op de Democratische Party en de Partito Patriottico Arubano. Zes maanden later helpen de volksvertegenwoordi gers die dank zy de stemmen van de ze arbeiders in de Staten zyn geko men deze zelfde partijen weer in het zadel. Op de Nederlandse Antillen wordt het politieke spel voortgezet alsof er niets gebeurd is. Formateur Ernesto Petrona is geslaagd als za kenman, niet als politicus: de coali tie die hy tot stand gebracht heeft tussen de voormalige regeringspar- tyen en Frente Obrero y Liberacion 30 di mei is een onecht kind van de democratie. Nog geen twee weken geleden wa ren alle politieke partyen op de Ne derlandse Antillen bereid om mee te werken aan een kabinet op zeer bre de basis. Voor de voormalige rege- ringspartüen was zo'n nationaal ka binet echter een noodoplossing, daar zy een groot deel van haar vroege re macht zouden moeten prysgeven. Toen het formateur Petrona duide- ïyk werd dat hy in een nationaal kabinet geen premier zou worden was by hem het enthousiasme ook niet zo groot meer. De duistere we gen die hierna bewandeld zyn om tot een coalitie te komen tussen het DP-PPA-blok en Fente Obrero hebben een ding duidelyk gemaakt: de politiek op de Nederlandse Antil len is nog even troebel als voor 30 mei. Op Bonaire kreeg DP-vertrou- wensman Hugo Oerharts opdracht om eens te gaan ..praten" met het Statenlid Broertje Janga. Hugo Ger- harts de hele handel van Bonai re gaat dooi zijn handen was hiervoor de uitgezochte figuur, want het Bonairiaanse Statenlid stond by hem diep in de schuld. De zaak was snol beklonken: voor zyn kiezers kreeg Broertje Janga enkele vage beloften en voor zichzelf de post van Gede puteerde (is geiyk wethouder) in het eilandgebied Bonaire. Om toch vooral geen kat in de zak te kopen, liet Hugo Gerharts hem de notariële acte ondertekenen, waarin hy zich onvoorwaardelyk en onherroepelyk aansloot by het blok van de DP—PP A De affaire Broertje Janga bleek slechts een democratisch schoon heidsfoutje in vergelyking met de politieke reuzenzwaai die Frente Obrero enkele dagen later in de po litieke arena op Curacao uitvoerde. Een coalitie tussen de vroegere rege- ringspartyen en Frente Obrero leek zelfs naar Antilliaanse begrippen een onmogelykheid. Tijdens de verkie zingscampagne had Amador Nita avond aan avond zyn keel schor ge schreeuwd om zyn gehoor ervan te overtuigen dat de Democratische Party de grootste vyand is van de arbeidende klasse. De ruim twaalfduizend stemmen die deze strategie opleverde voor Frente Obrero waren dan ook even- j veel stemmen tegen de DP. Nu komt, de Frente-aanhang tot de ontdek- i king dat hun stemmen toch by de DP terecht zyn gekomen, omdat die zelfde Amador Nita ze geruild heeft voor een plaats in het kabinet en nog wat by komende gunsten. Wat'Stanley i Brown bezield heeft om blindelings j achter Nita aan het DP-kamp bin nen te lopen, is voor vriend en vyand nog steeds een raadsel. Zucht naar macht? Naar geld? Zyn aanhang onder de jonge intel lectuelen is hy in ieder geval kwyt en met zyn blad „Viito" dreigt hy ook de mist in te gaan. En Papa Go- det? Hij is nooit meer geweest dan de vlag op het renteschip. Wat kon hy anders doen dan meevaren. Gedegradeerd De prys aie de D.P aan het Frente-driemanschap heeft betaald is (nog) niet bekend. De prys die de party van Papa Godet aan de D.P. moet betalen is duidelyk: Frente Obrero, tot voor kort de party van de toekomst, is gedegradeerd tot de party van het verleden. Tydens een openlucht -meeting hebben de Fren- te-leiders nog geprobeerd hun salto mortale goed te praten. De argu menten die zy naar voren brachten waren te doorzichtig om by bet pu bliek enige indruk te maken. De ka pitalisten bleken plotseling niet meer te huizen in de D.P. maar in de Nationale Volksparty. Stanley Brown voelde zich die avond keri- neiyk niet op zyn gemak. In zyn uit de kast gehaalde Castro-uniform had hy meer weg van een afgekeur de marinier dan van de strydbare volksmenner die nog kortgeleden aan minister Bakker het ver- wyt maakte „de Nederlandse rege ring heeft Jarenlang toegestaan dat de Democratische Party de gelden uit het meerjarenplan misbruikte om politieke tegenstanders om te kopen". Minister Bakker is net even rbe vroeg naai- Nederland terugge keerd om van dichtbij mee te kun nen maken hoe dit gebeurt. Overwinning De politieke routiniers uit de De mocratische Party en de Parti to Pattriotico Arubano zyn uitein- deiyk toch weer als overwinnaars uit de strijd gekomen. De overwinning die zy hebben behaald is veel gro ter dan hy op het eerste gezicht ïykt. Door de Frente-leiders in te kopen hebben zy niet alleen de regerings touwtjes weer ln handen gekregen, zy hebben ook een einde gemaakt aan de groeikracht van Frento O- brero. door Godet, Nita en Brown als omkoopbare figuren te kyk te stellen. Als regeringspartner lyken de Frente-jongens gevaariyker dan zy in werkelykheid zyn. Drie minis ters uit het Frente-kamp kunnen niet veel uitrichten tegen zes excellen ties uit het D P.-P.P.A.-blok. Ama dor Nita mag dan wel verkondigen: ..Als de D P. niet aan onze wensen tegemoet komt. laten we de regering vallen en forceren we nieuwe ver kiezingen". Hy weet beter dan wie dan ook dat er voor zyn party geen winst meer zit in de nieuwe stembus slag. Na twee maanden formeren en twee weken marchanderen heb ben de Nederlandse Antillen weer een regering. Het is overigens een droevige zaak dat er nu voor de derde achtereenvolgende maal een regering gevormd is die steunt op de gekochte m eerderheid in de volksvertegenwoordiging. In 1962 kocht de D.P. de hele fractie op van de toenmalige Katholieke Volksparty. Vier jaar later waren het drie Sta tenleden van de Nationale Volkspar- ty die bezweken voor het rammelen van de geldbuidel. Nu is het Frente Obrero y Liberacion 30 di mei. De K.V.P. en de drie N.V.P.'ers zyn in tussen van het politieke toneel ver dwenen. Papa Godet c.s. moesten zich maar geen illusies koesteren. GERARD HZICH ilch maar geen illusies koesteren. GERARD HABRAKEN Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Wae het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijri er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnen! Opvoeden met inzicht door Ada Citroen. Een modern psychologische begeleiding in de eerste zes levens- Jaren. Derde druk. herzien door drs. B. M. van der Zyl, kinderpsycholoe te Amsterdam. Uitg.: Kosmos, Am sterdam Antwerpen De bedelaar van Jeruzalem: door Elie Wiesel .Uitg De Boer. Bussum Turks fruit: door Jan Wolkers. Uitg.: Meulenhoff. Amsterdam. De molenaar van Angihault: door George Sand. Uitg.: L. J. Veen, Am sterdam. De dubbelganger: door F. M. Dos- tojewski (Veen) De zeewolf, door Jack London. (Veen). ABC voor de hondenliefhebber: door F. K. Bohn (Veen). Maak zelf meubels voor de kinder kamer: door G Grentz. Amsteltips I (Veem Vlechten met pit riet: door Lise M. i Elwenspoek. Amsteltips (Veen) Papierplastieken maken: door J. Eisenschink. Amsteltips. (Veen). deskundig in klank gP.j09.lK.2U. I Omstuwd door dolgelukkige supporters verlaat aanvoerder Ri- nus Israël het strijdperk. DEN HAAG (ANP) Niet. alleen j P6V heeft gisteren in de stryd om 1 de Europa Cup door loting verloren. ook oud-Cupwinnaar Benfica was dit lot beschoren. De Portugezen wonnen gisteravond in Lissabon met 30 van het Schotse Celtic, na eerder met dezelfde cyfers de uitwedstrijd te hebben verloren. In de verlenging werd niet gescoord, waarna het muntstuk de Schotten naar de vol gende ronde verwees. De Turkse kampioensclub Calata- saray had eveneens het geluk aan haar zijde. De Turken zegevierden met 10 over Ajax oude rivaal Spar- tak Trnava. dat de eerste wedstrijd met dezelfde score ln zyn voordeel had beslist. In de verlenging werd niet gescoord. Het lot was de Tur ken gunstig gezind. Overige uitsla gen in de stryd om de Europa Cup voor landskampioenen: Ferencvaros (Hong.)Leeds United 03. St. EtienneLegia Warschau 01. Voor de kwartfinales hebben zich nu geplaatst: Legia Warschau, Gala- taaaray, Vorwarts. Feijenoord. Flo- rentlna. Leeds United. Celtic. De wedstrijd Real MadridStandaard Luik wordt op 3 december in Ma drid gespeeld Europa Cup voor bekerwinnaars: F C Sankt GallenLev ski Sofia 00. Dynamo ZagrebOlym pique Marseille 20. Glasgow Rangers— Oornik Zabrze 13. Cardiff City Göztepe Izmir 10. Manchester CityL terse 8K 50. Academica CoimbraFC Magdenburg 20, Scha Ike '04—IFK Norrköping 1—0. Naar de kwartfinales gaan over: Levski Sofia. Academica Ooimbra, Gornik Zabrze, Göztepe Izmir, Man chester City, Dynamo Zagreb. A8 Roma. Schalke '04. Runners-up Cup (voormalig Jaar beurssteden bekertoernooi) Barce lonaVasa Györ 20, Liverpool— Vittoria Se tubal 32. Newcastle United—Aporto (Port.) 1—0, Caglia- riKarl Zeiss Jena 01, Interna- zionale—Hansa Rostock 30, Napoll VFB Stuttgart 10. Juventus— Hert ha BSC 00. Dosza UJpestFO Brugge 30, Slavia (Buig.)Kilmar nock 20, ArsenalSporting Lissa bon 30. Voor de volgende ronde hebben zich geplaatst.: Arsenal, Kilmarnock, Dosza UJpest. Hertha BSC. Karl Zeiss Jena, Napoli, Inter. Newcastle United. Barcelona, Ajax. Liverpool. De loting voor de volgende ronde van de Europese toernooien is op 10 december in Zürich. Versieringen voor de kerstboom: door M. von Socher (Amsteltips (Veen». Intarsia.: Inlegwerk van verschil lende gekleurde houtsoorten, door G. Grentz. Amsteltips (Veen) Alexander de Grote door L. Du Garde Peach. Globe-Reeks Uitg.: J. H. Kok, Kampen. David Livingstone: door L. Du Garde Peach <Kók) Florence Nightingale: door L. Du Garde Peach. iKok» Christoforus Columbus: door L. Du Garde Peach Kok Geschiedenis van de radio: door F. G. Goodall Kok Hoe werkt onze auto: door D. Ca rey (Kok) Over olie en oliewinning' door W. D. Siddle «Kok) i Over het leven van de zoogdieren door F. E Newing en R. Bowcod jKok) Hoe planten groeien en bloeien: i door F. E. Newing en R. Bowood Als u graag gezond en sia,,< blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard I En bovendien eet u lekker. (Van onze correspondent) BARCELONA (GPD) „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan. hy brengt ^ons Sint Nicolaas, ik zie hem al staan Ja, de kleuters uit de lage landen, die met snel tikkende hartjes en hoogrode wangetjes hun goedheiligman een welkom toezingen, weten maar al te goed dat de Sint een lange reis uit het verre Spanje achter de rug heeft. En de Sint komt al vele, vele, jaren, dus hy is niet jong meer Zy zullen dan ook wel begrijpen dat de goed heiligman na zyn vermoeiende rondreis over alle daken en langs alle schoorstenen van Ne derland en België, echt wel moet uitrusten. Daarom laat hy, terug in Spanje, het uitdelen van ge schenken aan de vele kleine Spanjaardjes over aan meerdere helpers. De belangrijksten zyn de drie Wyzen uit het Oosten, die hun goedgeefse taak begin nen op de dag van Driekonin gen, de 6de januari. ER IS MAAR één plaats in neel Spanje waar de goede bis schop onder zyn eigen naam, zy iet eveneens door middel van ;en helper, de eerste december dagen van de kleuters opvrolykt. Dit is het klooster van de hei lige berg Montserrat. naby Bar celona. Het Benediktyner kloos ter van Montserrat is niet alleen beroemd omdat van hieruit de „Moreneta", de donkere Onze Lieve Vrouwe die door haar Ca talanen vertederd „zwartkopje" wordt genoemd, over haar on derdanen heerst. Het klooster heeft ook een beroemd knapen koor, de „Escolania", dat zelfs met de zangertjes van Wenen kan wedyveren. En in de eeuwenoude traditie van de „Escolania" speelt Sinterklaas een grote rol. Want ter ere van de goede bisschop treedt op de 6de december één van de zan gertjes van de „Escolania" op als ..bisbeto", het jongens-bis- schopje, dat van zonsopgang tot zonsondergang dezelfde kledy en dezelfde waardigheid als de gemyterde abt van het klooster draagt. De voorpret begint al twee weken van tevoren. Op de 22ste november, naamdag van de heilige Cecile die als schuts- vrouwe van de muziek ook over de zangertjes van Montserrat. waakt, kiezen de veertig leden van de „Escolonia" in geheime stemming uit hun midden de „bisbeto". ENKELE DAGEN tevoren heeft de vader abt al de drie kandidaten aangewezen, die hy volgens de traditie meestal kiest uit de jongsten van deze 8- tot 14-jarige zangertjes. En de kan didaten hebben hun vriendjes opgetrommeld voor een rasechte verkiezingscampagne. Geen wonder dat er op de 22ste no vember hooggespannen ver wachtingen heersen in de „Es colania". Wanneer de stembil jetten geteld zyn. begroet een groot gejuich en applaus de nieuwe „bisbeto", die zyn kiezers ernstig dankt voor het vertrou wen dat zy in hem hebben ge steld. De twee andere kandida ten worden evenmin vergeten: zy zullen op de zesde december de functies waarnemen van vi caris-generaal en van kamer heer van de jongensbisschop. OP DIE DAG ligt de „bisbeto" natuuriyk al lang voor het och tendgloren wakker, en zodra het eerste zonnestraaltje over de hoge toppen van Montserrat knipoogt, komen zUn vicaris-ge neraal en zijn kamerheer hem plechtig kleden in de gewaden van zyn hoge rang. Hy krygt een echte myter op. een prach tige mantel om en een vergulde bisschopsstaf in de hand. Ook de purperen handschoenen en de gouden ring worden niet ver geten. Voorafgegaan door zyn helpers, die eveneens overeen komstig hun hoge rang gekleed gaan, schrydt de nieuwe „bis beto" waardig naar de grote kloosterzaal. hier neemt hy Op de heilige berg Mont serrat vind men de enige Sinterklaasvan Spanje. De „bisbeto", gezeten op zijn troon, in gezelschap van zijn vicaris-generaal en zijn ka merheer. plaats op een troon, waarboven een speciaal voor hem ontwor pen wapenschild hangt. De wa penspreuk heeft hy zelf geko zen, en zo lazen wy eenmaal: „Para que se alegren". „Opdat zy allen vroiyk zyn". Daar luis tert hy vol ernst naar zyn eerste (en enige) herdeiyke brief, die wel gericht is aan zyn kame raadjes, maar waarin meestal grappige toespelingen op de le raren van de ..Escolania" voor komen. De herderlyke brief ein digt steevast met de aankondi ging van het volgende program mapunt, een muzikale opvoering van enkele voorvallen uit het leven van Sinterklaas: „Luistert, myne heren, naar myn eenvoudige preek en als god ons zyn welwillend heid toont en gylieden allen stil biyft. zonder te kuchen en te fluis teren ski ik u in het kort verhalen over San Nicolas". De „bisbeto" zingt daarop zelf de hoofdrol in het muzika le toneelstukje over het leven van Sint Nicolaas. 'S MIDDAGS bezoekt hy dan in de auto van de echte bisschop de omliggende dorpen van Montserrat. Hy gaat gekleed in de stemmige uitgangskledy van zyn kerkeiyke waardigheid. Heel ernstig deelt hy met zyn kleine handje de bisschoppeiyke zegen uit, en laat zelfs zyn ring kussen door de godvruchtige Catalanen, die hem glimla chend. maar toch eerbiedig be naderen. Terug in het klooster houdt hy een ontvangst, waarop hy heel wat geschenken krygt! Het Catalaanse helpertje van Sinterklaas ontvangt name lijk geschenken, in plaats van ze uit te delen. Zyn kameraad jes van de „Escolania" weten echter dat deze cadeautjes een soort gemeenschapsgoed zyn waarvan zy allen mee zullen genieten. 'S AVONDS woont de bis- schop-voor-één-dag op een ere plaats in de kerk de vespers by. en géén dag van het jaar zingt de „Escolonia" zo ontroerend mooi als op de zesde december wanneer zy 'ter ere van hun ka meraad optreden. Het is voor de „bisbeto" een onvergeteiyke dag, die hem meer dan ooit met de oude tradities van de heilige berg verbindt. Geen wonder dat 't al meerdere malen ls voorge komen dat het koorknaapje dat één dag de myter van vader abt mocht dragen, ook werkelyk een hoge waardigheid van het Benediktyner klooster bereikte. Juist in het geval van de hui dige gemyterde abt van Mont serrat, Don Casiano Just, her inneren de oudste monniken van de heilige berg zich nog hoe hy. lange jaren geleden, op een frisse decembermorgen voor het eerst de bisschopsmantel droeg als „bisbeto". ROBBERT BOS8CHART 500 o minder calorieën

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25