ERNST HAPPELS LEF Het is niet te geloven 99 Van Hanegem en Jansen Voor elk bedrag Qufcl; "Nooit eerder zijn we zo afgestraft" De makers van de doelpunten Feijenoord overklast AC Milan2-0 Eenvoudig stukje bluf Franco Carraro: Wet voorschrijven Slechts één moment twijfels Coen Moulijn: DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD open (Door Fred Racké) ROTTERDAM (GPD) „Later pas", zei Piet Romeyn, „la ter pas besef je hoe grandioos zo'n man dat allemaal weer uit gedacht heeft. Nee, tijdens de wedstrijd verbaas je je niet. Dan denk je er niet aan, dat het gewoon allemaal lukt. Je voetbalt helemaal geconcentreerd en je doet wat je voorgeschreven wordt. Maar later ja dan komt dat allemaal naar boven. En dan zeg je gewoon: dit is een overwinning van de taktiek geweest." Het meesterbrein heeft weer eens gewerkt. Ernst Happels voetbal inzichten worden vandaag in heel Europa geroemd. De Oostenrijkse maestro aan het hoofd van een superieur Nederlands clubteam. De nog altijd niet breeduit lachende grootmeester, die alleen maar wil spreken van zijn elftal als een machtige groep, die dat grote wonder heeft bewerkstelligd: „Kijk eens", zegt hij dan stereotiep, „ik ga natuurlijk geen uitblinkers noemen. De jongens hebben schitterend gewerkt. Wij hebben dit te danken aan het geweldige moreel en de javoni grandioze inzet. Ja, een overwinning van het moreel." Geen breedvoerige taktische praat, geen opsomming van reeksen factoren, die hebben geleid tot wellicht het mooiste moment in de geschiedenis van Feijenoord, wellicht ook het hoogtepunt in het voetballeven van Ernst Happel. Wel een geduldig herhalen van dat y\zo eenvoudige stukje voetbaltaktiek, dat voor Milan zo ontstellend moeilijk te verwerken bleek. „Ik besloot", zei Happel altijd maar weer op die reeksen vragen, „om mijn strijdwijze aan Rocco op te dringen. Daarvoor liet ik de vleugelverdedigers optrekken, zodra dat maar mogelijk was. En ik zorgde ervoor, dat het middenveld en het centrum van de verdediging zo sterk mogelijk bezet bleven." Géén stelling om met ingehouden adem aan te horen, als werd hier het voetbal in een nieuwe richting gedreven. Integendeel: een brok je taktiek uit een bijna alweer „oude" school. Opkomende backs: het uccesnummer van enkele jaren geleden. Maar in de handen van Irnst Happel een „zweep", die meedogenloos over de wereldkam- lioen werd gelegd. Een „zweep", die zó hard knalde, dat het stadion iijkans uit zijn voegen barstte, toen Happel raak had geslagen. Ernst Happel „pakte" de AC Milan, maar pas veel later realiseer- len zijn spelers zich, dat hij dat had gedaan met, zoals dat heet, lure lef. Want wat had Happel gedicteerd? „Zodra maar enigszins anvallend wordt gevoetbald, gaan Romeyn en Van Duivenbode iee naar voren. Ze moeten Prati en Sormani gewoon de wet voor- jhrijven. Die twee moeten achter onze verdedigers aanlopen, en iet die twee van ons achter hen. Prati en Sormani op hun hielen en iet andersom." Een onvoorstelbaar eenvoudig stukje bluf, maar tegelijk zó ont- lettend goed doordacht. Want Happel heeft alleen maar kunnen Igokken op de omstandigheid, dat de Milan-vleugels erin zouden trappen. Of heeft hij het geweten? Heeft hij kunnen voor spellen, wat Romeyn en Van Duivenbode zouden ondervinden en Jater verbaasd meedeelden? Dit: „Die mannen stopten ons niet af. |ze liepen vier, vijf meter achter je aan en dan gaven ze het op. Of kwamen maar niet eens in de buurt Nereo Rocco, de bouwmeester van ééns onwankelbare muren, had. zo leerde Happel hen, in drie, vier Jaar be ton voetbal over het hoofd gezien, dat vóór een muur altijd eerst hinderlijke versperringen ïjvan kleiner formaat dienen te worden aangebracht. Nereo Rocco *1 bezat de manschappen niet om zulke putten te graven en Rocco heeft niet kunnen geloven, dat Ernst Happel brutaal genoeg is om [zijn peloton bijna massaal die grote muur te laten bestormen. Lef. Maar Ernst Happel zette toch niet alles, wat hij aan offensieve kracht bezat, in. Hij schreef zijn dagorder met grote zorg uit: „Ver mijd al te opzichtige acties in de beginfase. Dring hen langzaam onze taktiek op, geleidelijk. Vergeet nooit de laatste posten bezet te houden. Maar ga wél brutaal te werk al zij je iets willen opdrin gen". Wat prompt werd uitgevoerd door spelers, die zich bedienden van een zó ijzersterke wil, dat een elftal van Europese topklasse werd „onthuld", toen de bal eenmaal zwierf tussen de coulissen, die uit stormachtige bijval waren opgetrokken. Terzijde: „Wat een schitterend publiek", zei Happel, „wat heeft Idat ons geweldig gesteund". Een massa overigens, die een Jansen- Eoelpunt donderend begroette, zonder te beseffen dat aan een vroe- door Ria Racké ROTTERDAM (GPD) Op het - moment, dat Willem van Hane- ge treffer ook bezwaren kleven, hoe hard wellicht Milan erdoor was gem iakoniek Moutyns briljante aangeslagen, moreel gezien. Want wat zou zo n doelpunt niet alle maal losmaken in de AC-formatie vól killersinsticten. Feijenoord heeft daarom ook niet „bewust" op een snel doelpunt aangestuurd. Het was, natuurlijk, altijd „meegenomen" maar de Nederlandse cup- yechter zou er wellicht méér door in een hoek worden gedrukt. Dat nu, gebeurde niet. iFeijenoord. De ploeg bleef En daarin schuilt de grote klasse van zondermeer Milan de wet voor schrijven. De angst, de twijfels, het ongeloof in twee treffers, werden weggevaagd op een hoogst eenvoudige wijze: gewoon brutaal blijven dóór voetballen. Spelen zoals dat ijzeren tweetal Israël, Laseroms, [dat nimmer zijn post „avontuurlijk" verliet. Spelen zoals het „gouden duo" Van Hanegem-Jansen, dat alsmaar nieuwe mogelijkheden zocht en vond en verrukkelijke acties ondernam. Franz Hasil, vaak ver wijtend aangekeken om zijn geringe bekommernis om „overal" te izijn, groeide bij zulke inspirerende voorbeelden soms zelfs naar de rol van „spielmacher". Moulijn, wel degelijk linksbuiten nu, versloeg Anquiletti even vaak als andersom gebeurde. Wery draaide, zwierf, bood zich aan, vond de opkomende Romeyn telkens in de combi- inatie. En nergens, óók bij de alsmaar verrassend sprintende Kindvall piet, was Feijenoord zwak. Onafwendbaar dan ook raakte Milan, panisch verdedigend soms, in de greep van zijn „opvolger". Die zijn klasse ging bewijzen aan de hand van kansen. Die Cudicini ging ontmaskeren als een niet zo erg „grote" doelverdediger. Die Karl-Heinz Schnellinger nimmer 'toestond iets opbouwends te verrichten slechts het „ruwe ausput- zerswerk" was de Duitser beschoren. Feijenoord begon Milan te over klassen en de ploeg mocht rust nemen met een onverwacht gemakke lijk gevoel: was het gemiddelde niet veel te laag, bij zoveel kansen? Maar Happel, in de pauze-minuten zenuwachtig voorvoelend wat kon gebeuren, maakte in de kleedkamerstilte geen bezwaren. Nerveus sprekend bond hij zijn spelers op het hart vooral de ingeslagen weg niet te verlaten: „Blijf achter op zeker spelen, maar houd deze taktiek vol. Hij slaagt, ik weet het zeker. Blijf geconcentreerd. Ga niet jachten. Jullie kunnen het". Wéér gleed Feijenoord na rust soepel naar de aanvalsposities. Het stoorde zich niet aan de opkomst van Rognoni, die voor Fogli was ingeschakeld. Rognoni immers, is geen Rivera, en slechts diens komst had het evenwicht kunnen verbreken, al was juist op hém het verzet gericht: al het andere was van geringer order, van min dere klasse: Eén moment slechts hebben in de tweede helft de elf hun twijfels gekend. Dat was vlak na het raadselachtige Cam pos optreden inzake een elfmeter-straf voor Anquiletti's handsbal. Toen zakte het team even wat terug en moest er met wanhoop worden gerekend: mócht die tweede trffer er dan niet komen? Even kon toen ook Milan terugkrabbelen naar vroegere glorie: instinctief bijna stuurde de AC meer mankracht naar de voorste linies. Maar toen al ontbrak het geloof, kennelijk. Waarom anders zou Rocco nog de bijna zinloze wissel Combin-Colin hebben toegepast? De brave Colin 'werd niet eens zo toevallig in de eerste sekonde van zijn op treden vruchteloos heen en weer gejaagd tussen minitieus passende Rotterdammers en mocht verder worden afgeschreven. Feijenoord kromde de rug weer, zag Van Hanegem naar een nèg glanzender „San Siro-vorm" groeien, en sloeg toen eindelijk toe. De kopbal van Willem van Hanegem na de grandioze rush van Moulijn dreunde door Rotterdam. Vijf minuten volmaakt professioneel ver tragingsvoetbal moesten het wonder toen nog compleet maken. Het gebeurde volgens het boekje. Het leerboekje van voetbaltrainers, waaraan Ernst Happel niet had ontleend wat Milan velde en zijn ploeg naar topniveau tilde: lef. Door die simpele zin met dubbele uitwerking: „Jullie moeten hen de wet voorschrijven". Dat deden ze. voorzet met goud omrandde, ver speelde AC Milan miljoenen lires. Toen. bij de stand 20. wist de wereldkampioen dat het Italiaan se thuisfront zijn zin zou krijgen. Dat de binnen een jaar vergaarde glorie in een minuutje totaal ver pulverd kan worden. „Italië, en zeker Milaan, wacht op dit mo ment", verzekerde Karl-Heinz Schnellinger twee weken gele den. „Wij zijn veel minder popu lair dan Inter, zelfs de pers gunt ons het succes niet. Zolang het Milan goed gaat merk je daar uiteraard niet zoveel van. Maar op de dag, dat wij struikelen, zul je wat horen". Gisteravond, zeven minuten voor tien, kwam dat moment. Toen werd AC Milan met één klap gedevalueerd en daalde de markt waarde aanzienlijk. In het recen te verleden kon voorzitter Carra ro een slordige ton vragen voor een vriendschappelijke ontmoe ting op buitenlandse bodem. Die mogelijkheid is nu uitgebannen waarschijnlijk zelfs zullen de Mi- lanezen in de rest van dit sei zoen elk internationaal contact moeten missen. Ook al, omdat zij de handen vol krijgen aan de landscompetitie, waarin zij tot nu toe slechts een bescheiden rol vervulden. AC Milan ontvluchtte gister avond zwijgend en gedemorali seerd de kuip, treurend om de klap, die Feijenoord zuiver en met volle kracht had uitgedeeld. Franco Carraro, de altijd hoffe lijke president, stelde complimen teus en oprecht vast: „We kun nen geen enkele kritiek uitoefe nen op de uitslag. We mogen zelfs blij zijn dat we maar met 2—0 verloren. Nog nooit eerder in een ROTTERDAM (GPD) Eugene Europacuptoernooi zijn we zo af gestraft. Milan werd overklast". Nereo Rocco, de afgeblufte trai ner, die zich ijlings naar de bus spoedde, kwam tot de conclusie, dat Feijenoord dit seizoen de rol van AC Milan kan overnemen. „In deze vorm spelend kan de ploeg de Europa Cup winnen", sprak Rocco haastig. En Karl- Heinz Schellinger stamelde: „Feijenoord was groots. Een klas se-elftal". Wat de Italiaanse sportjournalisten gretig beaam den. Uitzinnig van vreugde werpt Wim van Hanegem zich na het scoren van Feijenoords tweede doelpunt in de armen van de al even gelukkige Ove Kindvall. Links wacht Wery op zijn beurt om de ster van de avond fors op de schouders te kunnen kloppen. ADVERTENTIF De Sint geeft altijd kwaliteit! Aan voetballers! Aan alle buiten- en binnensporters: sportschoenen iri allp maten en nrii7 in alle maten en prijzen „Ongelooflijk. Ik moet het nog even verwerken. Ik was er na afloop ontroerd van. Trou wens, alle spelers. Er waren er in de kleedkamer met tranen in de ogen. Maar zoiets is toch logisch? Je nebt Immers iets fantastisch verricht: de wereld kampioen uitgeschakeld. En dan de manier waarop! Na de wedstrijd in San Siro dacht Ik nog bescheiden: nou, wij zijn toch niet veel minder dan AC Milan. Nu durf ik zonder meer te stellen: wii zijn op het ogen blik beter. We hebben toch de hele wedstrijd gedomineerd? Het beste bewijs: AC Milan was na ons tweede doelpunt murw, dood .helemaal weg. Ongelooflijk. Ik blijf het zeg gen. Vergeet niet, voor de wed strijd hadden wii bewust of onbewust nogal wat comple xen. Vooral een angstcomplex. Begrijpelijk. Want als die lui één goal zouden maken, moes ten wij er drie intrappen en dat leek een onmogelijkheid. En ie beseft, dat ze ertoe in staat zijn. al voetbalt AC Milan momen teel toch lang niet zo sterk als vorig jaar. Maar dan toont Ha- pel weer zijn grote klasse. Hij praat je helemaal kalm. geeft je zelfvertrouwen. We barstten op het laatst gewoon van het zelfvertrouwen. En dat kon je toch duidelijk aan ons spel mer ken. We werden zelfs niet ner veus. toen dat tweede beslissen de doelpunt zolang uitbleef. Zelfs als er een verlenging had gekomen, was ik erin blijven ge loven. En dan de tactiek, die HaDpel dit keer weer voor ons had uitgestippeld. Geweldig. Het accent lag op het middenveld, de aanval werd gesteund door sterk naar voren dringen de backs. Ik geloof ook, dat Happel een beetje op mij re kende. Nee, hiermee wil ik na tuurlijk niet zeggen, dat ik be langrijker ben dan een ander. Natuurlijk niet. Toen Van Ha negem die bal erin kopte dacht ik geen moment: da/t kwam door mijn voorzet. Nee. Je bent blij voor Feijenoord, voor alle jongens. Ik gel-oof, dat Je dan in Je hart weer een beetje een amateur bent. die dolgeluk kig is met zijn club. Je denkt geen moment aan geld. Om toch even bij de oenten te blijven, na de loting wa ren er sommigen bij Fe yenoord helemaal niet zo gelukkig dat ik had gezegd het een eer te vin den tegen AC Milan te mogen spelen In de eerste plaats waarschijnlijk omdat dit Feijen oord geld zou gaan kosten. AC Milan wilde toch zeggen, één thuiswedstrijd en zeg dan maar dag tegen de Europa Cup. Weg verdere extra verdienste. En dan vonden sommigen het niet juist, dat ik zo eerbiedig over AC Milan sprak. Van Hanegem „Wat, een eer vinden? Ben je gekgewoon winnen van die lui". Nou ja, het is toch ge lukt. ongelooflijk. Om even bij Van Hanegem te blijven. Hij praatte weer con stant in het veld. Maar dat vind lk helemaal niet erg. In tegendeel. Als Willem veel praat speelt hij goed. Als hij goed speelt, praat hij veel. Maar laat ik niet één man naar voren ha len. We hebben allemaal, nie mand uitgezonderd, formidabel gevoetbald. Het was beslist één van de beste westrijden, die Feijenoord ooit gespeeld heeft En zoiets kan ik toch wel zeg gen. want ik ben zo langzamer hand al een hele tijd bU dezelf de baas. Al kun je natuurlijk moeilijk het voetbal van vroe ger en nu vergelijken. Is dit Feijnoord sterker dan het Feijenoord, dat het toentertijd tot de halve finale tegen Ben- fica bracht? Je kunt het niet vergelijken. Alleen één ding is zeker: we worden nu veel en veel beter geleid dan in die jaren. En dat is misschien doorslaggevend. Als je er overigens even bij stilstaat .dat we het toen tot de halve finales brachten, word je meteen even stil en denk je: nu zijn we eigenlijk nog maar net begonnen. Laten we dus in vredesnaam niet overmoedig worden. Want er zit thans een gevaar in, dat je een tegenstan der gaat onderschatten, het he lemaal té optmistisch gaat zien. Ja, wat wil Je? Als Je een elftal overtuigend hebt versla gen, waarin voor zo'n slordige 12 miljoen aan spelers materiaal zit. Hoewel Happel zal ons on- getwijijfeld wel heel snel elk idee van overmoedigheid uit het hoofd praten. Tussen twee haakjes AC-Mi- lan bad natuurlijk laten we eerlijk blijven wél de pech dat Rivera niet kon meedoen. Want Rivera is natuurlijk we reldklasse. En AC Milan bezit ik heb het al eens eerder ge zegd geen gelijkwaardige vervanger voor hem. Neem een Rognoni, die kan toch niet tip pen aan Rivera. Maar er liepen natuurlijk wel een stelletje an dere supervoetballers bij. En als dan een Combin eruit gehaald wordt, omdat hij eenvoudig niets kan presteren, dan is dit tooh wel een enorm compliment voor onze achterhoede. Want Combin kan enorm voetballen, maar wij zorgden ervoor dat hu niet in zijn spel kwam. Zo als heel AC Milan door ons in een greep werd genomen, waar het niet uitkwam. En nu dus de volgende te genstander. Nee. ik zeg beslist niet meer wie ik hoop dat wij loten. Het is alleen, zó dat dit Feijenoord tegen geen enkele club meer op hoeft te zien. Ik zal dan ook niet meer zeggen: ik vind het een eer om tegen die-of-die te spelen. Maar laat ik niet te ver vooruitlopen.. Eerst vrijdag weer trainen, want dinsdag moeten we tegen PSV. (Door Rob Vente) ROTTERDAM (GPD) Wim van Hanegem is een meester in het verbergen van emoties. Ook als de maker van Feijen oords meest bejubelde doelpunt is hij de ietwat slungelachtige figuur, die sloffend uit de kleedkamer komt en de handen diep in de zakken houdt. Ogenschijnlijk onverschillig luistert Wil lem dan naar de van alle kanten toegezwaaide lof en bedenkt intussen allerlei grappen, waarmee hij de aandacht slinks denkt af te wentelen. Zoals: „Feijenoords volgende tegenstan der in de Europa Cup? Nou, het liefst Reykjavik 2 En: „Blij mei; dat doelpunt? Ach, ik had hem liever wat later gemaakt, en wat mij betreft had ook Treytel hem mogen scoren." Dat zijn dan Van Hanegems ge liefkoosde grollen die het altijd wel doen. Maar hij kan ook. als de discussie wat op gang is gebraent, serieus aan het gesprek deelnemen. Met enige reserve weliswaar om in ieder geval niet de indruk te wek ken, dat hij het alleen weet of dat hij. Van Hanegem, de beste was. „Neem nou die wedstrijd in Milaan", voor het einde nog steeds 1—0 stond, hebben we het iets geforceerd en meer risico genomen. Toen ben ik ook wat veraer opgeschoven. En toen ik zag, dat Kindvall en Mai- dera onder die bal van Coen door liepen, kon ik lekker inkoppen", is de simpele verklaring van de „Krom me", die ook op dezelfde, vlakke toon zegt er steeds van overtuigd te stelt hij als voorbeeld. „Iedereen zei, I zijn geweest, cat Feijenoord de vol- dat ik daar zo goed had gespeeld. Maar toen ik de film zag, viel 't me I tooh tegen. Wat is goed en wat is erg goed?" En direct vervolgend:; „Feijenoord was vanavond erg goed. I De hele ploeg. Iedere tegenstander zou van ons verloren hebben. En gende ronde zou halen. „Kijk, Hap pel heeft ons steeds ingeprent, dat we de kop met mochten verliezen. En dat het dan allemaal wel goed zou komen. Daar heb ik vertrouwen in gehad". Verderop schuifelde Wim Jansen, tooh hebben we bijna niet anders zeer bescheiden ook, als een plichts- gespeeld dan in San Siro. Alleen getrouw werknemer, die met voldoe- Steppé. secretaris van het Brusselse Hasil had een Iets andere taak; hy I iung terugkykt op een lastig IdlBje. .:.1aar*ik°'!LtPtot 'mthi' I flOÜL Happel V0,pC riêaa Ho ir.MT* trof. moest meer in de diepte opereren.' dat vakbekwaam is opgeknapt. Net vdtprasciTur K«ai inaane ma» I gespannen, HÜ als in Milaan tekende hij in Rot terdam voor een hoofdrol en liet hij enkele Italianen naar adem hap- tot een perfecte demonstratie pen. Zoals Fogli, in de zevende ml- Anderlecht, die in de kuip het tref fen tussen Feijenoord en A.C. Milan bijwoonde: „Dit Feijenoord haalt de Europese top. Die nummer 10, Van Hanegem, wil ik meteen voor elk be drag kopen. Naast Jan Mulder zal hij een ideale partner zijn. Met zo'n speler wordt Anderlecht vlot kam pioen". verrassing de bal ineens over de j handen van Cudicini in de hoek val- den redden. Meneer Happel heeft len". Wat de inleiding betekende j ons enorm veel zelfvertrouwen ge- van I geven. Als we nu bij de loting maar kracht en kwaliteit. Wim Jansen, j een beetje geluk hebben". Wat ech- nuut. Hij haakte af, toen Jansen op „Ik heb met Feijenoord nooit een ter niet de wens is van Ernst Hap- de rechterflank doorstormde. Daar- betere wedstrijd gespeeld. We kon- pel. Feijenoords oef enm eest er im- m na kon de kleine middenvelder vu- den alles. Maar ik ben ook nooit mere wil het liefst de sterkste punten. „Ja, toen het tien minuten ren. „Het was meer bedpeld al6 eenbang geweeet, dat we het niet zou- I tegenstander loten meer naar voren. Maar Wim Jansen en ik bijvooroeeld bleven wéér zo veel mogelijk achter de voorhoede". En juist Jansen en Van Hanegem die het middenveld punctueel bezet ten en ontstellend veel werk moesten verzetten, scoorden de twee doel-1 na kon de kleine middenvelder vu-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21