Agnew's uitspraken zijn hard aangekomen Leren leven in de ruimte RITMEESTER FIAT 36 ct. Vice-president „sterke politieke factor" Verandering Rode vakbond in Frankrijk moest staking afbreken „LASTER TEGEN DE REPUBLIEK" Tsisar afgetreden als voorzitter Tsjeehisehe Kamer PAUS TEGEN ECHTSCHEIDING Bronchiletten Suprematie JONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 ADVERTENTIE (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Het meest gebruikte woord in Amerika is op het ogenblik „polarisatie". Daarmee wordt be- loeld het naar elkaar toedrijven van gelijkgezinde delen van de evolking. Vice-president Agnews recente aanvallen op de elevisie-ondernemingen en op een aantal dagbladen hebben, rolgens velen, de bevolking gepolariseerd. Dat wil zeggen, dat ie liberalen zich bijeengedreven voelen, en dat er een scherpe icheidslijn is getrokken tussen hen en de conservatieven, die loor de regering-Nixon de „zwijgende meerderheid" worden genoemd. Polarisatie zou ook hebben plaatsgevonden ten gevolge van ie recente dramatische onthullingen van ooggetuigen over de loor Amerikaanse soldaten gepleegde massamoorden op bur- iers in een aantal Zuidvietnamese dorpen. In dit geval zouden Ie berichten het anti-oorlogssentiment in de Verenigde Staten K>g meer hebben aangewakkerd dan al het geval was. het geïdealiseerde beeld, dat Iedere Amerikaan van jongsaf aan van zijn land wordt meegegeven. Agnews woorden waren een hart onder de riem van het wankelende nationale zelfvertrouwen. Tegelijkertijd heeft Agnew met zijn uitspraken een niet geringe politieke wissel getrokken op de toekomstige ontwikkeling van de Republikeinse party, die in de afgelopen presidents verkiezingen met een minderheid van het aantal uitgebrachte stemmen het recht verwierf om gedurende vier ja ren de bestemming van het volk te bepalen. President Nixon en zijn partijstrategen houden het er ken nelijk op, dat het mogelijk moet zijn om de kiezers, die op de ultra rechtse George Wallace hun stem uitbrachten (en de Republikeinen daarmee een overtuigende overwin ning onthielden) over te halen om in 1972 niet op Wallace, maar op Nixon te laten stemmen. En zij gaan er daarbij blijkbaar van uit, dat de beste methode daartoe is om een beroep te doen op dezelfde gevoe lens, die de ex-gouverneur van Ala bama in beweging wist te brengen. Het was Wallace tenslotte, die in de verkiezingscampagne met niet gering succes verklaarde dat hij, wanneer een van die langharige intellectuele warhoofden voor zijn auto zou gaan liggen om te demonstreren de chauf feur opdracht zou geven over hem heen te rijden. Hoe groot de Republikeinse gok is, blijkt uit de veronderstelling dat het mogelijk wordt geacht om kiezers die voor het merendeel van vader op zoon op de Democratische Partij heb ben gestemd (zoals gebruikelijk in het zuiden, en tenslotte is Wallace zelf een Democraat), nu te overre den om Republikeins te stemmen, d.w.z. op de partij, die het in de ogen der Democraten altijd heeft opgeno men voor de rijken, de industriëlen en de rijke oliebaronnen. Bovendien is het een grote gok wanneer in aanmerking wordt geno men wat de averechtse resultaten kunnen zijn van Agnews prikkelende formuleringen in een nationaal kli maat. dat al niet sterker verdeeld kan zijn over de oorlog in Vietnam. Ook de houding van de regering ten aanzien van de Moratorium-bewe ging en de twee anti-oorlogdemon straties in Washington duidt erop dat de regering zich niet bewust schynt te zijn van de gevoelens die onder dat deel van de bevolking le ven, dat het er voor over heeft om de kou te trotseren en zijn stand punt met een persoonlijke inzet kracht bij te zetten. Het kan zijn dat deze groep kleiner is dan hen die de president tot zyn „zwijgende meerderheid" rekent, maar het is in elk geval 't meest actieve en tot per soonlijke offers bereid zijnde deel van de bevolking. Hoewel het Witte Huis steeds heeft ontkend dat het enige voorkennis had van de redevoeringen van vice- president Agnew, kan evenmin wor- Wat er van deze theorieën ook aar moge zijn, het is buiten kijf dat merika in de afgelopen vijf of zes aanden een grote verandering heeft ader gaan, die het toch al verbitter - nationale klimaat over de einde- e oorlog in Vietnam niet ten goe- schijnt te komen. De twee felle edevoeringen van vice-president ^new blijken zo hard te zijn aan- ikomen, dat zij, ondanks de ge- aagde maanreis van de Apollo XII, ndanks de belangrijke kernwapen- esprekingen in Helsinki, ondanks berichten over de massamoorden, et dagelijkse nieuws en tafelge- jrekken blijven domineren. Agnew, de voormalige onbekende luverneur van Maryland, heeft zich deze twee toespraken een „ge- verworven, en volgens Witte -kringen is president Nixon van lening dat zijn vice-president een snnidabele politieke factor is gewor- m in de Republikeinse partijstra- igie. De vice-president, zei Herbert lein, de officiële zegsman voor de (gering, „is de spreekbuis geworden ior de gemiddelde Amerikaan". Zowel in New York als in Houston, aar ik de afgelopen weken was, leken willekeurig aangesproken uichauffeurs, kamermeisjes, zaken- eden, restaurateurs, kelners en por- iers van harte en unaniem in te temmen met Agnews visie van een de liberalen gemonopoliseerde ieuwsgaring, die aan banden gelegd ient te worden. Het merendeel van eze Amerikanen uit de lagere mid- enstand bleek in de afgelopen ver- lezingen niet op Nixon, maar op i-vice-president Hubert Humphry estemd te hebben. Een groot aantal unner noemde zich zelfs overtuig- e Democraten. Hart onder rieni Wat Agnew heeft bewezen, is niet it er een meerderheid bestaat van iwijgende Amerikanen", maar mis kien dat Amerika, ondanks zulke fómopolitische steden als New York a San Francisco in zyn diepste hart ïoservatief is en verknocht aan de ïditioneel-Amerikaanse retoriek, Ie het heeft over de vlag, „het beste nd ter wereld", en „de enige ware anocratie". De toespraken van de ïe-president komen op een ogenblik de nationale geschiedenis, dat de orlog in Vietnam en de verbrokke- van de maatschappij ernstige tijfel hebben doen ontstaan over Zware stormen hebben de laliaanse stad Triest aan de Iiriatische Zee geteisterd. Vloed- ater stond een meter hoog in it zakencentrum van de stad. tofc elders in Italië hébben zich mstromingen voorgedaan, zo- li in Venetië, waar planken op rote pleinen de voetgangers ge- tgenheid moesten geven met "Jroje voeten over te steken. den ontkend dat geen enkele presi dent zijn mogelijke opvolgers uit spraken laat doen waarmee hy het niet eens is. Het moet dan ook als vaststaand worden beschouwd dat president Nixon zyn vice-president doelbewust gebruikt om die onder werpen aan de orde te stellen, die hy zichzelf als president moeilyk kan veroorloven. Wellicht nog opzienbarender dan de uitlatingen van Agnew waren de recente uitlatingen van de echtgeno- PARIJS (GPD) - De Fransen die gisterochtend hun koffie op een olie pitje verwarmden en in een vinnige kou hun werk te voet moesten zien te bereiken, werden halverwege de ochtend door een mededeling van de communistische vakcentrale, de CGT, verblyd door het bericht dat de leiding van deze machtige cen trale eigenhandig een punt achter hun noden had gezet door voortijdig de staking van de gas- en elektrici teitsbedrijven te beëindigen. De communistische leiders hadden de hand over het verkleumde hart gestreken omdat zij het publiek, zoals ze tenminste beweerden tijdens dit eerste winteroffensief extra ongerief wilden besparen. In werkelijkheid schenen ze echter te hebben ingezien dat de wind niet alleen letterlijk maar ook figuurlijk sinds enkele da gen uit een andere hoek begon te waaien doordat het publiek ruim schoots genoeg kreeg van alle sta kingen die veel duidelijker door po litieke dan door sociale of economi sche overwegingen werden gemoti veerd. De communistische SGT had. zo vond men algemeen, minstens de hervatting van de onderhandelingen kunnen afwachten alvorens een elektrïciteitsstaking te proclameren die het hele openbare leven weer eens dreigde te zullen ontwrichten door het publiek van warmte, licht en vervoersmiddelen te ontroven. Voor de onpopulariteit van deze laatste staking heeft de communis tische vakcentrale het hoofd dus moeten buigen. Niettemin is het twijfelachtig of de regering nu ein delijk een poging zal durven onder nemen het stakingsrecht aan nau were wettelyke banden te leggen, omdat langs die weg de eenheid der drie grote vakcentrales, in haar eigen nadeel, alleen maar weer kan wor den hersteld. te van de minister van Justitie. John Mitchell. In een televisievraaggesprek zei zy: „Ik geloof niet dat de gemid delde Amerikaan zich realiseert hoe angstig het is wanneer een groep de monstranten, niet die tegen geweld zijn, maar de werkelijk liberale com munisten naar Washington komen". En zy voegde daaraan toe: „Zoals mijn man al vaak heeft gezegd, som mige van die liberalen in dit land, hij zou ze van harte willen oppak ken en inruilen voor Russische com munisten". Echtgenoot Mitchell, twee dagen later gevraagd naar de uitleg van deze woorden, gooide er nog een schep bovenop. „Ik zou graag", zei hij, „twee van die ultra-liberalen willen inruilen tegen één academisch- georiënteerde communist". De uitspraken van Agnew en Mit chell zijn ongetwijfeld een weerspie geling van wat er in de regering- Nixon gedacht en gevoeld wordt. Het zijn reflecties, die liberale Democra ten in Amerika doen denken aan de periode ten tijde van senator Mc Carthy, toen deze op het hoogte punt was van zyn communistische heksenjacht. Het is te betwijfelen of het opnieuw zover kan komen. Daar voor is de oppositie op het ogenblik nog te welbespraakt en te goed geor ganiseerd. PRAAG (Reuter) De man die j wilde bewijzen dat de vroegere Tsje- j chische minister van Buitenlandse i Zaken Jan Masaryk op instigatie I van de Russen is vermoord, is giste ren in Praag tot 32 maanden ge vangenis veroordeeld. De rechter be vond Vitezslav Kadlcak schuldig aan laster jegens de republiek en haar vertegenwoordigers meineed en ver storing van de rust" bij een een- manscampagne om aan te tonen j dat Masaryk geen zelfmoord pleegde in maart. 1948. Kadlcack activiteit heeft het misnoegen van de Russen gewekt. De rechtbank achtte haar „hoogst gevaarlijk". PRAAG (Reuter) Tsisar, die een belangrijke rel in de hervormingsbe weging onder Doebtsek heeft ge speeld, is gisteren afgetreden als voorzitter van de Tsjechische Natio nale Raad (parlement). Van de 200 leden stelden er 53 him zetel beschik baar c ider wie vele medestanders van Doebtsek uit de tyd van vóór de Russische invasie van augustus 1968. Voorts werden woensdg negen leden uit de raad gestoten, onder wie prof. Eduard Goldstiicker, die hoofd van de Schryversunie is geweest, de voormalige vice-premier Ota Sik, de ex-directeur van Radio-Praag Hejz- lar en het ontslagen hoofd van het communistische college dr. Hubl. Erban. een aanhanger van de Tsje- choslowaakse partijleider Hoesak. werd gekozen als nieuwe voorzitter van de Tsjechische nationale raad. De afgetreden en afgezette leden werden direct vervangen. ROME (AP) Paus Paulus en de Italiaanse christendemocrati sche premier Mariano Rumor hebben zich gisteren in het Ita liaanse debat over echtscheiding gestort, in een laatste poging te voorkomen, dat echtscheiding voor alle Italianen mogelijk wordt. Paus Paulus deed een beroep op de Italiaanse wetgever het rooms- katholieke principe van de onont bindbaarheid van het huwelijk „te eren en te verdedigen". Premier Ru- mor vroeg de leden van het parle ment „voor de laatste keer voor zichtig na te denken". Volgens hem zou echtscheiding de betrekkingen tussen zyn christen-democratische regering en het Vaticaan bemoeilij ken. De Kamer moet zaterdag voor het laatst stemmen, over een wetsontwerp op de echtscheiding. Het ontwerp gaat daarna naar de Senaat, als hei door de Kamer wordt aangenomen. Dit is de eerste keer sinds het ont staan van het Italiaanse parlement, 109 jaar geleden, dat een ontwerpwet op de echtscheiding het zover ge haald heeft. Elf andere ontwerpen lieten het afweten, allang voor er over gestemd kon worden in de Kamer. Het huis van afgevaardigden ver hinderde gisteravond een poging van de Christendemocratische partij om het wetsontwerp op de beperkte mo gelijkheid tot echtscheiding te torpe deren. Met 322 tegen 290 stemmen werd een motie van de Christen democraten verworpen' om het wets ontwerp niet verder te behandelen. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. 1.- (Van onze radacteur ruimtevaart) LEIDEN Zuiver ruimtevaart- technisch gezien is de vlucht van de Apollo-12 een grandioos succes geweest, me) kwaardig genoeg niet alleen om wet er bereikt weid, maar tevens om wat er mis is gegaan Tegenover dit succes staat echter d* zekerheid, dat op korte termijn een stroom niet altijd ongegronde - kritiek zal losbarsten op ruimte- avonturen alt deze. waarvan er vooi de Apollo nog minstens acht in de komende twee en een half jaar op heit programma staan. De maan vlucht van Conrad. Bean en Gordon he°ft de suprematie van Amerika over Rusland op het gebiea van de bemande ruimtevaart niet alleen bevestigd, maar versterkt, te meer tegen de achtergrond van de kennelijk mislukte Sojoez-drieling vlucht van oktober jJ. Amerika heeft thans 22 bemande ruimtevluchten gemaakt tydens wel ke 44 maal een man in de ruimte werd gebracht. De Amerikanen heb ben na de jongste vlucht 5834 uur en 32 minuten man-uren ruimte ervaring, niei alleen in vluchten om de aarde maar ook in vier vluch ten om de maan en twee maanlan dingen. Rusland bracht in 15 vluchten uitsluitend om de aarde 24 maal een i mens in de ruimte, waarmee 16961 uur en 9 minuten man-uren ruimte- ervaring weir opgedaan. De positieve resultaten van de afgelopen vlucht zijn na de uitvoe rige verslagen thans wel algemeen1 bekend. Minder aandacht is besteed aan een aantal incidenten en fouten ty dens de vlucht en het verblijf op de maan. Dat aantal was niet gering, j maar alle tezujnen genomen vertr>- I nen deze een verrassend positief effect. Wy willen er enkele noemen. Waslijst j Reeds diretc na de staat werd de Saturnus-raket getrofen door de bliksem. Er zullen nog wel harde woorden vallen over de strijdvraag, of de lancering bij de heersende weersomstandigheden wel verant woord is geweest, j Daarna volgde een waslijst van J tegenvallers Er was als gevolg van de lancering door regenwolken Us- j afzetting op de Apollo-ramen, die uitzicht en fotograferen bemoeilijkte Conrad en Bean hadden tydens de heenreis gezondheidsklachten. Bij de precisielanding waaide er zoveel stol op, dat het zicht op de maanbodem verloren ging. Naderhand bleek dt I Intrepid slechts 6 meter van een ge-1 vaarlyk kratertje te staan. Voor het j eerste uitstapje bleek het reeds bi) - j zonder moeihix, de wandelkostuums aan te trekken. Vrijwel direct na het verlaten van de maantaxi liet de televisie-cmera het afweten. de maan struikelde Conrad, maai dit bleek niet gevaarlijk en daarom veranderde hij de ingewikkelde voorgeschreven techniek voor het verzamelen van maanmateriaal in een zelf bedachte techniek van half j vallen. Hy kon dat ongestraft doen omdat men ,iem in Houston door het uitvallen van de camera toch niet kon zien! Tijdens de tweede maanwandeling brak het handvat van een fotocamera, waardoor deze onbruikbaar werd. De gereedschap pen voor het werk op de maan ble ken allerminst te voldoen. Voor het verlaten van de maan ging een cas sette met belangrijke opnamen ver loren, doordat deze per ongeluk met andere „rommel" op de maan werd weggeworpen Tijdens de start van de maan weigerde de televisiecame ra die de operatie had moeten waar nemen. In de maantaxi en later ook in de Apollo bleek veel te veel maan- stof rond te zweven, dat niet alleen irriterend was voor de bemanning, maar ook risico's opleverde voor de werking van de zeer gevoelige in strumenten. Inmiddels had Gordon in zijn vlucht om de maan een hele serie opnamen van toekomstige lan dingsplaatsen moeten overmaken omdat een belichte film open uit de camera v«el. Tydens de retour- vluoht was het vochtgehalte in de Yankee Clippe> veel te hoog. Bij de nadering van de atmosfeer werd de Service-Module in de verkeerde baan afgestoten. Bij de landing werden de parachutes niet tydig gekapt, hetgeen by minder gunstige weers omstandigheden grote gevaren had kunnen opleveren. Tijdens de lan ding sloeg een losgeraakte camera tegen Bean, waardoor deze een die pe hoofdwond kreeg. Geen robot Toch hadden deze tegenslagen een positief effect, zy hebben geleerd, dat de mens ook in de ruimte tegen slagen kan overwinnen Blijkbaar hoeft hy niet zo nadrukkelijk in een figuurlyk keurslijf van starre voor schriften. voorzorgen en perfectie te werken om ztjn taken uit te voeren, niet als een ..menselijke robot" te werken om zyn oogmerken te ver wezenlijken. Dat is een enorm winst- Bean, Gordon en Conrad (v.l.n.r.) brengen hun eerste ver slagen uit, terwijl zij in de qua rantainecaravan zitten aan boord van de Hornet op weg naar de Verenigde Staten. punt. Er verloopt geen transatlai>- tische vlucht of er breekt wel eens een glaasje of stoot een stewardess wel eens haar hoofd of brandt er een lampje wel eens niet. In vroe gere ruimtevluchten werd totale per fectie tot in details nagestreefd zo danig dat de mens inderdaad tot robot werd gedegradeerd en men zich wel eens afvroeg waarom hy dan eigenlijk wel de ruimte in ging en het werk niet door echte robots liet verrichten Het is nu gebleken, dat een soe peler opvatting mogelijk is. mede als gevolg van de psychologisch zeer juiste keuze door Houston van deze tweede maan-ploeg, die in alle op zichten een meer nonchalante en luchthartige ndruk maakte dan de j eerste. Daarmee is het leefmiileu in I de ruimte dichter by dat op aarde gebracht. Dat is een heel grote stap in de ruimte voorwaarts.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19