[)e Sade in opmars St. Nicolaas aanbiedingen! Militair tehuis in Katwijk-Rijn heeft een nieuw bestuur >rt Bakker jr. geeft het werk n de markies ongekuist uit ZWARE BOTSING AAN DE GRENS VAN JEMEN EN SAOEDI-ARABIË Philips grammofoon Cassette recorder Valkoha grammofoon Radio hoekmeubel Stereo installatie compl. 3DAG 27 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 „Moeten wij De Sade verbranden?", heeft Simone i'oir zich met enige kommer om het lot van de markies igd. „Het antwoord hierop moet ontkennend zijn", zegt Bert Bakker (26), waarbij niet enkel en alleen de om het lot van de markies doorklinkt. Want Bert wil graag duidelijk maken dat zijn bijna complete Ne- e uitgave van de werken van de markies bepaald niet heeft met windeieren. Dat is dan naar de financiën en kas van de uitgeverij gerekend. Meer naar de markies komt deze uitgave de auteur en een bij achteraf-be- toch weer niet zo ininteressante periode uit de. iteratuur vrij onverwacht op een herwaardering te gev ïworp esso Het fcekr Jr. komt en dat zijn voor de uitgave L&jLiee op een feestje, waar aanwezigen hem zegt uitgeverij zou zitten, zou "Se opnieuw in het zonlicht Oedl Ie mededeling blijft han- Bert Bakker jr. bij ,,oom met het voorstel tot uit- het plan, ontmoet hij er ongelijke blik die hij ver want Bert Bakker zei ;en dit soort zaken. Bo er een markt in de mar- vr. an 'J88"!»! brengt Bert Bakker jr. Pappot, studente, bij el- Pappot maakt op dat n studie van de ook hier uiterst slecht befaamde houdt zich mede daar- itensief bezig met de ver zijn werk. Het contact re- een contractGemma rtaalt voor Bert Bakker (of: „De tegenspoed der beid") en kort daarop „La dans le boudoir" dat in inds „De slaapkamerfilo- tezelfdertüd voltooit appot haar portretstudie ide, die als „De markies De Sade" in de Floretreeks van de Arbeiderspers terechtkomt. Het eerste succes is overweldigend. Beide vertalingen gaan in tiendui zenden exemplaren de deur uit. Enkele dagen geleden verscheen bij Bert Bakker het derde werk van De Sade, „De 120 dagen van So dom" vertaald door „Nederlands De Sade-expert bij uitstek" (uitgever), Hans Warren. Voor Bert Bakker jr. is dit meteen de proef op de som. „Mijn oom heeft al eens gezegd als dit in Nederland mag, mag alles. Vergeet niet dat om allerlei redenen De Sade nog steeds behoorlijk in het hoekje van de weerstanden zit. In Frankrijk r'elf werd in 1956 de uitgever Pauvert nog vervolgd wegens zijn uitga ven van De Sade. Ik geloof niet dat een zo volledige, ongekuiste uitgave als de onze waar dan ook te krijgen Is". jfoj- ju f/k.* eé /a Vergif kast De markies De Sade. eens van de aanduiding „de goddelijke" voorzien, voor de gehele wereld met de term „sadisme" verbonden, om de aard en uitwerking van zijn gedachten en denkbeelden op de index en in de 4-- «iuUÏtf- 4 vergifkast van de wereldliteratuur geplaatst, is in zijn lange letterkun dige leven meermalen tegenover de vraag geplaatst of nien hém nu ver- branden moest of niet. Het handschrift van de mar kies De Sade. Vroegere generaties hielden aan een dergelijke vraagstelling geen pro bleem over: ze verbrandden gewoon. Wat al bij al van De Sade is geble ven, zijn behalve wat geredde ma nuscripten en troebele persoonsbe schrijvingen de innig gekoesterde vooroordelen over goed en slecht die leiden naar brandstapel en galge hout. De vooroordelen hebben zich ech ter maar ten dele tegen de markies gekeerd: zijn naam wordt vaak mis bruikt maar het lijkt hem ander zijds garanties voor een durende Jeugd te verschaffen. Vertaler Hans Warren „Als je De Sade leest, gespitst op de pikanterie ik spreek dus over het merendeel van de lezers ben je gauw met hem klaar. Je moet hem ook niet lezen om de pornografische elemen ten die men er in weet te ontdek ken. De Sade heeft namelijk niets maar dan ook niets met pornografie te maken. Dat hadden alleen zijn rechter en de processen, die De Sade daarmee overigens een briljan te overwinning in handen speelden. De Sade distantieert zichzelf met klem vaxx de pornografen van zijn tijd en gebruikt in dat verband voor de eerste maal de uitdrukking „tuig van de richel". Dichter en lettei'kundige kroniek schrijver Warren, winnaar van de Van der Hoogtprijs voor letterkunde, heeft een hartstocht voor Franse li teratuur en noemt De Sade „on danks alle tegenstrijdige bewerin gen wel degelijk een kind van zijn tijd". „Men is De Sade al bij zijn leven met ethisch afgewende hoofden voorbijgelopen, maar dat had uitein delijk niet zoveel te maken met zijn werk, veel meer met zijn gedrag. De Sade wist zich namelijk voortdurend in opspraak te brengen. De markies is zijn tijd ongetwijfeld ver vooruit geweest maar dat betekent natuur lijk niet dat hij niet in zijn acht tiende eeuw thuishoorde. Het was een nogal libertijns gezelschap dat de toon aangaf: Voltaire, Diderot, ba ron Holbach, Lodewijk XV, Bufoon. De negentiende eeuw maakt daar een letterlijk voorspoedig maar geen definitief einde aan. De mensen gaan wat gemakkelijker schrikken. De tijd voor de taboes is er. We zijn nu inmiddels zover dat ik, die toch ook wel weer een kind van mijn tijd zal zijn, rustig zeggen kan dat het gelukkig beter gaat met De Sade, waarmee ik dan natuurlijk bedoel „met zijn publiek". Hans Warren die zegt te vinden dat „we op dit terrein eigenlijk twee eeuwen lang alleen maar een stap terug hebben gedaan, is met De Sa de voor enkele jaren onder de pan nen. Bert Bakker jr. heeft hem ook gevraagd de andere werken uit het oeuvre van de steeds beter befaamd wordende markies voor Nederland toegankelijk te maken. Onder die wei-ken zijn „Les cx*i- mes de l'amour" dat nog dit najaar KATWIJK AAN DEN RIJN - Het tehuisbestuur van het protes- tants militair tehuis „M.A. de Ruy- ter" in Katwijk aan den Rijn, dat tot dusver bestond uit bestuursleden van de in federatief verband sa- I menwerkende afdelingen Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee. Rijnsburg en Valkenburg van de Ko- i ninklijke Militaire Bond Pro Rege, I is vervangen door een nieuw bestuur, te weten het afdelingsbestuur van I Katwijk aan den Rijn. Een en an- der is een gevolg van een structuur onder de titel „Liefdesmisdaden" zal verschijnen en de twaalf delen van „Juliette". Bert Bakker is ondanks de erva ringen in het buitenland, waar men De Sade nog onder de toonbank moet verkopen, niet bang voor een Nederlandse inbeslagneming. „Er zullen wel mensen zijn die ons de uitgave op de een of andere ma nier kwalijk nemen, al heb ik er nog niets van gemerkt. Natuurlijk, je hebt als uitgever je verantwoorde lijkheden, maar ik zie hier niets strijdigs in, met de beste wil van de wereld niet. Een uitgave verbieden zou overigens toch geen oplossing zijn en tot nu toe hebben we niets van welke beknotting ook gemerkt. En al was het zo, dan moest er maar voor het tegendeel gevochten worden. Het is altijd het uitgevei-s-idee van mijn oom geweest om het onmogelij ke mogelijk te maken. Ik vind het wel goed om me daaraan té houden". Net op tijd Hans Warren over „De 120 dagen" Het lijkt nog te vroeg maar het is misschien net op tijd. „De 120 da gen" is misschien het beruchtste boek uit de wereldliteratuur, het is ook het hoofdwerk in de geschiede nis van de mensheid genoemd. Men senkennis, filosqfje en zwarte humor vormen het tegenwicht voor de hon derden fantasieën die worden uitge leefd. Vervallen in superlatieven is gênant by een schrijver van het formaat van De Sade. Ik geloof dat dit boek in zijn genadeloosheid een van de grootste werken van de we reldliteratuur is". In Peking worden opvoerin-1 tegen het kapitalisme in China, g engegeven van een moderne re- Op de foto twee hoofdrolspelers volutionaire opera, die een ode j in een suggestieve toneelscène, brengt aan de helden uit de strijd I f wijziging van de landelijke organisa tie van Pro Rege, waarbij aan de tehuisleiders een meer zelfstandige positie werd toegekend. Hierdoor is de bestuursinvloed op de gang van zaken beperkt. De bestuursoverdracht had plaats tijdens en bijeenkomst in het mi litair tehuis, waar tevens afscheid werd genomen van de oude bestuurs leden In de eerste plaats gold dit de heer E. van Wensveen, die in de periode 1947 tot 1957 een zeer werk zaam aaxxdeel heeft gehad in de voor bereidingen voor de totstandkoming van het militair tehuis en in de ja- I ren 1957 tot heden onafgebroken I de functie van secretaris van het fe deratief bestuur heeft vervuld. Verder gold het afscheid ook de I heer A. van Elk uit Rijnsburg, se- I gdert 1962 deel uitmakende van het 1 bestuur en voorzitter vanaf 1964, j mevrouw Kralt- de Mooij uit Rijns- I burg, de heer H. de Heus van de afdeling Valkenburg en de heren D. van der Plas en A. Brussee uit Katwijk aan Zee. Het afdelingsbe stuur van Katwijk aan den Rijn, dat de taak van het federatief bestuur zal voortzetten, bestaat uit de heren F. van Duijn en J. D. van Delft en mevrouw Van Bladeren, waaraan als adviseur is toegevoegd de vloot.- predikant van het Marine Vliegkamp Valkenburg, ds. C. R. H. ter Haar Romeny. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte van de vergadering bleef men geruime tijd in de conversatie- zaal bijeen, waarbij de heer J. D. van Delft de scheidene bestuursleden toe sprak. Mede namens het hoofd bestuur bood hij de heer Van Wens veen een projectiescherm op stan daard aan err de heer Van Elk een verzilverde asbak. De overige be stuursleden ontvingen eveneens een aandenken. Een fraai boeket bloe men was bestemd voor mevrouw Van Wensveen. In zijn dankwoord haal de de heer Van Wensveen veel her- j inneringen op uit de historie van het militair tehuis, die hij vanaf het be ging heeft meegemaakt. ADEN (AP, Reuter) Achttien Saoedi-arabische militairen zou den zijn gedood of gewond bij een hevige grensbotsing tussen troepen van Saoedi-Arablë en vaft Zuid-Jemen, waaraan werd deelgenomen door straaljagers, zware artillerie en pantservoer tuigen. Het gaat om de omstre den grenspost El Wadeiah. Beide partijen verwijten elkaar de an der te hebben aangevallen en de grens te hebben overschreden. De genoemde grenspost Wadeiah l:gt ongeveer zeshonderd kilometer ten noordoosten van Aden. Er zou den zich thans Saoedi-Arabische troepen in het leger gebied van Ha- dram au t bevinden. De betrekkingen tussen beide landen zijn reeds lang gespannen. De regering in Adem neeft Saoedi-Arabië er herhaaldelijk van beschuldigd samen te spannen met voormalige sultans en wapens te hebben verschaft aan de konings- gezinden bij de langdurige burger oorlog in de republiek Jemen. De plotselinge vijandigheden tussen de twee landen kunnen de Arabische topconferentie in Marokko op 20 december in gevaar brengen. Saoedi- Arabië is altijd tegen een Arabische topconferentie geweest. Koning Fei- saï zou herhaaldelijk uitnodigingen voor een nieuwe conferentie van de hand hebben gewezen omdat hij niet aan dezelfde tafel wenst te zitten met de Zuidjemenitische leiders. van 179,NU 159,—. Op lichtnet en batterij. met radio en microfoon. Speciale prijs 269, stereo 4 snelheden NU 98,— volledig stereo, van 698,NU 595,— met versterker, 2 boxen en gramm. NU 385,— Gratis 2 LP's. Bezoek onze zaak NIEUWE RIJN 29—32 LEIOEN

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15