Geen centrale in de Leidse regio „AC Milan verbrijzeld" Moord schokt geweten het gehele volk van Slecht water in Z. Holland Corriere della Sera: BIJZONDER GELUKKIG 'HEARING HAD EFFECT Maasvlakte Leefklimaat Wat doet EZH? Koelwater Wijste partij f5.- terug voor uw oude wekker als unü kiest voor Junghans JUNGHANS PSV nachtrust VERKLARING VAN WITTE HUIS MINDER KOUD MEUBELSHOW TJ&uLuum BOMAANSLAG OP EL AL- KANTOOR IN GRIEKENLAND ©uc/ eutvo jpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 No. 32954 EIDSCH icteur: E. A. E. van Dishoeck rfdredaoteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f4,95 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers f0,25 Witte Singel 1, Lelden - CHro 97055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 215OT EIDEN Vreugde en opluchting kenmerken de uitspra- die worden gedaan als reactie op het besluit van burge- tster en wethouders van Leiden inzake de elektriciteits- trale. B. en W. zullen de raad binnenkort voorstellen de (5] racht tot de bouw van een nieuwe centrale in de omgeving Leiden terug te geven aan de N.V. Elektriciteitsbedrijf d-Holland. jaar na het principebesluit van de Leidse raad om deze in z-1974 te verwezenlijken centrale te bouwen, wordt dit tot een iet hangijzer" geworden probleem afgestoten. i (Van onze redacteuren) hun voorstel geven burgemees- n wethouders een overzicht van ïoealijkheden die zij hebben on- anden bij hun pogingen tot rea- ing van de nieuwe centrale. Dat li in de eerste plaats de moei den m.b.t. het koelwater, die noopten uit te zien naar een „e vestigingsplaats dan de oor- ikelijk gedachte Barrepoider in srwoude. Daartoe werd om. [eg gepleegd met de gemeenten made en Leiderdorp, tot dusver (r zonder resultaat. Door de on- jnden moeilijkheden is het s reeds niet meer mogelijk om ïnitraile op de geplande tijd in jf te stellen. arbij komt nog dat de voorge- n bouw van een hoogoven.be- op de Maasvlakte, met bij be ide centrale, uitstel van de bouw een oem-rale in de omgeving Leiden waarschijnlijk maakt üt Rotterdamse project nl. door- en spoeoig gerealiseerd wordt, dit voor de Leidse centrale uit- van minstens enkele jaren be- omdat anders zeker tijde- overpi'oduktie van elektrici- rou ontstaan. i bovendien de N.V. E.Z.H. door voorgenomen structuurwyziging waarschijnlijk binnenkort cen- g kan gaan bouwen en exploi- k achten burgemeester en wet- ers van Leiden het niet langer itwoord dc- door de E.ZH. ver te bouwopdracht nog langer in sfeuille te houden, reeds door Leiden aangekochte i in de Barrepoider te Zoeter- ie zal naar alle waarsohijnlijk- kun-nen worden gebruikt voor roor genomen industrialisering in gebied. ethouder H. W. M. Sies van Zoe- oude (burgemeester Dethmers \l vandaag niet aanwezig) voelt erg gelukkig met het voornemen het Leidse college om de op at aan de E.Z.H. terug te ge- Van het begin af aan heb- wij ons op het standpunt ge- dat een centrale in dè Bar- ider in planologisch opzicht „onding" is. Bovendien zou ons limaat er zeer door zijn bena- k L „Ik ben er bijzonder geluk- mee", zegt ook burgemeester P. a» Smolders van Alkemade. Hij it het een heel verstandig be- van het Leidse college om deze Itaak af te stoten. „Leiden kan nissen, er zijn andere problemen ig. De energievoorziening is iets oplossing in groter verband", t besluit van het Leidse colle- eeft Leiderdorps burgemeester 1. v. d. Have niet overrompeld, hij is er wel blij mee. „Ik heb op het standpunt gestaan, er ten behoeve van de energie- dening iets moet komen. Altijd teld. dat transport van de 'lakte te duur zou worden maar nu kennelijk veranderd. Voor Jorp betekent het. dat we de niet in de raad zullen behoe- brengen. mals de directeur van de Ste- e Fabrieken van Gas en Elek- sit. ir. H. W. Brooshooft, had ïuder P. S. Harmsen. die vanaf erste uur bij deze opdracht be en was, geen commentaar, ïenkort komt er een voorstel de raad, waarin één en ander erig wordt gemotiveerd", aldus ethouder. De directie van de Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol- in Den Haag, die wij ook om nentaar wilden vragen van- de gehele dag niet te bereiken. gen Club, die zich van meet af, heeft verzet tegen de bouw van de centra le. Volgens de biologen zou het mi lieu in de omgeving van de Sleutel stad ernstig verontreinigd worden door de lozing van het koelwater. „Geweldig leuk," zo reageerde drs. H. Bakker die samen met enke le biologen eerder dit jaar een ern stig protest liet horen tegen de bouw van de centrale. „Het feit dat men het nu in de richting van de Maas vlakte gaat zoeken, duidt er op, dat de hearing over de centrale zeker effect heeft gehad." Ik had overigens niet gedacht dat het Leidse college al zo snel tot een afwijzing zou besluiten. Na de hea ring had ik het gevoel, dat de zaak nog wolkomen open was en dat de be slissing pas zou vallen na een inten sief onderzoek door alle betrokken instanties. Het zou me teleurstellen wan neer de afwijzing alleen gebaseerd wordt op het feit dat de zaak „min der mooie" effecten zou hebben. De gevolgen kunnen nu beter tot op de bodem onderzocht worden zodat de gegevens straks voor andere gebie den bruikbaar zijn. In zekere zin ver toont de afwijzing door B. en W. overeenkomst met de Progil-affaire „Alleen waren de gevolgen daar ge makkelijker voorspelbaar," aldus drs. Bakker. Ook ir. H. de Groot, technisch di recteur van het hoogheemraadschap Rijnland is inmiddels op de hoogte van het besluit van B. en W. Hij trok uit de beslissing de conclusie dat de centrale „voorshands" niet in het noorden van Zuid-Holland zal wor den gebouwd. „Ik weet echter niet wat het EZH nu gaat doen. Zij heb ben destijds gezegd dat voor de stroomvoorziening in elk geval een centrale in het noorden van Zuid- Holland moet komen." Overigens is Rijnland in samen werking met het RIZA nog steeds bezig met een diepgaand onderzoek naar de gevolgen van een elektrici teitscentrale. Het besluit van de af wijzing is bij Rijnland wel in goede aarde gevallen. „We hebben er bij besprekingen met het elektriciteits bedrijf en de gemeente nooit een ge heim van gemaakt, dat we niet be paald verrukt waren van de plaats dichtbij de Kaag. teruggave vain de bouwop- nt voor de centrale door het te college van B. en W. betekent lUccesje voor de Leidse Biolo- nummer bestaat uit 34 pagina's ROME (Gf*D) Over de ne derlaag van AC Milan en de uitschakeling voor de Europa Cup is men in Italië niet te spreken. De „Corriere della Sera" zet groot boven het ver slag: „AC Milan verbrijzeld. De wereldkampioen en Europese bekerhouder bewijst in een ern stige crisis te zijn". Het Turijn- se blad „La Stampa" spreekt zelfs van eenopzienbarende verrassing. „Milan heeft roemloos verlo ren. 2»nder de minste mogelijk heid tot vergoelijking of dis cussie. Van de eerste tot de laatste minuut is het elftal let terlijk onder de voet gelopen en toonde zich de mindere op het atletische plan, wat de spel techniek betreft, in de persoon lijke duels en in slagvaardig heid. Zij bestonden eenvoudig niet in het veld. Tegen futloze Milanezen speelden in een groot ritme mannen, die atletisch uit stekend voorbereid waren en die vastbesloten waren deze be langrijke overwinning te beha len", aldus de „Corriere della Sera". „Wy hebben twee weken ge leden gesproken over de slecht ste wedstrijd die Milan ooit heeft gespeeld, toen het elftal Feyenoord in Milaan slechts met de allergrootste moeite met 1O versloeg", zegt de „Messaggero" uit Rome. Het blad vervolgt: .Ditmaal heeft Milan zichzelf overtroffen dooi* met 2O te verliezen en vooral door abso luut niets te doen om zyn titel te verdedigen. Milan is uit het strijdperk getreden, zonder dat men ook maar één woord ten gunste van het elftal kan zeg gen. Het heeft zyn slechtste wedstrijd gespeeld die wij in ons leven ooit hebben gezien". Burgemeester en wethouders van Lelden hebben de wijste par tij gekozen door de opdracht voor de bouw van een elektrici teitscentrale terug te geven. De oppositie hiertegen was zo sterk en de onwil van omliggende ge meenten, die medewerking moes ten verlenen, zó groot, dat tegen de stroom niet viel op te roeien- De bezwaren die naar voren zijn gebracht, hebben zwaar ge wogen en terecht. De waterver vuiling van de laatste tijd noopt, zeker in de omgeving van Leiden, tot de grootste behoedzaamheid bij het ingrijpen in natuurlijke processen. De tegenstanders van de bouw van een elektriciteitscentrale hebben hun argumenten met veel doorzettingsvermogen en zo dui delijk mogelijk naar voren ge bracht, en zij hebben daar succes mee geboekt. Op een discussie bijeenkomst die Leidse biologen hierover eerder dit jaar hebben belegd, zijn tevens een reeks al ternatieven voor een bouw elders naar voren gebracht. Het ziet ernaar uit, dat Rotter dam met de Maasvlakte nu hoge ogen kan gaan gooien. En wie een en ander tegen elkaar af weegt, moet wel tot het inzicht komen, dat een nieuwe elektrici teitscentrale, die er nu eenmaal moet komen, gezien ons stijgend elektriciteitsgebruik, op de Maas vlakte beter tot haar recht komt, dan in de waterrijke omge ving van Leiden. ADVERTENTIE ELECTRONIC ATO-PHON Niet opwinden. Snoerloos Loopt een jaar op één batterij. Seconden-secuur. Tweetonige wekker Diverse uitvoeringen vanaf f 52.50 de mooiste tijd ADVERTENTIE De Romeinse dagbladen vin den dat de arbiter in Eindho ven grof onrechtvaardig is ge weest en dat AS Roma zich sterker heeft getoond dan PSV. Het lot heeft gelukkig die Ro meinse superioriteit erkend. „De goal van Cappellini", zo schryft de „Messaggero", „is een meesteriyk doelpunt geweest, volkomen regelmatig en de scheidsrechter had het mis, toen hy verklaarde dat Cappellini buitenspel stond. „Dat", zo ver volgt het blaa, „was nog niet genoeg. Enkele minuten later kwam een tweede schandaal. Aan Van der Kuylen werd de mogelykheid geboden uit een strafschop te doelpunten. Voor een klein, onduidelyk vergryp van Salvori, die gezien had dat Mar es buitenspel stond en daarom een bal, die naar zyn mening absoluut niet meetelde, met de hand tegenhield. De ar biter hield er geen rekening mee dat Mar es buitenspel stond". De niet-Romeinse bladen hebben een enigszins ander oor deel. zy menen dat inderdaad de arbiter te ver ging door het doelpunt van Cappellini niet te tellen. Hy stond niet buitenspel en de arbiter zou zich daarby hebben vergist. Wat de overtre ding van Salvori betreft, die wordt door de bladen die niet in Rome verschynen algemeen toegegeven. Volgens de „Gazetto dello Sport", was de beste speler in Eindhoven de Italiaanse doel man Gonulfi. De Nederlanders vielen prachtig aan, waren ui- Vreugde en verslagen heid. Terwijl Hasü (6) en Kindvall (9) juichend rond Wim van Hanegem dansen, beseft de op de voorgrond liggende Cudicini dat de rol van AC Milan in dit Europan- Cuptoernooi is uitgespeeld. terst gevaarlyk op het midden veld en zy maakten op voor beeldige wyze gebruik van hun atletische la-acht. Het was vol gens dit toonaangevende sport blad een buitengewoon mooie en opwindende strijd. Naar NOLET voor Herenmode geschenken. BOTERMARKT S—9 (ADVERTENTIE) WASHINGTON (GPD) Het Witte Huis heeft gisteren het stil zwijgen verbroken, dat het tot nu toe in acht had genomen over de gebeurtenissen van vorig jaar april in het Zuidvietnamese ge hucht My Lai. Woordvoerder Ziegler sprak van „een directe schending van de Amerikaanse militaire politiek, die het geweten van het gehele volk heeft ge- De Bilt verwacht van heden- tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met mor gen tajdeiyk regen. Minder koude nacht met weinig wind. Morgen over dag matige tot. krachtige wind uit westelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur). 28 NOVEMBER Zon op: 8.21 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 20.06 uur; onder: 12.31 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.41 en 17.55 uur, laagwater te 1.80 en 13.45 uur. schokt". Hij zei de gevoelens te vertolken van allen in het Witte Huis, van de regering en derhalve ook van de president, die niet eerder op de hoogte was gestéld dan in april van dit jaar. Sinds dien is de kwestie in onderzoek. Ziegler zei, dat er „gepaste maat regelen zullen worden genomen, op dat tegen onwettig en immoreel ge drag overeenkomstig de strikte be palingen van de militaire recht spraak wordt opgetreden" en zei ver der te hopen, dat de gebeurtenissen in My Lai geen smet zullen werpen op de 1.250.000 Amerikanen, die met grote moed en waardigheid in Viet nam hebben gediend. Inmiddels heeft de Republikeinse senator Goodell verklaard, dat hem inmiddels vyf andere incidenten ter kennis zyn gebracht, waarby een gTeot aantal Zuidvietnamese burgers door Amerikaanse soldaten zyn omgebracht. Het ministerie van De- fnesie stelt verder een onderzoek in naar een incident in de Mekong-del ta, waar Amerikaanse soldaten by wyze van oefening op bewoon de dorpshutten zouden hebben ge schoten. Onder-minister voor het leger Re- sor en generaal Jordan hebben de commissies van de strydkrachten van Huls en Senaat over de gebeur tenissen ingelicht. De getoonde dia's, afkomstig van een oud-legerfoto- graaf, maakten sommige van de le den zo onpasselyk, dat zy de ver gadering verlieten. Volgens sena tor Young had het rapport van de onder-minister aangetoond, dat er tussen de twee- en zevenhon derd burgers werden omgebracht. Het drama deed in niets onder voor dergelyke slachtingen tydens het Hitler-bewind. Het leger blykt al an derhalf jaar op de hoogte te zyn van de moordparty. Hoge officieren zou den nalatig zyn geweest in hun plicht de zaak verder uit te zoeken. Zo stelt het leger een onderzoek in naar de vraag waarom een onder zoek van de elfde brigade van de di visie (waartoe de C-compagnie be hoorde die de moorden zou hebben gepleegd) nooit in Washington is aangekomen. Ook wil het leger we ten of de compagniescommandant de opdracht heeft gegeven of dat de or ders van hogerhand afkomstig wa ren. Volgens onder-minister Resor kunnen de nasporingen nog maan- rden duren. ADVERTENTIE geopend t.m. 4 december tot 10 uur n.m. (a.s. zaterdag tot 6 uur). RAPENBURG 1B, RIJNSBURG ATHENE (Reuter, AFP) Van ochtend om half tien is een bom ontploft in de drukbezette hal van het kantoor van de Israëlische luchtvaortmaatschappy El Al in het centrum van Athene. Er zyn één dode en waarechyniyk vyf gewon den gevallen. De vermoedeiyke aan slagpleger, een Palestyn, is gear resteerd. Het kantoor, gelegen by het plein van de Grondwet, werd zwaar be schadigd. Er dreef rook naar buiten. De politie zette het gebied af, ter- wyi ziekenauto's en taxi's werden ontboden voor het vervoer van de gewonden. (Van een onzer redacteuren), LEIDEN De kwaliteit van het boezemwater in Zuid-Holland is over het algemeen erg slecht. Dat blykt uit een onderzoek dat de af gelopen drie jaar werd uitgevoerd door de hoogheemraadschappen in samenwerking met de provincie Zuid-Holland en Rykswaterstaat. Vooral het water dat by Bodegra ven ten behoeve van Rynland wordt ingelaten laat veel te wensen over. Naby Gouda uit de Hollandse IJssel ls het van iets betere kwaliteit, maar het blyft onvoldoende. De zuurstof toestand is op beide plaatsen abo minabel. Uit de onderzoekingen, die zich uit strekten van 1966 tot 1969 bleek dat het water van de Kaag iets sterker vervulid was dan van 't Braassemer- meer. Dat is het gevolg van de aan voer van minder goed water van diverse punten. Het water in de Haarlemmertrek vaart blykt in sterke mate vervuild te zyn, terwyl ook de zuurstoftoe stand zeer slecht is. Elke liter wa ter bevat bovendien 180 tot 200 mg. zout. Ook de situatie van de Ryn ten westen van Leiden en de Oude Ryn ten oosten van Leiden geeft aanleiding tot zorgen. Het water is vervuild en bevat flinke zoutconcen- traties. Vooral ten westen van Leiden zyn de zoutconcentratles groot door de lozing van zout water door de Leidse industrie en de aantrek king van zout water door bema ling vanuit de Ringvaart, waarop het kwelwater van de Haarlemmer meerpolder wordt geloosd. De Vliet 1« in dezelfde mate vervuild, alleen hel zoutgehalte is nog iets hoger dan de Oude Ryn. Uit het Leidsch Dagblad van 26 November 1869: De Begrooting voor het Rijk 1870. Morgen neemt de jaarlijksch terugkerende strijd over de begrooting we der een aanvang. De Tweede Kamer heeft in het voorlopig verslag het artillerievuur op de ministers al geopend. Nog weinige oogenblïkken en de strijders raken handgemeen. Dokkum. Duizenden bij duizenden schelvisschen wer den sinds 'n paar weken aan onze kusten gevangen. Doch niet meer, zooals voorheen, worden ze in Friesland ver kocht echter naar het bui tenland getransporteerd. Al leen de kleinste visschen laat men over voor de liefhebbers hier en dan nog wel peper duur!

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1