rak overspoeld door en golf van geweld i ratis reizen Aarde krans in een veelkleurige van flitsend licht december- voordeel tfdagen Amerikanen en Russen cloen belangrijke stap tegen atoomoorlog r ind poogt voortbestaan te verzekeren Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het Miserabel HESS NAAR ZIEKENHUIS I ier arkaart of 1maandskaart65+? SCHWEITZERS „LAMBARENE" IN MOEILIJKHEDEN GEEN MOORD OP INDIANEN Over twee weken: vonnis over Rohan Duitse politie maakt jacht op Nederlander Vluchtelingen aan Berlijnse muur neergeschoten Ruimtevaarders zagen zonsverduistering DAG 25 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DRT 95 lik pot ak us (Van een speciale correspondent) ■er 3, l iik i GD AD (GPD) De golf van arrestaties en terreur in die met openbare hangpartijen dit jaar haar hoogtepunt ie, is wel wat afgenomen, maar de angst voor nieuwe iddaden beheerst nog het dagelijks leven. Bagdad lijkt ,m ie grote aantallen militairen in en rondom de stad een I >rde vesting. De aanwezigheid van veel politie en de nog in aantal toenemende veiligheidsmannen in burger iedereen tot uiterste voorzichtigheid. Het huidige re is na zestien maanden nog steeds bezig zich te vestigen, en i rotest tegen zijn maatregelen wordt bij voorbaat onder en mogelijke tegenstanders verdwijnen naar onbekende n. De kloven tussen de diverse bevolkingsgroepen tracht verkleinen door aan iedereen zijn absolute wil op te I svige strijd tegen de Koerden het enige streven van de regering naar alleen'heer- De beide moslemsekten, de sten en de Sjiieten, komen iwender tegenover elkaar te vooral de Soennieten met ran' het bewind onevenredig invloed winnen. Kortgeleden 0j aanleiding tot onrust. Koning Feisal II en zijn aan- erden vermoord of uitgescha- eloofde generaal Kassem het spoedige welvaart. Hij begon eiale woningbouw, irrigatie landhervormingen en t met het vry maken van de van de grootgrondbezitters, lannen en' projecten werden :t noch overgenomen door jenstander en opvolger Aref. st dulden' van de van oudsher C >de tegenstellingen tussen de ngsgroepen is er de oorzaak t Irak, ondanks de aanwezig- IQ an' de nodige bronnen voor t, nog steeds een arm en itwikkeld land is met vooral platteland miserabele toe- n D-j;. De grote hoeveelheid water. de Eufraat en de Tigris door iat stroomt, zou van heel Irak bI ote groene oase tussen de sen kunnen maken en het are tweestromenland in zijn •rstellen. Het grootste pro- verziltin'g van de landbouw- is nog niet opgelost, het zelfs in omvang toe. De boeren .die naar de stad trekt, hun stukje land niets meer t, maakt de oplossing van de ?n nog ingewikkelder en is reden tot onrust. Angst tl men. afgaande op de uit- berichten, de indruk krijgt huidige regime zich grote ing getroost verandering in atie te brengen, blijkt het bij kennismaking niet zover te lij vergelijking van de dage- erichten' wordt al snel duide- een aantal na een zeker itek gewoon wordt herplaatst, het bestuurlijke vlak worden ie mensen vervangen door partijgenoten', ook al blijken en kennis van zaken te heb- ?er de al in 1958 ontworpen leling van' de landbouwgron- q de onderminister van Plat- aken geen informatie ver- Na de mededeling dat de van de sjeiks werd beperkt, hij zich verontschuldigen, om zijn post nog maar twee ?n bekleedde en hij zich nog de hoogte had kunnen stel- n de problemen, die met de Dingen samenhingen. Hetzelf- eurde op het ministerie van vergroten door het bannen van bui tenlandse kranten en tijdschriften. Buitenlandse journalisten zijn in het huidige Irak niet welkom en men kan slechts via omwegen binnenko men'. Nadat in dagbladen is gepubli ceerd dat achter elke bezoeker een spion schuil kan gaan, is het contact met de vreemdeling gevaarlijk. Voor de Iraki zijn bovendien strenge reis beperkingen naar het buitenland van kracht. Propaganda Naast de indoctrinatie van de volwassenen staan de kinderen via de scholen onder druk. Kinderen van vijf of zes jaar wordt al uitvoerig geleerd waarom en hoe er tegen de zionisten en imperialisten moet wor den opgetreden. By demonstraties lopen deze kinderen voorop om de leuzen van de instructeur te her halen. De demonstraties tegen de houding van de Libanese regering ten opzichte van de commando-acti- viteiteri waren daarvan een fraai voorbeeld. De machtsverhoudingen in het land zijn nog niet geheel duidelijk. Het leger lijkt ondanks zijn bevoor rechte positie in het Iraakse leven invloed te verliezen en het accent van de machtsuitoefening komt meer te liggen op de Baath-partij, die haar aanhangers op de sleutelposities plaatst. Tussen de dorpsvrienden uit Takriti, die sinds de jongste revolutie de macht uitoefenen, is dit de aan leiding tot spanning. De president, El Bakr. verdwijnt ondanks zijn goede relaties met het leger meer naar de achtergrond, zo ook de mi nister van Voorlichting. De beide vice-premiers, de minister van Bui tenlandse Zaken, Ammasj, en die van Defensie, Ghaffar, tonen zich steeds meer de sterke mannen. Afwisselend presideren zy de kabinetszittingen of vertegenwoordigen Irak op belang rijke conferenties. De één maakt goodwill-reizen naar het buitenland, terwijl de ander thuisblijft. Beiden zijn voorstanders van de vergrote in vloed van de Baath-partij, maar over de vraag van het al of niet be wapenen van de jonge leden, waar door stoottroepen zouden worden gevormd, die van nut kunnen zijn als het leger genoeg heeft van de regering, bestaat ook tussen hen on enigheid. De stilstand van de ont wikkeling van Irak maakt het waar schijnlijk dat er nog meer staats grepen zullen volgen om Irak voor de toekomst uit de impasse te halen, waarin het nu zit verstrikt. De spanning binnen de kleine groep van leiders en het verscherpen van de diverse binnenlandse tegen stellingen kunnen een dergelijke ontwikkeling bespoedigen. WEST-BERLIJN (Reuter) Ru- dolf Hess. de 75-jarige vroegere plaatsvervanger van Hitler, is giste ren van de gevangenis in Spandau naar het Britse militaire hospitaal in West-Berlijijn gebracht. Hij klaagt over maagpijn. Hees is de enige bewoner van de grote gevangenis, die om beurten door de vier bezettende mogendhe den wordt bewaakt. De eerste twin tig jaar van zijn gevangenschap had hij gezelschap van Baldur vonSchi- rach en Albert Speer, maar die zijn in september 1966 vrijgelaten omdat hun tijd om was. Hess is tot le venslang veroordeeld Hij heeft steeds geweigerd zijn vrouw en zoon te ontvangen, aanvoerend dat het be neden zijn waardigheid was door zijn familie als gevangene te worden aan- sde ge® UDW oplicf^ belangrijkste verdienste van lidige Iraakse bewind lijkt oog het veroorzaken van angst Ie bevolking te zijn, die zij via ge propaganda tracht om te in steun voor het bewind, zou aan alle grenzen bedreigd door het zionisme en het im- me. Iedere Iraki zou moeten deze bedreiging te weer- Twijfelaars zijn de steunpi- Van de gevaren en zijn dus De effectiviteit van de mda probeert de regering te ADVERTENTIE ei. )rhJJ ispeciale nieuwjaars zin entie kunnen alle houders a een 65 +-kaart (ook van 13-maandskaart) op de r Bdagen 13, 20 en 27 januari ctle l lemaal vrij reizen, e A 65+-kaart is dan uw 50. I lorkaartje 2e klasse. gy x voordelig 2 >£7 uit uit met NS LAMBARENE (AP) Het rim boe-ziekenhuis van wijlen dr. Albert Schweitzer zal misschien binnen twee jaar wegens geldge brek moeten sluiten. De leiders van het ziekenhuis hebben besloten alles op alles te zetten: zij willen proberen een wereldfonds te stichten om een groot, modern ziekenhuis op de pittoreske plek, die dr. Schweit zer beroemd maakte, te kunnen bouwen. Zij hopen minstens 12 miljoen dol lar te kunnen krijgen, waarmee het bestaan van het ziekenhuis in de toekomst voor minstens vijf jaar ge garandeerd zal zijn. Als hun poging mislukt, dan zal het ziekenhuis waarschijnlijk in 1971 moeten sluiten, waarmee een eind zou komen aan het werk van een halve eeuw van dr. Schweitzer. Toen de stichter in 1965 stierf nam de steun aan het zieken huis uit alle delen van de wereld af. Om de verhoogde bedrijfskosten het hoofd te kunnen bieden, gebruikt het ziekenhuis nu het kapitaal dat ge durende het leven van Schweitzer is schouwd. Progingen om gratie voor 1 gespaard. Hess te krijgen of hem naar een De arts dle nu de ielding heeft, de comfortabeler gevangenis over te 65_jarige Rene Kopp groeide op in plaatsen, zijn steeds op verzet van j hetzelfde Elzasser dorpje als dr. dc Russen gestuit. MOSKOU. WASHINGTON (DPA. Reuter» De twee nucleaire super machten, Amex-ika en de Sowjet-Unie, hebben gistei-en het kernstopvei-drag geratificeerd (bekracntigd». Daarmee Is opnieuw een belangrijke stap ge daan naar de voorkoming van een atoomoorlog. Het verdrag heeft tot doel een ver dere vei'spreiding van kernwapens te voorkomen. De ondertekenende atoomlanden verplichten zich geen kernwapens aan een ander land te verstrekken of een niet-kernland te helpen zulke wapens te vervaardigen of te verwerven. De ondertekenende niet-kemlanden verplichten zich geen kernwapens te maken of aan te schaffen. Niet-kemlanden mogen zich onder voldoende waarborgen, wel laten helpen by het vreedzaam ge bruik van kernenei'gie. Het verdrag is in juli 1968 gelyk- RIO DE JANEIRO (AP) De Braziliaanse Nationale Indianen- stichting (Funai» heeft krachtig ontkend dat er in Brazilië Indianen worden uitgemoord. De voorzitter van Funai, Campos, noemde de be richten in de Europese pers „onge fundeerd en lasterlijk". tijdig in Washington. Moskou en Lon den ondextekend. Op het ogenblik heb 1 ben 90 landen een handtekening on- der het vei-drag gezet. Het treedt in werking zodra het door 43 landen, j waaronder zich Amerika, Engelandj en de Sowjet-Unie moeten bevinden, ls geratificeerd. Londen heeft dat enkele maanden na de ondertekening al gedaan. Thans ëebben rond 20 landen het verdrag bekrachtigd. De secretai'is-generaal van de VN, Thant, heeft jezegd dat de bekrach tiging door de twee grote staten een algemene en volledige ontwapening een flinke stap naderbij heeft ge bracht. President Podgomi van de Sowjet- Unie sprak de hoop uit, dat het ver drag zal leiden tot de oplossing van andere ontwapeningsvraagstukken. vooral op het gebied van de kernbe wapening. President Nixon zei dat het verdrag tot doel heeft de wereld tot een vei liger woonplaats voor de gehele mens heid te maken. Frankrijk en China, de twee andere kernmogendheden, hebben het ver drag niet willen tekenen. Schweitzer. Hy zei treurig: „Sinds Schweitzer er niet meer is. is men ook niet meer in het ziekenhuis ge ïnteresseerd. Vele donaties werden meer aan hem persoonlijk geschon ken dan aan het ziekenhuis". Moordenaar van Mboya opgehan gen De moordenaar van Tom Mboya, de voormalige minister van Economische Zaken van Kenia, is opgehangen. Dit heeft een woord voerder van de gevangenis, waar de in september voor het neerschie ten van Mboya ter dood veroordeel de 32-jarige Isaac Njenga Njoroge gevangen zat, bekendgemaakt. Njo roge heeft zyn onschuld gedurende het gehele proces volgehouden. CaamanL op Cuba Van Domi nicaanse zyde wordt vernomen, dat kolonel Caamano Deno, de leider van de Dominicaanse verzetsbeweging zich reeds énige maanden op Cuba bevindt. Caamano is twee Jaar gele den verdwenen terwijl hij als mili tair attaché verbonden was aan de Dominicaanse ambassade in Londen. JERUZALEM (Reuter) De ad vocaat Toenik heeft gisteren ln het proces tegen de Australiër Rohan, die in Jeruzalem terechtstaat wegens de brandstichting in de El Aksa-moskee de ï-echtbank gevi-aagd zijn cliënt op grond van klankzinnigheid niet schuldig in de zin van de wet te ver klaren. In zijn slotpleidooi merkte Toenik op dat er geen twyfel be stond over Rohans paranoide schi zofrenie, die uitvoerig door psychia ters was aangetoond. Zelfs de aan klager had, hoewel gevangenisstraf eiseiKi, toegegeven dat de 28-Jarige Rohan geestelijk gestoord was. zei de advocaat. De i-echtbank kwam gisteren voor de achttiende zittingsdag bijeen na het derde reces in het marathonpro ces, dat zeven weken geleden begon. Het hof ging later op de dag op nieuw voor circa twee weken uiteen om zich te beraden over het vonnis. Oppositieleider uitgeschakeld Door een uitspraak van het Ghanese hooggerechtshof is gisteren de leider van de oppositie in het parlement van Ghana uitgeschakeld. Kom- la Gbedemah, voorzitter van het na tionale Liberale Verbond, kreeg van het hof geen toestemming zijn zetel in het pas gekozen parlement in te nemen. Een parlementaire commis sie van onderzoek had gerapporteerd dat haar gebleken was dat Gbede mah als minister van Financiën on der de inmiddels afgezette president Nkroemah zich aan verduiste ring van overheidsgelde had schul dig gemaakt. Sari Dewi wil scheiden Mevrouw Ratna Saii Dewi Soekamo, de der de echtgenote van de Indonesische oud-president, heeft haar man ver zocht in te stemmen met een schei ding, zo heeft haar Japanse advo caat in Tokio medegedeeld. De 29- jarige Ratna Sari Dewi woont met haar dochtertje in Parijs, maar bezoekt op het ogenblik haar ge boorteland. In 1960 vertrok zy uit Indonesië. HAMBURG (DPA) De politie van Stade, bij Hamburg, maakt jacht op de Nederlander die in de afgelopen jai-en honderden Turkse gastarbei ders via Italië naar West-Duitsland heeft gesmokkeld, waar hij de Tur ken aan bedrijven verhuurde. In een razzia pakte de politie maandag 21 Turken op. die niet in het bezit van een arbeidsvergunning bleken te zijn. zy zullen naar hun land worden te ruggezonden. De Nederlander, die vermoede- lyk lont had geroken, was gisteren spoorloos verdwenen. Hij nam de Turken hun passen af, toen hij twee maanden geleden met een aantal van deze mensen in Stade was neerge streken. Hij verhuurde de Turken daar aan bouwbedryven, in de zelf hun loon waarvan hy een flink aandeel in eigen zak stak. Zo moesten zijn „huurlingen", hem een aanzienlyk bedrag betalen voor een slaapplaats in een volgepropte „Turkenpakhuis". Jonge sadisten Twee jongens 10 en 11 jaar oud, zyn als verdach ten gearresteerd nadat vrijdag avond in de kinderdierentuin van het dierenpark Henry Dorrly meer dan 30 vogels en andere diei-en ge dood waren. Onder de dode vogels was een ceropsis-gans, die 300 dollar waard is en een van de laatste 300 van dit soort ganzen die de wei-eld nog telt. Directeur Wanen Thomas noemde wat zich vrydagavond heeft afgespeeld „een van de meest sadistische dingen die ik ooit heb ge zien". Roemenen vragen asiel De stuurman en de arts van een Roe meens koopvaardyschip, dat op het ogenblik in Emden gemeerd ligt, hebben politie kasiel gevraagd. Swoboda in Perzië De Tsjecho- slowaakse president Swoboda is gis teren uit Praag vertrokken voor een officieel bezoek van zes dagen aan Perzië. Het is volgens het persbu reau Tseteka het eerste bezoek van een Tsjechoslowaaks staatshoofd aan dat land sinds de oorlog. Geen betrekkingen Het Nooi*se parlement heeft gisteravond met 64- 61 stemmen een voorstel van de ln de oppositie zynde Labourparty ver worpen om het communistische be- wind in Hanoi te erkennen. Koningin Elizabeth van Engeland schudt de zangeres Petula Clark de hand in het Em pire Theatre in Londen. Zij be zocht een liefdadigheidsvoorstel ling van de film ..Goodbye, mr. Chips", uaarin Petula Clark een belangrijke rol speelt. ADVERTENTIE De heer J. N. M. Heersche uit Hazerswoude is aan de Leidse Uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en de natuui*weten- schappen. Promotor was professor dr. P. J. GaillaitL Ds. J. H de Vree uit Sleeuwijk heeft het beroep aangenomen naar de hervormde gemeente van Leimui- den. Een jaarkaart voor 19701s ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel! Profiteer ervan! Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het station! voordelig uit met NS BERLIJN (DPA) Een lid van de Oostduitse grenstroepen en een andere man zijn gisteren by de Ber lijnse muur. toen zij probeerden naar het Westen te vluchten, neergescho ten. De Oostduitse militair werd in de nacht van zondag op maandag door drie schoten, vermoedeiyk uit het vuurwapen van een collega, ge dood. De andere vluchteling, een ongeveer 25-jarige man, werd giste ren door Oostduitse militairen on der vuur genomen toen hij aan de sectorgrens in Berlijn-Kreuzberg pro beerde naar het westen uit te wyken. Volgens ooggetuigen is de man ge wond in een Oostberlijns ziekenhuis opgenomen. De senaat van West- Berlijn en de Amerikaanse sta cis- commandant. generaal-majoor Fer guson hebben de beschietingen als „onmenselijke daden" vex-oordeeld. Vijf personen onder wie twee klei ne kinderen zijn vannacht over de communistische grensversperringen heen naar West-Berlijn gevlucht, aldus heeft de politie bekendgemaakt Het vijftal waren een man en zijn vrouw plus hun driejarig kind als mede een andere vrouw en haar ze venjarig kind. De groQp baande zich ongemerkt een weg door de zwaar bewaakte grensversperringen. Het vijftal kwam vannacht kwart over een in West- Berlyn aan. De maan scheen helder, maar hier en daar hing een dichte grondmist. De groep kwam aan in de Franse sector van West-Berlijn. HOUSTON «AP i By de terug keer naar hun planeet moest de be manning van de Apollo naar woorden zoeken om het spectaculaire gezicht te beschrijven dat zich op een ge geven moment voor hun ogen ont rolde. „Zeg. hebben jullie nog andere by- voegelyke naamwoorden dan specta culair?" zo vroeg één van de astro nauten terwyl zij door de vensters van de Yankee Clipper op de aarde neer keken. Zy kregen te zien wat nog nooit iemand gezien heeft: een totale zonsverduistering door de aai'de. zy zagen een geheimzinnig hel licht in het midden van de donkere aarde en zy kregen licht flitsen te zien welke deden denken aan zwermen glimwormpjes die in een donderbui dansten en de planeet Venus die beneden de aarde hing als een diamant op zwart fluweel. „Dit moet wel het indrukwekkend ste gezicht van de gehele vlucht zyn," riep Alan Bean, de vierde man die ooit voet op de maan heeft gezet. „Wy kunnen nu zien dat de zon achter de aarde zit. Wy kunnen wol ken' zien. ook een beetje aan de donkere kant van de aarde". „De wolken lyken wat paars grys en zy zyn natuuriyk i*ond de gehele aarde. Het zou interessant zyn pre cies te weten op welk deel van de aarde wy kyken zei Bean. Richard Gordon merkte op: „wy kunnen het zien bliksemen in de donderbuien beneden op aarde. Ik weet niet precies hoeveel wy nog weg zyn, maar wy kunnen het dui- delyk zien bliksemen." Conrad: „Ja. het lyken wel een soort glimwormpjes die aan en uit schakelen". Op dat moment waren de ruimte vaarders meer dan 32.000 km van de aarde verwyderd. Conrad merkte Venus op welke planeet onder de aarde zichtbaar was. Daarop kwam zyn melding: .Precies in het midden van de aarde zien wy een werkeiyk zeer helder licht, dat aanblijft werkeiyk zeer helder". Hy dacht dat het ten zuiden van Birma of India was. Het controle- centrum kon hem ook niet vertellen wat dit zou kunnen zyn. Conrad: „Het is een vast licht, zeker zo helder als één van die bliksemflitsen". Bean „Ja en 't is zeker zo fel als Venus". Het licht verdween toen de zon weer rond de aarde kwam kyken. Conrad, die ook de ruimtevluchten met de Gemini V en XI heeft mee gemaakt, zei over de vreemde licht gloed welke als een regenboogachtig aureool rond de aarde trok: .Deze is vlak by de aarde helder rood, dan komt een groene en dan een blauwe band".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9