Zweepslagen houden de regering op de been p speel^ Kiesraad moet oordelen over wijziging kieswet Galadiner voor Duitse gasten f hoog Kamerlid A. de Goede (D 66) in Leiderdorp: Afdeling D'66 nu ook in Leiderdorp rook rustigen alleen voor uw plezier - Cambridge Triple-filter STARFIGHTERBIJ VLIELAND VERMIST TOLMAN (CHU): TRIPLE-FILTER® Kabinetsformatie op Antillen rond DINSDAG 25 NOVEMBER 1969LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 LEIDERDORP „Ons land wordt op dit ogenblik geregeerd door repeterende zweepslagen te leggen over de 83 kamer leden, die samen de vier regeringsfracties vormen. Het feit, dat ons land onregeerbaar dreigt te worden is ongeveer nog het enige argument dat resteert om de achterban bij elkaar te houden. Het klinkt bovendien meer als een dreigement dan als een argument." Deze woorden sprak het twee de-kamerlid A. de Goede (D'66> Gisteravond tijdens de oprich tingsbijeenkomst van de afdeling leiderdorp van D'66. De in Lei derdorp woonachtige politicus richtte zijn kritiek op de actuele •politiek voor een belangrijk deel op de uitlatingen van fractielei der Geertsema tijdens het jong ste VVD-congres (zie het L.D. van zaterdag en maandag j.U. De heer De Goede constateerde, dat de huidige regeerbaarheid in 6tand wordt gehouden door een ka binet. dat het presteert in ruim één maand tweemaal het „onaanvaard baar" uit te spreken en dat dreigt met kamerontbinding en verkiezin gen. „Het parlement wordt meedo genloos door de pomp gehaald." al dus de heer De Goede. „Deze regeer baarheid, die op gespannen voet staat met het wezen van onze demo oratie. kan me gestolen worden." Felle kritiek uitte de heer De Goe de aan het adres van VVD-fractielei- der Geertsema. die zaterdag jl. be weerde dat ook in 1971 de regering zal worden gevormd door de VVD en de confessionele partijen. „In elke opiniepeiling verliest de KVP verder, de AR kan de twee extra Jelle Zijl stra-zetels nu echt niet meer In Ba rend Biesheuvel-zetels omzetten en de WD kan na al het geharrewar en bedrog rondom de zogenaamde be lastingverlaging ook al niet meer op verkiezingswinst rekenen, die de coalitie op de been zou kunnen hou den," aldus de heer De Goede. Hy hoopte dat in 1971 de huidige regeringscombinatie niet meer zou terugkeren. „Dat vinden de rege ringspartijen blijkbaar zelf ook," zo zei de heer De Goede, „want als er geen alternatief is, waarom dan dit kabinet geen inzet gemaakt van de volgende verkiezingen? Is het mis schien, omdat men er zich toch een beetje voor schaamt?" vroeg hij zich af. „In elk geval is er geen rege ringsperiode geweest waarin de re geringspartijen zoveel over tussen tijdse vervanging hebben gesproken als juist dit kabinet. Het D'66-kamer- lid haalde daarbij de woorden van de heer Geertsema aan, gesproken op het jongste WD-congres. Overigens achtte de heer De Goe de zelfs de verwijdering van enkele ministers geen oplossing meer voor het huidige kabinet. „Bovendien kan het ook niet, want als men De Block vervangt een noodzakelijkheid, waarvan men zelfs in regeringsge zinde fracties langzamerhand over tuigd is dan lijkt het net of de KVP alleen schuld heeft. En als je Beernink vervangt is het net alsof al leen de andere ministers geen poli tieke smokkelwaar voor hun achter ban verborgen houden. B.v. minister Witteveen, die u wil laten geloven dat terwijl de belas tingdruk nooit sterker steeg dan on der zijn verantwoordelijkheid i toch belastingverlaging krijgt. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH! LEIDERDORP Ook de ge meente Leiderdorp heeft sinds gis teravond een eigen afdeling van D'66. Ongeveer dertig leden, die bijeen waren in het Dorpshuis, kozen het eerste afdelingsbestuur. Hoewel aan vankelijk leek dat de zaak snel be klonken zou zyn, daagden geheel on verwacht enkele problemen op. Die werden veroorzaakt door de voorzitter van de afdeling Leiden van D'66. de heer Kuiper. De Leid- se afdelingsvoorzitter had bezwaren tegen een afsplitsing zonder officië le goedkeuring van de leden van de „moeder-afdeling". Een tweede bezwaar had de heer Kuiper tegen de benoeming van de heer J. J. van Went in het bestuur. Volgens hem zou dit kandidaat-be stuurlid „persona, non grata" zijn by een deel van het Leidse afdelingsbe stuur. Toen hem door de ..splinter nieuwe" voorzitter, de heer H. W. Wenders om opheldering werd ge vraagd deelde de Leidse afdelings voorzitter mee, dat de heer Van Went, die ook deel heeft uitgemaakt van het Leidse bestuur buiten me deweten van het bestuur een brief mede heeft ondertekend aan het hoofdbestuur, waarin ernstige kri tiek wordt geleverd op de gang van zaken in het Leidse bestuur. De heer Kuiper vond dat een oneerlijke zaak en drong er bij de Leiderdorpse le den op aan af te zien van de be noeming van de heer Van Went. De aanwezige leden gaven na tussen komst van het tweedekamerlid De Goede geen gehoor aan deze op roep en met algemene stemmen werd het bestuur gekozen bestaande uit de heren H. W. Wenders, H. Bosman J. v. d. Berg en J. J. van Went. Meegedeeld werd dat de mogelijkheid bestaat dat D'66 aan de eerstvol gende gemeenteraadsverkiezingen in Leiderdorp zal deelnemen. Er is in middels een ruwe schets voor een gemeenteprogramma opgesteld door een werkgroep. De komende maan den zal het concept worden bijge schaafd. Bovendien is de afdeling Leiderdorp, die ook Zoeter woude, Hazerswoude en Koudekerk aan de Rijn omvat, druk bezig met het zoe ken naar kandidaatleden voor even tuele gemeenteraadszetels in de na bije toekomst. eerste fase: een speciaal bewerkt estron-filter dat tegenhoudt wat niet voor U bestemd is tweede fase: activerende minerale bestanddelen die de rookstroom Intensief zuiveren derde fase: een laatste, puur-wit filtersegment dat de zuivering waakzaam afrondt en de echte Cambridgesmaak volledig onbelemmerd aan U doorgeeft. Registered Trade Mark Het Cambridge Alter Is het eerste Triple-filter® ter wereld en Is de bekroning van de meest geavanceerde onderzoekingen, die de wetenschap tot nu toe op dit gebied gedaan heeft. 25 menthol king size (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De rege ring heeft de kiesraad om advies gevraagd over het voorstel van de staatscommissie-Cals-Donner om de kabinetsformateur recht streeks te kiezen en het land in te delen in 12 kiesdistricten, waarbinnen evenredige ver tegenwoordiging wordt toegepast. In afwachting van dat advies wil de regering zich over deze voor stellen nog niet uitspreken, schrijft minister Beernink (Bin nenlandse Zaken) in een nota aan de Tweede Kamer. De kiesraad zal zich ook moeten buigen over de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd, alsmede over de rechtstreekse verkiezing van de minister-president en de aanwijzing door de kiezers van de meest wense-1 lijk geachte coalitie. Voor de beide j laatste zaken heeft slechts een min- derheid van de staatscommissie zich j uitgesproken. Ook de suggestie van de staats commissie om een efficiency-onder- zoek te laten instellen naar de mo- gelijkheid om de termyn tussen ka- j m er ontbinding en v verkiezingen te bekorten, is aan de kiesraad voorge legd. Het is de bedoeling dat de kies raad zich voor 1 december over deze zaken uitspreekt. Minister Beernink deelt in zijn no ta mee dat de regering de voorstellen van de staatscommissie volgt om de leden van het Koninklyk Huis een jaarinkomen te garanderen dat bij aparte wet wordt geregeld en dus van tijd tot tijd kan worden aange past. Ook het inkomen van de leden van de Staten-Generaal en de fi nanciële verhouding tussen Rijk en kerkgenootschappen zal by aparte wet worden geregeld. De daartoe strekkende wetsontwerpen zyn in de maak. Om de uitbreiding van de grond rechten. die de staatscommissie voor stelt 'waaronder recht van menings uiting, van betoging, regeling van het telefoongeheim, regeling voor arrest e.d.) mogelijk te maken wil de regering een wetsontwerp tot grond wetsherziening voorbereiden. Alleen het voorstel om de rechter de be voegdheid te geven wetten van deze grondrechten te toetsen, wijst zy af. Het zou, naar de mening van de regering slechts de rechtsonzekerheid bevorderen. De regering is het bo vendien eens met een minderheid van de commissie die meent dat het toetsingsrecht de rechterlijke macht in politieke strijdvragen zou betrek ken. hetgeen tot gevolg zou kunnen hebben dat het benoemingsbeleid on der partij-politieke druk zou komen te staan. GRONINGEN (GPD) Sinds gisteravond half negen wordt boven de Noordzee een F 104 C Starfighter van de Belgische luchtmacht ver mist. Men neemt aan, dat het vlieg tuig, dat meedeed aan een nachte lijke schietoefening op de schietring van Vlieland, in zee is gestort. Dit vermoeden wordt gesterkt door het feit dat personeel van de schietbaan op genoemd tydstip een grote vuur bol even ten noordwesten van Vlie land waarnam. Het radarsoherm van de verkeers toren van het Waddeneiland dat tot dat moment cie straaljager op het scherm nad, miste hem direct De piloot die zien. nadat hij de schiet oefening had beëindigd, via de radio aan Eel de nad moeten melden, heeft zich ook niet meer laten horen. Een Alouette-reddingshelikopter van de vliegbasis Soesterberg, die is gestationeerd op Terschelling, is di rect uitgevlogen, maar landde ruim een uur later weer op het vlieg kamp Noordvaarder zonder enig succes te hebben gehad. Een Neptune van de vliegbasis Valkenburg nam daarna het werk over, geassisteerd door de reddings boten van Kjpsdorp en Terschel ling en door het fregat „Hermelijn" van de Koninklijke Marine in Den Helder. Over liet lot van de piloot was vanochtend nog niets bekend. Armoede en misdaad Een pre sidentiële commissie in de V.S. is na een onderzoek tot de conclusie geko men. dat de misdaad, waaronder verkrachting, roof en moord, de VS dreigt te overspoelen, als er geen maatregelen genomen worden om hieraan paal en perk te stellen. Het rapport legt er de nadruk op. dat er geen verband wordt gelegd tussen ras en misdaad, maar dat het verband er een is van armoede en misdaad. ADVERTENTIE) de milde sigaret met het 3-voudige filter WILLEMSTAD 'ANP De rege ringsvoorlichtingsdienst te Willem stad heeft gisteren meegedeeld dat na gemeenschappelijk overleg binnen het Kader van de kabinets- formatie de Democratische Party Cu racao, Partido Pastriotico Arubano, Frente Obrero y Liberacion trinta di mei en de Combinatie Partido Progresista Boneriano Unie-Partido Obrero Boneriano besloten samen te werken tot vorming van een kabi net, dat zal mogen rekenen op een meerderheid van 2-3 van het aantal leden van de staten van de Neder landse Antillen. De basis waarop deze samenwer king berust is door de partijen neer gelegd in een beginselverklaring ge naamd: het akkoord van Kra'endijk, die na die totstandkoming van de nieu we raad van ministers voor publika- tie zal worden vrygegeven, aldus de regeringsvoorlichtingsdienst. KralendUk is de hoofdstad van het eiland Bonaire, waar de afgelopen week de besprekingen tussen de par tyen hebben plaatsgevonden. der o.nv „Veel gaat er door ons allen hier heen by een ontmoeting als deze". Dr. Gustav Heinemann zei dat men in Duitsland het Hitlerregime niet heeft kunnen verhinderen „Maar", zei hij „daarom hebben ook in Duitsland des te meer mensen zyn val als bevryding ondervonden". Hy zei verder: „Intussen is een nieuwe generatie opgegroeid. Meer dan de helft van de op het ogenblik In Duitsland levende mensen heeft, de Hitlertijd niet meer bewust mee gemaakt". Dr. Heinemann zei ook dat het de bewoners van de Bondsrepubliek I „dit ongeveer twee maanden gele den een getuigenis van de levens vatbaarheid van onze democratie hebben afgelegd" om uitgebreider samenwerking te doen is. Tydens het bezoek van de Duitse gasten aan zyn ambtswoning zei burgemeester dr. I. Sam kalden voorbygaand aan het van Duitse zy- de geuite verzoek om een bezoek aan bet Anne Frankhuis dat het hem zeei geroerd had dat de heer en me- vrouw Heinemann en zyn gevolg de wens te kennen hadden gegeven een bezoek te brengen aan de voormalige Hollandse Scnouwburg. „Het heeft", zei dr. Samkalden, ..geen ^in in het leven alleen maar Gisteravond hebben Konin gin Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van het staats bezoek van de Duitse bondspresi dent een staatsie foto laten ma ken met de gasten. Ook Prinses Beatrix en Prins Claus waren er bij aanwezig. steeds terug te kyken zonder naar dr toekomst te zien" Dr. Heinemann zei in een koi te toespraak hierop dat alle denkende mensen in Duitsland zich bewust zyn van de moeiiykhe- den die het Nederlandse volk heeft by het vinden van een nieuwe on bevangen houding tegenover de Dyit- (Van onze correspondent) GRONINGEN (GPD) Voor mr. Biesheuvel is nu de tyd gekomen om kleur te bekennen en om de lyn voor de toekomst te bepalen. Het CHU-tweede kamerlid T. Tolman uit Oldeholtpade heeft gisteravond op een openbare vergadering van de CHU in Assen de houding van de ARP-fractie vorige week in de Tweede Kamer by het debat over die belastingcorreotie, duidelijk af gekeurd. „De AR heeft te hoog spel gespeeld". Volgens de heer Tolman is de houding van de AR-fraotie een ge volg van de druk die is uitgeoefend door de radicalen. „Het werd een zakelyk geschil genoemd, maar toen het uitmondde in het onaanvaard baar van minister Witteveen, werd het een politiek geschil (duidelijk op de spits gedreven)". Heeft de hou ding van de AR-fraotie by het be- lastingcorrectiedebat ook gevolgen voor de samenwerking tussen KVP, ARP en CH? Volgens de heer Tolman doet dit de samenwerKing geen goed omdat ea- een sfeer van wantrouwen kan ontstaan: „Men moet rekening hou den met de Christeiyk Historische Unie. Ik wil het duidelyk stellen wy zyn geen politieke sullen. Nu niet en ook in de toekomst willen we dat niet zyn". Het Friese tweede-kamerlid stelde met nadruk dat tot dusver uit de gesprekken en rapporten van de landelyke groep van achttien geen fundamentele verschillen tussen KVP, ARP en CHU naar voren zijn gekomen. „Ik virnd hert niet juist dat deze detailzaak zo op de spits is gedreven door de anti-revolutio nairen". Zo sprak Koningin Juliana tydens het galadiner dat zy de president, van de Bondsrepubliek Duitsland aanbood in het paleis op de Dam in Amsterdam. De koningin zei ver- AMSTERDAM (GPD) „Wij mogen verwachten dat Duitsland, evenals het dat in het verleden zo veelvuldig deed, veel grote gees ten zal blijven schenken aan onze beschaving voor kunst en we tenschap en voor geestelijk le ven. Het echte gaat nooit voor het nageslacht verloren."

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7