Bloemenkoopman moet uit klandestien betrokken woning Beleidsaccent in ons parlementair stelsel Voor Biafra geld en een petitionnement ALPHEN KLAAR VOOR ZESKAMPSHOW Voor de Leidse kantonrechter Op advies van praktizijn OPENBARE LES OR. N. Dog Doo Dah Band zondag in Leiden Diploma zwemmen Protest tetren de Leidse woningnood Assistent (31) hoofd universiteit in West-Berlijn Voetgangers- probleem 594 sfe Staatsloterij Gestolen auto's PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 ADVERTENTIE LEIDEN Voor afwisseling op het gebruikelijke „verkeers- menue" zorgde een 21-jarige bloemenkoopman uit Katwijk. Hij stond gisteren voor de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, terecht, omdat hij enige tijd geleden zonder vergunning in Noordwijk met zijn jonge bruid een leegstaande woning had betrokken. Zyn verklaring van de overtreding in het ziekenhuis moest doorbrengen Mede omdat verdachte zyn schuld ruiterlijk had toegegeven, liet de of ficier het ditmaal by een eis van f 100 subs 20 dagen en een voor waardelijke intrekking van de rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 jaar. Verdachtes verzoek om clementie werd in zoverre door de kantonrech ter ingewilligd, dat hij de geldboete terugbracht tot f 75 subs 15 dagen Inzake de voorwaardelijke intrek- kwam in 't kort hier op neer: „Wij moesten door omstandigheden vry onverwacht trouwen en hadden dus een woning nodig". De kantonrech ter bracht hier tegenin: „U vond uw geval blijkbaar erg urgent maar had desondanks niet het recht zomaar iD die woning te trekken. Deze was ove rigens al toegezegd aan anderen, die hem harder nodig hadden dan u". Voorts kon hy hieraan nog toevoe gen. dat verdachte in Noordwijk hoogstwaarschijnlijk toch geen ves tigingsvergunning zou krijgen. Verdachte maakte de zaak nog moeilijker door hierna vrij lokanieb op te merken: „Ach het is maar voor een Jaartje. Want dan is in Rijns burg het huis. dat voor my in aan bouw is, definitief klaar". In zijn requisitoir legde de officier, mr. J. Wessel. er de nadruk op. dat verdachte niet alleen de wet opzet telijk heeft overtreden, doch ook anderen benadeeld. Hy had. zo ont hulde hy. even overwogen een voor- waardelyke hechtenisstraf te eisen, doch wilde het ditmaal nog laten by de eis van f 150 subs 30 dagen, waar van f 100 voorwaardelyk met een proeftyd van 2 jaar. Om verdachte min of meer tot een spoedige ontruiming van de klandes tien betrokken woning te dwingen, vonniste de kantonrechter met een geldboete van f 525 subs 1 maand, waarvan f 500 voorwaardelyk met een proeftyd van 2 jaar. R ij-instructeur Tegen een 27-jarige ry-instructeur uit Leiden eiste de officier naast een geldboete van f 75 subs 15 dagen de voorwaardelijke intrekking van de rybevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 jaar. In deze bepaald niet milde eis druk te hy mede zyn misnoegen uit over het feit, dat verdachte een ryin- structeur nog wel, die anderen les in veilig verkeer moet geven zich destyds ernstig in het verkeer had misdragen. Hy was namelyk met zyn lesauto op de Kennedylaan niet al leen een verkeersheuvel links voorby- gereden, maar daarna ook met een snelheid van circa 70 km/u een na- by gelegen kruispunt opgereden. Verdachtes excuus „Ik werd door een andere automobilist gehinderd en moest dus wel langs de verkeerde kant van die vluchtheuvel en hard nekkige ontkenning, dat hy 70 km had gereden, oogstten by het rechts college weinig waardering. De kantonrechter liet het rijbewys ditmaal nog buiten het geding. Hij verhoogde wel de geldboete en bracht deze op f 100 subs 20 dagen Tegen bromfietsen Een 38-jarige opperman uit Kat- wyk moest zich verantwoorden voor het feit, dat hy met zyn bestelauto komende vanaf de Vinkweg de Was senaarstraat rechts was ingereden en daarby de bocht zo ruim had ge nomen, dat hy op het linkerweg gedeelte een bromfietser schepte. „Volgens de getuigen reed u veel te hard en kon daardoor die bocht niet normaal nemen', kreeg verdach te van de kantonrechter te horen. Verdachte gaf een en ander vol mondig toe en betuigde zyn spyt over zyn grove fout. Dat mocht dan ook wel. want de bromfietser werd. zo las de rechter in het proces-verbaal, als gevolg van de botsing dermate ernstig gewond, dat hy 6 maanden king van de rijbevoegdheid luidde zyn vonnis conform. „Ik hield er geen rekening mee, dat daar een rywielpad liep en lette daarom onvoldoende op die bromfiet ser", zo luidde het excuus van een 19-jarige scholier uit Den Haag. Hy stond voor de balie, omdat hy met een auto een uitrit aan de Heren weg in Noordwyk was uitgereden en daarby tegen een passerende brom fietser was opgereden. De bromfiet ser liep o.a. een dubbele beenbreuk op en werd daardoor 10 weken op non-actief gesteld. De officier vond verdachtes onop lettendheid laakbaar. Rekening hou dende met het feit, dat verdachte nog een blanco strafregister had. eis te hy ditmaal nog een geldboete van f 75 subs 15 dagen. Vonnis conform. DEN HAAG/ LEIDEN Het was een soort van „praktizyn", die aan een 45-Jarige inwoonster van Leiden had meegedeeld voor haar de za ken wel even in orde te zullen bren gen. Het ging over de verkoop van een café, waaraan vestigings- en an dere papieren te pas kwamen, doch die niet langs normale weg verkre gen konden worden. Middels bepaal de manipulaties werden de diverse bescheiden samengesteld, waerby echter ook valse handtekenin gen werden geplaatst. Dit alles had tot gevolg, dat de vrouw zich voor de Haagse poli tierechter kreeg te verantwoorden terzake plegen van valsheid in ge schrifte en oplichting. Verdachte had allerlei moeiiykheden, ook met haar echtgenoot, en wist weinig of niets van de gang van zaken af. Op advies van de „praktizyn" had ze dan haar handtekening geplaats, hoe wel ze wist. dat de stukken niet klop ten. „Het is wel een erg dubieus ge val en eigeniyk is verdachte een slachtoffer van de omstandigheden, gaf de officier te kennen, hetgeen mede een gevolg was van de „niet te beste raadsman", zoals de officier hem kwalificeerde. Het zijn nu een maal verkeerde handelingen, die strafbaar zyn, doch gezien de om standigheden wilde de officier vol staan met f75 boete en voorwaarde lyk een week gevangenisstraf met proeftyd van drie jaar. De verdediger LEIDEN Het merendeel van de kamerleden meent, dat het de taak van de regering is, het beleid te bepalen, en die van het perlement, dit beleid te beoordelen, minder dan eenvijfde van de leden is van oordeel, dat het parlement de hoofdlijnen van het beleid dient te bepalen en dat het de taak van de rege ring is, deze uit te voeren. Dit is een van de conclusies, waartoe dr. N. Cramer, oud- parlementair redacteur van Het Parool kwam in de openbare les, waarmee hij hedenmiddag in het Groot Auditorium het ambt van gewoon Leids lector in de parlementaire geschiede nis aanvaardde. Zijn voordracht was getiteld „Evenwicht en overwicht in ons parlementair stelsel". Dr. Cramer behandelde voorn am e- Ujk de eerste uitkomsten van een enquete die in de afgelopen' maanden vanwege de Leidse juridische facul teit met behulp van wetenschappe- lyke medewerkers van andere uni versiteiten en hogescholen onder de leden' van de Eerste en Tweede Kamer is gehouden met betrekking tot het functioneren van het Neder landse parlement. Uit dit onderzoek bleek dat de meerderheid der kamer leden de invloed van het parlement op de wetgeving voldoende acht. maar niet die op het bestuur en de controle op de publieke uitgaven. In de parlementaire geschiedenis van' na de oorlog signaleerde dr. Cramer twee opmerkeiyke experi menten de systematische doorvoe- LEIDEN Provadya?-Leiden geeft zondagavond een groot pop festival in de Groenoordhal. Hoofd attractie zal zyn een optreden van de Bonzo Dog Doo Dah Band. de mu zikale clowns onder de beatgroepen. Verder zullen op dit concert spelen The Gum, Formerly Fat Harry (uit Amerika i en de Dream uit Tiel. Het popfestival begint om 8 uur. De week daarop 'zondagmiddag 7 december) treedt de George Baker Selection op in de Stadsgehoorzaal, met in het voorprogramma The Ektion een ze ven-mans groep uit Haarlem. Aan- van 2 uur. (ADVERTENTIE) ring en openbaarmaking van het commissiestelsel en de institutional! sering van het partywezen. Wanneer men deze experimenten in onderling verband beziet, laten zy echter een tamelyk onbestemde indruk achter Dat is mede een gevolg van een meningsverschil over de taak van het parlement. De genoemde enquete leverde als resultaat ten aanzien' van dit punt op, dat 61.7 procent van de kamerleden de beleidsbepaling aan de regering wil laten en 17 procent deze aan het parlement toebedeeld wil zien, terwyl ongeveer '20 procent een meer genuanceerd tussenstand- punt aanhangt. Voor zover hier een zekere ïyde- lijkheid uit biykt vanwege het par lement ten opzichte van de regeling achtte dr. Cramer het begrypelyk waarom by de laatste algemene poli tieke beschouwingen over de begro ting 1970 zoveel aandacht is besteed aan het pleidooi vanuit de Groep van Achttien om de rechtstreeks gekozen volksvertegenwoordiging voortaan de grote lynen van het overheidsbeleid te laten bepalen en als regel parle mentariërs als minister te laten op treden waarby ministers „Kamerle den met adviserende stem" zouden moeten worden. Uit het onderzoek van prof. Daalder is gebleken, dat ongeveer de helft van de Nederlandse ministers uit de periode 1848-1967 nimmer zitting in het parlement heeft gehad en dat. amper eenderde deel kamerlid is geweest voor het op. treden als minister. Dit beeld onder- i scheidt zich van de situatie in de meeste parlementair geregeerde lan den van West-Europa. De onverenig baarheid van' het ministerschap en het kamerlidschap zoals Nederland die sinds de grondwetswyziging van 1938 kent wordt internationaal min der passend geacht in een' parlemen tair stelsel. Na ver in de parlementaire ge schiedenis te zyn teruggedoken om een verklaring voor dit specifiek Nederlandse verschynsel te vinden vroeg dr. Cramer zich af of het standpunt van 1938 niet heroverwe ging verdient. Wellicht, zo vroeg dr Cramer zich tenslotte af. kan de opheffing van deze onverenigbaarheid ook het in stituut van minister zonder porte feuille uit 1938 dienen om het dage- ïyks contact tussen kabinet en ka mers beter te onderhouden dan het ministers, belast met de dageiykse leiding van een departement, moge- ïyk is. stelde de vraag, of de oplichting in deze wel is bewezen en zette de moei iykheden uiteen, waarin verdachte toenmaals verkeerde. De rechter vond beide tenlastege- legde feiten bewezen en veroordeel de conform de eis van de officier. LEIDEN In de Leidse Over dekte Zweminrichting is diploma ge zwommen. Dp volgende kandidaten slaagden Diploma A: Gerardus v. d. Vlist, Cristianus v. d. Krogt, Arthur Sloos, Robertus Moerer. Marcel Knol, Mi- chiel Hooyer. Robert v Ingen, Ro nald Slingerland. Willem Steenber gen Willy v. d. Bogaard. Ronald v. d. Horst. Leonardus v. d. Hoeven. Johan Rosheuvel. Eltjo v Duuren, Helena Breedveld. Hans Nelissen. Sita Schaefer, Frans v. d. Mee. Jo hannes Vonk. C. E. Ram, Ellen v. Steyn. Beatrix Smolders. Renate Peeters. Mieke v. Kampen, Ellen Blokzijl, Ingrid Aulich. Paula d Wa genaar, Inge v. d. Vegte, Annelies Janssen. Marianne v Baarle, Yvon ne v. d. Mey. Cornelia v. d. Kolk. Edwin Verhoeven. Peter Kempen- sers, Steven Bakker. Carl Flaman. Wilco Bavelaar. Gerardus v. Leuu- wen, Eugénie v. Dongen, Frederika Pikaar- v. Houten. A. J M. v. Ros- sum-Opdam. Maria Scholten- Regter, Jannie Diseraad-Levering, Maria v. Zoen-v. Amsterdam. Johanna v. d. Boech- v. Ginbergen, Anna War- merdam-Rodewyk. Cornelia Bollen -Rodewyk. Maria Berg-Wassenaar. Johanna Berg- d. Zwart. Johanna Gysman-Boekkooi. Johanna Bol'en- Mulders. Wilhelmus v. Ryn, Herma- nus d. Wit. Diploma B: Ernest v. Steenbergen. Aline de Roo. Gerritje Labots, Marie J. La- terveer, Franclscus de Graaf. Wil helmus v. d. Liden, Gerard Hulsbos, Annie Offerman. Barry v. Leeuwen. Antonius Nys, Brigitta Bokern, Lin da v. Dyk, Wim v d Zwam, Mieke v. d. Wilk, Marja d. Lange, Rudy Voskuil. Marcel Rosheuvel, Marrie Rudolf v. Ooy. Marja Seger. An na Ravensbergen, Jolanda Bel, Al- Boudewijn Schrijvers, Peggie Mul der-Gootjes. Gysbertha Ween ink, Mo nique Wenders. O LEIDEN Als protestuiting tegen de woningnood in Leiden, wordt za terdag 13 december een manifesta tie gehouden in Leiden Na een tocht door de stad «vertrek kwart over één vanaf de Kaasmarkt' komen de demonstranten byeen in de Stadsge hoorzaal. Daar zullen enkele politie ke figuren het woord voeren. Aan deze manifestatie werken ook mee Jules de Corte en Jaap v. d. Merwe. BERLIJN AP> De 31-jarige dr. Rolf Kreibich is gisteren gekozen tot voorzitter van de nieuwe raad van de Westberiynse Vrye Universiteit. De ze raad bestaat uit 33 hoogleraren. 33 assistenten en 33 studenten plus nog 15 leden. De uitslag van de stemming was 61—49. Als het stads bestuur de benoeming goedkeurt, zal Kreibich, die assistent by de so ciologische faculteit is. gedurende zeven jaar hoofd van de Vrye Uni versiteit worden. Kreibich wordt als gematigd links beschouwd. Uiterst links heeft reeds aangekondigd dat het zich tegen de benoeming van Kreibich zal verzetten. Geachte heren. c.q. instanties die zich het hoofd breken over de in on ze stad voorkomende verkeersproble men. „zaligheid in het verkeer"! My bewust dat door de devalua tie van de voetganger deze by na de waarde nul heeft bereikt, durf ik nauwelyks het hierna volgende te stellen. Het „tydens de spitsuren" overste ken van hoek Noordeinde naar het Rapenburg. impliceert minimaal hartkloppingen. Immers by het licht worden van het groene mannetje gaat men wel gemoed het zebrapad op en zie. zie dend overspoelt het verkeer vanaf het Kort Rapenburg hetzelfde ze brapad. Het schot voor de boeg heeft sedert kort zyn waarde verloren. Daarom een vriendelyk verzoek: Is er iets aan te doen a.u.b.? C P. de Groot Magd. Moonsstr. 80 LEIDEN In het L.D. van zaterdag reageert het Biafra-comité op ons ingezonden stuk en vraagt daarin: zyn naasten liefde en hulp een schandaal? Ons antwoord: Nee! Wat wy duideiyk hebben willen maken is dat enkel geld geven geen naastenliefde is en heel makkelijk een kwestie van ge- wetensusserij kan zyn. Aan de gift dient een duidelijke stellingname verbonden te zyn. Een stem voor op heffing van de oorzaken van deze tragedies, die zich overal ter wereld afspelen. Dat de initiatiefnemers van de aktie dit ook wel weten is voor ons geen strydvraag, maai- wy vechten het feit aan dat bij de actie niet ge probeerd wordt de mensen aan wie het geld gevraagd wordt ook stelling te laten nemen. Op welke manieren kan dit nu concreet gebeuren? B. v. door aan de geldinzameling een Petitionne- ment te koppelen en vragen dit me de te ondertekenen als iemand een j gift doet. Dit petitionnement kan b.v. de volgende strekking hebben: „De gift die ik by deze doe voor het lenigen van de directe nood in Biafra, dient beschouwd te worden als een „vrywillige" belastingbydra- ge. Hierby mag het echter niet bly- ven, doch de oorzaken van het con- I flict dienen opgespoord en opgehe ven te worden." Onze vertegenwoordiging het I parlement en de uitvoerende 25 NOVEMBER 1969 TWEEDE KLASSE Prijzen van: f 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: 9 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 37 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 52 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 710 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op 947 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op 569*) f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op 578 f 1000,zijn gevallen op nummers eindigende op. 6342 Een prijs van: f 2000,is gevallen op het nummer: 084282 f 2000, is gevallen op het nummer: 002741 f 2000, is gevallen op het nummer: 003004 f 2000, is gevallen op het nummer: 068006 f 2000,Is gevallen op het nummer: 004356 De prijs van: f 5000,is gevallen op het nummer: 068527 f 50.000, is gevallen op het nummer: 080170 De extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie K op het nummer. 096286 en de troostprijs van f 2000,op nummer 096286 van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. macht de regering dienen con sequent te zyn en weigeren mee t< werken met regeringen van andere landen die doelbewust deze oorzaken in stand houden. Dit zou kunnen in houden dat we economische betrek kingen met die landen moeten ver breken ongeacht de risico's voor on ze eigen economie. Verder kan een appar aat, dat door een verplichte be- lastingbijdrage gefinancierd wordt n.l. het leger, ingezet worden om een groot deel van het vervoer van voedsel te verwezenlyken". Wy willen „politisering" van de actie, omdat wy er van overtuigd zyn, dat indien er niets wezenlijk* veranderd wordt, er situaties als ln Biafra iedere keer terug zullen ko men met al het daaraan verbonden leed. wy stellen voor dat het Biafra- comité een openbare actievergade ring houdt. Hierheen moet dan ieder een, die de zaak Biafra wil helpen op te lossen, komen. Zo kan 'n grote actie gevoerd worden. De actie moet in eerste instantie geld opbrengen, maar als deze krachttoer volbracht is gaat men door b.v. d.m.v. bestu dering van onze samenleving en het aan de kaak stellen van wantoestan den in deze wereld. Het kan volledige verantwoording afleggen op welke manier het geld besteed is. Dit dienen ook het parle ment en de regering te doen om te verantwoorden, d at zy tot in het uiterste gegaan zyn om het conflict op te lossen. Verder dient ruime informatie over het etnologische, economische etc. probleem van Biafra verschaft te worden, wy moeten Biafra helpen, alleen geld geven is naar onze me ning niet voldoende, omdat het aan de wezenlyke oorzaken voorby gaat. Wy roepen iedereen op behalve het broodnodige financiële, ook morele steun aan het Biafra-comité te geven. Laten we zoeken naar de oorzaken van dit en andere conflicten trachten deze op te heffen, zodat de mogelykheden van een vreedzame samenleving dichter by komen. Jan Verver, John Rhynsbuger. Dinie Hemerifc Kees Uyttenbogaart. Nelly Kukler, Herman Selier. ALPHEN AAN DEN RIJN „Doe het vrijdag in Utrecht bij I de opnamen ook zo. Dan is suc ces, ook wat betreft dit onderdeel j van de T.V -Zeskamp, niet uitge sloten." Deze woorden sprak gis- i teravond in de recreatiezaal van de chr. technische school NCRV's i Piet Hooy na afloop van de gene rale repetitie voor de zeskamp show. Inderdaad, de Alphenaren wa- ren goed voor de dag gekomen Zij gooien ongetwijfeld hoge ogen Alphen aan den Rijn komt met een Russisch koor en een danseres Tiaar Utrecht, mevrouw A. Kooi-Haring zal de spraakwa- terval verzorgen, bekwame tone listen zullen de scène Swiebertje opvoereneen combo brengt Zuid- amerikaanse klanken met zang van twee lieftallige zangeresjes en er zal mode uit het jaar 2000 worden getoond, ontworpen door mej. Camminga. Op de foto's v.l.n.r. de „Russi sche" danseres mevrouw Jacobs, de zangeresjes van het combo orkest en wethouder M. Paats Russische zangen in gesprek met mevrouw Duin (echtgenote i van wethouder J. C Duin), die de rol van Saartje uit Swiebertje I zal vertolken. (Foto Leidsch Dagblad) LEIDEN Een plezierritje met een gestolen Skoda uit de Diamant- laan is voor een stelend duo uit Rynsburg en Valkenburg minder gelukkig afgelopen. De wagen werd zwaar beschadigd aangetroffen iD Maassluis na over de kop te zyn ge slagen. waarby de man uit Rynsburg een hersenschudding opliep Hij ligt nu in een ziekenhuis in Vlaardingeft Zyn metgezel uit Valkenburg door de politie aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6